Vrijdag 17 Februari 1911. Eerste Blad. (525 ierlkzeesche Courant). abonnement. advertentie n. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Tweede suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag 1910. Suppletoir kohier der belasting op de Honden 1910. DRANKWET. Algemeen Overzicht. NIEUWSTUDIN6EN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHESÉ& NIEUWSBODE. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAQ verschynt, Is voor Zlerikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor hel buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9044 Ultgever-Hoofdredaoteuri a. frankel. Redacteur i j. waale. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een handdoek. zilveren oorbelletje. gouden ringetje. pel. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgen9 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS.- De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het tweede sup pletoir kohier van den Hoofdelijken OmBlag dezer gemeente, over het dienstjaar 1910. op den 10 Februari j.l. door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter Invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder In afschrift ter lezing ligt. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen Inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 16 Februari 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het suppletoir kohier der belasting op de Honden dezer gemeente, over het dienstjaar 1910, op den 10 Februari j.l. door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vQf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bQ den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat leder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 16 Februari 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURQEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bi] hen een ver zoekschrift Is Ingekomen van: JOHANNES ■CORNELIS VERSCHUUR, wonende In deze ge meente, om verlot voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatee van verkoop, In het benedenhuis van het perceel staande op de Nieuwe Haven, w(k D no. 33. Binnen twee weken na de dagteekenlng dezer bekendmaking kan leder legen het verleenen van het verlot schrliteltk bezwaren b| Burgemeester en Wethouders Inbrengen. Zierikzee, den 17 Februari 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeeeter. JAN SNELLEN, Secretaris. Oelijk men weet, heelt de Dultsche Rijksdag naar aanleiding van het regerings ontwerp betrekkelijk de voormalige Franiche provinciën Elzas-Lotharlngen, die nu ruim veertig jaar rljksland zyn, een commissie benoemd, teneinde dit ontwerp te onder zoeken, Deze commlsale nu kwam tot het resultaat, dat het raadzaam zou zijn van Elzas-Lotharingen te maken een zelfstan digen bondastaat, aan het hoofd waarvan een stadhouder zou staan, dte op voor dracht van den Bondsraad door den Keizer voor het leven benoemd moest worden, en die alleen door een besluit van den Bondsraad van zijn ambt ontzet zou kunnen worden. De regeering Is het met de Rijksdag-commissie niet eens. Zij Is namelijk van gevoelen, dal, werd het voor Zr#*.