Vrijdag 10 Februari 1911, Tweede Blad. (Z ierilizeeschL© Courant). NIEUWSTIJOINQEN. ZIERIKZKESGHEéftt NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAQ verachijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9041. Uliflever-HoofdredaGteup i A. FRANKEL. Radacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. ZUID-AFR1KA. „Vaalrlvlerder" schrijft In Ons Land van 'n geval, dat treurig had kunnen afl nopen, ware 't niet dat het O,nk optreden van twee Afrikaansche meisjes de zaak een komische wending heeft gegeven. Het verhaal luidt aldus: .Zeker jongmens was smoorllk verliefd op een van twee zusters, maar 't schijnt ol dat nobel gevoel niet beantwoord werd door de schone. De verliefde jongeling zet zich met 'n zwaar hoofd aan de schrijf tafel en schrijft aan zijn aangebedene, dat hU drie dynamletdopjes In zijn broekzak heeft, eert dum-dum-kogel In zijn onder- baatjezak en een dynamletpatroon in zijn bovenbaaljezak. Hij gaf haar zes dagen tijd om te beslissen dat zij hem zou trouwen op een door hem te bepalen datum. Op de zesde dag zou hij bij haar aan huls komen om het antwoord Ie ver nemen en luidt dat antwoord afwijzend, dan zou hij zich op afgryseiyke manier, met de bovengenoemde moordmiddelen bloedig om het leven brengen. De zesde dag breekt aan en de jonkman maakt zijn verschijning. Na een poosje vroeg het meisje hem of hij de brief geschreven had en gemeend had wat er in stond. Met 'n teatrale stem en gebaar antwoordde hij bevestigend. „Wacht een beetje, antwoordde het meisje „dan zullen we de zaak afhandelen". Zij en haar zuster verdwenen voor 'n oogen- blik en kwamen toen terug, gewapend met een stuk karstreng en 'n handsjambok. Hij werd paars en blauw geslagen en toen vrijgelaten met de mededeellng, dat hy zich nu maar van kant kon gaan maken, want dat een man, die geen smart, en al was dit dan ook liefdesmart, kon te boven komen, geen man was en derhalve maar kon ophoepelen. Sedert bovenstaande zijn er reeds eenige weken verloopen, maar de jonkman leeft nog en schijnt te denken dat hij zichzelf ten slotte wel gelukkig mag prijzen, dat hij die „kwaal" nooi nie heeft gekregen om hen gelukkig te maken. Instedc van spijt te hebben van het gebrek aan liefde aan haar kant, schijnt hij ge neigd er 'n daad der voorzienigheid In te zien". AMERIKA. Het huwelijk van Lord Decies en Miss Vivian Oould, waarover van te voren zooveel werd geschreven In Engelsche en Amerlkaansche bladen, Is met groote praal te New-York voltrokken en Inge zegend In de St.-Bartholomeus-kerk. De kerk was prachtig versierd met rozen en andere bloemen en vol belang stellenden onder wie vele detectives In zwarten rok en witte daswant met het oog op de dreigbrieven die Lord Decies ontving, hield de politie buitengewoon nauwlettend toezicht. De bruid was in wit satijn, met zilveren rozen geborduurd op haar sleep en oranje-bloesems In het haar. Na afloop van de plechtigheid reed de bruidstoet In een lange reeks van auto mobielen naar het huls de familie Qould, waar receptie werd gehouden. Daarna vertrok het jonge paar naar Florida, waar het veertien dagen blijft en vanwaar het zich naar Egypte begeeft. Eerst tegen de kroningsfeesten komen Lord en Lady Decies In Engeland. RUSLAND. BI] Podol, In Russisch-Polen, Is een goederentrein In de sneeuw blijven steken. Vijf beambten zijn doodgevroren. De Lokal Anzeiger bericht, dat het verkeer op de westelijke lijnen van de Trans-Kaukaslsche spoorwegen door den ongewoon zwaren sneeuwval geheel stop gezet Is moeten worden. Verschillende treinen zyn In de sneeuw, die een hoogte van 2 meter heeft bereikt, blijven steken. In verschillende dorpen van het gouver nement Koetal zijn de daken Ingestort. Het vee verhongert, omdat de winter weiden onder dikke sneeuw liggen. De toesland der dorpsbewoners