Uit Stad en Provincie. de Engelsche zee-officieren Btandon en Trench, die beschuldigd worden van mili taire geheimen te hebben verraden. In het splonage-proces gaf het Openbaar Ministerie, op de vraag van den voorzitter of het proces met gesloten deuren moest worden behandeld, ten antwoord, dat sinds jaren In de Engelsche bladen en onder het Engelsche publiek de meening Is verspreid, dat Dullschland een aanval op Engeland In den zin had en dat Enge land met spionnen werd overstroomd. Maar thans blijkt Integendeel uit de feiten, waarop de aanklacht is gegrond, ontwijfelbaar, dat twee Engelsche officieren In actieven dienst de Dultsche kusten en kustversterkingen, welke alleen een defensief karakter dragen, hebben verspied en Inlichtingen trachten te verkrijgen, die alleen van waarde konden zijn voor een vreemde mogendheid, die Dultsch- iand zou willen aanvallen. Hij verzocht daarom, de zaak In het openbaar te be handelen. De verdediger nam daarmede genoegen, daar In de pers ten onrechte werd beweerd, dat Dultschers bij de splonagezaak be trokken waren. BELGIË. Zaterdag was het de jaardag van Koning Leopold's overlijden. Koning Albert heeft met de hooge geestelijkheid In het palels te Laeken een dankdienst gehouden en Prinses Louise Is expres van Parijs naar Brussel gekomen om op haars vaders graf te bidden. Ze had trouwens nog zaken te doen ook In Brussel, moest een lange conferentie houden met haar advocaten over het zoo juist tegen den Staat begonnen proces. Daarna begaf z|j zich naar het graf van vader en moeder. Op het laatste legde zij een krans met .Aan mijn Innlggellefde moeder", en op 's Konlngs graf een met .In kinderlijke trouw". Toen bad ztj lang. Vervolgens reed zij per auto naar het koninklijk palels en gaf een visitekaart af voor den Koning en de Koningin. Dinsdagavond zoo meldt de Nieuwe Gazet werd de heer Bourgoux, bevel hebber der gendarmerie van Ooorelnd, per telegram verwittigd, dat 3 bekerde Hollandiche bandieten uit Ruckphen(Noord- Brabant) naar België afgezakt waren, om 's nachts In de melkerij van Westmalle te dringen. De heer Bourgoux verborg zich met drie gendarmen, met den veldwachter van Westmalle en met den bestuurder van de melkerij In het gebouw en wachtte de dieven af. Omstreeks middernacht werd een achterpoort zachtjes geopend en twee der bandieten kwamen In de melkerij; zij daalden eerst naar den kelder, doch vonden er niets en klommen naar boven. Zij vonden de deur van het bureau open en gingen binnenzij werden echter in de duisternis overvallen door zes mannen en een ver woed gevecht ontstond. De bestuurder der melkerij duwde op den knop van de electrlsche verlichting en nu kon men de twee Indringers binden. Men moest nu nog den derden mede plichtige, die vermoedelijk buiten de wacht hield, zien te vangen. De heer Bourgoux ging blootshoofd bulten, want zijn kept was In de worsteling gevallen; hij bemerkte spoedig, ondanks de duisternis, een kerel, die In een hoek zat en den loop van een geweer op hem richtte. De bevelhebber, die niet gewapend was, verzon een list: hl) knoopte zijn kaban toe om de knoopen van zijn uniform te verstoppen en hield zich alsof hijzelf één der bandieten was. De schurk met het geweer liet zich beet nemen en, toen de bevelhebber riep en wenkte om te komen, naderde de kerel, zonder evenwel het geweer te laten zakken. Toen h!