* stel der commissie aangenomen, de macht des keizers zich slechts zou bepalen tol de benoeming van den stadhouder, die aan den keizer niet verantwoordelijk was. Volgens haar zijn slechts twee gevallen denkbaar. O! men make van Elzas-Lotha rlngen een van keizer en rijk onathankelijken souverelnen bondsstaat, of Elzas-Lotha rlngen blijve wat het thans is, Rljksland. Een broeder van den Duitschen keizer heeft ter gelegenheid van een militaire festiviteit een rede gehouden, waarin hij met het oog op den blnnenlandschen vijand, officieren en soldalen opwekte, zich dichter om den keizer te scharen. Dit jaar zult gij, zoo sprak hij hen toe, In de gelegenheid zijn blijk le geven van uw trouw aan het koningschap en de bestaande orde. De hechlste steun van den slaat Is en blijft het onder leiding van den opper bevelhebber staande leger. tiet verwondert ons niet, dat in Duilsch- land over die rede een storm van af keuring Is opgestoken. Wij zijn het met hen eens, die van oordeel zijn, dat dc vorsten zich moeten stellen boven al de politieke partijen, en ook boven de sociaal-democratische, tegen wie deze rede gericht was. Een partij, met wier begin selen men het niet eens Is, uit te kreten voor een vijandin van den staat, Is een hoogst gevaarlijke daad, waarvoor men bovendien ook geen recht heeft. Meer recht zou men hebben sommigen poten taten toe te voegen, dat zij het leger misbruiken tot instandhouding van hun absoluut gezag. Want daarvoor dient een leger zeker niet. Het leger Is, zoolang zijn bestaan noodlg geoordeeld wordl, In hooldzaak bestemd het land te verdedigen tegen een bultenlandschen vijand, en In de tweede plaats tot beteugeling van oproer. Zoolang dus een politieke partij blijft binnen de perken der wet, mag men hen, die bij haar aangesloten zijn, niet voor oproerlingen en vijanden van den staat uitmaken. Zoodra zl] den legaten weg verlaten, en dien der revolutie be treden, is wapengeweld tegen hen niet slechts geoorloofd, maar plichtmatig. Naar aanleiding van die rede zelde Ledeboer In den Duitschen Rijksdag: „Een Pruisische Prins, die In zijn ver loren uren groot-adinlraal der vloot Is, heeft een rede gehouden, om Invloed uit te oefenen op de a.s. Rijksdagverkiezingen. Indien de menschen, die er In onze marine toch maar bijloopen, nlefs beters te doen hebben, zou Ik den Minister willen ver zoeken dezen heeren wat werk te geven". Minister Van Trlpitz, Ledeboer beant antwoordend, legde er den nadruk op, dat 's Prinsen rede In het geheel geen ver kiezingsrede was. Bovendien wees hy er op, dat Prins Helnrlch geen tractement noch eenlge toelage geniet. De natlonaal-llberale Milndi. Neuesten Naclir. schrijft: het Is onbegrijpelijk, wat den Prins bewogen kan hebben, zonder eenlge noodzakelijkheid, de sociaal-demo cratie aan agitatie-materiaal te helpen. Bovendien, hoe mooi hebben het de Prinsen niet In het Dultsche vaderland. Waarom moeten zij dan redevoeringen afsteken? En dan nog zulke. Wie spreken wil, moet zich eerst met de politiek beter vertrouwd hebben gemaakt. En dan zou Prins Helnrlch dra ervaren, dat het misplaatste beeld van den „blnnenlandschen vijand" al overlang naar de rommelkamer verhuisd Is. In bet Engelsche Lagerhuis heelt de conservatieve oppositie by de behandeling van het adres van antwoord op de Troon rede een amendement ingediend, waarbij Home-Rule wordt afgekeurd, en van de regeering len opzichte daarvan een duide lijke verklaring verlangd wordt. En die gaf Min. A<qulth, die van oordeel was, dat men alleen voldoende oplossingen van de Iersche vraagstukken verkrijgen xan, door In Ierland een lersch Parlement In te stellen en een uitvoerende macht, verantwoordelijk voor het behandelen van zuivere Iersche aan gelegenheden, echter met dien verslande, dat attyd de suprematie van het Rtjks- departement gehandhaafd blijft. De leider der Iersche partij. Redmond, sprak zyn voldoening over die verklaring uit, waarin hy meende te zien een voorteeken, dat de regeering In dc eerstkomende zitting een Home-Rule-wet zal indienen. Het amendement der conservatieve party werd met 326 tegen 213stemmen verworpen, waarop het