Is, met het oog op de ongeloofelijke strengheid van den winter, vertwijfelend. ITALIË. Één der weezen van Messina, een meisje dat In de stichting van Koningin Elena te Como werd verzorgd, heeft dezer dagen op eens haren vader teruggevonden. Bij de aardbeving te Messina (28 Dec 1908) woor.de het toen 12-jarlge meisje In huis by haar oom, die met zijn gezin door de ramp om het leven kwam. Haar moeder had zij jong verloren, en waar haar vader was, wist zij niet en zoo kwam zij In het weeshuis De vader, die eenige jaren In Ca'abrlë werkte, meende dat zijn kind met het gezin van zijn broeder was gedood, totdat hl] onlangs, door de na sporingen van het weeshuisbestuur, ontdekt en aan zijn dochtertje teruggegeven werd. EN8ELAND. De Engelsche regeering Is van plan nog In de tegenwoordige zitting een wets ontwerp tot werkloozen-verzekerlng In te dienen, dat, Indien eenlgszlns mogelijk, reeds 1 januari 1912 in werking treden zal. De hoofdtrekken van dit ontwerp zijn: een verplichte wekelljksche bijdrage van 30 cents van de zijde des arbeiders en door den Staat, en een wekelljksche ult- keerlng van zes negen gulden bij werk loosheid. Om van de verzekering te pre fi- teeren, moet de verzekerde minstens zes maanden premie betaald hebben. Regis Rome, de courantenventer en voddenraper van Puy, die per abuis lot lid van den gemeenteraad dier stad Is gekozen, maakt zich in allen ernst gereed om dat ambt te vervullen. Heden (Vrijdag) zal hij voor het eerst de zitting van den raad bijwonen en deelnemen aan de ver kiezing van een burgemeester en twee wethouders. In een onderhoud met een medewerker van de Matin, die het nieuwe raadslid naar zyn Inzichten en plannen kwam vragen, zelde Rome o. a. „Ik heb altijd zorg gedragen voor mQn antecedenten. Ik ben niet heel knap in rechtsgeleerdheid, maar Ik weet heef goed wat recht Is. Door altijd stukjes papier van de straat op te rapen heb Ik geleerd, goed uit mijn oogen te zien. tk zal den menschen geen zand In de oogen strooien en Ik ben ook niet Iemand die zich knollen voor citroenen laat verkoopen". Voorts zal hij eischen, dat de belastingen op beleefde wfjze wordvn gtïid. „De burger die als kiezer het recht heeft te eischen dat men hem de voeten kust, heeft als belastingbetaler het recht te verlangen, dat men hem niet op de teenen trapt". En zijn Idealen zijn„Geen arbeid tusschen de maaltyden meerGeen rechters, geen advocaten en geen deurwaarders meer I Alle menschen gelijk! Allen ge makkelijk uitgestrekt op het groote rustbed van algemeene welvaart!" DUITSCHLANO. Te Essen Is In den vroegen morgen een roofaanslag gepleegd op een jacht wagen, waarin een som van 180.000 mark van het kantoor der mljndlrectle naar de mQn Rhelnbaben werd vervoerd, voor het uitbetalen van de loonen. Op den straatweg buiten de stad hadden 8 of 10 roovers, die zich schuil hielden In het bosch, prikkeldraad gespannen, om den wagen tegen te houden en dien dan te plunderen. Maar het plan werd ver edeld doordat de eerste clectrlsche tram even vóór het rijtuig met de geldbezendlng den weg langs kwam en steken bleef. Nu kwamen er spoedig gendarmes ter plaatse en de aanval op het Inmiddels aangekomen rtytulg werd afgeslagen na een gevecht, waarbij verscheidene schoten werden gelost, maar niemand gewond werd. De roovers wisten In 't donker te vluchten. 's Avonds werden twee mannen mijnarbeiders gevat, onder verdenking van medeplichtigheid. NEDERLAND. 's-Qravenhage, 8 Febr. Een 14-jarlge knaap had thuis verteld, dat hij door een man alhier was meegelokt en dat deze oneerbare handelingen met hem had gepleegd. De man had den jongen gevraagd voor een tweede ontmoeting Maandagnamiddag op de Heerengracht aldaar te komen, met welk verzoek de politie werd in kennis gesteld. Toen de man op het afgesproken uur verscheen en met den jongen de richting van het Haagsche Bosch wilde Ingaan, werd hy door politiemannen, die zyn komst hadden afgewacht, gegrepen en naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven gebracht. Volgens De Ned moet in één drt Haagsche speelholen, de Dellclub, een zeer gefortuneerd officier van het N.