ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 30 Januari 1911. BLOOKERS (Z» ierikzeesche Courant). KENNISGEVING. N1EUWSTIIDIN8EN. DAALDERS CACAO. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zlerlkzee i 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per Jaar bi] vooruitbetaling. 67ste 1AAR6AN6. - No. 9036. Ultgever-Hoofdpedaoteuri A. FRANKEL. Redaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 elf Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een witte das (wollen). handschoen. sleutel. portemonnaie met een spaarpostzegel. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 1 Februari e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, cene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: Beëedlglng en installatie van het verkozen raadslid, den heer A. Timmerman Cz.; Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van opgaande boomen; Brief van Gedep. Staten, met toezending van een uittreksel uit H. M. Besluit, houdende goed keuring der door den Raad bepaalde verlenging der heffing van keurloonen op vee en vleesch; Besluit van Gedep. Staten, waarbij hunne be slissing omtrent de gemeente-begrooting voor 1911 wordt verdaagd; Mededeellng van de opbrengst van enkele middelen der gemeente over 1910; Verslag van de Commissie tot wering van school verzuim over 1910; Adres van J. J. S, Bettink, houdende verzoek om met ingang van 1 Mei 1911 eervol ontslag te bekomen als gemeentebode en concierge van het Raadhuis, onder toekenning van pensioen en eene jaarUJksche toelage uit de gemeentekas; Brie/ van het Burgerlijk Armbestuur, houdende verzoek om machtiging tot af- en overschrijving van - en op posten zflner begrooting voor 1910; Behandeling van het suppletoir-kohier der be lasting op de honden over 1910; Adres van den Directeur der Gasfabriek, hou dende verzoek om een accountant aan te stellen, die leder jaar de geheele administratie der fabriek naziet, met voorstel van Burgem. en Weth.; Voorstel van Burgem. en Weth. om den Hoere- weg in beheer en onderhoud over te dragen aan de Commissie voor de grindwegen in Schouwen; Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver- leenen van afschrijving van hoofdelijken omslag; Verslag der Commissie benoemd tot onderzoek der begrooting van het Burger-Weeshuls voor 1911; Prae-advles van Burgera. en Weth. op het voorstel van het Kerkbestuur der Ned. Herv. ge meente, tot aanleg van plantsoen om de Groote Kerk voor gezamenlijke rekening; Voorstel van Burgem. en Weth. In zake de verharding van enkele wegen. Voorstel van Burgem. en Weth., naar aanleiding van een brief van Gedep. Staten, betreffende Provincialen Stoombootdlenst; Voorstel van Burgem. en Weth., in zake het inbrengen van bezwaren tegen de gewijzigde richting van den Tram Behandeling der Concept-Verordening op den handel en verkoop van melk. Enz. Zierikzee, den 28 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Besmettelijke ziekte. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de verklaring, dat de besmettelijke ziekte .dlphtherltis" In deze gemeente epidemisch voorkomt; Mede gelet op de tweede zinsnede van artikel 21 der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten MAAKT BEKEND: dat gedurende de afgeloopene week (van Maan dag 23 tot en met Zondag 29 Januari 1911) «jén persoon is aangegeven als aangetast door dlphtherltis, terwijl geene personen aan de ziekte zijn overleden. ZiEftiKZEE, den 30 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. china. In de algeloopen week hebben zich te Foeschlatlen 2776 pestgevallen voorgedaan. In het Chlneesche binnenland grijpt de ziekte met sneldheld om zich heen. In Tientsin heelt het Internationale gerechtshof zijn zittingen moeten