Woensdag 11 Januari 1911. (525 ierikzeesche C o xx ran t). BERICHT. 250,500,1000,3000 oi 5000 regels, NIEUWSTUDIKQEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9027. Uitga ver-Hoof drariaotsuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 et». Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag ge opend van des voormiddags 9 - tot des avonds 8 ure, tot het aannemen van ad- vertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan bulten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. AMERIKA. Op 18 November werd te Brooklyn, de voorstad van New-York, een kleine jongen, Oulseppo bongo, op klaarlichten dag van voor den winkel van zijn vader meege troond door onbekende dieven en sindsdien werd er nlels meer van den knaap gehoord. ZQn vader ontving een anoniem schrijven, waarin hem werd gezegd, dat hij z|jn kind tegen een losprijs van 15.000 dollar kon terugkrijgen. Door een gelukje werd Dinsdag de plaats bekend, waar de leden van de „Zwarte Hand" den gestolen knaap ge vangen hielden, naar wlen sinds zijn ver dwijning tevergeefs door de best getrainde detectives werd gezocht, 's Morgens ontving de commissaris van politie een kort, maar afdoend anoniem schrijven, waarin werd gemeld, dat de twee gestolen knapen want een dag na Gulseppo werd eveneens de 8-jarlge Michel Rizzo gestolen ge vangen werden gehouden in een groot huls In de „East Side" wijk van New-York. Dit gebouw stond reeds vier jaren te kwader naam en als het brandpunt van alle lagen en listen der „Zwarte Hand" bekend. Drie jaren geleden werd daar de zoon van den eigenaar van de huizenrij, waartoe het huls in kwestie behoort, ge vangen gehouden door de bewoners, lot zyn hoog losgeld betaald was. Commissaris Flynn, kort beraden, riep zijn beste mannetjes, pootlge, dappere en schrandere kerels bij zich en deelde hun mede, wat hij vernomen had. Zeven polltle-agenten, gewapend met revolvers en gummistokken, trokken naar het huls, waar Gulseppo Longo gevangen zat en hij alleen, want later bleek, dat de kleine Rlzzo een dag te voren was weggebracht, men weet niet waarheen. Bij het gebouw gekomen, gingen drie agenten naar achteren, om op de brand ladders te letten, terwijl de vier anderen de straatdeur aan de voorzijde binnengingen. Allen waren verkleed als landbouwers, om geen achterdocht te wekken, en de kleine Nicholas Rlzzo, een broertje van den nog vermisten knaap, vergezelde hen. De vier mannen doorzochten het gansche huls, klopten overal aan, tot zij op de tweede verdieping voor een dichte deur belandden. Nicholas Rlzzo werd op de schouders van één der agenten getild, zoodat hij door een stoffig glasrultje, dicht onder de zoldering, kon kijken. De knaap slaakte een gil van vreugde en zelde, dat Oulseppo Longo binnen was. De deur werd Inge duwd, en de agenten vonden, behalve den vermisten knaap, nog twee andere kinderen, een jongetje van twee en een meisje van één jaar. Maar het gerucht, door de agenten en de bevrijde kinderen gemaakt, had de bandieten In het huls gewaarschuwd. Zij wilden vluchten, maar de politie was hun te snel. Vijf man, die de trap kwamen afstormen, liepen regelrecht in de armen der vier agenten en waren zóó verbluft, dat ze, hoewel allen van geladen wapens voorzien, geboeid konden worden, voor ze goed en wel wisten, wat er eigenlijk ge beurde. Vier andere leden der „Zwarte Hand" vielen letterlijk als overrijpe pruimen In handen der drie agenten, toen zij aan het uiteinde der brandladders bungelden. Van dezen waren er twee vrouwen. De bevrijde Gulseppo, dol van vreugde, vertelde nu, hoe op 18 November een lange man, vrij goed gekleed, hem van de straat had weggelokt, onder voorwendsel, dat z|j naar een bioscoop-theater zouden gaan en dat hij daarna onmiddellijk In het hoofdkwartier van de „Zwarte Hand" gevangen werd gezet. Men kan zich de vreugde voorstellen, van Longo's