ENSOORP's ONTBIJTCACAO, 2 pond bus. 1,50. V, Een inkoop die nooit tegenvalt, is die van Quaker Oats. Uit Stad en Provincie. Volgens de Patriote zou de inter- pellatle-Franck over Vllsslngen niet deze week, noch de volgende week In behandeling komen. De reden van het uitstel zou de wensch zijn te wachten tot de rust in de gemoederen terugkeert, vooral In het buitenland. Op het terrein van de mijn Bols- St.-Glslaln nabij Bergen, Is een vreeselljk ongeluk gebeurd. Terwijl drie arbeiders bezig waren een grooten ketel van binnen te reinigen, zette Iemand, die niet wist dat de werklieden In den ketel waren, de kraan open, zoodat het kokende water binnen stroomde. De ongelukklgen riepen en klopten met hun hamers tegen de wanden van den ketel, doch werden eerst niet gehoord. Toen men eindelijk te hulp snelde, bleek één reeds overleden te zijn. De belde andere werklieden zt|n In hoogst zorge- IIjken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. ■EDERLAMD. ljmuiden, 6 Febr. Hedenmorgen is In de Ijsfabriek alhier de machinist F. A. van Koot tusschen de machine geraakt en geheel verpletterd. Amsterdam, 7 Febr. Toen Zondag het Nederlandsche stoomschip „Zeelandla" van Amsterdam naar Argentinië, de haven La Coruna aan de Spaansche noordkust was blnnengeloopen, begaf zich de Dultsche consul met eenlge polltle-agenten aan boord om één der passagiers, die zich in Dultschland aan verduistering van 90,000 Mark (f 54,000) had schuldig gemaakt, in hechtenis te nemen. De gearresteerde werd In de gevangenis te Coruna In voorlooplge bewaring gesteld, waar hij zal bleven, totdat de uitlevering Is toegestaan. Hilversum6 Febr. Zondagmorgen wilde de heer Th. A. op het perron alhier In den reeds In beweging zijnde trein springen, welke te 8,30 naar Amsterdam vertrekt. HQ viel van de treeplank en kwam tusschen den trein en het perron terecht. Toen de trein tot stilstand was gebracht, werd de ongelukkige er geheel verminkt onderuit gehaald. Hij overleed na een half uur. Utrecht, 7 Febr. De boekhouder der Staatsspoorwegen alhier, die Inzake van den diefstal van geld uit een brandkast In de centrale werkplaats alhier in voor looplge bewaring was genomen, is ter beschikking van de justitie gesteld. 's-Qravenhage, 7 Febr. De zoon van den predikant K. te W„ een gemeente onder den rook dezer stad, die zelf pas predikant is In een kleine Noord-Brabantsche Ned. Herv. Gem., was voor eenlge dagen thuis om een familiefeestje mee te vieren, Op een vroegen morgen Is de jonge predikant K. plotseling door waanzin aan gegrepen, Is het bed uitgesprongen en het huls uitgegaan en heeft een daar passee- renden arbeider aangevallen onder den uitroep van: Hal daar heb Ik den duivel! De man Is vreeselljk toegetakeld, zoodat direct geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen. De waanzinnige jonge predikant Is daar op naar het krankzinnigengesticht „Bloe- mendaal" bij Loosduinen overgebracht. Tragisch voorwaar! Een paar bekende rlchards, bewoners van villa's in het mooiste gedeelte van deze stad, hebben, om de Inkomstenbelas ting, besloten naar een buitenplaats In Gelderland te verhulzen. De slakkers" konden van hun f 400,000 Inkomsten per jaar of meer het aan de gemeente toekomende bedrag niet missen. Heden Is het 10 jaar geleden, dat het huwelijk voltrokken werd tusschen H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. Het Kon. Echtpaar gaat dezen avond aan tafel bQ H. M. de Koningin-Moeder. De strekking van het ontwerp op de heffing