Woensdag 28 December 1910. Eerste Blad, Nieuwjaarswenschen. hkmï yeoÉDdhÉ lolÈp. NIEUWSTIJDINQEN. Uit Stad en Provincie. 'roiiociale Slalenverkiezing ia bel dislricl Soes. Telegrafisch Weerbericht, ZIERIKZEESCHE (SS ierikzeesohe NIEUWSBODE. Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9022 Ultgevap-Hoofdredaotauri A. FRANKEL. Redaoteupi I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en VrJJdags-mlddags uiterlijk 8 urs. Alle betalingen moeten geschieden bij den Dipecieupi A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. Zij. dia zich met I Januari a.s. op ons blad abonnaeren, ontvangen da tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswensdien voor den prijs van 35 cents A contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 2 anuari 1911 wordt des Maandagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Sdiouwen, Duiveland, Tholen, St.-Flllpsland, Noord en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentlën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Zaterdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. HINDERWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van CORNELIS JONQMANS, wonende in deze ge meente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene SlgarendrogerlJ, in het perceel, staande in het Vlschslop, plaatselijk ge merkt wflk D no. 392, kadastraal bekend sectie B no. 205; dat op Zaterdag den 7 Januari aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het-inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 24 December 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de belanghebbende jongelieden, dat het onderzoek naar de geoefendheid, be doeld in artikel 104 der Mllitiewet, alhier zal plaats hebben in het gymnastieklokaal der rijks- hoogerc burgerschool op ZAterdag 14 Januari 1911, des voormiddags te 9 uur. Zierikzee, den 24 December 1910. De Burgemeester voornoemd, i D. VAN DER VLIET. Besmettelijke ziekte. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de verklaring, dat de besmettelijke ziekte .diphtherliia" in deze gemeente epidemisch voorkomt; Mede gelet op de tweede zinsnede van artikel 21 der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten MAAKT BEKEND: dat gedurende de afgeloopene week (van Maandag 19 tot en met Zondag 25 December 1910) personen zijn aangegeven als aangetast door dlphtheritls, terwfll geene personen aan de ziekte zijn overleden. Zierikzee, den 26 December 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. NEDERLAND. 's-üravenhage, 26 Dec. De Minister van Oorlog gaat In beterschap vooruit en Z.Exc. koestert het voornemen om, zoodra hq hersteld Is, zijn ambtsbezigheden weer aan het departement te hervatten, In afwachting van de beschikking op zijn verzoek om ontslag. Zondagmiddag Is In het Koninklijk Paleis alhier het Kerstfeest gevierd. De groote balzaal was met groen en Kerst- boomen versierd. Één der boomen was behangen met het speelgoed, bestemd voor Prinses Juliana en voor eenlge zoontjes en dochterljes van leden van Hr. Ms. holhoudlng, welke kinderen ongeveer denzeltden leeftijd hebben als de Prinses. H. M. de Koningin-Moeder was op het feestje tegenwoordig en gebruikte na afloop met de Koningin en den Prins den maaltijd. Maandag werden aan de kinderen van het dienstpersoneel der hofhouding door de Koningin en den Prins de Kerstgeschenken uitgereikt. De oud-Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, uit het kabinet-De Meester, de heer mr. J. D. Veegens, voor wlen eigenlijk het nieuwe negende minlsterieele departement Is opgericht, Is ernstig ziek. De hoogslbekwame, sympathieke oud- Minister Is door een longontsteking aan getast. (Zie telegram betrekking hadden zich 15 sollicitanten aangemeld. St.-Filipsland, 27 Dec. Door A. de B. alhier zijn In 't nu afgeloopen jaar niet minder dan 88 zeehonden geschoten, waar voor hg f 252 aan premie ontving. De Nieuwjaarscollecte, ter voorkoming van 'l Nleuwjaarwenschen, heeft alhier f 100 opgebracht. St.