Vrijdag 6 Januari 1911. Eerste Blad (25 ierikzeesche Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Uit Stad en Provincie. ZIER1KZEESGHE&I NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en V RIJD AO verschijnt, is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bi] vooruitbetaling. 67»te JAARGANG. - No. 9025. Ultgsvar-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags ulteriyk S urt. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur t A. J. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zlerlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zierikzte, 5 Jan. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 dezer uit 6845 personen, tegen 6808 op hetzelfde tijdstip van 1910. Zij ging dus met 37 personen vooruit. Op Initiatief van den heer mr. D. van der Vliet, burgemeester dezer ge meente, Is alhier opgericht een vereenlging tot bevordering der kennis van het heden en verleden van Zlerlkzee en omstreken, welke zich o. a. ten doel stelt het stichten eener oudheidskamer te dezer stede. Tot leden van het voorlooplg bestuur werden door de saamgekomen belangstellenden In hunne vergadering van 4 Januari j I. ge kozen de heeren mr. J. P. Cau, mr. J. de Vries van Doesburgh, mr. A. J. F. Fokker, J. Franse. J. J. Honig, mr. D. van der Vliet en P. D. de Vos. Bi) kon. besluit van 27 Dec. 1910, no. 58, Is het salaris van den Commissaris van Politie te Qoes bepaald op I 1400 's jaars, zulks tegen het advies van den Raad In, die niet meer dan 1 1200 wil toestaan. De brutaliteit der dieven In de om geving van 's-Heer-Arendskerke neemt hoe langer hoe meer toe. De vorige week zijn bQ een landbouwer uit een alleenstaande .keet" eenlge worsten gestolen, terwijl aan een dijk een hoeveelheid van 12 H.L. aardappels door één of meer personen zijn weggehaald. Men schijnt de daders daar van op het spoor te zijn. Maandagavond werd voor een herberg, waarin nog veel bezoekers waren, en waar velen in en uit gingen een nieuwe fiets van een bezoeker gestolen. Van den dader li nog geen spoor ontdekt. Naar aanleiding van het besluit der Provinciale Staten van Zeeland dt. 18 November, Is door Qed. Staten een commissie aangewezen tot het Instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid eener betere verbinding tusschen Zuid- en Noord-Beveland. Daarin zijn benoemd tot leden de heeren M. Noordljke en W. v. Oeveren, leden der Staten te Colljnsplaat en te Wolphaartsdljk, L. J. Dorst, P. Tazelaar, J. C. Schippers en E. C. Priester, leden der gemeenteraden respectievelijk van Kortgene, Colljnsplaat, Wlssekerke en Kats, alsmede de heer S. J. de Regt, voorzitter der aldeeling Noord-Beveland van de .Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt In Zeeland" te Kortgene. Tot burgemeester van Boskoop is benoemd de heer P. H. O. Montenberg met eervol ontslag als burgemeester van Breskens. Dit jaar zullen wij twee zonsver duisteringen beleven, waarvan In ons land echter geen te zien zal zyn; de maan zal niet aan verduisteringen iyden. Renesse. Door den heer F. J H. Jespers, cand.-notarls alhier, Is ontslag genomen als lid van den raad (tevens wethouder) dezer gemeente, In verband met het aannemen zijner benoeming tot secretaris dier gemeente. Stavenisse. Volgens de alhier vanwege het K. N. Meteorologisch Instituut te De Bilt by Utrecht geplaatsten regenmeter viel alhier in December 1.1. 