van een debletrecht op tabak en sigaren Is, naar De Tel. verneemt, deze, dat de winkeliers en andere kleinhande laars van de (bruto) opbrengst der sigaren en tabak, door hen aan het publiek ver kocht, 10 pCt. aan den fiscus moeien betalen. Natuuriyk rijst onmiddellijk de vraag hoe men deze heffing practlsch wil uit voeren. Hieromtrent verneemt genoemd blad het volgende Vólgens het ontwerp zullen alleen die genen een sigaren- en tabakdeblet mogen hebben, die daartoe vergunning hebben gekregen. Deze vergunning zal worden gegeven, nadat men ze bf de bevoegde overheid heeft aangevraagd. Het recht wordt geheven van de ont vangsten. Bij verreweg de meeste sigarenwinkeliers ontbreekt echter, evenals trouwens over het algemeen bij den middenstand, leder spoor van eenlge boekhouding, zoodat zij niet het minste overzicht van hun ont vangsten en uitgaven hebben. Daarom zullen vanwege den fiscus aan alle sigaren- en tabakswlnkellers (en handelaren) staten worden verstrekt, waarop zij dagelijks hun ontvangsten kunnen Invullen, terwijl als contróle-maatregel bepaald wordt, dat alle zendingen van de fabrieken naar de winkeliers en handelaars van gelelde- biljetten voorzien moeten z||n, vermeldende den aard en den prys der zending. De belasting moet door de winkeliers en handelaars In maandelljksche termijnen worden voldaan, terwijl hij bij het ver krijgen der vergunning moet beginnen, het recht over één maand vooruit te storten. Exportzendingen zijn vrij van recht, doch moeten van een geleldeblljet ver gezeld gaan, terwijl fabrikanten, die onmiddellijk aan particulieren leveren, evenals de winkeliers, van de op deze wijze geleverde sigaren en tabak het verschuldigde recht moeten betalen. IJsetmonde, 6 Febr. Bij de vrouw van den rijksveldwachter alhier kwam dezer dagen een jongen van 14 jaar een rijwiel te koop aanbieden. De jongen wist niet, dat hij bij een polltle-beambte aanklopte. De veldwachter, die thuis was, nam hem dadelijk In verhoor en vernam, dat hij de fiets In de Paul Krugerstraat Ie Rotter Jam gehuurd had. De jongen Is daarop met het rijwiel ter beschikking vandeRotterdamsche politie gesteld. Rotterdam, 6 Febr. In de rustige Schletbaanlaan heeft een geraffineerde bandletenstreek groote opschudding ver wekt en aller gemoederen In beweging gebracht. In pand No. 37 is gevestigd een kruide nierswinkel van de Verbrulksvereenlglng Maatschappy „De Volharding", welke zaak gedreven wordt door de 37-jarige winke lierster mej. M. A. Kleyn, wier woonkamers gevestigd zyn achter den winkel met uit zicht In de Jan van Vuchtstraat. Zy woont hier geheel alleen. Één van het gilde der langvlngers was vermoedeiyk met deze omstandigheid bekend, althans Zaterdag nacht tegen 1 uur heeft een aanslag op het leven van mej. Kleyn plaats gehad. Niettegenstaande het late uur was met het oog op den Zaterdag mej. Kleyn nog In haar winkel, toen daar een man binnen kwam, oogenschyniyk om eenlge inkoopen te doen, althans hy vroeg bloem en suiker. Terwyi de winkelierster deze commissie achter de toonbank gereed maakte, haalde de man onopgemerkt een z.g. schoenma kershamer voor den dag en gaf daarmede mej. K. een geweldige kuist boven op het hoofd, zoodat het bloed haar langs het ge laat vloeide en zy dreigde neer te storten. De aanvaller kwam vervolgens achter de toonbank en er ontstond een worsteling. Op het herhaald geroep van .moord" achtte de bandiet het biykbaar raadzaam zijn slachtoffer los te laten en de vlucht te nemen. Met een woesten ruk