| onder zijn bereik was, sprong de heer Bourgoux op hem toe; een vreeseiyke worsteling ontstond tusschen de twee mannen en eindigde met de neerlaag van den bandiet. De heer Bourgoux sloeg hem tegen den grond en wrong hem de kettingen om de polsen. De drie aangehoudenen zijn naar de gevangenis te Antwerpen overgebracht. NEDERLAND. Almelo, 19 Dec. De godsdienstwaanzin onder het clubje alhier wordt met den dag erger. Óewerkt wordt er niet meer, de huls houdingen worden verwaarloosd. Bij één der leden krQgt het vee des Zondags geen voedsel; de koelen worden dien dag ook niet gemolken I Overigens houden de menschen zich druk bezig met de toebereidselen voor de begrafenis van vrouw L De politie Is voortdurend op haar hoede. Amsterdam, 19 Dec. Een jonge vrouw, wonende In een gang aan de Markengracht alhier, sprong gisterennacht om half vier In het water van die gracht, omdat zij zich verbeeldde, dat zij haar kind In bed had doodgedrukt, wat gelukkig niet het geval bleek te zijn. In bewusteloozen toestand werd de vrouw met hulp van een waker der Nederl. Bewaking-Maatschappij op het droge gebracht en nadat de levensgeesten waren opgewekt, naar het Isr. Ziekenhuis vervoerd. Dordrecht, 19 Dec. Sedert lang werd er alhier door particulieren geklaagd over het gewicht van het brood. Een z.g. .tweeponder" had zelden of nooit het gewicht van een K.O. Dat het publiek van deze bakkersprak- tljkcn de dupe werd, Is duidelijk. Er gingen stemmen op, ook In den gemeenteraad, om door een verordening het gewicht van het brood te doen vast stellen. Ook de directeur van den gemeentelijken keuringsdienst heeft zich met deze zaak bemoeid, en het gevolg van een en ander Is geweest, dat de belde bakkerspatroons- vereenlglngen .Onderling Belang" en .Algemeen Belang", na met den directeur van den keuringsdienst gepleegd overleg, bevreesd voor een gemeentelijke veror dening op het broodgewicht met al den omhaal van bekeuringen, boeten, straffen enz., de handen Ineengeslagen hebben en aan de bakkerspatroons een circulaire gezonden hebben, waarin zij den confraters voorslagen doen, om door onmiddellijk te nemen maatregelen te voorkomen, dat de gemeente gaat .maszregeln". Voorgesteld wordt: geen brood meer van 81 ons voor een K.O. te verkoopen, maar alleen van 5 ons, 7} ons of 1 K.O. voor waterbrood; van 7J ons of 3J ons voor melkbrood; 2 K.O 1 K.O. of l K.O. voor bruin of kropbrood2 K.O. of 1 K.O. voor roggebrood, alles met spelingen van 5 10 procent voor kantjes, gescheurd brood of In blik. De directeur van den keuringsdienst zal nagaan of de bakkers zich aan deze be palingen houden, en In zijn drlemaande- Itjksche rapporten de namen publiceeren van hen, wier brood door hem Is onder zocht, met de resultaten van dit onderzoek. does, 19 Dec. De korporaal S., van het 3e regiment Infanterie te Middelburg, die na diefstal de plaat heeft gepoetst, heeft ook deze stad met een bezoek vereerd. Zaterdagmiddag toch vervoegde hij zich aan het Centraal-Kleedlngmagazijn van den heer Den Hollander en schafte zich voor f 80 een nieuw burgercostuum enz. aan. Papa, caféhouder te Wemeldlnge, zou wel voor de duiten zorgen. Als een echt gentleman gekleed stapte hij den rijwiel winkel van den heer V., In de Kerkstraat, binnen en kocht een fonkelnieuw karretje, waarmee hij naar Wemeldlnge wilde rijden, naar hij beweerde. Pa was ook hier goed voor de centen. De fietshandelaar begon echter kort na het vertrek van zijn netten klant lont te ruiken en haastte zich naar het station om den trein naar Wemeldlnge te nemen en informaties in te winnen. Zoo ver zou het evenwel niet komen, want op het perron ontmoette hy Sdie, na eenlg aarzelen, hef ten slotte toch maar beter vond de fiets, of liever het rt(u, aan V. af te staan, waardoor deze gelukkig weer In het bezit van zijn eigendom geraakte. De deserteur-oplichter had een enkele reis Bergen-op-Zoom genomen, vanwaar hij vermoedelijk wel naar Antwerpen zal ztyn afgereisd. 