Vrijdag 17 Februari 1911. Tweede Blad. Courant). WIEUWSTIJPINBEH. Bel nol enje werking ra hel chloorfcalinm. Z1ER1KZEESCHE (Za ierikzeesche NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VR1JDAQ verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9044. Ultgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Radacteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. PORTUGAL. De minister van openbare werken heeft een onderzoek Ingesteld In deonderaardsche gewelven van het palels Regesidadcs, waar de kroonjuweelen en andere kostbaarheden van de onttroonde koninklijke familie bewaard werden. Men vond er een tafelservies van buitengewone schoonheid, geheel uit zilver en meer dan 1000 K G. zwaar. Daarnaast lagen staven ongemunt goud tot een gewicht van 20 K O. Onder de juweelen verdient in de eerste plaals genoemd een diadeem van ex-koningin Ametie en een colier, dat haar destijds door haar vader, den graaf van Parijs was geschonken. Dit colier moet een waarde hebben van één millloen francs. De geheele Inhoud van de schatkamer wordt op 13 millloen francs geschat. Deze kostbaarheden zyn voor een deel privaatbezit van de koninklijke familie en dit wordt haar dus, naar de minister van financiën verklaarde, teruggegeven. Het overige wordt als staatseigendom beschouwd en zal In het Rijksmuseum te Lissabon een plaats vinden. Lissabon, 15 Febr. BI) het bezoek van den minister van oorlog aan de kazerne van het 12e regiment Infanterie te Guarda zakte de vloer van de receptiezaal onder het gewicht der talrijke aanwezigen in. Er zijn honderdvtyftlg gewonden en eenlgen van hen zyn ernstig gekwetst. FRARKRIJK. De twee dames die het eerst In de aangekondigde „robe-culolte" of pantelon- japon te Parijs op de Boulevards verschenen, hebben er zooveel bekijks gehad, dat het haar te lastig werd, zoodat zij In een mantel magazijn de vlucht namen. Zij vertrokken vandaar door een achterdeur en werden onder gelelde van een politiebeambte, door zijstraten naar haar woning gebracht, terwijl 300 menschen voor de deur van het mantelmagazijn stonden te wachten tot de baanbreeksters der nieuwe mode weer te voorschijn zouden komen. Omtrent hel ongeluk op den Fran- schen Westerspoorweg worden nog de volgende blzonderheden vermeldMet een geweldigen slag reed dé sneltrein uit Angers op den goederentrein In. Men kon het geraas op meer dan een Kilometer afstands hooren. De wagens van den sneltrein werden als spanen doozen In elkaar gedrukt en de restauratiewagen boven op 2 vernielde waggons geschoven. Eensklaps stegen hooge vlammen uit de overbiyfselen der waggons op. De loco motief van den sneltrein was omgevallen en haar vuur had de goederen- en personen wagens In brand gestoken. Spoorweg personeel van het station en boeren uit den omtrek snelden toe om hulp te ver- leenen. Men haalde dooden en gewonden uit de vernielde wagens en droeg ze op in der haast gemaakte baren naar het station, waar men de gewonden In de wachtkamers neerlegde en de dokters hun de eerste hulp verleenden. Het aantal redders was gering, maar zij legden een waren heldenmoed aan den dag, want de redding werd door 't vuur zeer bemoeilijkt. Bovendien bevond zich In den goederen trein een party conserven In olie, die mede In brand geraakt was en welks olie een verstlkkenden walm verspreidde. De brand weer uit Courtvllle was weldra ter plaatse en spande haar uiterste krachten In om het vuur te blusschen. Later kwamen militairen, die den geheelen nacht hebben doorgewerkt om dooden en gewonden op Ie zoeken en het puin op te ruimen. De brand was toen al gebluscht, ofschoon het vuur onder de pulnhoopen nog smeulde. Het was bar koud en de soldaten hadden, om zich te kunnen verwarmen, groote vuren aangelegd van stukken hout der vernielde wagens. Om 2 uur 's nachts had men 12 lijken en 15 gewonden, maar men vreest, dat er nog meer onder het puin liggen. De spoorwegdirectie werpt de verantwoordelijkheid op den machinist van den sneltrein en den stationschef, maar