ZIERIkZEESCHEiÊ! NIEUWSBODE. Woensdag 21 December 1910. Nieuwjaarswenschen. (Z ierikzeesche Cour an t). BERICHT. H.H. ADVERTEERDERS worden beleefd verzocht, met het oog op het aanstaand Kerstfeest, hunne adver tentiën bestemd voor ons nummer van a.s. Vrijdag zoo vroegtijdig mogelijk te willen inzenden. Groote of bewerkelijke advertentiën moeten Donderdag worden ingeleverd. DE DIRECTIE. RECLAMES. Beschrijvingsbiljetten voor den Hoofdelijken Omslag, dienstjaar (911. Belasting op de Honden. BENSDORP's Prachtalbum voor Kunsten en Wetenschappen. BENSDORP's ONTBIJTCAGAO. BENSDORP's 2 pond bus. ONTBIJTCACAO. 1,50. - 0,80. - 0,42'/2. - 0,18. - 0,10. Openbare Aanbesteding NIEUWJAARS-COLLECTE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINBEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, ia voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eena per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9020. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met I Januari a s. op ons blad abonneeren, ontvangen da tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswensdien voor den prijs van 35 cents A contant ln[ons blad worden opgenomen. Het no. van 2 januari 1911 wordt des Maandagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Dutvetand, Tholen, St.-Fllipsland, Noord en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Zaterdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 els. Met het oog op het a.s. Nieuw jaar worden de lezers weder attent gemaakt op de goedkoope aanbieding van GEDRUKTE NAAMKAART/ES door R. W. OCHTMAN, Papiermagazijn, ■V Appelmarkt. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 9 der Verordening op de heffing van een hoofdelfken omslag in deze gemeente van den 16 September 1901; MAKEN BEKEND: dat de beschrljvlngsblljetten voor die belasting over het dienstjaar 1911 vóór den 20 Tanuari e.k. zullen worden uitgereikt aan ieder, die op 1 Januari vermoed wordt belastingplichtig te zijn of die het wettelijk beheer heeft over de goederen van belastingplichtigen, en binnen drie weken na de uitreiking zullen worden teruggehaald. Zij herinneren voorts de belastingplichtigen aan het voorschrift der verordening, dat zl, wier biljetten binnen voornoemden termijn niet zfln teruggehaald, verplicht zijn hunne biljetten uiterlijk acht dagen nii het verstrijken van dien termijn ter Secretarie der gemeente te bezorgen. Zierikzee, den 21 December 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. |AN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op art. 1 der Verordening op de invordering eener belasting op de honden ln deze gemeente; maken bekend dat, aanvangende den 3en Januari a.s., aan de hulzen der Ingezetenen eene be- schrljvlng zal worden gedaan, lot verzekering van de rlehtlge Invordering dier belasting; herinneren de belastingschuldigen, die bq de beschrijving mochten zijn overgeslagen, aan hunne verplichting, om binnen vier weken na den aanvang dier beschrijving ter Secretarie der gemeente schrlftelfk aangifte te doen; dat leder verplicht Is om bij de beschrijving alle noodlge opgaven en Inlichtingen te geven, en dat zij, die In den loop van het laar belastingschuldig worden, verplicht zijn daarvan len spoedigste ter Secretarie schrifteUk aangifte te doen! Zierikzee, den 21 December 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De geregelde gebruikers van NENSDORP'a CACAO komen gratis in het bezit van de fijn bewerkte plaatjes van De smakelijkste en geurlgsle CHOCOLADEMELK wordt bereid met Bestelt daarom uw Winkelier uitsluitend een bus 1 pond bus '/2 pond bus 1 ons bus V, ons bus MT De naam BENSDORP waarborg voor prima kwaliteiten. op Cacao en Chocolade is een De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelezen het schrijven van den Inspecteur van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland van gisteren, No. 636; Gelet op artikel 21 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad 134); maakt bekend: dat de besmettelijke ziekte .dlphtherltls" ln deze gemeente epidemisch voorkomt. Zierikzee, den 20 December 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. bij enkele inschrijving, op Woensdag den 28 December 1910, des middags 12 ure, ten Raad- huize van Zierikzee, ln 6 perceelen, van: „Het uitvoeren van onderhoudswerken, „herstellingen en vernieuwingen „aan de gebouwen, kunst- en „andere werken der gemeente, „gedurende het jaar 1911". Aanwfzing op Vrijdag den 23 December e.k., des voormiddags te 10 uur. