Maandag 6 Februari 1911. Tweede Blad. ZIERIKZEESUHE (Z ierikzeesche NIEUWSBODE. Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAG verschat, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eeni per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste iAARGANG. No 9039. Uligever-Hoofdrednoteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur3 A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. NIEUWST8JDIN8EN. PERZIË. Teheran, 4 Febr. Toen de minister van fiianciën, Saml ed Daleh, hedenmiddag In zijn rytulg van de Medsjlles terugkeerde, werd hij voor zijn woning doodgeschoten. Vermoedelijk zijn de daders Fldals. Op de polltle-agenten, die onmiddellijk toesnelden, werd door kameraden van de moordenaars eveneens gevuurd. Twee agenten werden gedood. De beweeggrond, welke tot deze daad geleld heelt, ligt nog volkomen In het duister. ZUID-JtFRIKA. Klerksdorp, 4 Febr. Plet Cronjé, de bekende boeren-generaal, Is alhier ge storven. Piet Cronjé werd In 1835 geboren en vestigde zich In Transvaal, waar hl) In 1881, dus op 46-jatlgen leeftijd, comman dant werd en zich onderscheidde door de verovering van Potchefstroom. Men erkende zQne groote organisatorische verdiensten, door hem te kiezen In den Volksraad en In den Uitvoerenden Raad, en hem te benoemen tot hoofdopzichter van de Inboorlingen. Plet Cronjé was één der aanvoerders, die den Inval van Jameson, bij Ktügersdorp, den len Januari 1896, terugsloegen en deze roofridder gevangen namen. Toen tn 1899 de Zuld-Afrikaansche oorlog uitbrak, werd aan Cronjé het bevel over het westelijk Boerenleger opgedragen. Cronjé heeft vergeefs Mafeklng en Klm- berley belegerd, doch van 28 November tot 11 December aan de Modderrivler met bewonderenswaardige hardnekkigheid ge streden tegen de troepen van lord Methuen, die hij dan ook heeft teruggeslagen. De Boeren-troepen, voornamelijk onder aanvoering van Cronjé en De la Rey, zijn aan de Modderrivler herhaaldelijk en lang durig met de Engelschen slaags geweest en meermalen hebben ze die met groote verliezen teruggeslagen. Eindelijk, 27 Febr., geschiedde het fatale. De heldhaftige schare eenvoudige mannen, die, strijdend voor hun recht, vrijheid en onafhankeiykheid, meer dan een week standhielden in de bedding der Modder rivler, achter klippen en Inderhaast opge worpen verschansingentegenover het vuur van honderden kanonnen, die ieder schuilplaatsje, dat ontdekt werd, met een hagel van projectielen overstroomden onder den verstlkkenden damp der lydlet- bommen, ingsloten aan alle kanten door een groote troepenmacht, heeft zich ten langen leste moeten overgeven. Cronjé's naam werd met bewondering n geheel Europa uitgesproken. Er zijn maar weinig legeraanvoerders geweest, aan wie zoo van harte een uitredding uit de moeilijkheden, waarin ze zich bevonden, werd toegewenscht als aan den dapperen Boeren-generaal. Het was voor de Boeren de hulp troepen waarop ze zoozeer gehoopt hadden, en op wier komst ze, allerlei ontberingen zich getroostend, zoo weemoedig en hoop vol wachtten bereikten hen niet op tijd een nederlaag die hun tot eer strekte en die Cronjé's naam beroemd heeft ge maakt voor alle tyden. De oorlog was niet teneinde na deze overwinning, maar de dappere Cronjé, die gevangen genomen en naar St.-Helena werd verbannen, kon er geen deel meer aan nemen. Toen de oorlog geëindigd was, keerde hij terug naar Transvaal, en te betreuren Is het, dat een man als Cronjé zich heeft laten verleiden, In een Amerikaansch paardenspel te gaan optreden om daar den Boeren-oorlog te lmlteeren. In Klerksdorp, In zijn land, is hij ge storven. De herinnering aan zijn leven, vol op offering, vol moed, vol geestdrift voor de zaak van zyn volk en zijn land, zal blijven. AMERIKA. Woensdag Is te Jersey Clly, by New- York, een lichter, die met dynamiet ge laden was, in de lucht gevlogen. Twaalf arbeiders droegen het dynamiet van twee wagens naar de boot, toen de