Vrijdag 10 Februari 1911. Cour an t). Uit Stad sn Provincis. BLOOKERS CACAO or m ™„uU, ZIERIKZEESCHE (Z ier i kzeesohe NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9041 Ultgaver-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 urs. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat'bfl hen een ver zoekschrift ls ingekomen van: P. G. RENSEN, wonende in deze gemeente, om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de binnenkamer gren zende aan den winkel van het door hem bewoonde huls, staande aan de Mol, wijk A no. 303 Binnen twee weken na de dagteekenlng dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bQ Burgemeester en Wethouders Inbrengen. Zierikzee, den 10 Februari 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee. Woensdagavond vergaderde ten huize van den heer Verwer de ver- eenlglng tol bevordering van Vreemdelingen verkeer In Schouwen—Dulveland. De voorzltler, de heer E. J. Gelderman, opende de vergadering, die echaars be zocht was. Nadat de secretaris, de heer A. Slfyns, de notulen gelezen had, die onveranderd werden goedgekeurd, werd door dezen het jaarverslag uilgebracht. Daaraan ont- leenen wij het volgende. Het bestuur beslaat, behalve uit belde genoemde heeren, uit de volgende leden, de heeren C. de Looze, L. Doeleman, J. J. Honig, jhr. J. F. Schuurbtque Boelje, J. J. van de Ven en M. C. van der Vliet. Één der voornaamste werkzaamheden In 1909 was het samen stellen van den nieuwen Gids, die In Juni 1910 In een geheel nieuw kleed verscheen, en voorzien was van een 23-tal penteekenlngen van de hand van het oud-bestuurslid, den heer mr. J. G. Huyser, waarvoor dezen In het verslag opnieuw werd dank gezegd. Van dezen Gids, den derden voor Schouwen— Dulveland, zijn reeds 210 stuks verkocht. Melding werd gemaakt, dat dit jaar een begin Is gemaakt met het oprichten van een oudheidskamer, waarvoor Vreemde lingenverkeer reeds een paar jaren moeite had gedaan. In het voorlooplg comllé er van hebben ook 3 bestuurderen van Vreemdelingenverkeer zitting, te weten de heeren Gelderman, jhr. J. F. Schuurbcque Boefle en J. Honig. Aan de Vereenlglngen ,Nut en Oenoegen" en „Floralia" werd een subsidie van I 10 verleend. Ter ge legenheid van den schietwedstrijd Ie Zonnemalre werd een medallje geschonken. Nadat het jaarverslag was vastgesteld, werd door den penningmeester, den heer C. de Looze, rekening en verantwoording gedaan van hel door hem gehouden beheer. Door een commissie, beslaande uit de heeren Swartbol en Van Zeverden, werd de rekening nagezien, en in orde bevonden, zoodat zl) adviseerde tol goedkeuring er van in ontvangst tot een bedrag van 1 520 89 en In uitgaaf tot een som van I 356,69s, zoodat zij sloot met een batig saldo van f 164,19s. Conform het advies werd besloten. Het batig saldo zal ge bruikt worden tot betaling der nog ver schuldigde drukkosten van den Olds. Herkozen werden de periodiek aftredende bestuursleden jhr. J. F. Schuurbeque Boelje en Honig. In de plaats van den heer Steynz, die wegens zijn aanstaand vertrek naar Lelden zijn ontslag had genomen, werd gekozen de heer Rombach. Den heer Steynz werd door den voorzitter hulde gebracht voor hetgeen hij als secretaris gepresteerd had, en hem met de ver betering van zijn maatschappelijke positie geluk gewenscht. Medegedeeld werd, dat In den loop van dit jaar een huishoudelijk reglement zal worden vastgesteld. Bij de rondvraag gaf de heer Van Zljverden in overweging, te trachten langs de nu zoo kale wegen op dit eiland boomen en gewassen geplant te krijgen waardoor het natuurschoon zeer bevor derd zou worden, en het eiland voor