Woensdag 25 Januari 1911. (55 ierikzeesohe Courant). RECLAMES. Neemt proef met W. ARNOLD'S fijne DESSERT- BONDONS. Verkrijgbaar Maison W. ARNOLD, Havenplein D 371, Zierikzee wiEUwsTijniieeER. Uit Stad en Provincie. ZIËHIKZEËSUIIE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGAN6. - No. 9034 Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. AOVEh f ENTIEN. Van 1—3 regels 30 els., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 irs. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. PALESTINA. Professor Relsner, die voor een Amert- kaansche maatschappij opgravingen ge daan heelt ter plaatse van de hoofdstad van het oude rijk Israël, Samaria, heeft daar een honderdtal aarden tafeltjes aan het licht gebracht met Inschriften. Het zijn vermoedelijk dcelen uit het archief van koning Achab, den tijdgenoot van den profeet Ella. De Inschriften zyn ge schreven In Hebreeuwsche karakters met den Intens zwarten inkt van de Egyptische papyri van tusschen 1000 en 2000 jrar voor Christus. Een er van Is een brief van den koning van Assyrlë aan Achab; die koning van Assyrlë Is vermoedelijk Assurbanlpal of Salmanaeser II geweest. Een ander van deze tafeltjes bevat een volledige opgave van het meubilair In koning Achab's palels. CHINA. De Chlneesche legatie deelt nog mede, dat het met het oog op de pestziekte gestaakte treinverkeer tusschen Moekden en Chan- Haë-Konau, alleen betreft reizigers voor de 2e en 3e kla^ le kla,se- Pretoria, 24 jan. De officieren en man- rvoppen der „Zeven Provinciën" zijn nier door den burgemeeeter en het publiek allerhartelijkst verwelkomd. Duizenden personen waren aan het station aanwezig. De bezoekers werden door een afdeellng huzaren naar hun hoofdkwartier begeleid. De geestdrift der Nederlanders was zoo groot, dat zij door den stoet heenbraken. AMERIKA. Qedurende een voorstelling van de „Arabische nachten", in de Manhattan Opera te New-York, had een buitengewoon ongeval plaats. Oedurende de duelscène, waarin de beroemde Russische dansers Mordkln en Pavlowa optreden, zwaaide Mordkln vliegensvlug een zwaard boven zijn hoofd, toen plotseling het lemmet losliet en met kracht wegvloog. Het trof Iemand uit het publiek, Robert Schiverlck, zoon van een mlllfonnalr, die op de achtste rij van de fauteuils de balcon zat, In het hoofd, sneed den rechter wenk- brouwboog door en bleef, trillend als een werpspies, in den schedel van den jongen man vastzitten. Een groot kabaal volgde In de zaal, tot een buurman van Schiverlck het zwaardlemmet greep en het met moeite lostrok. De getroffene, die bewusteloos was, werd naar het ziekenhuis vervoerd. Men hoopt hem nog te kunnen redden, ofschoon de hersens geraakt schijnen. Nadat de opwinding In de zaa' wat geluwd was, ging de voorstelling weer door. Washington, 20 Jan. Andrew Carnegie heeft een aanvulllngs-glft van 10 millioen dollar (25 millioen gulden) geschonken aan het dotatie-fonds voor het Carnegte- Instltuut, zoodat het totale bedrag zijner gift thans 25 millioen dollar (62J millioen gulden) bedraagt. PORTUGAL. De regeering heeft Koning Manuel een jaargeld toegekend, dat berekend Is naar ongeveer 7000 gulden per maand. Aan Koningin Maria Pla zal per maand onge veer 5000 mark worden uitbetaald uit de Inkomsten van de familie Braganza, die In het geheel ruim 400,000 gulden per jiar bedragen. De rest wordt besteed aan afbetaling der schulden van het vroegere koninklijk huls aan de Portugeesche schatkist. Het wagenpark van Koning Manuel zal In het openbaar worden verkocht. ITALIË. De Paus heelt volgens de Perseveranza bevolen, dat Katholieke Instellingen van economlschen en socia'en aard zich zuilen onthouden van deelneming der Itallaansche feeslen In 1911, waaronder begrepen de tentoonstellingen In Turijn en