20 Dec. in de heden alhier gehouden vergadering van aandeelhouders der n2am- looze Vennootschap Waterleiding Maat schappij .Zuld-Beveland" werd de bepaling van het bedrag en het tydstlp der eerste storting op de aandeelen zooals deze door den raad van beheer waren voorgesteld, met algemeene stemmen aangenomen. Ook werd aangenomen om, In plaats van vier en 385 duizendste ten honderd, In art. 36 en 37 der statuten te lezen van 814 duizendste ten honderd, zoodat, wanneer de aanhangige subsidiewet wets- kracht zal gekregen hebben, het tot stand komen van dit grootsche werk verzekerd Is. Landbouw an Veeteelt. Maandagmiddag Is te Rotterdam de algemeene vergadering gehouden van de vereenlglng .Het Nederlandsch Paarden stamboek". Het aantal leden bedraagt thans 1149, verdeeld als volgt: Noord-Hollar.d 380, Zuid-Holland 225, Noord-Brabant 213, Zeeland 201, Overljsel 130. Dit jaar werden Ingeschreven 37 hengsten, 198 merrlën en 265 veulens, zoodat thans In 't geheel zijn Ingeschreven 971 hengsten, 4250 merrie n en 3675 veulens. Tot hoofdinspecteur werd benoemd de heer A. W. Heldema te Qronlngen, op een salaris van f 3000 met f 500 toelage. Het voorstel van het hoofdbestuur, om den naam der Vereenlglng te wijzigen in .Nationale vereenlglng tot bevordering der Paardenfokkerij In Nederland" werd aan genomen. Daarna kwam ter tafel het voorstel van het hoofdbestuur om In plaats van het ééne thans bestaande stamboek, waarin paarden van het meest ulteenloopende type, zij het dan ook In rubrieken worden op genomen, over te gaan tot de Inrichting en instandhouding van voorlooplg drie afzonderlijke stamboeken, waarin voor elk slechts paarden van een bepaald type kunnen worden opgenomen, te weten 1. Stamboek voor het Ned. landbouw- trekpaard (Belgisch lype); 2. Stamboek voor het zwaar-gebouwde Ned. landbouw-tulgpaard 3. Stamboek voor het llcht-gebouwde Ned. landbouw-tulgpaard. Noord-Holland wilde het landbouw- tulgpaard in één stamboek voorop stellen, dan het landbouw-trekpaard noemen en eindelijk het lichte tulgpaard. Zuid-Holland vindt twee stamboeken voldoende, één voor het landbouw-trek paard en één voor het landbouw-tulgpaard. Ook Noord-Brabant uit zich In dien geest. De voorzitter gevoelde er ook wel Iets voor de landbouw-tulgpaarden In één stamboek te vereenigen en dus voorlooplg twee stamboeken op te richten, één voor het landbouw-tulgpaard en één voor het landbouw-trekpaard. Blijkt de behoefte, dan kunnen altijd later nog meerdere stam boeken worden aangelegd, wanneer daartoe door de vergadering besloten wordt. Dienovereenkomstig werd besloten. Nu deze twee hoofdpunten zijn vastgesteld, zal onmiddellijk worden overgegaan tot herziening der statuten. De begrooting werd na eenlge toelichting vastgesteld In ontvangst en uitgaaf op f 1173,63. In den winter thuis. 