Woensdag 8 Februari 1911. (Z ierikzeesch© O o u r a n t). KENNISGEVING. Een ieder doe zijn plicht. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ZlERIKZEESCHEiHNIËlIlVSItODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAQ verschgnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste IAARGAN6. No. 9040, Ultflever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Oevonden op den openbaren weg: Een vulpenhouder. kinderhandschoen. sleutel. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zlerlkzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gezien artikel 102, 2de lid, der Kieswet; noodlgen de Inwoners der Provincie uit, zoo zij in de grond-, de vermogens- of de bedrijfs belasting op de kohieren van den loopenden dienst of in de petsoneele belasting op de kohieren van den laatstverloopen dienst in eene andere provincie zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uit treksels uit de kohieren met eene berekening van hetgeen In hoofdsom en ln Rijks-opcenten afzonderlijk wordt betaald) vóór 15 Maart aanstaande aan hen te doen blijken. Middelburg, 3 Februari 1911. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN Griffier. De tijd Is aangebroken om voor de kiezerslijsten te zorgen. Wie voor loon-, woning-, txamen- o! spaatbank- klezer In aanmerking komt, geve zich daarvoor op, uiterlijk vóór den 15 dezer. De besturen der Liberale Klesvereenl- glngen drukken wij op het hart zorg te dragen, dat al onze mannen op de lasten komen, die hiervoor in de termen vallen, voorlichting te geven aan hen, die haar behoeven, en lauwen en onverschilligen op te wekken hun plicht In deze te ver vullen. Wij moeten tot den electoraten strfld op leder oogenblik behoorlijk toegerust zyn In de politiek toch Is alles mogeiqk. Zy kan ons onverwachts voor de alge- meene verkiezingen plaatsen. En opdat men dan gereed zij, moeten wfl er voor zorgen, dat allen, die wij in het vuur van den stembusstrijd kunnen brengen, op de kiezerslijsten geplaatst zyn. Aan het werk mannen, doet uw plicht. Koning Qeorge, vergezeld van zijn ge malln Marle, heeft de zitting van het Engelsche Parlement op de gebruikelijke plechtige wijze met een troonrede geopend, waarvan het belangrijkste was de aan kondiging, dat aan het Parlement voorstellen zullen worden gedaan tot regeling van de betrekkingen tusschen belde Hulzen. Nader omschreven werden die voorstellen niet. Dat behoefde ook niet. Een leder begrijpt toch, dat, na den zóó gunsllgen uitslag der verkiezingen voor de liberale partij, de verwachte in te dienen wetsontwerpen zullen bevatten, een beperking van het veto-recht der Lords en een verkorting van den zittingsduur van het Lagerhuis. De heeren zitten nu zeven jaren. Vijl jaar zitten acht men voldoende. Verder werd In het Staatsstuk gewag gemaakt van het voornemen van Zijn Majesteit de Indische bezittingen te bezoeken, teneinde persoonlek zijn opvolging op de Keizerstroon In Indlë aan de bevolking bekend te maken. In Berlijn werd Zondag Singer, de bekende aanvoerder der sociaal-democraten, door het volk op Indrukwekkende wyze grafwaarts geleid. De uitvaart, waaraan, behalve de toeschouwers, die In dichte rijen op straten en pleinen geschaard stonden, en op 200 000 geschat werden, meer dan 100.000 menschen deelnamen, was groolsch. Het lijk had eenlge dagen te voren In één der kamer van het gebouw, waarin het socialistisch blad, de Vorwürts gedrukt wordt, op een praalbed gelegen. Duizenden en duizenden waren gedurende de dagen, die aan de teraardebestelling vooraf gingen, met ontblooten hooide voorbij het lijk gedtfileerd.