Eerste Blad. Onteigening voor verbetering Spoorweg Brouwershaven- Steenbergen. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. 67ste JAARGANG. - No. 9025 De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen lil I ül 1 A 1 MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschQnt, is W rt Q II P fl Jl f| #1 R J1 11 11 O I* I I U 1 voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In wfUÖIlWUlAlj "T tJ Uil li UI I I Vll> Nederland f 1,60 per 3 maanden. u pnïuur. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 Uitgever-Hootdredaoteiiri A. FRANKEL. per jaar bij vooruitbetaling Rsdflotour I J. WAALE. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandag Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk S Dit nummer bestaat uit twee bladen. De Schippers of Eigenaars van Schepen, die hun abonnement voor 1911 wenschen te vernieuwen, of een abonnement wenschen aan te gaan, vervoegen zich ten kantore van den Haven- meester j DEN 0UTER. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat de stukken, bedoeld bij art. 6 en ter voldoening aan art. 7 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 125), betreffende den spoor weg van Burgh naar Brouwershaven en den spoor weg van Brouwershaven naar Steenbergen, voorzooveel die In de gemeente Zlerikzee zal zijn gelegen, ter Secretarie dier gemeente ter inzage van een ieder zullen worden nedergclegd van af Donderdag 5 Januari 1911 tot en met Donderdag 9 Februari d.a. v. en dat belang hebbenden binnen dien termijn hunne bezwaren mondeling of schriftelijk moeten opgeven aan het College van Burgemeester en Wethouders. Zierikzee, den 31 December 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Besmettelijke Ziekte. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de verklaring dat de besmettelijke ziekte „diphtherlti8" in deze gemeente epidemisch voorkomt; Mede gelet op de tweede zinsnede van artikel 21 der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten MAAKT BEKEND: dat gedurende de afgeloopene week (van Maan dag 26 December 1910 tot en met Zondag 1 Januari 1911) 4 personen zijn aangegeven als aangetast door diphtherltls, terwijl geen personen aan deze ziekte zijn overleden. Zierikzee, den 2 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. IEDEIILAIO. Hoorn, 2 Jan. Alhier Is een twaalfjarige knaap In de zoutziederij In een kuip met kokend water gevallen. Zijn toestand Is hoogst ernstig. 's-Gravenzande, 1 Jan. Vrijdag trouwde hier een 74-jarig bruidje en een 59-jarlge bruigom. De vrouw heelt nu haar vierden man en schijnt dus het echtelijk leven nog zoo kwaad niet te vinden. Er was zeer veel belangstelling voor het bruidspaar en ze werden nog gekiekt ook. 'g-Hertogenboscb, 2 Jan. Op het aan houdend geblaf van een hond Is een dienstbode mei een man zich gisteren avond omstreeks 8 uur naar de oorzaak hiervan gaan overtuigen. In een blnnen- dleze, grenzende aan de Parklaan alhier, vonden zij toen den 39-jarigen sigaren maker W. M. Pennlngs, wonende In 't Halve maanstraatje aldaar, voorover te water liggen. Niettegenstaande door de spoedige aanwezige polttle-agenten bijna een half uur de kunstmatige ademhaling werd toe gepast, mocht het niet gelukken de levens geesten nog op te wekken. De man laat een vrouw met zeven kinderen onverzorgd achter. Dezer dagen zal het achtste kind geboren worden. Men vermoedt, dat de man door de duisternis misleid Is. Bergen-op-Zoom, 3 Jan. In de laatste gemeenteraadszitting Is door den heer Juten een quaestle opgeworpen, die waar schijnlijk nog gerulmen tijd de gemoederen In beweging zal houden en vermoedelijk niet bevorderlijk zijn zal aan de tot nu toe goede verhouding iusschen Katholieken en Protestanten. Wat toch Is het geval? Het hier Indertijd door Prins Maurtts, als markies van