wilde hy de deur openen, waarby hy de koperen deurknop in de handen hield, zoodat hy de winkel deur niet meer kon openen. Zonder aarze len verdween de bandiet In het souterrain, schoof aan de zyde van de Jan van Vucht straat een raam open en was in een sprong op straat. Enkele personen die op dit late uur passeerden, zagen een man hard weg- loopen door de Schletbaanlaan en Belle- voyrstraat. Hevig bloedend begaf mej. K. zich naar het woonhuis van dr. H. W. van Meeteren aan de Schletbaanlaan, die een eerste verband legde. Door voorbygangers werd de politie gewaarschuwd, die een groot deel van den nacht met het onderzoek doende was. De kerel had geen tyd gehad Iets weg te nemen, en den schoenmakers hamer In zyn vlucht achtergelaten. Met den politiehond werd het onderzoek naar den dader des nachts voortgezet. Langs Schletbaanlaan ging het schrandere dier door de Bellevoyrstraat, Middellandstraat, en Henegouwerlaan, waar zoovele kruis wegen zyn, dat de hond het spoor helaas by ster werd. De f 100.000 van de Sfaatslolery Is hier gevallen op een gesplitst lot, waarvan een groot gedeelte genomen was door een aantal bezoekers van een artlsten-café In de Nieuwe Kerkstraat. Onder de gelukkige winners bevinden zich vele geëmployeerden van den Grooten Schouwburg en van het Casino. 's-Hertogenboscb, (3 Febr. Thans Is uitgelekt, dat de smokkelaarsbende, waar onder eenlge conducteurs der H. IJ. S. M zich bevonden, behalve per spoor over de iyn NIJmegen-Kleef-Dulsburg, ook met een kogelvryen (met yzeren platen gepantser- deii) auto sigaren enz. naar Dultschland bracht en by den terugkeer suiker ons land binnenvoerde. Men zal zich herinneren, dat verleden zomer verscheidene malen een auto zonder licht 's nachts by Heyen en aan de Hekkens bl] Ottersum onze grenzen was gepasseerd en daarop door de douane geloste schoten geen resultaat hadden. Vermoedeiyk Is dat de hlerbedoelde gepantserde smokkelwagen wel geweest. Breda, 6 Febr. In de Glnnekenstraat alhier viel Zondagavond half 12 het volgende voor: De heer des huizes en ega waren reeds ter bedde en dommelden. Plotseling werd de nachteiyke stilte In huls verstoord door eenlg zwak gerucht dat uit de logeerkamer scheen te komen. De heer des huizes ontwaakte ervan en luisterde nauwlettend, doch niets was er meer te hooren. Toen echter even daarna weder eenlg gerucht zijn aandacht trok, besloot hy op onderzoek uit te gaan. In de logeerkamer was een logé, die daar In vertrouweiyk onderhoud was met de dienstmeid. De logé was een der buren, bleek den heer des huizes, die over dit nachteiyk bezoek hevig ontsticht was en IrLgezonden MededeellriKon. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender) Van 1—5 regels 75 Cti; elke regel meer 15 Cts da goedkoopst* an smakalljkata in 't gabruik. pond bus - 0,80. pond bus - 0,42'/j. ons bus - 0,18. ons bus- 0,10. BENSDORP's Manoeuvre Chooolaad overtreft alles. Prijs 7 cent per reep. 1 1 Dat komt, omdat het zoo heerlijk van smaak, zoo bijzonder voedzaam en voor- deelig in het gebruik is. Indien ge reeds havermout gebruikt, probeer dan eens Quaker Oats en oordeel zelf. Hoewel het fabriceeren meer kost dan van eenig ander merk, betaalt ge niet meer dan voor minder waardige soorten. zonder aarzelen den Indringer krachtdadig te iyf ging. Het werd een complete veldslag, waar van het gerucht naar bulten doordrong, zoodat spoedig een groep menschen zich voor het huls verzamelden. De aanbidder van de dienstmeid had het buitengewoon slecht getroffende