de pers geeft, bij de vele ongelukken, die op den Westerspoorweg voorkomen, aan de staatsspoorwegdirectie harde noten te kraken. Zoo schrQQft de Figaro: .Er gaat geen week om, of er gebeurt een of ander ongeluk op deze ongelukkige lijn. Wanneer daarbij niet altijd menschen omkomen, Is dit alleen te danken aan het toeval. De verantwoordeiykheid van den Staat is daarom niet minder groot. Wanneer de Staat werkelijk niet In staat Is de veilig heid van de reizigers te waarborgen, zoo moet hl) tenminste zorgen de gevaren, waaraan deze zijn blootgesteld, niet te vergrooten. Hij moet het aantal der treinen en hun snelheid verminderen en het aantal halten vermeerderen. Het verkeer zal daar onder lijden en men zal de onbekwaamheid van den Slaat verwenschen, die een exploi tatie op zich neemt, welke blijkbaar boven zijn kracht gaat. Maar men mag dan althans hopen, dat men geen dooden meer zal hebben te betreuren". Rouen, 15 Febr. De kapitein van het Spaansche schip „Ollargan" verklaarde aan den Spaanschen consul, dat een ander Spaansch schip, dat tegelijk met hem van Rotterdam vertrokken la, In een storm schipbreuk geleden zou hebben. Bedoeld zou worden het stoomschip Abercon", dat, op reis naar Bilbao, met man en muls vergaan zou zyn. Er bevonden zich zeventig personen aan boord van dit schip. Tot nu toe werd het bericht van deze scheepsramp door niets bevestigd. BELGIË. Alvorens Brussel te verlatenheeft Koningin Elisabeth besloten 70 herstellende meisjes uit de ziekenhuizen op haar kosten naar de villa's te sturen van .Het werk der gezonde lucht", een vereeniglng, waar van de Koningin beschermvrouw Is. BEOERLARO. Utrecht. 15 Febr. Alhier heeft zich een voorval voorgedaan, dat in militaire krin gen nog at opschudding heeft gewekt Er moeten n l. In de boeken van den kapitein-kwartiermeester van het le regi ment veld-artillerle, M. v. d. O onregel matigheden zijn ontdekt, welke tot een streng onderzoek moeten aanleiding gegeven hebben, dat heden nog In vollen gang Is. Wat deze zaak nog opzienbarender maakt Is, dat eenlge dagen geleden een officier In het militaire hospitaal Is opgenomen, die door polsafsnijding heeft getracht zich van het leven te berooven, terwijl hy tot op heden alle voedsel weigert. In de kazerne van het le regiment veld artillerie is reeds een nieuwe kapitein- kwartiermeester gedetacheerd. Sedert vorige week Vrijdag wordt alhier vermist de 46-jarige Van Doorn, van beroep werkman. Men vermoedt, dat hem een ongeluk Is overkomen. Van Doom leidde een onbe- rlspelljken levenswandel. Vrouw en 6 kinderen biyven onverzorgd achter. Numansdorp. Het rljktpollllevaartuig no. 4, dat hier gestationreerd was voor de waterdiensten op de rivieren, is over geplaatst naar Oud-Beierland. Tengevolge daarvan zal ook een rijks-veldwachter van hier naar Oud-Beierland overgeplaatst worden. Willemstad, 15 Febr. Dinsdagnamiddag 4 uur kwam hier de stoomboot .Zierikzee" In aanraking met het stoombootenhoofd, waardoor het voorop hangende anker afknakte en In de diepte verdween, ten gevolge waardoor de „Zierikzee" geheel zonder anker was. Door den zeer zwaren mist van Dinsdag moest de „Zierikzee" blQven wachten alhier tot het wat lichter werd. Van de 13 passagiers uit Zeeland hebben enkelen de reis per tram verder gemaakt. Het sleepschlp der Rotlerd. Tram wegmaatschappij, gesleept door de sleep boot „Hellegat", geladen met 40 stuks rundvee, voer Dinsdagmorgen op de reis van Mlddelharnls naar Hellevoetsluls, tijdens zwaren mist, ter hoogte van de Hoornsche hoofden, aan den grond, 's Mid dags bij hoog water zijn ze vlot gekomen, en Is het vee weer teruggebracht naar Mlddelharnls. Bergen-op-Zoom, 16 Febr. Als Minister Colijn de volgende weck de Zuideiyke garnizoensplaatsen bezoeken gaat, komt hfl 21 Februari ook alhier. Dat zal voor hem wel een zeer eigenaardig bezoek zijn, daar hl] aldaar vele jaren geleden ztyn militaire loopbaan als korporaal begon en van daar als sergeant by het 3de regiment Infanterie naar den cursus te Kampen ging. Vele oude wapenbroeders aldaar herinneren zich hem dan ook nog zeer goed en ver- telfen nog steeds van hem als een blzonder- held dat hy de kunst van voordragen zoo uitstekend verstond. Landbouw en Veeteelt. Sirjansland, 16 Febr. In de gehouden vergadering van aandeelhouders der fair- bank alhier Is 30 pCt. uitgekeerd aan de leden. In dezelfde vergadering werd bij acclamatie tot weger herbenoemd de heer M. de Ryke, lerwyi tot secretaris met algemeene 3temmen werd herkozen de heer S. de Ryke. St.