-l. leger twee ton verspeeld hebben. De geruïneerde man was genoodzaakt ontslag uit het leger te nemen en zyn woonplaats te verlaten. Gouda, 8 Febr. Maandagmorgen ver scheen mej S., ondbrwyzeres aan de openbare lagere school te Waddlrxveen, niet op school. By het Ingestelde onder zoek naar de oorzaak daarvan, vond men haar in diepen slaap, en pogingen om haar wakker te krygen machten niet gelukken. Dr. Bruins Slot, die dadeiyk werd ontboden, constateerde slaapziekte. Tot heden Is mej S. neg niet ontwaakt. Breda, 8 Febr. De heer Frarijols Colson, de wonderdokter te Glnneken, waarheen op de dagen, dat hy consult gaf, vooral zeer vele Belgen trokken, Is gistermorgen tengevolge van een operatie In het Dlaco- nessenhuls te 's-Oravenhage overleden. Het zal voor de Olnnekensche tramweg- maatschappy, die jsariyks duizenden patiën ten van het station Breda naar het huls van den wonderdokter vervoerde, een groot verlies zyn. En ook In de gemeente zal men den „wonderdokter" missen, daar de talrijke patiënten er voor winkeliers en caféhouders heel wat voordeel brachten, terwtjl bovendien de overledene In zyn naaste omgeving veel aan philanthropic deed. Uit Stad en Provincie. Landbouw en Veeteelt. Noordwelle. Woensdagavond gaf het muziekgezelschap „Luctor et Emergo" van Renesse een welgeslaagde uitvoering In de zaal van den heer S. Verjaal. De opkomst was vry goed. De uitvoering der verschillende muziek,mmmers en de voordrachten, welke op het ryke programma voorkwamen, vond in de aanwezigen een dankbaar en voldaan publiek Het gezelschap heeft ook hier getoond Iets goeds en degeiyks ten uitvoer te kunnen brengen en de belangstellenden een genoegeiyken avond te bezorgen. Na afloop bleef men nog een gerulmen tijd gezellig byeen. Renesse. Het oude uit een architec tonisch oogpunt zoo fraaie slot „Moermond" met alle aanhoorlgheden, thans in eigen dom van den heer J. J Vriesendorp te Dordrecht, nu ambachtsheer van Renesse, zal zooveel mogeiyk In den oorspronke- lyken styI worde:: gerestaureerd en weder tot bewonen Ingericht Om het kasteel worden reeds aanplantingen gebracht. Ons land zal gelukkig daardoor een merkwaardig kasteel biyven behouden waaraan zoovele historische herinneringen zyn verbonden. Het verbouwde slot zal een sieraad onzer gemeente zyn. Poortvliet, 9 Febr. Terwyi gisteren middag den landbouwer W. v. A. bezig was met paard en ros eten te snyden diende het ongeluk, dat zyn zesjarig zoontje In het kamrad van de ros met zyn rechter hand terechtkwam, van welk lichaamsdeel drie vingers werden verbryzeld. Goes, 8 Febr. Heden werd alhier een algemeene vergadering gehouden van de Vereenlglng tot Weezenverpleglng voor Zuid- en Noord-Beveland, onder voorzitter schap van den heer I. D. Fransen van de Putte. Aanwezig waren 4 bestuursleden en één gewoon lid. By de opening der vergadering werd door den voorzitter een woord van warme waardecrlng gebracht aan de nagedachtenis van wyien mevr. Van der Bilt La Motthe en tevens van dankbaarheid voor de ei dating van dit bestuurslid aan de Vereenlglng. De rekening over 1910 werd goedge keurd en vastgesteld op f 2841,70® In ontvangst en f 1293.34'' In. uitgaaf. De begrooting voor 1911 werd vastge steld In ontvang en uitgaaf op f 2948.36, met een post voor onvoorzien van f 101,36. In het jaarverslag werd vermeld, dat In het bestuur een vacature was tengevolge van het overiyden van mevr. Van der Bilt La Motthe, die ook hier werd herdacht als moeder der weezen. Verder, dat In 1910 het aanlal verpleegde weezen met 3 vermeerderd was. Als bestuurslid werd herbenoemd de heer A. Bruggeman, van Baarland, en ge kozen mevr. Van der Meer Mohr. In de „Prins van Oranje" te Ooes hield Woensdag de afdeeling Zeeland der V. P. N., onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken van Wllhelmlnadorp, een algemeene vergadering, die werd bijgewoond door 6 bestuursleden en afgevaardigden van de onderafdeellngen Walcheren, Oostburg, Hulst en Noord- Beveland; de onderafdeellngen Zuid-Beve land en Schouwen en Dulveland waren niet vertegenwoordigd. 