ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 13 Januari 1911. BLOOKERS (Z ierikzeesohe Courant). Dit nummer bestaat uit drie bladen. Uit Stad en Provincie. DAALDERS CACAO. iog tan grond aan TelsgraL iPi WwrbBricht, ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VR1JDAO verschat, Is voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9028 Uitga ver-Hoof dredaoteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. MEOERLAHD. Goedereede, 11 Jan. Op de Hlnder- rlbben is Donderdag een stoomichlp gestrandwaarschijnlijk de Hull-boot „Selbty Abbey", van Huil naar Rotterdam. De sleepbooten „Wodan", .Zuiderzee" en .Oceaan" verleenen hulp. Er slaat een hooge zee en het schip zit gevaarlijk. Blijkens een nader bericht zijn vier passagiers en de stuurman met eigen boot alhier geland. Na eenlge reizen van de sloom- reddlngsboot „Prins Hendrik", waarbij In den beginne de kapitein en de 7 nog overgebleven manschappen der Hull-boot weigerden het schip te verlaten moesten zij, tengevolge der hevige zecén, daar eindelijk tot overgaan en zijn alhier aangebracht. Omtrent de redding der opvarenden van het stoomschip „Selbey Abbty" wordt nog nader uit Maassluis gemeld: Met de stoomreddigsboot „Prins der Nederlanden" zijn van het gestrande stoomschip „Selbey Abbey" 12 man ge land (I bootsman, 5 stokers, 1 stewardes, hofmeester en 4 passagiers). Door de reddingsboot te Hellevoetsluls Is 1 stoker geland. Er bleven toen nog acht man aan boord, onder wie de kapitein. Z|j werden later door de stoomreddingsboot „President van Heel" afgehaald en te Hoek-van-Holland geland. De geredden zijn te Hoek-van- Holland in het „Hotel Amerika" onderge bracht. De eerste hulp bij ongelukken en zeerampen was by aankomst der schip breukelingen aanwezig, om zoo noodlg hulp te verleenen. Het schip Is nog dicht en zit In goeden toestand. Met L. Smit Co.'s sleepdienst Is contract gemaakt voor berging van schip en lading. Zlerlkzee, 13 Jan. In de oude koffie kamer der Concertzaal vergaderde gisteren avond het Departement Zlerlkzee der Maatschappy „Tot Nut van 't Algemeen". De heer jhr. De Muralt opende de ver gadering, deelde mede, dat de secretaris, de heer Hombach, verhinderd was de vergadering by te wonen, en deelde na lezing en goedkeuring der notulen mede, dat een brief van het Bestuur der Nuts- spaarbank was Ingekomen, waarin werd medegedeeld dat het besloten had jaaiiyks tot wederopzegging toe een subsidie van f 100 te geven aan de Vereenlglng tot oprichting en Instandhouding van de Ambachtschool, en één van f 300 aan de Armen-Bewaarschool, Ingaande 1 Januari 1911. Mr. Cau lichtte het schryven van het Bestuur nader toe. De Armenbewaarschool had jaariyks een tekort van f 300 en moest om dit te dekken, het bagatelletje dat het had, inteeren. De Nutsspaaibank gaf voorts een subsidie van f 250 aan het Departement, en één van 850 aan „Onderling Hulpbetoon". De voorzitter betuigde het bestuur van de spaarbank dank voor de medewerking, die het Departement gedurende de laatste twee jaren van hem ontvangen heeft. De voorgesrelde subsidle's werden goed gekeurd. De heer Van der Have werd tot afgevaardigde gekozen naar een te Middel burg te houdene vergadering, ter bespreking van onderwysbelangen. De behandeling van het adres, dat door een twintigtal vereeniglngen geteekend Is, en waarin voorgesteld wordt om tegen het wetsontwerp, dat de strekking heeft de gehuwde onderwyzeressen Ie ontslaan, te protesteeren op een te 's-Hage te houden protestmeeting, werd tot een volgende vergadering uitgesteld. Voorgelezen