- Onder de tonen van Chopin's Marche Funèbre werd de lijkkist In den Iflkenwagen geplaatst, die omstuwd werd door palm takken dragende partljgenooten. Achter den lijkwagen volgden de familieleden, de socialistische afgevaardigden van den Rijksdag en van den Beriynschen gemeente raad, en de delegaties uit het buiten land. Toen kwam het volk In onafzienbare drommen met orrfloersde banieren en vaandels. Treurmuziek verhoogde den ge weldigen Indruk. Commissarissen van orde, herkenbaar aan hun lint om den arm, zorgden voor de handhaving van de orde ln den stoet, die v|jf uren lang was. De president van politie. Van Jagon, had de regeling daarvan en de handhaving van de orde aan de sociaal-demokraten over gelaten, zoodat de politie zich met niets bemoeide. De zon was reeds lang onder gegaan, toen de kop van den stoet het kerkhot te Frledrlchsfelde bereikte. By deze begrafenis heeft men kunnen zien, hoe slerk de sociaal-demokraten In Duilschland In de laatste jtren geworden z|jn, en onwillekeurig rijst daarbij de vraag, waaraan Is dit toe te schrijven. En het antwoord ligt voor de hand. De regeering bewandelt den reactionnairen weg, zoekt haar kracht bij hen, die vijandig tegenover het volk staan, en heef! geen ooren voor de billijke volkselschen. ZIJ bestendigt het klassenkiesrecht, schalt de dwangverzekerlngswet, die In de oogen der natie een gruwel Is, niet af, en be voorrecht den adel en het mllltalrlsm.'. Vandaar dat duizenden zich onder de vaan der sociaal-democratie scharen. Het slaat onomstootelljk dan ook vast, dat In alle landen, waarin, zooals ten onzent, de reactie aan het roer Is, de soclaal- demokralle met reuzenschreden vooruit gaat. Een rechterlijke dwaling, ten gevolge waarvan een vijftal mijnwerkers jarenlang In het tuchthuis hebben moeten zuchten, is zoogenaamd hersteld geworden. Men heeft hen nu, nadat zty de jaren, waartoe zij veroordeeld waren, hadden uitgezeten, vrijgesproken. Toch mooi van de Duitsche justitie, dat zQ, toen zij Inzag, dat zij men schen jarenlang onschuldig gekerkerd had, hen nu vrij van alle schuld verklaarde. Er moest In alle landen een wet worden Ingevoerd, die voorschreef, dat de rechter, die Iemand onschuldig veroordeeld had, voor een hoogeren rechter moest gedaagd worden, die te onderzoeken heeft, of er redenen tot schorsing of ontzetting beslaan. Dan zouden de rechters wat voorzichtiger zijn, en al mocht het dan ook voorkomen, dat tengevolge van die voorzichtigheid Iemand, die wetkeltyk schuldig was, vilj uitging, het Is beter tien, die gezondigd hebben, vrij te spreken, dan één, die onschuldig Is, te veroordeelen. Het hier bedoelde geval had zich als volgt toe gedragen. In de maand Februari van het jaar 1895 waren in een plaatsje In Westphalen eenlge sociaal-demokraten door de politie uit een lokaal verwtyderd geworden. Een van hen, Schroder genaamd, was door den gen darme zóó geduwd geworden, dat hij viel. Voor de rechtbank zeide de gendarme, dat Schtöder gestruikeld was, en niet door hem was geduwd geworden. Schtöier en zijn kameraden ontkenden dit eenparig, verklarend, dat de val door een duw ver oorzaakt was. Schtöier en zijn makkers werden hierop van meineed beschuldigd en tot jarenlange tuchthuisstraf veroordeeld. Na zestien jaren blijkt het, dat de gen darme, die Inmiddels overleden Is, en veel op zijn kerfstok bleek te hebben, gelogen had. Waarom kende destijds de rechtbank aan de verklaringen van dien partydlgen gendarme hoogere waarde toe, dan aan de getuigenissen van vtyf mannen, die niets anders op hun geweten hadden dan dat zij sociaal-democraten waren? Voor eenlgen tijd deden 70 Russische studenten der geneeskundige faculteit Ie Tomsk hun staats-examen. En zooals de wet elscht, legden zij den voor genees- heeren voorgeschreven eed af, om hun plicht als arts behoorlek te vervullen Maar daarnaast maakten deze artsen nog een tweede belofte op, door allen onder teekend, waarin zij verklaren, nooit en onder welke voorwaarde ook, tegenwoordig te zullen zijn bij een executie of by een lichamelijke tuchtiging. Die laatste belofte behaagde niet aan de examen-commissie, die daarvan toe vallig kennis kreeg: die commissie werd gepresideerd door den reactionnairen pro fessor Orammatikati, en deze professor denonceerde de studenten aan het ministerie voor volksontwikkeling, met het gevolg, dat