Maandag 2 Januari 1911. Eerste Blad. Courant). Dit nummer bestaat uit drie bladen. TER II G B L I K. Uit Stad en Provincie. NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VR1JDAO verschijnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. Alle betalingen moeten geschieden bi] den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. 67ste JAARGANG. - ha. 9024 Ultgever-Hoofdredaoteun A. FRANKEL. Redacteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 urs. Overeenkomstig onze gewoonte zullen wy bl) den aanvang van den nieuwen Jaarkring eenlge voorname gebeurtenissen, bulten en binnen de grenzen van ons Vaderland In het afgeloopen Jaar voor- gevallen, voor onze lezers en lezeressen de revue laten paiseeren. Beginnen» wij met Dullschland. Daar leeft een krachtig, hoogstaand volk met een glorierijk verleden en een schitterende toekomst, In de rij van Europa's volkeren op elk gebied een allereerste plaats in nemend. Het vormt, hoewel gesplitst In verschillende Staten, waarvan Pruisen de machtigste Is, sinds veertig jaren een ontzag Inboezemende eenheid, die met vaste hand door een keizer geregeerd wordt. Deze keizer Is, al staat hij ook wat zijn beginselen betreft, nog In een tijdperk, dat voor de ontwikkelde natiën tot het verleden behoort, een figuurj die eerbied afdwingt. HQ Is een souvereln, die de overtuiging koestert, dat hij de macht, die hij bezit, van Gpde ontvangen heeft, en daarom het recht heeft zijn wil boven dien van het volk ie plaatsen, waarover hy den scepter voert. Een der- gelijke grondstelling, die de keizer In de veelbesprokene rede te Koningsbergen verkondigde, Is niet pieer van onzen tijd. Niet te verwonderen is het dan ook, dat het grootste deel van hét Dultsche volk van een dergelyke leer niet gediend Is, en dat alleen de reacllonnalre elementen, waartoe natuurlijk de jonkerparty in de allereerste plaats behoort, met zoodanige uitingen uit 's Keizers mond volkomen Instemmen. Dit laatste bleek glashelder uit een rede voering, die in één der zittingen van den Rijksdag door den Rittergutsbesltzer Baron Van Oldenburg auf Janutschan werd uit gesproken. Dit heerschap deelde mede, dat de officieren op den Ryksdag ernstig verstoord waren, omdat hun handelingen In den Rijksdag zoo gekritiseerd werden. Vroeger had een luitenant er maling aan, wat de Ryksdag van hem zelde. Het kon hem, toen hy luitenant was, geen zier schelen, wat er In den Ryksdag van de officieren gezegd werd. Hy vroeg slechts, of zyn eskadronchef met hem tevreden was. Maar nu. Als een luitenant wat hard hoest, dan moet hy bang zyn, dat het In den Ryksdag ter tafel komt. Maar, aldus ging de jonker brutaal voort, wy moeten zorgen, dat hy niet meer bang behoeft te zyn. De officierenstand heeft slechts met den Keizer te maken, en voor de rest gaat hem de publieke opinie niels aan. Ja. dat Is de oude Pruisische traditie, die aan u, mtjnheeren van links, niet aanstaat. Maar de koning van Pruisen en Dultsche Keizer moet elk oogenblik In staat zyn tot een luitenant te kunnen zeggen: neem tien man en sluit den Ryksdag. Wy, mannen van de rechterzyde, hopen, dat de Minister deze traditie, de oude konlnkiyke Pruisische traditie, zal hooghouden. En met deze woorden, die een plompe miskenning zyn van het constltutloneele stelsel en de eer van den Ryksdag grof aanranden, stemde blijkens het daverend applaus de geheele rechterzyde In. Ja zelfs de voorzitter van den Ryksdag, prins Hohenlohe, hield zich muisjesstil, en riep, toen de afgevaardigde Ledeboer verontwaardigd naar het presi dentsgestoelte snelde en hem vroeg, wat hy van die rede dacht, deze tot den orde, zeggende, dat hy geen kritiek op zyn beleid kon dulden. Aldus teekent zich de geest van hen af, die aan de zyde der reactie staan. Die geest Is een zuivere weerklank van de door den Keizer te Koningsbergen gehoudene rede. Van dienzelfden geest Is het Pruisische regeerlngsstelsel doortrokken. In Pruisen toch heeft het volk op de samenstelling van de volksvertegenwoordiging, Landdag geheeten, een uiterst geringen invloed. Het klassen-kiesrecht Is