Vrijdag 20 Januari 1911 Tweede Blad. (Z ierikzeesohe Courant). NIEUWSTIIDIN6EN. ZIERIKZEESdHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste 1AAR6AN6. - No. 903!. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Reddoteun J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 cti. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en VrQdags-mlddags uiterlijk S Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. amerika. Onlangs meldde men, dat te Wheeling, in West-Virglnia, het proces Is begonnen tegen mevrouw Schenk, beschuldigd van poging tot vergiliiglng van haar man, den mllllonnalr-varkenshandelaar. De vrouwelijke detective, die In de rol van ziekenverpleegster de beklaagde In het oog hield, legde Donderdag zeer bezwarende veeklaringen af. Miss Evans (roo heet deze Sherlock Holmes in rokken) had er slag van gehad, zich van den beginne al aan het vertrouwen van mevrouw Schenk Ie winnen. De beklaagde was zeer verzot op uitgaan en feestvieren, terwijl haar man juist van een kalmer leven hield. „John is te oud voor me", zoo beklaagde zij zich tegen miss Evans, „Ik zou graag een rol spelen in onze kringen, maar hi| heeft alleen maar hart voor zijn zaak!" BIJ verschillende gelegenheden noemde mevrouw Schenk de leden der rijke varkensslachtersfamllie .Dultsche duivels". Toen Schenk's toestand erger werd, gaf ze z'n gewaande verpleegster den volgen den wenk: „Als John dood gaat, dan moet u zijn kleeren onderzoeken en mij de sleutels geven, vooral die van zijn brand kast. De sleutels mogen In geen geval In handen van zijn bloedverwanten vallen". Op 20 October vertelde de lieve gade aan de „ziekenzuster", dat zij twee waar zegsters had geraadpleegd, die belden hadden verklaard, dat „John" Kerstmis niet zou overleven. Verder vertelde miss Evans, dat mevrouw Schenk zicb bitter weinig om den toestand van haar man bekommerde. Avonds placht ze ln den schouwburg te zitten, en eens was ze den geheelen nacht uit gebleven. Menigmaal had ze alle medlcljn- fleschjes mee naar haar kamer genomen en er dan later op gestaan, haar man zelf de medicijnen in te geven. Eens klaagde de zieke, dat het water, dat zijn vrouw hem had gegeven, hem misselijk had gemaakt. Toen de verpleegster er nu zelf van dronk, werd ze eveneens ongesteld. Toen de patiënt tenslotte, zeer tegen 't verlangen van z'n vrouw, naar een ziekenhuis werd gebracht, trachtte mevrouw Schenk miss Evans over te halen, hem een pil van rattenkruid in te geven, waarvoor ze een belooning van 500 dollar toezegde. Dit gebeurde ter gelegenheid van een auto-rit en de chauffeur zegt, het gesprek te hebben afgeluisterd. In dit alles is eenlgszins duister, hoe hel mogelijk is, dat men het leven van een mcnsch in de waagschaal heeft durven stellen, alléén om op sllnksche manier de schuld van een verdachte gifmengster te kunnen constateeren. Washington, 18 Jan. Bl| een ketel- ontploff ng op een slagschip zijn negen man omgekomen. De oorzaak der ramp Is onbekend. italië. Te Senerchia bij Napels had een moord plaats, die groote opschudding verwekte, vooral om dè bij-omstandigheden. Een jonge jonge boer en een jonge boerin waren ongeveer geiqktqdlg uit de gevangenis ontslagen. De boer had uit jaloezie zijn vader en zijn vrouw vermoord, daar hij zijn vader er van verdacht In betrekking tot zijn vrouw te staan. De jonge boerin, die gelljkiqdlg met hem In de gevangenis zat, had harerzijds haar schoonmoeder vermoord, omdat deze haar te nauwkeurig bewaakte naar haar zin. De belde misdadigers, die door zulk een afschuwelijk toeval terzelfder Ityd uit de gevangenis kwamen, knoopten toen tot grooten schrik van het geheele dorp een liefdesbetrekking aan. Vooral de moeder van de boerin was er over ontzet en trachtte haar dochter tevergeefs over te halen om haar ver houding tot den misdadiger te verbreken. Toen alle pogingen der moeder faalden wachtte deze den minnaar harer dochter in de kerk af en sloeg hem, terwijl hij voor het