ontploffing, door welke oorzaak Is nog onbekend, piaals vond. De lichter, een ander schip en een sleepboot, die in de nabijheid lagen, zijn geheel verdwenen. Er zijn van 25—50 menschenlevens te betreuren. Honderden personen zijn gewond door glas, dat door het breken van ruiten naar beneden Is gevallen, en niet alleen te New-Jersey, maar ook te New-York, waar de ont ploffing grooten schrik heeft veroorzaakt Van de boot, waarin het dynamiet ge laden werd, werd geen splinter meer gevonden, en evenmin Iets van de elf menschen, die er op werkten. Aan den kaaimuur zaten 14 bootwerkers hun boter ham te eten, de kade werd vernield, en men heeft slechts twee lijken gevonden. In New-Jersey wordt de aangerichte schade op 1 mlllloen dollars geschat. De ontploffing werkte als een aard beving, en men geloofde In den omtrek door een ramp als die van San Francisco getroffen te worden. In de haven ontstond een wilde paniek. Bootwerkers lieten hun werk, matrozen en stokers hun schepen In den steek en gingen op de vlucht. Ook van de op zichters en scheepsofficieren bleef niemand op zijn post, want op de kade lag nog veertig ton dynamiet. Het ls voor de deskundigen een raadsel, dat dit niet ontploft is. In een kring van vele kilometers oefende de ontploffing hare werking uit. Het ge schiedde juist in de uren, dat het 't drukst Is in de straten van New-Yotk. De hulzen schudden, en de vensters werden inge drukt. In de torenhulzen geloofde men, dat alles Ineenstortte. In de straten viel een regen neer van brokken muur en glasscherven. Er ontstond een krankzinnige verwarring. De stoomfluiten van honder den schepen en booten begonnen Ie gillen. Ook In de straten was het een hetsch spektakel van geschreeuw en daar- tusschen door klonk onafgebroken het gebet van de tram, om de menschen, die hun hoofd kwijt waren, te waarschuwen. Allen snelden In de richting van de rivier om het verderf in de stad, die naar men meende Inviel, te ontgaan. Hel was hoog tijd, toen de rust terugkeerde, nadat de oorzaak van den schok bekend was geworden. Het oude New-Yorksche raadhuis schijnt door de ontploffing In zijn grondvesten geschokt te zijn, de muren vertoonen groote scheuren. Hetzelfde wordt van vele oude gebouwen gezegd, maar de torenhulzen hebben, dank zij hun stalen geraamte, den schok goed doorstaan. SPAHJE. Madrid, 4 Febr. Gedurende den jong- sten storm zijn 15 vlsschersbooten In de golven verdwenen; 43 zeelieden kwamen om het leven, alleen in Cafalonlë. Bij Castellon spoelde de zee 5 lijken en talrijke stukken wrakhout aan land. t EHSELAMD. Londen, 2 Febr. Bij het voortgezette proces wegens laster tegen den koning, verklaarde sir Rufus Isaacs met groote beslistheid, dat het doel van den tegen den koning geulten laster was, de eer van ztjne majesteit aan te randen en hem daar door In de achting van alle rechtgeaarde burgers te doen dalen. Hij legde er den nadrnk op, dat deze aanklacht niets heelt uit te staan met de repub'ikefnsche ge voelens van beklaagde, tot wiens vervolging werd overgegaan naar aanleiding van zijn bewering, als zou het huwelijk van den koning met de koningin een schandelQke b'gamle en een beleedlging van de kerk zijn. Bekl. heeft verder beweerd, dat de koning In 1890, tijdens een verblijf op Malta, de dochter van admiraal Stymour huwde en dat hij haar en haar kind schandelijk aan hun lot overliet toen hij In 1892 troonopvolger werd, ten einde een prinses te kunnen huwen. Sir Rufus Isaacs zelde, zijn stem ver heffend, op diep bewogen toon, dat het gansche verhaal van begin tot einde een warnet van leugens was. Sir Isaacs liet admiraal Stymour als getuige komen. Deze verklaarde dat hy twee dochters had. De oudste huwde in 1899 met kapitein Napter; de jongste stierf In 1895 en heeft nooit met den koning gesproken, die ook nimmer op Malta ver toefde, toen zijn dochters daa» waren. Wat mevrouw Napier betreft, deze heeft den koning In 1898 voor het eerst