Maandag 20 Februari 1911. Eerste Blad. BLQOKER's CACAO; AFKONDIGING. AFKONDIGING. Besmettelijke ziekte. Uit Stad en Provincie. DAALDERS ZIEK1KZEESUHE (Z ierilizeesclie NIEUWSBODE. Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAQ verschijnt, Is voor Zlerikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar hij vooruitbetaling. 67st« 1AAR6AN6. - No. 9045 Ultgsver-Hoofdredaoteupi A. FRANKEL. RedaoteuiM J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 sar*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Dirocteuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zlerikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het suppletoir kohier der Grondbelasting (gebouwde - en ongebouwde eigendommen en tiendrente) dezer gemeente over het jaar 1911, dat op heden aan den heer Ont vanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter Invordering, en dat ieder ver plicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. ZiF.RiKZEE, den 20 Februari 1911. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierlkzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda Is executoir verklaard het kohier betreffende de personeele belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1910 (4e kwartaal), No. 7. dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belas tingen alhier wordt ter hand gesteld ter invor dering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 20 Februari 1911. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURQEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de verklaring, dat de besmettelijke ziekte „diphtherltls" in deze gemeente epidemisch voorkomt; Mede gelet op de tweede zinsnede van artikel 21 der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten; MAAKT BEKEND: dat gedurende de afgeloopene week (van Maan dag 13 tot en met Zondag 19 Februari 1911) <lrio personen zijn aangegeven als aangetast door diphtheritig, terwijl geene personen aan de ziekte zijn overleden. Zierikzee, den 20 Februari 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Zierikzee, 20 Febr. Gisterenavond gaf de Mannenzangvcreenlging „Luctor et Emergo", onder de voortreffelijke leiding van haar directeur, den heer A. van den Houten J.Jz., en met welwillende mede werking van eenlge heeren musici, In de stampvolle, helder verlichte zaal van het .Huls van Nassau" een welgeslaagde uit voering. Een aantal liederen, aangenaam afgewisseld door een klein, maar uitstekend orchest, werden op verdlensteiyke wijze ten gehoore gebracht. .Luctor et Emergo" Is wij vermelden dit met genoegen vooruitgegaan, niet slechts in het aantal mede-werkende leden, maar ook, en hierop komt het voornamelijk aan, In het voor dragen der liederen. En het laatste mag zeker wel toegeschreven worden aan den yverlgen directeur, die alles in het werk stelt, teneinde de Zangvereenlglng aan haar doel te beantwoorden. Dat doel, de verhitting van onzen natlonalen volkszang, verdient dan ook door allen gesteund te worden, die den beschavenden en ver edelenden Invloed er van erkennen. Met een geanimeerd bal, dat onder leiding stond van de heeren gebr. Feljen, werd de uitvoering besloten. De Haarlemsche afdeellng van het Algemeen Nederlandsch Verbond, wen- schend te huldigen onzen volksdichter De Qenestet, heeft besloten op den 2den Juli van dit jaar, den dag, waarop hij een vijftig jaar geleden stierf, een gedenkbank van Zweedsch graniet te onthullen aan den voet der duinen, In of bij het bosch, waar De Oenestet zoo graag vertoefde. Zij, die tot deze hulde willen medewerken, ge lleven hunne bijdragen te zenden aan mr. H. Ph. 