2 gewone leden waren aanwezig. Omtrent de plannen der afdeeling voor de In September a s. te Middelburg te houden tentoonstelling werd medegedeeld, dat een totaal van f 124.50 aan pryzen Is uitgeloofd door het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in ons gewest voor leghoenders, leg- en vleeschhoenders, vleeschhoenders, watervogels en konynen, alsmede voor de doelmatigste minst kost bare broedmachine en kunstmoeder. Besloten werd uit de kas der afdeeling een toelaag te geven aan de le en 2e pryzen, behaald door de leden. Door den secretaris, den heer J. M. Slegt van Goes, werd het jaarverslag over 1910 uitgebracht. Uit dit jaarverslag bleek o. m., dat het aantal onderafdeellngen niet toenam, ter- wyi het aantal leden der afdeeling was 807, of met 18 verminderde, tengevolge van de sterke vermindering van het aantal leden der onderafdeellng Walcheren. De financien der afdeellngskas lieten niet toe om met kracht de bevordering van de belangen der plulmveehoudeiy ter hand le nemen, zoodat de wensch om een provinciale subsidie nog alle reden van bestaan heeft behouden, al werd ook de aanvrage om deze subsidie driemaal van de hand gewezen op advies van Gedep. Staten. De rekening en verantwoording werd op f 668,47 In ontvang en f 637,30® In uitgaaf, gevende een batig saldo van f 31,16®, goedgekeurd en vastgesteld. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. A. Hanken, M. J. Rottier, van Cats, Augs van Campen, van Oraauw, en gekozen In tusschentydsche vacatures de heeren A. de Koeyer, van Sluiskil, en W. K. Herlng, van Middelburg. Tot afgevaardigden naar de vergadering van het hoofdbestuur In 1911 werd be noemd de heer J. M. Slegt en tot diens plaatsvervanger de heer j. L. Blom, van Icrseke. Het quotum voor de afdeellngskas voor 1912 werd weder bepaald op 15 cent per lid. De begroollng voor 1911 werd vastge steld op f 258,75 In ontvang en uitgaaf, met een post van onvoorzien van f 26,75 De volgende algemeene vergadering zal te Vlisslngen gehouden worden. By de bespreking der agenda der buitengewone vergadering der V. P. N. op 25 Februari a s. werd medegedeeld, dat er een voorstel Ingekomen Is tot wyziglng der statuten. Uit de ingekomen stukken blljlct zelde de voorzitter dat er jammer genoeg veel meenfngsverschll bestaat onder de verschillende afdeellngen. De voorzitter stelde voor met het voor stel Zuid-Holland mede te gaan, dat in het vervolg Iedere afdeeling een bestuurslid aanwyst, zoodat In het hoofdbestuur uit Iedere provincie een lid zitting heeft. Verder stelde hy voor niet mede te gaan om de algemeene vergadering In het vervolg te 's-Hage te doen plaats hebben, doch Utrecht te behouden. Belde voorstellen werden aangenomen. Op de Zaalgranenkeurlng der Hol- landsche Maatschappy van Landbouw, gehouden In het beursgebouw te Amster dam op 6 Febr. j.L, werd o. a. bekroond voor Probsteyer-, Llgowo-en New-Market- haver, Watchersche paardenboonen, kort- stroo-erwten en kroonerwten, de heer J. W. Romeljn te Ouwerkerk. By de rykskeurlng van hengsten voor de provincie Zeeland is de dezer dagen aangekochte hengst „Menelaus" van 's-rljkshengstveulendet 6t te Bergen-op- Zoom, aangekocht door den heer Chr. Hartog te Scherpenlssevoor f 3225, afgekeurd. De hengst, afkomstig uit België en de vorige week aangekocht door de N. V. De Bathpolders, de Frederlcapolder, benevens enkele landbouwers van den Reygersberg- schenpolder, is bij de te Bergen-op-Zoom gehouden keuring ook niet geschikt be vonden. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg werd Woensdagmrrgen behandeld de zaak tegen den heer L. K. v. d. Hambtenaar van den burgeriyken stand aldaar, uitsluitend belast met het voltrekken van huweiyken, wlen ten laste gelegd was, dat hy op 17 November 1909 drie huweiyken voltrokken had, zonder dat hy zich de daarvoor be- noodigde acten had doen toonen. Deze zaak hield verband met die, welke verleden jaar behandeld werd tegen den bezoldigden ambtenaar van den burgeriyken sland, O. ter M., die wegens fraude tot negen maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. Nadat deze Ter M. als getuige gehoord was, nam de officier van justitie, mr. J. J. Carsten, zyn requisitoir, waarin hy er op wees, dat beklaagde zich aan groote nalatigheid heeft schuldig gemaakt. Slechts drie gevallen van de vele geiyksoortige worden vervolgd. De by de huweiyken gebruikte ongezegelde en ongeteekende stukken beschouwt de officier als waarde loos en hy eischt daarom volgens art. 465 van het wetboek van strafrecht, tegen den beklaagde drie boeten van f 20, of driemaal 20 dagen hechtenis. Als verdediger van beklaagde trad op mr. Heyse. Het gerechtshof te 's-llagc heeft Donderdag vrygesproken P. C. V., koop man te Burgh, beklaagd van wederspan- nigheid te Kerkwerve. De gevangenisstraf van een maand, op gelegd aan W. d. K., landbouwer te Dulvendyke, wegens mishandeling, werd veranderd In f 40 boete, subs. 30 dagen hechtenis. Dr. M. te Schevenlngen moet-onge oorloofde handelingen hebben gepleegd met een gehuwde dame, die als patient hem kwam raadplegen. De echtgenoot van de dame moet het daarop den dokter kras hebben gezegd, waarop de dokter een aanklacht tegen hem Indiende wegens beleedlglng en bedreiging. Deze aanklacht Is by onderzoek valsch gebleken, op grond waarvan tegen dr. M. 3 maanden gevangenis straf Is geëischt. Dinsdagnamiddag hebben voor de arrondlssements-rechtbank te Alkmaar terecht gestaan twee bakkersknechts uit Enkhulzen, die den tweeden Kerstdag aldaar den inhoud van eenige bakkers karren onbruikbaar hadden gemaakt door het brood met petroleum te overgieten. De reden van hun daad was, dat de bakker, wlen het brood toebehoorde en die niet hun patroon was niet was getreden In het verzoek der bakkersgezellen om den tweeden Kerstnacht niet te bakken. Beklaagden meenden zoo te moeten handelen als goede leden van den Bond van arbeiders in het chocolaad-, suiker- werkers- en bakkersbedryf Het eerste plan, dat door de gezellen geopperd was, n.l. om de karren met brood In het water te werpen, was niet uitgevoerd. Het O. M. was van meening, dat derge- lyke daden van sabotage, als door be klaagden gepleegd, streng gestraft moeten worden. Tegen belde beklaagden, van wie één nog geen 18 jaar oud Is, eischte het O. M. 3 maanden gevangenisstraf. De jongste beklaagde werd verdedigd door mr. K. A. Cohen Stuart, van Alkmaar, die er op wees, dat beklaagde gehandeld had op aandrang van andere collega's, die zelf achterwege waren gebleven; pleiter riep de clementie der rechtbank In, daar beklaagde weer bij zyn patroon In dienst kan treden. ONDERWIJS. St-Annaland, 7 Febr. In zyn vergade ring van heden verleende de gemeenteraad tegen 1 April aanstaande eervol ontslag uit zyn betrekking als onderwyzer aan de openbare school alhier aan den heer P. van der Klooster, wegens zyn benoeming te Overschle. KBRKNIBUWS. De heer A. Dorst, benoemd tot ouder ling by de Ned. Herv. Gem. te Oud- Voisemeer, heeft voor die benoeming bedankt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5