onderbreken, omdat de rechters voor de pest gevlucht zijn. In Peking vluchten de Europeanen voor de ziekte. japan. De terechtstelling van twaalf ter dood veroordeelde Japansche anarchisten heeft geduurd van 's morgens 8 uur tot 's namid dags 3 uur. Er was maar één galg, zoodat de veroordeelden op elkander moesten wachten. Het heet, dat zij zich tot het laatst toe flink hebben gehouden, ook de vrouw van dr. Kotoekoe, die mee-gehangen Is. GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIC ALS zuid-afrika. Men meldt uit Johannesburg, dat de commandant, de officieren en manschappen van de „Zeven Provinciën" aldaar zijn aangekomen en begroet door den burge meester en den Nederlandschen consul. ZIJ bezochten verschillende bezlenswaardig- hedjn, o. m. de Roblnson-mijn. amerika. In de Vereenlgde Staten heefl de staats commissie voor het landverhulzersvraagstuk In den Senaat een wetsontwerp Ingediend, dat de bepalingen over de binnenkomst van landverhuizers verscherpt en den scheepvaartmaatschappijen de volle ver antwoordelijkheid oplegt. Het ontwerp wil zware straffen, die zelfs gaan tot Inbeslagneming der schepen, opgelegd zien, voor het geval, dat buitenlanders In strijd met de wet, aan land gezet worden. italle. Sicilië schijnt nog steeds het dorado voor viijbulternaturen te zijn. Er heeft zich thans weer eene sterke bende roovers gevormd. En die heeft al direct een stout stuk uitgevoerd. Op klaar lichten dag hebben ze In de nabjjheld van Messina een kasteel overvallen, den zoon van den schatrijken eigenaar gevangen genomen en meegevoerd In het gebergte. Den volgenden dag ontving de familie bericht, dat een losgeld van f 15.000 werd geëischt. 't Werd echter niet betaald, doch men waarschuwde de politie. Thans maken twee bataljons Infanterie jacht op de roovers. enseland. Londen, 28 Jan. De Londensche haven autoriteiten hebben de plannen tot ver betering van de haven van Londen feitelijk goedgekeurd. Deze plannen verelschen een uitgave van 14 mlllloen pond sterling, en moeten binnen 20 jaren voltooid zijn, met inbegrip van het verwijden en uitdiepen van de Theems, de verbreeding der dokken, teneinde ook de allergrootste schepen te kunnen opnemen, den bouw van zeer groote droogdokken en de uitbreiding der spoorwegverbindingen. belsiE. Brussel, 27 Jan. De Chronlque meldt, dat koning Albert met kolonel Monthye, van den generalen staf, een langdurig onderhoud had over de verdediging van de Beneden Schelde en de fortificatie van Vlisslngen. De staking In het Lulksche kolen- dlstrlct is thans definitief geëindigd. In alle mijnen Is het werk hervat. De staking duurde een volle maand. nederland. Almelo, 27 Jan. Alhier vervoegde zich Donderdagavond tegen halftwaalf aan het politle-bureau een jeugdig paar, met verzoek om onderdak. Volgens hun mede- deeling waren zij afkomstig uit Deventer en dien dag te voet van Rhelne gekomen. In Duitschland hadden zij tevergeefs ge tracht werk te vinden. Na eenlgen lijd In het voor dergelijke zwervers ingericht verblijf vertoefd te hebben, werd de dienstdoende agent gewaarschuwd, dat de vrouw ongesteld was. Onmiddellijk daarop bracht de ooievaar een nieuwen wereldburger. Moeder en kind werden In 't ziekenhuis opgenomen. Arnhem, 28 Jan. Te Dieren is Vrijdag middag een 5-jarlg jongetje, dat aan een touw, dat achter van een zwaar geladen wagen afhing, was gaan hangen, met een voeije tusschen één der wielen geraakt, waardoor hij werd opgetrokken en tegen den z||kant der kar doodgedrukt. Woudrichem, 27 Jan. Onze visschers hadden gister een goeden dag, toen zl) met hun drljfwant het gedeelte der afge damde Maas afsleeplen.Zij bemachtigden in één trek ruim 2COO pond snoek en voorn. Daar men op zoo'n overvloedlgen visch- vangst