ZIERIKZEESCHE A NIEUWSBODE. Maandag 9 Januari 1911. (Z ierikzeesche O o u r a n t). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar b|| vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9026 Ultgever-Hoofdredaoteun A. FRANKEL. Redacteur: 1. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ct». Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk X ura. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. 1. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Besmettelijke ziekte. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de verklaring, dat de besmettelijke ziekte .dlphtheritis" In deze gemeente epidemisch voorkomt; Mede gelet op de tweede zinsnede van artikel 21 der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten; MAAKT BEKEND: dat gedurende de afgeloopene week (van Maan dag 2 tot en met Zondag 8 Junuarl 1911) 4 personen zijn aangegeven als aangetast door dlphtheritis, terwijl geene personen aan de ziekte zijn overleden. Zierikzee, den 9 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De procureur-generaal heeft In het itrafprocei tegen de Moableters te Berlijn In zfln requisitoir als de oorzaak van de ongeregeldheden, waarbij zoovele burgers gewond werden, beschouwd de jarenlange ophitsing van de soclaal-demokratlsche pers tegen de politie Wty kunnen ons best voorstellen, dat In een land als Pruisen, waarin de politie tegenover de bevolking niet zelden van haar macht misbruik maakt, de socialisten niet voor haar van liefde blaken, en gewoon als zij zijn er geen doekjes om te winden, onomwonden zeggen, waar het op slaat. Wfl kunnen begrijpen, dat de lezers van de socialistische bladen In hun onvriendelijke gevoelens jegens de politie door de dagelljksche lectuur niet weinig versterkt zijn, maar wij gelooven op grond van al wat wij gelezen hebben, beslist niet, dat de ongeregeld heden te Moablt een gevolg zijn van socialistische ophitsingen. Neen, uit alles blijkt zonneklaar, dat de politie zelve door haar willekeurig, hardhandig en wreed aardig optreden de schuld Is van de onlusten. Dit werd dan ook door den advokaat der beschuldigden, den rijksdag afgevaardigde Wolfgang-Heine, In zijn wel sprekende piel :ede op overtuigende wijze aangetoond. Met feiten staafde hij de beest achtigheid, waarmededepolltlelsopgetreden. Zoo werd een man, die reeds gewond was en onder een wagen was weggekropen, door polltle-agenten gestoken, zoo werden de vluchtenden door de politie nagezet ea bij achterhaling met de sabels tot bloedens geslagen, zoo werden bulten*- landsche journalisten door polltle-agenten mishandeld. De procureur-generaal verweet hierop den advocaat, dat hij honderden getuigen gedagvaard had met het oogmerk de politie zwart te maken. Één der advo caten, dr. Helneman, vroeg hierop aan het hof, of tegen de verdedigers een dergelijk verwijl mocht gericht worden. Het hef ging hierop In raadkamer. Na heropening van de geschorste zitting verklaarde de president, dat hij den procureur-generaal volgens de wettelQke bepalingen niet kon dwingen zijn vertoogen na te laten, maar dat hij hem verzoekt ingevolge van een eenstemmige opdracht van het hof derge lijke aanvallen op de verdediging achter wege te laten, daar zQ de zakelijke behandeling van het geding zouden kunnen bemoeilijken. De verdediger dr. Helneman vroeg aan het slot van zijn pleidooi vrfl- spraak voor alle beschuldigden, die de polltle-agenten voor bloedhonden hadden uitgekreten, omdat zij Inhieuwen éi op personen, die op den grond lagen, èn op onschuldige voorbijgangers. Zij. die zich te bulten gingen, zouden vrij uitgaan, terwijl zij, die, aangegrepen door de wreede daden, die bedreven werden, de bedri|vers er van voor bloedhonden scholden, zouden gestraft worden. Dat