-Maartensdljk. In de j 1. Vrijdag gehouden vergadering van den gemeente raad werd besloten tot aankoop van 84 30 Aren bouwland, bij de kom der gemeente tegen den prys van f 4500 per Hectare, met bestemming voor bouwterrein. Het terrein biedt ruimte tol het stichten van 47 arbeiderswoningen. Voorts werd besloten tot publleken ver koop van het gemeente-gebouw, vroeger In gebruik geweest by het tijk als post en telegraafkantoor. In de corporatie Het Weezen Algemeen Armbestuur werden als leden herbenoemd de beeren J. j de Jonge en A. N. Snouck. Maandag, 2en Kerstdag, had hier een arbeider, die te veel aan Bachus geofferd had, het ongeluk In de haven te loopen. Eerst kwam hy op een vaartuig terecht en later In den modder In de haven. Gelukkig kwam hy er zonder ernstige gevolgen al. Zierikzee. Het 30-jarlg bestaan der rederykeri-vereenlglng „Concordia" werd Maandagavond op feestelijke wyze her dacht door de opvoering In de Concertzaal van „De Kilometervreter", een klucht in drie bedryven, van Kurt Kraalz. Aan de opvoering ging vooraf, nadat eenlge muziek stukken op verdienstelijke wyze ten gehoore waren gebracht, het zingen van het „Con- cordlalled" op de wyze van het „Oranje- tied" van Van Krieken. Hel sluk, dat in waarheid een klucht is, zoodat men aan houdend moest lachen, werd uitstekend gespeeld. „Concordia" handhaafde wederom haar gunstige reputatie, en schonk aan het talryk opgekomen publiek, waarvan aan de dames by het binnentreden In de zaal een bouqelje werd uitgereikt, een hoogst genotvollen avond. Met een geanimeerd tal, dat tot laat in den nacht duurde, werd de feestavond besloten. Maandag vergaderde te Goes de Zeeuwsche Bond „Zang en Muziek ver edelt", onder voorzitterschap van den heer W. L. Winkelman van Vllsslngen. Van de tien by dezen Bond aangesloten zangvereenlgingen, met totaal 316 leden, waren, behalve „Crescendo" van Noord- welle, alle vertegenwoordigd. Het jaartyksch festival, waarby het vytllen-jarlg bestaan van den Bond zal worden herdacht, werd bepaald op Woensdag 21 Juni te 's-Heer Arendskerke Drie stemmen waren voor Middelburg, vyt voor de aangewezen gemeente. Een verplicht nommer zal op het program ge plaatst worden. De overige uit te voeren nummers van het feestprogramma worden aan de keuze der vereeniglngen overgelaten. De rekening over 1910 werd goedge keurd en vastgesteld op f 97.37 In ontvangst en f 67.49 J In uitgaaf, alzoo een batig saldo gevende van f 29,87 J. Tot secretaris van den Bond werd be noemd de heer P. van Houten te 's Heer Arendskerke, In de plaats van den heer Heler aldaar, die wegens vertrek niet meer in aanmerking wenschte te komen Van het muziekgezelschap „Apollo" le Wlssenkerke, het eenlge dat bij den Bond was aangesloten, was bericht Ingekomen, dat het had opgehouden lid te zyn, en was toegetreden tot de pas opgerichte Federatie van muziekkorpsen in Zeeland. Naar aanleiding hiervan stelde de voor zitter voor den naam van den Bond nu te wyzigen In „Zang Veredelt", waartoe werd besloten. (Mldd. Ct). Dreischor. Door den raad dezer ge meente werd benoemd tot gemeente werkman W. de Bil Cz. Voor deze Wlssenkerke, 27 Dec. Heden trad voor een tahyk publiek op, In het hStel „De Kroon" alhier, de beroemde karakter komiek, de heer Abram de Winter, uit Breda. De vier voordrachten van het programma: „Teunls de klppendlel", „Zambukklaansche Pinkpritlarlas", „Uit liefde ter kunst" en Martelaars der Wetenschap", werden met groot succes op onverbeleriyke wijze uit gevoerd en met een daverend applaus bekrachtigd. Een gezellig bal met plano-muzlek besloot dezen avond. Coltjnsplaat. Door de anti-revolutlon- nalre klesvereenlglng alhier Is tot candldaat voor de Prov. Staten gekozen de heer j. Steketee, burgemeester te Helnkenszand In de laatst gehoudene spoedelschende raadsvergadering alhier werd In behandeling genomen een ontvangen schryven van Oedep. Staten van Zeeland, ter wille van een eventueelen aanleg eener waterleiding in Noord-Beveland. Voor gemelden aanleg zou noodlg zyn een wydere hoofdleiding naar de Zuldvllet en een duiker onder dll vaarwater, wat natuurtyk kosten zou meebrengen. Aangezien men uit het advies van den Minister kon opmaken, dat noch het rfjlr, noch de provincie Iets zou bydragen, zouden alle kosten komen voor de gemeenten in Noord-Beveland. De leden van den raad gaven allen te kennen op zoodanlgen aanleg niet In te gaan. Vlissingen, 26 Dec. Het „Vrede