ZIERIKZEESCHG NIEIWSBODE. Maandag 6 Februari 1911. Uit Stad en Provincie. (ZS ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAO verschynt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9039 Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur g J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Besmettelijke ziekte. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de verklaring, dat de besmettelijke ziekte .dtphtherltig" in deze gemeente epidemisch voorkomt; Mede gelet op de tweede zinsnede van artikel 21 der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten MAAKT BEKEND: dat gedurende de afgetoopene weck (van Maan dag 30 Januari tot en met Zondag 5 Februari 1911) tsv.M. prrsonen zijn aangegeven als aangetast door dlphtheritl., terwijl geene personen aan de ziekte ztjn overleden. Zierikzee, den 6 Februari 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. XXII9. Aan den waterstaat, een Instituut, dat tot behoud van ons aan de zee ontwoekerd polderland geen oogenblik zelfs gemist kan worden, heeft de Orondwetgever een afzonderlijk hoofdstuk gewijd. Ware er toch geen watei staat, die het water bij vloed en stormvloed door zeeweringen en stevige, hooge dijken keerde, ons land, onbeschut als het was, zou reddeloos te gronde gaan en In een korte wijl geheel een prooi der zilte baren worden. Over onze vruchtbare akkers, over onze dicht bevolkte steden en dorpen zou de Noord zee bruisend stroomen. En Nederland bestond nog slechts maar voor de historie. Vandaar dat er een goed georganiseerde Instelling noodig Is, aan wie de taak is opgedragen voor de instandhouding en versterking van zeeweringen en dijken behoorlijk zorg te dragen. Deze instelling nu, die haar bestuurders en een leger van wetenschappelijk gevormde, technisch ont wikkelde ambtenaren heeft, heet In de Grondwet, die in een viertal artikelen eenlge grondregelen omtrent haar bevat, Waterstaat. In die artikelen wordt gezegd, dat de wet regels geeft omtrent het waterstaatsbestuur, dat de Koningin het oppertoezicht heeft over alles wat den waterstaat betreft, dat de Provinciale Staten toezicht oefenen op alle waterstaatswerken, waterschappen en veenschappen, en be voegd zijn met goedkeuring der Koningin in de beslaande inrichtingen en reglementen der waterschappen, veenschappen en veen- polders verandering te maken, deze kunnen opheffen en nieuwe in het leven roepen, en ten slotte dat de besturen van de waterschappen, veenschappen en veen- polders volgens regels, door de wet te stellen, in het huishoudelijk belang van die Instellingen verordeningen mogen maken. De wet van 10 November 1900, houdende algemeene regelen omtrent het water schapsbestuur is een uitvloeisel van even genoemde bepalingen. In die wet wordt o. a. gezegddat als voor den aanleg het onderhoud of een verbetering van een waterstaatswerk gravingen of opmetingen op een andermans grond noodig Zijn, zoowel de eigenaar als de gebruiker van dien grond dit moetgedoogen. Hij Is ook gehouden het vervoer van grondspecie en bouwstukken over zijn grond toe te laten, wanneer tot het uit voeren van werken aan waterkeeringen deze benoodlgd zijn. Provinciale Staten kunnen volgens die zelfde wet een waterschap oprichten of opheffen, maar moeten, alvorens een daartoe strekkend voorstel In behandeling te nemen, allereerst belanghebbenden In de gelegenheid stellen hun bezwaren daartegen bij hen In te brengen. De voorzitter en de leden van het dagelljksch bestuur van waterschappen, die, gelQk 't waterschap Schouwen, belast zin' met de verdediging tegen zeewater of opperwater der groote