Vrijdag 24 Februari 1911. Eerste Blad. Hm itnogsle slmlsiref cCdu Dit nummer bestaat uit drie bladen. ZIËRIKZEESCHElÈÉ NIEUWSBOD E. (25 ierikzeesohe Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschynt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG, - No. 9047. Uitga ver-Hoof dredaoteuri A. FRANKEL. Redaoteupi J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maanoags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Ztertkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. XXX. WIJ hebben In ons jongst hoofdartikel gewag gemaakt van de wet op het Lager Onderwijs en de daarmede In verband staande Leerplichtwet, wij zullen nu de web houdende regeling van het Middel baar Onderwijs beknopt bespreken een weJ; die uitvloeisel van het grondwettig artikel 192, den 2 Mei 1863 werd vastge steld. Bij deze wet werden evenals bij het Lager Onderwijs de scholen van Middelbaar Onderwijs onderschelden In openbare en btzondere scholen. Van de blzondere scholen wenschen wij nog dit te zeggen, dat zij In het algemeen haar bestaansrecht ontleenen aan de vrtf- gevlgheld van den Orondwetgever, die in paragraaf 4 van het zooeven aangehaald artikel der Grondwet het geven van onder wijs vrij verklaarde. De Grondwetscom missie die voor den Staat geen monopolie wenschte te scheppen, zelde In haar Me morie van toelichting tol genoemde paragaaf en wij achten het belangrBk genoeg die woorden aan te halen het volgende .Tegenover hel openbaar onderwijs, door .den Staal Ingesteld, aangekweekt, aan- bevolen en beschermd, zal Intusschen .overslaan het recht voor elk, die naar .de regelen door de wet te stellen, van .zijn bekwaamheid en zedelijkheid kan .doen blijken om vrjel(|k zijn kundigheden „aan anderen mede te deelen. Tegenover „dat openbaar onderwijs, van hel gezag „uitgaande, zal overstaan het recht der „ouders om, naar hunne begrippen, de „opvoeding hunner kinderen Ie regelen, „en de ontwikkeling van hun verstand toe „te vertrouwen aan hen, die geheel onaf- „hankelljk van het gezag, met bekwaamheid .en zedelijkheid toegerust, de bevoegdheid .tot het geven van onderwijs hebben ver- „kregen. Dit vrije onderwas bl||ft echter „onderworpen aan een bllljk toezicht der „overheid, en zoo Is Inderdaad gewaakt „én voor het recht van den Slaat om te „zorgen voor de ontwikkeling der jeugd, „én voor het recht der ouders om, In het „kiezen van leermeesters, aan geen dwang „onderworpen Ie zijn". Ook wy eerbiedigen het recht der ouders' hun kinderen naar scholen te zenden, waar het maatschappelijk onderwijs min of meer van godsdienstige leerstellingen en kerkelijke opvattingen doortrokken wordt, maar wy betreuren het toch ook ten zeerste, dat niet zelden onder een rellgleusen dekmantel met politieke be doelingen sectarlsche scholen In het leven worden geroepen. Openbare scholen zijn dus die, welke opgericht en onderhouden worden door gemeente, provincie of het rijk. Al de overige scholen zijn blzondere scholen. Wie kan aan deze vanwege de gemeente, de provincie ot het rijk subsidie gegeven wor den, hetgeen dan trouwens ook zoowel bü het Lager als bij het Middelbaar Onderwijs, vooral onder dit Ministerie en zooal niet met het oogmerk dan toch In den regel met het gevolg de openbare school te be- nadeelen, op ruime schaal en kwistige w|jze geschiedt. Tegenover het aanvragen en ontvangen echter van die subsidie staat voor de blzondere scholen de wettelijke verplichting deze voor alle leerlingen zonder onderscheid van godsdienstige gezindte, toegankelijk te stellen. Die verplichting verliest evenwel In de praktijk grootendeels haar waarde, omdat de meeste gesubsidi eerde