wordt een schryven van mr. J. P. Cau, dat hierop neerkwam. Meermalen was hem gebleken, dat de talrBke veldarbelders in deze gemeente groote behoefte hebben aan een stukje grond, hetwelk zy met hun gezin kunnen bebouwen. GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS Ook onlangs bleek dat uit een circulaire van de Christeiyke Werklleden-Vereenlglng alhier, waarin deze vraagt om geldeiyke bydragen, teneinde één of meer stukken grond ten behoeve van hare leden te kunnen koopen. Voor hetzelfde doel zyn dan ook door verscheidene Nutsdepartementen comrnis- slën voor tuingrond-verhuring ingesteld. Het komt hem voor, dat ook door or,s Departement, met medewerking van de Spaarbank, In deze behoefte zoude kunnen worden voorzien. Schryver is voornemens deze zaak op de eerstvolgende vergadering van het Departement ter sprake te brengen, en verzoekt het bestuur beleefd deze onder de alsdan te behandelen onderwerpen te willen opnemen. Mr. Cau ligt dit schryven mondeling toe. Een groot deel van de arbeidersbevolking, zelde spreker, bestaat alhier uit veld- arbelder», die meerendeels een maand of drie geen werk hebben, zoodat zij dan zonder verdiensten zyn. Daarin zou kunnen voorzien worden door werkverschalfing, Maar dit Is moeliyk, omdat de menschen niets anders kennen dan hun vak. Ook kost dit te veel geld. Alleen het bebouwen een door hen gepacht stukje grond hun ten goede kunnen komen. Een van zou deel van de veldarbelders bezit een stukje grond ln pacht, waarop zy uien en aard appelen telen, die zy deels zelve gebruiken deels verkoopen tot betaling van hun pacht. Maar de losse arbeiders hebben dat niet. Het zou voor hen veel waard zyn, als zy een stukje grond dicht by de stad In pacht hadden, teneinde dit te bebouwen. De Chrlsteiyke Werkliedenvereenlging, die reeds vroeger een poging had gedaan teneinde voor haar leden grond te ver krijgen, schynt daarin niet geslaagd te zyn, want zy heeft opnieuw een circulaire verspreid, waarin duizend gulden voor verwezeniyklnq van haar denkbeeld ge vraagd wordt. Nu heeft de Spaarbank een reserve-kapitaal, waarvan een gedeelte zou kunnen bestemd worden voor aankoop van grond, en die grond zou kunnen gesplitst worden en door een commissie van het Departement tegen een matige rente van b.v. 4 pCt aan die losse arbeiders ter bebouwing worden gegeven. Sprekernoemde een tiental-tal Departementen op, waarin Iets dergeiyks gebeurt. Hy noodlgt het bestuur uit een commissie van drie leden te benoemen teneinde de zaak te onder zoeken. Na een langdurig debat, waaraan be halve de voorsteller en de voorzitter, nog deelnamen de heeren mr. De Vries van Doesburg, mr. Bakker, Pagé, Van Nouhuys, Van Zyverden, mr. Prins en Huvers, werd een motie aangenomen waarbij het Bestuur werd ultgenoodigd een ondezoek In te stellen naar de wenscheiykheld van tuin grondverhuring aan arbeiders, en zoo ja, op welke wijze deze het best zal ge schieden. Hierop werd door den voorzitter de vergadering gesloten. In drommen was 't publiek Woens dagavond naar de Concertzaal opgegaan, teneinde de Wognummers, waarvan men zooveel gelezen had, te hooren. De zaal was dan ook, wat men noemt, totaal uit verkocht. Oeen plaatsje was meer te krygen. Nog nooit hebben wij de Concertzaal zóó vol menschen gezien. Het was een schoone aanblik, die ge mengde zangvereenlglng uit Wognum op het tooneel In een halven cirkel geschaard )e zien, de dames In haar witte kleedy met gouden kap, maar het was nog stree- lender voor onze ooren deze zangers en zangeressen te hooren. Was aller ver