ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 28 December 1910. Tweede Blad. (525 ier i Is. zeesche Courant). NIEUWSTUDINQEN. Im onzt teoKh! fissÉrp, ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAQ verschijnt, Is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAAR6AN6. No. 9022. Ultgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 sts. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. JAPAN. Te Tokio Is de zitting van het Parle ment geopend. De Keizer, die ongesteld was, verscheen niet In de vergadering. De Minister-President, Katsoera, las de troonrede voor. Daarin wordt met klem de noodzakelijkheid betoogd van de Instandhouding van den vrede in het Verre Oosten. Nadat de adressen van antwoord op de troonrede waren aangenomen, ging het Parlement met vacantle tot 20 januari. AMERIKA. President Diaz heeft den chef van den generalen stal Cuellar tot leiding der operaties tegen de Insurgenten naar Chi huahua gezonden. Nog 1000 man troepen zjjn In deze plaats aangekomen, een tweede duizend-tal is onderweg. Qeneraal Navarro moet volgens te New- York ontvangen berichten geheel door de opstandelingen zyn Ingesloten, zoodat de soldaten gebrek aan de meest noodlge levensmiddelen hebben en hun paarden moeten slachten. Het ziet er nog niet mooi uit voor president Diaz. In den nacht van Zaterdag op Zondag (Eersten Kerstdag) hebben liedjeszangers de rustige rust verstoord van president Taft. De Kerstzangers drongen door In den tuin van het Witte Huls en begonnen uit volle borst hun lof- en Kerstzangen te kweelen. En Taft was niet zoo goed of h!| moest zijn bed uit. In nachtgewaad verscheen de President der Vereenlgde Staten op het balkon van het Witte Huls en dankte de zangers met een: .Dank u wel. Qod zegene u". En toen verdwenen Taft naar bed en de zangers naar huls. Nog een tweede Kerstavond-episode valt te vermelden. Te San-Franclsco begaf de zangeres Tetrazlnnl zich naar de Italiaansche wijk een arme buurt klom er op het voetstuk van de Lotta- fontein en gaf er een gratis openlucht concert, dat door tienduizenden werd aangehoord en toegejuicht. PORTUGAL. Lissabon, 27 Dec. Op Madeira zijn thans 1089 cholera-gevallen voorgekomen, waarvan er 315 doodelljken afloop hadden. De kruiser „Almlrante Reis" heeft, wegens opstootjes van konlngsgezlnden, troepen op het eiland ontscheept. SPANJE. Uit Valencia wordt aan de Epoca gemeld, dat de kapitein van het Engelsche stoomschip ,Jac", vergezeld door een matroos van het Fransche schip „Jean Concel", aan den Franschen consul de volgende verklaring heeft afgelegd: De .Jean Concel" Is Woensdag om vier uur 's middags van Alicante vertrokken naar Oran. Het schip ls aangevaren door een onbekende stoomboot en onmiddellijk ge zonken. De geheele bemanning verdween, behalve één matroos, die door de ,Jac" gered ls. ITALIË. Prins Max van Saksen Is te Rome aangekomen, waar hij zijn Intrek heeft genomen bij de Domlnlkaners. OOSTENRIJK. In de gang van een huls te Weenen Is In een waschmand een In stukken ge sneden lijk eener vrouw gevonden. Het lijk Is herkend als dat van een veertien jarige naaister. Als verdacht van den moord Is gearresteerd Marie Bartunek, de vrouw van een kleermaker. Deze woonde In hetzelfde huls waar het lijk gevonden werd. In haar woonvertrek werd een stuk courantenpapier gevonden, dat juist paste bij een strook, waarmede de mand, die het lijk bevatte, bedekt was. In de kachel van het woonvertrek van Marle Bartunek zijn overblijfselen van verbrande menschenbeenderen gevonden. RUSLAND. De Nowoje W rem ja drukt een brief af van Tolstoï aan zijn vrouw, die dertien jaren geleden geschreven Is en die eerst na zijn dood mocht worden geopend. Uit dat schrijven blijkt, dat TolstoT reeds In 't jaar 1897 gedacht heeft over een vlucht naar de eenzaamheid. Hij bekent, dat hem reeds lang de tegenstrijdigheid tusschen leer en