53,5 m.M. regen (In 15 altapplngen) tegen 128,3 In 1909 en 31,8 In 1908. De hoogste barometer stand In Dec. was 770, de laagste 742 m.M. In het geheele jaar 1910 viel er 839,9 m.M. regen, tegen 900,9 In 1909 en 649,7 In 1908. Respectleveiyk had men in de laatste 3 jaren 119, 163 en 176 regen dagen. Alhier doen zich ln de laatste dagen weder gevallen van roodvonk en mazelen voor. Scherpenlsse, 6 Jan. Door 40 gezinnen alhier Is op 2 dezer van de nieuwjaars- commissie een geldeiyke gift ontvangen tot een totaal bedrag van f 147,25. Een woord van dank aan hen, die de commissie daarvoor In de gelegenheid stelde, Oud-Vossemeer. ln verband met de restauratie der Ned. Herv. Kerk en van den gemeentetoren, waardoor alles weer In den ouden toestand zal worden terug gebracht, heeft de Raad besloten den door gang en den zuidelijken vleugel van dien toren, weer voor de kerkvoogdy beschikbaar te stellen. St -Phllipsland, 4 Jan. Biykens achter- slaande annonce zal Woensdag 11 dezer in het lokaal van den heer Quist, door eenlge jongelui met medewerking van het Fanfarekorps „Concordia" een solrée ge geven worden. Volgens 't programma, dat ons welwillend ter Inzage gegeven werd, belooft die avond heel wat. Een achlfal muzieknummers, afgewisseld door even zooveel voordrachten, zullen er voor zor gen, dat het publiek zich een gang naar de „Druiventros" niet te beklagen zal hebben. Natuuriyk Is er na afloop „Bal", wat toch voor velen de clou van zoo'n avond is en blijft. Vlissiogen, 4 Jan. Met de mailboot der Maatschappy .Zeeland" zyn In 1910 vervoerd ruim 148,000 passagiers, het grootste aantal, dat ooit In een jaar Is voorgekomen. In 1908 bedroeg dit 134,000 en In 1909 130,000. Terneuzen, 5 Jan. Woensdagmorgen ongeveer half vier werd de bemanning van het Rynschip „Desdemona", liggende aan de nieuwe kade alhier, even boven den yzeren hangar, gewekt door een on gewoon geraas en stooten tegen het schip. Toen zy boven kwam, bleek dat er een groot gat In de kade was gevallen. De kanaaldyk was tot half de breedte der kruin over een lengte van ongeveer 20 M. In het kanaal geschoven, het daarvoor ge legen gedeelte van den steiger en den dampalenwand eveneens in de diepte dringende. Ter plaatse was omstreeks 1200 ton gletyzer gestort, waarvan naar schatting tweederde mede In de diepte is verdwenen. Men vermoedt, dat de dam planken de drukking op den bodem, ver oorzaakt door die massa ijzer, niet hebben kunnen weerstaan, en dat de afschuiving daardoor Is veroorzaakt. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Brouwershaven, 6 Jan. Ten verzoeke der erfgenamen van den heer Nicolaas van der Weele werd heden alhier, ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys, openbaar verkocht: Het hoefje aan den Zuiddyk alhier, voor f 1701. Landbouw en Veeteelt. Uit het overzicht van den toestand van landbouw en veeteelt over 1910 In het eiland Tholen blijkt o. m. dat de vlekziekte onder de varkens In het afgeloopen jaar niet Is opgetreden, zoodat verecnlglngen te Oud-Vossemeer, St.-Annaland, Scherpe nlsse en Poortvliet tot geldeiyke ultkeerlng bij het verlies van varkens een financieel gunstig jaar hebben gehad; preventief zyn meer dan 1500 varkens met zeer goed gevolg Ingeënt tegen de vlekziekte. Door den te St.-Maartensdyk gestatlonneerden Yorkshire beer werden 93 zeugen gedekt; er werden 837 biggen van geworpen. —1 n het Belgisch Melkerijblad komt het volgende voor Men tracht een z.g. nieuw product aan den man te brengen, bestemd om aroma te geven aan boter, margarine en vetstoffen het is een olle-achllg vet, dat den aan- genamen geur heeft van biltere amandelolie. Het Is samengesteld uit een geringe hoeveelheid nitrobenzol vermengd met seSamolle; de onderzoeking daarvan werd gedaan te Luik door den heer Ledent. Daar het een hevig vergif Is, raden wij al de boterhandelaren sterk aan, soort- geiyke producten niet te gebruiken. Post en Telegrafie. Stavenisse. Door het Rykstelefoon- kantoor werden In 1910 alhier verhandeld 2707 telegrammen, n.l. 1325 ontvangen en 1382 verzonden, terwyi er 2745 gesprekken werden gevoerd. In 1909 had men 3988 en In 1908 waren er 3703 telegrammen. KERKNIEUWS. Poortvliet. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier, Is toezegging van beroep uitgebracht op ds. J. E. Klomp van Hoogblokland. Ds. J. van Vliet hoopt 26 Februari 1911 afscheid te preeken by de Ned. Herv. Qem. aihier en 5 Maart d. a. v. Intrede te doen by de Ned. Herv. Oem. te Leerdam. Bevestiger ds. J. Ooslulga te Leerdam. De heer J. Vos heeft bedankt voor zyne benoeming tot ouderling by de Ned. Herv. Qem. te Oud-Vossemeer. St.-Annaland, 6 Jan. De verkoop en de verhuring van zitplaatsen In de Herv. Kerk (er zyn nog altyd plaatsen die niet erfeiyk zyn) heeft goede sommen opge bracht. De hoogste prys, die er voor een koopplaats besteed,werd, bedroeg 6lgld, terwyi die voor een huurplaats 9 gld. be droeg. De lust om zich een plaats te verwerven was dus wel groot. Beroepen (loez.) by de Herv. gem. te Poortvliet, ds. J. E. Klomp te Hoog- Blokland (Z.-H.) Beroepen by de Qeref. Qemeente te Anna-Jacobapolder, de heer ds, P. E. van Schaik, pred. te Zonnemalre. De collecte voor r.oodiydende kerken en personen bracht in de Ned. Herv. Kerk te Zonnemaire op f 6,88, terwijl van October tot 31 December 1910 voor de Neerbosch-cent werd gecollecteerd f 11,475. Dinteloord, 4 Jan. 't Was hedenavond voor de kinderen der Zondagschool te Boompjesdyk een genotvolle avond. Het reeds lang toegezegde Kerstfeest zou gevierd worden. Te 5 uur kwamen zy In de 2e openbare school te zamen, waar ten halfuurtje later zich ook de ouders der kinderen vereenlgden, om deeigenooten te zijn van de feestvreugde, die de jeugd zou rmtikcn. Als Inleiding opende ds. Ruys de bijeenkomst met psalmgezang en gebed, warrna de heer Den Engslse, één der leiders der Zondagschool, de beteekenls van het Kerstfeest verklaarde. De heer J. Ruys, die mede voor de leiding der wekeiyksche bijeenkomsten zorg draagt, liet de kinderen verscheidene keurige kerstliederen zingen. Ter afwisseling werd een kopje chocolade gedronken, een krente- broodje gegeten, terwyi de kinderhandjes nog werden gevuld met chocolade en sinaasappels. Als biyvend aandenken aan dit feest kreeg ieder kind nog een keurig boekje en scheurkalender. Waar het hart vol van Is, vloeit de mond van over en toen dan ook de kinderhandjes aan het eind van den avond zdó gevuld waren, konden ze moeliyk hun mondjes tot zwygen brengen. Ruim 9 uur sloot ds. Ruys dc byeenkomst, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. Daartoe ultgenoodigd door de Chr. Jongellngsvereenlglng „Samuel", trad Dinsdagavond te zes uur- In de Qeref. Kerk alhier op de heer A. van Hulzen van Utrecht. Als onderwerp van behandeling had hy gekozen: „Bescheidenheid en Beslistheid", en naar aanleiding van de geschiedenis van Davld en Ooliath heeft hij zyn onderwerp op leerzame wy'ze ontwikkeld. Uit de verschillende secten, zoowel van hier als elders, waren vele belangstellenden opgekomen. Dat allen tydens de voordracht geheel oor waren, bewijst voldoende, hoezeer de heer Van Hulzen zyn hoorders wist te boelen. Algemeene Vergadering VAN HET Waterschapsbestuur van Schouwen, In 's Landskamer te Zlerlkzee, op Donderdag 5 Januari 1911, des namiddags één ure. De voorzitter, mr. A. J. F. Fokker, opent de vergadering, en stelt voor de resumtie der notulen tot de volgende vergadering aan te houden. Voor kennisgeving wordt aangenomen een missive van Qedep. Staten: a. met het goedgekeurd besluit der Algemeene Vergadering tot geschothelfing voor 1911 b. tot opname van tydeiyk kasgeld in 1911; c. tot wyzlglng van