ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 14 December 1910. Nieuwjaarswenschen. (2S ierikzeesche Courant). B ERICH T. RECLAMES. Opanbara Aanbesteding Mond= en klauwzeer. Kermis Zierikzee. Verpachting Standplaats. NIEUWSTIIDINBEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAO verschat, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bq vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 90)7. Ultaever-Hoofdredaotoui* i A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. QrootC letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ara. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, dia zich met I Januari a s. op ons blad abonnesren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders on Boekhan delaars nenten abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 canta a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 2 januari 1911 wordt des Maandagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Tholen, St.-FIlipsland, Noord en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentlën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Zaterdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 cis. Met het oog op het a.s. Nieuw jaar worden de lezers weder attent gemaakt op de goedkoope aanbieding van GEDRUKTE NAAMKAARTJES door R._W. OCHTMAN, Papiermagazijn, Appelmarkt. bij enkele inschrijving, op Woensdag den 28 December 1910, des middags 12 ure, ten Raad- huize van Zierikzee, in 6 perceelen, van: „Het uitvoeren van onderhoudswerken, „herstellingen en vernieuwingen „aan de gebouwen, kunst- en „andere werken der gemeente, „gedurende het jaar 1911", t.w.: Eerste perceel. De openbare gebouwen, poorten, torens, riolen, stads brand- en vroonpaden, enz.; Tweede perceel. De kaaimuren; Derde perceel De beschoeiingen en paalwerken; Vierde perceel. De bruggen; Vyfde perceelHet leveren van materialen voor de havendijken; Zesde perceel A. De schoolgebouwen voor het lager onderwijs; Zesde perceel B. Levering van school meubelen. Aanw|zlng op Vrijdag den 23 December e.k., des voormiddags te 10 uur, waartoe gegadigden moeten bfleenkoraen ten kantore van den Gemeente bouwmeester, bQ wien inmiddels inlichtingen te bekomen z|n. Bestekken zfn verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie en ten kantore van den Gemeente bouwmeester, tegen betaling van 25 cent. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 7 December j I., S. no. 5523, 3e afdeellng; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, In verband met de omstandigheid dat het mond en klauwzeer z!ch In het buitenland uitbreidt en met name In DUITSCHLAND een dreigend karakter aanneemt, het voor de veehouders nood zakelijk is onmiddellijk aangifte te doen van onverhoopte gevallen van mond- en klauwzeer en dat het geen betoog behoeft, dat het gedurende eenigen tijd verzwijgen van een eerste ziekte geval en het dientengevolge In stand blijven van een bron van besmetting, noodlottige gevolgen met zich brengen kan. Zelfs verdient het de voorkeur, dat, ook in twijfelachtige gevallen, kennis gegeven en niet gewacht worde, totdat meerdere zekerheid om trent den aard der ziekte verkregen is. Zierikzee, den 13 December 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BUROEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zullen, op Woensdag den 28en Decem ber e.k., des voormiddags te 11'/s uur, ten Stad- huize In het openbaar bQ inschrijving verpachten: Eene standplaats voor een caroussel of draaimolen, ter gelegen heid van de jaarmarkt in 1911, te houden van Maandag den 4en September tot en met Don derdag den 14en September 1911. De voorwaarden zijn ter Gemeente-Secretarie en bij den marktmeester te Zierikzee (den heer H. VAN D1JKE Jz.) verlengbaar tegen betaling van 10 cent. Zierikzee, den 14 December 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ITALIË. Rome, 12 Dec. Door den hevlgen regen zijn alle spoorverbindingen In de