heer des huizes was nameiyk een stevig ge bouwd man met vuisten ais smidshamers. En overdadig werden die smidshamers gebruikt. De tuchtiging duurde eenlge minuten, toen werd de ongelukkige minnaar met handen en voeten naar bulten gewerkt. De overwinnaar In den stryd verscheen even daarna aan de deur en vertelde den belangstellenden bulten, dat er een in breker was geweest en verzocht politie te halen. Bereidwillig werd hieraan door Iemand uit het publiek voldaan en enkele minuten later arriveerden vier agenten, die het verhaal van de Inbraak met nauweiyks verholen pret aanhoorden. Ze konden niet meer doen dan consta- teeren, dat de Inbreker was verdwenen, dat ook de meld het veiliger had geacht, het huls te verlaten en verder In beslag te nemen de pet, door den ongelukklgen minnaar op het slagveld achtergelaten. Het ergste was, dat de nieuwe hoed van de vrouw des huizes, die f 25 had gekost, er slecht Is afgekomen. Ook was by het tumult van den veldslag een kandelaber gebroken. De heer des huizes zal nu pro- beeren van zyn buurman een schadever goeding los te krygen. Kaatsheuvel, 6 Febr. In het hotel van den heer v. d. Assem-Muskens alhier, kwam een als katholiek geesteiyke gekleed persoon nachtlogles vragen, zyn ulteriyk was niet erg gunstig en bevreemding wekte het, dat hy niet aan de pastorie om nachtverbiyf ging vragen. Maar, vol gens zyn zeggen, kende hy den pastoor niet en daar 't nog al laat wat, wilde hy dezen geen overlast aandoen. Een Inwoner der gemeente, die met den „geesteiyke" In de tram had gereisd, had bemerkt, dat hy een kaartje Elshout had genomen. Daar gekomen bleef hy echter zitten en toen men hem opmerkzaam maakte, dat hy te Elshout wat, zeide hy naar Loon-op-Zand te gaan, waar hij by den pastoor zyn brevier had laten liggen. Maar omdat te Loon-op-Zand geen ge schikt hotel was, bleef hy In deze gemeente overnachten. Hy gebruikte een flink souper, sliep rustig en vertrok den vol genden morgen reedt om 8 uur, onder het voorwendsel, dat hy om half negen de H. Mis moest lezen. Om halftlen zou hy komen ontbytenMaar men heeft den „pater" niet teruggezien. Men heeft hier te doen met een sluw oplichter, die zyn prakiyken makkeiyk maakt door een prlester-kleedlng aan te trekken. Zierikzee, 8 Febr. Wy maken onze lezers en lezeresten opmerkzaam op de tooneelultvoerlng, dieaanstaanden Maandag avond in de Concertzaal alhier zal gegeven worden vanwege het gezelschap „Ons Tooneel-Ensemble", dat hier ter stede ten genoege van het publiek reeds eenlge malen Is opgetreden. Dit gezelschap zal op zyn tournée door Zeeland ook een bezoek aan onze gemeente brengen, waar het hoopt op te voeren het geestige biyspel „M'n Papa 't Kamerlid". Vooraf zal gaan „Het Kind" van Heyermans. Uittreksel uit Ons Vakblad". De heer J. M. Adrlaanse, geboren te Zierikzee, werkzaam by de Amst. Boek- en Sleen- drukkery, v/h. Ellerman Harms Co., heeft In sub 2 der afdeeling ,,Moeliyk zetwerk", deelgenomen aan den jaariykschen wed- stryd, die door de „Lanston Monotype Corporation Ld", 43 Fetter Lane London (E. C.), voor gieters, zetters en zetslers wordt uilgeschreven, en heeft daarin den 5en prys 1 10.0 of f 18.—) behaald met een kaartje van Noord-Holland, In 2 kleuren, gezet en gegoten op de Monotype. 