Maandag 27 Februari 1911 Tweede Blad. ZIEiUKZEESÜHE (5ö ier ilizeesohie NIEIIWSBODE. Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAG en VRIJDAO verschynt, Is voor Zlerikzee t 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bi] vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No 9048 IHtffever-Hoofdredactoiar t A. FRANKEL.. Redacteur i J WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 ur« Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. I. DE L.OOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. WIEUWSTUBSWêO. AMERIKA. Dj brutaliteit, waarmede .De Zwarte Hand" het Itallaansche kwartier te New- York terroriseert, gaal alle grenzen te bulten. De Itallaansche Calderella had de vrijmoedigheid twee dreigbrieven, een van 600 dollar en een tweede van 1000 dollar In handen der politie te stellen. Om zich hierover te wreken hebben leden van de .Zwarte Hand" Dinsdagnacht In de portiek van Calderella's huis een bom gelegd, die, ware zij ontploft, zooals de roovers wilden, het geheele huis van Calderella, In welks verdiepingen Iwee-en-twlntlg huishoudens onderdak vinden In de lucht te doen springen. Maar ook nu nog veroorzaakte het ontploffen van den bom grootc schade. Twintig personen werden gewond, en van de hulzen In den omtrek werden 96 vensters verbrijzeld. De New-Yorksche politie betreurt, dat de meeste Italianen, die dreigbrieven ont vangen den moed missen, dc justitie hiermede in kennis te stellen. De overmoed der roovers Is, door het voortdurend slagen van hun praktijken, zdd groot geworden, dat de politie, zoo ze tydlg Ingelicht wordt, de schuldigen altijd zou kunnen arresleeren Ook In het onderhavige geval Is zij de daders op het spoor. RUSLAND, Uit St.-Petersburg wordt een vierling- geboorte gemeld. Daar bracht een 39-jarlge boerin niet minder dan 2 jongens en 2 meisjes ter wereld. Moeder en bablei bevinden zich volmaakt wel. De zeldzame gebeurtenis houdt thans de geheele dokters wereld an St.-Petersburg bezig. ENGELAND. Twee weken geleden was er groote beroering In de Schotsche stad Dalkeith De heer en mevr. Hutchinson aldaar vierden hun zilveren bruiloft en gaven een whist partij, waartoe verschillende hunner ken nissen waren ultgenoodlgd. Met de beide zonen van het bruiloftspaar mede, was men ten getale van 18 personen heel gezellig bijeen. Te middernacht werd vroolijk gesoupeerd en ten slotte koffie gebruikt. De koffie was door twee jonge dames gezet en binnengebracht. De heeren be vonden zich in de rooksalon en de dames In de gezelschapskamer. Zoodra evenwel mts. Hutchinson de koffie had geproefd, vond zij daaraan een verdacht bitteren smaak. Zij riep haar oudsten zoon John, en verzocht hem de heeren te waar schuwen van de koffie niets te drinken. Doch die waarschuwing kwam te laat. De meeste heeren hadden hun kopje reeds ledig gedronken. De oude heer Hutchinson ook. Hij en één zijner vrienden, Clapperton, ook hoofd eener familie, gevoelden zich het eerst onwel. Twee of drie heeren waren zdd druk In gesprek, dat zl] vergeten hadden hun koffie te drinken en door de waarschuwing van den oudsten zoon maakten zij daarvan geen gebruik. Één hunner spoedde zich snel naar een geneesheer. Weldra kwamen er twee dokters, die den ongestelden personen fluks een braakmiddel verstrekten Doch dat hielp niet meer voor den ouden heer Hutchinson en zijn vriend Clapperton die weldra overleden. Bij de schouwing van nun lijk bleek de koffie een zwaar vergift te bevatten, doch hoe dat daarin kwam, was een raadsel De In de woning aanwezige koffie bleek zuiver te zyn. De jonge dames, die ze voor het gezelschap hadden gezet, proefden daarbij ook een paar malen of ze sterk genoeg was, zonder er een verdachten smaak aan te bespeuren. Maar de koffie In den pot en In de niet ledig gedronken kopjes bevatte vergift. Het scheen een raadselachtige zaak. De oudste zoon, John Hutchinson, nam deel aan de begrafenis van zijn vader en diens vriend, doch daarna verdween hl| eensklaps. Hl) was vroeger apothekersbediende geweest en het onderzoek der politie blijkt de ver denking op