Vrijdag 3 Februari 1911. Eerste Blad. Vloedplanken. (SS ierikzeesohe O o u r a n t). Dit nummer bestaat uit drie bladen. KENNISGEVING. NIEUWSTUDINQEN. Uit Stad en Provincie. BLOOKERS DAALDERS CACAO ZIEH1KZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9038. Ultgever-Hoofdredaoteiiri A. FRANKEL. Redaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De COMMISSARIS DER KONINOIN In Zee land, gezien het besluit der Qedeputeerde Staten van 27 lanuari 1911, no. 96; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat in het jaar 1911: 1°. de jacht op houtsnippen met Ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April zal gesloten zijn 2". het welspel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen; 3". de kooleenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4". de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het vlsschen met het krulsnet en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepnet; 5\ de visscherij met de overige voor deze Provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei; 6*. gedurende den gesloten vischlijd, sub 5n. ver meld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het vlsschen van aal of paling, zal mogen plaats hebben, doch alleen met van een aalhaak voorziene dobbers, aalkorven en aalfuiken, waaronder verstaan worden fuiken, waarvan de grootste hoepel een middell|n heeft van ten hoogste 60 c.M., en de mazen, over hare grootste lengte ge meten, eene afmeting hebben vanaan de vleugels 25—40 m.M., het lichaam 25—32 m.M., de kuil en kruik 20—23 m.M. Middelburg, 27 Januari 1911. De Commissaris der Koningin voornoemd, DIJCKMEESTER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der ge meente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe ten kantore van den Ge- meentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden 0,50 per uur, en schouwing 0,25 Nadere inlichtingen verschaft de Gemeente bouwmeester. Zierikzee, den 3 Februari 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. HEDERLAID. Dlnteloord, 2 Febr. Dinsdag j.l. hield de raad een algemeene vergadering, waarin de heeren H. Vlamlngs en L. Vogelaar Jz afwezig waren. Na opening deelde de voorzitter mede, «Jat hij wegens hoogen leefiyd tegen 1 Juni a.s. zijn ontslag als burgemeester zal indienen. Er komt In behandeling een request van C. Vrfen» Jr., met verzoek voor het In aanbouw zijnd huls de rooilijn i Meter te mogen overschrijden, tegen afstand doening van zijn recht tot het plaatsen van hekken en heiningen en tevens een schade vergoeding verzoekende van f 100 voor het achteruitplaatsen van zijn bouw. Om trent het eerste deel van het verzoek wordt geen beslissing genomen en wordt besloten te wachten tot een voldoend rechtskundig advies Is Ingewonnen. Wat betreft de schadevergoeding wordt geen enkel voorstel gedaan en niets In omvraag gebracht, daar de voorzitter wel Inziet, dat daar niemand voor te vinden is. Nog doet de voorzitter mededeellng, dat er voor de betrekking van hulptelefonist zich maar één sollicitant heeft aangemeld en dat deze aan den minister zal worden voorgedragen. De heer Bom vraagt of de telefonist ook een Instructie heeft, daar het gemis er van wel eens aanleiding zou kunnen geven tot misbruiken. De heer Sneep sluit zich hierbij aan. Hierna wordt de vergadering gesloton. Zierikzee, 3 Febr. In de gisteren namiddag in het Huls van Nassau alhier CACAO moet in de fabriek in BUSSEN verpakt worden en in dien vorm de gebruikers