ZIERIKZEESCHEÉüNIËllWSilODË. Vrijdag 3 Februari 1911. Tweede Blad. (Z ierikzeesche Courant). NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en'VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAAR6ANG. No. 9038. Ilitgover-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i 1. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. INDIË. Aan De Telegraaf wordt uit Batavia geseind De procuratiehouder van de Handelsbank te Semarang Is verdwenen met medeneming van I 65,000 aan iffecten. AMERIKA. Mevr. Hetty Green, de Amerlkaansche mllllonnalre, die bekend staat als de rijkste vrouw van de wereld en die tot dusverre zelf haar reusachtig vermogen beheerde, heeft thans 100 mlllloen dollar afgestaan aan haren eenigen zoon, kolonel Green, nadat deze ten volle bewezen had dat vertrouwen te verdienen. Voor 17 jaren had mevr. Oreen dien zoon naar Ttxas verbannen, daar zij vreesde, dat hij bij langer verblijf te New-York een luiaard zou worden en de mlllloenen zou gaan verkwisten, die zij met zooveel zorg had bijeengehouden. De jonge man was liever naar Parijs gegaan, maar durfde zich niet verzetten tegen het uitdrukkelijk bevel van zijn moeder en vertrok naar Texas met geen andere middelen dan een vrij twijfelachtige hypotheek op eenige slecht rendeerende spoorweglljnen ln dat land. Op hulp van zijn moeder behoefde hij niet te rekenen; hij moest maar leeren op eigen beenen te staan. Zoo verhaalt hij, dat hl], toen hij bezig was de spoorwegen, die zijn eigen dom waren geworden, te reorganiseeren, eens acht nieuwe locomotieven moest aan schaffen en niet wist, hoe hij aan de noodlge middelen zou komen. HQ telegrafeerde zijn moeder om raad en ontving geen ander antwoord dan„Zie j. t. r#Ha.n" vertelde hij haar, dat hij werkelijk raad noodlg had gehad, waarop de oude vrouw antwoordde: „Als ik er niet was geweest, hadt je het toch ook zonder mijn raad moeten stellen". HQ ging dus zijn eigen weg en leerde op zich zelf alleen ver trouwen. En het resultaat was, dat hij een vermogen van 5 mlllloen dollars heeft verworven en werk verschaft aan 2500 personen. In het laatst van de vorige week heeft gedurende enkele dagen een ongekend zware mist In New-York geheerscht. Van deze buitengewone gelegenheid hebben eenige gevangenen in de Slng-Slng- gevangenls gebruik gemaakt om te ont snappen. De lieden trachtten over het ijs van de Hudson te ontkomen, maar zij schrikten terug toen zij om zich heen In de duisternis het ijs hoorden breken en keerden naar den oever terug. Toen ging leder zijn eigen weg. Den volgenden dag werd één der mannen in de nabijheid der gevangenis weer gearresteerd, de man had In den mist een etmaal lang rondgedwaald. Zijn belde makkers zijn nog niet terug gevonden. RUSLAND. Van het vondelingen-hospitaal te Jekate- rlnoslav zijn vreeselijke feiten aan het licht gekomen. Meer dan duizend vondelingen zijn er In korten lijd den hongerdood ge storven. Volgens de boeken zouden er 65 verpleegsters moeten zijn, doch ln werke lijkheid waren er slechts drie, die op verre na niet In de noodige verzorging konden voorzien. De kinderen kwamen dus om, en het bestuur verrijkte zich met het salaris van de 62 verpleegsters, die er niet waren. Uit geheel Zuid-Rusland en van de geheele kust van de Zwarte Zee komen berichten over sneeuwstormen, die het spoorwegverkeer gedeeltetijk hebben stil gelegd. Te Nlcolajef. In het gouvernement Cherson, konden stoombooten en Ijsbrekers niet aanleggen. Het scheepsverkeer naar Odessa ligt stil. Een trein van Nlcolajef naar Cherson is ln de sneeuw blijven steken. OOSTENRIJK. Oisteren is de laatste dag verloopen van den termijn, die aan het officieele bestaan van Johann Orth was gesteld. De opperhofmaarschalk zal, aangezien tot dusver geen bewijzen zijn geleverd, dat Orth nog leeft, zoo spoedig mogelijk dc doodverklaring publlceeren. Daarna zuilen de belde testamenten van Orth geopend worden. De Keizer heelt het recht daarin enkele bepalingen te