ouders, toen de knaap daar veilig en wel door twee agenten werd teruggebracht. Het huls wordt echter voor- looplg nog streng bewaakt, daar men be vreesd Is voor wraakneming. In het Westen van de Vereenlgde Stalen woedt een hevige sneeuwstorm. Er heerscht felle koude. In het Oosten daarentegen Is het vochtig en mistig. Verschillende mallbooien konden wegens den mist niet te New-York aanleggen. RUSLAND. Omtrent de hevige aardbeving In Russisch Turkestan worden nu in de Russische bladen verschrikkelijke blzonder- heden medegedeeldmaar het Is niet te zeggen, of die berichten juist zijn. Naar uit Tasjkent wordt bericht, loopt daar een hardnekkig gerucht, dal de ge- heele stad Watak gedurende de aardbeving met al hare inwoners in den grond is' weggezonken, en dat er een meer Is ont staan op de plaats, waar die stad zich bevond. De telegrafische gemeenschap met Walsk en de andere steden van de geteisterde streek Is verbroken, en dus kunnen de berichten niet worden ge controleerd. Intusrchen wordt van alle selsmografische stations bericht, dat een zoo geweldige aardbeving nog niet In Mldden-Azië Is waargenomen. Zelfs te Jekaterineburg sloeg de naald van het toestel buiten de daarvoor bestemde ruimte. Te Jekaterine burg bleven zelfs de klokken stilstaan. Te Tasjkent worden nog steeds schokken gevoeld. De Inwoners zijn zeer ontsteld. Uit verscheidene streken komen geruchten van geheel verwoeste steden. De stad Plsjpek moet geheel In puin liggen. Die sfad, met 6000 Inwoners, werd in 1887 door een aardbeving verwoest, maar later weer opgebouwd. De geruchten spreken van duizenden dooden; maar het juiste aantal slachtoffers is nog niet op te geven. Tot dusverre ontving de Russische regeering nog geen uitvoerige berichten omtrent de verwoeste plaatsen. Nadere berichten melden, dat bij de verdwijning tengevolge van de aardbeving in Turkestan van de stad Prschewalsk 10.000 personen omgekomen moeten zijn. Van de 6000 Inwoners van Plschpek is eveneens een goed deel omgekomen. In Wjernyl zijn 700 pereonen dakloos; 300 zijn er verwond en geneeskundige hulp ontbreekt. In de bergspleten ten oosten en westen dier stad zijn vele menschen en vee omgekomen door neerstortende rots massa's. De ellende der bevolking, die by 10 graden kou onder den blooten hemel moet verblijven, Is onbeschrijfelijk. PORTUGAL. Lissabon, 8 Jan. Er werd een aanval gedaan op de bureaux van drie monar chistische dagbladen. Het materiaal werd verwoest. Een republlkelnsche legermacht bewaakt de lokalen. ITALIË. Bij de sneeuwstormen In Noord Italië zijn verscheidene treinen In de sneeuw blijven steken. Tusschen Piacenza, Parma en Milaan is het verkeer twee dagen onderbroken geweest. De treinen konden noch voor- noch achteruit. Honderd vijftig reizigers zijn In 't vrije veld blijven staan gedurende twintig uren, en In niet verwarmde rijtuigen. De provincie Parma ligt heelemaal onder de sneeuw. Telefoon- en telegraaf draden zijn gebroken. Volgens de Tribuna Is er een spoorlijn vrij gemaakt naar Milaan tot aan Lodl, waar de sneeuw 72 centimeters dik ligt. Wat de lijnen In de Appenljnen betreft en in de Abruzzen, die zijn moeilijk vrij te maken. De bladen verzekeren dat er nabij Ternl wolven gezien zyn en zij reeds verscheidene schapen hebben verslonden. ENGELAND. De Londenache politie is nog steeds bezig met het onderzoek naar de identiteit van den misdadiger, die in het gevecht tusschen de Inbrekers van Exchange-Bull- dlngs In Houndsditch en de politie werd neergeschoten, en die ten huize van den bakker Katz In Groveslrect, Whitechapel, aan de gevolgen van zijn verwonding overleed. Gebleken is dat de man, die aanvankelijk Levy Goldstein werd genoemd Morountzeff heette, maar meer Is men nog niet van hem te weten gekomen. Dr. Scaulan werd, door de vrouw van Katz, geroepen om den gewonde bij te slaan en heeft hem tot zijn sterven toe