-Maartensdijk. Dinsdag j.l. hielden de leden der falrbank „Algemeen Belang" hun gewone jaartyksche vergadering, onder voorzitterschap van den heer burgemeester. Aan verschillende producten werd een totaal gewicht verkregen van 6 535 409 K O. De ontvangsten bedroegen f 533,59 Het salaris van den weger, 33 pCt., Is f 177,86; overige uitgaven f 152,73. Saldo f 203. Voor aandeel werd f 8 45 dividend vastgesteld. Naar aanleiding van een staande de vergadering genomen besluit, werd den weger toegekend boven de belooning f 1.25 per ,'-4 aandeel, be dragende samen f 30; zoodat per aandeel werd uitgekeerd f 7,20. De weger N. J. Blerens en de hulp weger A. J. de Graaf, die een belooning geniet van f 32,50, werden belden met algemeene stemmen herbenoemd Na sluiting bleef de vergadering nog eenlgen tyd gezellig byeen, welke gewoonte ongetwyfeld zeer bydraagt tot versterking der vriend schap onderling. 16 Febr. Door de leden van de falrbank „Landbouwbelang" alhier werd gisterenavond de jaartyksche algemeene vergadering gehouden. De ontvangsten bedroegen f 458 35,_de uitgaven aan weegloon enz. f 293 38, saldo f 164,97, waarvan aan de aandeelhouders werd uitgekeerd f 1,25 per ,|5 aandeel. Aan den weger werd boven zyn 33 pCt. weegloon een gratificatie toegekend van f 0,20 per aandeel. Het aftredend bestuur werd weder herkozen, evenals de weger C. Noom en de hulpweegster mej. L C. Noom—Hage. Voort» werd besloten, dat voortaan 9 cent weegloon per 1000 K O. bruto-gewlcht van suikerbleten zal geheven worden, zooals het reglement voorschryft. Scherpeuisse, 17 Februari. Deze week werd alhier de algemeene vergadering gehouden van de vereeniglng „Draagt Elkanders Lasten", de z.g.n. „Varkenshond". By het aflezen van de lijst van deel hebbers bleek, dat er 45 leden waren opgekomen. De notulen der vorige ver gadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Daarna werd dcor den penning meester, den heer J. van de Velde, rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat de vereeniglng 64 leden telde, waarvan 103 varkens verzekerd waren; dat over het jaar 1910 was ontvangen f 279,28, terwyt was uitgegeven f 112,69, zoodat de vereeniglng een batig saldo had van f 166,59; dat de vereeniglng op de Ryks-poslspaarbank bezit f 476,44, een pandbrief van de Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee van f 498,92. aan kasgeld f 17,91, alzoo In het geheel I 993,27. Verder werd medegedeeld, dat 2 leden bedankten en 3 waren toegetreden. Daarna werd door het lid W. Suurland gevraagd, of verkochte varkens voor de consumptie, welke na keuring niet mochten voldoen of om de een of andere reden om het leven kwamen, ook door de ver eeniglng worden vergoed. Dit werd met 44 stemmen toestemmend beantwoord. Niets meer te verhandelen zynde, werd de vergadering, nadat door den voorzitter, den heer C. A. Geuze, den secretaris en penningmeester een woord van dank werd toegebracht voor hunne bemoei ingen, gesloten. Voor de ht trekking van secretaris ontvanger derlandbouw-vereenlglng.Scher- penlsse en Poortvliet" hebben zich 8 sollicitanten aangemeld, t. w.V. C. P. Boller, J J. de Bruflne, J. M. van der Graaff. M Hage Jz„ D. Keur, D. Kleppe, M. Rtjstenbll Az. en M. P. de Wilde Jr., allen Inwoners van Scherpenlsse. i De gezuiverde chloorhoudende kallmest- stcffen worden uit carnalliet verkregen, door verwyderlng van verschillende zouten als chloormagneslum en chloornatrium, om zoodoende te verkrygen een zout, waarin het kali als