de vreemdelingen aantrekkelijker gemaakt. Na een lange discussie hierover deed de voorzitter de toezegging, dat het bestuur zich deze zaak zal aantrekken en In de volgende vergadering rapport uitbrengen CACAO moet in de fabriek in BUSSEN verpakt worden en in dien vorm de gebruikers be reiken; dan is er waarborg van zuiverheid en kwaliteit. De lage prijzen der bussen DAALDERS bewijzen, dat de kosten der ver pakking niet van beteekenis zijn. Bussen van 1 Kilogram (2 pond) 1 50 n .4 i, (1 p°nd) 0.80 i (4'pond) 0.42 j 1 Hectogr. (1 ons) 0.18 I 0 10 <nm HMH Naar aanleiding van een verzoek van den heer W. C. de Crane, te beproeven het ledental uit te breiden, wekte de voorzitter de leden op elk In z|jn kring leden voor de vereenlging aan te werven, waarop door dezen de vergadering gestolen werd. Het Vad. verneemt, dat de heer G. J. De Jongh, lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam V, zich bij de Liberale Unie-fractie heelt aangesloten. Bruiaisse. Brachten de vorige week de muziekgezelschappen .Excelsior" en „Nu met Hope" den heer Boller een serenade naar aanleiding zijner verkiezing lol lid van den gemeenteraad, Woensdagavond liet „Nu met Hope" zich weer hooren. Nu werden eenlge muziekstukken gespeeld voor de woning van mej. Zoeter, die het voorrecht had haar negentigsten verjaardag te vieren. De attentie werd door de jarige, die nog zeer kras Is, zeer op prijs gesteld. St.-Philipsland, 10 Febr. 't ls nu ruim 3 maanden, dat de Gemengde Zang vereniging „Thalla" hare repilltles houdt en waarlik, men slaat verbaasd over de groote vorderingen In dien korten tijd door de leden gemaakt. Velen van hen, voor wie voorheen 't notenschrift een gesloten boek was, zijn nu In de geheimen er van Ingewijd en vele stemmen zijn at aardig gerchoold. Zoo'n resultaat kan alleen verkregen worden, waar de leiding In handen ls van Iemand als de heer Swenne en waar de leden de zaak ernstig opvatten en met de noodlge animo de repetities bijwonen. Jammer, dat 'I bestuur niet heell kunnen besluiten nog dezen winter een uitvoering Ie geven. „Thalla" zou er bepaald eer mee behalen. St.-Annaland, 10 Febr. Wel duurde de winter van de vorige week slechts kort, maar loch had het weinig gescheeld, of een jong menschenleven was nog als offer aan den wintervorst gevallen. Van de bullenklnderen, die de school bezoeken, had een zoontje van C. O. zich onderweg op het ijs van een diepen sloot gewaagd, toen het bleek dat bet te zwak was om den onvoorzichtige te dragen en deze In het water viel. Gelukkig kwam daar op dat oogenbltk aan Q H., die zijn jas uittrok en den drenkeling toewierp en bijgestaan door een postbode van Stavenisse hel genoegen smaakte den roekelooze op het droge te helpen. St.-Maartensdijk, 9 Febr. BI) de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad waren uitgebracht 352 stem men, waarbij 14 van onwaarde. De heer P. Gaakeer Az. verkreeg 192 stemmen; de heer N. J. Nellsie verkreeg 101 st.; de heer C. Gaakeer 45 cl, zooda gekozen Is de heer P. Gaakeer Az. St.-Maarstensdljk. In den laatsten lijd kwamen in enkele Hollandsche bladen berichten voor uit deze gemeente, steeds betrekking hebbende op de raadsverklezlng- Roskes. Zoo werd onlangs in De Telegraaf gemeld, dal na alles wat In den laatsten tijd hier gebeurd was, de heer P. Oakeer wel mei groote meerderheid zou gekozen worden. Wat er gebeurd was, werd wijselijk maar niet gemeld. Deze week kon men weer in hel Nieuws v. d. Dag de geschiedenis dier verkiezing lezen, aangevuld met de mededeellng dat, nu de heer Roskes vertrokken was naar Eindhoven, deze natuurlijk geen raadslid hier meer