ZIERIkZEESGHE&NIEUWSBODK. Maandag 23 Januari 1911. (Z ierikzeesche Courant). NIEUWSTSJDINBEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste IAARGAN6. No. 9033 Ultgevar-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redaotauri i. WAALE. ADVERTENTIE N. Vin 1—3 regels 30 cis., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen Gevonden op den openbaren weg: Een porlemonnale met geld. kachelsleutel. kussensloop. rozenkrans. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau' van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 lot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Besmettelijke ziekte. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Qelet op de verklaring, dat de besmettelijke ziekte .diphtheritis" In deze gemeente epidemisch voorkomt; Mede gelet op de tweede zinsnede van artikel 21 der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten MAAKT BEKEND: dat gedurende de afgeloopene week (van Maan dag 16 tot en met Zondag 22 Januari 1911) één persoon Is aangegeven als aangetast door diphtheritis, terwijl geene personen aan de ziekte zijn overleden. Zierikzee, den 23 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Bericht aan Zeevarende. Sirene weder in werking, Nieuwe Sluis, Zeegat van Vllsstngen. Volgen, telegrafische tnededeeling van het Loodswezen i. de Sirene te Nieuwe Sluis, op ongeveer51" 24' 4 N.b. en I» 22' 7 1 W.l. weder in werking gesteld. Wrak vaartuig gelegd. Reede van Vlissingen. Volgens mededeellng als voren is ter reede van Vlissingen een wraklichtschip gelegd nabij het aldaar gezonken S S. .Battique", ligging wrak: 51° 25' 30" N.b, en 1° 17' 40" W.l. RUSLAND. Te Peteriburg heeft de politie de hand kunnen leggen op een langgezochte zwendelaarster, een zekere Lebedewa. Men heelt deze dame een gansche reeks van dlefsiallen kunnen bewezen, zoodat ze voor geruimen lijd het looneei harer werkzaamheden vaarwel zal moeten zeggen. Lebedewa had te St.-Morltz vorst Gagarin beroofd van een menlgle Juweelen. Voor dli lelt werd ze gearresteerd en toen bleek, dat zij o. a. de Pelersburgsche actrice Wulfson bestolen had en bij overste Wasslljew 10.000 roebel aan contanten had gerooid. Dc zwendelaarster werkte in compagnonschap met een kozak, Wolnls- koff. ZIJ bezat een fraai, groot huls, ge kocht van de opbrengst der gestolen en verpande of verkochte Juweelen. NEDERLAND. Sneek, 19 Jan. De 14 jarige zoon van den heer O. alhier, speelde gisterenmorgen onder de les in de H. B. school met een huls van een revolverpatroon, dien hij van zijn achterbuurman had gekregen. Met een speld werd er In gewroet om te onder zoeken ol er zich ook nog slagpoeder In bevond. Onverwacht ontbrandde 't poedi r, en de Jongen kreeg de volle lading In het oog. Na schooled ging de vader met den patient naar Dr. B„ die noodlg oordeelde den oogarts, Dr. R. Ie Leeuwarden te raadplegen. Deze vond den toestand van 't oog zorgwekkend en kon niet terstond conslateeren of 't beschadigd lichaamsdeel al dan niet behouden zal blijven. Beverwijk, 21 Jan. Door 't vallen legen een gloeiende kachel, tijdens afwezigheid der moeder, ls een driejarig Jongetje alhier, zoodanig verbrand, dat de dood er hit gevolg van ls. Ook een kleiner broertje kreeg door de vlamvattende kleeren van 'I oudere brand wonden en wordt In het ziekenhuis te Haarlem verpleegd. Oldenzaal, 21 Jan. De 120 Russische emigranten, aangekomen per stoomschip Campanello", kunnen de Dultsche grens passeeren, Indien zl) in het bezit zijn van plaatskaarten naar de Duitsch-Russische grens en In afzonderde rijtuigen lot de grensstations Eljdlkühnen, Ottolotshln, lllo- //25W- r