wijzigen. Orth's vermogen moet 3 5 4 mlllioen kronen bedragen. SPANJE. Barcelona, 1 Febr. Tengevolge van een storm zijn een aantal vlsschersbooten vergaan. Veertien menschen zBn daarbij verdronken. ENSELAND. Londen, 1 Febr. Heden begon voor den operrechter en een speciale jury het proces wegens laster door de koning van Engeland Eduard J. Myllus aangedaan. Zooals men zich herinneren zal, spruit deze aanklacht voort uit door M. onlangs gemaakte toespelingen op een reeds jaren geleden verspreid gerucht, als zou de koning, nog prins van Wales zijnde, een morgana tisch huwelQk met de dochter van een admiraal gesloten hebben. De koning zou het bewuste morganatisch huwelijk gesloten hebben niet toen hij nog prins van Wales was, maar als jong luitenant ter zee. De zaak wordt hier met groote belang stelling tegemoet gezien. In het volgend No. zullen we omtrent deze procedure nadere blzonderheden mededeelen. DUITSCHLAND. Berlijn, 31 Jan. Met het oog op den gezondheidstoestand in Oost-Azlë op het oogenblik, heeft de Rijkskanselier zich verplicht geacht, den keizer voor te stellen de reis van den kroonprins dit jaar te Calcutta te doen eindigen. De kroonprins zal dus van Calcutta de terugreis aan vaarden. De hoven Je Bangkok, Peking en Tokio, die hartelijke invitaties hadden ge zonden, hebben hun leedwezen te kennen gegeven over de plotselinge, door on voorziene omstandigheden veroorzaakte wijziging van 's prinsen reisplan. Dit «.L X «- 'oJ Staten gedaan, wier koloniën eveneens op het rels-programma stonden. FRANKRIJK. Parijs. Internationale Tentoonstelling van Voeding en Gezondheidsleer. De 28e off clëele Tentoonstelling van Voeding en Gezondheidsleer, Ingericht door de „Union phllanlhrop'que culinaire" en de „Soclé technique de l'Allmentatlon", onder de hooge bescherming van den heer Minister van Landbouw en Koophandel, zal plaats hebben te Parijs, In Aprll-Mei 1911. Belangstellenden kunnen progeamma- reglement der Tentoonstelling en alle verdere Inlichtingen desaangaande bekomen bQ den Gedelegeerde der Vreemde Sectiën, Coupure 15, te Gent (België). NEDERLAND. Amsterdam, 1 Febr. Hoe noodlg het Is, dat er een einde wordt gemaakt aan de z.g. socleteiten, de clandestine speel huizen, bleek dezer dagen weder uit een civiel proces, dat voor de eerste kamer van de rechtbank alhier werd gevoerd. Studenten waren omstreeks middernacht, na een studentenfuif, terechtgekomen in een speelhuis aan den Singel, een z.g. sociëteit. Daar werden zij onthaald door de eigenaars op drank en om 2 uur in den nacht werd de overige bezoekers aangezegd om te vertrekken en bleven de studenten alleen achter, in gezelschap van den directeur der sociëteit en zijn kor nuiten. Men begon baccarat te spelen, een spelletje, dat duurde van 's nachts 2 uur tot 1 uur In den middag. Toen hadden de studenten een verlies van f 30,000, en daar zij niet betalen konden, werden wissels geteekend. Waarover nu het proces gevoerd werd, doet er weinig toe. Het meegedeelde Is weder een bewijs, hoe noodlg het Is, dat krachtig moet worden opgetreden tegen deze huizen en tegen de lieden, die loeren op 't geluk van de jongelui in de hoofdstad. Men meldt van het Hoofdkwartier van het Leger des Heils alhier, dat Kolonet Lamb, Hoofd van het Internationaal Emigratie-Departement van het Leger des Hells, juist teruggekeerd is van e^>zeer lange reis door Canada, en dat zijn rapport is, dat de kansen in Canada beter zijn dan ooit. Gedurende de laatste jaren emigreerden door bemiddeling van het Leger des Heils 50000 personen naar Canada en over het geheel genomen maken deze het goed. Verder wordt medegedeeld, dat ook dit jaar weder blzondere pogingen door het Leger des Heils gedaan zullen worden ln verband met deze emigratie en te beginnen met 15 Februari a s. zullen er zoo goed als Iedere week partijen emigranten onder leiding van Heils-officleren de reis naar Canada maken en bq aankomst van loonenden arbeid voorzien worden, want het Leger des Hells