Bergen-op-Zoom, gestichte weeshuls voor weeskinderen, zonder onder- scheld van gezindte, Is ruim een eeuw geleden feltelflk opgeheven, terwijl de daartoe behoorer.de gelden wel onder het beheer bleven van de regenten van het toenmalige Stads Wees- en Armktnderhuls zooals het oude weeshuls heette maar deze leder voor de helft jaarlijks werden uitgekeerd aan het Roomsch- Katholleke en Protestantsche weeshuis, die daarvoor in de plaats kwamen. Zoo ging het geregeld tot 1877. toen besloten werd die gelden niet langer gelijkelijk Ie verdeden, maar daarvan ij aan het Katholieke en J aan het P o'es- tantsche weeshuls uit te keeren. Een besluit, waartegen regenten van het Protes- tanteche weeshuls zich wel in rechten verzeilen, maar dat ten slotte door ver schillende rechtskolleges als weltlg erkend werd. Thans echter deed de heer Juten In den raad het voorstel om aan regenten van het Stads Wees- en A'tnklnderhuls niet meer machtiging te verleenen om als naar gewoonte 5 der Inkomsten aan 'i Roomich- Katholleke en J aan het Protestantsche weeshuis over 1911 uit te keeren, maar voor het vervolg tot een uitkeerlng In evenredigheid van het In leder weeshuls verpleegd aantal wezen over te gaan. Nu gingen van verschillende kanten tegen dat voorstel stemmen op, terwijl van andere zijde de billijkheid daarvan betoogd werd met het oog op het zeer veel grooter aan tal Roomsch-Katholleke dan Protestantsche weezen. Het eind der discussies was, dat hel voorstel van regenten werd aangehouden en aan dezen verzocht worden zal, zoo mogelijk, een nieuwe regeling te ontwerpen, die meer aan de billijkheid voldoet, 't Is echter te vreezen, dat daarbij het Protes tantsche weeshuls hel kind van de rekening worden zal. Zierikzee, 2 Januari. Het was een goede gedachte van de Nederlandsche Kiosken-Maatschappij In het licht te geven een Olds, die zeer uit voerig behandelt alle veranderingen, welke de spoorwegtarieven sedert 1 Januari hebben ondergaan. Het boekje Is gemakkelijk te raadplegen, want het Is zóó Ingericht, dat het door ledereen met succes kan gebruikt worden. Achteraan In het boekje zijn af gedrukt afbeeldingen van mool-Nederland In bet klein, terwfll van Amsterdam en Rotterdam beschrijvingen worden gegeven. De Gids Is bij de Nederlandsche Kiosken- Maatschappij Ie Rotterdam gratis te bekomen. Aan de sluis In de Wielingen heeft een proelicbletlng met den mortier plaats gehad om te zien of deze genoegzaam licht zouden kunnen geven aan de schepen, die in nood verkeeren. Het eerste schot mislukte, doch het tweede schot was uitstekend. Toch zal zij bezwaarlijk aan haar doel kunnen beantwoorden, want bij den nood zakelijk langen duur der voorbereiding van de werkzaamheden, moeten eventueele schipbreukelingen reeds verdronken zijn, eer er een sein tot hulp kan gegeven worden. Te Breskens wordt een proef ge nomen met het lossen van kolen uit zeestoomschepen; reeds Is kort geleden een schip gelost en wordt een schoener met kolen verwacht. Staagt de proef, dan zal een geregelde vaart van Engeland op Breskens worden geopend. Noordgouwe. Volgens den alhier ge plaatsten regenmeter bedroeg de regenval In December j.l. 64,6 m.M. Het atgeloopen jaar telde 158 regendagen, waarop 708 m.M. regen vlet; In November viel de meeste regen n.I. 128,6 m Mde minste In October n.I. 25,6 m.M. Het jaar 1909 telde 155 regendagen met 786,7 m.M. regen. Sirjanstand, 3 Jan. Vrijdagavond 1.1. gat de Tooneelvereenlglng .Oefening kweekt Kunst", voor een talrijk publiek, een alle- zlns goed geslaagde uitvoering In de zaal van J. de Rijke alhier. De verschillende stukken werden zeer goed gespeeld. Na afloop dankte de voorzitter, de heer M. H. de Ronde, de aanwezigen voor de goede opkomst en riep allen een .tot weerziens" toe. Bruinisse. De Nieuwjaars-collecte heeft In deze gem:ente f 345,25 opgebracht, waaronder echter begrepen Is een bedrag van f 50 van den Ambachtsheer. Het bedrag was ongeveer f 17 minder dan het vorige jaar. St.