provin cies Oporto, Manrlzao verbroken. Een passaglerstreln Is gederailleerd. De internationale treinen rijden over Novare. De Paus zal het Jaar 1911, waarin het leest van Rome als hoofdstad van Italië zal worden gevierd, als een treu'jaar der kerk beschouwen, zoodat geen ontvangst van groote groepen pelgrims In dat Jaar zal plaats hebben. Prins Victor Napoleon en prinses Clementine van België waren naar Rome gekomen om een audiëntie bq den paus te hebben. Zoodra zij echter daar waren aan gekomen, kregen zij een Invitatie van den koning en zij konden toen niet anders doen dan eerst naar het Quirinaal te gaan. Daar door hebben zij echter de deuren van het Vatlcaan voor zich gesloten. RUSLAND. De Novoje Vremja publiceert Tolstuy's testament, mede-onderteekend door A. B. Ooldenvelzer, A. P. Serglcnko en A. D. Radynaki en luidend als volgt: „Ik ondergeteekende, helder van geest en geheugen, neem de volgende beschik kingen met het oog op mijn overlijden". „Al mijn letterkundige werken, wanneer ook geschreven, of nog te schrijven vóór mijn dood, die welke reeds zijn gepubli ceerd, zoowel als die welke nog nlel In het licht gezonden zijn, die welke een artistiek karakter dragen zoo goed als alle andere, voltooid of onvoltooid, In drama- tlschen vorm af andere, verlating, bewer king, kranten, particuliere brieven, kladjes, losse gedachlen of aanteekenlngen, In één woord al wat Ik zal hebben geschreven tot den dag van mijn overlijden, waar zich dat ook bevindt en bij wlen het is bewaard, hetzij In bandschrift of In druk, Inbegrepen niet alleen het recht van letterkundigen eigendom op al mt|ne werken zonder uit zondering, maar daarbij het eigendom der handschriften zelf en van alle papleren die zullen achterbleven, dll alles laat ik na In vollen eigendom aan mijn dochter Alexandra Lvovna Tolstoy. „Ingeval ml|n dochter Alexandra Lvovna Tolstoy mochl sterven vóór mij, laat Ik In vollen eigendom al 't geen hierboven Is genoemd aan mijn dochter Tatlana Lvovna Skoukhotlna". Dit testament Is gedagteekend 22 Juni 1910 en geratificeerd door de arrondlsse- menls-rechtbank te Toela. St.-Petersburg, 12 Dec. In de heden gehouden zitting van de RIJksdoema Is door de sociaal-democraten en de arbeiders partij een dringende Interpellatie Ingediend omtrent het toepassen van de lijfstraf aan politieke misdadigers In de gevangenissen van Wologda en Serentnlsk, tengevolge waarvan Ssassonotl, de moordenaar van Plehwe en een groot aantal andere ge vangenen zelfmoord hebben gepleegd. Te Wologda zouden 100 gevangenen, die geweigerd hadden slecht voedsel te gebruiken, aan den lijve zijn gestraft, ofschoon de geneesheer de helft hunner voor lichamelijk zwak had verklaard. De Doema heeft met 121 tegen 111 stem men de urgentie van het geval verworpen. EMSELAND. Zondag heelt te Londen, In Regentstreet, een verschrikkelijk ongeluk met een „mobus" (automobiel-omnibus) plaats gehad. De conducteur van de bus, die een botsing met een auto wilde vermijden, draaide plotseling met een ruk het stuurrad om, tengevolge waarvan het kolossale voertuig, dat een vliegende vaart had, slipte, en In de winkelruiten van 'n grooten goud- en zllversmidswlnkel terecht kwain, waarvoor juist vier personen stonden te kijken. Twee van hen werden zoo goed als plat gedrukt tusschen de bus en den vóórgevel van den winkel. Zij stierven tijdens hunne overbrenging naar het hospitaal. De twee anderen kregen ernstige verwondingen. BELBIË. De Eerste Kamer van de civiele recht bank In Parijs heelt zich onbevoegd ver klaard in de zaak van den Parljschen juwelier Benedlclus tegen prinses Louise van België, die bij hem voor 25.000 francs byouterleën had gekocht en niet betaald. De zaak komt nu voor den Belgischen rechter. NEDERLAND. Groningen, 10 Dec. De sergeant-maj- admlnlstraleur H. alhier, Is gevangen genomen, beschuldigd van valschheld In geschrifte. HQ heelt In 1908 een milicien- sergeant, die 14 dagen onder de wapenen moest komen, doch aan de oproeping niet voldeed, bij onderling overleg met H. waarschijnlijk, wel op de lijsten geplaatst en In de administratie geheel gedaan alsol de mil.