gesproken Mevrouw Napier getuigde, dat zij in 1899 den luitenant ter zee Napier huwde. Zij was ongeveer zeven of acht jaar, toen zij den koning aan boord van de .Britannia" ontmoette en bezocht Malta voor het eerst in 1893; vljt maanden na 's konlngs huwelijk met de koningin. Haar broeder legde een gelijkluidende verklaring af. Een vertegenwoordiger der Maltazer autoriteiten toonde een register, waarin de van 1886 tot 1903 gesloten huwelijken zijn Ingeschreven Daarin komt geen bruid onder den naam Stymour voor. Sir Arthur Blgge, particulier secretaris van den koning, verklaarde, dat hij In Augustus 1910 een brief had geschreven, waarin hij gemachtigd werd, de geruchten omtrent een door den koning gesloten morganatisch huwelijk tegen te spreken. Daar Myllus geen enkele vraag wenschte te stellen, werd het getuigenverhoor gesloten en de voortzetting van het proces tot na de lunch verdaagd. Myllus werd door de rechtbank schuldig bevonden en tot 12 maanden gevangenis straf veroordeeld. Nadat het vonnis was uitgesproken, verklaarde de procureur-generaal, sir Rufus Isaacs, dat hij door Zijne Majesteit ge machtigd was, in het openbaar te consta- teeren, dat Z. M. nimmer met een andere dan de koningin is gehuwd geweest, en nimmer eenige huwelijksplechtigheid heeft doorgemaakt dan met de koningin. Verder zou Z. M. er op gestaan hebben, om hiervan het bewfls te leveren, Indien hij van de wetsdlenaren der Kroon niet het advies had ontvangen, dat hy legen de constitutie zou handelen door aldus te doen. De zuster van Belle Elmore, dr. Crlppen's vermoorde vrouw, elscht nu als erfgenaam van haar zuster, de uilkecrlng van haar nalatenschap, welke dr. Crlppen aan mej. Le Neve heeft vermaakt. De waarde der nalatenschap (bont, kleeren en kost baarheden) bedraagt 175 pd. st. Canada wordt het dorado voor trouwlustige Engelsche meisjes. Zekere Thomas Howell is uit Canada aangekomen met de opdracht om niet minder dan 5000 brulden in te voeren. Deze onderneming wordt door de Canadeesche regeering beschermd en goedgekeurd. De jonge dames zullen kunnen kiezen uit 50 000 huwbare jong gezellen, waarvan er duizenden een eigen boerderij bezitten. De anderen zijn be ambten of ambachtslieden In de kleine steden van het Noord-Westen. De agent verzekert, dat de Canadeesche jongens fatsoenlijk, werkzaam en spaarzaam zijn. DUITSCHLAMD. Door de slagers te Emmerik was bij den Prulslschen minister van landbouw een door den gemeenteraad gesteund verzoek Ingediend tot opening van de grens voor den Invoer van een beperkt aantal stuks slachtvee uit Nederland. De minister heelt daarop echter geantwoord, dat hij dit verzoek niet kon Inwilligen op grond van de bezwaren door hem en den minister van blnnenlandsche zaken In de zittingen van den Rijksdag van 24 en 25 December tegen den Invoer van vee ingebracht. Over de smokkelarij van sigaren van Nymegen naar Duisburg, enz., waarvoor een Nljmeegsch sigarenhandelaar nog steeds meld, dat sinds ruim 3j jaar die smokkelarij te Duisburg gevangen zit, wordt nader ge- stetselmatlg bedreven werd. Behalve van den spoorweg, werd ook gebruik gemaakt van een auto, welke van een kogelvrij pantser was voorzien. De ingesmokkelde sigaren werden niet alleen naar Duisburg, maar naar alle steden aan den Beneden-Rijn verzonden. Ruim 25000 Mark belasting moet op die wijze ontdoken zijn. Te Krefeld alleen zijn in de laatste dagen 135.000 sigaren In beslag genomen. BELSIË. Over één der vele processen van prinses Louise van België wordt het volgende gemeld uit Parijs: Het opzienbarend proces van eereloon, dat advocaat Emlel Frischauer tegen prinses Loulie van België voert, is nu geëindigd, nadat de scheidsrechters uitspraak gedaan hebben. Frischauer had prinses Louise voor de burgerlijke rechtbank van Weenen gedaagd om een eereloon van 500 000 fr. te bekomen, benevens de teruggaaf van de 13 807 fr. voorschotten. De elsch van 500.000 fr. was gesteund op