altaar knielde, met een bijl het hoofd af. Terwijl alle aanwezigen In ontzetting vluchtte, gaf de moeder zich bq de politie aan. Een Itallaansch handelsreiziger, Cuveolo genaamd, en zijn vrouw zijn vermoord door leden van de Camorra Eén der moordenaars Is reeds in hechtenis genomen. De groep waartoe hij behoort wordt geacht één van de meesl gevreesde en machtige misdadlgersbende van Europa te vormen. De bende heeft overal haar vertakkingen, en terroriseert niet alleen Italië maar ook Turkije-en een deel van de Levant. De leden der benden zweren op een Ijzer cruc fix een plechtlgen eed van irouw en van geheimhouding. Hij, die den eed breekt, wordt sleeds met den dood gestraft. Ook Cuveolo zou tot de benden hebben behoord en zijn eed gebroken hebben. De leden dezer bende, die uit alle klassen der maatschappij, zoowel uit de arbeiders - als uit aanzienlijke kringen, worden gerecruteerd, oefenen alle „b-anches" der misdaad uit: smokkelarij zoowel als diefstal, opllchling en moord. In Turkije hebben zij vele brandstichtingen op hun geweten. De volgende tragische geschiedenis wordt uit Rome gemeld Een soldaat, die na de aardbeving In Calabr en Sicilië met zijn garnizoen naar Regglo gezonden was, had daar o.a. het leven gered van een jong meisje, dat zes dagen onder pulnhoopen bedolven had gelegen. De kennismaking onder deze droeve omstandigheden leidde tot liefde en deze tot verloving en huwelijk, nadat de jonk man zijn diensttijd had volbracht. Woensdag 1.1. trouwde het paar en den volgenden morgen vond men belden dood In hun slaapvertrek. De politie, die vermoedde dat het geen zuiver spel was, liet de lijken onderzoeken en men vond vergif. De politie vermoedt dat de „Zwarte Hand" er weer mee In verband staat, want de vermoorde bruidegom was In Amerika geweest en had daar leden van de „Zwarte Hand" gekend. Wellicht had hij beloofd niet te zullen trouwen. enselahd. BI) de kroningsplechtigheid zullen 60 000 man troepen langs den weg geschaard slaan, dien de koninklijke stoet zal nemen. In Liverpool is aangekomen mevr. Eckstein, die een tournée maakt door 44 landen, om honderd mlllioen handteeke- nlngen le verkrijgen voor een petitie aaa de volgende vredesconferentie In Den Haag, ten gunste van den eeuwigen vrede. fraükrijk. 't Moet op het net van den Wester Staatsspoorweg In Frankrijk wel een treurige warboel zijn. Nu Is weer gebleken, dat ruim zeven honderd goederenwagens, Fransche, Spaan- sche, Belgische, Duitsche, „terzijde ztyn gezet" op de thans niet gebruikt wordende lijnen naar een renbaan. Uit de er op geplakte ellquetten blijkt dat de meeste daar reeds gerulmen tijd staan. Men vindt er waggons onder ge vuld met levensmiddelen, met de aan duiding van „qigoed", een verhuiswagen met een Inboedel, zelfs één met geslacht vee. Om de belangen van de eigenaars schijnt niemand zich te bekommeren. Doch ook met de eigendommen der maatschappij zelve wordt op onbegrijpelijk nalatige wijze omgesprongen. BI) de reparatiewerkplaatsen staan tal rijke wagens, welke slechts een kleine herstelling behoevenvergeten op de zijsporen, waar telkens maar weer nieuwe materieel wordt bijgeschoven. Zoo zelfs, dat de achterste wagens de stootblokken hebben vernield en van de rails af In een sloot zijn gereden. En niettegenstaande de directie verklaart dat de ophooping van goederen aan de verschillende stations het gevolg Is van een tekort aan materieel, wordt geen enkele poging gedaan, om In dezen chaos orde te scheppen. Parijs, 18 Jan. In politieke kringen te Parijs, werd heden een telegram uit Den Haag ontvangen, meldend, dat de Neder- landsche regeering het ontwerp der kust verdediging zal Intrekken, en een nieuw indienen, dat tot geen crltlek aanleiding zal geven. 