't-Hooft te Haarlem, Oroote Houtstraat 164. Woensdag a.s. zal door den bekenden professor van de Technische Hoogeschool te Delft, den heer Franco, alhier In de Concertzaal, voor de vereenlglng .Alge- meene Ontwikkeling", een voordracht worden gehouden over het onderwerp: .Moderne verkeersmiddelen en de Monorail girowagen". VRAAG, in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij hcra.lt minder en krijgt hetere kwaliteit, vierkante bussen van ons 10 ets. 1 ons .18 ]/j pond 42 y# 1 pond 80 2 pond 150 III S|I| inwin» «HIHM WK'iM'l Wij maken onze lezers en lezeressen er op altent, dat dit ondeiwerp zeer belangrijk is en door den hoogleeraar op populair- wijze zal behandeld worden. In Middelburg heell deze voordracht zeer de aandacht getrokken en werd door een groot aantal dames en heeren bezocht. Men late zich door den lechnlschen naam van het onderwerp niet alichilkken, meenend, dat het onderwerp zelf droog Is. Het tegendeel Is waar, de voordracht Is zeer boelend en onderhoudend. By kon. besl. Is benoemd tot dijk graaf van den Deurloo-polder, de heer O. C. M. Geluk ft Tholen. Bij kon. besl. Is pensioen verleend aan f 202 's jaars aan mr. J. W. C. Milders, griffier bij het kantongerechl te Tholen. Schouwen en Duivelnnd, 20 Febr. In de afgeloopen week heeft mej. Marie Steverdlng, afgevaardigde van den Neder- landtchen Bond voor Vrouwenkiesrecht, In eenlge gemeenten van dit eiland een propaganda-avond georganiseerd, teneinde doel en streven voor dien Bond uiteen te zeiten en om zoo mogelijk leden te winnen en afdeellngen te stichten. Achtereenvolgens werden bezocht: Brulnlsse, Zonnematte, Ouwerkerk en Dreischor. De uitslag van het moeizaam streven is een groot succes geweest voor mej. Steverdlng. In die ééne week werden door haar drie afdee llngen gesticht met pl. m. 50 leden. Behalve te Zonnemalre gelukte het In elke gemeente, waar zij optrad, tot de stichting van een aldeellng te geraken. En geen wonder! Wie met mej Steverdlng kennis heeft gemaakt, zal volmondig moeten be kennen, dat zij er slag van heelt de Idëen van de vrouwenzaak Ingang Ie doen vinden. Hare persoonlijkheid is al genoeg om welwillend gestemd te worden. Haar echt vrouwelijk en lleltalllg optreden heeft ongetwijfeld oneindig veel bijgedragen tot het verkregen succes. De Bond Is bepaald zeer gelukkig ge weest In de keuze van haar vertegenwoor digster. Wij wenschen haar op haar verder werk veel succes toe. Mej. Steverdlng werd op haar reis bijgestaan door den heer A. Boers, terwijl mevr. Goedhart—Van Buren te Bruinlsse, Zonnemalre en Ouwerkerk de pauze aanvulde door verdienstelijken zang. Door ongesteldheid werd zij verhinderd ook te Dreischor zich te doen hooren, 't welk daar wel een kleine teleurstelling veroor zaakte, hoewel deze werd vergoed door goed uitgevoerde pianomuziek door mevr. Boers, die zich daarvoor welwillend had beschikbaar gesteld. Mej. Steverdlng verklaarde ons, zeer aangename Indrukken van dit eiland te hebben medegenomen, wegens de overgroote belangstelling, overal volle zalen, haar In haar werk geschonken. Wij twijfelen niet, ol het hooldbestuur van den Bond zal uiterst tevreden zijn over de tournée door haar In ons schoone eiland gemaakt. Hulde aan het onvermoeide melsj» 1 Dreischor. Donderdagavond trad hier voor de Vereenlglng .Tot Nut en Oenoegen" op de heer Henri van der Mandere uit Den Haag. Spreker behandelde vóór de pauze de jeugd van Peter Rosegger en zijn voortgaande ontwikkeling als volks schrijver. Na de pauze gat hij te hooren eenlge schoone gedeelten uit het werk: .Het Eeuwige Llchi". Wat de spreker ons hieruit ten beste gaf, zal, hopen we, er toe lelden nader kennis te maken met bovengenoemd werk en ook met andere werken van dezen volksschrijver uit Stier marken. Bij de uitgeters Holkema Warendoift te Amsterdam verschijnen een twaalftal weiken van dezen schrijver. Voor een talrjjk publiek (er waren ongeveer 100 personen aanwezig), Irad hier als spreker voor Vrouwenkiesrecht op de heer Boers van Brululase. Na