was een schreeuwende ongerechtigheid. Tegen de niet openbare uitvoering van de doodstraf is opgekomen de gepenslon- neerde Duitsche beul Relmdal. De executie van de doodstraf binnen de gevangenis muren, is volgens hem geen exempel stellen. Ook Is volgens dezen het veile van het beulsbaantje af. Honderd mark voor een executie, het Is, zegt h|j. voor een appel en een el. Berlijn met de 67 voorsteden, telt thans 3.702 962 inwoners. Zonder de voorsteden bedraagt de bevolking 2.064.153 zielen. In Petersburg Is overleden Wasslllng Karanlow, afgevaardigde In de RIJksdoema, die het vorig jaar In de doema-zittlng er op wees, dat de lagere Russische geeste lijkheid rechteloos was en geknecht werd. Dat trok zich de bisschop Weraskln, een lid der rechterzijde, zóó sterk aan, dat hij hem voor boef uitschold. Karanlow richtte zich fier op, en zelde: „Ja eerwaarde vader, Ik ben een boef. Een boef met geschoren hoofd en ketenen aan handen en voeten was ik, en lang heb Ik die gedragen, aüeen omdat Ik den moed had den wensch uit te spreken, dat deze vergadering, waarvan ook gij deel uitmaakt, tot stand zou komen. Door een krUgsraad werd Ik veroordeeld, en in dit vonnis stond woordelijk: „De beschuldigde, erfelijk edelman, Wassily Karanlow wordt veroordeeld tot verlies van alle erfelijke en burgerlijke rechten en tot dwangarbeid, wegens de poging om de maatschappelijke orde en de staats regeling te veranderen, zonder gewelddadige middelen". Dat Ik, zeide hij, op die wflze tot boef werd gestempeld, Is de trots van mijn leven. In de machtige strooming, die ook u naar dit gebouw droeg, Is een droppel van m|j, een droppel van mijn bloed en mijn tranen. Karonlow werd In 1884 gevangengenomen en wegens hoogverraad veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid naar Siberië, alhoewel hij nooit terroristische aanslagen had gepleegd, maar slechts In woorden het absolutisme had afgekeurd. In Slber was hij geneesheer en tevens advocaat voor z||n mede-ballingen. In 1905 kreeg hij bij de algemeene annesfle zijn vrijheid terug, en werd hij door een Siberisch district naar de rljksdoema afgevaardigd, waar hij een vurige kampioen was voor de volks rechten en volksvrijheden. De studenten-opstootjes, die ten doel hadden te protesteeren tegen de schande lijke wflze, waarop de politieke gevangenen In de Russische gevangenissen behandeld worden en tegen de gruwzame mishan delingenwaaraan zij blootstaan, zijn op ruwe wflze bedwongen. Afspiegeling van de denkbeelden, die bij de burgerij opleven, zouden zij wel eens de voorbode kunnen zijn van een meer omvangrijke uitbarsting. De mishandelden, die bij duizenden te tellen zfln, hebben hun bloedverwanten, hun vrienden en geest verwanten. Daarbij komt nog, dat dagelijks meer aan het licht komt, aan welke ontzettende knoeier||en de hoogere be ambten zich ten koste van den staat schuldig hebben gemaakt. Alleen 90.003 klachten over de misbruiken op den Siberlschen spoorweg zijn bij den senator Glisjksjinskl Ingekomen, aan wien een onderzoek In deze werd opgedragen, toen de gepleegde fraudes zóö veelvuldig waren en zulke enorme sommen bedroegen, dat het de spulgaten uitliep. En dan verlleze men vooral niet uit het oog, dat door de vele geschriften en boeken, die thans In Rusland verschijnen, het volk meer en meer afkeerlg wordt van het bestaande stelsel, zoodat het slechts een kwestie van tijd Is, wanneer dit valt. Maar vallen doet het, dat staat als een paal boven water. In Pottugal is de toestand voor de huidige republikelntche regeering niet roos kleurig. Het volk, dat onder het koningschap schromelijk verwaarloosd werd, bestaat grootendeels uit anaphalbeten, uit menschen die niet lezen of schrijven kunnen. Deze hebben bij den polltieken