leven had gekweld .Ik kan je niet dwingen van levenswijze te veranderen, want Ik zelf heb er je aan gewend. Ik kan ook niet van je weggaan, omdat Ik mijn Invloed op de kinderen niet verliezen wil. Maar zdó leven, als Ik deze zestien jaren geleefd heb, kan Ik In de toekomst niet, daar Ik met je strQden moet en vrees voor de verleidingen te bezwijken, die de kracht der gewoonte laten gevoelen. .Ik heb besloten dat te doen, wat Ik reeds lang voornemens was, namelijk heen te gaan, omdat dit leven my tot last wordt en ik de afzondering zoek. Niemand zal mQ missen. Zooals Iedere godsdienstige grijsaard 2yn laatste levensjaren aan Ood wil wyden, zoo haak Ik by den aanvang van mijn 70e levensjaar met den geheelen aandrang van myn ziel naar rust en een zaamheid en wil, hoewel geen volle overeenstemmingdan toch ook geen schreeuwende dlssonans tusschen myn levenswyze en myn overtuigingen. .Wanneer ik dezen slap In 't openbaar deed, zou ik misschien voor je smeekbeden bezwyken. Myn beslissing moet echter uitgevoerd worden; vergeef my daarom, wanneer ik je verdriet aandoe. Maar laat my In vrede trekken, zoek my niet en veroordeel my ook niet. Wanneer Ik van je wegga, dan gebeurt dat niet, omdat Ik ontevreden over je ben, maar omdat Ik weet, dat je niet voelen kunt als Ik, dat je geen offers brengen kunt voor betgeen je niet erkent. .Ik denk met liefde en dankbaarheid aan de vyf-en-dertlg jaren van ons gemeen schappelijk leven. Je gaf mij, wat je kon. In de laatste vyflien jaren scheidden zich onze wegen. De schuld valt noch op jou, noch op my. Vaarwel". Den I4den Juli van dit jaar schreef Tolstoï zyn vrouw: .Ik zou voort kunnen gaan op deze wyze te leven, wanneer Ik het leed, dat je drukt, verdragen kon, maar Ik kan 't niet. Ik heb myn besluit genomen en dat Is nu onveranderiyk. Myn toestand in huls wordt onduldbaar. Ik kan niet langer In weelde leven en wil myn laatste levens dagen In eenzaamheid doorbrengen. Zoek my niet. Myn beslissing zal je niet om- stooten. Vergeef my, zooals Ik ook jou vergeef". Zooals de dochter Taljana verklaard heeft, wist de familie van het voornemen van Tolstoï; alleen was haar het tydstlp der uitvoering onbekend. Aan den voor avond van zyn vertrek vermoedde niemand nog Iets. Om vier uur In den vroegen mor gen klopte hy hard op de deur van de kamer van zyn dochter Alexandra en zelde: .Ik ben 't Lew Nlkolajewltsj. Ik ga voor altyd hier vandaan". Krachtens een besluit van den minister raad zullen de studenten, die verantwoorde- 1 yk moeten gesteld worden voor de jongste ongeregeldheden, van de universiteiten verbannen worden. In Petersburg is die maatregel reeds op 17 studenten toegepast. De ministerraad heeft verder beschikt dat de studenten-vergaderingen onder geen voorwaarde moeten toegelaten worden. In eenige hoogescholen hebben de universi teiten besloten geen vergaderingen meer te houden. De arbeidersgroep en de sociaal democraten zullen de regeering spoedig in de Doema Interpelleeren over de voorvallen te Odessa. De afgevaardigde voor Odessa, Nlkolskl, die tot de party der kadetten behoort, Is naar Odessa gegaan om ter plaatse een onderzoek in te stellen. DENEMARKEN. De Deensche oud-mlnlster Albert!, die wegens oplichting en verduistering tot een bedrag van 15 millloen kronen, veroordeeld ls lot 8 jaren tuchthuisstraf, is naar de strafgevangenis In Horsens overgebracht, en van dit tragisch einde van een loop baan, die eens zoo'n hooge vlucht nam, vinden we de volgende beschaving gegeven Het is een mooie winterdag. In de haven te Kopenhagen gooit een stoomboot de trossen los, de stoomfluit gilt, de schroef doet het water borrelen en koken en de boot vertrekt richting Horsens. In een kleine kajuit van de eerste klas zit een heer, nette demle, schitterend wit boord, nieuwmodische das, een zeer gesoigneerd uiterlijk, gentleman van de toppen van zyn glimmende