niet gerekend had, moest men eerst materiaal halen om de visch te bergen. Zierikzee, 30 Jan. in het Volkskolfiehuls alhier Is opgericht een Christel, gemengde Zangvereeniglng, onder de zinspreuk .In liefde bloelende", directeur de heer H. O. van den Doel. Reeds zqn 36 leden toegetreden. Btj het maken van een regenbak op het plein van de wed. van Oeveren, aan de Peterseliestraat alhier, werden naast fundamenten van zeer zware muren twee geraamten gevonden. Zeer waarschijnlijk zijn deze afkomstig van personen, die op het kerkhof van het voormalige klooster der Bernardlsten, dat daar heeft gestaan, werden begraven. Reeds vroeger, In 1904, zijn in die buurt fundamenten van dat gesticht en menschen- beer.deren gevonden. Zaterdag, Zondag en heden waren In de bovenzaal van de Concertzaal een 28-tal schilderijen en teekenlngen van de heeren W. J. Schülz en Jan Heljse uit Middelburg geëxposeerd. Deze tentoon stelling, die uitgaat van de Vereeniglng tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer, werd met belangstelling door kenners en amateurs bezichtigd. Noordgouwe, 27 Jan. Hedenavond werd de jaarlljksche vergadering van het Toelaagfonds voor Werklieden alhier ge houden. Van de 48 btj deze zaak betrokkenen waren er 30 aanwezig, be nevens één der donateurs. In zijn kort woord van welkom deelde de directeur mede, dat het fonds kan terugzien op een financieel gunstig jaar, niettegenstaande het vorige jaar de toelage van f 0,60 per dag op f 0,75 gebracht Is. Verder, dat het aantal contrlbuëerende leden statlonnalr bleef. Wel vertrok een lid naar elders, doch een ander werd toegelaten. De kring Noordgouwe telde 19, de kring Schudde- beurs 26 leden. De boekhouding wees uit, dat aan contributie in 1910 was opge haald de som van f 119,60, terwijl de rente van belegd kapitaal f 50,42 bedroeg. De vaste kas, die over 1909 een batig saldo van I 780,50s aanwees, groeide alzoo tot f 950,52s. Er werd echter uitgekeerd aan toelagen en restitutie aan een vertrokken lid f 87,86s, zoodat het vaste londs over 1910 een batig slot aanwijst van f 862.66. De reservekas, met een batig slot over 1909 van f 909,40, groeide door bijdragen van donateurs tot f 937,90, doch had f 9 uit gaven aan blzondere toelage, zoodat het batig slot voor deze kas over 1910 f 928,90 bedraagt. De 3 bestuursleden, die volgens rooster aan de beurt van aftreden waren, werden herkozen en stelden zich bereid, hun functie te blijven ver vullen. Na nog eenlge discussie gevoerd te hebben over een zaak, waarvan het niet mogelijk was een vast standpunt te ver klaren, en aanwijzing te hebben gegeven omtrent een zaak, die niet voor deze vergadering was, sloot de directeur, na dankzegging voordebetoonde belangstelling, deze bijeenkomst. In de dadelijk volgende bestuursver gadering werden 8 personen, die zich hadden doen voorstellen als lid van het Toelaagfonds, toegelaten. Het fonds telt nu 53 leden, t. w.de kring Noordgouwe 24 en de kring Schuddebeurs 29. Zonnetnaire, 29 Jan. Vrijdagavond gaf de zangvereeniglng „Nieuw Leven" alhier haar jaarlljksche uitvoering. Hetgeen op het gebied van zang en voordrachten werd ten gehoore gebracht, schonk algemeen genoegen, zoodat een woord van dank door één der aanwezigen aan de heeren De Lange en Brandt, respectievelijk direc teur en voorzitter der vereeniglng, gebracht, wel verdiend mocht heeten. Zaterdag werd de uitvoering voor een stampvolle zaal herhaald. De vereeniglng, die aller steun volkomen verdient, mag weder met vol doening op haar werk terugzien. Dreiscbor. Vrijdagavond gaf de rede rijkerskamer .Kunst na den arbeid" alhier In het café v. d. Linde hare winterultvoerlng. De zaal was voor deze gelegenheid ver sierd, want de kamer vierde haar