chloorkalium aanwezig Is. Op die wyze verkrygt men geconcentreerde kallzouten, die van 75 tot 95 pCt. chloor kalium bevatten. Het meest In gebruik Is een zout met ongeveer 80 pCt. chloorkalium wat beantwoordt aan een gehalte van on geveer 50 pCt. kali. Dit zout Is de voor zwaardere gronden aangewezen kallmest- stof In het voorjaar. Inderdaad bevat dit zout behalve de genoemde hoeveelheid kali een belangryk procent chloor. Dl| chloor verbindt zich In den grond grooten- deels met kalk, waaraan In de meeste streken de bodem geen gebrek meer lijdt In den laatsten tyd, en wordt In een vorm van chloorkalk grootendeels uitgespoeld. Overigens hebben de chloorverbindingen op enkele gewassen een zeer gunstlgen Invloed. Het gezuiverde chloorkalium heeft dit voordeel, dat by een kleinere hoeveel heid (en dus minder kosten van vervoer en uitzaaien) men een zeer hoog gehalte aan zeer gemakkeiyk opneembare kali aan de planten beschikbaar stelt. Het vlas, dat zooals bekend, uitstekend gedijt op een met een oplossing van kali- en natronzouten gedrenkten bodem, geeft volgens Schlschkln (zie Handboek Reinders II page 264) de fijnste en langste vlasstengels bij een be mesting met chloorkalium, terwyt by een bemesting met phosphorzuren kalk de grofste en kortste vezels verkregen worden. De vlasboeren zouden zelf eens moeten probeeren of Schlschkln In allen deele geiyk heeft. De uien (juin) en sjalotten hebben in de laatste jaren by tal van proeven, voornameiyk op ryksproefvtlden In Zeeland, getoond zeer gevoelig en door een grootere opbrengst uiterst dankbaar te zyn voor een bemesting met chloorkalium, In 't voorjaar gegeven. De suikerbleten geven door het gebruik van chloorkalium (de aangewezen en ook algemeen gebruikte kalimeststof voor dit wortelgewas op klei gronden) een grooter gewicht. Het suiker gehalte ondergaat geen noemenswaardige veranderingen. Er zyn proeven gehouden, waaruit men misschien zou kunnen afleiden, dat het gehalte daalt; doch de uitslagen van andere wijzen ook weer duldeiyk op styglng van het procent suiker. Een ver standig gebruik van kallmeststcffen heeft ook geen noemenswaardlgen Invloed op de bewerking der bleten in de fabriek. De gronden, die bestemd worden voor zomergerst en andere zomergranen, ont vangen eveneens in het voorjaar een be mesting met chloorkalium By Intensieve aardappelcultuur in de veenstreken, ge bruikt men meestal palentkall. Het mag verder als bekend verondersteld worden, dat men de chloorhoudende kallmest meer bepaald schadeiyk houdt by tabak. Op tabak verdient het zwavelzure kali aan beveling. Herhalingsoefeningen zeemilitie. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden: le. dat elk van de zeemillclens, die gebruik hebben gemaakt van de in de vorige maand bekend gemaakte gelegenheid om vóór I Februari j.l. hunne voorkeur te kennen te geven voor opkomst voor herhalingsoefeningen op 23 Maart of op 27 April a s. voor zoover zy niet behooren tot de kustwacht of tot de stokers voor den torpedodlenst, voor opkomst op den verlangden datum zal worden aangewezen; 2e. dat al de tot opkomst voor herhalings oefeningen bestemde zeemiliciens zich, gekleed In hunne by vertrek met groot verlof medegenomen militaire kleding stukken en voorzien van hunne kool- goederen, zoomede van hunne zakboekjes, zullen behooren aan te melden op den datum, het uur, en de plaats, die in de openbare kennisgeving betreffende hunne oproeping, zal zfln vermeld. Ears aasuraniia-kweafie. De oud-evangelist A. W. had by de Wiirttembergische Transport Verslcherungs- Gesellschaft te Heilbronn verzekert een biograaf met 120 stuks films, stangen, onderklst, ijzeren cylinder, hoorn en gramo- foon, alles le zamen voor f 6500,Op 31 Augustus 1908 zou hy te Brielie een voorstelling geven. Alles was in kisten gepakt en werd op een handkar vervoerd naar de B ielsche boot. Elscher zelf be stuurde de kar. Op een gegeven oogerblik dompte de kar en kwam met de geheele lading in de rivier terecht. Oedaagde, die het