19 Jan. De Matin vermeldt een Fransch- Hollandsch Incident te Tanger waarbij een Fransclunan de eigendom van een terlcln opelechte, dat hem bij gerechtelijke uitspraken was toegekend. Hij maakte z'ch met krachlmlddelen van het terrein meester, terwijl hij den bezitter, een Hollander, verdreef. Deze, vergezeld van 25 gewapende Span jaarden, verdreef na een korten strijd den Franechman weer. Bq de Hollandsche en Spaansche legatie Is een klacht Ingediend. Dicht bij het dorpje Venesville, In de buurt van Hürre, stortlen de vorige week twee grondwerkers, tengevolge van een aardverschuiving, ongeveer 28 meter omlaag, waar zij, wonder boven wonder, ongekwetst bleven liggen In een soort gewelf, gevormd door de over elkaar heenvallende steenblokken en aarde. Op hun hulpgeroep, dat als uit de onderwereld scheen te komen, kwamen de andere arbeiders ln de steengroeve toesnellen en stelden zich door een smalle vrij gebleven spleet In verbinding met de levend begravenen. Daar leder oogenbllk een nieuwe grondverschuiving kon plaats hebben en ook deze spleet dichten, zorgde men er vóór alles voor, dat de onvrij willige holbewoners tot aan hun redding geen gebrek zouden lijden. Niet minder dan 14 brooden, van 10 pond leder, 40 liter appelwijn, een groote pastel, boter, eieren, tabak en lucifers werden door de spleet in het onderaardsche gewelf afgelaten, waar alles dankbaar ln ontvangst werd genomen door de twee mannen, die het Inlusschen zoo „huiselijk" mogelijk hadden gemaakt in hun verblijf. Daarop begon het reddingswerk, dat nu reeds een week duurt, dag en nacht door, zonder evenwel tot een goed einde te hebben gevoerd. In dien tijd zqn vijf reddlngsschachlen gegraven, maar vier daarvan werden vroeg of Iaat door het blnnenstroomende water vernield of In ieder geval onbrulkbaa. gemaakt en eerst bij de vijfde gelukte het Dinsdag tot op 10 meter diepte af te dalen. Er blijven nu nog 19 meter af te graven en men vreest ernstig, dat het water, hetwelk op die plaats den grond als een spons door- sleperl, het reddingswerk nogmaals zou kunnen teniet doen. Als alles goed gaat, hoopt men op Zondag of Maandag het doel bereikt te hebben en de twee verongeluk e arbeiders le redden, wanneer zij tenminste tot dien tijd zijn toegekomen met hun 140 pond brood en 40 liter appelwijn. Toen Dinsdagnacht om twaalf uur de sneltrein uit Marseille te Parijs aan kwam, ontdekte hef stallonspersoneel onder één der wagens, half zittende op, half hangende aan de assen, een kind, dat zich trachtte te verbergen. Het werd er onder uit gehaald en het bleek een zielig jjchie le zijn, dat verstijfd en ellendig was van de koude en geheel onherkenbaar door stof en rook. De slakkert werd schoongemaakt en verwarmd en toen hij wat bijgekomen was vertelde hij zijn doodgewone en heel trieste ge schledenls. Het kind was te Parijs geborenna den dood van zijn ouders werd het armlastig en korten tijd later werd het naar een glasblazerij gestuurd te Bar aan de Seine. Daar moest de jongen bij de zengende ovens veel te hard werken, naar hij zeide. Hij kon het niet uithouden en liep weg. Drie dagen zwierf hij rond en kwam ten laatste In Dijon terecht. Hij had maar één verlangen: terug naas Parfla, waar hij een paar menschen kende, makkertjes gehad had en waar familie van hem woonde. En zoo besloot hij onder een spoorwagen te gaan hangen, die van DlJon naar Parfls ging. Zijn zuster da?' zou hem zeker wel helpen. En heldhaftig klampte het kind zich vast aan de assen onder één der wagens. 's Avonds om tien minuten voor zessen vertrok de trein; om twaalf uur was hl) te Parijs. Zes uur lang den tijd om de driehonderd-vijftig kilometer Dijon— Parijs af te leggen hing-zat het kind onder den wagen. Bang was het niet ge weest zelde het, wel koud. De mannen, die het kind te Parqs ondervraagden, liet zijn zuster komen en vroegen haar of zq hel mee wou nemen. Zij weigerde. En nu Is het ventje weer armlastig. Misschien wordt het wel weer naar de glasblazerij gestuurd. □uitsch land. Dinsdag LI. Is de onderzeesche boot „U 3" In de Helkendorfer Bocht bij Kiel gezonken. Één der afdeellngen van de boot liep, zonder dat men hel wilde, vol water, en daarop