behandeld, maar weet niets omtrent hem mee te deelen. De vrouw van Katz was zeer spaarzaam met haar verklaringen. Morountzeff woonde bij haar in, maar met zijn doen en laten had ztj zich nooit bemoeid. ZIJ had In haar huls 2 bovenkamers, die zij verhuurde. Morountzeff had één dier kamers gehuurd tegen 7 sb. 6 pence per week. Hij zorgde voor zijn eigen kost. Geregeld ontving hij bezoeken van 2 mannen, en één dezer mannen en een vrouw kwamen ook bij Morountzeff Inwonen. Dien man kende vrouw Katz alleen als Fritz. Of de vrouw met hem getrouwd was, wist vrouw Katz niet. Nooit spraken haar huurders tegen haar. Geconfronteerd met de belde Rus sische vrouwen, die kort na de misdaad waren aangehouden en nog steeds, als van medeplichtigheid verdacht, In voor arrest zijn, wees de getuige één dier vrouwen, als Roosle Trassjousky bekend, aan als de vrouw, die met Frltz samen woonde. De bakker, wilde In het geheel geen mededeellngen doen. Zijn vrouw verhuurde de bovenkamer, zelde hij, en hij bemoeide zich daar niet mee. Hy was zelfs niet eens gaan kyken toen hy hoorde dat boven een man op sterven lag. Omtrent den moord op den huls-eigenaar, wiens lijk 's morgens van Nieuwjaarsdag op het veld van Clapham, In Battersea, Zuld-Londen, gevonden werd, last men nog steeds In het duister rond en er heeft zich nog een bizonderheld voor gedaan, die de zaak flog geheimzinniger maakt. De dokter, die de tykrehouwing verrichtte, ontdekte nameiyk, dat In de gelaatshuld van den doode, naby den mond een S was Ingesneden. Dit moet gebeurd zyn, nadat de man al gestorven was. Wat het teeken beduidt weet men nog niet. De dokter, die reeds vele lyken van vermoorden had geschouwd, ver klaarde nog nooit zulk een teeken gezien te hebben. De halfbroeder van den doode, die het lijk herkend heeft, legde voor den politie-rechter zyn verklaringen af, waaruit het volgende bleek: De vermoorde heet Leon Beron en was 48 jaar oud. Hy was een Israëliet, geboren In Rusland, maar van 1864 tot '94 had hy In Frankryk ge woond. Hy sprak geen Russisch, goed Fransch en slecht Engelsch. In Ruszell- grove, St.-George, Oost-Londen, bezat hy 9 hulzen, van welker opbrengst hy leefde Zelf woonde hij In Jubilee-street. De ge tuige, Salomon Beron, had zyn broeder op Oudejaarsavond om kwatt vóór elven voor het laatst gezien. Hy ontmoette hem In Fiedgate-street, Whitechapel, en had nog met hem gesproken. Leon had 17 pond sterling en een gouden horloge by zich. Den volgenden morgen was Salomon aan het huls van zyn broeder gekomen, die met nog een broeder en een zuster samen woonde, en daar vernomen, dat Leon dien nacht niet thuis geweest was. Men dacht dadeiyk aan een ongeluk of misdaad, want Leon leefde zeer geregeld en Salomon begaf zich naar de politie, die hem by het gevonden lyk bracht, dat aldus door hem werd herkend. Salomon kon zich niet ver klaren hoe zyn broeder In Zuld-Londen was gekomen, waar hy geen zaken had en geheel onbekend was. Ten slotte wordt nog opgemerkt dat de letter S in het Russisch niet voorkomt. De Londensche politie Is er nu zeker van dat by de 2 lyken, gevonden In het huis no. 100 aan Sldneystreet, dat van Peter den Schilder niet Is. Zooals men weet Is het ééne lyk van Frltz en In het andere heeft men een anarchist herkend, die Jacob werd genoemd, en by onder zoek is gebleken te heeten Jacob Fogel, 22 jaar oud, geboren te Kovno, In Rusland. Hy had nooit eenlg beroep uitgeoefend en zich in zyn vaderland bij de anarchisten aangesloten om door „onteigenen" aan den kost te komen. Hy nam deel aan eenige bankrooveryen, werd te Suvalkl gevangen genomen, maar ontsnapte uit de gevangenis. Omstreeks 11 maanden geleden kwam hij te Londen. Uit de lyicschouwlng bleek, dat de ééne doode getroffen was achter het oor en de andere fn het achterhoofd. In het afgebrande huls vond men revolver», die een draagwydte hadden van 1400 