garandeert werk, voor ledereen die wekten wil. Voor het komende seizoen zQn eenige nieuwe off deren in Canada speciaal voor emigratie aangesteld en ten behoeve van de emigranten zijn In verschillende plaatsen van Canada nieuwe hotels door het Leger des Heils geopend. Utrecht, 1 Febr. Dinsdagmorgen kwam een vrouw op een bovenwoning aan den Daalschen dijk alhier, toen zQ In huls een zeer sterke gaslucht waarnam. Zij trachtte zich toegang te verschaffen tot de ver trekken, doch alle deuren waren gesloten. Toen waarschuwde zij de politie, die spoedig de deuren openbrak. De be woner lag te bed ln een kamer waar de gaskraan openstond. De man was nog niet volkomen bewusteloos en kon aanstonds worden bijgebracht. De patiënt weigerde beslist eenige opheldering te geven. De politie stelde de familie met het gebeurde op de hoogte. Een inbraakje, op zichzelf zonder veel beteekenls, heeft plaats gehad In een café nabij de Tolsteegbrug alhier. Er Is wat geld gestolen (f 60 5 f 70), een gouden horloge enz. Maar van deze Inbraak is dit het merk waardige: dat ze gepleegd ls in een pand naast een polltle-bureau gelegendes nachts. Dat is dus wei zéér brutaal I 's-Graven ha ge, 2 Febr. H. M. de Koningin heeft ten gebruike door de Prinses, van het Pakce Alamsche huis op lava ten geschenke ontvangen een tw=e- V/lCUg kiiiu&i uaiiuna^viiijc, sis uvsi tv/IIU van een vogel en beschilderd met alle Javaansche motleven en figuren In groote verscheidenheid van kleuren. Gouda, 2 Febr. Hedenmorgen vatten de kleertjes van een alhier alleen thuis zijnd 13-jarig meisje vlam, doordat zij zich bQ de kachel warmen wilde. Overdekt met brandwonden over het geheele lijf werd het kind In het Ziekenhuis opgenomen, waar het spoedig overleed. Rotterdam, 31 Jan. Aan boord van het stoomschip „Trebla", liggende aan de scheepswerf „Wilton", te Delfshaven, be vonden zich hedenmiddag in de machine kamer de scheepswerklleden H. Lens, uit Katendrecht, T. de Lange, uit Barendrecht en W. van Oelderen, uit Charlois, tot het Verrichten van werkzaamheden. Opeens sprong een stuk pakking van een mangat deksel los, dat een zware ontsnapping van stoom veroorzaakte. Van Oelderen kon nog 1 tjdlg ontkomen, doch de beide anderen warden door den stoom levend verbrand. De 'Ijken der pngelukklgen zijn ter schou wing naar het ziekenhuis gebracht. Landbouw en Veeteelt. Noordg-ouwe, 31 Jan. Hedenavond werd de jaarl. vergadering gehouden van de Geitenfokve.'wnlgfng „Noordgouwe en Om streken". Van 70 leden er traden In 1910 zeventien nieuwe toe die de ver- eenlglng nu t.'.lt, waren er 19 aanwezig. Ook één der donateurs, den heer dr. L. M Metz, woonde rleze vergadering bij De voorzitter, den he er jhr. C. A. van Citters, opende de vergad ering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Daarna las de secretaris de notulen der vorige vergadering voor, die onveranderit werden goedgekeurd. De boekhouding wee s uit, dat In 1910 was ontvangen f 197,18 (net batig saldo van 1909), ter wij'I was uitgegeven f 113.05», zoodat het batig slot voor 1911 84.12 bedraagt. Hiervan dient echter, zoolang er nog geen verzekering* is, f 50 ter zijde gelegd te worden, om op mogelijk sterven van mannelijk fokmaterlaal voorbereid te zijn. Ook zullen de uitgaven In 1911 grooter zijn, terwijl enkele Inkomsten ver minderen. Nog werd voorgelezen het verslag van de bestuursvergadering der Prov. verg., 8 Dtc. j.l. Ie Middelburg gehouden. Nagaande of op de vergadering geschikte personen zouden te vinden zijn, om ln het vervolg ook als keurmeester de belangen der geltenfckkerlj Ie dienen, stelden zich als zoodanig bereid de heeren Joh. v. d. Bout te Dveischor en C. de Ruiter te Schudo'ebeu.is. Elf personen bestelden een melkmeeiflesch, die de P. V. heeft doen vervaardigen. Nog werd de vergadering meegedeeld, dat de bok Hanz, die hier reeds twee jaar is, op advies van het bestuur der Prov. Verg. zal omgewisseld worden met den bok van Zuiddorpe, welke eveneens ln 1909 