schoenen, tot de kruin van zijn hoofd. Deze heer, die een vrooiyken, opgewekten trek op het gelaat heeft, Is In druk gesprek gewikkeld met twee andere heeren, die kalmer, ernstiger zyn. Men krygt den Indruk, dat een hoog geplaatst persoon, een minister b. v. op een inspectiereis Is met twee van zyn ondergeschikte ambtenaren. In werkeiykheid wordt de tuchthuisboef no. 75, de vroegere minister Albertl, door de Inspecteurs van politie Frandsen en Sehou naar het tucht huis te Horsens gebracht, om zyn straf van acht jaren te ondergaan. No. 75 spreekt met zyn begeleiders over alles en nog wat, over zyne vele reizen in het buitenland, over het strafrecht In de verschillende landen, over de In richting der gevangenissen, maar ook over de politieke verhoudingen In Denemarken, waarby hy zich menige aardigheid ver oorlooft op kosten van zyn vroegere collega's. Meer dan eens zegt hy, dat „als het ongeluk hem niet had achterhaald", hy nu nog afgevaardigde voor Köge zou zyn. Het eten laat no. 75 zich aan boord uitstekend smaken, maar voor een sigaar bedankt hyhet rooken heeft hy zich In den laatsten tyd afgewend en wil er niet weer aan verslaafd worden vroeger rookte hy soms 16 sigaren per dag. Om 10 uur 's avonds begeeft no. 75 zich In zyn kleine kajuit ter ruste en den geheelen nacht slaapt hy rustig door. De polltle-beambten zeggen tegen elkaar, dat dit de eerste maal In hun loopbaan Is, dat een tuchthuisboef tydens zyn over brenging naar de gevangenis zoo ongestoord en kalm slaapt. Om 7 uur 's morgens staat no. 75 op, hij ontbyt met uitstekenden eetlust, drinkt een paar glazen bier en brengt een toost uit op zyn begeleiders, wlen hy dank zegt voor hun aangenaam gezelschap tydens de reis. Het schip nadert Horsens en nu ergert no. 75 zich voor de eerste maal. Op de landingsplaats staat een dichte menigte, die ook wel eens een Minister naar het tuchthuis wil zien gaan. Als no. 75 het schip verlaat, ziet hy doodsbleek, doch hy weet zyn kalmte te bewaren en schrydt met trotsche houding verder. En ziet, evenals In zyn goede dagen hypnotiseert hy de menigte. Er heerscht een doodeiyke stilte, en terwyi hy voorbij gaat, neemt menigeen den hoed af I Ook de wachtende chauffeur groet eerbiedig. No. 75 speelt nog eenmaal voor Minister en licht met nonchalant gebaar even den hoed op. Dan snelt de auto weg. De tuchthuisbeambten groeten den ex-minister van justitie, die vroeger meer dan eens de gevangenis heeft geïnspecteerd, stram militair Albertl ontbloot het hoofd en stapt met de hoed in de hand naar binnen, terwyi de zware deuren zich dreunend achter hem sluiten. Vele jaren lang is hy thans slechts no. 75. ENGELAND. Drie Russen, de schilder Doebof, de machinist Federof en Peters, zonder be roep, zyn voor den polltle-rechter In de Qlldenhal verschenen onder beschuldiging van samenzwering tot inbraak te Hounds- dltcb en moord op de polltle-agenten. Crawford, de procureur der City, trad voor de beschuldiging op en zelde te kunnen bewyzen, dat alle drie op den avond van den moord achter Houndsdltch gezien zyn. Peters en Doebof hebben den doodeiyk gewonden Oardsteln naar Orovestreet In Whltechapel gedragen en hebben een zekeren Levy, den eigenaar van een tabaks winkel, die hen naliep, gedreigd met revolvers dood te schieten. Deze Levy Is door de beschuldiging als getuige opge roepen en verklaarde niet den minsten twyfel te koesteren, of Peters en Doebof waren werkeiyk dezelfden, die hy Oard steln had zien wegdragen. Hy had ze belden onmiddeliyk herkend in het commis sariaat van politie, toen ze onder ver schillende andere getuigen stonden. Hy had ook Oardsteln herkend, toen hy dezen In het lykenhuls van de City had gezien. Peters en Doebof riepen Levy toe, terwijl zy met revolvers op hem mikten: „Volg ons niet!" De polltle-rechter verdaagde de zaak tot Donderdag. Peters en Doebof zullen dan tegeiyk met de belde