be reiken; dan is er waarborg van zuiverheid en kwaliteit. De lage prijzen der bussen bewijzen, dat de kosten der ver pakking niet van beteekenis zijn. Kussen van 1 Kilogram (2 pond) ƒ1.50 r (1 pond) 0.80 i (i pond) 0.42) I Hectogr. (1 ons) „0.18 ,o.io gehoudene vergadering der Federatie van de aldeellngen op Schouwen—Dulveland van den Bond voor Staatspenslonneerlng werd Brouwershaven aangewezen als de plaats waar, en de 8ste September ais het tijdstip, waarop de Open-Luchtmeetlng zal gehouden worden. Tevens werd met algemeene stemmen besloten het reglement in dien zin te wijzigen, dat het Federatiebestuur zal bestaan behalve uit een voorzitter, uit één lid van elke afdeellng, bij voorkeur een bestuurslid. Olsterenavond vergaderde In het „Huls van Nassau" de Propagandactub „De Jonge Vrijzinnigen". De voorzitter opende met een korte toespraak de ver gadering, waarin hij aan de leden en aan de zaak, die zij voorstaan, het beste toe- wenschte In den jaarkring, dien wij nu pas z|jn Ingetreden. Na lezing der notulen werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, en door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. De rekening werd accoord bevonden. Er bleek uit, dat de finantleele toestand der vercenlglng niet ongunstig Is, want er is een batig saldo. Vier nieuwe leden traden toe. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren A. O. van de Velde en J. Enzlln, werden met groote meerderheid als secre taris en penningmeester herkozen. De heer Van Wp moest wegens z|jn leeftijd als bestuurslid aftreden, maar werd tot eerelld van de vereeniglng benoemd. De heer 1. Verton werd als bestuurslid gekozen. Besloten werd lo. zich bij het Comité aan te sluiten, dat ijvert voor Algemeen Kies recht, 2o. zich af te scheiden van den Bond voor Vrijzinnigen, 3o. den heer Rood- huyzen uit te noodlgen hier een spreek beurt te vervullen Hierop werd de vergadering gesloten. De St. Crt. no. 27 bevat wijzigingen In de statuten der N. V. „De Tholensche Oestercultuurmaatschappij" voorheen onder de firma Waghto en Zoon te Tholen. Bevorderd lot Ingenieur van den Rijks waterstaat eerste kt. A. R. van Loon te Neuzen, thans tweede klasse. De rijksveldwachter D. v. d. Berg, bekend door de Papendrechtsche strafzaak, wordt overgeplaatst naar Ooes. De Kon. Scherpschutters-vereenlglng „Vllsslngen" te Vllsslngen, heeft In be ginsel besloten dit jaar een natlonalen schietwedstrijd te houden op rljks-cyllnder- geweer en buks. Renesse. In een gehouden vergadering van Ingelanden van den polder „Oosteren Ban" is afwijzend beschikt op het verzoek der gemeente Renesse, om een deel (f 800) In de kosten te dragen ter verharding (bestrating) van den weg (de Laan), loopende van de kom der gemeente tot nabij de duinen. Donderdag gaf het muziekgezelschap „Luctor et Emergo" eene jaarlljlcache uit voering voor zijne leden. Dat de belang stelling vrij groot was, bleek uit de goed bezette zaal van den heer Kaashoek. Het uitgebreide, afwisselende programma bevatte dan ook veel aantrekkelijks. Be halve de 8 muzieknummers, die alle zeer vordienstelijk werden ten gehoore gebracht 'en waaruit bleek, dat nog steeds onder de leden een ernstig streven bestaat om den contribuanten iets schoons, goeds en degelijks ten beste te geven, bevatte het programma nog eenlge voordrachten en zelfs een tooneelstukje In één bedrijf, waarvan de uitvoering r ets of althans zeer weinig te wenschen overliet. Onder de best geslaagde muzieknummers