wo en Proslken worden doorgevoerd. De consul moei wederom eene verklaring afgeven. Men verwacht nog heden door zending. Steenwljk. Deze gemeente mei slechts 8000 Inwoners kan bogen op een afdeeling van den Bond voor Slaalspenslonneerlng, die 800 leden lelt. Zou de Zlerlkzeesche afdeeling. Indien elk lid op zich nam slechts één lid aan te werven, het ook niet zoover kunnen sturen? Vooruit 1 de handen aan de ploeg. Alkmaar, 21 jan. Een machinist van de stoomtram Haarlem—Alkmaar zag, loen hij met de tram van Beverwijk kwam, Ie Velsen een oud man tusschcn de rails loopen. Hel gebel bleel ongehoord en hoewel hij uit alle kracht remde voorzag de machinist, dat de tram door de gladheid van de rails nog wel een heel eind zou doorloopen, vooral daar het helling-afwaarts ging. De oude man zou dus onvermijdelijk overreden worden. De machinist sprong daarop van de tram, en wierp den man ter zijde. Deze kwam echter tegen een boom en door den schok wederom op de rails neer. Nogmaals sprong de machinist toe, en wist nog juist vlak voor de tram uit met den ouden man, die doof bleek, bij den dijk neer te springen, en zoo met eigen levensgevaar den bedreigde le redden. Nijmegen, 21 Jan. Een conducteur van de spoorlijn Nijmegen—Kleef, die ook behoorde tot de smokkelaarsbende, waar over herhaaldelijk In de laatste dagen ge schreven werd, Is le Duisburg gevangen genomen In een sigarenwinkel, op het oogenbllk dal hij er ruim 20 000 sigaren afleverde, terwijl In den winkel nog 120 000 vermoedelijk gesmokkelde sigaren werden aangetroffen. Utrecht. Het zal eenlge maanden geleden zijn, dat zich in den omtrek van den Vleu- lenschenweg alhier „een zaakwaarnemer" vestigde, die tegelijkertijd een Incasso bureau oprichtte, speciaal voor den winkel stand. Doch al spoedig waren de klachten over dezen practlzljn en zijn Invorderings bureau van dien aard, dat de politie meende het publiek ernstig te moeten waarschuwen tegen het aanknoopen van relaties mef dezen zaakwaarnemer. Op een goeden dag waren practlzljn en Incassobureau, dank zQ de mededeellngen van politie, verdwenen. Na dezen heeft thans een tweede het gewaagd den kleinen winkelstand ter hulp te komen; hij vestigde zich op den Daalschendljk alhier, noemde zich „rechts geleerd adviseur", en verspreidde strooi biljetten, waarop met groote tellers stond gedrukt, dat dit Informatiekantoor zich speciaal wenschte te richten tegen „on eerlijke concurrentie", "„zwendelpractijken" enz. enz. Er zijn wederom kleine neringdoenden geweest, die dezen practlzljn hun ver trouwen hebben geschonken en zelfs grootere winkeliers zijn er weer eens ingevlogen. Met dit gevolg, dat de brave lieden zich zien bedrogen. De „zaakwaarnemer" Is Zondag heel stlekum vertrokken, zonder adres achter te laten, blijkbaar bang voor de politie, die hem de laatste dagen precies naging. Intuischen Is er daar ter slede een banketbakker, die aan den „practlzljn" appelbollen heefl geleverd mei den Nieuw jaarsdag en voor z'n levering Ihans geen cent betaling ger.Irt. Hij heefl gezel schap aan een juffrouw van een kruideniers winkel, die eenlge weken lang alles „op het boekje" op den Daalschendljk thuis bezorgde en haar goed vertrouwen nu mei geen halfje ziet beloond. Zoo zijn er méér, die van hun „pracllzt|n" hebben te vorderen. Maar mynheer Is er niet meer; waar hij zit, weet men niet. De politie, aan wie men heden z'n nood kwam klagen, kon er niet veel anders aan doen, dan de menschen waarschuwen voor 'n volgend maal. Stellendam, 31 Jan. Op den 7en Mei 1910 Is In den Nieuwen Waterweg aan den grond gevaren het Inkomende Dult sche stoomschip „Dusseldorl", geladen