een oorkonde, waaruit blijkt, dat de prinses Frischauer In 1908 tot haar advocaat had aangesteld. De rechtbank vond de zaak zóó ver ward, dat zij een onderzoek beval. De kamer van die rechtbank besloot de zaak aan een scheidsgerecht te onderwerpen. De scheidsrechters uit Weenen vertrokken naar Parijs. De debatten duurden twee dagen. Frischauer verdedigde zelf zijn elsch terwijl de Weener advocaat der prinses, Stlmmer, voor haar optrad. Na graaf Mattatitch en de Brusselsche advocaten Jaspar en P. E. Janson gehoord te hebben, luidde de uitspraak als volgt: Prinses Louise van België Is verplicht aan den klager 168.169 fr. met de Intresten en ook de voorschotten van 13 807 alsook een derde der proceskosten te betalen. De prinses heeft onmiddellijk haar ge wezen advocaat de toegekende sommen laten uitbetalen. REDERLAHD. Den Helder, 3 Febr. By het plaatselijk bestuur der Noord- en Zuldhollandsche Reddingmaatschappij, dat een som verzamelt om eene kleine lijfrente te verzekeren aan Dorls Rijkers, den bekenden schipper der reddingboot, die medewerkte aan 40 red dingen en de redding van 500 menschen levens en nu zijn betrekking wegens ouderdom moet neerleggen, is Ingekomen voor dat doel een gift van H. M. de koningin van f 100, van H. M. de koningin-moeder f 100 en van Z. K. H. den prins der Neder landen f 40. Er ontbreekt nog ongeveer f 700 om het doel (een lijfrente van f 3 's weeks) te bereiken. Amsterdam, 3 Febr. Vóór een burger hotel in de Warmoesstraat alhier hield Woensdagmiddag 'een bij het Centraal Station stalionneerend rijtuig stil, waaruit een zeer lange dame stapte, met een doek om het hoofd. In de kolfiekamer van het hotel gekomen, werd In Vlaamsch-Neder- landsch aan de vrouw van den hotelier, die alleen thuis was, gevraagd, of er nog gelegenheid bestond tot logeeren. Eenlgszins verrast door de voor een dame al te grove stem, antwoordde de hospita een beetje bedremmeld toestem mend. Met nog zwaarder stemgeluid dan waarmee het gesprek was Ingezet, ver klaarde het nieuwe logeetje, dat zij kamer met pension verlangde voor minstens acht dagen. De hoteliersvrouw had Intusschen de nleuwgekomene aandachtig beschouwd. Zij had ontdekt, dat de dame niet van een hoed was voorzien, wijl anders bij het uitstappen de pruik, die zt) droeg, zou zijn afgevallen. Terwijl zij de nieuwe gast aan het verstand trachtte te brengen, dat er nog andere gelegenheden waren, waar behoor lijk kon worden gelogeerdbleef de nleuwgekomene er bij, dat het haar In bedoeld hotel best zou bevallen, wanneer slechts gezorgd werd, dat zij op haar kamer werd bediend. In het vuur van het gesprek had de dame om haar tevredenheid met de Inrichting te betuigen, wat veel met haar geganteerde handjes gezwaaid. In 't eerst lette de hotellersvrouw er niet bizonder op. Even later bemerkte zij echter, dat de poezele dameshandjes van haar gast een bootwerker niet zouden hebben misstaan. Nog nader beschouwd bleek, dat de dame, het gelaatsvel duldde het aan, verschillende malen onder het mes van den barbier was geweest. Nu stond het btj de hospita vast, dat de dame, die vóór haar stond, geen vrouw doch een man was. Zij deelde dit vermoeden, zoodra haar man was thuisgekomen, aan hem mee. De hotelier deelde, na beschouwing van den zonderlingen gast, dit vermoeden. Bezoekers van het hotel-café zelden, dat het niet te betwijfelen was. Of het gerucht door enkelen hunner Is voortgedrongen tot aan het polltle-bureau Warmoesstraat, is niet bekend. Wel, dat omstreeks vijf uur In den namiddag van Woensdag j.I. een inspecteur van dat bureau en een rechercheur nieuwsgierig naar de „dame" kwamen Informeeren, een bezoek op haar kamer brachten en haar ultnoodlgden, met haar handkoffer, mee te gaan naar het bureau. De „dame" verklaarde daar een man te zijn, van Dultsche afkomst, nu van Rotterdam te zijn gekomen, doch gerulmen lijd in België te hebben doorgebracht. In den handkoffer werden ntets