zaakje niet erg vertrouwde, ontbood den bekenden duiker Sperling, die voor een waarde van f 913.50 naar boven bracht. De schade Is dus volgens den elscher f 5586.50, wat gedaagde welgerd te ver goeden. Dagvaarding volgde, conclusiën werden gewisseld en zoo werd als slot tafereel de zaak bij pleidooi mondeling toegelicht. Mr. W. van Gelder, voor den elscher optredende, zegt, dat Sperling heeft gezegd, dat goederen ln den grond kunnen dringen. De booten maken daar met hun schroef een putje, waarover dan weer zand spoelt. Ook kunnen de goederen door den stroom weggevoerd worden. Er zyn ledige kisten opgehaald, gewone styfselklsten. In die kisten zaten de geheele films, die verloren zyn gegaan. Vergoed moet worden wat verloren Is, verminderd met hetgeen Is gered. Wy hadden hier een getaxeerde polls. Pariyen hebben de waarde vast gesteld op f 6500,—. Maar zegt gedaagde, de rechter kan In verband met 274 W. v. K. verder gaan. De heer Goeman, die schatte, Is geen deskundige. Films beslaan uit een aantal tafereelen aan elkander gehecht, hetgeen Goeman niet In aanmerking heeft genomen. Pleiter legt rekening en kwltan- tlën over, waaruit moet biyken, dat elscher de gestelde pryzen heeft betaald en die zyn hooger dan het verzekerde bedrag. Mr. K. A. Rombach, voor de gedaagde maatschappy optredende, zegt, dat 't hier een zaak vol wantrouwen geldt. Toen de gedaagde de verzekering sloot wist zy geen kwaad, ook kreeg zy geen achter docht toen de boel eens In het water terecht kwam, doch waar na eenigen tyd dit geval zich weer voordeed ontstond hel wantrouwen. Toen werd het kostbare middel aangewend met Sperling, die den bodem der rivier onderzocht. Intusschen ging men eens Informeeren, wie en wat gedaagde was. Wat pleiter hierover mede deelde zullen we maar verzwygen. Dat het te water vallen aan moedwil Is toe te schryven staat by pleiter vast, maar hy kan het niet bewyzen. Doch een andere vraag Is of alles op de kar was. Van de 36 films, die als een vertooning kunnen gebruikt worden, Is niels gevonden. Er is op den wagen niet meer geweest dan gevonden werd. Pleiter toont aan den korten tyd dien eischer te Brielie zou gehad hebben. Volgens zyn zeggen zou hy 7000 M. medegevoerd hebben, terwyi bjj snel draaien hoogstens 1200 M. per uur kan vertoond worden. Sperling heeft 3 dagen gedoken, niet om op te halen, maar om den bodem te onderzoeken. De bodem Is eerst zand en dan sintels en koolasch, dus harde grond. Hy heeft een oppervlak van 5 M2. onderzocht breed en diep. Hy vond alleen de belde oude films von Ooeman gekocht, en de genoemde voorwerpen, maar geen enkele doos met een hee|e film. Pleiter plaatst op tafel doozen met films van 375 250 en 100 M. en die zyn 2ÓÓ zwaar dat wegdryven onmogeiyk Is. Maar elscher had ze van 1000 M. Die kunnen dan zeker niet weg dryven. De duiker vond het onnatuurlijk dat die dingen verdwenen zouden zyn. Alle lichte voorwerpen waren er, maar juist de zware niet. De vordering staat of valt met die fi'mi. Oetaxeerde polls doet er niets toe. zyn ze er geweest dan krygt hy ze betaald. Beter deskundige dan Goeman kan pleiter zich niet voor stellen, maar wil de rechtbank anderen hooren dan. 2al het hem aangenaam zyn. Hy verwacht toewyzlng der schade aan de gevonden voorwerpen, maar niet het geen er niet Is geweest. Uitspraak 22 Februari a.s. Miss Le Neve gaat trouwen. Het testament van Crippen, waarby miss Le Neve tot zyn universeele erfgename gemaakt was, werd eenigen tyd geleden door een zuster van de vermoorde vrouw van Crippen bestreden. De rechtbank heeft nu echter het testament geldig verklaard, zoodat miss Le Neve erft Behalve deze erfenis, ligt er nog een ander fortuintje voor de Interessante juffrouw In het vet. Dezer dagen werd gemeld, dat mr. Howell, ln opdracht vin een groote Amerlkaansche emigratie-agentuur en met goedkeuring der Knnadee-che regeering een oproep In Engelsche bladen had ge plaatst, waarin hy in het belang der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5