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; In aanmerking nemende de bestaaude Verorde ningen tot Wering der Bedelarij ln het algemeen, HEBBEN QOEDQEVONDEN: 1°. Ter kennis van de ingezetenen te brengen, dat, ter verlichting van den nood der armen, niet op Vrijdag den 23 (zooals is bekend gemaakt), maar op Woensdag den 28 December a.s., des middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buitengewone uitdeeling aan alle behoeftlgen te doen. 2°. Aan aiie behoeftlgen te verbieden, om op 1 Januari eerstkomende, aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan om, onder voor geven van Nieuwjaar-wenschen, te bedelen. Z| noodlgen de Ingezetenen uit, om op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne hulzen uit te reiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod, aan de woningen mochten komen bedelen, en verzoeken hen op den Ss-< December a.s. milde bijdragen in de Collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich bQ het verbod van bedelarij voorstelt. Zierikzee, den 21 December 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De beschuldiging, dooi mr. Pat IJ n In de Tweede Kamer legen den leider der anil- revolutlonnalre partij uitgesproken, heeft alom in ons vaderland een geweldigen indruk gemaakt. Elk eerlijk man, wiens geest niet door partyvooroordeel beneveld Is, moet, wanneer hij die door bewijzen gestaafde beschuldiging leesterkennen, dat de beschuldigde door zich Ie beroepen op het ambtsgeheim, al heel zwak staat, daar hij angstig wegkruipt achter den mlnlsterrok. Want het ambtsgeheim, dat door den gewezen eersten Minister in zijn hoedanigheid van afgevaardigde als schild gebruikt wordt om de slagen In de Tweede Kamer op Ie vangen, die hij verdiend heeft, bestond voor hem niet, toen hij de bekende driestarren In de Standaard schreef. Zelfs de leden zijner eigene partyzijn vurigste aan hangers, durfden het voor hun leider niet opnemen. Alleen de aanvoerder der Chrlst.- Hlstorlschen trachtte, vreezend de uitwer king der beschuldiging, het debat te smoren. Die toeleg mislukte evenwel. Maar al nam ook niemand der coalitie het In de Kamer voor hem op, de geheele rechterzijde ont ziet hem echter, omdat zij zich bewust Is, dat met dr. Kuyper de coalitie slaat en valt. Het was Zaterdag een hoogst belangiljke zitting In de Tweede Kamer. Minister Cool had een door Dumaer van Twist voorge stelde motie, waarbij Zijn Excellentie werd ultgenoodlgd de door hem Ingediende verhooging van de officiers-salarissen nu In te trekken, en deze tegelijk met de pensioenen Ie regelen, onaannemelijk ver klaard, zoodat, werd de motie aangenomen, de minister moest heengaan. En de motie werd aangenomen, niet door toedoen van de linkerzijde, maar door de mannen van rechts, die van hun leider blijkbaar het wachtwoord hebben ontvangen Cool te doen struikelen. „Het In ongerechtigheid geboren Kabinet" moest verzwakt worden, omdat de leider, die achter de schermen aan de touwtjes trekt, van de menschelljke zwakheid, die naijver heet, niet geheel Is vrij te pleiten. Daarbty komt, dat men de niet ongegronde vrees koestert, dat wan neer op de balans, die In 1913 bij de Kamerverkiezingen wordt opgemaakl, de post voorkomt verhooging der militaire uitgaven met ettelijke mlllioenen, dat de kiezers weigeren zullen uit het vaatje rechts hun vertegenwoordigers te kiezen, hetgeen aan de nu zittende heeren, die gaarne willen bltyven zitten, minder wel gevallig zou zijn. De verkiezingen In Engeland, die nu zijn afgeloopen, zijn voor de liberalen In gunstlgen zin uitgevallen. Zij behouden ten naastenbij hetzelfde aantal leden als zij nu In het Lagerhuis hebben. Er zijn ihans 271 liberalen gekozen, terwijl zij 275 man sterk waren. Het Lagerhuis had 273 conservatieven, en heelt er nu 272, had 81 leden van de lersche partij, en heelt cr nu 82, had 49 leden van de Arbelderspartq en heeft er nu 43. De liberale regeering heeft dus In het Lager huis over een groole meerderheid te be schikken, zoodat zij de hervorming van het Hoogerhuis, en de Home Rule voor Ierland, kan doorzeilen. De op Frankrijk in 1870 veroverde provinciën, Elzas-Lotharlngen, krijgen een afzonderlijke Grondwet en een eigen wet gevende macht. De Bondsraad