met haver, komende van Riga met be stemming naar Rotterdam. De lossing en het afbrengen van dit stoomschip zijn aangenomen door de berglngsmaalschappl] Holland, directeur de heer W. A. van den Tak, te Rotterdam. Aan de lossing van het schip hebben ruim 'n veertigtal vlsschersvaailulgen uit de gemeenten Goedereede, Ouddorp en Stellendam deelgenomen. Terwijl deze zaak zich geheel heeft afgewikkeld en het berg loon reeds aan de schippers is uitbetaald geworden, heeft thar.s de rijks-polltte, op vermoeden van ontvreemding van haver uit gemeld stoomschip, In den laatsten lijd een uitgebreid onderzoek ingesteld, zoo wel bij de schippers der blazerschulten, die daarbij betrokken zijn geweest, als bij enkele landbouwers, kooplieden en anderen, door wie van de schippers haver, her komstig van het gestrande schip „Dussel- dorp", werd gekocht. In verband met dit onderzoek zyn M. d. L. en K. K. alhier, reeds respectievelijk In hun kwaliteit van gemeente-veldwachter en buitengewóón-veldwachter van Stellen dam, op vermoedens, daarbij betrokken te zijn, door den commissaris der Koningin geschorst. Zierikzee. De Rederykers-vereenlging „Concordia" heelt de koninklijke goed keuring verkregen. Qenoemde vereenlglng zal, naar wij met genoegen vernemen, vermoedelijk in Maart, voor de Afdeeling Zierikzee voor den Bond van Slaals penslonneerlng een tooneelstukj: opvoeren. Zondagavond gal hel Cagltostro- Thealer, onder directie van den heer Van Kinsbergen een voorstelling In de Concert zaal alhier. De frontloge en zljbalcons waren goed bezet, doch In de beneden zaal prijkten een menigte ledige stoelen. Toch was hel programma niet onaardig. In plaats van mej. Caroline Westenberg, die ongesteld was, werden de nummers vijf en negen gegeven door den chevalier Van Kinsbergen, die met miss Cleopatra en miss Whalh ook de overige nummers van het programma uitvoerde. De vlugheid van den heer Van Kinsbergen trok aller aandacht, terwijl de leuke wijze van causeeren van dezen acteur ook In de smaak van het publiek viel. Verder ver dienen de nummers zeven en negen van het programma vermelding. De voorstelling, die circa half elf was geëindigd, werd mei een gezellig bal besloten. Bj Kon. berl Is J. W. Roskes, ont vanger der directe belastingen en accijnzen le St.-Maartensdyk, ontheven van zijn tegenwoordig beheer, en tijdelijk belast met de waarneming van het ambt van controleur der grondbelasting, met bepaling dal hy als zoodanig tijdelijk wordl toe gevoegd aan den controleur van dien tak van dienst te Eindhoven. De 2e-lultenant Enklaar van het 4: Bal. 3e Reg.-Inf. le Vlissingen, wordl van 14 Februari tot 31 Mei gedetacheerd aan de normaalschielschool te 's-Gravenhage tot het volgen van een gymnastiek-, scherm en zwem-cursus. De torpedobool „G 10", welke van Nieuwedlep naar Vlissingen heeft over gebracht een torpedo, bestemd voor een op de werf der Kon. Maalsch. „De Schelde" In aanbouw zynde torpedojagers, Is weer naar Nieuwedlep vertrokken. Noordwclle. Op 31 December 1909 bedroeg het aantal Ingezetenen dezer ge meente 467. Door geboorte en vestiging vermeerderde dit aanlal met 31 en ver minderde dit door overladen en vertrek met 48, zoodat op 31 December 1910 deze gemeente 450 Inwoners telde. Verder z|J gemeld, dat de 5 overledenen samen 430 jaren telde, alzoo gemiddeld ieder 86 jaren. De jongste bereikte den leeftyd van 78, de oudste dien van 91 jaar. Haamstede. BIJ de laatste volkstelling bedroeg het aantal Inwoners dezer gemeente 1050. In den loop van het jaar 1910 ver meerderde de bevolking door geboorten met 36 en door vestiging met 31, samen 67 personen. ZIJ verminderde