kon zijn en de heer P. Oakeer (antl-rev.), opnieuw gesteld en met hem de heeren C. Oakeer Iz. en N. J. Nellsse. De heer C. Gakeer wordt dan vervolgens genoemd een conservatief man en de heer Nellsse een Hd der zoogenaamde Rljnberg- parilj. Wie die berichten zoo leest, zou allicht denken, dat hier een felle politieke partljstrfld gevoerd wordt, en niets Is minder waar dan dat. In het laatste bericht In het N. v. d. D. stond dat de heer Roskes liberaal was; dal Is waar. Deze verkreeg bij de stemming In 't vorige jaar 171 stemmen, en was hij daarbij een min of meer trouw kerkganger geweest, dan had zijn stemmental zeker wel de 200 bereikt. Zou men hieruit willen afleiden, dat de liberale parllj hier over een kleine 200 stemmen kon be schikken, dan zou men verre mis zijn. Neen, het telt dat de heer Roskes hier ondanks zijn vreemdelingschap en onkerksch zijn 171 stemmen kon behalen, tegenover zijn tegen-candidaat, den heer P. Gakeer, 170, vindt in heel andere omstandigheden zijn grond. En dan de heer P. Oakeer wordt antl-rev. genoemd. Waarheid ls dat de heer Gakeer op Godsdienstig gebied behoort tot de mystlekers, zooals er hier meer zijn, en die zeer geacht worden, en waarvan een vertrokken predikant getuigde, dat zij zoo gaarne zitten met een boekje In een hoekje. Ook het om gemoedsbe zwaren afgetreden raadslid, de heer W. Kloet, behoort hiertoe. Doch vraagt men den heer P. Gakeer naar zijne politieke belijdenis en of by anti rev. is, dan zal hij daarop zeker gaarne het antwoord schuldig blijven, want de heer Oakeer heeft heelemaal geen politieke opvoeding genoten. *En of hij dan soms onbewust antl-rev. mag genoemd worden? Ook dat niet. Men vindt hier ongeveer geen antl- rev. Wilde men hier een politieke Indeeling maken, dan zou men de groote meerder held kunnen rangschikken by de Frlesch Chrlstelljk-hislcrischen, vooral op kerkelijk en schoolgebied. En wil men den heer C. Gaakeer It. conservatief noemen, dan kan men gerust die benaming op alle drie candldaten toepassen. Wanl lel men alle drie een uitgewerkt plan voor van vooruitstrevende gemeente-politiek, dan zou het zeer de vraag zijn of C. Gakeer Iz. hier verder van af zou staan dan zijne mede-candldaten. Van dicht bij de vooruitstreving te slaan is n.l. by geen van drieën sprake. En wat nu den heer N. J. Nellsse betreft, deze wordt, zooals wy In het N. v. d. Dag lezen, een czndidaat van de zoogenaamde Rijnberg-party genoemd Wie zyn dal, de Rynberg-party V leder, die hier bekend Is, weet, dat vele kiezers, die meegeholpen hebben den heer Rijnberg ln den raad te brengen, dezellde waren die den heer Roskes er wenschten in te brengen en om dezelfde redenen. En wie nu zou willen beweren, dat de heer Nellsse, wat zyn gevoelens betreft op bepaalde punten, waar het elgeniyk om gaat, geiyic Ie stellen Is met den heer Roskes en den heer Rynberg, die geelt biyk van de personen hier weinig te kennen. Wy durven dan ook gerust beweren, dat de bedoelde berichten getuigen van de grootste oppervlakkigheid, en zeer lyden aan scheefheid van voorstelling van personen en zaken en mocht de inzender dit onder de oogen komen en lust gevoelen hierover een principle ël debat te openen, dan zijn wy gaarne bereid daarop In te gaan. Indien de Nieuwsbode ons daartoe de ruimte wenscht te verleenen. Scherpenlsse, 10 Febr. Naar men uit goede bron verneemt zal, ter vervulling der vervulling der vacature-Sneepels, In den raad alhier de heer I van Es, burge- gemeester, door de raadsleden In hun kwaliteit van kiezer worden gecandldeerd Ook de a.