ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 23 December 1910. (Z ierikzeesche Courant). Dit nummer bestaat uit drie bladen. Eerste Blad. BERICHT. Nieuwjaarswenschen. Wering en belengelisg fan besmetislijke ziekten bij sehoolkinJeren. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. One hotple slaatswci. Uit Stad sn Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAG verschljnl, Is voor Zierikzee 1 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voorhet buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67>te JAARGANG. - No. 902'. Ultgever-Hoofdredaotoup i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 AUe betalingen moeien geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, dia zich met I Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Wagens Hat Karstfeasl I^W zal de „Nieuwsbod»" op aanstaanden Maandag niat worden uitgegeven. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nleuwjaarswensdien voor den prijs van 35 cente contant In pns blad worden opgenomen. Het no. van 2 januari 1911 wordt des Maandagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland. Tholen, St.-Fllipsland, Noord en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De Inzending der advertentlën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Zaterdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. Met het oog op den groolen toevloed van poststukken bij de jaarwisseling, wordt het publiek verzocht, brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, als prentkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op ,1 Januari" wer.schl te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 27, 28 of 29 December ter post te bezorgen. ZQ kunnen dan tijdig voor de bestelling worden geieedgemaakt en blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. De DIRECTEUR van het Post en Telegraafkantoor te Zierikzee vestigt er de aandacht op dat met Ingang van 23 December e.k. een verlaagd tarief zal worden Ingevoerd voor het Interlocale telefoonverkeer tusschen kantoren die niet meer dan 15 K.M., hemelsbreed gemeten, van elkander zijn gelegen. Wat het kantoor Zierikzee betreft Is dit verlaagd tarief van toepassing op gesprekken met: Anna-Jacobapolder, Brouwershaven, Brulnlsse, Colijnsplaat, Drelschor, Haam stede, Kortgene, Nleuwerkerk, Noordwelle, Oosterland, Ouwerkerk, Slavenisse en Wlssekerke. De kosten van een gewoon gesprek van 3 minuten zullen f 0,20 en van een dringend gesprek van 3 minuten f 0,65 bedragen. Directeur van het Post- en Telegraafkantoor ie Zierikzee, SM1TT. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is af gekondigd de door den Raad, in zijne Vergadering van den 30 November J.I., vastgestelde Verorde ning tot wering en beteugeling van besmettelijke ziekten bij schoolkinderen In deze gemeente. Zij maken voorts bekend, dat deze Verordening op den 26 December a.s. in werking zal treden, voor een leder gedurende drie maanden ter Secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd, en tegen betaling van 30 cent verkrjgbaar is gesteld. Zierikzee, den 23 December 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Aan de deelnemers aan het voorbereidend militair onderricht wordt kennis gegeven, dat tengevolge van het epidemisch heer- schen der diphtheritis in deze ge meente, dat onderricht tijdelijk wordt gestaakt. De BUROEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Maandag e k. (Tweede Kerst dag) zal zijn gesloten, met uitzondering van '8 middags 12 tot 12'/j uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 23 December 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BUROEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 28 December e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: Resumtie notulen; Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het beleggen van gelden; Het door Gedep. Staten goedgekeurde raadsbe sluit tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1910; Het door Gedep. Staten goedgekeurde raadsbe sluit tot af- en overschrijving van begrotings posten, dienst 1910; Brief van Gedep. Staten, houdende bericht van ontvangst van de vastgestelde verordeningen tot wijziging der algemeene politieverordening en tot wering en beteugeling van besmettelijke ziekten bij schoolkinderen; Brief van Gedep. Staten, houdende terugzending der door hen vastgestelde gemeente-rekening over 19C9; Brief van den heer J. A. Stoop, houdende be richt dat hij zijne herbenoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs aanneemt; Brieven van de heeren P. J. Boone en H. j. van Nouhuys, houdende bericht dat zQ hunne herbenoeming tot leden der plaatselijke school commissie aannemen; Brief van mevrouw Meyllnk—Van Doorn houdende bericht dat zij hare benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie niet aanneemt; Brief van den heer M. J. Constandse, houdende bericht dat hQ zijne herbenoeming tot regent van het burgerlijk armbestuur aanneemt; Brief van den heer A. Legeraaat, houdende bericht dat hQ zijne herbenoeming tot regent van het burgerweeshuis aanneemt Brieven van de heeren J. van BallegooJJen e. a houdende bericht dat zij hunne aanstelling tot leeraren aan de avondschool voor vakonderwijs voor den cursus 1910/11 aannemen; Brief van mej. J. Snellen, houdende bericht dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan school B aanneemt; Begrooting van het burgerweeshuls voor 1911; Onderzoek der geloofsbrieven van het verkozen raadslid, den heer A. Timmerman Cz.; Voorstellen van Burgem. en Weth. tot het verleenen van afschrijving van hoofde isen omslag; tot verkoop van opgaande boomenen om aan de meisjes in de 8e en 9e klasse van school A buiten de gewone schooluren onderwas ln de meisjeshandwerken te doen geven; Behandeling van het voorstel van Burgem. en Weth. in zake de suatle aan den Grachtweg bij den Kadeweg; Voorstel van Burgem. en Weth. naar aanleiding van het schrQven van Gedep. Staten in zake den op te richten provincialen stoombootdlenst. Enz. Zierikzee, den 23 December 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. XXII. Om welke reden heeft de grondwetgever het derde Hoofdstuk onzer constitutie aan den godsdienst gewijd Bestond In Neder land slechts één Kerkgenootschap, er ware voor een grondwettige regeling zeker alles te zeggen, maar nu ons volk ln verschillende kerken gesplitst is, die elk we r haar onderscheidene richtingen hebben, nu er zelfs velen gevonden worden, die buiten eentg kerkverband staan, ligt de vraag voor de hand, waarom heelt de grondwetgever het beginsel schelding van kerk en Staat niet aanvaard, en elk kerk genootschap als een vereenigtng van menschen beschouwd, d|e, door den ge- loofsband verbonden, behoefte gevoelen gezamenlijk de plichten van hun belijdenis te vervullen. Het antwoord luidt, omdat de kerkgenootschappen om hun oorsprong en eigenaardige samenstelling, wegens hun bizonder karakter en doel, niet als gewone, maar als buitengewone vereenlgingen zijn aan Ie merken, zoodal. met het oog op hun verleden, het noodlg Is aan hen en hunne leden waarborgen te geven voor een ongestoorde uitoefening van hun geloof, en voor de erkenning van die rechten, waarop zij als mensch en burger ten volle aanspraak hebben. In het derde Hoofdstuk der Orondwet nu worden die waarborgen gegeven door daarin vast te leg gen deze twee voorname grondbeginselen: de vrijheid van eeredienst voor een ieder, en de gelijkstelling van alle kerkgenoot schappen en zijn belijders voor de wet. Vroeger bestonden die vrijheid en gelijk stelling hier niet. De geschiedenis toch van ons vaderland leert, dat hg, die een ander geloot beleed dan zij, die tot de heerschende en overheerschende kerk be hoorden, slechts geduld werden. Hun godsdienstoefeningen werden toegelaten, en van het bekleeden van staatsbetrekkingen waren zij uitgestoten. Van geltykstelling voor de wet was geen sprake. De groote Fransche revolutie, die de banier der geloofsvrijheid ontplooide, en de gelijkheid van alle menschen voor de wet predikte, bracht ook ten onzent een algeheele verandering In den beitaanden toestand te weeg. Zoo slaat in artikel 19 der Staatsregeling van 1798: Elk burger heeft vrijheid om Ood te dienen naar de overtuiging van zijn hart. De maatschappij verleent ten dezen opzichte aan allen gelijke zekerheid en bescherming, mits de openbare orde, door de wet gevestigd, door hun ulterlljken eeredienst nimmer gestoord wordt. En artikel 20 van diezelfde staatsrege ling zegt: geen burgerlijke voordeeten of nadeelen zijn aan de beltydenis van eenig kerkelijk leerstelsel gehecht. In artikel 11 der Staatsregeling van 1801 vinden wij het volgende bepaald: Alle kerkgenootschappen, welke ter bevordering van deugd en goede zeden een Hooger Wezen eerbiedigen en hulde doen, ge nieten een gelijke beicherming der wetten, leder kerkgenootschap belijdt zijn gevoe lens openlijk, en vergunt aan een Iegelijk den vrijen toegang tot zjn bijeenkomsten. En zoo zijn de rechtvaardige beginselen In deze Staatsregelingen neergelegd, In