-Fillpsland, 2 Jan. Ter nagedachtenis. 30 Dec. 1910 overleed alhier na een langdurig lijden, de Heer Jacob Mol Az., eerste Wethouder, onzer gemeenie. Van 1879 af was hij lid van den Oemeenteraad, bekleedde sedert 1882 het ambt van Wethouder en van 1884 af dat van Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In verschillende betrekkingen heeft hij tevens de Herv. Kerk gediend; tal van jaren was hij achtereenvolgens Diaken, Ouderling, Kerkvoogd en Notabele. Met lust en Ijver l-eetl hij steeds zijn beste krachten gegeven aan verschillende plaatselijke belangen, en steeds kon men op zijn medewerking rekenen, waar 'I In 't belang van St -Fillpsland was Zijn na gedachtenis zal steeds In dankbare her innering blijven. In de plaats van den heer Jb. Mol (Inmiddels overleden) Is door den gemeente raad lot tijdelijke wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd de heer Jb. Dorst. Goes, 2 Jan. Zondagavond Is alhier, na een vr|] langdurige ziekte, overleden de heer dr. J. L. Qoemans, geboren Ie Zlerikzee, die zich In deze gemeente vdór ruim 40 jaar als geneeskundige had ge vestigd. Hl] bereikte den leeliljd van 67 jaar. Zoolang zijn gezondheid hem er toe In staal stelde, kon men hem dageiQks met veerkrachtlgen tred en met een opgeruimd en blijmoedig gelaat door de straten zien gaan om zijn talrijke patiënten te bezoeken. Dokter Goemans was een lype van een hulsdokter, die hartelQk belang stelde in de familie-omstandigheden van zijn zieken, en bij uitnemendheid de kunst verstond om den moed bij zijn patiënten levendig te houden. Hij kwam, behalve als geneesheer, ook als vriend en had steeds een woord van troost en warme deelneming In droeve dagen. Bovendien was hij een echte kinder vriend; men kon hem vaak een praatje zien maken met de kleinen, die hem dan ook op straat met blzondere attentie groetten. Wegens zijn drukke pracltyk, die hem bovenal lief was, nam hij weinig deel aan het openbare leven. Alleen was hij tot voor enkele jaren lid der commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs. Daarentegen loonde hij met de daad, dat hij een open oog had voor de nooden en behoeden van zijn mlnbedeelde stad- genooten en steunde op onbekrompen wijze alle liefdadigheidsinstellingen en alle vereeniglngen op kunst, wetenschappelijk en ander gebied. Met hem Is een algemeen geacht inge zetene aan onze gemeente ontvallen. Zijn nagedachtenis zal In wijden kring In dankbare herinnering blijven voortleven. Er zijn 14 sollicitanten voor het ambt van commissaris van politie alhier. Vermoedelijk zal het salaris van rijks wege wel op I 1400 bepaald worden, hoewel op de gemeenlebegrooling slechts f 1200 Is uitgetrokken. Middelburg. Met den aanvang van het nieuwe jaar is er voor de agenten van politie alhier een groole verbetering van hunne positie ingetreden. Ten eerste krijgen deze gemeente-ambtenaren, evenals die uil verschillende andere lakken van dienst een grooter salaris, zulks als gevolg van de In het voorjaar van 1910 door den gemeente raad genomen besluiten. Maar ook op andere wijze Is verbetering aangebracht en wel door het geven van meer vrije dagen. Tot nu toe was Iedere agent één maal om de 13 dagen vrij, in het vervolg zal dit om de 9 of 10 dagen hel geval zijn, ter wijl ook het aantal vrije Zondagen is ver meerderd. Een en ander Is tot stand kunnen komen, dank zij de welwillende mede werking van den commissaris. Alhier Is een ruim 35-jarige man, die een puistje In zijn hals had openge- krabt, na hevig lijden aan bloedvergiftiging overleden. De bevolking verminderde In 1910 met 37 mannen en 91 vrouwen, of 128 personen. Zij bedroeg op 1 