-sergeant wel was opgekomen. Eerst thans kwam dit geval den autori teiten ter oore. Apeldoorn, 12 Dec. De vorige week, op een dag, dat juist een jachtpartij had plaats gehad, werd In het Koninklijk Paleis Het Loo eenlge sensatie verwekt, doordat op de kamer van één der heeren der hofhouding een zeer net gekleed, doch vreemd persoon werd aangetroffen, die zich daar zoo op zijn gemak had neer gevleid, alsof hij al jaren bQ de hofhouding had behoord. Het diner ten palelze was pas afgeloopen, en de officier, die deze kamer betrok, bevond zich nog beneden. Hij werd onmid dellijk door den kamerdienaar van het geval verwittigd. Men toog naar boven en vroeg den vreemdeling, wat hij wenschte. 01 was het geruststellend antwoord, Ik kom om H. M. de Koningin-Moeder te spreken. Zj Is van m|jn komst verwittigd. (H. M. de Koningin-Moeder was den vorlgen dag van Het Loo vertrokken) Het bleek, dat men te doen had met Iemand, die niet al te wel bij zijn hoofd was en men vond het daarom raadzaam, den man maar wat te sussen. De burgemeester dezer gemeente was Inmiddels getelefoneerd en deze verscheen met een paar recher cheurs om den man heel kalm mede te nemen en naar zijn woonplaats (Amsterdam) verder te brengen. Kwade bedoelingen hebben heelemaa! niet voorgezeten. Het blijft alleen een raadsel, hoe de man het paleis Is binnengekomen. Ver moedelijk heeft hij van de drukte gebruik gemaakt, welke er na afloop eener jacht- pariq steeds heerscht, wanneer de heeren deelnemers zich nogal eens af en aan van het basse-cour naar het telegraafbureau begeven en Is hij op die wflze onge merkt de wacht voorbij gestapt. Arnhem, 12 Dec. In het naburige Oosterbeek bij de kostschool Berg en Dal op Dryen was men gisteren bezig een put te dempen. Plotseling stortte de grond in, één der werklieden, zekeren li. geheel bedelvend. Oogenbllkkelijk begon men met man en macht te werken, om den man te bevrqden. Om den man lucht te verschaffen werd een buis door de ingestorte massa gedreven en bij kloppen tegen deze buis kreeg men gehoor. Hedenmorgen was de man nog niet bevrijd, doch hij gaf nog sleeds teekenen van leven. 's-Graveohage, 13 Dec. De polllle-post vóór het Koninklijk Palels In hel Noord- einde, lot dusver bezet door een brigadier en drie agenten, zal voorlaan door slechts twee agenten worden gevormd. De wachten onder de kolonnaden zijn vervallen. De heer H. Colljn, lid der Tweede Kamer, zal op 21 Jan. a.s. naar Indië vertrekken. Rotterdam, 12 Dec. Vanochtend werd de firma Schreuder en Baksteen gewaar schuwd door een man, die meedeelde dat zijn zoon, gravende in het land aan de Rosepoortstraat, nabij de spoorsloot, een handvol kinderarmbandje!, kettinkjes en belletjes had gevonden. Een en ander was bij de politie gedeponeerd. Vanmiddag begaf zich één der firmanten van Schreuder en Baksteen naar de Nasiau- kade, om te constaleeren of het gevondene soms afkomstig kon zijn van den grooten diefstal, verleden jaar bij hen gepleegd en waarvan verdacht wordt De Vos, wiens geval nog In cassalie berecht moet worden. Inderdaad werd door den heer Schreuder het gevondene herkend voor eigendom der firma en afkomstig van den diefstal. Er werden dadelijk herkend 60 oorbelletjes met goud, manchelknoopen en eenlge andere gouden sieraden. Dadelijk zijn door de politie uitgebreide maatregelen genomen om de sloot, waarin een en ander gevonden werd, af te zetten en af (e dempen. Want telkens worden er nieuwe voorwerpen gevonden en hel ver moeden is niet zonder grond, dat de heele bult van den reusachtigen diefstal daar In de buurt onder den grond gestopt Is. De jeugdige vinder Is de 13-jarlge Martlnus Johannes Stork, die gisteren morgen zijn vader bij het graven een handje hielp en toen bij het scheppen eenlge gouden voorwerpen