onze Orondwet overgenomen, wa.it artikel 167 zegt, dat leder ztjn godsdienstige meeningen met volkomen vrijheid belijdt behoudens de bescherming der maatschappij en harer leden tegen de overtreding der strafwet. En in het volgend artikel wordl bepaald, dat aan alle kerkgenootschappen ln het rijk gelijke bescherming wordt verleend, terwijl artikel 169 luidt: de be lijders der onderscheidene godsdiensten genieten alten dezelfde burgerlijke- en burgerschapsrechten, en hebben gelijke aanspraak op het bekleeden van waar digheden ambten en bedieningen. Dit grondwettig artikel, dat een nadere be vestiging bevat van het voorschrift onzer Orondwet, dat leder Nederlander tot elke landsbediening benoembaar is, Is een logisch uitvloeisel en een consequente toepassing van het beginsel, dat alle staatsburgers, welken godsdienst zij ook belijden mogen, voor de wet gelijk zijn. Clvlelrechterlljk bezitten zij dan ook allen dezelfde burgerlijke rechten, en publiekrechterlijk hebben allen het recht In de bestuurslichamen hun vertegen woordigers te kiezen en ook als zoodanig gekozen te worden. Wel li de praktijk niet altijd In overeenstemming met den humanen geest van verdraagzaamheid, dien or. ze Orondwet ademt. Het betreurens waardig verschijnsel Is toch niet zelden waar te nemen, dat iemand ter wille van de kerk, waartoe hij behoort, en het geloofdat hl) belijdtuit een vertegenwoordigend lichaam openlijk of heimelijk geweerd wordt. Zelfs komt het ten huidige dage in ons gezegend vader land voor, dat onze regeerlngsmannen, die In de allereerste plaats geroepen zijn onze Orondwet naar de letter en den geest toe te passen, bekwame, verdienste lijke mannen, die niet van hun godsdienstige richting zijn, bij de vervulling van een ambt of het verleenen van een onder scheiding achterstellen bij hen, die zonder eenlge verdienste behooren tot een bepaalde kerkeigke richting. In 1853 kwam een wet tot stand, waarbij geregeld wordt het toezicht op de onder scheidene kerkgenootschappen, die zich houden moeten binnen de palen van gehoorzaamheid aan de wetten van den Staat. Volgens die wet regelen alle kerk genootschappen zelfstandig alles, wat hun godsdienst en de uitoefening er van betreft. De hoofden er van ztjn echter verplicht de bepalingen, rakende de inrichting en het bestuur aan de Koningin bekend te maken. Vreemdelingen mogen volgens die wet geen kerkelijke bediening hier aanvaarden, dan na daartoe van de Koningin toe stemming te hebben bekomen. Die toe stemming kan alleen in het belang van de openbare orde en rust geweigerd worden. Wie aan de bepalingen van deze wet niet voldoet, wordt verklaard „In strijd met de wet te hebben gehandeld", en wordt natuurlijk gestraft. Zierikzee. Woensdagavond gaf de Gymnastlekvereenlglng „Rust Roest", met medewerking der cursussen van jongens en meisjes, onder leiding van den heer A. M. A. Steyns, in de goed bezette Concertzaal een uitvoering. De heer Steyns heette, terwijl alle deelnemers op het tooneel stonden, allen welkom, sprak ztyn voldoening uit over de talrtyke opkomst van ouders der leerlingen en van verdere belangstellenden, en hield ook tot zijn leerlingen een korte, flinke toespraak. Hierop nam de uitvoering een aanvang. De oefeningen met de staaf, de vrije oefeningen en die aan brug, ringen en paard voldeden zeer, en ontlokten, evenals de spelen en gymnastische reten, warme toejuichingen aan het publiek. Er bleek op nieuw uit, dat de heer Steyns een man Is, volkomen berekend voor zijn laak. De leden en adsplranten van „Rust Roest" en ook de afdeellng R. H. B. S. van deze Vereenigtng werkten prachtig. ZIJ gaven doorslaande bewijzen van lenigheid en geoefendheid. Wij waren tot ons leedwezen verhinderd het tweede gedeelte van het programma, dat na de pauze gegeven werd, bij te wonen, maar wat wij gezien hebben, was voldoende om bij ons de overtuiging te vestigen, dat „Rust Roest" op den goeden weg Is degelijke turners te vormen. Wij hopen, dat „Rust Roest" op dien weg zal voortgaan. De jymnastlek, wan neer zij van de prilste jeugd at beoefend wordt, maakt den mensch veerkrachtig en voor geestelijken arbeid beter geschikt. Daarom kan niet genoeg gedaan worden om haar te bevorderen. Gisterenavond trad In de goed be zette Concertzaal, voor het Departement Zierikzee der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, als spreker en zanger op, de heer Emlel Hullebroeck, toondichter te Oent. Genoemde heer, die door den voorzitter van het Departement, jhr. R. R. L. de Muralt, werd