Rome. ENGELAND. Londen, 23 Jan. In een artikel over de versterking van Vllssingen zegt dc Daily News, dat Nederlands recht om te doen wat het behaagt In deze onbetwistbaar Is van het standpunt van internationaal recht, In de geschiedenis waarvan Nederland zoo menigmaal de spil van Europa ge weest Is. Het blad rechtvaardigt Nederlands standpunt, dat In geval van een Engelich- Dultschen oorlog de Hollandsche neutraliteit van belde kanten evenveel gevaar loopt. Dat standpunt Is noch een gevolg van een gevoel van vijandschap jegens Engeland, noch van een partijkiezen ten gunste van Dultschland. Op de Taffvale spoorlijn, nabij Ponty pridd, heeft een botsing tusschen een passagiers- en een kolentreln plaats gehad. De voorste wagens werden geheel In elkaar gedrukt, terwijl andere wagens ver nield werden. Eif personen zijn gedood. Onder de bij hei spoorwegongeluk te Pontypridd omgekomen passagiers be vinden zich drie leden van het uitvoerend comité van de Zuld-Wales mijnwerkers- federatie, die naar Londen reisden om de nationale mijnwerkers-conferentie bij le wonen. DUITSCHLAND. Darmstadt, 22 Jan. Hedenmiddag 2 uur had hier de begrafenis plaats van kapitein- luitenant Fischer, commandant van de onderzeesche boot „U 3". Er waren 10.000 belangstellenden. De Keizer, de groot hertog van Hessen en prins Albert van Pruisen waren vertegenwoordigd. Het olficlerskorps. nam aan de glechtl^hejd^d^l, wie twee geredde officieren van de „U 3". Een zeldzame pech had een Dultsche metselaar, die met vakgenootcn te Qross- Umstadt bij Heidelberg arbeidde. De mannen hadden samen een lot gekocht In de Hesslsche Staatsloterij. Eenlge dagen vóór de trekking echter berouwde het één van de deelnemers zijn goede geld voor een dergeiyke speculaiie gegeven te hebben en bood hij zijn tiende lot weer ten verkoop aan. Niemand wilde toebijten, tot eindelijk een andere metselaar het aandeel voor een paar varkenskarbonaden overnam. Eenlge uren later kwam evenwel reeds een bode van den loterij-collecteur, die mededeelde, dat de groote prijs van 200,000 mk. en de premie van 300,000 mk., te zamen 500,000 mk. dus, op het nummer der metselaars gevallen was. Iedere deelhebber zou 50,000 mk. krijgen. Men kan zich de wanhoop van den armen kerel denken, die de 50,000 mk. voor een paar varkenskarbonaden had ingeruild. Het was hem nog maar een zwakke troost, toen de gelukkige winnaar verklaarde 2000 mk. te willen afstaan. BELGIË. Brussel, 24 jan. Bij de Belgische kamer Is door den heer Frank, afgevraagde van Antwerpen, een verzoek ingediend om een Interpellatie te mogen richten tot den minister van Bultenlandsche zaken over de houding, die de Belgische regecrlng denkt aan le nemen in verband met de neutraliteit van België en de vrijheid van de Schelde, die bedreigd worden door het Nederlandsche ontwerp tot versterking van Vllssingen. De interpellant is voornemens hiervoor de urgentie te vragen In de Kamer. NEDERLAND. Qroningen, 23 Jan. Vermoedelijk door het dragen van costumes van een costumier by een gemaskerd bal, waardoor de be smetting werd opgeloopen, Is bij de familie Holthaus alhier typhus uitgebroken, met het noodlottig gevolg, dat één der zoons, de heer Bernhard Holthaus, die onlangs te Lelden cum laude zijn doctoraal-examen In de rechten aflegde, overleden Is. De overige vier patiënten maken het naar omstandigheden wel. Havelte. Zaterdagmorgen wilden zich eenlge arbeiders uit deze gemeente, die naar hun werk gingen, als naar gewoonte door de weduwe Lente over de Oude Vaart laten zeilen. Zij vonden echter den „punter" een bootje In den stroom drijven en tot hunne groote ontsteltenis het lijk van de oude vrouw daarnaast. Aan het achterhoofd werden twee gapende wonden opgemerkt. Zoo spoedig mogelijk werd genees kundige hulp gehaald, welke