ophaalde. Een Rotterdamsche schatgraver dusl Deze jonge man Is de gelukkige oorzaak dat er thans meer omtrent deze zaak kan blijken. Den heeien nacht Is de sloot door de politie bewaakt. Al spoediger dan men verwacht had kwam de heele buit te voorschijn. Toen vanmorgen de sloot met behulp van een zulgpomp was leeggemalen, gingen de Inspecteurs van politie, de heeren W. O Kleljn, N. Klaassen en E. Blnsbergen, ge assisteerd door rechercheurs en gemeente werklieden, om 10 uur aan 't graven en succesilevelQk kwamen al maar meer voor werpen le voorschijn, totdat om halfééa hedenmiddag een groot pak te voorschijn werd gehaald. Het was gestopt In een gat, diep onder den grond, onder water en wei aan de linkerzijde van de sloot, aan den kant waar de opslagplaatsen van de firma Van der Lugt zijn. Met een hoera werd de groote vondst begroet en 'I publiek, dat voortdurend aangegroeid was, begon op te dringen om toch vooral getuige te kunnen zijn van de heele zaak. Op het polltie-bureau aan de Nassaukade werd het pak geopend en daarbij bleek het, In le houden een zeer groot aantal gouden heeren- en dameshorloges, gouden ringen, gouden oorbelletjes, bloedkoralen kettingen, kortom, het bleek de heele bult te zijn afkomstig van de firma Schreuder en Baksteen. Ook werd nog een stukje zwarte stof gevonden, afkomstig van u»n doek, waarin het pak gewikkeld was en waarvan sprake was bij de behandeling der strafzaak tegen den verdachte De Vos. Maar het pak bleek nog meer te be vatten. Midden lusschen hel goud werd een volledige inbrekersinventaris gevonden: valsche sleutels, 2 keizers, een eleclrlsche zaklantaarn, een waskaar!, breekijzers, twee schroevendraaiers, een ollebusje, een zaagjj, een mes, drie centnerboren, twee boorijzers om brandkasten open te boren, en een looper. Dordrecht, 12 Dec. Zondagavond, tegen middernacht, werd aan het hoofdbureau van politie alhier kennis gegeven, dal nabij den overweg aan den Reeweg onder deze stad, op den spoorweg een militair was gevonden, die bewusteloos was en uit een wond aan het hoofd bloedde. Bij een dadeiqk ingesteld onderzoek bleek men te doen le hebben met een milicien van het 6de reg. Infanterie, in garnizoen te Breda, die per trein alhier was aange komen en vergeten had aan het station uit te slappen, zoodat hq nu in de richting van Gorlnchem doorreed. Bevreesd, dat hij aldus niet tijdig in zijn garnizoen zou terugkomen, was de soldaat eenvoudig uit den trein gesprongen, maar daarbij met het hoofd op het grind langs den weg terechtgekomen en verwond blfjzen liggen. Onmiddellijk werd hij opgenomen en naar den politiepost aan het Oranje- park gebracht, waar hij tot bewuslzqn kwam en voorlooplg verbonden werd. Vervolgens werd h|j naar de pontonniers kazerne gebracht, vanwaar hij naar het militair-hospitaal Is gezonden. Dinteloord, 13 Dec Vrijdagmorgen j I. werd er brand ontdekt bij den schilder M. d. Bwonende aan de Weal-Voorstraal. Één der buren wilde de woning binnen gaan, doch vond alles nog gesloten, zoodat hij door het stukslaan van rullen zich toegang tot den brandenden winkel wist te verleenen. Door het groote rumoer waren de bewoners uit hun slaap gewekt en Ijlings uit de veeren. Met behulp van een talrijke toegestroomde menigte, die op hel geroep van brand! brand! vroeger dan anders werd wakker geschud, wist men de vlammen weidra meester te worden en bleef de schade alleen tol den winkel bepaald. De Inmiddels aangerukte brandspuit behoefde geen dienst meer te doen. Bergen-op-Zoom, 12 Dec. Alhier is een Vereenlglng opgericht onder den naam van „De Bloedworstvereenlging". Op den eersten vcreenigingsavond zullen de 15 aangesloten leden 70 KG. bloedworst moeten verorberen. Zierikzee, 14 Dec. Aanstaanden Zondag zal door de Nederlandsche Tooneellsten, onder directie van den heer Joh. Bakker van den Stadsschouwburg te Vllsslngen, In de Concertzaal alhier worden opgevoerd „De schipbreukelingen of de Kinderen van de Vlsschersvrouw", een iooneelspel In vier bedrqven, gevjlgd door een kl-.' 