omkeer verwacht, dat eensklaps een paradijs van weivaart zich voor hen zou openen. Maar men begrijpt, dat de huidige regeerlngsmannen, al zQn zij ook met de beste bedoelingen jegens het volk bezield, aan dergelijke hoog gespannen verwachtingen wel den bodem moeten Inslaan. Van de hierdoor veroor zaakte teleurstelling trachten nu de royalis ten gebruik te maken, teneinde den republl- keinschen staatsvorm In dlscrediet te brengen. Of hun toeleg gelukken zal, moet de tijd leeren. AFRIK*. Uit Molepolole, In Bechuanaland wordt gemeld, dat daar een hagelstorm gewoed heeft. De hagelsteenen, van buitengewone grootte, hebben 20 Inboorlingen gedood. TURKIJE. Thans Is aan den ex-sultan Abdoel Hamld het document toegezondendat geteekend moet worden, wil de Duitsche Rijksbank het geld van den cx-sultan aan de tegenwoordige Turksche regeering ult- keeren. SPANJE. Madrid, 7 Jan. Een olftcleë! telegram meldt dat nadat de koning het palels van den clvlelen gouverneur te Malaga binnen trad, er een ontplolfing werd vernomen, veroorzaakt door het afgaan van een vallend pistool In etui. Twee personen werden aan het been gekwetst. Een lichte paniek volgde maar werd spoedig hersteld. Madrid, 5 Jan. De koning Is heden avond te 8 uur, vergezeld door den minister-president, den minister van oorlog er. een talrijk gevolg, naar Malaga ver trokken, om zich naar Melllla te begeven, vanwaar h|j de voornaamste stellingen in Noord-Afrlka zal bezoeken. De geheele koninklijke familie, de leden van de regeeting, autoriteiten, het corps diplomatique en leden van de aristocratie namen op het parron afscheid van den koning, die levendig werd toegejuicht. NEDERLAND. Amsterdam, 6 Jan. Een bewoner der te Helmerstraat alhier had met zijn gezin de vacantle elders doorgebracht; toen hij terugkeerde, ontwaarde hij tot zijn niet geringe ontsteltenis, d.t Inbrekers In zijn woning aan het werk geweest waren. Alle kasten waren geopend en doorzocht, de bedden bleken zelfs beslapen te zijn. Hoeveel er gestolen was kon niet juist worden nagegaan. Da Inbrekers hadden In de gang met gothlsche letters de woorden: „Gelukkig Nieuwejaar. Trio" geschreven! Te dezer stede zijn op heeterdaad twee chanteurs gearresteerd, Zij hadden 'n eeuvoudigen werkman, dien ze in slaat van dronkenschap aan treffen, wijs gemaakt, dat zij rechercheurs waren en dat hij in zijn beschonken toestand onzedelijke handelingen had ver richt, wat niet waar was. De man kon dat echter niet bewijzen, en toen de quasi-rechercheurs met proces verbaal dreigden, werd hij zoo gewillig als een lam. In dien toestand konden de chanteurs voor en na meer dan f 100 van hem iorkrljgen. 't Werd den man eindelijk toch te bar. HU nam een advocaat In den arm; deze waarschuwde de politie en toen de veel geplaagde weer door de valsche recher cheurs bezocht werd en hij weer moest bloeden, waren er twee echte rechercheurs op een verborgen plaats aanwezig en werden de belde schurken gearresteerd. Later moest men ze weer vrijlaten, bQ gebrek aan bewijs. Rotterdam, 7 Jan. Vannacht Is inge broken in het kantoor van den heer A. J. Bernoskl, expert aan de Nleuwehaven. De dief heelt de lessenaar opengebroken en f 60 daaruit gestolen. Een enveloppe met een paar honderd gulden en een effect van f IC30 enz. heeft hIj blijkbaar niet opgemerkt. De heer Bernoskl, die boven het kantoor woont, had vannacht omstreeks één uur wel een raam hooren schuiven, doch had daar verder geen acht op geslagen. De Inbreker alias H. Jansen, die de 3len December alhier betrapt werd bij een Inbraak In de Wijde Marktsteeg, Is In het huls van bewaring herkend op portret als de bekende Amsterdamsche Inbreker W. J. Roos van het bekende „Trio", deze zomer ontvlucht uit het krankzinnigenge sticht te