aangehouden vrouwen voorkomen. Men wil 50,000 pd. st. byeenbrengen voor de nagelaten betrekkingen van de 320 mynwerkers, die in de mynontplofflng by Bolton het leven hebben gelaten. Er zyn 1200 weduwen en weezen te verzor gen. De koning heeft 500 pd. st. gegeven, de koningin 100 pd. st. Sedert Donder dagavond Is men bezig de lyken boven te brengen. Te Liverpool Is een bokser, met name Jlm Holland uit Londen, na een vuistgevecht, volgens de regelen der kunst In een zaal vertoond, overleden. De man, die hem geveld heeft, Dick Knock by DOOR PISCES. XI. De kreeften aan die Fransche en Engel sche kusten biyken neiging tot trekken te hebben, want over de geheele Noordzee komen enkele kreeften verspreid voor en nu kunnen deze garnalenvlsschers be weren het tenminste best de Schelde- monden binnengekomen zyn. Wie, zoo gaat het verder, zal echter uitmaken of het dwaalgeesten zyn van uit de Noordzee, dan wel nakomelingen van de duizenden exemplaren, eenmaal In Zeeland uit Noor wegen geïmporteerd, waarby er vele In het Scheldewater terecht kwamen. In „De Tegenwoordige Staat van Zeeland" wordt gezegd by het bespreken der stad Zierikzee: „Naar de Oostzee werden er dikwyis schepen uitgerust. Met eenige der kleine Hoekerschepen, die bunnen In hebben, werd ook jaariyks naar Noorwegen om kreeften gevaren, by welke gelegenheid zy wel eenige houtwaren meebrengen. Dikwyis worden er, van het voorjaar tot diep in den zomer, veertig, ja vyftig ladingen kreeften aangebracht, welke beloopen van zes- of acht- tot twaalfduizend stuks Iedere lading, maar ook wordt medegedeeld, dat aan de Zeeuwsche hoofden niet alleen krabben, maar ook kreeften worden ge vangen". Veertig ladingen met een minimum van zesduizend stuks geeft 240000 en vyflig ladingen met 12000 stuks geeft 600000 stuks; deze cyfers zyn niet overdreven, want in „Natuurkundige verlustlngen" van den Zierlkzeeschen dr. Job Baster, den Invoerder van goudvlsschen hier te lande, wordt medegedeeld, dat de toen aange voerde hoeveelheid bedroeg pl. m. 620000 stuks per jaar. Hoe dat nu echter ook zy, nu gebleken ls dat een reeks van jaren kreeften hier voorkomen, zoo vervolgt de rapporteur, en steeds met rust gelaten zyn, terwyi nog maar zulk een betrekkeiyk gering aantal gevangen wordt, kan een toename van hun aantal op natuurlyke wyze door eigen voortplanting maar moeliyk verwacht worden. Qaat men echter de levenswyze en geschiedenis van dit schaaldier na, dan verwondert men zich daarover niet. De ervaring leert toch, dat ze zich alleen op rots- of steenachtlgen bodem in eenige hoeveelheid kunnen handhaven. Dit Is voornameiyk het gevolg van het voor hen zoo gewichtige proces der ver- huidlng, dat zy herhaaldelijk moeteh onder gaan om In grootte te kunnen toenemen. Gedurende die periode zyn deze dieren de meest onbeschermde en hulpelooze schepsels, die men zich kan voorstellen. Dit gedeelte van het rapport Is voor den tegenwoordlgen toestand het meest be- langryke, omdat dit natuuriyk nog gel dende Is Nadat de oude schaal Is afgeworpen, begint zich wel dadeiyk weer een nieuwe te vormen, maar vóór dat deze zoodanig verhard Is dat zij het dier weer beveiligt en dit zich met eigen scharen verdedigen kan, verloopen 4 J6 weken, gedurende welken tyd het weeke, vleezlge lichaam geheel en al onbeschermd Is. Alleen In rotsachtlgen bodem met holen en gaten schijnen zy zich vooral als zij grooter worden voldoende te kunnen ver schuilen, om niet als slachtoffer van hun stamgenooten of andere dieren te vallen. Van de verhulding wordt gezegd, dat deze niet bepaald is tot een zeker jaargetyde; zy komt ook by het ouder worden der dieren, hoewel minder dikwyis in het jaar voor, zoodat altyd de verhuidende kreeften bloot staan aan de aanvallen van hun stryd- en vraatzuchtige natuurgenooten. Hoeveel invloed daarop zelfs nog de aard van den rotsgrond heeft, bewyst de