Ingeleid, gat een schets van de Vlaamsche liederen met Oregorlaaniche melodlün. Spreker stelde den oorsprong en de beteekenis van de liederen In het licht, waarin aanvankelijk godsdienstige, later meer wereldsche onderwerpen be zongen werden. Voornamelijk de minne zangers, die, spetend op de luit, hun liederen zongen, hebben tot de ontwikkeling van het lied veel bijgedragen. Ook edellieden en vorstelijke personen beoefenden het lied. Onder deze Marga- retha van Oostenrijk, die de dichteres was van het mooie lied „Oekwetit ben Ik van binnen". Op het Wilhelmus van Nassauen, dat aan Marnix van St. Aldegonde wordt toegeschreven, zijn, zelde spreker, wel dertig veertig zangwqzen. Tal van liederen uit de Vlaamsche liederenschat, waarvan spreker tal van Interessante blzonderheden vooraf mededeelde, werden door dezen gezongen. Het bleek daarbij, dat de heer Emlel Hullebroeck een fraai, welluidend stemgeluid bezit, zoodat een daverend applaus na elke voordracht hem ten deel vtel. De heer Hullebroeck heelt aan de leden van het Departement met hunne dames een nuttigen en levens aangenamen rond verschaft. En de voorzitter, de heer De Muralt, was zeker de tolk van alten, toen hij den spreker en zanger zijn erkentelijk heid voor het genotene betuigde. Door den Minister van oorlog It bepaald, dat de duur der eerste oefening voor de mllltlepllchtlgen, die In 1911 bjj de onderscheidene korpsen van het leger In werkelljken dienst zullen ztjn, Is vast gesteld voor de Ingelljfden ter volledige oefening: a. bij de onbereden korpsen acht en een halve maand; b. voor de bereden korpsen op achttien maanden; voor de Ingelljfden tot korte oefenlr.g op vier maanden. Verder bepaalde die Minister dat van de bevoegdheid tot het verleenen van per missie n het uur van avond-apèl geen gebruik ird gemaakt ten aanzien van minderju.. .en, ranneer door de ouders o! voogden ten v zoek tot het niet verier k van dergelijk? missie mocht zijn gcc jn. De v schenen Vltello-kalender van Van den Berghs-Llmlted voor het jaar 1911 munt uit door een fraaie bewerking en is voor elke hulskamer een sieraad aan den wand. Brouwershaven, 21 Dec. Gisterenavond gat het fanfarekorps „Apollo" alhier, In het „HStel Kloet", voor een goed bezette zaal, onder de directie van den heer H. J. Everwjn van Zonnemalre, zfln gewone jaarljksche winteravond-voorstelling, afge wisseld als naar gewoonte docr ec. lge voordrachten en het geven van een l el- stukje. Zeer verdienstelijk werden de gegeven muziekstukken uitgevoerd en getuigden deze van een ernstige studie. Men was dan ook algemeen van overtuiging, dat ons korps zeer veel In den laatsten tijd was vooruitgegaan. Ook de voordrachten en het tooneelstukje werden door de spelers zeer goed gedaan en weergegeven er werd hartelijk gelachen, waardoor men soms het gesprokene minder goed kon volgen. Alles werd met een geanimeerd bal besloten. Stavenisse. L.l. Woensdagavond gal het fanfarekorps „Eendracht" alhier In het HÖtel Van Kooten een zeer goed gestaagd concert. Onder directie van den heer Rldderhol werden een 8-tal nummers zeer verdienstelijk aan de koperen Instrumenten ontlokt. Een en ander werd niet onaardig afgewisseld door de opvoering van een tooneelstukje en een paar komische scènes. Een welverdiend en warm woord van dank en ter aanmoediging werd het gezelschap na afloop toegesproken door den eere voorzitter, den heer Van Doornlnck. De zaal was meer dan vol. Scherpcnisse, 20 Dec. Door den sluis wachter B. Nellsse, alhier, Is aan den zeedijk bij de sluis een theebus dravende gevonden, waarin een briefje zat met den volgenden Inhoud: „Verkeer In den grootsten nood, mjn schip zinkende, Rlkes Roggeband, Alblai- serdam". Een datum was niet vermeld. Een onderzoek Is te Alblasserdam In gesteld. De leden van de Nleuwjaarscom. ilssie In deze gemeente hopen a.s. Dinsdag 27 December langs de woningen hun liefde werk te verrichten door bet inzamelen van gelden, met het doel, om op Maandag 2 Januari a.s. de gewone bedeeling te houden. Oud-Vossemeer. In de Woensdag l.t. gehouden raadsvergadering werd inge trokken de pas vastgestelde verordening bedoeld bij art. 1146/s der Gemeentewet en wel naar aanleiding van een desbe treffend schrijven van heeren Gedep. Staten. De gemeente-begrooting voor 1911 werd gewijzigd wat den post jaarwedden be treft. Ingetrokken werd de bouwver ordening In 1905 vastgesteld en een nieuwe vastgesteld, terwijl mede de verorden -r inzake de elschen te stellen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1