Castrlcum met medeneming van geld en een rtywiel van den directeur. Zijne papleren zijn gevonden In een woning In de Slachlhulsstraat alhier. HQ heeft bekend Roos te zijn. Dordrecht. Legaten gemaakt door mevr. Adriana Theodora van der Vliet, wed. van den heer Marlnus van der Linden, gewoond hebbende te Dordrecht en aldaar over leden 13 December 1910, bQ haren uitersten wil op 4 Februari 1901 verleden voor notaris N. P. Jongkind! te Dordrecht, als aan: de Nederdultsch Hervormde Diaconie-At men te Zierikzee 10000. Het Weeshuis te Zierikzee - 2C00 Het Armengesticht der Neder- duitsch Hervormde Gemeente te Zierikzee - 5000. Het Zeeuwiche Bllnden-lnstltuut te Middelburg - 2000. De Nederdultsch Hervormde Dlaconie-Armen Ie Dordrecht - 3C00. De Diaconie Bewaarschool der Nederdultsch Hervormde Ge meente te Dordrecht - 1000. De Zondagschool-Vereenlging „De Zaa|jer" te Dordrecht - 1000. De Vereenlglng voor Uit- en Inwendige Zending te Dordrecht voor hare school voor on- en minvermogenden - 2000. De Vereenlglng het Kinder ziekenhuis te Dordrecht - 1000. De Vereenlglng tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen, gevestigd te Neerbosch - 5COO. De inrichting tot opleiding voor predikanten te Doetlnchem - 3000. De Vereenlging „Tallla Kuml", gesticht voor verwaarloosde en verla'en meisjes te Zetten - 2003. De Maatschappij van Weldadig heid te Frederlksoord - 1003. De Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee - 1000. De Zuld-Hollandsche Maat schappij tot redding van schip breukelingen, gevestigd te Rotter dam, opgericht In het jaar 1825 - 1000. Het suppletiefonds der Christe lijke vereenlglng voorde verpleging van lijders aan vallende ziekte, gevestigd 1c Haarlem - 2000. De Ulrechtsche Zendlngs-ver- eenlglng - 1000. De Nederlandsche Zendlngs- vereenlglng te Rotterdam - 1000. De Sophla-Stichting te Scheve- nlngen - 1000. Zierikzee, 9 Jan. Blijkens het ook In deze gemeente ter secretarie Ier Inzage liggend plan tot verbetering van eenlge gedeelten der richting van den tramweg, zal deze, na onteigening der betrokken perceelen, o. a. van den voormallgen tol bij Schuddebeurs dwars dcor Ooolkensnleuwland loopen, den Vijfmlnutenweg kruisen, den Steenen- d|jk dooi Snijden en vandaar recht naar het punt gain, waar de Pennebetsweg den Langen Blokweg bereikt. Ook bij de Roomsch Katholieke begraaf plaats en het benedeneind van den Plaalweg zullen de moelelljke bochten worden ver beterd. Te NIeuwerkerk zal de tram niet meer door de dorpsstraat, maar ten Zuiden van de bebouwde kom loopen. Gedep. Staten van Zeeland hebben een commissie aangewezen tot het Instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid eener betere verbinding tusschen Zuid- en Noord-Beveland. In die commissie zijn benoemd tot leden de heeren M. NoordIJke, en W. van Oeveren, leden der Prov. Sta'en, te Colflnsplaat en te Wolfaartsd|jk; L. J. Dorst, P. Tazelaar, J. C. Schippers en E. C. Priester, leden van den gemeente raad, respect, te Cortgene, Colljnsplaat, Wlssekerke en Cats, alsmede S J. de Regt, te Cortgene, voorzitter der afdeeling Noord- Beveland van de Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt In Zeeland. Door de verkiezing van den heer W. Kakebeeke (lib.) tot lid der Provinciale S'aten van Zeeland voor het district Goes, lellen deze Staten thans 19 antl-rev., 16 liberalen en 7 katholieken. Kerkwerve. Men deelt ons het volgende mede. Toen de landbouwer B. 1.1. Donder dag uit Zierikzee huiswaarts keerde, werd hij door een paar personen, die wilden mederijden, zoodanig lastig gevallen, da', ah gcdeetelljk gevolg daarvan het rijtuig omsloeg en zeer gehavend werd. Naar men ons verzekert zijn beiden bekend. De bevolking dezer gemeente bestond o- uit 817 zielen w'-n Nieuwerkerk. De