ingeleid te zijn door mej Steverdlng van Arnhem, die de aanwezigen een welkom toeriep en meedeelde, dat mevr. Goedhart—Van Buren door ongesteldheid verhinderd was hier te zingen, begon spreker zijn rede. In die rede betoogde hij, dat vrouwenkiesrecht een zaak was van billijkheid en recht. Waar duizenden vrouwen zich tegen woordig, meer dan vroeger, een positie In de maatschappij moeten verwerven, daar behooren zij niet «direct, maar direct medezeggenschap te krijgen. Waar de vrouw optreedt als advocaat en dokteres, daar Is zy niet minder op hare plaats dan de man. Ook op het gebied van klndcr- zorg, armenzorg, enz. zal haar werk niet minder belangrijk zijn dan dal van den man. Wal gewoonlijk tegen vrouwenkies recht wordt aangevoerd, werd door spreker op heldere en duidelijke wijze weerlegd Asn hel einde zljne'r rede viel den spreker een welverdiend applaus ten deel. Mej. Steverdlng dankte den spreker voor zijn rede en den aanwezigen voor hunne op komst. Waar we het gezang van mevr. Ooedhart moesten mitsen, vergoedde mevr. Boers dit gemis door haar schoon en opwekkend pianospel. Mej. Steverdlng, die; zich deed kennen als een Ijverige propagandiste voor het vrouwenkiesrecht, mocht de voldoening smaken, dat een twaalftal personen zich opgaven als lid, zoodat ook hier een afdeellng van den Bond voor Vrouwen kiesrecht gevormd Is. Zonnemalre, 18 Febr. De propaganda- vergaderlng voor Vrouwenkiesrecht heeft alhier 1.1. Donderdagavond plaats gehad. Een 50-tal personen, waaronder 8 dames, woonde de bijeenkomst bij, die door mej Steverding werd geopend. De heer Boers uit Bruinlsse bepleitte het goed recht der beweging. Zijn voordracht werd algewlsseld met zang- en pianospel door mevrouw Goedhart. Dit laatste bracht niet weinig toe tot het slagen van de vergadering. Voorat het laatste lied werd uitbundig toegejuicht. Er werd geen debat gevoerd. Vijf leden traden toe tot de vereenlglng. Voor een stampvolle zaal bij den heer Boot alhier trad Zaterdagavond als spreker op de heer Van de Velden, voorzitter der afdeellng Rotterdam van den Bond voor Staatspenslonneerlng. Ingeleid door den voorzitter der afdeeling, den heer Hocke Hooger.boom, werden door hem op zakelijke wyze de voordeelen van tlaalspenslonneering zonder vooral- gaande premie-betaling helder en duidelijk In het licht gesteld, en op de nadeelen van de In Dullschland Impopulaire dwang verzekering gewezen. De rede, die mei groote aandacht gevolgd werd, sloeg In, wat bleek uit de aanwinst van zeventien nieuwe leden. De voorzitter bracht onder luid applaus der vergadering den spreker, die, wind en weer trolseerend, was over gekomen om aan de tot hem gerichte uitnoodlglcg te voldoen, In warme en door het auditorium levendig toegejuichte be woordingen hartelijk dank voor zijn degelijke rede. De heer Hocke Hoogenboom zal de afdeellng In het Federatiebestuur vertegen woordigen. Ouwerkerk, 16 Febr. Hedenavond trad In het lokaal „Van Oost", voor de Aid Ouwerkerk van den Bond voor Staats penslonneerlng de heer v. d. Velden, voor zitter der Afdeellng Rotterdam, op. Na opening der vergadering door den voor zltter, nam de Inleider het woord, om na te gaan, wat In den loop der jaren In verschillende landen zooal gedaan Is ter oplossing van het vraagstuk: .Verzorging van den ouden dag". Na breedvoerig alle stelsels aan eene beschouwing te hebben onderworpen kwam de spreker tot de conclusie, dat staatspensioen, zooals de Bond voorstaat het beste middel zal blijken om het vraag stuk op te lossen. De Liberale Unie, de S. D. A. P. en zeer velen uit de andere partijen huldigen thans het beginsel, en zoover moet het komen, dat het probleem Inzet wordt van den potltleken strijd. De onkosten dienen bestreden te worden uit directe belastingen, als zijnde de meest eerlijke wijze, de burgers