op aarde" Is hier dllmaal op vreeseiyke wyze gestoord geworden. Vlak vóór onze slad hebben In den Kerstnacht zes zeelieden hun grat in de golven gevonden. Het was ongeveer twee uur In den nacht van Zaterdag op Zondag, dat de „Finland", van de Red Star Line, hier passeerde en aanvoer tegen het op de reede ten anker liggend Belgische sloom schip „Baltique", geladen met zilverzand van Antwerpen naar Plllau. Het laatste schip begon onmlddeliyk te zinken en zes van de zestien opvarenden konden niet worden gered, niettegenstaande de „Fin land" direct booten uitzette. Deze zes ongelukklgen, behoorende tot bet matrozen en machinekamer-personeel, lagen In het vooronder te slapen, en zijn dus In hun hut dood gebleven. De overige tien man, waaronder de gezagvoerder, J. J. Branl, de Belgische loods Willems en de belde stuurlieden, konden aan boord van de „Finland" worden opgenomen. Zondag kwamen zy hier aan wal en vertrok de geredde bemanning, door tusschenkomst van den Belgischen consul, naar Antwerpen. De „Finland", die van Southampton kwam, waar hy In het dok had gelegen en bestemd was voor Antwerpen, zette de reis niet voort, doch keerde naar zee terug en zal te New-Castle en Tyme In het dok worden opgenomen om eventueel bekomen schade te herstellen. De reddingsboot van hier, welke ook naar de plaats des onhells ging, kwam daar, toen de redding voor zoover mogeiyk reeds was geschied. Van de Boulevard De Ruyler af kan men twee masten en een schoorsteen van de „Balt'que" boven het water zien uit steken en een groene gasboel Is by het wrak gelegd als een waarschuwing voor andere schepen. Men schryit ons nader: Daar het wrak van de „Baltique" In druk vaarwater ligt, zal het vanwege den waterstaat zeker zoo spoedig mogeiyk worden opgeruimd. Eerst zal door de hulp van duikers getracht worden de lyken van de slacht offers, welke zich vermoedeiyk wel allen In het schip zullen bevinden, op te halen. Een treurige blzonderheid mag het zeker genoemd worden, dat van de 16 opvaren den van de „Baltique" slechts 2 gehuwden waren, welke beiden zyn verdronken. De „Finland", welke de „Balt'que" in den grond voer, heeft reeds meermalen ongelukken gehad. Zoo heeft het schip enkele jaren geleden, ook tegen Kerstmis, een paar dagen In een zeer gevaariyke positie op het strand onder Nleuwersluis gezeten en Is toen na herhaalde vergeef- sche pogingen ten laatste met de hulp van zeven sleepbooten vlot gekomen. Later heeft de „Finland" nog bij Borsele aan de grond gezeten en ook in Engeland heelt dit zeekasteel, niet minder dan 12000 ton metende, ook avery gemaakt. Omtrent de oorzaak van de aanvaring Is niets met zekerheid te zeggen en zal het onderzoek wel het noodlge licht doen opgaan. N. Lemsom afscheid van de kinderen der bewaarschool, waar zy byna 13 jaren als hoofd en 3 jaren als helpster aan ver bonden Is geweest. Dat door het gemeente bestuur hare bewezen diensten op hoogen prys wordt gesteld, blijkt uit de haar toegekende gratificatie van de gemeente, benevens uit de gesloten enveloppe, die haar hedenvoormiddag In het gemeente huls, door den burgemeester, In tegen woordigheid van de Raadsleden, namens den Raad met een toepassetyk woord werd overhandigd. Van de zyde van de Ingezetenen mag zy ook vele stefleiyke btyken van belang stelling ondervinden. St.-Filipsland, 26 Dec. De heer Van Donge van Rhom, die hier met ingang van 1 Januari a.s. tot onderwyzer was benoemd, heeft voor die benoeming bedankt. St.-Annaland, 28 Dec. Aan den beer S. M. van der Bel werden verleden Vrydag- mlddag by het verlaten der school van wege het personeel en de schoolkinderen een tweetal geschenken aangeboden als aandenken, te weten een aardglobe en een barometer. Dit geschiedde by monde van den heer Odink, en In tegenwoordigheid der belde hoogste klasten. De heer Van der Bel betuigde zyn dank voor de verrassing. Te Uirecht Is bevorderd tot seml-arts de heer A. C. Polderman, van St.-Annaland. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Zierikzee, 28 Dec. Heden werd ten Raadhulze alhier aanbesteed: het uitvoeren van onderhoudswerken, herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente, gedurende het jaar 1911. Minste Inschryvers waren: Iste perceel, de openbare gebouwen, poorten, torens, riolen, brand- en vroon- paden, enz., de heer J. van Dyke Zoon, voor f 1639 (de beslissing omtrent al- of ntet-gunnlng voorlooplg aangehouden); 2de perceel, de kaaimuren, de heer M. v. d. Linden, voor f 286 (gegund); 3Je perceel, de beschoeiingen en paal werken (geen Inschrijvingen); 4de perceel, de bruggen, de heer J. van Almkerk, voor f 262,50 (niet gegund); 51e perceel, het doen van herstellingen aan de havendyken, de heer J. van Strlen, voor f 269 (gegund); 6e perceel a, de schoolgebouwen voor het lager onderwys, de heer W. M. J Cashoek, voor f 787 (gegund); 6a perceel b, de schoolmeubelen, de heer A. j. Schlllemans, voor f 42 (niet gegund). Landbouw en Veeteelt. Kortgene. Op ultnoodlglng van de heeren J. de Loeft Lz. en J. J. van Arent- hals en onder presidium van laatstgenoemde, werd in „De Stadswynkelder" alhier, door een vergadering van belanghebbenden, met meerderheid van stemmen besloten tot het huren van een le klas hengst. Voor de daartoe samen te stellen com missie werden, nadat de voorzitter had meegedeeld daarvoor niet fn aanmerking te willen komen, benoemd de heeren J. de Looft, Van Langeraad en J. K. van Nieuwen- huljzen. De commissie werd vry mandaat gegeven doch vooral te trachten een le klas hengst te huren. In beginsel was men er allen voor een constllueele vereenlglng op te richten. KERKNIEUWS. Colljnsplaat. Dat het baantje voor kerkeraadslld in de Ned. Herv. Kerk alhier vele personen niet begeeriyk toeschynt, bewees dezer dagen weer het bedanken van den heer M. de Regt, die tot ouderling was benoemd. De heer M. Provoost, vroeger benoemd tot diaken, doch die daarvoor bedankte, Is voor die betrekking opnieuw benoemd, en heeft deze alsnu aangenomen. O N D E R W IJ S. Nleuwerkerk, 23 Dec. Wegens haar a.s. huwetyk, en daarmede gepaard gaand vertrek uit de gemeente, nam heden mej By de gehouden verkiezing voor een lid van de Prov. Staten, In de vacature ontstaan door de benoeming van den heer mr. C. Lucasse tot lid van de Eerste Kamer, werden candldaat gesteld de heeren W. Kakebeeke (lib J. Ossewaarde (S. D. A. P.) en J. Slekelee, (anti-rev.). De stemming heeft plaats op Woensdag 4 Januari. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 27 Dec. Op de veemarkt waren aangevoerd61 paarden, 1003 magere en 496 vette runderen, 215 vette, 171 nuchtere kalveren, 874 schapen of lammeren, 553 vatkens, 93 biggen. K n en ossen 35 lot 38 ct., stieren 31 cl., vette kalveren 45 tot 52J ct., schap,. >6 tol 24 ct., varkens 26) tot 27 ct., en llch-.e vaikens voor export 25 4 26 ct. per Kilo. Melkkoeien f 160 4 f 270, kalfkoelen t 220 4 f 330, stieren f 120 4 f 230, vaarzen t 120 4 f 170, alles mager veebiggen f 8 4 f 14. slachtpaarden f 40 4 1 95, werk paarden I 70 4 f 150. Nuchtere kalveren: fok- f 15 4 f 20, slacht- f 8 4 f 12. Biggen f 1.10 4 t 1.50 per week. Vetle runderen by beperkten aanvoer met Iets meer kooplust dan vorige week. Vetle kalveren met matigen aanvoer, alleen voor puike soort was iets meer vraag, enkele bedongen 2) cent boven noteering. Wolvee weinig ter markt en met vluggen handel. Lammeren f 13 4 f 20 per stuk. Vette varkens met matigen aanvoer en lameiyk vluggen omzet, lokkalveren en biggen met matigen aanvoer en vluggen handel. Handel in paarden traag. Op de magere markt was, by matigen aanvoer, weinig handel. Ook van jongvee waren aanvoer en handel klein. De pryzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenvelling besteed, zyn als volgtvoor kippeneieren t 4 75 4 I 7.80, eendeneieren f 5 35, kalkoeneneleren I 7.50 per 100 stuks, Aanvoer 15.911 stuks. naar waarnemingen verricht In den morgen van 28 December 1910, medegedeeld door het Koninkiyk Nedert. Meteorologisch Instituut te De BilL Hoogste barometerstand 769 6 te Lahague. Laagste barometerstand 729.8 te Seydlsfjord. Verwachting (van den avond van 28 December 1910 tot den avond van 29 December): Toenemende tot krachtige Westeiyke tot Zuld-Westeiyke wind; be trokken, waarschyntyk regen, zachter. CORRESPONDENTIE De advertentie uit Brouwershaven kan om haar Inhoud niet geplaatst worden. De Redactie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1