rivieren, worden door de Koningin benoemd, geschorst en ontslagen. Aan de besluiten door waterschappen veenschappen of veenpolders genomen, kunnen Oedepuleerde Staten de door hen verelschte goedkeuring onthouden. Ver ordeningen en besluiten van een water schapsbestuur, die niet aan de goedkeuring Sn var. Gedeputeerde Staten onderworpen behoeven Ie worden, kunnen door hen bij een met redenen omkleed besluit vernietigd worden, wanneer zij in strijd zijn met een wet, een algemeenen maatregel van bestuur, een provinciale verordening, of met het algemeen belang of het provinciaal belang. Gedeputeerde Staten kunnen een verorde ning of een besluit van een waterschaps bestuur schorsen, wanneer zij meener, dat door zoodanige verordening of besluit de belangen van een deel der ingelanden aan die van een ander deel worden opgeofferd. In dat geval stellen zij Provin ciale Staten voor de Inrichting der Instelling van het waterschap te wijzigen. Nieuwe werken tot keering van zeewater of van opperwater der groote rivieren, daaronder begrepen strand- en oeverver dediging, verelschen de goedkeuring van Oedepuleerde Staten. Ii er dringend of dreigend gevaar, dan kan, hangende de aanvraag tot goedkeuring met de werk zaamheden een aanvang gemaakt worden, mits daarvan terstond aan Oedepuleerde Staten wordt kennis gegeven. Wy hebben slechts enkele punten uit deze wet, die uit 67 artikelen bestaat, aangehaald, en zullen het daarbij laten, omdat wij nog een tweetal andere wetten wenschen te bespreken, en wel vooreerst de wet tot toekenning van eenlge bevoegd heden aan de besturen van waterschappen, veenschappen en veenpolders. Volgens die wet zijn de waterschaps besturen bevoegd: 1". bij dringend of dreigend gevaar de door hen noodig ge oordeelde maatregelen te nemen; 2°. de door hen bevolen werken bij weigering of nalatigheid van de daartoe verplichten voor rekening van dezen te doen uitvoeren; 3°. op kosten van de overtreders te doen wegnemen, hetgeen In strijd met de verorde ning Is gemaakt; 4°. tot den aanleg, het onderhoud, hel herstel ol de verbetering van dijken en andere waterkeeringen specie te nemen van gronden, waarop de ver plichting tót levering rust; 5". wanneer In geval van watersnood oogenbllkkeiyk In bezitneming noodzakelijk Is, den last daartoe te geven; 6°. zoowel de lnwonen- den als de Ingelanden binnen hun gebied tijdelijk tot het doen van persoonlijke diensten op te roepen tot bewaking en verdediging van waterkeeringen bij dreigend gevaar of tot hulp In geval van doorbraak, en van hen ten behoeve van die verdedi ging verstrekkingen van last- en trekdieren, voer- en vaartuigen en gereedschappen te vorderen. De besturen van waterschappen, veen schappen en veenpolders kunnen bij dwang bevel, hetgeen medebrengt het recht van parate executie,- dat Is het recht om de goederen der schuldenaars zonder vonnis aan te tasten, le. Invordesen de omslagen en andere belastingen door hen te heffen; 2e. de kosten der werken, door hen bij weigering of nalatigheid der daartoe ver plichten voor rekening yan den welger- achtlgen en nalatigen ten uitvoer gebracht. Volgens de wet ter uitvoering van artikel 191 der Orondwet, worden de verordenin gen, die de besturen van waterschappen, veenschappen en veenpolders maken terstond aan Oedep. Staten medegedeeld. Die verordeningen mogen geen bepalingen Inhouden omtrent punten, waaromtrent reeds by een wet, een algemeenen maat regel van bestuur, of een provinciale verordening voorzien Is. Zoo In die ver ordeningen toch dergelijke bepalingen voor komen, dan houden die bepalingen van rechtswege op tc gelden. Vroeger