een schandeiyke be voorrechting van de hoogste standen ten koste van het volk, dat reeds lang aan drong op een wyzlglng van het kiesrecht. De Minister-President, Von Bethmann— HoIIweg gaf aan dien volksaandrang toe, en diende een klesrechtontwerp In. Maar dit ontwerp, dat in den bestaanden toe stand bykans geen verandering bracht, deed een algemeenen kreet van verontwaar diging opgaan, die zich uitte In bladen en geschriften, In meetings en optochten. Monsterbetooglngen werden allerwege In het land gehouden voor rechtslreeksch geheim, geiyk kiesrecht. In Berlijn werd een groote volksvergadering belegd, die door 8000 menschen uit alle kringen der bevolking werd bygewoond, om op te komen voor de vertrapte volksrechten. Na afloop der vergadering trok een onafzien bare volksmassa naar het Kelzeriyk palels en hief, daar aangekomen, den kreet aan: .leve het algemeen kiesrecht". Wel sloten de lakeien de vensters van 't palels, maar die volkskreet zal toch wel tot de kelzer- lljke ooren zyn doorgedrongen. Zoo één natie, wat geealeiyke ontwikke ling betreft, typ Is voor algemeen kiesrecht, dan Is het voorzeker het Pruisische volk, dat zich reeds langer dan een halve eeuw In het bezit van een leerplichtwet kan verheugen. Het kiesrecht-ontwerp werd door de regeering Ingetrokken, toen de Landdag weigerde een door het Heerenhuls aan gebrachte verandering goed te keuren. Te Posen, de hoofdstad van Pruisisch Polen, is een kelzeriyk palels gebouwd geworden, dal door den Keizer In tegen woordigheid van de gansche keizerlijke familie en de geheele hofhouding plechtig en feestelijk werd Ingewyd De stad werd by die gelegenheid tot derde residentie stad van den Keizer verheven. Elzas en Lotharingen kregen een eigen wetgevende macht. Door den Dultschen Bondsraad was een ontwerp-grondwet aan genomen, waarby het twee-Kamerstelsel voor deze twee voormalige Fransche provinciën werd Ingevoerd. De Eerste Kamer zal bestaan uit 36 leden, waarvan de ééne helft door den Keizer wordt aan gewezen, terwijl de andere helft uit de hooge ambtenaarswereld zal worden gere- cruteerd. De Tweede Kamer zal een zestigtal leden hebben, die rechtstreeks en by geheime stemming zullen gekozen worden. Een groot verlies leed de Dultsche natie In het bizonder, en de menschheld In het algemeen door den dood van Robert Koch, die het verband tusschen bacillen en sommige ziekten heeft bepaald, en bij pest en cholera de middelen heeft gevonden om ze te bestryden. Met Nlcolaas II, den Czaar van Rusland, die met zyn gezin tot herstel der gezond heid van zyn Oemalln een tijdlang te Frledberg In het Oroothertogdom Hessen toefde, werden naar aanleiding van een bezoek, dat deze den Dultschen Keizer bracht en wederkeerlg door dezen beant woord werd, de betrekkingen beter dan zy In de laatste jaren geweest waren. Wat van Rusland te zeggen, waarover genoemde potentaat heerschl I Er li, zouden wy meenen, geen land ter wereld, waar de staatkundige toestand des volks zoo treurig Is als juist In dit uitgestrekte ryk. Daar ligt een uit millloenen bestaande bevolking In slavenketenen. Wel komt in de hoofdstad des ryks een doema byeen, teneinde 's lands belangen te behartigen, maar deze doema, die onder een door het gouvernement tot stand gekomene kiesrechtregeling en onder zwaren regee- rlngsdruk werd samengesteld, bestaat hoofdzakeiyk uit reactlonnalren, die geen oogen en geen ooren hebben voor de volksbelanger, maar slechts de gehoorzame dienaren zyn van den vorstelljken wil. En legen hen, die zich verstouten door woord of geschrift het bestaande af te keuren, die een beteren toestand voor land en volk willen In het leven roepen, treedt straffend op de beul met zyn strop, of wanneer het aantal politieke delinquenten van dat soort te groot Is, een peloton soldaten met geladen geweren. De ge vangenissen zyn tot barstens toe gevuld met staatkundige gevangenen, die door hunne bewakers vaak zoodanig mishandeld worden, dat velen van hen tot zelfmoord hun toevlucht nemen. Dat onder een dergeiyk regime de corruptie groot Is, kan men begrypen. Het is dan ook