mogen genoemd worden„La fllle du Régiment", Martha", „Brlse du Solr", „Le joyeux Forgeron" en „Potpourri populaire no. 3", In welke nummers mceliykheden voor komen die het gezelschap door de uitstekende leiding en de ijverige be moeiingen van hun Hinken dirigent, ge makkelijk te boven kwam. De verschillende voordrachten mochten aller goedkeuring wegdragen. Een woord van bizonderen lof mocht de voorzitter niet onthouden aan de 4 jonge dames, die door hare welwillende medewerking ook zooveel hebben bijge dragen tot het welslagen van deze uitvoering. Dat hare voordrachten „Klavervier" en ,'t ls Neerland dat ons toebehoort", waarop tableau vlvant volgde, uitmuntend werden ten gehoore gebracht bleek wel uit het daverend applaus, waarmede zij telkens door het publiek werden beloond. De andere voordrachten „De onbeschaafde Neger", „Een artist In verval", „Ondank is 's werelds loon", „Twee leden van de blauwe knoop" en het slot „Apollo", dat de lachspieren onbedaarlijk In beweging bracht, verwierven alle grooten bijval. Oaarne wenschen w|| het uitmuntende gezelschap, dat op Woensdag 8 Februari hetzelfde programma (waaraan nog een paar nummers worden toegevoegd)te Noordwelle zal opvoeren, goed succes en een overvolle zaal belangstellenden. Ook daar kunnen evenals hier na afloop de danslustlgen hun hart ophalen. Wie er heen gaat zal zeer zeker hoogst voldaan huis waarts keeren. Bruinlsse. BIJ de Woensdag gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad, vac. de heer C. Boller, werden uit gebracht 412 stemmen, waarvan 2 van onwaarde. Oekozen werd de heer J. C. Boller, liberaal, met 233 stemmen; op den heer Joh. J. Wemmers, antl-revolutlonnalr, werden uitgebracht 177 stemmen. Slavenisse. Wegens den alhier vanwege het K. N Méléorologlsch Instituut te De Bilt bf Utrecht geplaatsten regenmeter, viel er in Januari 1.1. slechts 29.1 m.M. neerslag (In 8 aftappingen), tegen 87.1 m.M. in Januari 1910 en 26 6 m.M. In dezelfde maand van 1909. De hoogste barometerstand In de laatste maand was 780, de laagste 753 m.M. Als een blzondetheld kan wel ge meld worden, dat hier bij den landbouwer Q. S. reeds een nest met ultgebroelde spreeuwen gevonden is. De mazelen heerschen hier nog zeer hevig. Circa 300 kinderen zyn er door aangetast, het aantal schoolgaande kinderen Is tot op de helft verminderd en de be waarschool, die slechts 4 kinderen meer telde, is tydelljk daarom gesloten. Ook heelt men hier een geval vau blauwe mazelen. Scberpenlssr, 2 Febr. De heer C. van de Velde, geboortig alhier, welke als Hoofdopzichter te Tegal In Nederl.-Indlé werkzaam was, Is met Ingang van 16 Jan. j.l. benoemd tot Ingenieur by de Federated Ingeneerlng Co. te Bandoeng. Oud-Vossemeer. Vóór het Invallen van de vorst werd dezer dagen uit een tuin nog aardappelen gerooid, niet zoo maar enkele, maar een groote hoeveelheid en de knollen bleken nog niets geleden te hebben. Het wyst op een zachten winter 1 Rilland-Bath, 30 Jan. Dezer dagen ontstond brand ten huize van mej. O., alhier, die juist afwezig was om zich In den echt te doen verbinden. Hulpvaardige buren wisten de vlammen spoedig te bedwingen, zoodat het ongeval betrekkeiyk heel goed afliep. Thans evenwel Is men tot de ontdekking gekomen, dan uit een gesloten kast een bedrag van f 300 Is ontvreemd, waarom men stellig vermoedt, dal de dief of dieven opzetteiyk brand hebben gesticht om de sporen van hun mlsdryf te vernietigen. De politie heeft dan ook een streng onderzoek ingesteld. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee. Het Dag. Bestuur van het Waterschap Schouwen, heeft op Donder dag 2 dezer aanbesteed: le. het leveren van 2600 M3. Orlnt. Minste Inschtyver de heer A. Prins te Sliedrecht, 5 f 1,88 per M3 2e. het leveren van 2000 H L. Dultsche en 2000 H.L. Engelsche steenkolen voor het Stoomgemaal. Minste Inschryvers: voor het 1ste per ceel J. C. de Wolff <S Co. te Rotterdam, 68 cis. per H.L.voor het 24e perceel W. Hoven Zn. te Rotterdam, 8 58) cis. per H.L.; 3e. het maken van zinkwerken aan Flaauwers. Dit werd aanbesteed op twee wyzen, n.l. met rys2inkwerk en met betonzlnkwerk. Voor het eerste was minste Inschtyver J. W. Roelofs le Papendrecht, 5 f 21050; voor het tweede (beton) L. A. Sanders te Amsterdam, i f 15997. Renesse, 1 Febr. De heer J, J. Vrlesen- dorp, ambachtsheer van Renesse, heefl aanbesteed het restaureeren van het slot „Moermond". Ingeschreven was door A. de Kok f 10340, H. J. Romyn en A. Qilijamse f 9506, A. Verjaal f 9766, A. Prlnse f 9749, M. C. Kappers f 9866 en M. Lemsom f 9646. Over 8 dagen loe- wyzlng. Poortvliet, 2 Febr. Olstenavond werd ten behoeve van - en In de herberg van den heer P. J. van der Slikke alhier, publiek by inschryving aanbesteed, het bouwen van een landbouwschuur, koets huls, enz. Inschryvers waren Metselwerk: J. K. KrygerJ 1210.—. L. Heyboer-1171.—. Timmerwerk: Ir. W. Nortler1210.—. Oebr. J. en A. van Oost - 1165.—. A. Reeders- 1124.-. J. Elenbaas- 970.—. Smldswerk: W. van den Berge 184 50. J. P. Oebraad- 165.—. M. W. Kesteloo- 160.-. Schilderwerk: J. C. Endhoven.68.—. L. K. v. Zaltbommel- 63. O. Sakko- 60.-. Aan de laagste Inschryvers werd het werk gegund. Op de weegbrug „Vooruitgang" te Scherpenlsse, zyn In het jaar 1910, onder staande producten en vee gewogen Suikerbieten280 3298 K.Q. Pulp178 9816 Aardappelen198 5471 Ajuin,89058 Hooi, Stroo en Vlas. 62524 Voederbleten39699 Hulpmeststoffen, 3768 Oraan37976 Sloffen (kolen), 10686 Wol1556 Zand3132 Runderen75 stuks. Varkens22 Vaten,1 Landbouw en Veeteelt. Er heerscht sedert het najaar In Noord en Zuid-Beveland een besmetteiyke borst ziekte onder de paarden, waaraan reeds eenlge dieren zyn gestorven, zoo In de gemeente Wolfertsdyk reeds 12. Ter voorkoming van het gevaar voor het overbrengen der besmetting heeft de regellngscommlssle voor de paardenkeu- rlngen In Zeeland uitstel gevraagd van de aanstaande keuringen te Middelburg, Ooes, Krulnlngen en Cortgene. Door de vereenlging „Het Neder- landsch Rundvee-Stamboek" werd dezer dagen verkrygbaar gesteld voor leden dier vereeniglng, zoowel als voor belang stellenden, een zeer fraaie afbeelding van een koe, 50 by 36 c.M., met aanduiding der voornaamste uitwendige llchaamsdeelen en hunne benamingen. Deze platen zyn te verkrygen franco per post by het Hoofdbestuur van het Ned. Rundvee-Stamboek te 's-Oravenhage, tegen f 0,25 per stuk voor leden van N. R. S., terwijl by tien stuks f 1 80 betaald wordt. Niet-leden van het Ned. Runcjvee-Stamboek betalen f 0,40 per stuk jen voor de tien sluks f 2,50. Vsn^de groote provinciale landbouw tentoonstelling, "vanwege de Zeeuwsche Landbouw-maatschappy gedurende drie dagen In September te Middelburg te houden, Is een eere-comllé gevormd, waarvan tot eere-voorzllters zyn benoemd de Commissaris der Konlrfgjn In Zeeland en de Burgemeester van Middelburg. Verder hebben In dat comflé zitting de leden der Eerste en Tweede Kamer voor Zeeland en de leden van Qedep. Staten. St.