heelt een ontwerp van een Grondwet aangenomen, waarbij het Twee-Kamerstelsel wordt In gevoerd. De Eerste Kamer zal uit 36 leden beslaan, waarvan de helft door den Keizer gekozen wordt, terwijl de andere helft uit hooge ambtenaren wordt samengesteld. De Tweede Kamer zal uit 60 leden bestaan, die rechtstreeks en bij geheime stemming gekozen worden. Een leder, die 25 jaar Is, Is kiezer, en brengt één slem uil. Is men 35 jaar gepasseerd, dan |mag men twee stemmen uitbrengen, en Is men boven de 45, dan drie stemmen. Men moet drie jaren In de gemeente gewoond hebben, alvorens men hel kiesrecht erlangt. Bekleedt men een ambt of oefent men een bedrl|f uit, dan Is het wonen van één jaar in de gemeente voldoende. De veelbesproken gewezen Deensche Minister van Justitie, Albert!, die niet meer en niet minder dan 15J mililocn kronen ten eigen bate verduisterd heelt, is tot acht jaren tuchthuisstraf veroordeeld. In de Russische Ryksdoema werd een interpellatie tol de regeering gericht over de ontzettende gruwelen, waaraan de poli tieke gevangenen ln de gevangenisten zijn blootgesteld, en die van dien aard zijn, dat velen uit wanhoop zich zelve van het leven berooven. Een motie, waarbij al- grijzen voor die gruwelen werd uitgesproken, werd door toedoen van de rechterzijde vei worpen. Wel heeft de regeering een onderzoek toegezegd. Die belofte beleekent natuurlijk niets, want het Gouvernement laat die gruwelen oogluikend toe, teneinde den schrik er in te brengen bij hen, die een verandering van regeerlngsstelse! In Rusland noodig achten. ZUID-AFRIKA. De Tweede Kamer van Zuld-Afrlka heeft ln tweede lezing de wet anngenomen, waarbij de Inkomsten der diamantmijnen in Kaapkolonie en den Oranje-Vrijstaat met 10 pCt. worden belast. AMERIKA. Peary, de ontdekker der Noordpool, wordt door den minister van marine voor gedragen lot schout-hlj-nacht, ln welken rang hij dan gepenslonneerd zal worden. De nieuwe stichting, waarvoor de Amerlkaansche phllantroop Carnegie 10 mlllloen dollars beschikbaar stelde en waarvan Eilken Root en Talt het voor zitterschap aanvaardden, heeft ten doel de „Afschalfi-ig van den oorlog tusschen de volken en de bevordering van den duur- zamen wereldvrede". Het comité van trustees, dat de rente beheert, bestaat voornamelijk uil rectors van universiteiten en uit voormalige gezanten. In de oorkonde, waarbij de stichting wordt opgericht, wordt o.a. gezegd; „Slechts bet dooden van wilde beesten Is te verontschuldigen; In den oorlog beslist niet het recht maar het geweld; daarom Is een natie die arbitrage weigert misdadig". Door deze nieuwe stichting is het totaalbedrag der door Carnegie voor philanthroplsche doeleinden besteedde kapitalen tot 190 millioen dollars geslegen. Rockeleller Is nog maar pas bij 120 mlllloen. New-York, 19 Dec. Een verschrikkelijke ontplolfirg heeft heden plaats gehad In 't krachtstallon van de „New-York-central", in de vijftigste straat bi] Parke Avenue. Tal van personen werden gedood. Politie agenten en werklieden, die In de buurt aan het wetk waren, verleenen hulp bij het reddingswerk. De ontplolfing was zóó hevig, dat de vensters In de omgeving stuk sprongen en een slampvolle tramwagen omver werd geworpen. Tal van personen werden hierbij gewond. Het gebouw, waar de ontplolfirg plaats had, er> dat nog In aanbouw was, vloog onmiddellijk in brand. De ramp werd veroorzaakt door een dubbele ontplolfing van gas en dynamiet. Van twaalf personen Is het zeker, dat ze gedood zijn; daaronder zijn twee vrouwen. Dertig menschen zijn gewond. De ontplofte dynamiet lichtte een voorbijgaanden tram wagen geheel van den grond op. Deze werd met geweld legen een automobiel, die juist passeerde, geslingerd. Vier passa giers werden gedood. Allen bekwamen verwondingen. SPANJE. Cadix, 19 Dec. Uit Chlplona wordt gemeld, dat een boot, bemand met 7 koppen, door een reusachtige golf werd opgenomen en legen de rotsen te pletter geslagen. Alle Inzittenden kwamen om. ITALIË. In verschillende Belgische bladen had het de aandacht gelrokken, dat prins Victor Napoleon en zijn gemalin prinses Clemen tine van België, toen zij op hun huwelijks reis te Rome waren, niet door den Paus In audiëntie ontvangen zijn. De Perseveranza van Milaan deelt nu mede, waarin volgens haar de oorzaak van dat niet-ontvangen op het Vatl.caan gelegen Is. Het echtpaar was n.L, zoo zegt het blad, voornemens