Vrijdag 27 Januari 1911. Tweede Blad. ierilizeesclie O o u r a n t). NIEUWSTIID1NQEN. MRIKZEESCHE ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAO verschl|nt, Is voor ZIerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67sta JAARGANS. No. 9035. Ultgevap-Hoofdreiiaoteup i A. FRANKEL. Redaoteupi I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroole letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 urs. Alle betalingen moeten geschieden bij den Dipecteupi A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. INDIË. Het drama te Djember. De employé der spoorwegwerkplaats Koenen werd, zooals bekend, op Zondag, 4 Dec., vermoord door een Inlandschen schrijver wegens een vrouwenzaak heette het. Inderdaad was op dien datum Iets gebeurd, wat sterk riekte naar een vrouwen perkara, maar de reden was een geheel andere. De moordenaar, Atmodldjojo zullen wij hem maar noemen, was kort vóór den moord reeds van plan, Koenen om zeep te brengen, omdat deze eerstgenoemde had gezegd, dat hij, Atmodidjojo's geknoei en handel In vrflblljetten ten nadeele van den S.S.-dlenst aan het licht zou brengen. Ware Atmodidjojo geheel onschuldig aan 't geknoei, dan zou hij doodkalm tegen Koenen hebben gezegd: „Ga Je gang maar I" en rustig het te houden onderzoek hebben atgewacht. Maar blijkbaar was A. niet zuiver op de graat. Er moest een vrouwen-perkara gemaakt worden, opdat A., als hij Koenen uit den weg zou hebben geruimd, die perkara als verzachtende omstandigheid kon aanvoeren. Dat geraffineerde heerschap weet evengoed als de meeste Inlanders, dat landraden daarmede rekening houden, zoodat hij z. I. den strop niet zal krijgen. Op den Zondag van den moord was Koenen aan het opspelen tegen zijn eigen menagère. Dat was voor Almodidjojo. die In de nabijheid was en de stem van Koenen kent, een geschikte gelegenheid om met Koenen in conflict te raken. Hij deed aan Koenen de vraag, waarom deze Atmodidjojo's vrouw uitschold, ofschoon hij zeer goed wist, dat Koenen het tegen zijn eigen menagère had. Grooie verbazing van Koenen, die hem opheldering gaf. Atmo dldjojo nam daarmee geen genoegen en stelde zich aan als de beleedlgde echt genoot van een In haar eer aangetaste vrouw. Als toelichting dlene, dat deze vrouw er één Is van de stiaatflora en slechts tijdelijk bij Atmodldjojo was ingekwartierd. Almodidjojo overtuigde zich eerst, dat Koenen ongewapend was, verwijderde zich even, om terug te komen met een steek wapen, dat hij onverwachts diep In de borst van Koenen plantte. De moordenaar rende toen naar de politie, wie hij het hartroerende verhaal van een vrouwen-perkara opdlschte. De patih begreep terstond wat hij daar van gelooven moest. Hij vond het zonderling, dat Atmodldjojo, die geen onvervalschte Madurees is, zich plotseling als zoodanig ging aanstellen en hun barbaarsche manier van wreken van vrouweneer volgde, temeer, daar In het geheel geen sprake kon zgn van eerbaarheid van Atmodidjojo's tijde- lljke ega. De Ingenieur Van Schalk, chef der werk plaats, en anderen brachten den verslagene naar zijn laatste rustplaats. Eerstgenoemde tvljdde met bewogen stem eenlge woorden aan de nagedachtenis van Koenen. RUSLAND. Veertig mijnwerkers hebben hun leven verloren bij het uitbreken van een brand In de Caslmlr-mljn bQ Sosnowlce aan de Russlsch-Prulsische grens. Driehonderd zestig man slaagden er In te midden van een hevige paniek te ontkomen. De Russische overheden zullen een onderzoek naar het gebeurde Instellen. ENGELAND. Nog ligt het vreeseigke ongeluk met den 'Schotschen express iederen Engelschman versch in het geheugen, of het bericht van een nog schrlkkelljker ramp, brengt ont zetting teweeg. Op Maandagochtend omstreeks kwart voor vflven reed de personentrein uit Trehafod, bij Coke Ovens, ongeveer ander- halven kilometer voor Ponlypridd, met ontzettend geweld tegen een daar stll- s'aanden, met kolen geladen trein aan. De schok was vreeselp en het geraas der