hem te hebben gevestigd, dat hl), nadat de koffie was gezet, daarin heimelijk vergift heeft gedaan. Sedert eenlge dagen werd er Ijverig naar hem gezocht. Hij bleek van Darkelth naar Edlnburg en vandaar naar Londen te zijn grgaan Zijn portret en signalement werden hier heden door de meeste b'adeu gepubli ceerd, doch hij had Londen alweer verlaten. Er. van avond werd de tragische ontknooping van dit drama gemeld. H| bevond zich Ir. Guernsey, toen de plaatselijke polltic hem daar arresteerde In een boardlnghouse. Op een vraag van één der detectives, of hl] John Hutchlr.son was, gaf hg een ontkennend antwoord en zelde Harrison te heelen. Doch onmlddeligk slond hg op en rende naar boven, onderwgi een klein fleschje uit den zak halend en dat aan den mond zettend. Een detective was hem na gerend en sloeg hem het fleschje uit de har.d, doch ook dal geschiedde te laat. De verdachte had Pruisisch zuur Ingenomen en bezweek zeer spoedig. Wat hem bewoog tot verglfliging van hei gansche brulloftsgezelschap, zij l belde ouders en broeder Incluis, zal nu ver- moedeiyk wel een onopgeloste kwestie biyven. Er wordt beweerd, dat hg door speculatie in geldelijke maeligkheden was geraakt. Doch indien hg zyn ouders de schande en het verdriet dier ontdekking heeft willen sparen, wairom bracht hg dan meteen het leven hunner gasten in gevaar? In een ziekenhuis in Oost-Londen Is een kind aan de zwarte pokken ziek geworden. Twee vrouwen van de familie van het kind, drie verpleegsters en een waschvrouw werden eveneens door de ziekte aangetast. Allen zgn geïsoleerd. Strenge voorzorgsmaatregelen zyn getroffen. Te Bradford heeft de slorm op ongewone en tragische wyze een slacht offer gemaakt. Marie Baily, een meisje van 16 jaar, stond op de speelplaats van hare school, toen een geweldige wervel wind haar plotseling in de klieren greep en haar 12 Meter hoog in de lucht slingerde. Zy viel met het hoofd vooruit op het cement en bleef op de plaats dood. De Engelsche minister Winston Churchill treedt op als hervormer van het Engelsche gavange.niswezen, en dan soms zeer doortastend. De vorige week kondigde de minister In het Lagerhuis weer een nieuwe hervorming aan. Het was naar aanleiding van wat de unionist Lord Wlnterton toen zelde. Deze had aanmerking op de kwytscheldlng van straffen, die jeugdige misdadigers In de gevangenis te Pentonvllle hadden-gekregen, na een bezoek van den minister. Toen Ik daar In de gevangenis kwam vertelde Churchill heb Ik een veertg jeugdige gevangenen gezien. In zestien gevallen vond Ik een onderzoek gewenscht, en na zorgvuldige nasporing heb ik in 7 gevallen een kleine vermindering van straf bewilligd. Daarmede heb ik de aandacht van het land willen vestigen op het schrlkkeiyk kwaad, dat er jaarlijks tusschen de zeven- en achtduizend knapen uit de armere standen naar de gevangenis worden gezonden voor vergrypen, die had de edele lord ze op school begaan hem niet de minste straf hadden bezorgd. En toen noemde de minister eenlge gevallen op. Een jongen van 18 jaar was wegens het spreken van gemeene woorden veroordeeld tot f 4,50 of zeven dagen gevangenis. Hij kon de boete niet betalen en ging dus de gevangenis In. Het volgende geval was van iemand van 20 jaar, die zonder een kaartje op den trein was gaan zitten: f 12 of veertien dagen. Het bleek, dat de jongeman 22 K.M. had geloopen om werk te zoeken. Hy had het niet gevonden en was toen zonder kaartje teruggespoord. Dat was verkeerd van hem, maar de minister vond de zeven dagen, die hg er voor had gezeten, ruim voldoende. Het volgende geval was dat van een jongen van 17 jaar. Die zat voor veertien dagen wegens gemeene taal, een zware straf voor zoo'n vergrqp. Had hy tot een anderen sland behoord, dan had hy gemakkeiyk de boete kunnen betalen. Het Is een zeer ernstge zaak, besloot de minister, dat knapen voor gerulmen tqd naar de gevangenis worden gezonden wegens vergrypen, die In andere standen gestraft worden op een manier, die geen smet nalaat. Hy hoopte, dat er in deze zitting nog tyd zou zyn om een wets ontwerp In te dienen, strekkende