door overladen met 11, door vertrek met 28, samen 39 personen. Hel getal Inwoners vermeerderde dus met 28, zoodat het bevolklngcljfer op 31 Dec. 1910 bedroeg 1078. Getal huwelijken 10. Colljnsplaat, 19 jan. In de laatst ge houden vergadering der kolenvereenlglng „Onderlinge Hulp" werd door den boek houder rekening gedaan van zijn beheer over het vorige jaar. Hieruit bleek, dat op 1 dezer de bezitting bedroeg f 922,34. De vereenlglng lelt 280 leden. Wegens periodieke aftreding van den secretaris, den heer P. Beun, en de commissarissen de heeren P. Janse en P. Baardolf, moest er een verkiezing plaats hebben. De secretaris werd herkozen met 56 van de 59 uitgebrachte stemmen, de belde com missarissen met respectievelijk 45 en 42 stemmen. De kolen werden den leden geleverd als volgt: kachelkolen 80 cent, nooljes-kolen 88 cent per hectoliter en stukken f 1,20 per 100 kilogram. Vergadering van het Departement „Noord-Beveland". Ingekomen was een schrijven van den heer W. J. Brouwer te Cortgene, Inhoudende, dal hij zyn be noeming tot lid van het bestuur aanneemt. Daarna hield de heer A. T. C. Swenne van Wlssekerke een lezing over de reis van Sven Hedln, een Noor door de Azia tische Steppen en door Tibet. Deze voordracht, opgehelderd met lichtbeelden, een dertigtal, bevredigde zijn gehoor, wal echter niet talrijk was, geheel en al. Veel wetenswaardig werd meegedeeld, en de voorzitter was zeker de tolk der vergadering loen hij den heer Swenne dank zei voor zijn zoo boetende als leerzame lezing. Middelburg. Volgens het verslag van de bevindingen en handelingen der ge zondheidscommissie alhier over 1910, is dit jaar de gezondheidstoestand niet zeer gunstig geweest. Wel werd de commissie officieel slechts in kennis gesteld met gevallen van ziekten, die met name ge noemd zijn In de epldemlewet, maar de commissie hoorde bovendien van ernstige angina, mazelen, kinkhoest, influenza en lal van rheumatische aandoeningen. Het sterftecijfer was echter laag en bedroeg 246 tegen 281 in 1909 en 238 in 1908 In 't verpleeghuis werden opgenomen 239, In het gasthuis 583 zieken't aantal verpleegdagen In het eerste was 2607, In hel laatste 21817. Over het algemeen kan de toestand van de «cholen bevredigend worden genoemd, al blljfl er nog steeds hier en daar te verbeteren over. Bij den wensch door de commissie van toezicht op het lager onderwijs ter kennis gebracht van B. en W. om aanstelling van één of meer schoolartsen, sloot de gezond heidscommissie zich gaarne aan. De commissie meende echter met een be spreking der détails le moeten wachten tot de zaak in beginsel door den raad was vastgesteld; ze sprak echter reeds als hare meening uit, dat zonder twijfel ook de scholen der meergegoeden onder dal instituut moesten worden begrepen. De commissie achtte het wenichelljk er den hoofd-lnspecteur der volksgezondheid op te wl|zen, dat zij van den burgemeester steeds kennis krtygt wanneer er In een gezin een besmettelijke ziekte Is uitge broken; ook de hoold-lnspecleur zendt de commissie deze opgave, die hem bezorgd wordt door den behandelenden geneesheer. Nu ontvangt de commissie echter meer opgaven van den burgemeester dan van den hoold-lnspecteur. Er gaan dus kennis gevingen verloren door geneesheeren aan den hoofd-lnspecteur gezonden ol door den laatste aan de commissie of wel de geneesheeren doen In strtyd met de wet geene geregelde aangifte. Ten slotte vestigde de commissie er de aandacht van den hoofd-lnspecteur op dat er bij haar bijna nooit aangifte wordt gedaan van eenlge ziekte, die de volks gezondheid bedreigt ten zij deze met name genoemd I* In de epldemlewet. De