echter niet meer mocht baten en ook de politie werd dadeiyk met het voorgevallene In kennis gesteld. Of aan een ongeluk of aan misdaad moet worden gedacht, Is nog niet uit gemaakt. Voor dit laatste was aanvankelijk wel eenlge reden, wijl een kist In het huisje van de alleenwonende vrouw was opengebroken. Deze moet echter geen voorwerpen van waarde hebben bevat, welke trouwens ook niet aanwezig waren. Het bed was onbeslapen, zoodat het ongeval den vorlgen avond vermoedelijk heeft plaats gehad. Een streng onderzoek wordt door de politie Ingesteld. Assen, 23 Jan. De 26-jarige J. T, van Havelterberg, Is Maandag door den rijks- en gemeente-veldwachter van Zuldwolde (bij Hoogeveen) In een hol onder den grond te Zuldwolde overvallen en gearresteerd. Deze persoon, die reeds tweemaal veroordeeld was wegens Inbraak, wordt nu verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan een 7-tal Inbraken te Havelte en Fredrlksoord en stond deswege ge signaleerd In het politieblad. Bij onderzoek In het hol werden eenlge horloges ge vonden. Zwaar geboeid werd de verdachte heden naar hier vervoerd, om ter beschik king der justitie le worden gesteld. Amsterdam, 23 Jan. Op het tram- kruispunt Weteringschans en Vijzelstraat, terzelder plaatse ongeveer waar vóór eenlge jaren zulk een droevig tramongeluk gebeurde, had Zaterdag weer een ernstig ongeval plaafs, dat echter niet te wijten I» J\?a de 38-jarlge glazenwaischer j. Rey, wonende Elegantlersstraat 131 aan den verkeerden kant op een tramwagen van lijn 10 springen. Door een tramwagen, komende van tegenovergestelde richting, werd hij helaas gegrepen en overreden, waardoor hem het llnkerdijbeen nagenoeg verbrijzeld werd en het rechterdijbeen een gecompliceerde breuk bekwam. In een café In de nabijheid werd door dr. Stuikop van de Weteringschans, die onmiddellijk ter plaatse verscheen, de eerste hulp ver leend. Daarna Is de ongelukkige, na door den dokter en een verpleger van den Qem. Qeneeskundlgen dienst te zijn ver bonden, onder gelelde van dr. Sturkop per automobiel-ziekenwagen naar het Wllhelmlna-Oasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De gewonde Is Zondag overleden. Amersfoort, 23 Jan. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een vrouw wegens mishandeling: zij heeft eer: vriend van haar In de wang gebeten Op zoo'n hartelijke llefkoozlng was deze blijkbaar niet gesteld. Utrecht, 23 Jan. In één der volke logementen In de Eilzabethstraat alhier kwam Zondag een 35-jarlge Duttscher om logies. De man noemde zich monteur en deelde mede, afkomstig te zijn uit Miihl- hausen. Des avonds begaf hl) zich te ruften; gisterenmorgen bleef de logeergast ongewoon lang boven. Toen men ging kijken, wat de reden kon zyn van zijn wegblijven, vond men den jongen man dood te bed. De gaskraan was slechts ten halve gesloten, en hij was door gasverstikklng om het leven gekomen. Dr. Idenburg constateerde den dood. Het lijk Is daarna naar het hoofdbureau van politie gebracht. Leiden, 23 Jan. Onze gemeente schijnt In de laatste dagen als een vruchtbaar terrein voor oplichters te worden be schouwd. Één persoon heeft het vooral op dames-studenten gemunt, by wie hy medeiyden schijnt te willen opwekken. Hy studeert te Utrecht en zit In tydeiyke verlegenheid. By een vrouweiyke studente wist hy f 20 te krygen. By anderen ving hy bot. Een ander, misschien is het één van dezelfde combinatie, vraagt van boek- en kunsthandelaren boek- en kunstwerken op zicht, die aan een zeker adres moeten worden bezorgdof doet rechtstreeks bestellingen van f 30 f 40 tegeiyk. De meeste boekhandelaren roken lont, doch ook hier gelukte het er een beet te nemen. De politie heeft de oplichters nog niet te pakken. Woudrichem, 23 Jan. Zaterdagmiddag waren eenlge kleine jongens