was Waterstaat een afdeeling van hel Departement van Blnnenlandsche Zaken. Bij Koninklijk Besluit van 6 Nov. 1877 werd een Departement van Algemeen Bestuur Ingesteld, dat den naam draagt van Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. HIEU3»STIJDIEWaEN. NEDERLAND. Utrecht, 4 Febr. Zooals gemeld Is, werd eenlge weken geleden uit de brandkast van de centrale werkplaats der S. S te Utrecht een bedrag aan bankpapier ver mist, ten bedrage van f 2300 Anderen beweren, dat het 1 1600 bedroeg. Doch wij hebben alle reden om het eerste be drag als het juiste te vei melden. Ondanks de Ijverigste nasporingen der politie mocht het r.let gelukken ook maar eenlg licht over deze vermissing le doen opgaan, behoudens dat het onderzoek enkele tot nu toe onbeteekende ontdekkingen had opgeleverd Niettemin bleef de politie haar onderzoek met yver voortzetten. Bij verschillende personen werd onverwacht huiszoeking gedaan en tot zelfs het linnen goed werd nagezocht. Geen bevredigend resultaat werd echter verkregen, doch de politie werkte steeds in stilte door. Plotse ling, Donderdagnacht, werd huiszoeking gedaan bij den boekhouder der centrale werkplaats, den heer V. K., wonende In de Waterstraat, met gevolg, dat genoemde boekhouder In bewaring werd genomen en eindelijk In arrest werd gesteld. De politie weigert halsstarrig Inlichtingen te ver strekken. Doch van ter zijde vernemen wij, dat bij de huiszoeking ten huize van V. K. de politie geld heeft aangetroffen In de linnenkast. Hierover ondervraagd zijnde, moet V. K. beweerd hebben, dit by een tante In de buurt van Deventer gehaald te hebben en Inderdaad blijkt, dat hy Woensdag met een dag verlof Is geweest. V. K. Is de eenlge, die een sleutel van de brandkast by zich droeg, doch wat. de zaak des te zonderlinger maakt, is, dat geen der reserve-sleutels der brandkast te vinden Is. Algemeen staat men ook bij het personeel der werkplaats verbaasd over deze aanhouding, daar V. K. zeer gnnstig bekend slaat, terwyi men niet weet, dat hy, gerekend naar zijn salaris van f 1600. op ongewone luxueuze wyze heeft geleefd. Met spanning ziet men de resultaten van het verdere onderzoek tegemoet. Zierikzee, 2 Febr. Donderdag 2 Febr. vergaderde in het .Huls van Nassau" de afdeeling Zierikzee van Volksweerbaarheid Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereenlglng In bloelenden toestand verkeert en nog nimmer zulk een hoog ledental had bereikt. Zoowel hetkoninglnne- feest als de spreekbeurt van kapitein Fablus hadden het hunne hiertoe bygedragen, terwyi het hoofdbestuur de vereenlglng naar aanleiding van een gedachtewisseling in plaatseiyke pers, over het schieten met de marga enz. krachtig steunde, en kapitein Fablus ultnoodlgde deze zaak recht te zetten en den julsten weg af te bakenen voor de schletvereenlglng van V. W. B. H. Geen oefeningen en wedstryden op vredesbanen maar oorlogschleten tot ver hooging van 's-lands weerbaarheid. Ook de onderafdeellng verpleegsters Ie velde bracht by monde van haar secre taresse verslag uit van haar werkzaamheden, jammer dat deze afdeeling finantleel erg zwak Is. De lessen van dr. Regensburg en zuster Moelker worden met veel aandacht gevolgd, dank zy de aangename wijze, waarop de dames In de geheimen van ons menscheiyk organisme worden Ingewyd. Namens de onderafdeellng schletver eenlglng „Prins Frederlk Hendrik" werd eveneens verslag uitgebracht, waaruit bleek dat haar kas met een batig saldo was afgesloten, dat het bestuur In beginsel had besloten tot een provincialen schlet- wedstryd, waarby het denkbeeld werd geopperd hieraan een kleine