commissie meent, dat dat niet Is, zooals het behoort, daar zij toch zeker by Iedere ziekte die de volksgezondheid bedreigt eene roeping kan hebben te vervullen. De commissie vernam, dat Inderdaad sommige geneesheeren in verzuim waren en daarom door den hoofd-lnpecleur zyn herinnerd aan hunne verplichtingen, ler- wyi tegen een hunner eene vervolging Is Ingesteld. Deze laatste werd, ook in hooger beroep, veroordeeld. Ten slotte ontleenen wy nog aan het verslag, dat 't getal perceelen, aangesloten by de waterleiding ook dat jaar weer toe nam. Door Ged. Slalen van Ze. land Is de heer W. O. Swavlng, archivaris der ge meente Middelburg, benoemd lot bibliothe caris der provinciale bibliotheek. Met Ingang van 3 Januari zyn be noemd tot lid en plaatsvervangend lid van de tlendcommissle In Zeeland de heer mr. J. J Htyse en de heer dr. L. W. A. M. Lasonder, belden te Middelburg. Terneuzen, 18 Jan. De heer B. van Hyfte, winkelier te Philippine, vond verleden week in den Ireln van Terneuzen naar Gent een portefeuille met ongeveer f 10,000. De portefeuille werd overhandigd aan den stationschei te Selzaete, alwaar bleek, dat deze verloren was door een paarden handelaar uil Leeuwarden. Landbouw en Veeteelt. Dreischor. In hel afgeloopen jaar werd door de landbouwvereeniglng alhier aan gekocht superphosphaal 383006 K.G f 9113,25 chilisalpeter 203C84 - 21144.14 patentkall 3925 - 254 34 peru-guano 4575 - 339,92s kaloenmeel 97107 - 9527,77s; lynschilfers 51412 - 5666,15 lynmeel. 25600 - 2817,56 aardnotenmeel 12700 - 1332 53 nuï». 5600 - 410,20 steenkolen4275 H L. - 3395.68 grint. 339 M». - 732,24 Te zamen f 54735,79. De toegepaste kortingen bedroegen 117,81s. Haamstede. Op 20 Jan. j vergaderde in he' hólel „Bom'' alhier d- /ereenlglng tol Gemeenschappeiyke Veev-.rzekerlng. Hoofdzaak op deze vergae;/ing was de onderhandschen verkoop van den in Zuid- Hol'vnd aangekochlen stier „Concurrent". Kooper werd de heer W. G. Boot Jz. alhier, alwaar genoemde stier ook ter dekking slaat voor koelen van nlet-leden der vereenlglng. Tevens werd op deze vergadering In beginsel besloten lot de oprichting van een contröle-vereeniglng. Veehouder», die geen lid zyn der Vereenlglng lot Gemeen schappeiyke Veeverbetering, kunnen toch lid worden der conlr6!e-vereenlglng en zich daartoe aanmelden by het bestuur. Schouwen. Overal slaan de landbouw gewassen goed en gezond te velde, dank zij het vry zachte winterweer. In het land wordt nog werk verricht, dat In het najaar moest worden uitgesteld. De winter it zoo zacht dat overdag zelfs nog enkele runderen In de welde worden aangetroffen. Of de landbouwer geen vorst verlangt? De gulle groei der gewassen zou (enigs zins getemperd worden; de omgeploegde akkers zouden In het voorjaar gemakkeiyker te bewerken zyn, door dat de groote vaste kluiten aarde, door den vorst zouden zyn verbrokkeld en uiteengevallen. Er Is voor een open winter veel vddr te zeggen, maar hy heefl ook veel tegen. Westelijk-Schouwen. De zachte winter bevordert zeer het afloopen r.n de ont wikkeling der bolgewassen, jammer dat de vorst, waardoor de groei eenlgszlns zou belemmerd worden, op zich laat wachten. Als de vorst later Invalt, zou hy een zeer nadeellgen Invloed kunnen uitoefenen op de reeds le ver ontwikkelde bollen. St.-Filipsland. 20 Jan. Ten bewyze welke hooge pryzen tegenwoordig voor paarden besleed worden, dlene, dat door den heer A. van Dljke een 8-jarig werk paard (ruin) verkocht is voor I 725. De tulnbouwvereenlglng „Tholen en Omstreken" besloot op de tentoonstelling le Middelburg collectief In te zenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1