botsing werd mijlen ver gehoord. De personentrein vervoerde ongeveer 300 passagiers, voor het meerendeel zaken- menschen en winkelmeisjes. Hoe het komt, dat de kolentreln daar stilstond, moet nog worden uitgemaakt. Voorbij Ponlypridd, dat midden In het steenkolendistrlct ligt, loopen zes lijnen, waarvan er vier voor het kolen- en 2 voor het personenvervoer dienen, ofschoon het ook wel voorkomt, dat er over alle 6 lijnen kolen vervoerd worden. En het staat althans vast, dat de kolentreln zich op één der twee lijnen voor het personenvervoer bevond. De personentrein liep op het oogenbllk van de ramp met een snelheid van bgna 105 K.M. per uur; 2 van de kolenwagens werden als grashalmen opzij van den weg geworpen. De eerste waggon van den passaglerstreln was een goederenwagen, de tweede, die vol reizigers zat, schoof letterlijk als een lucifersdoos In den eersten waggon, terwijl wielen en onderstellen afknapten alt speelgoed. Een half dozijn reizigers, waaronder drie leden van het uitvoerend comité van den mijnwerkersbond, die op weg naar Londen waren, om daar het nationale mijnwerkers- congres te gaan bijwonen, werden op slag gedood, terwijl vijf anderen zóó vreeselljk werden verminkt, dat zij den geest gaven, vóór men hun Ier hulp had kunnen komen. Vrouwen en kinderen gilden als waan- zlnnlgen en trachten zich te vergeefs uit de coupés te bevrijden, waarvan de deuren ontzet waren en onwrikbaar vast zaten. Het eerste lp, dat onder de pulnhoopen te voorschijn werd gehaald, was dat van een klein meisje, dat letterlijk was plat gedrukt. Hartverscheurende tooneelen speelden zich af. Een vader moest met geweld worden weerhouden om de hand aan zichzelf te slaan. De ongelukkige was half waanzinnig geworden bl] het zien van zijn gedood kind, een meisje van omstreeks tien jaar. Het aantal gewonden bedraagt circa 40. Er Is een zeer ernstig onderzoek In gesteld naar de oorzaak van deze nieuwe noodlottige ramp. FRANKRIJK. Italië waa vroeger het land der roman tische roovergeschledenlssen Maar thans wint Parijs, de lichtstad, In dat opzicht den prijs. Zondagavond wandelden drie soldalen In het bosch van Vlncennes, toen zij ge kreun hoorden, dat van een plek dicht bij den grooten weg bleek te komen, en op dat geluld afgaande, vonden zij een jongen man, In havelooze kleeren, aan handen en voelen gebonden, onder een boom liggen, bibberend van kou. Zij brachten hem naar het polltle-bureau van Jolnvllle en daar vertelde de vreemde ling, een Amerikaan James Mllner genaamd, 28 jaar oud, hoe hij In dien toestand kwam. Hij was 's morgens naar het Noorder station gegaan en had daar een welgekleed man ontmoet, die hem In het Engelsch aansprak en aanbood, hem In zijn auto naar de Oare de Lyon te brengen van waar hij, naar de man hem beduidde, vertrekken moest. Milner nam dat vriendelijk aanbod aan. Zij stapten In een gereed staanden zwarten automobiel en reden onder aangenaam gekeuvel een half uur. Toen hield de auto stil In een armelijke straat. De Amerikaan keek verwonderd rond, daar hij het station niet zag; maar hij werd door twee mannen een smalle deur binnengeduwd, die achter hem ge sloten werd. Hij trachtte zich te verzetten, maar de mannen wierpen hem op den grond en sloegen hem en brachten hem naar een groot vertrek, waar ongeveer vijftig menschen onder wie twee vrouwen bijeen waren, bezig met kaartspelen en drinken. Men nam hem daar, onder voortdurende bedreiging met een pistool en een dolk, al zijn kleederen, zijn gouden horloge en het geld dat hij bij zich had ongeveer 1000 dollars af. trok hem oude schamele kleeren aan én liet hem wachten, tot het donker werd. Toen gingen vier mannen met hem In den automobiel, waarvan aan alle kanten de gordijntjes dicht waren, en hij werd naar bulten gebracht, In het bosch. Onderweg hadden de vier mannen hem op de beschreven wijze stevig gebonden. Hfl werd nu op een eenzame plek onder een boom gelegd; de mannen trachtten nog hem te dwingen