uit Hessen is ingevoerd. Door deze omwisseling elk jaar, of zeker om de twee jaar, is de Vereeniglng van den last ontheven, om voor gevaar van in Inteelt te komen, een tweeden bok aan te houden. BIJ dit laatste zouden de leden van Dreischor waarschijnlijk wel gebaat geweest zijn, daar er over gepraat was, Ingeval een tweeden bok noodlg was, dien op Dreischor te stallen. Echter enkel en alleen voor de 20 leden van die plaats een aparten bok aan te houden wordt voor de Vereeniglng 51 te kostbaar. Zoodra Dreischor, mede vanuit Nleuwerkerk en Slrjansland, een 80-tal gelten kan bQeenbrengen, zal er alles voor te zeggen zijn, om tot voortdurend aanhouden van een tweeden bok op Dreischor gestald over te gaan. Met dank voor de belangstelling werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Hat vaa In dan stal. ui. Dat een ondoelmatige of gebrekkige Inrichting van den stal nadeellg werkt op den gezondheidstoestand der dieren, hebben we uit het voorgaande kunnen afleiden; dat ze de oorzaak kan zijn van bepaalde ziekten en gebreken, of deze kan ver ergeren, zullen we nu trachten aan te toonen. Laten we eerst enkele ziekten be handelen, die door onreinheid van den stal ontslaan of bevorderd worden. Daar is b.v. bij paarden mok, rasp of rap; een gebrek, dat in den winter, als de dieren op stal staan, vooral aan de achter beenen flütlY1'Lf.fiY.9.orJ'.oK!,'_-.0.e. ..119.15 'rn de koot- vervolgens te bersten en eindelijk te woekeren. De haren vallen Intusschen uit; het zweet met aanklevend vuil droogt op tot harde korsten, waaronder de huid ont stoken en dikwijls bloedend Is. In de kloven en barsten kan op onreine stallen gemakkelijk vuil binnen dringen, dat de ontsteking verergert. In het laatste stadium der ziekte (egelvoeten) Is de huid hard als perkament, met trosvormige op wratten lijkende woekeringen. De achterpljp boven het ontstoken deel zwelt eenlgszlns op en 's morgens, als 't paard van stal gehaald wordt, Is het stijf en kreupel, wat onder het loopen allengs minder wordt. In het begin is de pijnlijkheid het ergst; later als het IQden chronisch wordt, is er soms niets van pijn meer te bespeuren. De oorzaak moet gezocht worden in een prikkeling van de daar ter plaatse zeer gevoelige huid door vuiligheid, door het staan In kouden modder, In half ontdooide sneeuw, In mest. Men begrijpt, dat het wegscheren van de haren In de kootholte en het afknippen van de vetlok (de natuurlijke bescherming van de huid) het optreden van mok ln de handwerkt: de kortgeknipte borstelharen kunnen zelve ontsteking veroorzaken, koude en vuil kunnen beter op de huid Inwerken en ten laatste vinden de bacteriën nu gelegenheid beter In de kloven binnen Ie dringen. En nu, wat raad Ten eerste de beharing van het koothol en de vetlok latenten tweede de pijpen, vetlokken, kooten en hoeven 's avonds, als de paarden thuis komen van beslijkte straten, wegen of uit natte akkers, behoorlQk schoonmaken met lauw- warmwater en zeep, de hoeven met een harden borstel, de huid met een spons, na de reinig i >g afdrogen met een schcoae, wollen lap. In de derde plaats moet de vloer van den stal zoo zindelijk mogelijk zijn, opdat de dieren niet In mest en gier staan. Tot genezing moet de huid zoo zacht en rein mogelijk gehouden worden; de korsten dienen zacht afgeweekt en weggeborsteld. Wat zlnkzalf op de eerst gr el gereinigde zieke plek kan goede diensten bewijzen. In het stadium van kloofmok moet rust aanbevolen worden om het verder springen tegen te gaan Bij langdurig ol hardnekkig lijden moet de hulp van een deskundige worden Inge roepen. Een andere kwaal, die In den winter gedurende den staltijd zich nog al eens openbaart, Is het ontstaan van rotstraal bij de paarden. De ziekte bestaat In een soort wegrotten van het hoefhoorn In het weeke deel van den hoef, dat zich bevindt aan den straal. Meestal begint het in de middelste straalgroeven, waar het hoorn verweekt en loslaat en als een rottende massa, die veel stank