Jan. 1911 19.436 personen. In verband met de restauratie van den voorgevel der Abdijkerk te Middelburg zal onder toezicht van den heer J. A. Frederlks en met machtiging van den Minister van Blnnenlandsche Zaken, het praalgraf der Evertsen tijdelijk overgebracht worden naar de kloostergang In de Munt. Nadat de restauratie zal zijn atgeloopen wordt het praalgraf ln de kerk herplaatst op een nader aan te wijzen andere plaats dan de tegenwoordige. Vlissingen, 1 Jan. De schilder C., werkzaam aan nieuwe hulzen IndeSpuistraat, vlet Vrijdagavond In een kelder. Ernstig gekwetst aan het hoofd, werd htj overgebracht naar het gasthuis, waar hq overleed. Een weduwe en twee kinderen blijven achter. De timmerman C. werd Zaterdag morgen vrij ernstig Inwendig gekwetst door hel om>allen van een kozfln In zijn werkplaats. Geneeskundige hulp werd Ingeroepen. BIJ de dit jaar te houden periodieke verkiezingen voor den gemeenteraad alhier zat, wegens toeneming der bevolking tot over de 20 000 zielen, het aanlal leden mei 2 vermeerderd en van 17 op 19 ge bracht worden. 2 Jan. Uit vertrouwbare bron ver nemen wl), dat alhier eene naamlooze vennootschap .Zeebad Vllsslngen" zal worden opgericht. Reeds gerulmen tijd deden hier allerlei geruchten de ronde over grootsche plannen, om aan onze badplaats een greote uit breiding Ie geven. Vóór 1886 was er voor hen. die aan ons strand de heerlijke zee lucht wilden genieten, niet meer dan een klein badhuis op de duinen bij het strand. In dat jaar werd toen het .Grand Hotel des Balns" geopend, waardoor gelegenheid gegeven werd om aan den Schelde-mond Ie kunnen logeeren. In de laatste 15 jaar zijn daarnaast een aanlal villa's verrezen. Een paar jaar geleden werd het oude badhuis afgebroken, cn verleden jaar op dezelfde plek geopend. Vervolgens ontstond het aan drie zijden van groote ramen voor ziene .Paviljoen Wllhelmlna". Op eenigen afstand van de elgenlQke badplaats staat nog een ander groot en modern ingericht hotel, dat ook nog slechts ruim een jaar in exploitatie is, het hotel .Noordzee-boulevard", gelegen aan den Boulevard De Ruyier, nabij de plaats waar de loodsbooten uitvaren om de passeerende schepen van loodsen te voorzien. Reeds meermalen Is door den eigenaar van het Grand Hotel, den heer J. G. Meijer, gemeentegrond aangekocht, of voor andere stukken optie gevraagd. In de jongsl- gehouden Raadszitting werden hem voor 5 jaar de baden en het ïtrand in pacht gegeven. Thans vernemen wij. dat de Iusschen verschillende personen gevoerde onder handelingen tot deze uitkomst hebben geleld, dal de drl! genoemde hotels, en ook hel Wilhelmina-paviljoert, In handen zullen komen van één Maatschappij, welke dan ook de baden en hel strand zal explolteeren. De heer Meyer wordt daarvan directeur-generaal. Welk gebruik zal gemaakt worden van de gemeentegronden, welke de heer Meijer in optie heeft, is nog niet met zekerheid te zeggen. Voorts gaat het gerucht, dat er plannen bestaan voor het oprichten van een Casino. Het kapitaal der nieuwe vennootschap zou bedragen f 1,800,000. De Vereenlglng lot Verbetering der Volkshuisvesting alhier heelt aan den gemeenteraad verzocht voor den bouw van 180 arbeiderswoningen een voorschot te verleenen van I 421 000, terug te betalen In annuï'.eiten, volgens de voorschriften van de Woningwet, of zooveel minder dan voor den bouw van deze 180 woningen zal blijken noodlg te zijn. 3 Jan. De Gemeenteraad heelt besloten voor de Maatschappij .De Schelde" de bestrating, de rioleerl.ig en de beplanting uit te voeren, welke noodlg zullen zijn, Indien genoemde Maatschappfl overgaat tot het bouwen van 180 arbeiderswoningen. De kosten daarvan, welke geraamd worden op f 45,212,40, zullen door de Maatschappij worden teruggegeven, en wel de eerste heltt bij den aanvang van het werk