Iels uit een fleschje te drinken; maar hij zorgde er voor, slechts weinig naar binnen te krijgen, en daarna ging het viertal heen. Na het vertellen van zgn wedervaren viel Mllner In zwijm, en ztyn toestand was van dien aard dat men hem naar het naaste ziekenhuis bracht. De politie was eerst wat ongeloovlg ten opzichte van zijn verhaal; maar er zijn verscheidene omstandigheden die pleiten voor de waarheid daarvan. Hg was zoo danig vastgebonden, dat hij het onmogelijk zelf kon hebben geoaan en vlak bg de plek waar hg lag werd een fleschje ge vonden, waarin blijkbaar laudanum was geweest. Eindelijk, na omstreeks drie weken van onophoudeigken arbeid, Is men er In geslaagd, de twee arbeiders In de mergel groeve by Rouaan, die door een aard verschuiving onder een aarde- en steenlaag van meer - dan 23 meter dikte waren bedolven en slechts door een buitengewoon gelukkige omstandigheid In een soort onderaardsch hol werden opgesloten, dat door een nauwe spleet gemeenschap had met de buitenwereld, te redden. Men deelde reeds mede, dat de redders begonnen met door die spleet een paar honderd pond brood en appelwgn neer te laten, uit vrees dat de gleuf misschien dicht zou vallen. In den nacht van Zondag hadden de redders eindetijk de tunnel kunnen vol eindigen, die aan het hol moest uitkomen, en waren zg de levend begravenen zóó dicht genaderd, dat men hun stemmen duideigk aan gene zgde van den scheids- wand kon vernemen. Om half één sloeg één der reddings manschappen zgn houweel zóó hard tegen den rots, dat het werktuig dwars door den scheidsmuur heen ging, en nu kon men de twee Ingesloten arbeiders zien liggen, met holle wangen en groote, ronde koortsoogen, bibberend van koude. Één der bevrgders ging het hol- binnen en bond zichzelf en één der ongelukklgen, die lot geen beweging in slaat waren, aan een touw vast, dat door de reddlngsput en op den beganen grond over een katrol liep. Zoo werden achtereenvolgens Bellenger en Groult opgehaald, nadat men hun oogen en mond met een doek bedekt had, teneinde hen te beschermen tegen de gskoude nachtlucht. De twee geredden kwamen spoedig weer bg, en zullen van hun onvrijwillig verbigf onder den grond waarschgnigk niets ergers overhouden dan de herinnering aan den doodsangst der twee eerste dagen, toen zg meenden, dat er geen redding mogeigk was, en hun kameraden hen als verloren beschouwden. BELSiS. Het Handtlsbl. van Antw. meldt Koningin Elisabeth Is op 'goeden weg naar volledig herstel. Zich Donderdagavond op het feestmaal aan 't hof met de ge- noodlgden onderhoudend, heeft de koning de verzekering gegeven, dat de krachten van H. M. zgn weergekeerd en alles een spoedige herstelling doet voorzien. Men is er vooral op gesteld, om H. M. alle ver moeienis te vermgden. Omtrent het oord, waar koningin Elisa beth zal gaan uitrusten, Is nog niets bepaald. Er bestaat een ontwerp, om na hel kort verblijf In het Tyrolsch gebergte en In Italië, een tocht te maken op de Mlddellandsche Zee, met aanleg In een Afrlkaar.sche haven, Tunis naar allen schgn. Vooraleer hieromtrent een besluit te nemen, zal de verplegende dokter, M. Leboeuf, een consult houden met M.M. Rommelaere en Sliénon. De lijding logenstraft dus alweer de gezegden, dat H. M. zich voor een tgd te Ostende zou vestigen. NEDERLAND. Deventer, 25 jan. De politie alhier heeft aangehouden een 14-jarlg meisje, dat kans heeft gezien, verschillende winkeliers op te lichten. Ze haalde In den regel op naam van anderen goederen op zicht; een deel be hield ze voor zich. Dat ze geslepen was, bewees ze, door de rest van den bult dan ergens op straat neer te leggen, zóó dat het wel gevonden moest worden. Oldenzaal, 25 jan. In 1910 passeerden deze stad met bestemming voor Engeland, Noord- en Zuld-Amerlka 16 350 landver huizers, van wie alleen voor de Holland- Amerlka-Lljn ruim 15,000 en de overigen voor drie andere alhier vertegenwoordigde stoomvaartmaatschappgen. Het waren