wachting hoog gespannen, wy kunnen getuigen, dat allen van den melodleusen zang genoten hebben. Welke heeriyke muziek, welke llefiyke zuivere tonen! Hoe slechtlg en aangrypend ;lonk dat diiemaal rerhaald Amen 1 En wat een fraai be- wonderlngswaardlg stemgeluid van de soliste! Men kon het bemerken aan de ademlooze stilte gedurende den zang, dat de honderden, die daar op alle rangen gezeten waren, diep onder den Indruk waren van hetgeen ten gehoore werd ge bracht. En was het wonder, dat na het einde van elk lied het auditorium In een geestdriftig applaus losbarstte! Het was een mooie avond, die zeker by allen, die de Wognummers gehoord hebben, nog lang In het geheugen zal biyven. De directeur, de heer Willem Saai, kan met trots op zyn werk neerzien. Drelschor. Op 1 Jan. 1911 bedroeg het aantal ingezetenen alhier 1269. Door vestiging en geboorte vermeerderde het met 92; door vertrek en sterfte verminderde het met 98. zoodat er was een verminde ring van 6 personen. Het totaal op 31 Dec. 1910 was alzoo 1263. Duivendljke. De bevolking bedroeg op 31 December 1910 284 mannen en 256 vrouwen, totaal 540 zielen. Eikerzee. De bevolking bedroeg op 31 December 1910 301 mannen en 270 vrouwen, totaal dus 571 zielen. Bruinlsse. Voor de vacature ontstaan door het ontslagnemen van den heer C. Boller als raadslid, zei 25 Jan. eene verkiezing en 1 Febr. eene stemming plaats hebben. Door de alhier bestaande afdeeling van den Bond voor Staatspenslonneerlng werd Donderdagavond eene vergadering gehouden. Door den voorzitter, den heer Boers, werd mededeeling gedaan dat het ledental van de afdeeling met een zevental was toegenomen. Na bespreking, werd een reglement voor de afdeeling vastgesteld. In verband daarmede werd het ledental van het bestuur uitgebreid en van vyf op zeven gebracht. Medegedeeld werd dat de heer Jhr. De Muralt In den loop dezer maand een lezing over ouderdomsverzekering zal houden. Stavenlsse. Op I Jan. 1911 bestond de bevolking dezer gemeente uit 891 mannen en 886 vrouwen, totaal 1777 Inwoners. In 1910 werden er geboren 34 m. en 23 v., totaal 57 kinderen. Er vestigden zich 33 m. en 26 v., totaal 59. Er stierven 11 m. en 8 vtotaal 19 en er vertrokken 40 m. en 30 v., totaal 70, zoodat er dus eene totale vermeerdering Is van 16 m. en II v., totaal 27 Inwoners en de bevolking op 1 Jan. 1.1. bestond uit 907 m. en 897 v., totaal 1804. In de gemeente had men 16 sterfgevallen. Er werden 19 huweiyken gesloten. By Kon. besluit Is een pensioen van f 180 toegekend aan mej. H.W. Q uakkelaar— Van Dellen, vroeger onderwqzeres alhier, en een van f 784 per jaar aan den heer F. J. Jlmkes, laatstelijk conducteur le klasse der brievenmalen op de postroute Bergen- op-Zoom—Slavenisse. St.-Annaland, 13 Jan. De bevolking vermeerderde In den loop van 't vorige jaar met 40 personen en bestond op 31 Dec. 1910 uit 1236 mannen en 1286 vrouwen. Scherpeoisse, 12 Jan. By de nieuwe regeling van onbezoldigde ryks veldwachters, zyn er alhier twee commission ingetrokken, t. w. van Anth. van der Wetff en J. van Veen. De bevolking bedroeg op 1 Januari j.l. 719 mannen en 663 vrouwen, dus een totaal van 1382. Middelburg. De heer A. ten Harmsen van der Beek, commissaris van politie alhier, herdenkt 1 Maart as, den dag, waarop hy vóór 25 jaar In politiedienst trad. Landbouw en Veeteelt. 33800 K.G. salpeter, 11500 zwavelzure ammoniak, 58400 K.G. ammonlak-super- phospaat, 14800 K.O. landbouwkalk, 500 K.O, patentkall en 16100 K.O. kalnlet. De aanbesteding daarvan zal plaats hebben op Woensdag a.s., des v.m. elf ure, In .café Rystenbli". Stavenlsse. Door de Regeering Is aan de Boerenleenbank alhier f 175 geschonken als tegemoetkoming In de gemaakte on kosten. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg veroordeelde heden den 22-jarlgen reiziger In rywlelen W. H. Kuit Rotterdam, die beklaagd was van het onder valsche voorgevens onder zich verkrygen van rywielen en een motorrywlel van personen In verschillende plaatsen van Zeeland, wegens verduistering tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. De vermoedeiyke medeplichtige van K., eveneens een Rotterdamsche reiziger, is voortvluchtig. KERKNIEUWS. Bruinlsse. Tot president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. alhier Is gekozen de heer Jac. Goudzwaard. O N D E R W IJ S. St.-Filipsland, 13 Jan. Als no. 2 op eene en no. 3 op de andere voordracht voor onderwyzer te Gouda Is geplaatst de heer A. van Es, onderwyzer aan dc school in den Anna-Jacobapolder. Scberpenlsse. Door de landbouwver- eenlglng „Scherpenlsse en Poortvliet", werd alhier opgaaf gedaan voor de levering van 103300 K.O. superphosphaat, We lezen In de Nieuwe Courant: Men weet dat de Staatscommissie voor den Landbouw, Ingesteld bij Kon. Besluit van 20 Juni 19C5, no. 72, In October 1909 een ïyvlg rapport, met voorstellen, be treffende den economlschen toestand der landarbeiders ln ons land heeft uitgebracht. Één der voorname hoofdstukken van dit rapport behandelde uitvoerig het vraag stuk der verstrekking van grond aan land arbeiders; bevordering dus van klein grondbezit. Naar wy vernemen is thans gereed ge komen een ontwerp van wet, met memorie van toelichting, dat als titel draagt: Ver- kryglng door landarbeiders van woning met land in eigendom of van los land in pacht. Het mag gezegd, dat de directie van den Landbouw deze zaak vlug heeft Ier hand genomen en In een wetsvoorstel belichaamd. Wyders mochten we vernemen, dat ten aanzien van dit ontwerp In de eerste plaats het oordeel zal worden Ingewonnen van hooger genoemde commissie, wellicht ook van eenlge andere deskundige lichamen. Niet ondienstig Is 't, hier nog eens zeer In 't kort weer te geven tot welk Inzicht de meergenoemde staatscommissie op 't sluk van verstrekking van grond aan landarbeiders Is gekomen. De zienswyze is, dat verstrekking van grond en van grondcrediet aan landarbeiders wettelijk en onder staatstoezicht behoort te worden geregeld. De staatshulp moet er op zyn gericht, om de landarbeiders In staat te stellen zich een arbeldersplaatsje of wel een los arbeldersperceel te ver schaffen, dat hen niet verhindert hun arbeid in loondienst te besteden, en waardoor zy Inkomsten als aanvulling van bun loon kunnen genieten. Ten aanzien van een arbeldersplaatsje behoort naar het oordeel der commissie aan eigendom de voorkeur te worden gegeven; ten aanzien van een los arbeidersperceel aan pacht. (Dit be ginsel ligt ook opgesloten in den titel van het hlerbedoeld wetsontwerp). De ver- kr Ij ging van grond dient zooveel mogeiyk plaats te hebben langs den gewonen contractueelen weg; bij verkryging In eigendom, met fiaancieele hulp. Verder gewaagt de commissie ln haar resumé van: „plaaiselyke vereeniglngen, vennootschappen of stichtingen, die uit sluitend In het belang van de uitgifte van grond en het verleenen van grondcrediet aan landarbeiders moeten werkzaam zyn". Bij ontstentenis dezer lichamen zou de commissie B. en W. willen zien aange wezen om aan de arbeiders het gevraagde mits ean de wetteiyke elichen zj voldaan te verschaffen. |-dlen noodlg moet van een vereenvoudigd