Ilefdadlghelds- bazar te verbinden voor de afdeeling verpleegsters. Nadat eenlge aandeelen ten laste der afdeeling waren uitgeloot, en het periodiek aftredend bestuurslid de heer J. M. Uljl, met byna algemeene stemmen was her kozen, sloot de voorzitter deze goed ge slaagde vergadering. Aanstaanden Donderdagavond zal in de kleine bovenzaal van het .Huls van Nassau" alhier, van des avonds 8 tot 10 uur, vanwege de Viyzlnnlge Propagandaclub „De Jonge Vryzlnnlgen" voor parlljgenooten en geestverwanten de gelegenheid gegeven worden om kosteloos Information te be komen voor plaatsing op de kiezersiyst en ook om de te huls ontvangen formulieren te helpen invullen. Balansprijun. De van ouds be kende firma Oebr. E. M. Cohen te Amsterdam (voorheen Arnhem en Nymegen), biedt hare cliënteele haar boeken aan tegen balansprljzen. Dat dit goedkoep Is, behoeft wel niet gezegd te worden. Dat men fraaie boeken, van de be kendste auteurs, als: Dickens, Stlnde, Gouverneur, Dahn enz., tegen centen kan bekomen, verdient echter nog eens onder de aandacht der menschen gebracht te worden. Men zie daarvoor de aankondiging op op blz. 4 van haar grooten balans-uit verkoop. 's Lands wijs, 's lands eer. Een eigenaardig begrip heerscht onder de visschersbevolking van het vervallen stadje Arnemulden op Walcheren, In verband met het verschyren voor den rechter. Als één der inwoners uit die gemeente als beklaagde voor den rechter moet komen, dan zal hy of zy steeds weigeren op het beklaagde-bankje plaats te nemen, daar men dit te Arnemulden beschouwt als het afleggen van een volledige bekentenis. Nog onlangs is dit een paar maal voor de rechtbank te Middelburg gebleken, toen ondanks herhaalde aanzeggingen van den president de beklaagden in staande houding de behandeling hunner zaak aanhoorden. Ook hier is zeker van toepassing het bekende 's Lands wys, 's lands eer. Dreischor. Zaterdagavond werd hier gehouden een vergadering van de afdee ling van den Bond voor Staatspenslonneerlng. Tegenwoordig waren 35 leden. Na lezing der notulen werd de rekening gedaan van het afgeloopen jaar, welke sloot met een batig saldo van f 14 20. Medegedeeld werd, dat dezen winter twee uitvoeringen zouden gegeven worden door de bejde hier bestaande rederijk»rs- kamers en 'wel half Maart en met Paschen. Verder werd gestemd voor 2 bestuurs lid, de heer H van der Doe, werd herkozen en in de plaats van den heer P. Rietdijk, die niet meer In aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer P. de Waal. Bruinisse. De heer A. Boers, secretaris ontvanger dezer gemeente, staal no. 1 op de voordracht voor secretaris der ge meente Zype (N.-Holl.) Terneuzen. Verleden week vond één der bewoners van de buurt Java alhier In de kippenren een jongentje van omstreeks 7 jaar, dat aldaar In slaap was gevallen. Het jongetje, dat verkleumd was door de koude, vertelde te behooren tot het gezin uit een woonwagen, welke reeds vertrokken was en waardoor hy alleen achterbleef. Door tusschenkomst van enkele Inge-, zetcnen werd de arme knaap van warm eten en nieuwe kleeren, zoowel onder- als bovengoed, voorzien, en door de politie aan zyn een eind bulten de gemeente vertoevende ouders gebracht. RUIand-Bath. In de polders Dames, Anna, Maria en Volker, zyn de vorige week 25 hazen van een bizonder soort, afkomstig uit Oostenryk-Hongarye, aan gevoerd, met het doel In genoemde pol ders een veredeld soort hazen te krygen. Zy onderschelden zich vooral van de gewone hazen door hun bizonder grooten kop. By aankomst bleek, dat er drie ge durende de reis waren gestorven. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. St.