Russen, Polen, Hongaren, Oostemgkers, Dultschers, Zweden, Noren en Denen. Het getal terugkeerende emigranten, dai in 1910 deze stad passeerde, bedroeg ruim 17.000, hoofdzakeigkRussen, Polen, Hongaren en Oostenrgirers. Dit laatste wordt toegeschreven, dat In 1909 de loonen In Amerika lager waren dan In 1910 Amsterdam, 25 Jan. De politie bigkt een goede vangst te hebben gedaan met de aanhouding van een 19-jarlgen kellner uit de le Jan Steenstraat. In zgn woning toch werden tal van goederen In beslag genomen, afkomstig van verschillende inbraken, In den laatsten tgd gepleegd. Zoo vond men er o. a. verschillende voorwerpen, die gestolen waren uit een woning In de le Helmersstraat, terwgi de bewoners uitstedlg waren. In de gang van dat perceel was op de muur geschreven: .Gelukkig Nieuwjaar, het Trio." Dit zou er op wgzen, als het geen „grap" ge weest is, dat de aangehoudene niet alleen was toen hg den diefstal pleegde. Verschillende Inbraken In het Mulder- poortkwarlier, o. a. een in de Celebes- straat, waar een kanarie gestolen werd, die In de woning van den aangehoudene werd teruggevonden, moeten eveneens op rekening van dezen worden geschreven. Hg wordt ten slotte ook verdacht van een inbraak, de vorige week gepleegd op de De Wlttenkade. De man, die wegens medeplichtigheid werd aangehouden, heeft verschillende gestolen goederen ten geschenke aange nomen. Tiel, 25 Jan. De sneltrein, die heden middag 4.54 uur uit Rotterdam vertrok, Is tusschen Arkel en Leerdam op een kruidenierswagen geloopen. De voerman en het paard bleven ongedeerd, de kar werd verbrgzeld. De trein arriveerde met een kwartier vertraging alhier. De oorzaak Is, naar men mededeelt, het openstaan van den afsluitboom. Rotterdam, 26 Jan. De toestand ten aanzien van het landverhulzersverkeer door Pruisen Is voor onze Hollandsche havens nog bg voortduring slecht. Het vervoer van groote groepen van landver huizers direct van Amerika over Rotterdam ondervindt, naar men weet, groote moeiigk- heden. Doch ook het Indirect verkeer, van Amerika over Engeland, wordt zeer belemmerd. Dageigks schier worden hier ter stede kleine groepjes van landverhuizers, die naar hun land van oorsprong terug- kceren, met de op Engeland varende booten aangevoerd, doch hel kost uiterst veel last, de menschen door te krggen. En wanneer de politie hier ter stede geen zekerheid krggt, dat de menschen aan de Dullsche grenzen worden doorgelaten, belet zg hun het aan land komen. Dinsdag is nog aan een tamelijk welgestelden Rus, die uit Amerika zgn geld naar Rusland had gezonden, per „Megantlc" van de White Star-ign te Liverpool was geland, en per Hull-ign naar hier gereisd, de ontscheping door de politie belet moeten worden, niettegenstaande hg ruim voldoende (27 dollar) geld op zak had, om naar Rusland te komen, zg het dan niet de 200 mark, waaraan Dultschland met uiterste gestrengheid bigft hechten. De man Is naar Engeland teruggezonden moeten worden. En gisteren zgn met de Orimsby-boot vier landverhuizers aangebracht, die per „Lusltania" van de Cunard-lijn uit Amerika waren gekomen, doch ook aan hen heeft de politie de ontscheping belet. De menschen hadden, de een 47 dollar baar geld en een wissel van 300 dollar bg zich, de tweede 40 mark en 4 dollar In contanten, de derde 15 dollar en 20 roebel baar geld en een wissel van 480 roebel, en de laatste 80 mark In geld, dus meer dan genoeg om de reis te betalen (de reis kost pl.m. 15 gulden), doch alweer geen 200 mark. Het merkwaardigste Is nog, dat onder dit viertal zich een vrouw bevindt, aan wie bg haar komst In Amerika daar de toegang Is geweigerd. Op haar terugtocht wordt haar nu hier weer het landen belet. Waar moet nu deze vrouw heen? Het behoeft geen betoog, dat deze toestand voor de ongelukkige reizigers een kwelling is, en voor de politie een hoogst onaangename taak meebrengt. Men mag dan ook vragen, wanneer daaraan een bevredigend eind zal komen. Naar wij vernemen, Is er binnenkort weer een boot van de Uranlum-ign te wachten. n de woning van B., op de Rechter Rottekade 133, Is een meisje van vier weken In brand geraakt, doordat drogend waschgoed vlam vatte en de vlammen zich aan de wieg mededeelden. Het kirfd Is aan de gevolgen bezweken. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. RECHTSZAKEN. la de Dinsdag gehouden zitting van het Hoog Militair Gerechtshof werd gepleit In de zaak In hooger beroep voor dit college aanhangig tegen den milicien-soldaat D. bg het 3e Reglment-lnfanterie, oud 20 jiren, geboren te Zaamslag, die In eersten aanleg voor den krggsraad te 's-Gravenhage had terecht gestaan ter zake dat hg te Middelburg In den nacht van 31 Augustus op 1 September 1910, met het oogmerk om Jan van Wallenburg zwaar llchameigk letsel toe te brengen, althans om hem te mishandelen, dien man met zgn bajonet heeft gestoken In de derde tusschenribs- rulmte ter hoogte van het hartzakje, welke steek den dood van genoemden Van Wallenburg heeft tengevolge gehad. Bekl. was te dier zake veroordeeld tot vgf jaren gevangenisstraf met vervallenverklaring van den milllalren stand. De ambtshalve toegevoegde verdediger mr. J. Winkel Jr. achtte het feit in ver band met beklaagde's ontkentenis niet bewezen en concludeerde derhalve tot vrgspraak, subsidiair tot het opleggen eener lichte straf. De advocaat-fiscaal voor Hr. Ms. zee- en landmacht, jhr. mr. C. A. J. van Sasse van Ysselt, verklaarde beklaagde's schuld voldoende bewezen In verband met bekl.'s uitlatingen dat hg gestoken had, doch niet wist of het ej door was, omdat die boerenjongensaltgdzooveelgoed aanhebben, maar dat de boer toch Ineengekrompen was, f-.ü gezegd en gekucht had. Hg vroeg daarom schuldigverklaring aan zware mis handeling, hebbende het fel' den dood tengevolge gehad, gepleegd door een ambtenaar, tot de gewapende macht be- hoorend persoon, die bij het begaan van het strafbare feit gebruik heeft gemaakt van een middel hem door zijn ambt ge schonken, en veroordeeling van den beklaagde deswege tot zeven jaar ge vangenisstraf met vervallenverklaring van den militair stand en met hepaling dat de tgd, na 'cklaagde's arrestatie op 13 September 1910, In voorlooplge verzekerde bewaring doorgebracht, in mindering zal strekken van de opgelegde gevangenisstraf. Het Hof zal op een nader te bepalen dag uitspraak doen in deze zaak. De rechtbank te Rotterdam heeft A. K. V., godsdlenstonderwgzer te Sommels- dljk, thans gedetineerd In hei Huls van Bewaring, wegens mlsdrgf tege-, de ze'en, veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. De elsch was 5 jaar. De rechtbank te Maastricht ver oordeelde den rgksklerk V. d. B., werkzaam geweest bg den ontvanger der dir. bel. aldaar, thans ter Inspectie te Oostburg, tot vier maanden gevangenisstraf, Ier zake dat li.j in de jaren 1909 c.; 1910 ver schillende gelden, door belastingbetalers gestort, zou hebben verduisterd. Het gerechtshof te 's-Qravenhage bevestigde Donderdag het vonnis der rechtbank te Zierikzee, houdende veroor deeling van D. E., bakker te Sl.-Phlllps- land, tot twee maanden wegens weder- spannigheld. Het hof vernietigde verder, wegens een vormgebrek, het vonnis derzelfde recht bank te Zierikzee, b rudende veroordeeling van bovengenoemden persoon tot één maand wegens smaad van een rgksveld- wachter, maar veroordeelde hem opnieuw rechtdoende, tot zes weken. Voor het gerechtshof te Arnhem Is Donderdag behandeld de zaak van J. v. R., te Renkum, wegens moord op de 13-jarlge A. P23 Augustus te Renkum gepleegd, door de Arnhemsche rechtbank tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Met vernietiging van het vonnis elschte de advocaat-generaal veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf op grond van art. 288 W. Sdoodslag, voorafgegaan door verkrachting. Het vee In den stal. De gezondheid van het vee Is of mort zgn de voornaamste eigenschap, en daarom

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5