15 pryzen en 6 consolatle-pryzen werden In die afdeeling behaald. De eerste prys bedroeg f 36 voor den zetter en f 6 voor den gieter. Van al deze deelnemers was A. de eenlge als zeiter èn gieter. De nalatenschap van den onlangs door een jachtongeluk om het leven gekomen burgemeester van Zaamslag, Is failliet verklaard. Met Ingang van 15 dezer zal voor aardappelen, naar Dultschland Ingevoerd, een Inkomend recht van 60 cents per 100 K.O. worden geheven. De St. Ct. bevat de statuten der Naamlooze Vennootschap „Maatschappy tot exploitatie van de stalen stoomboot „Coiynsplaat" te Coiynsplaat". Kapitaal f 3000, geheel geplaatst. Directeur A. Kole Cz. te Coiynsplaat. Een vrouw te Biezellnge, dlq vóór enkele weken van den zolder viel, Is thans aan de gevolgen overleden. Renesse, 6 Febr. In de heden ge houden vergadering van den gemeenteraad werd, naar aanleiding van het voorstel van het Waterschap Schouwen, tot het be straten van den Scharendykschen weg, besloten, tot den Polder „Ooslerenban van Schouwen" het verzoek te richten f 500 voor gemeld doel te willen beschikbaar stellen; een voorstel van gemeld Water schap In zake het verharden van den Moermondsweg werd In de Raadsvergade ring van 27 Januari j.l. aangenomen. Voorts werd de door Burgem. en Weth. ontworpen nieuwe politieverordening voor deze gemeente door den Raad vastgesteld. St.-Filipsland, 7 Febr. 15 Februari 1886 trad O. v. d. Dussen in dienst als klokkenist, 15 Febr. 1911 bekleedt hy die functie dus 25 jaar. Circa 18240 maal heeft hy voor ons den Fllplandschen offl- cieelen tyd verkondigd, want al verschilt deze wel eens met den Amsterdamschen lijd, zijn tijd biyft toch voor ons, trots de beste Chronometers, de ware tyd en al onze uurwerken worden daarnaar geregeld. Hopeniyk mag hy die betrekking nog een reeks van jaren vervullen en zal hy het nieuwe torenuurwerk, dat eerstdaags ge plaatst wordt, nog lang mogen bedienen. Neuzen, 6 Febr. Hedenmorgen Is in den ouderdom van 49 jaar plotseling overleden de heer E. O. Kerkhoven, rijks- havenmeester en lid van den gemeenteraad. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 8 Febr. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier In het openbaar verkocht een woonhuis en erf, op het Roode Dorp, wyk B no. 140/, voor f 1251. De verbouwing van het slot Moer- mond fe Renesse Is gegund aan de heeren A. Qllljamse te Haamstede en P. Romeyn te Burgh voor f 9506. Oosterland, 7 Febr. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier In het openbaar verkocht de volgende onroerende goederen In deze gemeente, als Twee woonhuizen, schuurtjes en erf op St.-Joostdyk, voor f 2177 een woonhuis, genaamd: „Het Hooge Huls", en erf, op St.-Joostdyk, voor f 1100; een woonhuis en erf op de Markt, voor f 1151 twintig tuintjes aan de Dreef achter den Wal, voor f 175 J f 525 per stuk. St.-Maartensdijk, 7 Febr. Ten over slaan van notaris Meulenberg werd heden avond alhier In tweede velling publiek ten verkoop aangeboden Het hofsteedje, bestaande In woonhuis, schuur, erf en boomgaard alhier, aan den Hoogeweg, groot 12 aren. (Opgehouden). De velling geichiedde len verzoeke van den heer W. Manneke alhier. By de aanbesteding, gehouden door het bestuur van het waterschap Poortvliet, op Zaterdag 4 Febr. 1911, voor het delven van een waterleiding, lang 931 Meter, werd het werk gegund aan M. By I te Poortvliet, voor f 116,37. Het afbreken van een ouden duiker en het maken ter plaatse van een brug met steenen landhoofden werd gegund aan J. K. Krijger te Poortvliet, voor f 126. By de aanbesteding van den ver- en aanbouw van het konlnkiyk paleis „Het Loo" waren hoogste Inschryvers de heeren O. J. Dorlas en H. Semmerllnck te Ny- megen en Amsterdam voor f 563,000, laagste de heer K. A. van Ryswyk te Heusden voor f 448 860, Landbouw co Veeteelt. St.