zakte het vaartuig naar den bodem. Het moet met de punt naar boven s'aan en met den achtersleven naar beneden, een positie, die hel bergen niet gemakkeiqker zal maken. Onmiddellijk zijn daartoe de drijvende bok „Vulkan" en een groote Ir-aan der keizerlijke werf in Kiel naar de plaats des onhells gevaren. Toen men evenwel zag, dat het omhoog halen der boot maar niet zoo cvenijes gen zou, begon men onmiddeliqk pogin gen In het werk te stellen om de 30 man sterke bemanning te redden. Wel achtte men geen oogenblikkeiqk levensgevaar voor ben te beslaan, want er was voor 48 uren zuurstof voorraad aan boo'd, maar vergiftigde gassen, angst in de be nauwde ruimte daar beneden den zeespiegel en tal van andere oorzaken brengen hel leven vaak In gevaar van een onderge- dompelden onderzeeër. Het was een hcele geruststelling, toen men door middel van den telefoonboel, die door de bemanning der onderzeebooten losgemaakt kan worden en die dan naar de oppervlakte drijft, in gemeenschap kon komen met de menschen ln de boot en men ervoer, dat allen nog ln leven waren. Diep lag de boot overigens niet, want de eenlge meters lange periscoop (een buis met spiegels, waardoor men beneden zien kan, wat er boven het watervlak voorvalt) slak boven water uit. In den loop van den middag slaagde men er gelukkig In achtereenvolgens 26 man uit. de boot te voorschijn te halen, hetzij door een luik, hetzij door de torpedolanceerbuls. Sommigen waren reeds bewusteloos, doch konden bijgebracht worden. Vier man bleven evenwel ont breken; het waren zijdie In den commandoloren z»ten, te weten de com mandant der boot, Fischer, de olficler van de wachtluitenant Kalbeen twee minderen. Om hen te naderen moest de toten worden opengebroken. De avond viel en nog had men die mannen niet gered. Het schijnsel van eenlge zoeklichten gaf een naargeestig effect aan dien droeven a beld daar In de Heikendorfer Bocht. Helaas is het werk der onvermoeide red ders r.let met succes bekroond geworden. Naar een telegram van Woensdag meldt, rijn de vier menschen wel uit den to-cn te voorschijn gebracht, doch levenloos. Pogingen, om hun levensgeesten weder op te wekken, faalden. ln de Berlljnsche voors'ad Schöneberg Is Maandagochtend een brulale poging tot roofmoord gepleegd onder de volgende omstandigheden. Op den hoek van twee der voornaamste straten bevindt zich het diukbezochle „Grand Café Schüneberg", waarvan sinds Mei 1.1. de 32-jarlge Arthur Leopold gérant Is. Toen nu Leopold Maandagochtend om 5 uur het café gesloten had, wilde hij zich zooals steeds, naar zijn in 't zelfde huls gelegen woning begeven, waarheen hij de kas met de ontvangsten van den vorigen dag pleegt mede te nemen. HQ moest daartoe de biljartzaal overaleken, die op de eerste verdieping is gelegen, ln zijn gezelschap bevond zich de hulsknecht, dien hij sinds eenlgen tijd steeds tot zijn bescherming op deze nachtelijke wandeling door het groote, verlaten huis medenam. Juist toen belde mannen de donkere biljartzaal hadden betreden, stortte zich Iemand op Leopold, wierp hem ruggelings op één der biljarts, bracht hem niet minder dan 15 messteken in het hoofd toe en trachtte hem de kas met meer dan 1500 Mark ?nn contanten te ontrukken. De hulsknecht greep het kistje echter en op zijn luid hulpgeroep kwamen de portier en de W. C.-oppasser toesnellen. De misdadiger vluchtte nu de trap op, naar den zolder, vond geen uitweg en werd daar gegrepen en stevig vastgebonden. De dader bleek een zekere Martin Kuszmann te zijn, die In den laatsten zomer In het c?'