van hun verblijf Ie Rome ge bruik te maken om den H. Vader te gaan bedanken voor den zegen hun geschonken bij hun huwelijk. De prins had hierover zelfs naar Rome geschreven, maar het secretariaat van het Vatlcaan antwoordde zooals gebruikelijk Is dat het prlnse- Itjk paar niet zou ontvangen worden, tenzij het naar het Vatlcaan kwam alvorens een bezoek te brengen aan het Quirinaal, waar zij tijdens hun verblijf te Rome zouden vertoeven. De prins antwoordde, dat hij In een hotel zou afstappen en tot het bezcek werd besloten. Maar toen de prins en de prinses te Rome aankwamen, haalde de koning hen zelf van het slation af en noodlgde hen uit mede te gaan naar het Quirinaal. Weigeren ware een onbeleefdheid geweest. De echtgenooten gingen naar het Quirinaal, maar dit maakte tevens de ontvangst op het Vatlcaan onmogelijk. Sardinië Is nog altijd het land der rooversgeschledenlssen. De jongste daarvan Is die van een burgemeester-rooverhoofdman. Te Slslnl Is een bende gewapende en gemaskerde roovers het huls van den bejaarden rijken grondeigenaar Aresu binnengedrongen. Z§ worgden den ouden man, toen hij zijn geld niet wilde geven, en martelden zijn vrouw. Toen zij eenlge duizenden lires In handen hadden, trokken zij heen. Maar juist kwam een neef van Aresu er op aan. Hy vervolgde de roovers, schoot één hunner dood en die gedoode roover bleek niemand anders dan de bu.gemeesler van Sls'i i In eigen persoon te zijn. NEDERLAND. Hterenveen, 19 Dec. In het bosch te Oosterhaule Is het lijk gevonden van een zekeren De Jon, die vermist werd. Om de keel van den doode was een doek ge bonden, de klompen en kleeren lagen op eenlgen afstand van het lijk, de bretels waren doorgesneden. Op het lijk werd geen geld gevonden. Aangezien de ver miste ruim f 100 bij zich gehad had, vermoedt men, dat hier misdaad In het spel Is. Maastricht, 20 Dec. Hedenmorgen werd in de nabijheid van het station alhier op de spoorlijn tusschen twee nachtposten gevonden het vreeselijk verminkte lijk van den heer Simons, gemeente-ontvanger te Tegelrn. Het lichaam was letterlijk aan stukken gereden. Bij het rangeeren van een goed-'f.ire1 op het station te Mankracht, ii heden middag, omstreeks ba.iiwc;, de «p.iorweg- beambte Ruylen tusschen de buffers van twee wagens geraakt. Hij was onmiddellijk dood. Het lijk van den ongelukkige werd door de kameraden opgenomen en In de goederenloods gebracht. Ruy.en was een oppassend, braaf werkman. 's-Gravenhage, 19 Dec. De Minister van Oorlog ii lijdende aan Influenza en moet het bed houden. Hij kan vooreerst de werkzaamheden aan zijn departement niet hervatten. De bi|ecnroeping wordt verwacht van de Eerste Kamer tegen Dinsdagavond 27 December, ten einde Donderdag en vol gende dagen de Indische Begrooting en de met 1 Januari In werking tredende be grotingswetten af te doen. De Minister van Oorlog, hoewel ziek te bed liggende, zal nog een gewyzlgde Oorlogsbegrootlng, ontdaan van alle nieuwe aanvragen, by de Tweede Kamer Indienen. Men verzekert, dat de Minister aan zyn ontslagvoornemen nog geen gevolg heeft gegeven, veelmin reeds met 17 December ontslag nam, maar daarmede wachten wil tot na afdoening van het gewyzigd oorlogs budget. Zijn ontslagverzoek Is nog niet Ingekomen. Wegens zyn ziekte gaat de reeds vroeger aangekondigde conferentie met de Koningin aanstaanden Zaterdag niet door. Rotterdam, 20 Dec. By aankomst van het s.s. „Nieuw-Amsterdam" werd gister avond aan de Wllhelmlnakade door de rivierpolitie aangehouden de koopman W. v. W., uit Assen, wiens aanhouding verzocht was wegens frauduleus bankroet. De man was naar Amerika gevlucht, doch op verzoek van de Nederlandsche justitie had de Amerlkaansche Regeering hem het landen belet en hem genoodzaakt per Holland—Amerlka-Lyn naar Holland terug te keeren. Heden Is hy gevankeiyk naar Assen gebracht. Een graandlef haalde hier, vergezeld van een opkooper, een brutaal stukje u|i. Beide personen begaven 'zich aan boord van het met twintig ast tarwe geladen schip „Christine" en gaven den schipper bevel op te varen naar de Waalhaven, alwaar hy zou moeten overladen. Belde mannen hadden heizelfde succes als de kapitein van Kopenlck. De schipper dacht niet anders of de belde personen waren zyn werkeiyke laslgevers en voldeed aan de opdracht. Aan de Waalhaven werd volk aange-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1