evenredig be lasten. Niet uit Indirecte bitastlngen, omdat vele verbrulksartlkelen toch al sterk genoeg belast zijn, en door voortgaan In deze richting de werkende klasse nog zwaarder druk zou ondervinden. De spreker, die alles op bevattelijke, eenvoudige wijze uiteenzette en zijne met onverdeelde aandacht toegehoorde rede met tat van pakkende voorbeelden uit eigen ervaring Illustreerde, zag zijne moeite beloond, doordat nog 5 leden tot de al zon talrijke afdeellng toetraden. Na een woord van harteiyken dank van den voorzitter aan den geachlen In leider en een woord van opwekking tot de aanwezigen werd de druk bezochte vergadering gesloten. Schouwen, 20 Febr. Allerwege ziet men verlangend uit naar fl nke regenbuien, die de regenbakken weer zal vullen. Immers bl] de meeste menschen is er weinig of geen water meer In, zoodat men daar overal het water moet gaan koopen. 't Laat zich begrijpen dat men op deze wijs veel water onder uit den bak gebruikt, dat heel wat vuil bevat. Indien men dat nu maar behoorlijk filterde, dan zou het bezwaar misschien nog niet zoo groot zQn, doch In vele gezinnen wordl aan zoo'n zulverlngs-proces niet eens gedacht. Brulnisse. Voor een overgroot publiek gaf de muzlekvereenlglng .Excelsior" dir. de heer Joh. F. A. Tneewls van Zierikzee, Vrijdagavond In de Conferentiekamer een uitvoering. Door het gezelschap werden een vijftal muziekstukken ten gehoore gebracht, terwijl ook een viertal nummertjes voor strijkorkest werden uitgevoerd. Met genoegen hoorden de aanwezigen ze aan; ze waren weer een duidelijk bewijs van het uitstekende onderricht, dat de directeur weet te geven. Bovendien werd opgevoerd een blij spelletje .Een Ingezonden stuk" en een groot bijspel .Janus Tulp" door Justus van Maurtk. Vooral dit laasle stuk voldeed zeer. De rolvastheid en de wijze, waarop de dames en heeren In dit blijspel optraden, vallen zeer te prijzen; vooral zij, die de hoofdrollen ln handen hadden, kwelen zich op voortreffelijke wijze van hun laak; de opvoering had dan ook een groot succes. Na afloop der eigenlijke uitvoering werd een bal gegeven, waarop de leerlingen van den danscursus toonden, dat de heer Thee- wis ook op uitstekende wijze onderwijs in het dansen geeft. St-Filipsland, 19 Febr. Vrijdagavond gaf 't fanfare-corps .Concordia" ztjn ge wone jaariyksche uitvoering In de openb. school. Zeer te loven vlet de wyze, waarop het programma uitgevoerd werd. Alle tien nummers werden uitstekend gespeeld, maar vooral no. 2 en 5 bewezen, dat de leden, bij ernstige studie, al heel wat presteeren kunnen. Het uitbundig applaus was dan ook ruimschoots verdiend. Jammer Is het, dat zoo velen, die de kinderjaren al te boven zijn, misschien door 't minder prettige weer, thuis ge bleven waren. Ze hebben daardoor heel wat gemist. Een woord van dank, na afloop der uitvoering door den voorzitter gesproken tot directeur en werkende leden, was dan ook welverdiend en we onderschrijven gaarne, wat hij In zfln toespraak zelde: .Lang leve .Concordia" en 't brenge nog veel tol stand ter be vordering van alles, wat edel en schoon Is en mee kan werken tot toeneming van 't gemeenschapsleven In onze gemeente. Door den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid Is o. a. benoemd tot lid tot onderzoek der Schepenwet de heer H. H. Schoo. Stavenlsse. Door eenlge Ingezetenen, zoo werknemers als werkgevers alhier, Is opgericht de vereenlglng .De Toekomst". In de statuten er van Is haar doel aldus omschreven a. bl) de leden het besef levendig te houden, dat gehoorzaamheid aan de over heid de oplossing bevat van alle sociale vraagstukken b. bij de behartiging der belangen van de leden geldt als maatschappelijk be ginsel, dat het bestaan van verschillende standen in de maatschappij noodzakelijk, maar samenwerking plichtmatig