-Filipsland, 6 Febr. By den land bouwer v. N. Is een rund aan miltvuur overleden. Het cadaver Is op de gebrul- keiyke wyze (verbranden) vernietigd. Post en Telegrafie. Benoemd tot adjunct-Inspecteur der posteryen' en telegraphle Ie Middelburg de heer A. J. F. Wouters, thans hoofdcommies der posteryen. ONDERWIJ S. Tot leeraar aan de R H. B. S. te Middelburg is benoemd de heer Q. Lef- ferstra, thans leeraar aan het gymnasium en de H. B. S. te Sneek. KERKNIEUWS. Te Neuzen en te Axel hebben stem gerechtigde leden der Ned. Herv. Kerk de benoeming van ouderlingen en diakenen en het beroepen van predikanten aan den kerkeraad opgedragen. Aan de stemming op 6 Februari 1.1. om de wyze Ie bepalen, waarop in het eerstvolgend 10-jarig tydvakhetberoeplngs- werk en de verkiezing van kerkeraadt- leden zal geschieden In de Ned. Herv. kerk te Zonnemalre hebben 63 stemge rechtigde lidmaten deelgenomen. Met 61 stemmen Is bepaald, dat, zooals tot nu gebrulkeiyk was, het zal geschieden door stemgerechtigden. Men schryft ons uit Middelburg: Tegen gisteren (Dinsdag) waren de stem gerechtigde leden van de Ned. Herv. ge meente opgeroepen om door stemming uit te maken of In de eerstvolgende tien jaren de keuze van predikanten en ouderlingen zal geschieden door een Kerkeraad of wel door een Kiescollege. De laatste tien jaren geschiedde dit door een Kerkeraad, daar In 1901 hiertoe met een meerderheid van 5 stemmen besloten was. Ditmaal was vooral van vryzinnlg-gods- dlenstlge zyde hard gewerkt voor een Kiescollege. De uitslag was, dat van de 525 personen, die hun stem uitbrachten, zich 289 voor een Kiescollege en 211 voor een Kerkeraad verklaarden, terwyi 6 briefjes blanco en 19 van onwaarde waren. Door dezen uit slag Is dus tot het vormen van een Kies college besloten. Beroepen by de Chr. Geref. Gem. te Ooslburg de candldaat W. van 't Sant te Sleenwyk. Aangenomen het beroep by de Chr. Geref. Oem. te Dirksland ds. G. Pieneman te Charlois. De Papendrechtsche strafzaak. In de Eerste Kamerzitting Is, overeen komstig het voorstel der commissie voor de verzoekschriftenzonder debat of stemming besloten, het adres van Van Elk te Dordrecht, verzoekende te onderzoeken of hy zich heeft schuldig gemaakt aan hetgeen vermeld Is In 't rapport der psychiaters en In 't arrest by he: gerechts hof te Arnhem, ter grllfie te deponeeren ter Inzage voor de leden. TELEGRAMMEN. 's-Oravenhage, 8 Februari. Eerste Kamer. By de voortgezette be handeling der Begrooting van Blnnenland- sche Zaken betoogde de Minister dat voor het oogenblik het niet noodlg Is over te gaan tot wederinvoering van de gemeente- tyIce accynzen. Ook voor wyziglng van de gemeentewet om meer betrekkingen met het burgermeestersambt onvereer Igbaar te verklaren en maatregelen te nemen jegens de Raadsleden, die zich misdragen, bestaat geen urgentie. Overwogen zal worden een heffing van verlofrecht voor het houden van een verlofgelegenheld. Op het oogenblik Is het niet mogeiyk de schatkist te belasten met kosten van penslonneerlng van gemeente-ambtenaren. Een ontwerp-beslult tot wyziglng der subsldieering van bizondere kweekscholen Is by den Raad van State. De Minister verdedigde voorts de In voering van zyn standpunt In de leeszalen- kwestie. Zyns Inziens zyn de bezwaren der Katholieken zeer overdreven, doordien van die zyde de openbare leeszalen te veel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 2