een groote zeldzaamheid, dat een Russisch ambtenaar een eerlijk man Is. Aan de grofste wille keur en de ergerlijkste onderdrukking Is de Russische bevolking blootgesteld. En zij, die tot een andere volkstam of een ander ras behooren, zyn er vaak nog slimmer aan toe. De Polen en de Finnen ondervinden dit ruimschoots. De Flnr.en zyn zelfs thans hun zelfstandigheid kwyi. Finland nameiyk maakt nu een deel, een provincie uit van 't machtige Russische ryk. Het vaardigt één lid naar den Ryksraad, en vijf leden naar de Ryksdoema af. Poeriij- kewltsj', één der aanvoerders van de Zwarte bende riep, toen het wetsontwerp tot ontrechtlng van Finland, da! door den Minister Stolypln by tv Ryksdoema was Ingediend, was aange men, zegevierend uit: .Flnls Flnland'ae". De Russische beer heeft zyn lompen poot >ezet op den nek van het vrye Finsche volk. Maar eens zullen allen, die nu onderdrukt worden, vereenlgd en gewapend opstaan en wee dan de onderdrukkers. Dan zullen zij oogsten, wat zy gezaaid hebben. Een begaafde, nobele, wyd en zyd be kende figuur, graaf Leo Tolstoi, de edele menschenvrlend, die kort voor zyn ver scheiden zyn landeiyk verbiyf re jasnaja Poljana helmeiyk verliet, teneinde In de stille eenzaamheid zich voor de laatste groote reis voor te bere'den, Is 't eeuwige leven Ingegaan. De onverbiddeiyke dood spaart niemand. Hij vcrschynt op zyn tijd niet slechts In de hutten der armen en vreugdeloozen, maar ook In den paleizen der ryken en machtigen. Ook Engeland's Koning, Eduard VII, de vroegere levenslustige Prins van Wales, moest, na negen jaren geregeerd te hebben, de tol der natuur aan hem betalen. Zoolang hy kroonprins was, is hy een bon vlvant ge veest, een dandy In de uitgaande wereld, maar toen hy Koning werd, heeft hy zyn ievenswyze veranderd, en zich met al den ernst aan de vervulling van zyn hooge taak gewijd. Onder zy.n regeering werd de oorlog met de Boeren gevoerd. Deze bloedige vernietigende stryd eindigde met de onderwerping der Boeren en het sluiten van den /red .Je Vereenlglng In 1902, waar overeengekomen werd, dat de Boeren zich aan het Brltsche gezag zouden onderwerpen, maar na verloop van eenlgen tijd autonomie zouden bekomen. En die hebben 2 ij, dank zy het liberale ministerie, dat aan het bewind was, dan ook ver kregen. Door haar toe te staan werd de pacificatie tusschen Boer en Brit tot stand gebracht. De vroegere verbittering der Boeren op de Engelschen heeft thans voor een welwillende gezindheid van hun zyde plaats gemaakt. Zy zyn verzoend met het denkbeeld, dat zy een Integreerend deel van het groote Brltsche ryk uitmaken. Hun Ideaal, 'een vereenlgd Zuld-Afrlka, Is In vervulling gekomen. Dc vier staten: Trans vaal, Oranje-Vrystaat, Kaapkolonie en Natal, tellend gezameniyk vijf millioen Inwoners, vormen nu een unie onder den naam de Vereenlgde Staten van Zuld-Afrlka een Huls, aan het hoofd waarvan staat de gouver neur-generaal Gladstone, een zoon van den beroemden Engelschen staatsman. Hun parlement werd onlangs op plechtige wyze door den hertog van Connaughi geopend. Minister-President Is Louis Botha, de voormalige opper-bevelhebber der Boeren In den stryd tegen de Roolneks. Eduard VII werd door Oeorge V opge- vold. Deze vond by de aanvaarding der regeering het tusschen het Hoogerhuls en Lagerhuis hangend geschil nog niet beslecht. Men herinnert zichdat het Lagerhuis drie molles had aangenomen. De eerste motie had de strekking de wetteiyke regeling van het uitsluitend zegglngsrecht van het Lagerhuis In zake fi nantlën te handhaven. De tweede motie kwam op tegen het absolute veto van het Hoogerhuls onder toekenning van het veto suspensif, zoolang als het wetsontwerp nog niet In drie vergaderingen van het Lagerhuis was aangenomen, en er nog geen twee jaren verloopen waren sedert de Indiening van het wetsontwerp in het Lagerhuis. De derde motie sprak de wenscheiyk- held uit tot verkorting der zittingsperiode van het Parlement van zeven jaar tot vijf jaar. Nu werden er na de Iroonsbestyglng van Oeorge V onderhandelingen gevoerd tusschen de strydende pariyen, teneinde