het besluit tot opname van tydeiyk kasgeld In 1910; d. berichtend de benoeming van den heer A. van der Weljde tot heemraad. Mede voor kennisgeving wordt aan genomen een missive van den heer M. Locker de Bruyne te Noordwelle, dat hy zyn ontslag neemt als vertegenwoordiger van het waterschap in den dykraad van Burgh en Westland. De voorzitter deelt mede den uitslag der bestedingen. Aangenomen worden de volgende voor stellen van het Dageiyksch Bestuur tot wyzlglng van den staat van waterleidingen; tot uitgifte van 288 vlerk. Meter grond In erfpacht, aan A. Bil te Zlerlkzee; tot uitgifte van 127 vlerk. Meter grond In erfpacht, aan M. Berrevoels te Zlerlkzee; tot uitgifte van grond In erfpacht, aan C. W. den Boer te Dulvendyke. Aan de orde Is het voorstel van het Dageiyksch Bestuur tot uitbreiding van het kunstwegennet In Schouwen. Het voorstel Is vervat in het volgend besluit: De Algemeene Vergadering van het Bestuur van het Waterschap Schouwen besluit uit de waterschapskas van het jaar 1911 en volgende jaren gelden disponibel te stellen lot het van kunstbedekking voorzien van alle aardenwegen en wekkens in het Waterschap liggende, waaraan thans boerde- ryen gelegen zyn, van die boerderij al langs den koristen weg naar een reeds verharden weg. Deze gelden worden disponibel gesteld gedurende vier jaren van 1 januari 1911 af, gemeenteagewyze, en alleen onder deze voorwaarden, dat de gemeente zorge voor prcfileerlng van den weg en voor het vervoer van den grint, benoodlgd voor den aanleg, en dat al de wegen, zonder eenlge uitzondering, In de byiage genoemd, voor elke gemeente worden verhard op de wyze in het project Van der Weyde (dus zoo noodlg met bydragen van andere polders) genoemd. De voorzitter brengt namens het Dage- lyksch Bestuur en de leden van de Algemeene Vergadering een woord van hulde aan den heemraad, den heer A. van der Weyde, die meer dan een jaar gearbeid heeft aan de samenstelling van zyn ontwerp voor verharding van diverse wegen In Schouwen. (Applaus). Hoofdingeland D. Hocke sluit zich gaarne aan by het woord van hulde, door den voorzitter aan den heer Van der Weyde gebracht, die een verdlensteiyk werk heeft verricht Inzake de uitbreiding van het net der grintwegen, maar hy neemt de vrijheid een motie voor te stellen, waarby hy den wensch uitspreekt, dat het Dageiyksch Bestuur In de aanstaande Algemeene Vergadering met plannen ter tafel kome tot verharding der wegen, waarvan zulks verlangd wordt, zoodat einde 1918 alle wegen verhard zyn. De voorzitter meentdat eerst het voorstel van het DagelQksch Bestuur moet behandeld worden, en dan de motie, die een amendement Is op dat voorstel, en een uitbreiding van dat voorstel bevat. Hoofdingeland Hocke onderwerpt zich wegens de meerdere parlementaire onder vinding van den voorzitter gaarne aan zyn zlenswyze. Hoofdingeland Boogerd meende, dat eerst algemeene beschouwingen over het voorstel zouden gehouden worden. De voorzitter: Het zyn algemeene be schouwingen, want er zyn geen artikelen, die behandeld moeten worden. Hoofdingeland Boogerd, na gewezen te hebben op een technische afwijking van het beginsel, dat aan het ontwerp ten grondslag ligt, vraagt, of het niet op den weg van Schouwen zou liggen te zorgen voor het vervoer van den grint, Instede van het op te dragen aan het gemeente bestuur. De voorzitter meent, dat, wanneer Schouwen met al de aangelanden over higrlntvervoer moet onderhandelen, dat dit te veel tyd zal vorderen, terwyi het voor de gemeente een kleine moeite Is. En weigert een aangeland tot medewerking, dan zal de publieke opinie hem wel nopen zyn plicht te vervullen. Een uitvoerig debat, waaraan deelnamen de