om voor dergeiykc jeugdige overtreders een slraf In te stellen, die hen niet tot misdadigers stempelt. FRANKRIJK. Generaal Brun, de minister van oorlog, die Donderdag l.l. plotseling Is gestorven, Is 62 jaar oud geworden. Hij heeft den oorlog van '70 in het leger van Bazalne meegemaakt, aan den strijd by Metz deel genomen en Is toen gevangen genomen. Na verschillende rangen In het leger door- loopen te hebben, werd hy In 1905 chef van den generalen staf. In 1909 is hy, bij de vorming van hei kabinet -Brland, minister van oorlog geworden. Zljrr werkzaamheid als minister laat zich samenvatten als: het voortzetten van de democratische leger- hervormlng, door zgn voorganger begonnen. Hy was republikein, doch stond overigens builen de partyen. Hy heeft vooral belang stelling getoond In de militaire luchtvaart, voornameiyk In de luchtvaart met vlieg tuigen. De minister, die kort te voren zyn kabinetschef by zich ontvangen had, Is aan zy i lessenaar aan een beroerte overleden, iiy zal op staatskosten worden begraven. Het voorstel daartoe Is gisteren door de Kamer met 457 tegen 3 stemmen aan genomen. Minister-president Brland belast zich met de portefeuille van oorlog, totdat een opvolger van generaal Brun zal zijn benoemd. DUITSCHLAND. lu het lokaal K'oll te Beriyn werd Donderdag een z g. Alpenbal gehouden, van de soort, zooals er daar tusschen Driekoningen er. Aschwoensdag een reeks plaats hebben. Daar had men boven het Alpendecor, op 't fooneel een nabootsing van den Zeppelin opgehangen aan de balken, die het decor plegen te dragen. In het schuitje namen een paar personen plaats, dan ging de ballon de lucht in, tot een meter of wat boven den grond en werd dan boven over de menschen menigte over het tooneel getrokken. Dat Is sedert een paar weken goed gegaan; Donderdag brak het touw, het schuitje kwam neer op eenige menschen en toen anderen te hulp snelden om hen te bevryden, viel de van twee wielen voorziene yzeren slede naar beneden, die over een rail loopend de beweging van den vcorlgetrokken ballon meemaakte boven ln het tooneelhuis. Die slede trof een jongen Hollander Arthur van Dam, zoon van een bekend antiquair, die ook ter hulp was gesneld, op den schedel, en doode hem bqna onmlddeligk. Het geval Is te tragischer omdat het Van Dam overkwam op het ongenbllk, dat hy anderen te hulp snelde, terwyi later bleek, dat deze anderen, met een enkele uitzondering met lichte verwondingen en den schrik vrijkwamen. Één dame bleek vrij ernstig verwond aan de voeten. Het schqnt, dat verzuimd was de Zeppelin-nabootsing door de bouwpolitle te laten keuren, en het droevige ongeval, dat aan een beloftenvo! leven een plotse ling einde maakte, zal dus voor de organisalors van liet baf nog ernstige ge volgen hebben. BELGIË. Brussel, 24 Febr. De experts Inzake den brand op de wereldtentoonstelling verwierpen elk denkbeeld van zelfontbran ding of kwaadwilligheid en gelooven aan onvoorzichtigheid van een rooker. Het materieel der brandweer was onvol doende. 25 Febr. De deskundigen, benoemd In zake den brar.d op de tentoonstelling, hebben hun rapport nog niet Ingediend In tegenstelling mei de analyse der gisteren bekend gemaakte conclusie, wordt thans beweerd, dat. de deskundigen beslist tot boos opzet of onvoorzichtigheid con- cludeeren. Op het slot Bouchoule In de nabqheld van Brussel leeft nog altqd In geesteiyke duisternis, keizerin Charlotte van Mexico, die den 7en Juni haar zeventigste levens jaar voltooide. Den 7den Juni 1840 werd zy als eenlge dochter van koning Leopold I van België op het slot Laeken geboren. Haar geschiedenis Is bekend. Reeds vóór de executie van haar echtgenoot, keizer Maxtmlllaan le Queretaro, was keizerin Charlotte in Europa, waar zij trachtte hulp te krygen voor den bedreigden troon van den ongelukklgen keizer, zielsziek geworden en sinds meer dan veertig jaren leeft zij op het slot Bouchoute, voor de wereld een geesteiyke doode. Het vorige jaar verloor de keizerin haar trouwe verpleegster, mejuffrouw Bartels, die zich sedert vyf-en-vecrtlg jaar onafge broken san