tienjarig bestaan. Voor een zeer talrijk publiek werden opgevoerd„Een gedwongen Huwe lijk", tooneelspel door H. P. Boudler en .Daar Is Mevrouw I" kluchtspel door M. J. Gillissen. Was het eerste stuk ernstig van het begin tot het einde, het tweede was werkelijk kluchtig, zoodat er hartelijk om gelachen werd. Tusschen de bedrijven sprak de café houder de leden toe en overhandigde daarbij een bloemstuk, ter eere van dezen avond, welk bewfls van vriendschap door den president der kamer dankbaar aan vaard werd. Na afloop volgden nog verschillende toesprakeneen woord van dank door den president voor de groote opkomst, een woord van dank uit het publiek voor wat de kamer dezen avond te genieten had gegeven en een van den burgemeester met de beste wenschen voor het welzijn der vereeniglng. Nog valt te vermelden, dat de heer en mevrouw Van Nahuljs aan de kamer schon ken een prachtig tafelkleed en mej. Van Stappen een tafelschel, doelmatige ge schenken, ten gebrulke op het tooncel. Op verzoek der leden aanvaardde de heer Van Nahuis het beschermheerschap der kamer. Bij de volksvoorstelling op Zaterdag avond was mede een talrijk publiek aan wezig. St.-Annaland, 30 Jan, In het lokaal van den heer W. Rijnberg gaf de nieuwe tooneelvereeniging „Ons Oenoegen" Vrij dagavond haar eerste uitvoering, na des avonds te voren groote repetitie te hebben gehouden. Het publiek, dat vooral op de uitvoering In grooten getale verschenen was, is In de gelegenheid geweest op te metken, dat het „Ons Genoegen" ernst Is met de beoefening der kunst; we mogen gerust zeggen, dat alle leden zich ver dienstelijk van hun taak gekweten hebben. Het groote stuk „Buttingcr en Zoon" was een blijspel In 4 bedrijven, jhet nastukje „Een lastige Overbuur", een kluchtspel In 1 bedrijf, een zeer vermakelijk stukje, dat echter slecht te volgen was voor wie achter In de zaal waren, tengevolge van de drukte, welke bulten gemaakt werd door een troepje jongens, die het er op toelegden hinder te veroorzaken en zich later ook zeer onhebbelijk aanstelden, wat te bejammeren Is, maar waaraan „Ons Genoegen" niet de minste schuld heeft. St.-Maartensdijk, 28 Jan. Heden werden officlëel candldaat gesteld voor lid van den gemeenteraad, de heeren P. Gaakeer Az., C. Gaakeer Ir. en N. J. Nellsse. De stemming heeft plaats op Donderdag 9 Februari en de herstemming, zoo noodlg, op Donderdag 23 Februari. Met de tijdelijke waarneming van het kantoor der directe belastingen en accljnsen alhier Is belast de heer J van Houten, surn. ter Inspectie Breda. Poortvliet. Benoemd met Ingang van 1 Februari e.k. tot agent van politie te Breda, de heer A. Nleuwkerk alhier. Middelburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag Is door de politie alhier een Inval gedasn ten huize van zekere J W., een vrouw, tegen wie reeds tweemaal proces-verbaal werd opgemaakt wegens overtreding van art. 100 der algemeene plaatselijke politle-verordenlng: het geven van gelegenheid tot het plegen van on tucht. Thans werden een man en vrouw, die zich In één der vertrekken te samen bevonden, aangehouden en evenals de genoemde vrouw, J. W naar het bureau overgebracht. Ofschoon zij eerst ontkende, waren de getuigenverklaringen zóó tegen haar, dat wederom proces-verbaal werd opgemaakt, en zl], na het zfl eggen eener volledige bekentenis, op vrfle voeten werd gesteld. Biljarten. De Blljart-Vereenlglng „Ons Genoegen" alhier heeft een provin ciaal concours uitgeschreven ter gelegen heid van haar vqf-jarlg bestaan. Dit concours vangt aan 11 Februari en duurt tot en met 11 Maart. De prijzen bestaan uit medailles en geldprgzen. Benoemd tot lid, tevens voorzitter, van den voogdijraad te Middelburg, J. M. Ooester, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Vlissingen, 28 Jan. De roeier J. de RIJcker, geëmployeerde btj het Belgisch Loodswezen alhier, zal deel uitmaken van de commissie, die belast Is met een onderzoek naar den aard van de vlsscherl) en de jacht op de ut leren In den Congo. In gezelschap van dokter Slappen zal hij 1 Februari a s. via Southampton met één der booten van de Castle l|jn voor twee jaar daarheen vertrekken. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz Dreischor. Na gehouden aanbesteding door de landbouwvereenlglng alhier werd gegund de levering van: 7050 kilo peru-guano k f 9,45, aan Kortmann; 162000 kilo chlla-salpeter 4 f 11,09, aan J. Kostense (bij loting); 3700 kilo zwavelz. kalimagn. a f 6,23, aan Aardenne; 2650 kilo amm. euperphosphaat 4 f7.49, aan Idem, en 15600 kilo kslniet k f 2,18, aan idem. Scharendijke, 28 Jan. Uitslag der aan besteding, heden door de Landbouw vereenlglng alhier gehouden: 205400 K G. superphosphaat, k f 2,47s, aannemer J. Verwest; 14900 K G. amm. super, 4 f 7,28, aan nemer J. Verweet; 4800 K.O. kaïniet, 4 f 2,15, aannemer J. Verwest 4225 K G. lijnschllfers, k f 10,88, aan nemer J. Verwest; 19600 K O. Chill, 4 f 11,28, aannemer Firma Rlbbirs, Zierikzee; 8275 K G. katoenmeel, a f 9,48, aan nemer Firma Rlbber.s, Zierikzee 2400 K.G. patentkall, k f 6,34. aan nemer Van Aardenne, Dordrecht. 3000 K G. zwavelzure ammoniak, niet gegund; 2000 K.G. landbouwkalk, niet a.gund. Sirjansland. Uitslag der op 28 Jan. j.l. door dc Dorpsvereenlging „Ons Belang" alhier gehouden aanbesteding van kunst mest en krachtvoeder. Oegund als volgt: Superphosphaat, C. van Blools te Drei schor, k f 2,50, chili, le levering f 11,15, 2e levering f 10,93, Idem; kiïnlet, J. W. Verstraate te Sirjansland, ammmolac-supe', idem, katoenmeel, idem, respectlevelflk 4 f 2,11, f 7,24 en f 9,44; echte opgeloste peru-guano, fabriek van Chemische Mest stoffen voorheen J J. Kortmann te Rotter dam, voor f9,45; zwavelzure kallmagr.esla en zwavelzure ammoniac, Maatichappq tot verkoop van Hulpmestsloffen te Dordt, respectievelijk f 6.22 en f 16 87; aird- notenmeel Verheul te Rotterdam, k f 10,24. Landbouw en Veeree!:. Dinteloord, 29 Jan. In de afgeloopen week had in het „Hotel Blerens" dc ver gadering plaats van de maatschappij tot geldelijke ultkeerlng bfl het verlies van varkens „Draagt Eikanders Lasten". Bijna met algemeene stemmen werden de aftredende bestuursleden R. Blerens en W. Weeda herkozen. Uit de rekening van den penningmeester b' k, dat de Inkomsten bedroegen f 325,491 en de uit gave-, f 275,70s, aldus een goed slot v. n f 49,79. 13 verliezen van arkens zijn voorgekomen, waarvan 2 personen tweemaal het ongeluk hebbe gehad. 'Iet groote nut werd ook Ingez :n, vaarvoor als be wijs dient, dat in ^en loop van het jaar 1910 weer 25 nieuwe leden zfln toegetreden. R ECHTSZAKEN. Zierikzee, 28 Jan. Hedenavond Is door den rechter-commlssarls belast met de instructie van strafzaken een bevel van voorlooplge aanhouding verleend tegen C. L. T., oud 52 jaar, geboren te Zierikzee, letterzetter, gedomlclleerd te Amsterdam, verdacht van bedelarij alhier. O N D E R W IJ 8. Op de aanbeveling voor leeraar In Ned. taal. geschiedenis cn aardrijkskunde aan de H. B. S. met 3-jarIgen cursus te 's-Hage, komt voor de heer J. Pot, leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee. Oosterland. Benoemd tot onderwijzer aan de o. I. school alhier den heer L. v. Nieuwenhulzen te Bergambacht. St.-Filipgland, 29 Jan. In 1910 moesten slechts 6 verzorgers van leerplichtige kinderen voor de commissie tot wering van schoolverzuim verschijnen. In de eerste jaren der Leerplichtwet was dit aantal wel eens 30 en meer, doch de hooge boete,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1