't Is nu winter. Het werk op den akker is afgeloopen. Er komt een tijdperk van rust voor den boer. Maar niet van alge- heele rust. Er is binnenshuis ook te werken en vooral te werken met bet hoofd. Het werk van den landbouwer Is nog wat meer dan handenarbeid. Voor .den baas" van het bedrijf Is er ook, Is er vooral te werken met het hoofd. En vooral des winters, als de handen rust hebben. Dan moet er nagedacht worden over het afgeloopen jaar, dan moet er opgeschreven worden, alles wat men dient te onthouden, alles, wat dienen kan, om slechte resultaten te verbeteren, om goede te doen herhalen. Dan moeten de uit gaven en Inkomsten berekend worden, de uitgaven aan bewerking en bemesting enz.; de uitkomsten van de akkers afzonderlijk, die verschillend bemest zijn. Alleen de landbouwer, die opschrijft en nadenkt, die berekent en vergelijkt, kan op den duur met ztyn lijd mee, en kan ook In ongunstige jaren het hoofd boven water houden. Vaak praten de boeren over verschillende zaken, hun vak be treffende en beweren zy dingen op zeer losse gronden, of op .hooren zeggen". Alleen de boer, die boekhoudt, kan op grond van eigen ervaring Iets verklaren en volhouden. Zoo hoorde Ik onlangs het volgende gesprek van twee landbouwers: A. beweerde, dat voor de bemesting van het land niets boven stalmest ging, dat mest, die men zelf maakte, toch zeker het goedkoopste was, dat kunstmest duur was en meestal niet opleverde naar even redigheid. B. was eveneens van meening, dat stalmest uitstekend werkte, dat men op den duur wellicht niet zonder stalmest zou kunnen boeren, doch lo. dat stalmest zeer duur was, duurder dan kunstmest en dat men om groole opbrengsten te ver krijgen, zijn land In vruchtbaren slaat te houden, niettegenstaande men al een enkelen keer met hetzelfde gewas terug kwam, onmogelijk zonder kustmest kan boeren. A. nam er niet veel van aan, want en toen kwamen er tal van voorbeelden van .hooren zeggen", waaruit moest blij ken, dat kunstmest de moeite niet loonde. .Hoor eens", zei B., .praatjes vullen geen gaatjes. Kom met me mee; thuis heb ik het boek, waarvan Ik van de laatste tien jaar alle uitgaven en Inkomsten heb op geschreven. Daarin kunt ge zien, hoeveel ik elk jaar aan kunstmest heb uitgegeven, aan kaïniet op de wel, op de mangels, op de suikerbieten, voor de rogge en de haver, aan patentkall voor de aardappels, aan chlli- salpeter, aan thomas slakkenmeel, aan superphosphaat enz. Ik noem kalnlet en patentkall het eerst, omdat Ik vooral met die kunstmest, welke Ik pas de laatste 5 jaar gebruik, mijn hoogste winsten behaald heb. Het schijnt dat mijn land bepaald behoefte had aan kali. En A. ging mee, zag de boekhouding van B. en kwam tol de overtuiging, dat B. zijn vooruitgang te danken had aan het gebruik van kunstmest. Of A. het voorbeeld van zyn collega Is gaan volgen, weet Ik niet, maar als hij het niet doet, zal hij tot zijn schade onder vinden, dat men tegenwoordig eenvoudig niet kan boeren zonder aan den bodem de drie stoffen: kali, phosphotzuur en stik stof, die men er aan ontneemt, ook terug te geven. Overstroomingen. Aan de overstroomingen in Italië komt langzamerhand een einde, 't weder klaart op, maar de gevolgen van den hoogen waterstand zullen nog langen tijd merkbaar zijn. Op het platteland en In de dorpen zijn vreeselljke verwoestingen aangericht. Ook hebben verschillende spoorlijnen zwaar geleden, zoodat het verkeer nog ernstig belemmerd wordt. Op de lijn Parma— Spezzla heeft dan ook reeds tengevolge van het onklaar raken van het remtoestel, een botsing plaats gehad, waarbij 28 per sonen werden gekwetst. De gevolgen van de overstrooming doen zich vooral gevoelen te Porto-Maurlzio. Tengevolge van aardverschuivingen ls de spoordijk aldaar tijdelijk onbruikbaar ge worden, zoodat de treinen thans te Porto- Maurlzlo moeten stilhouden en de reizigers hun weg naar San Remo en Vlntlmille per automobiel of met andere vervoer middelen moeten vervolgen. Iedere