rapporteur met mededeellngen van dr. Ful- larton over de Schotsche kreeft. Tusschen de Oost- en Westkust van Schotland be staat een groot verschil In het voorkomen van de kreeft. De Oostkust Is van veel jongere formatie dan de Westkust; de verweering gaat daar sneller en geiyk- matlger, en als gevolg daarvan ontstaan er veel minder holen en galen dan aan de Westkust. Nu Is het opmerkeiyk, dat juist aan deze kust zooveel meer kreeften voor komen dan aan de Oostkust, zooals aan getoond wordt uit de vangstcljfers, b.v. van de jaren 1893—1895 blijkt, dat deze voor de Oostkuit respectieveiyk bedroegen 138,114 en 103 duizend stuks en voor de Westkust 456,505 en 412 duizend stuks. Dit valt nog duldeiyker in het oog, als men nagaat het getal korven, dat bij die vangst gebezigd werd In diezelfde jaren en wel 29900, 33200 en 32400 korven, met een gemiddelde vangst van 4j>, 3g en 3£ stuks per korf voor de Oostkust en voor de Westkust 29500, 32500 en 30000 korven, met een gemiddeld cyfer per korf van 15|, 15j en 13-,'g stuks. De plaatsen nu, die op de Schelde vol doen aan de voorwaarden van de Schotsche kust, zyn enkel die, welke met sleenen bestort zyn voor de onderzeesche oever- verdedigingswerken, dus langs de zeedyken. Uit verkregen Inlichtingen bleek dan ook, dat voornameiyk in de nabyheld daarvan de kreeften, die van de Schelde werden medegebracht, gevangen waren. Uit den aard der zaak zyn de kostbare verdedigings werken uiterst gering In oppervlakte en dan nog bizonder sterk verspreid, daar ze op een groot aantal plaatsen langs de kusten van Ooster-Schelde, Keeten, Zype, Orevellngen en Zandkreek zyn gelegen en dan ter geheele oppervlakte van onge veer 400 H.A., d. I. pCt. van de uit gestrektheid der Zeeuwsche Stroomen, die op 90.000 H.A. wordt gesteld. De rapporteur trok hieruit de conclusie, dat het noodzakeiyk gevolg van deze geringe oppervlakte en verspreide ligging der verdedigingswerken Is, in verband met de levenswyze der pas geboren kreeften larven, ook wanneer de bevolking met geslachtsrype dieren zoo groot mogeiyk Is, dat deze zich toch niet door eigen voortplanting zou kunnen handhaven. De larven n.l. leiden, zegt hy, vóórdat zy den definitieven vorm, en daarmede ook het kruipende leven der volwassen dieren aannemen, gedurende de eerste vier vyf weken na hun geboorte een zwemmend leven. Oedurende dien tyd zullen zy door de krachtige eb- en vloedstroomen, die twee maal per etmaal loopen, niet alleen over het geheele Scheldegebled verspreid, maar ook voor een gedeelte, en zeker geen klein, bulten de Scheldemonden gevoerd worden. In welke mate het Scheldewater ververscht wordt, blijkt wel daaruit, dat de kom der Ooster-Schelde elk gety, dus tweemaal per dag, voor gedeelte naar zee leegstroomt en weder opnieuw gevuld wordt, wat bljjlct uit het verslag omtrent onderzoekingen, op de oestercultuur betrekking hebbende, uitgebracht door de commissie voor het Zoölogische Station der Nederlandsche Dierkundige Vereenlglng, in de jaren 1883-1884. Van de overbiyvenden, zoo luidde het rapport verder, zouden In hoofdzaak alleen zy kans hebben, die op of by genoemde verdedigingswerken voorkomen. De schry- ver van het rapport veronderstelt, dat dit slechts met van de overlevenden het geval zou zyn, want als men in aanmer king neemt, dat men zoowel In Schotland als In Noorwegen, Helgoland, Canada en New-Foundland, waar de bodem als het ware overal geschikt Is voor het gedyen van de kreeft, klaagt over achteruitgang van de vangst, en door verschillende middelen (kunstmatige teelt, gesloten vang- tyd, mlnlmum-maten enz.) daarin tracht te voorzien, dan behoeven wy ons In de Zeeuwsche Stroomen geen Illusie te maken, dat ooit op natuurlyke wyze een eenlgs- zlns belangryke bevolking aan kreeften, op welke wyze ook verkregen, zich In stand zal houden. Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5