-Filipsland, 1 Febr. Door de ver eenlging tot verbetering van het paardenras alhier, ls voor f 3000 aangekocht de hengst „Mercur", geboren 1 April 1908. St.-Annaland, 3 Febr. Ten huize van den heer J. W. van Luyk, hield de ver eeniglng „Onderlinge hulp by het verliezen van varkens" Dinsdagavond haar jaar vergadering onder leiding van den voor zitter, den heer A. J. Blerens. Hy heette de leden harteiyk welkom en bracht In herinnering den dood van één der leden, te weten den heer F. Burgers. Nadat de secretaris, de heer J. Polderman, de notulen had gelezen der vorige ver gadering, welke ongewyzlgd werden goed gekeurd, bracht hy een uitvoerig verslag uit over den toestand der vereeniglng In 't vorige jaar, waaruit bleek, dat het leden tal met 4 was vermeerderd, zoodat het nu 51 bedraagt, ongerekend de 8 donateurs en de 2 begunstigers. Het gemiddelde getal verzekerde varkens bedroeg 107 per maand. Er waren 4 varkens gestorven, waarvan de gezameniyke waarde was getaxeerd op I 65.50. De vlekziekte had zlcb voorgedaan by 3 varkens, welke echter na hernieuwde inspuiting spoedig totaal hersteld waren. De inenting was voor rekening der vereeniglng toegepast op 92 varkens, door den heer Van de Sande. De voorzitter brengt den secretaris den dank der vergadering voor de nauwkeurig heid, gebleken by de samenstelling van de notulen en 't verslag. Nu werden er twee besluiten genomen: ten eerste om aan den commissaris C. van Bendegom weer een gratificatie toe te kennen voor zyn diensten gedurende 1910, van f 25 en ten tweede om de vergoeding voor de geleden verliezen te stellen op 80 pCt., het hoogste dat het reglement toelaat, al zoo op f 52,40. De penningmeester, de heer C. Bergers, deed vervolgens rekening en verantwoording over 1910. De Inkomsten bedroegen f 293.60, de uitgaven f 203 27', het goed slot alzoo f 90.32'. Met het goed slot der vorige rekening en de gemaakte Interest Is er nu In kas f 1176 61'. De voorzitter dankt den penningmeester voor de accurate boekhouding, terwyi hy er de leden op wyst, dat de werkzaam heden van den penningmeester van grooter omvang zyn dan de voorlezing der rekening zou doen vermoeden. Er werd vervolgens besloten om gedurende Januari en Februari geen premie te tuffen en om het bodeloon met f 5 te vermeer deren, alzoo te brengen op f 30, waarna de tegenwoordige bode opnieuw benoemd werd. De drie aftredende bestuursleden, de heer C. Bergers, C. van Bendegom en D. Ooedegebuure werden herkozen en daarna werd de vergadering onder dank betuiging en met de beste wenschen voor 1911 door den voorzitter gesloten. Er waren 35 leden opgekomen. Dlnteloord. De „Vereeniglng tot be vordering der paarden-fokkery te Dlntel oord" heelt den prachtlgen jongen hengst „Espolr" voor 30 000 franken aangekocht. De vader ervan Is „Neron" één der zwaarste paarden van BelglE, en de moeder Loulsetle du Fosteau. Genoemde koop is ongetwyfeld een groote aanwinst voor onze koudbloed-fokkery. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden Vrijdag H. A. van Daltum, notaris te Hulst, lid der Staten van Zeeland en uitgever van het weekblad De Volkswil wegens smaadschriften aangedaan aan een ambte naar In de rechtmatige uitoefening zyner bediening veroordeeld tot 7 dagen ge vangenisstraf. Zooals men zich herinneren zal, had de veroordeelde In genoemd weekblad van 30 Juli en 17 December 1910 van den burgemeester van Hulst, den heer F. J. L. M.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5