gek heeft zijn gebrek. Bovenstaand spreekwoord klinkt wel niet aan genaam ln de ooren, maar het bevat toch eene groote waarheid, n.l. dat niemand volmaakt is, dat teder mensch zijne zwakheden of gebreken heeft Zelfs buitengewoon verstandige, beroemde mannen, die door de wereld bewonderd worden voor hetgeen door hun genie werd voortgebracht, vertoonen In hun privaat leven soms zulke In het oogloopende zwakheden, dat wQ ons dergelijke nauwelQks zouden kunnen vergeven. Enkele voorbeelden, uit de levensbeschrQvlng van beroemde personen getrokken, zullen dit bewijzen. De sterrekundlge Newton vergat zich zeiven zooverre, dat h| meer dan eenmaal zijn eigen toe komst aan de sterren vroeg. HIJ was eens zóó verstrooid, dat hl] ln plaats van zijn eigen vinger dien eener dame nam, om zijne pip te stoppen. De beroemde theoloog Clarke, die zich door zQne bewijsgronden over het bestaan der Qodheld een eeuwigen roem verwierf, kon heel goed vol- tlgeeren, en zijn grootste genoegen bestond ln het over tafels en stoelen springen! Kardinaal Richelieu, de groote staatsman, was gewoon om zich wat beweging te geven, tegen den muur zijner kamer omhoog te springen en de hoogte van den sprong met een streepje aan te dulden; gelukte het hem somwQlen boven deze streep te springen, dan was hQ den ganschen dag goed gezind. Alzoo kon van een sprong uit tQdpasseerlng het lot van een geheel volk, ja van geheel Europa afhangen. Richelieu en zQn opvolger Mazarin hadden elk hun hofsterrezlener, Morin genaamd, met wlen zij over staatsaangelegenheden beraadslaagden, alsof het ln de sterren geschreven stond, of de Turken uit Europa zouden verdreven worden of niet. En deze Morin werd door hen r|ke!IJker betaald dan eene operadanseres door Lodewijk XIV, wat nog al wat zeggen wil. De onsterfelike Locke las ntels liever dan romans, en weende beken van tranen over het ongeluk eener betooverde prinses, een In papegaai veranderden minnaar, over het lot van een ge- hoornden Siegfried, en dergelijke. De verlichte Melanchton trok hel horoscoop z|ner vrienden en van zich zeiven, en zag dan, zoo meende hij, duidelijk waarom het deneenen zóó en den anderen anders gegaan was. Hoe kan men het dan aan sommige vrouwen nog kwalijk nemen, zegt eene schrijfster, als zQ waarzeggen uit koffiedik? Als de groote veldheer Marlborough den avond vóór een gewlchtlgen veldslag prins Eugeen een bezoek bracht, om met hem de te nemen maat regelen te bespreken, bemerkte ht), dat zijn kamer dienaar vier kaarsen had aangestoken. En ziedaar deze Engelsche hertog, opperbevelhebber van het Brltsche leger, eigenaar van overgroote bezit tingen, geweldig met zQn knecht kQvende over wat hQ eene ongehoorde verkwisting noemde; en dat nog wel eenlge uren vóór een besllssenden veldslag. De wqze Baco van Verulam werd bi eene maans verduistering altijd kwaiqk en viel In onmacht. De geteerde Hobbes durfde 's avonds niet zonder licht ln eene kamer te gaan en geloofde aan heksen en spoken. Baylen, de scherpe denker, zag men dlkwQls met straatjongens achter een kluchtspeler door de stad loopen of met het gepeupel vóór de tent van een koorddanser of een marionettenspeler met aandacht toezien. Heel anders ts hel gelegen met de zwakheden als men bet zwakheden noemen mag van een Agesilaus, die op een stokpaard met zine kinderen rondsprong, of een Hendrik IV, die op handen en voeten kroop en zQn zoontje op zin rug liet rijden; dergelike zwakheden kunnen slechts onzen eerbied en genegenheid opwekken. Aan wie nu verwonderd mocht