Adres van Antwoord met groote meerderheid werd aangenomen. Sedert 1 Januari hebben in Engeland ook zy, die armlastig zijn, by het be reiken van den pensloensleefiyd, aanspraak op staatspensioen. Velen verlaten nu het armenhuis. Zoo hebben In Chattam een man van 94 en een vrouw van 80 jaar het armenhuis, waarin zy reeds jaren vertoefden, den rug toegekeerd, nu zy ouderdomspensioen kunnen trekken. Zy gaven aan de vryheld de voorkeur en daar zy met elkander van het gczameniyk staatspensioen, dat zea gulden In de week bedraagt, beter kunnen rondkomen, dan wanneer leder van hen op zich zelf bleef, zoo zyn zy op hun ouden dag nog met elkander gaan trouwen. In Noorwegen bezitten de vrouwen het kiesrecht, niet slechts voor de samenstel ling van den gemeenteraad, maar ook voor die van de volksvertegenwoordiging, die In Noorwegen „StorlhJng" heet. In tal van gemeentebeaturen behartigt reeds menige vrouw de gemeentebelangen. Voor de Storthing" echter was lot dusverre nog geen vrouw als afgevaardigde gekozen, wel als plaatsvervangend afgevaardigd. In deze hoedanigheid heeft nu een dame, genaamd Rogrtad, ter vervanging van den zieken algevaardigde Brethe In het „Storthing" zitting genomen. Wy hebben er reeds meermalen op gewezen, dat In geen land Ier wereld de corruptie In de ambtenaarswereld zoo groot is en op zoo uitgebreide schaal beoefend wordt als In het des potisch geregeerd Rusland. De Russi sche bevolking Is er reeds aan gewoon. Zy weet, dat schier al de ambtenaren, van hoog tot laag, zich verryken door bedrie- gery en knevelary, door diefstal en ver duistering. Het behoort zoo tot hun beroep. Een eeriyke Russische beambte Is een zeldzaam exemplaar, tiy past niet In het kader, en wordt In den regel dan ook als ongeschikt voor zyn beroep op stal gezet. In Rusland verwondert men zich dan ook niet over de ambteiyke knoeieryen, die aan het licht komen. De bevolking be schouwt die als de naluuriykste zaak ter wereld. Maar wat nu Is uiigekomen, doet haar toch versteld staan, zoodat men kan nagaan, van welken omvang de nu ontdekte malversatiën moeten zyn, die by den bouw van de nieuwe Newabrug In Petersburg ge pleegd zyn. En de bedryvers er van zyn nog wel de bestuursleden van de Russische hoofdstad, die by den bouw vangemeldebrug voor hooge sommen belangryke flnantiëele voordeelen aan een Warchausche firma verschaft hebben. De heeren zullen, geiyk In Rusland gebrulkeiyk is, er wel zonder kleerscheuren al komen. In het ryk van den Czar wordt een ambtenaar, hoe slecht hij ook handelen moge, alles vergeven, mits hij op politiek gebied een volbloed reactlonnair Is, en medewerkt tot onder drukking van die elementen, die Rusland bevryden willen uit de boelen van knecht schap en willekeur. En op die bevrydlng bestaat nu eenlge kans. In de Doema nameiyk Is trots de felle oppositie van de verwoedste reactlonnalren een wetsontwerp aangenomen, waatby de leerpllokt wordt Ingevoerd. Voor de aanneming er van hebben zelfs vete conservatieven gestemd, hiertoe gedreven door het besel, dat de verschrlkkeiyke onwetendheid der bevolking de hoofdoorzaak Is van den staat van diepe ellende, waarin zy verkeert. Een volk dat In volslagen onwetendheid opgroeit, dit schynt men zelfs In Rusland te begrypen geesteiyk, stc ffelQk en zede tyk tot ondergang gedoemd. NEDERLAND. Dinteloord, 14 Febr. Heden hield de raad een algemeene vergadering. De heeren H. van Nleuwenhuljzen, J. Korst en P. W. Vogelaar Sz. waren afwezig. De tribune stond propvol, daar ander maal de onverkwikkelijke geschiedenis betuffende de rooliyn zou behandeld worden. Nadat de voorzitter de vergadering heelt