'pel. Wit van de voorstelling gebruik maakt, heeft ook het recht tot bijwoning van het bal, dat na afloop der opvoering zal gegeven worden. Wij vernemen, dat de Concertzaal voor den verkoop van sterken drank In het klein de Koninklijke goedkeuring heeft verkregen. Bij kon. besl. Is aan den heer A. A. ter Haar, laatstelijk leeraar aan de Rljks- landbou wwinterschool te Goes, een pensioen verleend van f 894 's jaars. De Minister van Oorlog heelt al- wljzend beschikt op het verzoek van de schlppersvereenlglng „Schuttevaer", om aan miliciens-verlofgangers, die het bedrijf van schipper of varensgezel uitoefenen, toe te slaan om In de wintermaanden voor herhallngs-oefeningen onder de wapent te komen. Bruinisse. In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mededeellng gedaan van ingekomen stukken. Ingekomen was een schrijven van Gedep. Staten omtrent de rekening met opmerking over het presentle-geld der wethouders, zoodat de rekening met ongeveer f 4 ver minderd werd. Omtrent een schreven tot den betrokken minister gericht over het lossen en laden van schepen in de tramhaven, werd bericht ontvangen, dat dit was zooals het behoorde, omdat de stichting van de haven ook ten algemeenen nutte gerchled Is. Door den Bond van Staatspenslonneerlng was een adres ingezonden, verzoekende om adhaesle. Besloten werd dit voor kennisgeving aan te nemen, daar het algemeen gevoelen was, dat dit adres niet bij den raad Ihuisbehoorde. De verordening voor den haven- en marktmeester was In verband met het betrokken art. der gemeentewet gewijzigd, zoodat deze ambtenaren zelve de verant woordelijkheid voor de gelden dragen en niet zooals bij de oude verordening de gemeente-ontvanger verantwoordelijk was. Oedep. Staten wenschten de verantwoor delijkheid te laten rusten op den gemeente ontvanger. Besloten wordt echter geene verandering In de verordening te brengen. Naar aarleiding van een adres van den Bond van gemeente-ambtenaren over zeker- heldssielllng tegenover de gemeente, ver zoekende deze de 10 pCt. niet te boven te doen gaan, werd op voorstel van den voorzitter besloten, dat Burgem. en Weth. het adres In studie zullen nemen om na te gaan of dit voor deze gemeente noodlg is. Blijkens een schrijven van Gedep. Stalen nemen deze geen genoegen met de over eenkomst lusschen polderbestuur en ge meente. Zij komen er tegen op, dat het onderhoud van de slulswachterswonlng en de belooning van den sluiswachter voor rekening van den polder komen en bevelen, dat dil ten laste der gemeente zal gebracht worden. Aldus wordt nu besloten. Aan een paar Ingezetenen wordt alsnu afschrijving van schoolgeld verleend. Overgaande tot de benoeming van een havenmeester, wordt besloten dat de be noen g lijdelijk voor een jaar zal zijn. Uit de sollicitanten, de heeren Joh. Muller, W. A. C. Lambrechlsen, W. Roukema, J. Bal Az., W. Veritraaten, H. de Ronde, Wolf Jumelet SlzW. Hoek, was door Burgem. en Welh. een aanbeveling op gemaakt, bestaande alphabetlich uit de heeren: W. Jumelet Stz. en W. Roukema. Bij eerste stemming werden uitgebracht op W. Roukema 3 st., J. Muller 2 st. en W. Jumelet 2 st. Bij tweede stemming kregen deze heeren respectievelijk 4, 2 en 1 st., zoodat de heer Roukema benoemd was. Voor dagelljksch opzichter bij de werken der suallesluls waren sollicitanten de heeren: Anth. Capelle, W. G. A. Elenbaas, A. Woldendorp van Sappemeer, N. Priester van Cats, W. N. Elenbaas, H. J. Bast- metjer. De uitslag der stemming was, dat de heer W. O. A. Elenbaas 5 st. en de heer W. N. Elenbaas 2 sl. bekwam, zoodat eerstgenoemde benoemd Is. Ingekomen was een nota van den water bouwkundigen ambtenaar, den heer G. Boller, ten bedrage van f 50 voor op- metingen enz. voor de sluis. Besloten wordt echter de rekening niet te voldoen, omdat met dien ambtenaar een contract

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1