meter. Voorts vond men In huls nog een hoofddoek van een vrouw. Naar Peter den Schilder wordt nog steeds gezocht. Voor dc betrekkingen van de myn- werkers, die onlangs in de Pretorla-myn by Bolton zyn omgekomen, Is 91.000 pd. st. (f 1,092.000) byeengebracht. FRANKRIJK. Er zyn In Frankryk nog aliyd wolven en In den ruwen wintertijd komen die roofdieren dtkwyis naar de Belgische Ardennen en de Eifel. Het Fransche Ministerie van Landbouw kan jaarlijks over 26 000 fr. beschikken om uit te keeren aan belooningen voor het dooden van schadelyke dieren en daarvan worden 6000 fr. alleen aan premlën voor het dooden van wolven uitgekeerd. Die prem ën zyn: 20 fr. voor een wolfs- jong, 50 fr. voor een volwassen wolf of wolvin, 75 fr. voor een zwangere wolvin en 100 fr. voor een wolf die een mensch heeft aangevallen. In het laatstverloopen jaar zyn 68 wolven gedood, nameiyk 30 volwassen wolven, een zwangere wolvin en 37 wolf»jongen. Daarvan waren er 13 In Vlenne, 7 In Charente, 5 In de Vogezen, 2 In het Maasdepartement en 1 In Dordogne. Rambourllet, 6 Jan. Een trein, die om 9 uur 40 van het station Montparnasse vertrokken was naar Brelagne, Is te Ram- bouillet gederailleerd. Er moet een aantal slachtoffers zyn. Verschillende waggons zyn In brand gevlogen. De onderstaats secretaris van marine, die zich In den trein bevond, Is ongedeerd. BELGIË. Antwerpen, 8 Jan. De Mêtropole schrQft, naar aanleiding van de kwestie der forten te Vllsslngen„Wanneer Nederland er thans toe besluit de monding van de Wester-Schelde te versterken, Is dit omdat het de dringende noodzakeiykheld daarvan Inziet". En het blad voegt hieraan toe: „Laat ons oprecht zyn. Het gevaar is van den kant van het Oosten te verwachten en dit Is zelfs zóó dreigend, dat wy daar voortaan steeds rekening mee zullen moeten houden". NEDERLAND. Groningen, 9 Jan. In het even over de Dullsche grens gelegen Haren, aan de Eems, was een 20-jarlge jongen bezig uit een zandkuil een voer zand te laden. Plotseling schoot een stuk grond los, waardoor de jonge man geheel bedolven werd. Hoewel de anrdmassa dadelijk werd verwyderd door zyn broeders en den vader, die mede aanwezig waren, bleek de dood reeds te zyn Ingetreden. Leeuwarden, 9 Jan. In de strafge vangenis alhier waren op 1 dezer 167 gevangenen, waarvan 4 tot levenslang en de overigen tot 5 of meer jaren gevangenisstraf. Oldenzaal, 6 Jan. Den geheelen dag was 't zeer rumoerig en bedryvig aan het slation vanwege de ruim 800 teruggezonden landverhuizers. Er werd veel gevergd van het spoorwegpersoneelte meer daar Iedere trein binnengeloodst moest worden om eventucele ongelukken te voorkomen, daar de landverhuizers over het geheele stations en emplacement verspreid waren. Hun werd gedurende den nacht onderdak verleend In de rytulgen, waarmede zy van Rotterdam alhier aangebracht waren en voor de verwarming daarvoor had men extra machine gerequlreerd. Gisterenavond per laatsten trein van Holland passeerde hier de directie der North Western Tran sport Line, benevens een inspecteur van politie van Rotterdam en route naar Benthelm, om aldaar by de desbetreffende autoriteiten deze aangelegenheid reeds vroeg te kunnen regelen. Tegen 3 uur kreeg men tydlng, dat de landverhuizers stationsgewyze gesorteerd moesten worden, hetwelk natuuriyk een ontzagiyk werk bleek te zyn, daar de ruimte op het station voor een dergeiyk werk zeer beknopt was. Tevens werd eveneens een oogenblik later vernomen, dat de Russische land verhuizers niet doorgelaten zouden worden, zoodat men weder genoodzaakt was de Russen van de Oostenrykers te schelden. Te ongeveer 7.30 uur hedenavond ver trok dan een extra trein met ongeveer 600 passagiers In de richting Benthelm. Met den laatsten trein van Benthelm arriveerden alhier wederom 26 passagiers, behoorende tot die van den rxtra-treln, die niet aan de gestelde voorwaarden konden voldoen, zoodat nog 'n 300-tal landverhuizers op doorlating naar Duitsch- land alhier wachten. De politie werd hedenavond versterkt met 4 manschappen der kon. maréchaussé: van Hengelo. De kapitein der kon. maré- chaussée uit Zutphen Is alhier aanwezig om zoonoodlg verdere Instruclles te geven. 