zin over de dwaasheden, uitgevoerd door mannen als boven aangehaald, doen w| bemerken, dat degene, die buitengewone geestesgaven bezit, ook als mensch, van den normalen weg der gewoonte zal afwiken. Het moet ons dus niet bevreemden, wanneer bij menigeen der beroemdste mannen de gebreken onzer natuur ln zeldzamen graad worden waar genomen. Antwerpen. J. HOOERHEIJDE. Burgerlijke Stand van Poortvliet. Over November 1910. Qeboren: Dlngenus Pleter, z. van Johannls jan Voshol en Pleternella Cornelia Breure. Willem Cornells, z. van Jozlna Cornelia OosdQk. Willemlna Cornelia, d. van Pleter Cornells van Tlggele en Jacoba Willemlna Anthonlsse. Elizabeth Johanna, d. van Martinus Cornells van der Sllkke en Laurina van Dike. Lena Wlllemina, d. van Jan Koppenhol en Janna Quist. Maria Krlna, d. van Leendert Koppenhol en Cor nelia Hage. Overleden: Marlnus Willem, 3 maanden, z. van Willem Hei boer en Johanna Adrlana Deurloo. Bartellna Pieternella, 8 weken, d. van Marlnus Anthonle Poot en Neelt|e Bil. materiaal noodlg en wel In de eerate plaats 3 a 4 flinke werkossen, ploeg en dis machine en verschillende andere werk- 'ulgen. De prijs nu van goede, Ingebroken )ssen, d. w. z. die met het werken bekend rijn, bedraagt van 75 tot.100 dollar per stuk. Onlngebroken ossen kan men natuurlek voor veel minderen prijs krijgen en moet men deze zelf eerst kennen, wat met veel geduld gepaard moet gaan. Om nu even te kunnen beginnen, Is dan ongeveer noodlg 5 ft 600 dollar, wil men niet ïoodlg hebben gelijk zoovele Homesteaders, terst nog te moeten gaan werken, hetzij olj de farmers of In de steden, of als wat lan ook. Daarom ls het zeer aan te be velen, Indien men niet over eenlg kapitaal tan beschikken, te trachten samen te werken met één of twee vrienden of cennlssen en samen machines koopen en ulst de eerste twee-, drie jaar voorgezamen- Ijke rekening te werken. Dit ook maakt iet leven op een Homestead veel aan- jenamer, daar men niet uit 'toog moet verliezen, soms eenlge mijlen verwijderd te :tjn van een naasten buurman. Tot bet verkrijgen van het elgendoms- lewljs zfjner Homestead, heeft het Oouver- tement een termijn gesteld van drie jaren, jedurende welken tijd men tevens de aan- ;egeven verplichtingen ten opzichte van Ie Homestead heeft na te komen. In de eerste plaats moet men van elk der eerste drie jaren een halfjaar op de Homestead wonen. Velen, die niet Instaat zijn direct op de Homestead te kunnen blijven, gaan daarom eenlge zomermaanden werken, teneinde eenlg geld te maken, terwijl zy dan gedurende de wintermaanden aan hunne verplichtingen voldoen. Het Is juist op deze verplichting dat streng toe zicht gehouden wordt, en zelfs Is het zoo, dat, merkt b.v. één der buren dat men hieraan niet heeft voldaan, kan deze reeds oorzaak zijn dat men ztyn eigendomsbewijs niet krijgen kan. Komt er by zoo'n buur man Iemand die vraagt naar Inlichtingen omtrent land dat open is, kan hy die persoon (mogeiyk ook al weer voor eene goeden fooi) den weg wyzen om Ie zorgen, dat men wordt „cansled" of-te-wel zyn Homestead verliest. Ook komt op 't naleven van deze verplichting van tijd tot tijd een inspecteur zich overtuigen. Tevens moet men elk jaar 15 acres gebroken hebben, terwyi men aan 't einde der gestelde drie jaren een huls op zyn land hebben staan, vertegenwoordigende eene waarde van 300 dollar. Is men b.v. niet In de gelegen heid een eerste jaar zelf te breken, kan men dit In vele gevallen laten doen voor plm. 4.00 dollar per acre. Heeft men nu aan alle deze verplichtingen