é keukenchef was geweest, maar die betrekking in October 1.1. had opge geven en sindsdien werkloos was. Zijn kennis van de Inrichting van het café stelde hem in staat ongemerkt door den nooduitgang het huls binnen te sluipen en zich in de biljartzaal te verschuilen; hij wist, dat z|jn voormalige chef d'e zaal met de kas moest passeeren. Het was hem echter onbekend, dat Leopold zich In den laatsten lijd door zijn huisknecht lie vergezellen. De gérant deed dit pas nadat Kuszmann zijn dienst had verlaten en op herhaald aandringen van zijn hulsgenooten. Zonder de spoedige tusschenkomst van zijn knecht ware Leopold stellig het slacht- off;r van den herculisch gebouw ten roover geworden. Ondanks de vele steken bestait er gelukkig geen direct levcnsg.vaar voor den getroffene. In niet minder dan 92 vergaderingen van kolenwerkers ln het Ruhr-geb'ed werd Zondag met algemeene stemmen een molie aangenomen, strekkende tot verhooglng der loonen. De christelijke syndicaten gaan ditmaal samen met de „ronde" en dreigen eveneens met staking, indien hunne cfschen niet worden Ingewilligd. Één der lijken van de verongelukte luchtreizigers van den ballon „Hlldebrandt" Is uit den Inham der Oostzee voor de Pommersche kust opgehaald. Naar het andere wordt nog gedregd. Eelden be vonden zich nog In de mand, die twee meter onder water op den grond rustte. Men denkt, dat de luchtreizigers het Ijsdek van het haf voor vasten grond hebben aangezien. Uit Frankfort wordt een vrij zeldzame diefstal gemeld. Daar zijn uit een kappers zaak door handgauwe boeven v >or 40 0C0 mark aan geprepareerde natuurlijke haar vlechten gestolen. Daar hel Berlljner verbruik van valsch haar buitengemeen groot Is. aldus de ongalante correspondent van de Berl. Lok. Anzzullen de Frank- forter vlechten wel spoedig In de Dultsche hoofdstad opduiken. belüiE. Een 31-jarlge jonge vrouw Is te Gent Dinsdagmorgen bij haar tante In de Slnt- Cathelljnealraat vermoord gevonden. Zij leefde afgezonderd en gescheiden van haren man. Zl) had twee kinderen bq zich van 6 jaar. De politie, ter plaatse geroepen, vond op de binnenplaats, In een stalletje, zekeren Warrens, hangen, een 21-jarige timmerman aan wlen de tante vroeger haar huls had verboden. De moordenaar moet 's morgens In huls gedrongen zijn en het meisje de keel doorgesneden hebben. Niemand heeft iets gehoord. Het parket van Namen Is te Velalne een zonderlinge zaak gaan onderzoeken. Een jong meisje was daar gestorven. Zq had zich viijwilllg laten doodhongeren. Dit melrje, een 17-jarige fabrleksweikster, was onlangs door een vQfial schurken aangerand en erg mishandeld. Sinds dien waren haar geestvermogens gekrenkt e« zq weigerde te eten. De schuldigen zqn bekend en zullen weldra In handen van het gerecht zqn. Brussel, 18 Jan. Het journal de Bruxelles bericht, dat de mqnwerkers van Luik ronduit weigeren, z'ch te gedragen naar de uitspraak der afgevaardigden van hun bond tol wederopneming van den arbeid, daar die afgevaardigden zich tevreden hebk n gesteld mr mondelinge beloften, terw"! zit In opdracht hadden het veiktqgen van een herroeping der geïncrimineerde reglementen, zonder meer. nederland. Appingedam, 18 Jan. Een treurige gebeurtenis Is de laatste dagen alhier het onderwerp der gesprekken. Vrqdagavond heeft de dienstbode van den eer G. T., zekere T. F., uit Leermens, haar vrqer stlllekens binnengelaten en toen men den volgenden morgen het meisje ging roepen, bleek zq levenloos in haar bed le liggen. De jongeling W. B„ uit Loppersum, was toen ook nog aanwezig, doch deed zoo wonderiqk als Iemand die niet wel was. Zondagmiddag arriveerde alhier de justitie uit Groningen, tot nader onderzoek, ierwqi W. B. vootloopig In verzekerde bewaring bleef. Men geloofde dat de jongelui des nachts door kolendamp In het slaap kamertje bewusteloos zqn geworden, met voor het meisje zoo treurige gevolgen. Het iqk Is naar Groningen overgebracht. Amsterdam, 17 Jan. De recherche alhier heeft een groot aantal horloges ln beslag genomen van groote waarde, die een 3-tal mannen trachten te verknopen. Het Is gebleken, dat de horloges af komstig zqn van een Inbraak, 10 jaar geleden te Brussel gepleegd. Wegens die Inbraak werden desiqds de gebroeders Arle en Willem Bo.re door de Belgische justitie elk tot langdurige ge vangenisstraf veroordeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5