9 Jan De 170 Russen, die gister namiddag zyn achtergebleven, vertoefden ook heden nog In de barak. Zy worden thans voor rekening van de Stoomvaart- maatschappy gevoed. Hedenavond werd hun medegedeeld, dat zy hoogstwaar- schyniyk morgen of ove.uiorgen hun reis kunnen voortzetten. Ten einde eenige gezelligheid onder den troep te brengen, werd hedenavond door een drietal emigranten met een harmonica en twee violen In de barak dansmuziek gegeven, waarop een gedeelte der overigen verschillende, waaronder zeer fraaie, dansen uitvoerden. Naar eenige Russen mededeelden, was door hen telegrafitch de tuss'chcnkorast der Rus sische autoriteiten verzocht. Arnhem, 7 Jan. Dc Commissaris der Koningin In Gelderland heeft met Ingang van 1 dezer aan den gemeente-veldwachter R. v. d. M. te Eefde (gem. Oorsel) onge vraagd eervol ontslag verleend „wegens diens ongeschiktheid om als politie-man op te treden, speciaal om met menschen om te gaan". De Raad dier gemeente heeft onlangs besloten aan v. d. M. een jaarlijksche toe lage van f 100 toe te kennenonder voorwaarde, dat deze toelage elk jaar door hem worde aangevraagd, en dat hy, noch zyn gezin eenige aanleiding geeft tot klachten. v. d. M. heeft nu een adres aan dm Raad gezonden, waarin hij te kennen geeft op de gestelde voorwaarden geen gebruik te zullen maken van het aangeboden wacht geld of pensioen van f 100 per jaar. Na een opsomming van zyr grieven tegen allerlei maalregelen, welke hy onrechtvaardig acht. o. a. zijn ontslag als geineente-bode, schrijft hy: „Wanneer my vóór 15 Januari a.s. van u geen dadlngsvoorslellen bereiken, ga Ik over tot het doen Instellen van een elsch ten laste van u tot een bedrag van f 13000". v. d. M. heeft tot nu toe zyn wapen», sabel met koppel en revolver, helm, ambls- pennlng er. acte van aanstelling eg nier ingeleverd, omdat hy eerst wli afwachten de beschikking op zjju adres aan den Minister van Justitie, waarin hij zich heeft beklaagd over het zyns Inziens onwettig ontslag. Utrecht, 10 jan. Maandagmiddag was een jongen van 11 jaar op het terrein van de Staatsspoor naby deze stad bezig, met steenkool te zoeken in den afval, die daar door treln-machlnlsten gewoonlijk wordt neergeworpen by het schoonmaken van de roosters der locomotieven. De knaap Is by dit werk boven de afsluiting gekomen van een warm-wate;put. Op één dier putroosters is de jrngen ge stapt, denkende, dat het sterk genoeg was om hem te kunnen dragen. Hat rooster bezweek evenwel en de aap viel In de put met warm water. Het ongeval werd niet bemerkt, zoodat de arme jongen be- trekkeiyk lang In het kokend heete water bleef staan, niet bij mach'e zichzelf uit de smalle put te werken. Door zyn hulp geroep kwamen na verloop var <yd enkele beambten zien, wat er gebeurd was. Eerst toen werd de knaap bevryd. De jongen was aan de belde beenen en het ondertyf deeriyk gebrand. Per brancard Is hy naar de klinieken vervoerd, waar men z'n toe stand zéér zorgwekkend nodeelde. In den nacht van 3 op 4 Januari Is aan het Kon. Met. Instituut te De Blldt een sterke aardbeving waargenomen. De eerste voorloopers werden waar genomen om 11 uur 34 8 10 min. (zijd van Greenwich); tengevolge van dc heftige uitslagen werden omstreeks 11 uur 52 min. de schryfpennen by de Instrumenten van Bosch en Wiechert onklaar, waardoor de vérdere registreering verloren ging. Op de magnetogrammen welke de aardbevingen eveneens hebben opgeteekend valt het elrd der storing op ongeveer 12 uur 15 min. De afstand van het epicentrum is ongeveer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1