blzondere scholen ten gevolge van haar kerkelljken aard een zoodanig een zijdig karakter dragen, dat zij slechts door kinderen van die gezindte kunnen bezocht worden, waarvoor zy werden in het leven geroepen. Om Middelbaar Onderwijs te mogen geven moet men, evenals bij het Lager Onderwijs, In het bezit zijn der verelschte bewijzen van bekwaamheid en zedelijkheid. Aan dal verelschte behoeven zy niet te voldoen I. die slechts aan de kinderen van één gezin Middelbaar Onderwijs geven.' II. die van het geven van Middelbaar Onderwijs geen beroep makend en zich zonder geldelijke belooning daartoe bereid verklarend, van de Koningin tot het geven van zoodanig onderwijs vergunning hebben verkregen. In het belang van den Staat en ook In dat van de leerlingen is bepaald geworden, dal bij ergerlijk levensgedrag, of wanneer de leeraar bij het geven van onderwas leeringen verspreidt strijdig met de goede zeden of aanspoort tot ongehoorzaamheid aan de wetten des lands, aan dezen door de Koningin de bevoegdheid tot het geven van onderwijs kan ontnomen worden. De wet onderscheidt: 1 Burgerscholen (burgerdag- en burger avondscholen), die voornamelijk voor aan staande ambachtslieden en landbouwers bestemd, van een tweejarigen cursus zijn. De verplichting tot oprichting van deze beslaat voor elke gemeente met een bevol king van meer dan 10000 zielen. 2", Hoogere Burgerscholen, die 61 een vijfjarigen óf een driejarigen cursus hebben. In die met een vijfjarigen cursus ontvangen de leerlingen onderwijs In achttien ver schillende vakken, waarin velen terecht een overlading van het leerplan zien. 3°. Landbouwscholen. Aan het hoofd van elk dezer scholen staat één der leeraren, die den titel voert van directeur. Al deze schoten staan onder het oppertoezicht van den Minister van Blnnenlandsche Zaken, terwijl het toezicht berust by een plaatselijke commissie, door den gemeenteraad te benoemen, en by den Inspecteur. Zegt de wet op het Middelbaar Onder wijs niet, wat onder Middelbaar Onderwys verstaan moet worden, daar zy zich slechts bepaalt tot een opsomming van de vakken, waarin onderwezen moet worden, de wet tot regeling van het Hooger Onderwys, vastgesteld den 28*ten April 1876, om schrijft wel, wat onder Hooger Onderwys gerekend moet worden. Volgens haar omvat Hooger Onderwys de vorming en voorbereiding tot zelfstandige beoefening der wetenschappen en tot het bekleeden van maatschappeiyke betrekkingen, waar voor een wetenschappeiyke opleiding verefscht wordt. Evenals bij het Lager en Middelbaar Onderwijs worden ook de scholen van Hooger Onderwys onderschelden In open bare en blzondere. Openbare scholen zyn die, welke opgericht en onderhouden worden door gemeente en het ryk, al de overige zyn blzondere scholen. Openbaar Hooger Onderwys wordt gegeven: I. aan Oymnasla, Instellingen, die de leerlingen voorbereiden tot het universitaire onderwys. Behalve In de moderne talen, wordt op deze Instellingen in de allereerste en voornaamste plaats In de Latynsche en Orleksche taal onderwys gegeven. Deze twee talen worden als hoofdvakken be schouwd en worden daarom dan ook in de wet by de opsomming der verschillende leervakken het eerst genoemd. Zeer veel kostbare tyd wordt aan de grondige be oefening van genoemde talen besteed. De vraag rijst, Is de kennis van die talen voor den aanstaanden jurist, medicus en theoloog wel zoo noodlg. Kan men zonder die kennis geen kundig rechter en welsprekend advokaat, geen bekwaam geneesheer en geen degeiyk kanselredenaar worden? Hoevele juristen, medici en theologen kunnen Cicero nog lezen, om van Demos thenes niet te spreken Is het aantal onder