geopend, leest de secretaris de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Alsnu kwam In behandeling vaststelling der rooliyn In den Stoofdyk, wat ln de vorige vergadering was aangehouden. De voorzitter deelt mede, dat hy by den advocaat Cramer advies heelt ingewonnen, volgens hetwelk Burgem. en Weth. de bevoegdheid hebben om heinen en heggen te doen afbreken. Ter vaststelling der rooiiyn worden nu de desbetrt ffende teekenlngen bekeken en na eenlge be spreking wordt met algemeen goedvinden die rooilijn vastgesteld. Over het verzoek van den heer C. Vries jr., om die rooiiyn met een halven meter te mogen over- schryden, ontspon zich een levendige discussie, waaraan de voorzitter en de heeren Vlamings en Sneep deelnamen, waarna de heer A. Bom voorstelt het voorstel van Burgem. en Wethom adressant door te laten bouwen, in om vraag te brengen. Het voorstel wordt daarna met 5 tegen 3 stemmen verworpen. Vddr waren Burgem. en Weth., tegen de heeren J. Bom Mz., A. Bom Jz., L. Snelle- man, P. Sneep en H. Vlamings. De vergadering werd hiermede gesloten. Gisterenavond gaf de vereenlglng „Excelsior" haar tweede winterultvoerlng. Men mag haar gerust als welgeslaagd beschouwen, vooral viel het kluchtspel ln twee bedryven „Twee vreemdelingen In de stad" bij allen In den smaak. De grimeering van den heer Krosklnsky uit Breda droeg er het hare toe by het succes van den avond te verhoogen. Zierikzee, 15 Febr. In 't „Huls van Nassau" vergaderde hedenavond de „Ver eenlglng tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool". Medegedeeld werd door den voorzitter, den heer J. A. de Bruyne, dat de mlnlste- rleele goedkeuring ontvangen was op de begrooting 1911 en op 'I nieuw hulshoudeiyk reglement, en dat van wege de spaarbank van 't departement Zierikzee der Maat- schappy tot 't Nut van 't Algemeen aan de Vereenlglng een jaarlyksche subsidie van f 100 was toegezegd. Ingaande 1 Jan. j.l. De penningmeester, de heer A. Meyilnk, deed rekening en verantwoording van zyn beheer over 1910. De rekening, etc na gezien door de h.h. Stoop en Lokker, werd goedgekeurd, aanwyzend aan In komsten f 7836,75'aan uitgaven f 6840,27, alzoo een batig slot van f 996 48'. Dit batig slot bestaat voornameiyk nog uit „oprichtingskosten", waaruit o.a. 't yzeren afslultlngshek moet gemaakt en geplaatst worden. Nog werden vastgesteld de reke ning van 't Pensioentonds ln In- en uitgaaf op f 814,85', en de staat van bezittingen en rchulden. De laatste wees op 1 Jan. 1911 aan: bezittingen 126831,48', schulden f 22472,12. Door den secretaris, den heer P. van der Have, werd 't verslag over 1910 uit gebracht; 't zal worden gedrukt en rond gezonden. Ten slotte deelde de heer A. Anker mede, dat hy een motor In bruikleen aan de Ambachtsschool wit afstaan. Door den directeur der school wordt dit aanbod zeer op prys gesteld en de voorzitter brengt dan ook den heer Anker den dank der Vereenlglng voor dit nieuw bewyi van belangstelling in de Ambachts school. De 38e Algemeene Vergadering van den „Volksbond legen Drankmisbruik" zal dit jaar worden gehouden te Almelo, op Dinsdag 5 September. Wy maken de verschillende afdee- llngen van den Bond voor Staatspenslon- neerlng opmerkzaam, dat In de jongste Federatie-vergadering de statuten gewqzlgd zyn, In dien zin, dat van 1 Maart af het Federatiebestuur zal zyn samengesteld uit een voorzitter en uit een lid van iedere atdeeling, by voorkeur een bestuurslid. Elke atdeeling dient dus zorg te dragen, dat vddr 1 Maart, hetzy uit den boezem van haar bestuur, hetzy uit haar midden één wdrdt aangewezen, die ln het Federatiebestuur zal zitting nemen. Onderscheidene