hoofdingelanden Boogerd, Bolle, Qaat, Smallegange, de heemraad Van der Weyd- en de voorzitter ontspon zich over het geval, dat als één der aangelanden weigert den grint te vervoeren, allen de dupe van de weigering van één worden, omdat dan In de gemeente geen wegen verhard wor den. Sommigen wilden met het oog op dit bezwaar aan Schouwen het grinttrans- port opdragen, maar hiertegen werd aan gevoerd, dat het aanleggen van een verharden weg, teneinde een boerdery met bestaande kunstwegen te verbinden, als een particulier belang te beschouwen Is, en geen water- schapsbelang Is, en d^t de landbouwers voor die verbinding wel het vervoer van grint mogen over hebben. Hoofdingeland Dalebout merkt op, dat van Haamstede tot Zlerikzee een leder gaarne de verbinding van zyn hofstede met den grintweg wil. Hy juicht het voor stel van heemraad Van der Weyde dan ook hier toe, en zou het jammer vinden, als het viel. Vele hofsteden zullen er door uit hun isolement verlost worden. Hy spoc t allen aan het voorstel te steunen. Hoofdingeland Smallegange zou willen, dat in blzondere gevallen aan het Dage- ïykich Bestuur het recht gegeven wordt van den geetelden regel af te wyken. De voorzitter meent, dat het beter Is In die exceptloneele gevallen aan de Alge meene Vergadering een voorstel te doen. Oewezen wordt In verband met een opmerking van hoofdingeland Boogerd, op het slot der Memorie van Toelichting tot het voorstel, luidend: „Elndeiyk zy nog dit opgemerkt: wanneer een gemeente besluit de ln haar gebied liggende wegen te doen verharden krachtens dit voorstel, zullen die wegen voortaan In onderhoud komen by het Waterschap Schouwen, hetgeen een jaarlykrche uitgave van pl. m. 10 cent per M' zal vorderen, terwyi daar tegenover de aangelanden van het gewone en de gemeente van het buitengewone onderhoud voor altyd worden ontheven". Het zou niet onbtliyir zijn, ofschoon over dit punt in het Dageiyksch Bestuur geen overeenstemming heerscht, als ter vergoeding daarvoor de gemeente jaartyks voor deze wegen 6 cent per M' aan het Waterschap betaalt, In elk geval tot de door Schouwen voor dezen aanleg te sluiten geldleenlng Is afgelost, maar by voorkeur voor altyd, zoolang Schouwen de wegen onderhoudt en dat tevens die wegen, voor zoover zy eigendom der ge meente zijn, aan het waterschap werden toegedragen, opdat zy de geringe revenuen van grasgewas als rentevergoeding kunnen genieten". Hoofdingeland Schuurbeque Boelje wil aan het besluit vastknoopen de voorwaarde, dat voor het onderhoud de gemeente jaarlijks en voor altyd 6 cent per M.' aan het waterschap betaalt. Spreker Is van g-voelen dat het waterschap geen geld voor wegen kan missen. Wij moeten allereerst voor onze waterwegen zorgen, voor waterkeerlng en waterloozlng. Heemraad Van der Weyde Is het niet eens met het voorstel van hoofdingeland Schuurbrque Boeije. In het Schouwsche reglement wordt wel degeiyk ook gesproken van wegen, en dus niet alleen van water- kecring en waterloozlng. ln de omliggende polders behooren de wegen dan ook aan den polder. Wat het betalen van 6 cent per M.' betreft, spreker merkt op, dat de gemeenten al voldoende bydragen. Aan de gemeenten wordt alleen gevraagd de wegen onder profiel te brengen. Werd hun gevraagd 6 cent per Meter, dan zullen de gemeente-besturen allen zeggen, wy passen er voor. Met de verwerping of aanneming van het voorstel van hoofd ingeland Schuurbeque Boeije staat of valt het voorstel van het Dageiyksch Bestuur. Het voorstel van hoofdingeland Schuurbeque Boeye Is geen aannemeiyk voorstel. Hy dringt er op aan het amendement van Schuurbeque Boeye te verwerpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1