bevolking alhier be droeg op het laatst van het verstreken jaar 1658 Inwoners, zijnde 855 mannen en 803 vrouwen. Renesse, 7 Jan. In de gisterenavond gehouden zltt'ig van den gemeenteraad werd, na ^ziglng van de secre'arls- I -iruwtle, de heer F. J. H. Jespera, als secretaris beëedlgd en door den voorzitter geïnstalleerd. De heer P. Hoogenboom heeft zijne ontslagname als lid van den gemeenteraad, op dringend verzoek van eenlge raadsleden, ingetrokken. Eikerzee, 7 Jan. De kommies 3e klasse, J. F. Amelunxen, van hier alkomstig, is overgeplaatst van Nleuw-Namen naar Koewacht. Poortvliet. Vrijdagavond had de huls vrouw van J. V. het ongeluk van de zolder te vallen. Oeneeskundlge hulp moest worden Ingeroepen. Hoewel veel pijn, kon echter toch niet geconstateerd worden, dat Iets gebroken of geschonden was. Wissenkerke. J.l. Donderdag overleed alhier. In den ouderdom van 84 jaren, de heer Janus de Looff, sedert 1870 zetter der belastingen en sedert 1893 lid van den dtjkraad van den calam. Vlietepolder en dijkgraaf van den Wlssenkerkepolder, voor welke laatste betrekking hij een jaar geleden bedankte. Op denzelfden dag overleed ook de heer Johannes Jacobus Verhulst, sedert ruim 15 jaren onderwijzer aan de openbare school op het dorp, In den ouderdom van 48 jaren. Landbouw en Veeteelt. Oosterland. Hoewel zich voor den cursus voor volwassen alhier twintig deelnemers hadden aangemeld, waren Woensdagavond bij de eerste voordracht slechts 8 personen aanwezig. Dit nu is een te gering aantal om mee te beginnen; men weet, dat op de eerste lezing 12 deelnemers aanwezig moeten zijn, zoodat In overleg met den heerrfjkslandbouwleeraar de cursus niet wordt voortgezet St.-Annaland, 9 Jan. Door de ver eenlglng „Landbouwbelang" werd denGsn Januari aanbesteed, de levering van 45000 K.G. superphosphaat. Aannemer er van werd de firma Blnneveld en Schellen te Rotterdam, tegen den prijs van f 2,40 per 1C 3 K.G. St.-Maartensdijk. J.l. Vrijdag hield de vereenlging „Landbouwbelang" alhier hare jaarlljksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer burgemeester, opende de vergadering met een hellwensch voor de leden en hunne famlllën en bracht In herinnering, dat niettegenstaande de ongunstige weersgesteldheid In het afge- loopen jaar en In 1909, de opbrengst der produkten toch bevredigend mocht genoemd worden. Hij beschouwd» dit als een gevolg van de veranderde bebouwing der gronden, waarbij de kunstmeststoffen een voorname rol spelen. Uit de rekening van den secr.-pennlng- meesler bleek, dat de ontvangsten ln het afgeloopen jaar bedroegen f 358,92 en de uitgaven f 366,50. Hierna werd overgegaan tot benoeming van een bestuur, dat volgens den rooster In zijn gel* ieder jaar moet afpelen. P- .orzltlc. deelt mede, dat de h jer W. de V'llde in den loop van het j .ar als commissaris heeft bedankt, doch twijfelt niet als de vergadering toont er pr|js op te stellen den heer De Wilde In het bestuur te behouden; deze ztyn fuclie wel weer zal willen aanvaarden. Hierop worden met algemeene stemmen de vorige bestuursleden herkozen, n.l. de heeren N. Polderman, J. L. Groencwege, P. Kodde, J. Westerweel, W. de Wilde en C. Oaakeer. Betreffende dit punt wordt door een lid opgemerkt, dat het z. I. niet goed Is, dat al de bestuursleden tegelijk aftreden en het op een oogenblik kan ge beuren, dat geen bestuur aanwezig is. De vergadering deelt dit gevoelen en besloten wordt, dat voortaan leder jaar I, deel of 2 leden zal aftreden. Uit de boeking van den secretaris blijkt, dat ln het afgeloopen jaar aan verschillende kunstmeststoffen is aangeschaft een totaal gewicht van 718000 KG., terwijl aan ver schillende veevoedlr—'■>K«n werrf aange-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1