voldaan, Is men eigenaar en kan men beginnen met het land vruchtbaar te maken, en kan met fllnken yver en wilskracht goede uitkomsten verwachten van zyn arbeid. Over 't algemeen is de landbouw hier goed te noemen en worden de producten goed betaald, en de kans heeft na eenlge jaren een flinke farmer te kunnen zyn. Natuuriyk speelt ook de natuur een groote rol. In den regel is de regenval, welke bij moet dragen tot een goeden oogst, In Mei of begin Juni. Zoo gebeurde het b.v. dit jaar dat de regen op zich liet wachten, en was het alleen daaraan te danken dat de oogst niet volkomen mislukte aan den meestal bewolkten hemel en de byna altyd vochtige nachten. Vooral In den beginne zal hier voor den toekomstlgen farmer veel van afhangen. Treft men het nu reeds direct van een behooriyk aantal acres een goede oogst te hebben, Is men er door heen, en kan men zich beter roeren en zich meer aanschaffen wat op eene boerdery behoort aanwezig te zyn. Nog vergat Ik te zeggen dat het meer malen gebeurt, naar gelang de ligging Is van de Homestead, dat de erop bevriest, vooral In de eerste jaren. In dit geval echter kan men b.v. nog bytijds haver zaaien, wil men nog eenlge vruchten plukken dat jaar. Met al deze punten dient de emigrant rekening te houden en zal hem behoeden voor vele teleurstellingen. Nog wil Ik waarschuwen tegen z. g. agenten en Locaters; de laatsten zyn zij, die de naar Homsteads zoekenden ge leiden en die veelal de vreemdelingen veel laten betalen en dan bovendien soms nog zelf slecht land bezorgen. Daarom Is het zaak zich zelf goed van alles te over tuigen, zoowel van de hoedanigheid als de ligging zyner Homestead. Ook gebeurt het dikwyis dat men denkt een goed stuk land gevonden te hebben, en vraagt men dan aan den persoon die er 't dichtst bywoont of dat land nog open Is, dat men ten antwoord krijgt .Neen, dat Is juist opgenomen, hoewel het op de kaart nog open is". Hieraan moet men dan niet direct geloof hechten en wel degelijk goed Informeren, want veelal speelt hier eigenbelang een groote rol. Mogeiyk heeft zoo Iemand een zoon, die nog niet juist den leeftyd heeft van 18 jaar, of wel ziet hy het gaarne In handen van een broer of kennis. Ook gebeurt het zelfs dat men op de Landoffice, na de handen te zyn gestopt met b.v. een 100 dollar, de brutaliteit heeft zelfs een Homestead als opgenomen op de kaarten te doen beschouwen. Als beste provinciën voor de emigranten raad Ik aan zyn reisbiljet In te laten vullen 1 naar Sockatchewan en Alberta, en noem Ik nog eenlge steden als Prince Albert, Sashatoon, Reglna, Battleford en Edmonton. Vooral Sashatoon Is een uitstekende plaats In alle opzichten. Zy bestaat thans 7 jaren en telt reeds een bevolking van pl. m. 15000 Inwoners. Aangevende de snelle ontwikkeling dezer plaats dlene, dat van Augustus tot December het zielental met pl. m. 1000 Is vermeerderd. Nog eens dus: waarmede Ik dit artikel betreffende In hoofdzaak .Homesteads" zal besluiten. Zy, die nog eenlgszlns twijfelen maar toch Idee mogen hebben zich naar Canada te willen begeven, wacht niet langer, daar het steeds moeiiyker wordt eene goede Homestead te kunnen be machtigen. Dat de Hollandsche regeering belang stelt in de emigratie, dlene, dat zy een afgevaardigde zond naar Canada, de uit komsten na te gaan en Is het ook juist deze, die de toestanden In Canada voor den emigrant beter vond dan In Canada, daarom emigreert naar Canada en wel naar ,'t Westen". I. K. J v. D.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 10