ontelgenlngs- recht kunnen worden gebruik gemaakt. En elndeiyk zou aan de genoemde lichamen van staatswege de gelegenhe'd moeten worden verschaft, den arbeiders gemakkeiyk en goedkoop grondcrediet te verleenen, waarvan de rentebetaling en aflossing zoo blliyk mogelijk moeit" worden geregeld. Hrt ongeluk te Zaamslag. Betreffende het treurig ongeluk te Zaam slag wordt ons nog nader het volgende gemeld: De burgemeester, de heer P. J. Wortman, was Dinsdagmiddag met den gemeente ontvanger, de» her J. Geelhoed, op de eedenjrcht gedaan. Belden hadden zich gtiulmen tyd verd.k; opgesteld doch toen bleek, dat zy geen vogro der schot konden krygen, riep de heer Wortman den heer leelhoed, die een eind verder zat, toe: „Laat ons maar naar huls gaan, want ze komen deze keer toch niet". De heer Geelhoed vond dit goed en stapte toen opkort daarop hoorde hy een schot vallen, waardoor de heer Geelhoed In de meening verkeerde dat de heer Wort man nog enkele vogels onder schot had gekregen en eerstgenoemde den burge meester toeriep: „Heb je nog wat". Hy kreeg hierop evenwel geen antwoord en ging daarop onmlddeliyk naar den burge meester, wlen hy, tot zyn groote ontstel tenis tegen den grond vond liggen en by nader onderzoek moest de heer Qeelhoed tot de treurige ontdekking komen, oat de heer Wortman reed* overleden was en dat hy de volle lading van zijn eigen geweer ln het hoofd had gekregen. Het bleek dat het geweer van den heer Wortman verward was geraakt 'egen een paal met prikkeldraad en daardoor de haan was overgegaan met het bekende noodlottige gevolg. Dat de droeve dood van den algemeen geachten burgemeester, tevens secretaris, met groote verslagenheid is vernomen, laat zich wel begrypen. De heer Wortman, die 10 jaar burge meester van Zaamslag is gev eest, werd door de gemeentenaren, ook d^or anders denkenden, zeer bemind, wat dezen zomer by de verkiezingen voor de Prov. Staten nog overtuigend Is gebleken, toen hy In deze gemeente van de 620 stemmen er 412 op zich vereenlgde. Zyn heengaan op deze tragische wyze Is voor de gemeente dan ook een groot verlies. Uitvoer van groenten. Men schryit ons uit Walcheren: Tot voor een paar jaar werden op ons eiland byna uitsluitend groenten geteeld voor verkoop ln de naaste omgeving. Slechts enkelen legden zich op export toe, maar deze had toch niet veel te beteekenen. Doch het „Eendracht maakt macht" heeft ook In deze zaak weder verandering gebracht, want door samenwerking is het thans zoover gekomen, dat in den afgeloopen zomer en ook thans nog geregeld waggon- ladingen door tusschenkomst van een exporteur te Venlo naar Dultschland ver zonden worden, en In den a.s. zomer zal lederen werkdag een waggon worden ge laden. Vooral worden augurken, waarvoor het zaad uit Dultschla- wordt Ingevoerd, voor uitvoer verbouwd, doch ook andere artikelen als: boonen, erwten, kruisbessen, enz. vinden van hieruit hun weg naar onze oosteiyke naburen. Voor de groententelers op ons eiland kan, wanneer op deze wyze wordt voort gegaan, een goeden tyd aanbreken. naar waarnemlnge. verricht Ir ten morgeit van 13 Januari tilt, me1 "gedeeld door het Koninkiyk Nederl. eorologlsch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773 7 te Valentla. Laagste barometerstand 748 2 te Riga. Verwachting (van den avond van 13 Januari 1911 tot den avond van 14 Januari): toenemende tot matige of krachtige Weste- lyke tot Zuid-Westeiyke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschyniyk regen- of sneeuwbuien, zelfde temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1