haar gewyd had. Keizerin Charlotte lijdt hoofdzakeiyk aan vervol gingswaanzin, zy meent omringd te zyn door politieke vyanden, die dreigen haar en haar echtgenoot van het leven te be- rooven. Zy Is er van overtuigd, dat keizer Max'mlliaan nog leef', en slechts in heldere oogenblikken herinnert zy zich dat hy 43 jaar geleden zijn leven verloor op de hoogte van Queretaro. Allen, die haar naderen, beschouwt zy als haar vyanden en vooral tegen haar broeder, den gestorven koning Leopold, had zy «leeds onoverwlnneiqke vrees en antipathie Zy weet ook niet, dat koning Leopold reeds gestorven Is. De geestes-kranke vorstin leest yverig eiken dag de kranten, maar aan haar omgeving heeft zy tot nog toe niet laten merken, dat de dood van haar jongeren broeder tot haar doorge drongen Is. Keizerin Charlotte is zeer ryk en over haar vermogen heeft zich na den dood van koning Leopold, die haar bezittingen beheerde, een proces ontsponnen. Zoo behoorden aan de ongelukkige keizerin groole bezittingen In de Ardennen, die koning Leopold verkocht moet hebben. Llchameiyk verheugt de keizerin zich In een uitstekende gezondheid, zy heeft een goeden eetlust en begint langzamerhand eenigszlns corpulent te worden. De geneeshecren, onder wier behande ling zy staat, hebben de ex-kelzerln nog een reek? van jaren te leven gegeven. Met voorliefde brengt Charlotte haar dagen door aan de plano; zy speelt r.og de moeilijkste stukken. Verder leest ze gaarne romans, tijdschriften en kranten en op mooie dagen gaat zij In het uitgestrekte park van het slot Bouchoute uit ryden, maar nog niemand heeft haar bulten de muren van het park gezien. In haar manieren Is keizerin Charlotte bemlnneiyk en vrlendeiyk en vooral aan de weinige bloedverwanten, die zy herkent, geeft zij zich zoo natuurigk, alsof haar geest niet verward was. Vooral voor koning Albert, de koningin en hun kinderen heeft zij groote voorliefde, maar zy meent nog altyd, dat koning Albert prins van België Is. Wethouders is aangewezen: J. v. Z., 70 Jaar, te Stavenisse, tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap H. M. v. B., 72 jaar, te Scherpenisse en A. O., 25 jaar, tc Thoien, ieder tot een boete van f 2 of 1 dag hechtenis voor ieder hunner; J. S. W.Ax., 38 jaar, te Thoien, tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap b(j herhaling J. J. K., 24 jaar, te Thoien, tot f 15 boete of 3 dagen hechtenis. Te hard rijden: F. v. Q56 jaar, te Halsteren, tot f 3 boete of dagen hechtenisH. J., 23 jaar, te Thoien, tot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. Het te Thoien de wal berijden met een rijwiel J. J. R., 20 jaar, te Oud-Vossemeer, tot f 1 boete of 1 dag» hechtenis. Rijden met een voertuig zonder licht: A. V., 31 jaar, te Sint-Annaland, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Een nieuwgebouwde woning betrekken, zonder bewijs van voltooiing van Burgemeester en Wethouders te hebben ontvangen N. v. D-, 42 jaar, te Sint-Annaland, tot f 2 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding der leerplichtwet: C. O., 52 jaar, te Poortvliet, tot f 5 boete of dagen hechtenis. Overtreding der leerplichtwet bij herhaling: J. J. V., 37 jaar, te Poortvliet, tot f 8 boete of 5 dagen hechtenis. RECHTSZAKEN. Kantongerocht Thoien. 14 Februari 1911. Door het Kantongerecht alhier zijn heden ver oordeeld, wegens: In de kom der gemeente Thoien met een voor een voertuig aangespannen paard te hard rijden J. L. D., 16 jaar, te Thoien, tot f 6 boete of een maand tuchtschool. Straatschenderij K. H, 16 laar. A. d. K„ 16 jaar, A. v. Q, 17 jaar, allen te Stot-Maartensdl]k, ieder tot een boete van f 5 of 3 weken tuchtschool voor leder hunner. Zonder jachtakte zidi met geladen schietgeweer in 't veld bevinden bij nacht M. M. F., 34 jaar, te Oud-Vossemeer, tot f 20 boete oï 5 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring van het niet In beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan of te betalen 20, subsidiair 10 dagen hechtenis. Het vervoeren van wild in 't veld zonder jachtakte of machtiging: P. C. v. D., 40 jaar, te