hen, die de klassieken nog raadplegen komt dV*' R7'nf! i de prakllJk trouwens komt de wetenschap van die talen hun weinigte stade, zoodat men gerechtigd Is tot de vraag, welk groot nut werpt het aanlceren van het Latyn en Orleksch wel van een ui °P7eeB' legen het nadeel ^%ia^r,t,yKdeve^e8'nSPannlnB wórdteldonrehmrnle b0Ven de 20000 zle|en 1.1 i he' Sem«ntebesluur een pym- mT tüiit"n z,e,'ar'gen cur,"« opgericht. Met toestemming der Koningin kunnen bevolk,"K van minder dan 20000 zielen gymnasia met vierjarigen cursus In het leven worden geroepen, die Aa h I13.?"1..1" P'Ofyoiasla dragen. Aan hel hoofd van elk gymnasium Is één »Vi Hraren ^P'aalst, die den titel van H één rf«8 i 9 verhindering van dezen één der leeraren aangewezen hem te rector"1,(1 d'a>g' de" n"m van De gemeenteraad benoemt een college da' zo,g draagt voor de naleving der wet en van alle krachtens haar uitgevaardigde verordeningen. Het oppertoezicht wordt uitgeoefend door den Minister van Blnnenlandsche Zaken, en het toezicht door den Inspecteur. II. aan Hoogescholen. Van Rykswege wordt hooger technisch Onderwys gegeven aan een Technische Hoogeschooldie In casu de Polytechnische school te Delft Is. De Technische Hoogeschool bevat de vol gende afdeellngen: a. de afdeellng der algemeene weten schappen; kunde' afdee"ng der weg" en waterbouw- c. de afdeellng der bouwkunde; d. de afdeellng werktuigbouwkunde, scheepsbouwkunde en electrotechnlek- e de afdeellng der scheikundige tech nologie en mynbouwkunde. III. aan de Universiteit. Er zyn drie Ryksunlversllelten, gevestigd te Lelden, te Utrecht en te Qronlngen, en één gemeente lijke Universiteit te Amsterdam. Elk der Universiteiten bevat de volgende faculteiten: a. de faculteit der godgeleerdheid b rechtsgeleerdheid; c- geneeskunde; wis-en natuurkunde; letteren en wysbe- geerte. De gezamcniyke hoogleeraren vormen den senaat der Universiteit, waarvan de voorzitter, die door de Koningin benoemd wordt, den titel draagt van rector-magnlficus. Deze Is belast met de handhaving der lucht onder de studenten. Een door de Koningin benoemd college van curatoren waakt voor de naleving der wet en van alle krachtens haar uitgevaar digde verordeningen. Wat hel blzondtr hooger onderwys betreft, het staat leder Nederlander vry een Inrichting daarvan In het leven-te roepen, mits hij onder overlegging der statuten vooraf daarvan kennis geve aan het gemeentebestuur en aan den Minister van Blnnenlandsche Zaken. Aan de blzondere gymnasia's en aan de bizondere universiteiten Is, zoo zy volkomen beantwoorden aan de door de wet gestelde elschen, toegekend het recht om aan Iemand, na afgelegd examen, te verleenen een getuigschrift van bekwaam heid en uit te relkenten doctoraten graad. Wy stappen hlerrttede van het onder wijs af. Onze Grondwetgever toont in het droevig lot van die categorie slaatburgers, die niets bezitten en straatarm zyn, zyn be langstelling door te verklaren, dat het armbestuur een onderwerp van de aan houdende zorg der regeering is, dat by de wet geregeld moet worden. Die wet Is er den 28s!en Juni 1854 dan ook gekomen. Ons Inziens dient de wetgever van de gedachte uit te gaan, dat het beter Is armoede te voorkomen dan te lenigen. Deed hy, evenals In Engeland, Denemarken en Australië, zyn plicht tegenover hen, die In den dienst van den arbeid vergrysd en versleten zyn, dan zou er In ons ryk vaderland veel minder armoede geleden worden, dan thans het geval Is. Nu zyn duizenden en duizenden staatsburgers, zoo mannen als vrouwen, zy, die, zoolang zy krachtig waren, het beste, dat zy bezaten, hun arbeid, aan de gemeenschap gegeven hebben, waardoor deze