-r. klesvereenlglng heeft de heer Van Es candldatuur aangeboden. De zangvereenlglng „Excelsior" alhier heeft den heer Burgemeester het ecre- voorzltterschap dier Vereenlging aange boden, waarna ZEd. Achtbare dit ook heeft aanvaard. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Voor de 9 Febr. gehouden aanbesteding door het Dageiyksch Bestuur van het Waterschap Schouwen, van het lossen van grint, volgens bestek no. 380, aan de de Jongesluls, Is Ingeschreven door: P. Berrevoets Sr., Kerkwerve 63 ct. p. M'J C. Boot, Zierlkzee 47 C. Berrevoets Azld. 46 P. Berrevoets, Ellemeet, 45 lohs. Verloo, Zierlkzee, 44 Stoel Dz., Kerkwerve, 40 L. den Boer LzZierlkzee, 38 Brouwershaven, 10 Febr. Heden werd alhier aanbesteed: Het maken van 184,40 M. lengte nieuwe havenbeschoeiing, met alle daaruit voortvloeiende werken, aan de haven dezer gemeente. Laagste Inschryver was de heer And. Verhagen te Made, voor f 12872. St.-Maartensdijk, 9 Febr. Ten overstaan van notaris Meulenberg werd hedenavond by Inzet verkocht: a. het huis en erf te St.-Maartensdyk, groot 55 c.A. voor de som van f 1020; b. het pakhuis aldaar, groot 92 c.A., voor de som van f 1380. De velling geschiedde ten verzoeke van de erven van me), de wed. A. O. van IJsseldyk. Landbouw en Veeteelt. In het vorige jaar zyn op de weeg brug „Eendracht maakt macht" Ie Scher penlsse, onderstaande artikelen gewogen, te weten Suikerbleten 3684448 K.O. Pulp 1531685 Aardappelen 2170215 Ajuin 58630 Voederbleten 58142 Hooi en stroo 47327 Vlas 6516 Graan 16102 Mest 11273 Wol 4406 Diversen 6118 Vee 149 stuks, waaronder 41 varkens en 108 stuks runderen. Post en Telegrafie. Door de Inspecteurs der posteryen en telegrafie zijn aan de kantoren hunner inspectie circulaires gericht, waarin ver zocht wordt een bygevoegden staat in Ie vullen ten behoeve van het verzamelen van statistische gegevens. Aan het slot van de circulaire wordt medegedeeld dat, „ten einde de statistiek geregeld te kunnen by houden", by de inzending van voordrachten ter benoeming van personeel vooraan steeds de gods dienstige gezindie van de candldaten", moet worden vermeld. Onlangs vermeldden de bladen, dat alle post- en telegraafambtenaren door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie waren aangezocht, mede te deelen tot welke kerkeiyke gezindte zy behoorden. Deze gegevens heetten noodlg te zyn voor stalistieken. Nu bereikte ons het bericht, dat door de verschillende inspecteurs der post- en telegrafie aan de directeuren verzocht was, by sollicitaties ook mededeellng te doen van de kerkeiyke gezindte der a.s. post boden, brievenbestellers, etc., zoogenaamd ook voor statistische doeleinden. Geloove, wie het wil. O N D B R W IJ S. St.-Filipsland, 9 Febr. Als no. 1 op de voordracht voor onderwyzer aan een o. 1. school te Vlaardlngen is geplaatst de heer N. P. de Vries, vroeger werkzaam alhier. Algemeene Vergadering van het In 's Landskamer te Zierlkzee, op Donderdag 9 Februari 1911, des middags ten twee ure. De voorzitter, mr. A. J. F. Fokker, opent de vergadering, die door al de heemraden en de meeste hoofd-lngelanden bezocht was. Hy stelt voor de lezing der notulen tot de volgende vergadering aan te houden, waarmede allen accoord gaan. Voor kennisgeving wordt aangenomen een missive van den heer L. de Oude d.d. 11 Januari 1911, dat hy zijn benoeming tot vertegenwoordiger van het waterschap In den dykraad van Burgh en Westiand aanneemt. Aan de orde ls het voorstel tot het maken van een losplaats voor grind aan den Keetpolder. De voorzitter deelt mede, dat het Dageiyksch Bestuur besloten heeft dit voorstel van de agenda af te voeren, zoodat het niet In behandeling komt. Ter taiel komt nu het