dan dames- kieeren gevonden, maar de vermomming was, naar van verschillende zijden werd meegedeeld, allerzotst. Op het eerste ge zicht was te zien, dat die „dame" géén dame was. De man is, na op het polltle-bureau Warmoesstraat een verhoor te hebben ondergaan, naar het hoofd-bureau van politie gebracht. Begrijpelijk, dat de zonderlinge ver momming de politie verdacht voorkomt en zij onderzoekt, of de „dame" ook Iets op haar kerfstok heeft. Nader verneemt men, dat de „dame", die een man bleek, Woensdagnacht op 't hoofd-bureau van politie heeft doorge bracht. De politie heeft hem gearresteerd op grond van de bepaling der politie verordening, die verbiedt, dat Iemand zich kleedt ln het costuum eener andere kunne. De gearresteerde werd gisteren van manskleedlng voorzien. Hij bleek over voldoende bestaansmiddelen te beschikken en Is, op eigen verzoek, in de gelegenheid gesteld zich In de richting van Engeland uit het rtyk te verwijderen. Welke beweegredenen den zonderling tot de verkleeding hebben geleld, bleef der politie onbekend. Aan een Amsterdammer ls dezer dagen, volgens het N. v. d. W., het volgende overkomen: Hij, getrouwd man, was, na afloop van een vrlendenparlijije, met een clubje feest- genooten aangeland In een bekende nachtbuurt en bad een kortstondige kennismaking aangeknoopt met één daar ontmoet dametje. Een paar dagen later meldde zich aan zijn kantoor iemand aan, die een onder houd onder vier oogen verzocht. En toen kwam er een heel verhaalmynheer had zich misdragen, zooals hy wel zou toegeven als hij dacht aan den nacht van den zooveelsten, en achter de schermen was de boodschapper ervan getuige geweest. Hy zou dus alles kunnen wereldkundig maken, 't aan mynheers vrouw vertellen enz maar dat zou hy niet doen, als mynheer hem f 25 wilde geven. De aangesprokene betaalde, In de ver onderstelling, dat het minder prettige zaakje daarmede uit zou zyn. Maar dat was natuuriyk de bedoeling niet van den chanteur, die zyn prooi eenmaal vast hebbende, deze niet zoo spoedig wenschte los te laten. Telkens kwam hy terug en steeds werd de gevraagde geldsom hooger. Eindeiyk begon 't het slachtoffer toch te verdrieten. Hy wenschte aan de afpersing een einde te maken, maar liefst zonder tusschenkomst van de politie, omdat hy begrypeiykerwyze tegen een openbare behandeling voor de rechtbank opzag. Op raad van een vriend riep hy de hulp van een particulier detective In en deze gaf den volgenden raad: Hy moest flink weg weigeren een cent meer te betalen. De detective zou wel voor 't overige zorg dragen. De bedoelde heer deed zooals gezegd was. De chanteur dreigde dat hy hem dan wel vinden zou en werke yk begon hy zyn slachtoffer op straat na te loopen. Maar de detective was op zyn post. Op zyn beurt hield hy den chanteur In het oog en by het eerste polltle-bureau het beste tikte hy den chanteur op den schouder en voegde hem toe, dat hy eens mede naar binnen moest gaan. De chan teur, geen heil meer In de zaak ziende, als de politie er in werd gemoeid, staakte nu de vervolging en liet zyn slachtoffer met rust. Dat duurde veertien dagen, toen hy opnieuw werd lastig gevallen door Iemand, die kwam vertellen, dat hy „alles van hem wist" en nu had de heer maar op te dokken of de geheele geschiedenis zou worden bekend gemaakt. Die Iemand was de in chanteur ver anderde detective I Van dezen nieuwen kwelgeest, die hem honderden guldens wist af te persen, kwam hy slechts af door de stad metter woon te verlaten. Een bekend, hooggewaardeerd land genoot heeft dezer dagen door de schenking van een ton gouds de vereenlglng Hoog- Laren ln de gelegenheid gesteld op het haar vroeger door een ander menschltevend mangeschonkenterrelneenklndersanatorlum op te richten. De exploitatie van dit Amsterdamsch kindersanatorium zal onder de auspiciën van de vereenlglng Amster damsch sanatorium Hoog-Laren geschieden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5