de studenten, toen zij aan het ministerie hun diploma als geneesheer In ontvangst wilden nemen, op een weigering stletlen; zij moesten zich, wegens .ongeoorloofde betooging" vooraf schriftelijk veront schuldigen. Dit Is In strijd met de wet. De Rus sische wet kent slechts één voorwaarde voor het ontnemen van het artsdiplom?, namelijk wanneer de arts zich In ztyn praktijk aan ernstige nalatigheid heelt schuldig gemaakt. Dat Iemand zijn diploma wordt onthouden, wijl hl] zijn afkeuring van de doodstraf of de openlijke lijfstraffen uitspreekt Is een ongexoorde willekeur en toont, dat ook in het ministerie van Volksontwikkeling de bureaucratie doet wat zy wil. De handelwtyze van den minister heeft onder de medische studenten in Tomsk een groote beweging veroorzaakt, zich uitend In poleslmeetlngs tegen de wille keur, waaraan de studeerenden ln Rusland bloot slaan. Piet Cronjé ls dood, dc bekende Boeren- Oeneraal, die Indertijd Jameson gevangen nam, den slag bij Magersfonteln tegen de Engelschen won, en bij Paardenberg ten gevolge van zijn talmen door de Engelschen was Ingesloten, zoodat hij zich met 10 000 man aan hen moest overgeven. HQ werd op Sl.-Helena gevangen gezet en ging om geld te verdienen na den oorlog In Amerika voorstellingen van episoden uit den Zuld-Altikaanichen oorlog geven. Als vergeten burger Is hg In Zuld-Afrlka gestorven. Te Teheran, de Perzische hoofdstad, Is de Minister van Financiën door sluipmoord van het leven berooid. Twee Russen waren dc daders. Zy zyn gevat, maar de Russche legatie vordert hun uitlevering. De pest of zwarte dood, maalt In China dulzende menschenlevens weg. Wie aan getast wordt, sterft. Van de longenpest geneest niemand. De bloedpest, die In 1348 In Europa woedde en toen aan vtjf en twintig mlllloen menschen het leven kostte, schynt even zoo gevaariyir te zyn als de longenpest. Het Is te hopen, dat Europa er van veischóbnd blijft. CHINA. Te Katbln Is men begonnen met het verbranden der iqken der door de pest epidemie omgekomen slachtoffers. Het verbranden zal waarschyniyk twee dagen duren. Een correspondent van de New-York Herald beschrijft het tooneel als volgt: Op een terrein, ongeveer twee mijlen bulten Karbin gelegen, zyn vier diepe groeven gegraven, waarin honderden dood kisten opeen werden gestapeld. Op de kisten wierp men een aantal lyken, die niet gekist waren. Het geheel werd met een groote hoeveelheid petroleum over goten en vervolgens In brand gestoken, ln weerwil van het groote besmettlngs gevaar is er geen gebrek aan koelies, die voor een geringe belooning de lyken der slachtoffers naar het terrein, waar de ver branding plaats heeft, vervoeren. Dageiqks sterven te Karbin 150 per sonen aan de pest, slechts gemiddeld veertig k zestig overigden In de barakken, lederen dag worden een honderdtal lyken in de stralen gevonden. Volgens een amb- teiyke opgave van Zondag l.l. bedroeg het aantal gevallen met doodetyken afl rop 3422 in het Chlneesche gedeelte der stad en 956 ln het Russische kwartier. Over 't algemeen bieden Europeanen en Japan ners meer weerstand aan de besmetting dan de Chlneezen. INDIË. De Sum. Post van 11 Jan. meldt: Een dokter djawa, die voor de ondernemingen „Dolok Baros" en .Bandar Baroe" In Boven-Deli geëngageerd Is, heeft den tocht van Siboga, de hoofdplaats van Tapanoell op de Westkust, over land naar zyn bestemmingsplaats gemaakt. Dit was hem aangeraden, zoo deelde hij mede, door resident Westenberg, die jarenlang te Seriboe Dolok als assistent-resident van de Bataklanden is gevestigd geweest. De dokter djawa, reizend met vrouw en kinderen, heelt over den afstand zes weken gedaan, heeft op dien tocht door het ontoegankeiyk binnenland drie kinderen door ziekte verloren, terwqi hy zelf ook zwaar ziek Is geworden. By zyn aankomst was een kist boeken, te zwaar om over land te worden meegenomen, reeds een maand In Belawan. AMERIKA. De vreeseiyke ontploffing, die de vorige week Woensdag de bewoners van