In staat was zich te voeden, te kleeden en Ie huisvesten, op hun ouden dag gedoemd tot het arm huis, den bedelstaf of de gevangenis. Dat moest niet zoo zyn, dat moet anders worden, en dat zal anders worden, wanneer wy allen onze partygeichillen ter zyde stellen, en of wy zyn liberaal, vryzlnnig- demokraat, antl-revolutionnalr of chrlsteiyk- hlstorlsch, ons scharen rondom de vaan van hen, die In alle streken van ons land het recht op staatspensioen voor de arme ouden van dagen bepleiten, en die niet eer zullen rusten, voordat dat recht door den wetgever erkend is. Onze laak, de voornaamste bepalingen van onze Orondwet aan onze lezers en lezeressen mede te deelen en te verklaren, is hiermede geëindigd. Toen het voor nemen daartoe bij ons rypte, gingen wy van de gedachte uit, dat de kennis var. den hoofd-lnhoud onzer hoogste staatswet die voor zeer velen nog een gesloten boek was, van niet twyfelachtlg nut zou zyn. Zyn wy in ons doel, dte kennis te hebben verbreid, geslaagd, dan achten wy onze moeite ruim beloond. Uit Stad en Provincie. Zlerlkzee, 24 Febr. Voor het Departe ment Zlerlkzee der „Maatschappy tot Nut van het Algemeen" en voor „Algemeene Ontwikkeling" trad Woensdagavond in de Concertzaal, die goed bezet was, als spreker op de heer Franco, professor aan de Technisch Hoogeschool te Delft. Professor Franco, die door Jhr. R. R L. de Muralt werd Ingeleid, gaf een historische schels van de moderne verkeersmiddelen, liet ons door lichtbeelden van haar Invoering af tot den huldigen dag toe de locomotieven in haar verschillende vormen en gedaanteveranderingen zien, en be handelde ten slotte de Monorail Olrowagen. De leider van deze gemeenschappelijke byeenkomst dankte den hooggeleerden spreker voor zyn leerzame onderhoudende rede, waarmede het tabyk auditorium door een levendig applaus zyn volle instemming betuigde. In het licht Is verschenen In een handig formaat, het 120ste duizendtal van 't Oranjeboekje, liederen van Janmaat en Soldaat, voor school en volk, bytenver- zameld door den heer H. C. C. Clockener Brousson, le.-lultenant. De liederenbundel, die voor den goedkoopen prys van 10 cent te verkrygen Is, bevat onderscheidene nationale liederen en vele soldatenliederen. By Kon. Besl. Is met ingang van 29 Maa;t benoemd tot burgemeester der gemeente Ierseke, de heer J. Slnke. By Kon. Besl. Is aan den heer D. de Graaff, sum. en ontv. der gemeente Kattendyke, toestemming verleend om te Goes te biyven wonen. Aan de diaconie der Ned. Herv. Oemeente te Oost- en West-Souburg Is door wyien de douairière Paspoort van Orypskerke—Van Citters een legaat ver maakt van f 2000, vry van successierechten. Ellemcet, 24 Febr. Door de afdeellng alhier, van den Bond voor Staatapenslon- neering Is tot lid van het federatiebestuur gekozen, de heer J. de Jonge, voorzitter van genoemde afdeellng. Brulnisse. Woensdagavond werd door de Vereenlglng „Schippers- en Vlsschers belang" eene vergadering gehouden, die door den voorzitter, den heer Joh. de Waal Rz., met eene welkomstrede werd geopend. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan van zyn ge houden beheer. De rekening, die door een commissie, bestaande uit de heeren Math. Jumelet Wz. en L. Jumelet Hz. werd na gezien en In orde bevonden, wees aan een ontvangst van f 121 50 en een uitgave van f 120,80, zoodat zy sloot met een batig saldo van f 0,70. De ontvangsten van de reddingsboot bedroegen f 36 61, de uitgaven f 24,40, batig saldo f 12 21s. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Joh. de Waal Rz., met 37 van de 38 uitgebrachte stemmen en Wolf. Otte met 27 stemmen. Door den penningmeester werden eenlge Ingekomen brieven voorgelezen. Besproken werd de Ongevallenwet, en besloten stappen te doen om tot herziening der rubrieken te geraken, ten einde In een lager gevaren- cyier geplaatst te worden. Besloten wordt ook het Bestuur der Vlsschetyen te verzoeken het borgschap om de drie jaar tegeiykeriyd met het Ingeven der perceelen te stellen. Als vlce-voorzltter werd benoemd de heer Iz. Jumelet Wz., en tot vlce-secretarls de heer Jan Okkerse Jz. Door den hevigen stormwind brak van een vaartuig, dat van hier met mosselen naar België vertrok, voorby Stavenlsse den mast. Hei was dus genoodzaakt terug te keeren. Stavenisse. Dit jaar zyn alhier aan de beurt van periodieke aftreding ais lid van den raad de heeren C. SteerCijc, K de Graaf en H. j. Dorst, terwyi er ook ie bekwamer tyd nog zal moeten voorzien worden in de vacature, die ontstaan zal door het op handen ztjnd bedai ken van heer A. J. Versiraale (volgens 2yn ver klaring In de 1.1. Woensdag gehouden gemeenteraadszitting). Vlissingen. In eert Donderdag gehouden buitengewone vergadering van aandeel houders van de Kon. MaabchappIJ „De Schelde" alhier (s besloten her eHpachts- corbact met den S'aat der Nederlanden, waaromtrent iedere 2 jaren een beslissing moet worden genomen, riet op te zeggen. Aanbestedingen, Verkooptngen, enz. Zierikzee. By de 23 Februari 1911 gehouden aanbesteding, volgens bestek no. 381, van het lossen van grind, ten behoeve van de nieuw aan te leggen grind wegen, door het Dageiyksch Bestuur van het Waterschap Schouwen, Is Ingeschreven door: Voor het 2e perceel District Zuidhoek J Verhulst te Zlerlkzee voor 0 50 S. Berrevoets Wz. te Zierikzee - 0.44 A. Boot te Zerlkzee- 0 42J Voor het 3e perceel District Borrendamme) J. Stoel te Kerkwervevoor 0,95 S. Berrevoets Wz. te Z erlkzee - 0 9C Voor hel 4e perceel District Fluauwers): J van den Houten te Ellemeet voor 0 67 P. Berrevoets te Ellemeet. - 0 65 P. Berrevoets Sz. te Ke-kwerve -0 64 Verboom te Serooskerke- 0 62 F. de Jonge Fz. te Kerkwerve - 0 50 Voor het 5e perceel (District Koudekerke) J. Verboom te Serooskerkevoor 0,80 Voor het 6e perceel (D.strict Scharendljke): J de Jonge te Scharendyke. voor f 0 58 W Kloet te Duivennyke - 0 52 I Dorreman te Dulvendqke. - 0,50 J. W. v. d. Weele te Dulven- dyke- 0,44 Voor het 7e perceel District Langend ijk): J. de Jonge te Scharendyke. voor 0,70 P. D. Bos te Brouwershaven. - 0,68 J. van Dyke te Brouwershaven - 0,66 S. Dekker Mz. te Brouwers haven - 0,65 Voor het 8e perceel (District Brouwershaven): S. Dekker Mz. te Brouwers haven voor f 0,56 Stadsarbelders te Brouwers haven - 0.54J P. D. Bos te Brouwershaven - 0 48 Alles per M3. en gegund aan de laagste Inschryvers. Scherpenisse, 23 Febr. Donderdagavond werd ten verzoeke van mej de wed. P. van der Werff en ten overslaan van notaris Meulenberg, In het calé Oroenewege, Ingezet: een woonhuis met schuur en erf door A. Suurland Jz., voor f 330; en ten verzoeke van mevr. de wed. C. D. Boller te Bergen-op-Zoom een huls en tchuua voor f 280 aan Jb. Muller; bouw- en welland voor f 200 aan DuiJ-houwer. Landbouw en Veeteelt. Haamstede. Op 21 Frbrua-i j I. ver gaderde In het „Hotel B m" alhier de leden der landbouwvereenlglng „C. et C." te Burgh. Nadat door ballotage het 83<te lid In deze bloelende vereenlglng was aangenomen, gaf de voo'Z'tter, den hier C Blom, het woord aan het l d der vereenlglng, den heer M Griep, die zich dezen avond had bereid verklaart, verslag uit te brengen van het In 1910 order zyn leiding ge houden ryks-proefveld, hetwelk ten doel had een bemestlngsproef op aardappelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1