op één der grachten aan het zoogenaamde ysloopen. Plotseling zakten zy midden In de gracht er door. Na verschillende pogingen werden 4 jongens gered, de vyfde verdronk. Het lijkje werd twintig minuten later opge haald. Qouda, 23 Jan. Eenlgen tyd geleden werd by den heer P. Rond, yzerhandelaar alhier, f 400 ontvreemd. Van dezen diefstal werd verdacht de winkelbediende De J., die sedert spoorloos was verdwenen. Het Is thans gebleken, dat de jongeling de wyk naar het buitenland heeft genomen. Het laatst was hy In Keulen, waar het geld spoedig was opgemaakt. Van hieruit schreef hy naar zyn ouders en zyn vader haalde hem naar hier terug, waar hy door de politie In de ouderlyke woning werd gearresteerd en later naar het huls van bewaring te Rotterdam werd overgebracht. Naaldwijk, 23 Jan. Zondagavond, tusschen 10 en II uur, had te Honselers- dyk een ontzettend ongeluk plaats, dat aan drie menschen het leven kostte, twee moeders en een 15-jarig meisje, een ongeluk, waarvan de geheele streek vol Is: De echtgenoote van J. Snydoodt, wonende alhier, ging met haar 15-jarig dochtertje naar haar broer, den tuinder J. Kemmers, wonende aan den Nieuwen Weg te Honselersdyk, om er gezellig den avond door te brengen. Toen het uur van vertrek weder was gekomen, zou de echtgenoote van den heer Kemmers haar schoonzuster en nicht een eind den weg opbrengen. Dit aanbod werd dankbaar aanvaard en de drie vrouwen vertrokken vrooiyk en wel. Het ongeluk heeft echter gewild, dat ze kort daarna, door de duisternis misleid, vermoedeiyk willende helpen, allen ver dronken. 's-Qravenhage, 23 Jan. Volgens den Haagschen krontekschryver van de N. Gr. Crt. zou H M. de Koningin als Haar meening over de viering van Haar 12J-jarlg regeerlngs-jublleum gezegd hebben „Ik heb In de 12j-jaar van Myn regee ring getracht Myn plicht als Koningin naar beste weten te vervullen; ben Ik daarin cenlger mate geslaagd, des te beter maar dan dank He het aan de gelukkige omstandigheden, waartn Ons Vaderland verkeert en aan de eeriyke eigenschappen In Ons Volk. Ik heb echter weinig gelegen heid gevonden Iets te doen, dat My aan spraak geeft op erkenning en waar op zichzelf 12.J-jarlge dienst In geen staats burger als een buitengewone aanleiding tot onderscheiding wordt beschouwd, vond Ik dat men ook tegenover My geen uit zondering moet maken. Ik wil dus gaarne een lied of aubade van de werkleden aannemen maar Me dunkt men moest het daarbij laten. Ik waardeer de vrlendeiyke bedoeling van hen, die een feest willen organlseeren, maar zonder bepaald eenlg verzoek voor welk huldebiyk ook, af te staan, zou Ik willen zeggener Is geen reden voor een hulde, die Ikzelf niet gerechtvaardigd reken". 24 Jan. Naar men verneemt, konden de gebruikeiyke rytoeren en wandelingen van prinses Juliana gedurende eenlge dagen niet plaats hebben door lichte verkoudheid, waarvan de prinses thans weder geheel hersteld Is. De prinses moet zich In alle opzichten flink ontwikkelen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden vertrekt Vrydag naar Schwerln. De leden der Tweede Kamer zyn byeengeroepen tegen Dinsdag 7 Febr. a s 's nam. ten twee ure. In deze vergadering zal een regeling der werkzaamheden plaats hebben. Een gegoed winkelier In de „oude stad" alhier miste sinds eenlgen tijd des morgens geregeld vrij aanzleniyke geld bedragen uit zyn kasregister. Overtuigd, dat het personeel, dat met de kas In aanraking kon komen, absoluut betrouwbaar was, nam onze zakenman, teneinde raad, de politie In den arm, nadat wederom bankpapier verdwenen bleek. Met een rechercheur werd een heelen nacht In het magazyn gewaakt, doch er gebeurde niets; den volgenden nacht evenmin, doch tegen den ochtend van den derden nacht werd behoedzaam de achter deur van het magazyn geopend