New- York opschrikte, behoort niet alleen tot de schrikkeiykste gebeurtenissen van deze soort, maar tevens tot de ondoorgronde- ïykste, wat betreft haar oorzaak. Niemand weet, hoe 't ongeluk geschied Is, en niemand zal het waarschyniyk ooit weten, daar de gansche bemanning van het dynamtetschlp .Catherine", elf man sterk, is gedood. Intusichen geeft de vice- president van den New-Yorker Central Railway, welks stationsgebouw Ie Yersey City vernield werd, als volgt zyn ver moeden te kennen: Twee waggons, die met 22 ton dynamiet geladen waren, zou den In de boot worden overgeladen. De pakken, waarvan leder 50 kilo dynamiet bevatte, liet men langs een hellend vlak In de boot algiyden. Naast deze giybaan waren mannen op gesteld, die een al te groote snelheid der omlaag giydende pakken moesten verhin deren. Nu is het waarschyniyk, dat één van die pakken toch te hard op den bodem van het schip Is neergekomen en zoo de ontploffing heeft veroorzaakt. Anderen vermoeden, dat de werklieden een pak of een kist met dynamiet hebben laten vallen, of dat de ketel van de boot ontploft Is, zooals gezegd, zal men de oorzaak der ramp wel nimmer ervaren. In het geheel hadden 60 ton dynamiet moeten worden Ingeladen. Acht en dertig waren er reeds in de boot verstouwd, toen het ongeluk gebeurde. Waren tydens de ontploffing alle 60 ton Ingeladen geweest, dan had men de dooden by honderden moeten tellen, en dan waren de kade van Yersty City en de New-Yorker haven zelve stellig over een lengte van een kwartier loopen totaal verwoest. Na de oorverdoovende losbarsting was er van de dynamletboot en haar bezetting geen spoor meer te zien. Er Is ook later geen Iragment, zoo groot als een spelde- knop, van teruggevonden. Biykbaar zyn schip en bemanning gedeelteiyk tot gruis verpoederd en gedeeltelijk op verren af stand neergesmeten. Een lange yzeren pier aan de kade werd als een stukje papier ineengefrommeld. Talrijke kleine schuitjes zonken, waarvan de opvarenden verdronken; een deel kon zich door zwemmen redden. In de buurt van de havenkade hadden honderden min of meer ernstige ongeluk ken plaats, veroorzaakt door de ontploffing. Op de kade van Yersty City zaten 14 arbeiders Ie schaften; de exptolsle rukte den kademuur over een lengte van 100 meter weg en alle arbeiders verdronken. In één der dwarsstraten liet een man zich scheren. De barbier schrikte zoodanig door de ontploffing, dat het scheermes In zyn hand afschampte, en hq zyn klant de keel afsneed. in het want van een schip, ver van de dynamletboot gelegen, vond men den al- gerukten arm van een havenarbeider. Overal In de stad werden llchaamsdeelen gevonden. Wat de materlëele schade betreft, deze wordt tot dusverre op ongeveer een mlllloen dollars geschat. RUSLAND. Te Moskou had Zaterdag In één der gevangenissen een bloedige opstand plaats, waarby drie muitende gevangenen vier cipiers neerschoten en een tydlang meester van den toestand waren. Zy barrlkadeérden zich en verdedigden hun stelling, tot de gouverneur hun de plechtige belofte deed, dat zy wegens hun opstandigheid niet gemarteld, maar slechts gerechteiyk gestraft zouden worden. ENRELAND. Lord Decles, die te New-York In 't huweiyk wordt verbonden met de mlllionnalrsdochter Vivian Oould, heelt Zaterdag ztjn laatste vrygezelsdiner gegeven In het Rltz Carltonhó'.el te New-York. De zaal was prachtig versierd, In rood lord Decles' kleur by de wedrennen en de hoefijzervormige tafel stond midden in een nauwkeurige nabootsing van zijn renterreln in Sandown Park. De Engelsche bruidegom van miss Oould heeft een brief ontvangen, waarin hem onder de leuze: .Amertkaansche meisjes voor de Amerikanen", onder vreeseiyire bedreigingen wordt gelast, van het huweiyk af te zien en weer naar Engeland te gaan. Maar lord Decles beschouwt dien brief als een grap en hy trekt er zich niets van aan, evenmin als van een uitdaging tol een duel die hy ontving van een onvind- baren onbekende, wlen hy, Indien hij gevonden