verspreidt, met een mes kan uitgekrabd worden. Zoolang de rotting oppervlakkig blijft, hebben de dieren er oogenschQnlQk geen hinder van; maar, als na het wegrotten van den hoornstraal, de vleeschstraal, het leven wordt aangetast, toonen de dieren toch pQn te hebben. Nu ia het wel waar, dat sommige paarden, n.l. die met nauwe, fijne hoeven, gepaard met een kleinen, smallen straal en diepe, nauwe straalgroeve voor de kwaal voorbeschikt zijn, dat daarentegen bty dieren met wijde hoeven, groote stralen en een wijde, ondiepe middelste straalgroeve het euvel zelden zal voorkomen, toch moeten ook hier weder, onreinheid en vochtige standplaats genoemd worden, wel niet als de directe oorzaken, toch als factoren die In aanmerking ge nomen moeten worden. In de diepe nauwe straalgroeven hoopt het vuil zich gemakke lijk op, de lucht kan er niet goed In doordringen en de rottingsbacteriën, die als de oorzaak van het lijden worden beschouwd, hebben vrij spel. Door onreinheid van den stal, n.l. door de aanwezigheid van stofdeeltjes In de lucht, kan een der meest gevreesde ziekten der runderen, n.l, de tuberculose zich daar vestigen en haar soms heel langzaam maar zeker, soms snel verloopend sloopings- proces aanvangen. De oorzaak der ziekte is hier weder een smetstof, n.l. een bacillus, dat Is een kleine staafvormlge splijtzwam, die met de Ingeademde lucht In de lucht wegen (keelluchipQp, longen) en met het voeder In de ingewanden kan binnen dringen. Nu Is het mogelijk, dat een dier van die bacillen binnenk'ijgt, zonder dat deze tot ontwikkeling komen; dit hangt af van tal van omstandigheden: in de eerste plaats van de kracht en de hoeveel- weefsels, waarin ze het eerst belandt. Een krachtig werkend weefsel zal in vele ge vallen in den strijd, die er op die plaats gevoerd wordt tusschen de ingedrongen smetstof en het organisme, over voldoende verweermiddelen beschikken om daarin te overwinnen. Is dit echter niet het geval, dan zal de smetstof ter plaatse van aan komst haar invloed doen gelden en het weefsel ziek maken; of wel, en dtt gebeurt meestal, de smetstof dringt verder tot In de diepte van het weefsel en komt In den bloedstroom, die ze door 't geheele lichaam voert, totdat zij vernietigd wordt en het gezond gestel overwinnaar blijft, óf ten slotte ergens vasten voet krijgt, een ziekte- haard vormt, waar de bacillen zich ver meerderen en een woekering In het aangetaste weefsel optreedt, een knobbeltje (tuberkel). We zien, dat zorg voor gezonde, krachtige dieren door goede voeding, maar ook door goede verpleging, waartoe het reinigen van het lichaam en van den stal behoort, een voorbehoedmiddel Is tegen de tuberculose. Scherpe stofdeeltjes, tegelijk met de lucht, waarin bacillen zweven, In geademd, prikkelen het weefsel der lucht- pQp of luchtpijptakjes, verwonden het somtijds en verminderen daardoor zijn weerstandsvermogen tegen de aanvallen der bacillen. Veel stof maken in den stal door het voederen van stolfig hooi, het opvegen, terwijl de dieren op staan, het neerwerpen van stoffig strooisel, het boven de stallen bergen van stroo of hooi ls dus verkeerd zindelijkheid Haarentegen een eerste ver- elschte. Een kijkja in het Amerlkaansche Vrouwenleven. De vorige week Is met dit onderwerp In eene vergadering te Middelburg op getreden mej. H. S. S. Kuyper, van 's-Ora- venhage, de oudste dochter van dr. A Kuyper. Spreekster deelde mede, waarom zij de reis naar het Westen had aanvaard, hoe zij ook daar verschillende maatschappelijke toestanden had waargenomen en hoe zij gedurende een half jaar de gast Is geweest van een vrouw, Carolina Mason, een bekende schrijfster. Toen spreekster bij miss Mason kwam logeeren, maakte ze haar excuus, dat ze maardrie badkamers had. In Holland is het al heel mooi als ge een badkamer hebt, maar als ge zoo iets tegen een Amerikaan zegt, dan ziet hl) u medelijdend aan. Want in Amerika is een badkamer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1