tot een compromis te komen, maar deze hadden geen gunstig verloop, wat ten gevolge had, dat het Lagerhuis ontbonden werd. De regeerlngsmeerderheld kwam schier onverzwakt uit den stembusitryd te voorschyn, zoodat nu óf het Hoogerhuis aan de elschen van het Lagerhuis zal moeten toegeven, óf de koning een aantal liberalen in den palrssland zal moeten verheffen, teneinde op die wyze de macht der meerderheid In het Hoogerhuls te breken. Minister George heeft een uitbreiding der staatspenslonneerlng voor de arme ouden van dagen toegezegd, In dien zin, dat ook zy, die onderstand van armbesturen genoten hebben of nog genieten, niet, geiyk tot dusverre, van het staatspensioen zu'len zyn uitgesloten, In Frankryk was de aanneming van het wetsontwerp tot toelating van het onder zoek naar het vaderschap, dat in den Code Napoleon verboden was, zoodat In den regel de verleider zich om het kind niet bekreunde, en de verleidde daartegen, af gezien van de schande, die uitsluitend haar deel werd, daarvoor nog te zorgen had, één der gewichtigste zaken, die op wetgevend gebied tot stand werden ge bracht. Dat onderzoek nu werd door den wetgever In bepaalde gevallen toegestaan, nameiyk bij ontvoering, verkrachting, ver leiding, openbare samenleving en schrlfle- lyke erkenning. De spoorwegstaking, die uit ontevreden heid over de loonregeling uitbrak, en slechts tydeiyk eenlge slagnatie In het personenverkeer en goederenvervoer teweeg bracht, mislukte,omdat zy niet algemeen was. Bovendien trad de regeering tegen de staking, die zy een misdadige woeling noemde, zeer krachtig op, zoodat op de belofte, dat allen weer zouden aangenomen worden, de stakers het werk hervat hebben. In Lissabon, de hoofdstad van Portugal brak een revolutie uit, die een einde maakte aan het koningschap, en leidde tot de Instelling van den republlkeinschen staatsvorm. Aan die revolutie, waarvan de naaste aanleiding was de verraderlijke moord op één der leiders van de republl- kelnsche party, werkten mede de vloot en een gedeelte van het leger. Na een bloedig straatgevecht liep het den koning trouw gebleven gedeelte der troepen tot de republikeinen over, en daarmede was de zaak van het koningschap, dat trouwens niets voor het volk tot stand had gebracht, beslist. Koning Manuel met zyn familie vluchtte naar Engeland. Het nieuwe bewind verbande de konlnkiyke familie der Bra- ganza's voor eeuwig uit Portugal, schafte al de ridderorden af, en hief de Kamer der Pairs (de Eerste Kamer) op. Werd In Portugal het koningschap afge schaft, In Montenegro, een staat met slechts 250,000 Inwoners, werd het ingevoerd. Vorst Nlcolaas, een talentvolle, begaafde, dichterlek aangelegde natuur, heeft .het voor zyn land en volk noodig geoordeeld zich met den hermelynen mantel en den koningskroon te tooien. Hoewel op en top autokraat, heeft hy zyn beginselen op het altaar der volksvryheld ten offer ge bracht, en aan de Montenegrynen een constitutie geschonken, waarby een Skoep- stjlna (volksvertegenwoordiging) werd in gesteld, en waarby bepaald werd, dat de 74 leden er van door het algemeen stem recht zouden gekozen worden, cn om de vier jaren moesten aftreden. Het kleinste onafhankeiyk staatje In Europa, het vorstendom Monaco, met een bevolking van 1200 zielen, waarover Prins Albert absoluut regeerde, Is door dezen met een Grondwet begiftigd geworden, waarin bepaald werd, dat er een gemeente raad zal zyn, waarvan het ééne deel door den Vorst wordt aangewezen, terwyi het andere deel er van door de kiezers zal gekozen worden. Alle burgers, die een zekeren leeftyd bereikt hebben, zyn kiezers. Burgemeester en wethouders worden door den Vorst benoemd. In Denemarken werd een Minister, en nog wel een Minister van justitie, wegens vervalichlngen In oorkonden en wegens verduistering van vijftien en een half millioen kronen tot acht jaren tuchthuis straf veroordeeld. Het schouwspel, dat een Minister wegens een commun-dellct naar het tuchthuis getransporteerd werd, Is ge lukkig geen alledaagsch verschynsel. Te Stockholm, de hoofdstad van Zweden, werd het achttiende