Ingezetenen hebben een circulaire ontvangen van het bestuur der onlangs gestichte Vereenlglng „Zlerlck- zee". In deze circulaire wordt aangegeven het doel van genoemde vereenlglng, de kennis te bevorderen van het heden en verleden van Zierikzee en omstreken, „waarvan men tracht de geschiedenis uit de bronnen te leeren kennen en te doen kennen". De vereenlglng tracht dit doel op onderscheidene wyze te bereiken, en wel; le. door het oprichten, instandhouden, en uitbreiden eener verzameling van kunst- en oudheden; 2e. door het aanleggen en byhouden van liggers ol repertoria van belgeen daarvoor van belang Is; 3e. door het publlceeren van geschriften; 4e. door het zoo mogeiyk doen houden van lezingen, kunstbeschouwingen en tentoonstellingen; 5e. door het helpen behouden van alle zoodanige zaken, die zy meent, dat be- vorderiyk kunnen zyn aan het doel der vereenlglng. Wy vinden de nastreving van dit doel alleszins sympathiek, en sporen daarom allen aan, die voor de stad hunner ge boorte of Inwoning Iets gevoelen, dit doel, door ais lid of donateur tot de vereenlglng toe te treden, krachtig te steunen. Wie jaarlyks een gulden contribueert Is ltd, wie jaarlyks t 2 50 bydraagt la donateur. Werken, die door de vereenlglng worden uitgegeven, zullen voor de leden en donateurs tegen een verminderden prys veiktygbaar worden gesteld. Men kan zich by den heer P, D. de Vos, den secretaris van het bestuur van „Zterlckzee", als lid of donateur aanmelden. Brouwershaven, 15 Febr. Hedenavond gaf de Zangvereenlging „Euphonia" haar jaarlyksche uitvoering. Een tal; yk publiek was opgekomen om te luisteren naar de berchaald uitgesproken en keurig voor gedragen liederen. Een aantal tooneel- stukjes vormden een aardige afwlsieling en vielen evenzeer uitstekend In den smaak. Een woord van dank en waardeering door één der aanwezigen tot de vereenlging en haar uitstekenden leider, den heer L. de Lange, gesproken, vonden Instemming by de overige aanwezigen. Jammer, dat enkele voordrachten minder goed verstaanbaar waren door eenig gepraat achter In de zaal. Stavenisse. De mazelen breiden zich alhier nog maar steeds uit. De school Is meer dan hall ontvolkt, de bewaarschool wegens gebrek aan leerlingen gesloten en ook meer volwassenen worden er thans door aangetast. In de laatste week over leden er eenlge kindertjes aan. Het aantal zieken Is ver over de 300, zoodat de ge neeskundige als het ware dag en nacht bezig Is. Ingevolge eener uitnoodlglng van het hoofdbestuur van het centraal-genootschap van Kinderhersteltlngs- en vacantiekolonies, hoopt de heer J W. H. F. Buyze, voor zitter der atdeeling „Tholen", op Vtydag 3 en 10 Maart a.s. een propagandalezlng te houden voor die kolonies, resp. te Oosteiland en te Brouwershaven, waartoe alle belangstellende dames en heeren vryen toegang hebben. Nieuwerkerk. Dinsdagavond j.l. werd door de steenkolenvereeniglng de Jaar lyksche algemeene vergadering gehouden In het lokaal van den heer Joh. Llevense alh er. De voorzitter, de EdelAchtb. Heer burge meester J. Bouman, opent de vergadering, waarna, op diens verzoek, door den secretaris-penningmeester, S. K. van Oost, de notulen worden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd, waarna men overging tot het doen der rekening van het algeloopen jaar. Deze wordt goedgekeurd In ontvang met f 6741,31' en In uitgaaf f 6148, alzoo een saldo van f 593 31'. Het blijkt, dat over 1910 zyn verbruikt 8561' H L steenkolen. Staande de vergadering werden 5000 H:L. opgegeven. Het ledental bedraagt 275; drie nieuwe leden traden toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1