voorstel van het Dageiyksch Bestuur tot het uitvoeren van zink- en stortwerken aan slrandhoofd No. VIII Noorderstrand. Na het jaar 1906 hebben groote ver diepingen plaats gehad van 5, 6 tot 9 M. toe. De kostbare ryszlnkweiken en stort werken in 1884 aangelegd, en nog later versterkt, zyn viywel geheel vernield, en tot bulten het peilgebled van den pellraaf XL afgeschoven. Dringend noodlg is het voor den kop van het strandhoofd no. 8 ten spoedigste een oeververdediging te verrichten. De ervaring heeft volgens het schryven van den Ingenieur thans over tuigend geleerd, dat ryszlnkwerk met stort- werk hier geen afdoende middelen biyken te zyn voor langdurige, voldoende verdediging voor den kop van het strandhoofd no. 8. Hy aarzelt dan ook niet te verklaren, dat hy in dezen aan ryszlnkwerk geen voor keur geeft. Hoold-lngeland Boogerd heelt legen het voorstel verschillende bezwaren. Teneinde die vryeiyk te kunnen uiten, vraagt hy de openbare zitting ln een geheime te doen overgaan. Terwyi het reglement er op wordt na gezien, merkt hoofd-lngeland Smallegange op, dat hel wenscheiyk zou zyn, dat het waterschap In hel vervolg de uit te voeren groote werken in eigen beheer nam, en met het oog daarop zich een tweetal pontons aantchafle. Nu Is er ln den tegen- woordlgen toestand geen concurrentie meer, want men is afhankeiyk van één maat- schappy, wat hy niet In het belang van het Waterschap achtte. De voorzitter doet uitkomen, dat er wel concurrentie is, wat blijkt uit de omstandig heid, dat by de laatste aanbesteding het betonzlnkwerk I 5000 goedkooper was dan het ryszlnkweik. Wat het aanschaffen van twee pontons betreft, dit zou een uitgaaf van f 30,000 vorderen. Spreker meent, dat zoolang van de gunstige positie, waarin geplaatst Is, die de pontons bezit, geen misbruik wordt gemaakt, er geen reden is de pontons aan te schaffen. Maakt u er een voorstel van? Hoofd-lngeland Smallegange zat er geen voorstel van maken, maar geeft het denk beeld aan het waterschapsbestuur in over weging, De voorzitter doet de toezegging, dat het waterschapsbestuur het In overweging zal nemen. De voorzitter zegt In antwoord op het verzoek van hoold-lngeland Boogerd om de openbare zitting In een geheime te doen overgaan, dat dit moet geschieden, wanneer l van de leden het vordert, of de voorzltler het noodlg acht. Ondersteunen vier leden het verzoek van hoofd-lngeland Boogerd, dan zal het gebeuren. Hoofd-lngeland Boogerd vei klaart ver schillende bedenkingen tegen bet voorstel te hebben, die hy niet in een openbare, maar wel In een geheime zitting wil mede- deelen. Met geen enkelen hoofd-lngeland heeft hy over die bezwaren gesproken. De voorzitter: Zijn de bezwaren, die u hebt, In het belang van het waterschap? Hoold-lngeland Boogerd: Ja, mynheer de voorzitter. De voorzitter: Dan hef lk de openbare zitting op, en doe die In één met gesloten deuren overgaan. Publiek, verslaggever, bode af. Nadat de geheime zitting ruim een uur geduurd had, werd de openbare zitting door den voorzitter heropend. Hoofd-lngeland Boogerd vraagt, of de bodem voor betonwerk wel geschikt Is. Heemraad Van der Weijde beantwoordt deze vraag uitvoerig en In bevestigenden zin. Ook de ingenieur verstrekt nadere Inlichtingen, waaruit blijkt, dat beton zlnkwerk hier beslist veel beier Is dan rijszlnkwerk. Hoofd-ingeland Boogerd vraagt, ol dit werk niet In eigen beheer kan uitgevoerd worden, zoodal het niet besteed wordt. De voorzltler zegt, dat dit een amendement op het voorstel van het Dageiyksch Bestuur is, of juister nog een nieuw voorstel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1