congres voor den wereldvrede gehouden. Door een notaris, Camllle Arnaud genaamd, werd een ontwerp Ingediend van een internationale rechtbank voor het volkenrecht. Dit congres heeft zich uit den aard der zaak uit sluitend met de behandeling van het vredesrecht bezig gehouden, In tegenstelling met de Haagsche Vredesconferentie, die in stryd met haar naam het oorlogsrecht regelde. Op wetgevend gebied Is In Nederland in het afgeloopen jaar weinig belangryki tot stand gekomen, In weerwil dat het Ministerie van rechts zoowel in de Tweede als In de Eerste Kamer een ffinke meer derheid achter zich had, een voorrecht, dat het Kabinet van links, hetwelk aan dit Ministerie voorafging, miste. Wel Is door deze regeering een wetsontwerp Ingediend tot Instelling van een Fonds ten bedrage van zes-en-veertig millioen gulden, ter verbetering van de kustverdediging, maar, afgezien nog dat dit enorme bedrag veel nuttiger besteed zou kunnen worden, zou het een nationale ramp zyn, wanneer dit wetsontwerp tot wet verheven in het Staatsblad kwam. Ons land zou daardoor niet alleen Engeland ernstig ontstemmen, maar ook by andere Staten een ontevreden heid verwekken, die niet gering te schatten is. Niet slechts In Engeland, maar ook In België, Frankryk en Rusland gaan In toon gevende bladen waarschuwende stemmen op. Wat wy hier weten, weet me1- buitenland ook, n.l. dat het v by de Staten-Generaal Is ir Duilsche legerbestuur Keizer te belleven. T brief geschreven hef waarschyniyk gegeve' daarvan handelde dl Het ls thans ma. Ingezien wordt, ho Engeland gerichte v< der kustverdediging worden opgenomen, ons voor tnternatlor vrijwaren, den moed Ingediend welsontwer] Wat de lintjeskwestl zijde durfde het voor. van een erquêtte nletaa. dat te veel aan het licht zot, zy dat voorstel. Slechts stemde uit overwegingen, d. ondergrond hadden, met mede. Toen werd de eere-i_. leven geroepen, maar deze dru.. particulier karakter, miste het recht Inzage van regeeringsbeschelden, en kot. ook geen getuigen dagvaarden. Toch was ook zyn beslissing verre van gunstig voor denantl-rerolutionnatren leider, die er geen been had ingezien de partijkas te vullen met geld, waaraan een iuchtje was. In Rotterdam had een tusschentydsche verkiezing voor de Tweede Kamer tot resultaat, dat de liberalen een zetel wonnen. De kiezers komen tot het inzicht dat de coalitie-mannen wel by de stembus veel aan het volk beloven, maar als zy op het kussen zitten, niets voor het volk doen. Onze afgevaardigde voor dit district, mr. R J. H. Patyn, stond In de Tweede Kamer, vooral toen het gold onverbloemd de waarheid te zeggen, dapper op zyn post. Hy liet onder anderen duidelijk uitkomen, dat de mannen der rechterzyde slechts hierom dr. Kuyper ontzien, omdat zy hem voor de bestendiging der coalitie dringend van noode hebben. Zy weten, dat met dr. Kuyper de coalitie uiteenspat. Bestaat er tusschen ons medeburgers vaak scherpe meenlngsverschlllen, over onze geërbledlgde Koningin zyn onze gevoelens gelukkig niet verdeeld. Haar wel en wee gaat, tot welke party men ook behoort, allen na aan het hart. Dit bleek duldeiyk In onze gemeente by dc feesteiyke viering van den dertigsten verjaardag van Hare Majesteit, toen allen zich beyverden dien dag tot een vreugdedag te maken. Onzen burgemeester, mr. H. C. Moolen- t :rgh «erloren wy door den dood. Zyn heengaan werd algemeen diep betreurd. Het behaagde onze geëerbiedigde Koningin aan den eenparlgen wensch der bevolking te voldoen, en onzen stadgenoot, mr. D. van der Vliet, tot diens opvolger te benoemen. Moge onder zQn bestuur onze gemeente uit haar kwynenden toestand herleven. Laat ons gezameniyk, leder naar zyn krachten, daartoe medewerken. Den lezer heil! Zierikzee, 31 Dec. Hedennamlddag werd het stoffetyk omhulsel van den WelEer- waarden heer Pieter Frari;ois van den Berg, In leven predikant by de Nederl. Hervormde Oemeente alhier, grafwaarts geleld. Op den doodenakker stond een dichte menigte geschaard, teneinde aan den be minden leeraar de laatste hulde te bewyzen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1