-Annaland, 3 Febr. De uitslag van de heden door de vereenlglng „Landbouw belang" gehouden aanbesteding, is als volgt van de 192.400 K.O. superphosphaat, is aannemer de heer P. J. van Aardenne le Dordt, voor f 2,44® van de 220.300 K.O. amm.-superph., de heer A. Geelhoed te 's-Oravenpolder, voor f 7,285 van de 26 400 K.O. chlll-salpeter, de heer I. J. Joppe te Steenbergen, voor I 11,23; van de 24000 K.G. zwavelz.-ammonlak, de heer A. Gevers te Bergen-op-Zoom, voor f 16 23, en van de 2600 K.O. patentkali, de heer P. J. van Aardenne te Dordt, voor f 6,26, alles per 101 K.G. bruto, franco op den wagen. Landbouw en Veeteelt. Kortgene, 3 Febr. Heden hield de vereenlglng .Landbouwbelang" in Noord- Beveland, In de zaal van den heer J. O. Luyendyk alhier, een algemeene vergade ring, onder presidium van den heer L. van Oeveren. Uit de rekening van den penningmeester, den heer Th. Wolse te Wissenkerke, bleek, dat die sloot in ontvangst en uit gaaf op 1 47355,26s, met een goed slot van 1 614 28. Er werd besteedt aan diverse hulpmest stoffen f 45636.01 en aan Frlesche zet-aardappelen f 970 24®. O. m. bleek uit het jaarverslag, dat het ledental steeds toeneemt en thans 124 telt. RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te Arnhem stond Donderdag jongst), terecht D. Z., koop man te Groningen, In hooger beroep, wegens opzetteiyke beleedlglng der Konin gin veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. Het gerechtshof rechtdoende, veroordeelde hem tot geiyke straf. De beklaagde had In een café te Zwolle In het publiek uitgeroepen de Koningin is een opllchtster. KERKNIEUWS. Ouwerkerk, 5 Febr. Heden bevestigde dt. Snethlage, predikant te Amsterdam, zynen zoon J. L. Snethlage als predikant alhier, naar aanleiding van de woorden in Psalm 4 vers 7: .Wie zal ons het goede doen zien". 's Middags deed genoemde heer zyne Intrede naar aanleiding van 2 Kor. 4 vers 18: .Dewyi wij niet aanmerken de dingen die men ziet, maar de dingen die men niet ziet, want de dingen, die men ziet, zyn tydeiyk, maar de dingen die men niet ziet zyn eeuwig". Eene groote schare uit deze en omlig gende gemeenten woonde deze belde godsdienstoefeningen by en het was een ware feestdag nu deze gemeente na 4 jaren vacant te zyn geweest zich weder In het bezit van een vryzinnlg predikant mag verheugen. Na zfloop der plechtigheden deelde de consulent ds. Van der Linden van Nleuwer- kerk In de daartoe belegde kerkeraads- vergaderlng mede, dat hy de vereerende opdracht had van een Nieuwerkerksch burger, die te Ouwerkerk geboren was en daar vroeger gewoond had aan de diaconie dezer gemeente duizend gulden te over handigen. Den mllden gever onzen harteiyken dank. Moge dit Chrlsteiyk voorbeeld navolging vinden. Nieuwerkerk. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal Woensdagavond te 6 ure In een godsdienstoefening optreden ds. Bal van St.-Phlllpsland om te spreken over de Zending. Eikerzee, 6 Febr. Op Zaterdag a.s. zal van 's morgens 11,30 tot 1 ure een stemming worden gehouden voor 1 nota bele In ne Ned. Herv. Kerk alhier, wegens de vacature J. Batenburg, die tot kerkvoogd werd verkozen. Visscher IJ - Berichten. Bruinisse. De visschersvloot alhier Is Zaterdag vergroot met een yzezen jacht voor rekening van den heer P. van den Berg Johz. Het vaartuig, in de Lemmer gebouwd, heelt om zyne flinke en mooie afwerking veel bekyks. E E RSTE KAM E R. Memorie van Antwoord Financiën. Biykens de Memorie van Antwoord op het versa* der Eerste Kamer Is de Minister van Financien tot de overtuiging

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1