Oud-Vossemeer, tot 110 boete o! 4 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring van den tn beslag genomen haas. In gesloten jachttijd wild vervoeren bij nacht 1- T„ 37 jaar, te Scherpenisse, tot t 15 boete of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet ln beBtag genomen geweer en den haas, bevel tot uitlevering daarvan ol te betalen voor het geweer f 10 en voor den haas f 1,25, subsi diair 5 dagen en 1 dag hechtenis. Niet beletten dat de hond, die men by zich heeft, In 't veld wild opspoort B. S20 jaar, te Poortvliet, tot I 2 boete ol dagen hechtenis. Jagen op eens anders grond zonder vergunning van den rechthebbende P. O., 56 jaar, te Sint-Maartensdijk, tot f 10 boete of 4 dagen hechtenis. Vtsschen in eens anders vischwater zonder vergunning J. E., 42 Jaar, te Slnt-Maartensdljk, tol f 6 boete of 4 dagen hechtenis. Verwekken van nachtrumoer. M. K 25 jaar, tc Sint-Maartensdijk, tot I 0,50 boete of 1 dag hechtenis. Straatschenderij A. V. 023 |aar, C. v. 't H.. 21 jaar, F. d. R., 19 jaar, allen te Sint-Annaland, leder tot een boete van t 2 of 2 dagen hechtenis voor leder hunner. Vee op de openbare straal laten loopen zonder voldoend toezicht: M. v. d G 41 jaar, te Sint-Annaland, tot 10,50 boete of 1 dag hechtenis. Het in de gemeente Siavenisse plaatsen van een schutting anders dan door Burgemeester en Hoe men de krachtige werking van het Chilisalpeter in het voorjaar kan verklaren. Niet zelden Is het In de landbouw- practqk voorgekomen, dat door een be mesting met chilisalpeter de meer-opbrengst zoo groot was, dat men deze niet kon verklaren uit de in het salpeter aanwezige stikstof. Wanneer men het narekende, zag men, dat de stikstof, ln de meer opbrengst aanwezig, veel grooter was In hoeveelheid, dan die zich in de salpeter bevond en men vermoedde daarom, dat het chilisalpeter het vermogen had de planten In staat te stellen, ook te profi- tcetcn van andere In den bodem aan wezige stikstof, stikstof van stalmest en andere organische verbindingen. Het ver moeden Is later door verschelden proeven bevestigd Men heeft inderdaad bevonden, dat het chilisalpeter In staat is, de In den bodem aanwezige stikstof beter te doen opnemen door de planten. En dc ver klaring van dit verschynsel Is niet zoo moeilijk. Het geval kan zich voordoen, dat de akker ln het voorjaar by het begin der plantenontwlkkellng nlel genoeg oplosbare stikstof In voorraad heefi, om de planten voldoende te ontwikkelen, ofschoon hy rykeiyk voorzien is van stalmest of groen- bemestlngssilkstof. Het kan gebeuren, dat deze stoffen In de eerste maanden van de ingetreden lente nog niet genoeg ontleed zyn en haar stikstof dus nog niet opneem baar Is voor de planten; deze ïyden aan honger en ontwikkelen zich zeer slecht. Wanneer nu 'tjaargetyde warmer wordt, de organische stikstof In den grond zich spoedig beschikbaar stelt en de stikstof bronnen van den grond overvloedig gaan vloeien, zyn de planten zóó min van bouw, zóó klein en zwak, dat zy niet In staat zqn, zich de stikstof ten nutte te maken en de opbrengst Is geringer, terwqi veel stikstof verloren gaat. Anders la hel, wanneer men zulke planten met salpeter te hulp komt. Zy ontwikkelen zich dan zoo sterk, dat zij volop zich kunnen voeden met de zich spoedig beschikbaar stellende voedings stoffen. Dit ls een van de vele redenen, waarom men In het voorjaar by alle ge wassen chilisalpeter moet geven en niet alleen In koude jaargetijden, want het Is duldeiyk, dat het chilisalpeter op boven staande gronden den plantengroei altyd vervroegt. Aardigheden en wetenswaardigheden uit vroeger en later tijd. Zeven vrouwen. In de hoofdkerk van Olrschot, ln Bra bant, ligt een grafzerk, met de volgende Inscriptie: Hier leyl begraven Jaspar van Esch met syn seven huysvrouwen, sterft den 23 Oct 1554 Hierop volgen de namen der zeven vrouwen met den datum van overlijden. De laatste heet'.e Elizabeth van der Schoot. Uit den Patriottentyd. Het zegel van het vrycorps te Leeu warden, dat ageerde In de jaren 1785—87,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5