en de andere helft terstond na oplevering van het geheel. De aanbouw van deze arbeiderswoningen geschiedt door .De Schelde" In verband met de In 1902 met de gemeente aangegane overeenkomst, waarbij de Maatschappij zich verbond binnen 15 jaar het zoo genaamde .Olacls" geheel te bebouwen. RECHTSZAKEN. Een hond gedood. De jachtopziener van H. M. de Koningin te Apeldoorn, R. v. d. H., Is door de rechtbank te Zutphenwegens het wederrechtelijk dooden van eens anders dier, veroordeeld tot f 5 boete, ot 10 dagen hechtenis en tot het betalen van f 100 schadevergoeding aan de civiele partij (den eigenaar van den hond). Van dievenvanger tot dief. Jacobus B. uit Opperdoes, de man, die zich mede verdienstelijk had gemaakt door het vangen van Frans Rosier, maar die thans in voor- looplge hechtenis Is, wegens diefstal van een koe, Is door de Alkmaarsche rechtbank veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Tegen een 24-jarigen stoker en een 21-jarlgen koetsier, die een boertje uit Kwadljk, dat door twee nachtvlinders naar een kamer gelokt was, aldaar beroofd en met den dood bedreigd hadden, elschte de ambtenaar van het O. M. bij de recht bank te Amsterdam vier jaar gevangenisstraf. Één der souteneurs moest onder hevig verzet door vtjf veldwachters uit de rechtzaal gesleept worden, terwijl zijn meisje op de tribune een zenuwtoeval kreeg. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft Dinsdag terechtgestaan A. v. D„ van Gouda, beschuldigd van vervalsching der melk, die zQ verkocht, met eene groote hoeveel heid waler. De olficier van justitie elschte 1 maand gevangenisstraf, met openbaarmaking van het vonnis In de Goudsche Courant. Landbouw en Veeteelt. Te Oostburg is, onder den naam .Rust Ref it", een vereenlglng opgericht, be doel "ie de bevordering van de fokker^ van het Belgische trekpaard. Er hebben zich reeds 93 leden aangesloten. Vreemde ziekte onder varkens. In Friesland heerscht in de laatste dagen een ziekte onder de varkens, die zeer besmettelQk blijkt te ztyn. Niet alleen door de aangetaste dieren, maar ook door menschen, die met aangetaste dieren in aanraking komen, wordt de ziekte over gebracht. Op verzoek der Frlesche maat schappij van Landbouw wordt een onderzoek ingesteld, om zoo mogelijk een middel tot krachtdadige bes.rQding te vinden, Vrij zeker is hel een soort van pestziekte; ook zijn er verschijnselen, die aan borst ziekte doen denken. Tegen deze taaiste ziekte wordt aan de Rijksseruminilchtlng een serum bereid. Te Nlsse Is ook een paard gestorven aan een, naar het schijnt, onbekende paardenzlekte. Er zijn In hel G'"sche land zeer veel paarden ziek r- niet weinigen bezweken. Post en Telegrafie. Tot hulptelegrafist te Zlerikzee Is be noemd mej A. H. de Moolj. O N D E 8 W IJ s. Te Groningen Is geslaaad voor akte B m. o. Dulsch, de heer A. Geluk Fz., van St.-Annaland. Tot openb. onderwijzer In Ned.-Indlë is benoemd W. J. Wolttlez te Kloetlnge. Voor leeraar In de zeevaartkundige vakken aan de Vlsscherljschool teScheve- nlngen, voorlooplg voor één jaar, bevelen Burgem. en Weth. van Den Haag aan J. H. de Leeuw, le olficier bij de stoom vaartmaatschappij .Nederland" te Amster dam, en O. de Hart, officier bl] de stoomvaartmaatschappij .Zeeland" te Vlls slngen. Uit 35 sollicitanten Is benoemd tot concierge aan de Christelijke Kweekschool de heer M. P. Wor.dergem le Middelburg. Te Dordrecht Is benoemd tot hootd eener school de heer J. J. J. de Lange uit Scherpenlsse. KERKNIEUWS. Te Groede Is met 91 legen 43 stemmen besloten tot de Instelling van een kies college voor het benoemen van kerkvoogden en diakenen der Ned. Herv. kerk. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Oem te Poortvliet ds. A. P. van der Put te Op- en Neder-Andel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1