werd, een duel met pistaches wil voorstellen. Londen, 6 Febr. De koning ontving gisteren In Buckingham Paleis Iwee Duit sche geesteiyken, prof. Harnack en den heer Spieker, die een bezoek aan Engeland brengen In verband met de beweging, die zich 't aankweeken van vrlendichappeiqke gevoelens tusschen Engelschen en Duit- schers ten doel stelt. De gasten werden door den aartsbisschop van Canterbury aan den koning voorgesteld en de ont vangst had een harteiqk ongedwongen karakter. Belde heeren spraken den koning toe en deze antwoorddeMqn vader Is de vredestichter genoemd, zei de koning, en hy was ook een vredestichter. Ik zal het my tot plicht achten zyn voetstappen te drukken. Elke poging om den vrede en de goede gezindheid tusschen de belde naties te bevorderen, zal Ik steunen. Zin spelend op de toenaderingsbeweging, zelde de koning, ernstig te hopen, dat de pogin gen van weerszijden de harteiqke verstand houding zouden bevorderen en dat zy goede vruchten zouden afwerpen. DUITSCHLAND. In 1909 werd te Aken een reeds bejaarde, gehuwde man, en wiens kinderen byna allen gehuwd waren, wegens vergrqp jegens een 15-jarig meisje, veroordeeld tot twee jaren en drie maanden gevange nisstraf. De veroordeelde ontkende met klem alle schuld. Doch de verklaringen van het meisje, dat een nauwkeurig ver haal deed van de omstandigheden, waar onder de daad zoude zyn gepleegd, schenen zóó afdoende, dat geen geloof werd ge slagen aan de ontkenningen van den be klaagde. Thans, nu de man, die zich in de gevan genis als een voorbeeld van lijdzaamheid heeft gedragen, zyne straf heelt voleindigd, heeft de zaak eene andere wending ge nomen. Dezer dagen vervoegde zich In de woning van den vetoordeelde het bewuste meisje. Onder een stortvloed van tranen vertelde zy, dat zy tegen den man valsche beschuldigingen had afgelegd. Zy bad en smeekte om vergiffenis. Zy was de laatste jaren gefolterd door gewetenswroeging; zy had haar moeder In kennis gesleld met de feiten, en deze had haar dochter aan gespoord, hare valsche verklaringen te herroepen en den onschuldig veroordeelde vergiffenis te vragen. Voor den c ff der van justitie heeft het meisje alles herhaald, wat zy den veroor deelden man had bekend. Toen het meisje alles had medegedeeld, verklaarde zij de rust van het geweten te hebben terug gekregen. Spoedig kan een openiqk eerherstel van den veroordeelde door en voor de recht bank te Aken worden verwacht. Berlijn, 6 Febr. Hedenmorgen om 6 uur had aan het station Baumschulenweg van den Beriyner stadsspoorweg, een ernstig ongeluk plaats, waarby 9 personen zwaar en 20 licht gewond werden. Een uit Rlx- dotl komende trein reed een naar Beiiqn vertrekkenden trein In de flink. Twee wagens van den laatsten werden omver geworpen en vernield. Het ongeluk Is te wqten aan den machinist van den Rlx- dotfer trein, die door een onveilig signaal heenreed. Slechts 2 der gewonden ver- keeren In levensgevaar. BELSIË. Te Luik had de vorige week een op- merkeiqke belooging plaats. De voorzitter eener vergadering van Walen uit alle oorden van België, de minister van Slaat Dupont (voorzitter van den Senaat) keurde de elschen der Vla mingen voor een vervlaamsching der Qentsche hoogeschool scherp af. Hy ging daarby zoover, den tegenwoordlgen toe stand met dien van 1830 te vergeiyken, .toen onze grootvaders de aanmatigingen der Nederlanders niet langer konden ver dragen". Ten slotte werd een motie aan genomen, welke tot krachligen stryd tegen het Qentsche plan opwekte en aandrong op alschafflng van de wetten van 1883 en 1910, welke het Vlaamich op de lagere scholen Invoerden. De minister van Binnen- landsche Zaken, Beriyer, een Waal, die zich toevallig aan het Lulksche station bevond, werd ontvangen met de kreten .Weg met de Vlamingen". Beriyer vermaande de menigte tot kalmte en zeide, dat men liever .Leve de Walen I" moest roepen, waartoe men natuuriyk het recht had.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1