ts; c. geldelijke ultkeerlng by ziekte, en zoo mogeiyk, bQ ouderdom en aan weduwen en weezen. De contributie voor den werkgever Is 50 cent per f 100 werkloon per jaar en voor den werknemer 10 cent per week, van 1 April tot ultimo November, terwyt begunstigers f 1 en donateurs f 5 minstens per jaar moeten betalen. Kortgene. In de algemeene vergadering van de Vereenlglng ,De Ambachtsteeken- school voor Noord-Beveland" werd In hoofdzaak behandeld de rekening over het jaar 1910, waa'ult bleek, dat ontvangen was aan contribution 1 63, aan school gelden 1 82 50, aan subsid;ën van de gemeenten 1 32,50, van het Hoold- en Afdeellngsbestuur der Maaischappy tot Nut van 't Algemeen f 21,50, van de Provincie f 50 en van het Ryk f 1C0, totaal f 348, en dat was uitgegeven f 391,92, waaronder het tekort van f 43.92, als restant van verschuldigde belooning aan de onderwyzers over vorige dienstjaren. Uit het verslag van den directeur bleek, dat de school voortdurend door 8 leer lingen werd bezocht, waaronder 2 leerlingen kosteloos. Er werden 294 uren les gegeven. IJver en vorderingen gaven reden tot tevredenheid. De altredende bestuursleden, de heeren J. W. Brouwer te Kortgene en A. J. Louwers te Kals werden herkozen en name.i hunne benoemingen weer aan. Besloten werd om het werk der leer lingen In den loop van het voorjaar ln de schoot ten toon te stellen en daarby prljren ter aanmoediging aan de beste leerlingen uit te reiken. Met een beroep op nog meer steun van allen die nu of later by het bestaan dezer school In het eiland belang hebben, en met aanbeveling In den voortdurenden steun der tegenwoordige leden en belang stellenden, sloot de voorzitter de vergadering. Middelburg, 20 Febr. In den nacht van Zaterdag op Zondag Is een stuk yzer ter zwaarte van ongeveer 15 K.G van den Abdytoren, beter bekend onder den naam „Lange Jan", alhier gewaald en gelukkig op de straat neergekomen, zonder schade aan te richten. Daar de toren midden ln de stad staat, was er grool gevaar voor de hulzen In den omtrek. Een 12-jarlge jongen, zekeren J. M een bekende der politie, heeft Zondag middag met een steen de voordeur van één der woningen aan den Noordweg alhier geheel vernield; terwyi hy dreigde ook de ramen te zullen Ingooien. De politie ls met het geval In kennis gesteld. By het handbooggilde Sl.-Sebastlaan te Overslag beslaat de gewoonte, dat hy, die drie achtereenvolgende jaren den Ko ningsvogel schiet, Keizer der vereenlglng wordt. Thans Is den heer E. Waelput te Zuld- dorpe deze eer te beurt gevallen. Het gilde bestaat reeds 197 jaar en heeft thans nog maar zyn tweeden Keizer. De „Ligue Véloclpéllqje Beige" zal met ongeveer duizend leden de belde Pinksterdagen een bezoek aan Walcheren brengen. Er zal een tocht door Walcheren gemaakt worden. Op den tweeden Pinkster dag zullen te Vllsstngen verschillende wedstryden worden gehouden. De besturen zullen op dien dag olficleel op het raad- huls worden ontvangen. Met 1 Mei a.s. zal op den staatsspoor, voor wat betreft het traject Middelburg— Qoes en Middelburg—Vlisslngen buurt verkeer worden Ingevoerd. De prtjs der retourkaarten, een dag geldig, zal daarvoor worden: van Middelburg naar Ooes le kl. 95, 2e kl. 70 en 3e kl. 50 cent en van Middelburg naar Vhssingenle kt. 35, 2e kl. 25 en 3e kl. 20 cent. Vllasingeo, 18 Febr. Door den ge meenteraad Is besloten de termyn waarop met de exploitatie der electrlsche tramiyn tusschen de stad en het station van de Staatsspoor moet zijn aangevangen, te verlengen tot 28 Juni 1911. De Wognummers staken hedennacht van hier over naar Londen. Met de nachtboot kwamen heden morgen hier aan generaal Booth met eenlge officieren van het Leger des Hells. Per aansluitenden trein van hall zes werd de reis naar Den Haag voortgezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1