en sloop Iemand op zyn sokken naar binnen. Terstond overmande men den Inbreker en men bemerkte tot niet geringe verbazing, den 18-ja'lgen zoon van den buurman, eveneens een welgesteld winkelier, te pakken te hebben. Dit jongmenich klom des nachts door middel van een ladder over den tuinmuur en had op die manier al heel wat keeren den winkelier bestolen; hy werd onmlddeliyk In verzekerde bewaring gesteld. Onze Minister van Bultenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Chlneesche Regeering onder meer aan de Nederlandsche Regeering het ver zoek gedaan heeft artsen naar Mandsjoerye te zenden voor wetenschappeiyk onderzoek van de maatregelen, die genomen zouden kunnen worden tegen de verspreiding en tot bestrydlng van de longenpest. Personen, die bereid zyn tot omschreven doel zich naar Mandijoerlje te begeven, gelleven zich te richten tot het Departement van Bultenl. Zaken. Rotterdam, 23 Jan. In den nacht van Zaterdag op Zondag Is alhier Inbraak gepleegd. Dieven verschaften zfch toegang tot de perceelen 2 en 4, Open Rystuln, waarin beneden gevestigd is het magazyn van de fi'ma Schuld éi Co. In Sprat's patent-artikelen, terwijl de bovenétage In gebruik was als vergaderlokaal. By de fi'ma Schuld Co. werden ge stolen 60 70 gouden, zilveren en bronzen medailles, een groote voorraad honden halsbanden en kettingen, enz., en eenlg tafelzilver, lerwyi uit het bovenhuis een hangklok gestolen werd. By de wed. U. A., In de Molcnsteeg alhier, hadden eenlgen tyd een Duttscher met zyn vrouw vertoefd. Vrydag was het tweetal spoorloos verdwenen. Toen de de secretaire opengebroke'n en t 6UU ont vreemd Dt firma J. en A. van der Schuyt alhier, heeft den 24en dezer een r.eregelden dienst geopend tusschen Oenua-San Remo- Monaco en Nice, met hare speciaal voor dat doel Ingerichte schroefstoomer „Hol- landla", vroeger „Schelde". Deze dienst zal een groot gemak zyn voor de aan de Rlvtera overwinterende toeristen daar men per schip op d t steeds kalm n blauwe Ligurlsche zeo een prachtig k panorama geniet, en riet Is .(ootges! j aan het stof en de tunnels d.. spoorwegen. Dr Irecht, 24 Jan. Maandagnamtddag Is her hoofd van gemeenteschool no. 4, de heer C. Regoor, op noodlottige wyze om het leven gekomen. Ter hoogte van het „Hals de Merwede" Is hy In de rivier geraakt. Wel snelden spoedig een paar Papendrchters toe met hun roeiboot en wisten h'.n vrij vlug uit het water te halen, maar het leven was toen reeds geweken. Te Papendrecht aan wal gebracht, werd hy aldaar spoedig herkend. De heer Regoor was niet ouder dan 46 jaar. Sedert 1 Februari 1899 stond hy aan het hoofd van de genoemde school, waaraan hy vroeger onderwyzer was. Zlerlkzee, 25 Jan. Onze politie gaat vooruit! Twee agenten verrichten hurrne diensten per rijwiel, terwijl één hunner vergezeld Is van een politle-hond. Door het hoofdbestuur der schlppers- vereenlglng „Schuttevaer" Is aan de betrokken autoriteiten verzocht, op de Orevellngen, voornameiyk beneden Bommc- nede, In de zwarte tonneniyn nog eenlge zwarte tonnen te doen uitleggen. Men verzoekt ons plaatslrg van het volgende Nu het oogenbllk nadert, waarop een deel der Nederlandsche jongelingschap zal worden opgeroepen om den dienstplicht te vervullen, zij wederom gewezen op de gelegenheid, welke aan beschaafde en ontwikkelde jongelieden geboden wordt om by de militaire schoolcompagnle te Amers foort te worden opgeleid voor den rang van vaandrig. De toelating tot deze Instelling, welke dit jaar ruim 60 leerlingen telt, kan worden verkregen, hetzij op verzoek na een verbintenis als kader-reservist, hetzij rechtens na zich te hebben opgegeven voor adsplrant-mllltle-cff cler, In welke belde gevallen de eerste oefenlngstyd, welke dan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1