Woensdag 7 December 1910, (Zj ier Ikzee s ch© Courant), RECLAMES. Besmettelijke ziekte. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sn Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAG verschat, is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9014. Mltpover-Hoofdredacteuici A. FRANKEL. Redacteurs I, WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Mf- Met het oog op het as. Nleuw- jaar worden de lezers weder attent gemaakt op de goedkoope aanbieding van GEDRUKTE NAAMKAART/ES door R. W OCHTMAN, Papiermagazijn, WStF" Appelmarkt. Gevonden op den openbaren weg: Een horloge-ketting. handschoen. zilveren hoedcnspeld. wollen das. porlemonnale met geld. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzec, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de toenemende uitbreiding van de besmettelijke keelziekte (diphtberitis) in deze gemeente; Wijst met nadruk de ingezetenen op het gevaar van overbrenging dezer ziekte, ver oorzaakt door het bezoeken van lijders aan diphtberitis, en noodigt hen, zoowel ln het algemeen als in hun bijzonder belang, uit, onnoodig bezoek aan besmette woningen te vermeden en bi] vermoede gevallen vandlphtheritis direct geneeskundige hulp tn te roepen en de door de wet verelschte aangifte te doen. Zierikzee, den 7 December 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. INDIË. Op welke barbaarsche wijze sommigen van hun macht misbruik maken, vooral wanneer ze zelf buiten schot blijven, lezen we onder andere weer In de P. B., die dit geval ontleent aan een particulier schrijven. Zekere heer J. W. van L. bevindt zich sedert eenlgen tijd op Timor en treedt daar op als civlel-gezaghebber van Tjam- plong, gelegen op een afstand van omstreeks dertig paal van Koepang op den weg van Koepang naar Kapan en Nlki-NIkl. Ge noemde heer was vroeger civlel-gezaghebber op Celebes, In de Mlnahassa ergens. Door blzondere geschiktheid muntte hij echter niet uit en daarom werd maar beter geacht hem naar Timor over te plaatsen. Het zou bij wijze van proef zijn. Voor Timor Is alles overigens goed genoeg. Door iemand, die op Timor geen on bekende is, hoorden we eens beweren, dat de menschen er veel te goed zijn. Best mogelijk, maar onze civlel-gezaghebber dacht er anders over. Om aan zijn .gezag" tegenover het kwaadaardige volkje kracht bij te zetten, vond hij het allernieuwste op het gebied van de straftoepassing uit: Zonarrest. Het woord zegt op zichzelf genoeg. De gestrafte wordt In de open lucht geplaatst met geheel ongedekten hooide, liefst z dat de zonnestralen den geheelen dag lang hun invloed kunnen laten gelden. Beestachtiger marteling laat zich zeker moeilijk denken. Eens deed zich het geval voor dat een persoon veertien dagen op de boven om schreven wijze aan de zonnefolterlngen werd blootgesteld. Toen die tijd eindelijk verstreken was, leefde de man nog, het geen op zichzelf wel verbazing mag wekken. Hij was echler ernstig ziek geworden, zóó erg, dat er geen hoop op werkelijke beter schap meer bestaat. Er moeten zich nog meer gevallen van dien aard in dezelfde omgeving hebben voorgedaan, o. a. te Parltl, en over 't algemeen gebeuren er speciaal op Timor en Onderhoorlgheden dingen, die het dag licht niet kunnen zien. AMERIKA. Te New-York worden de nieuwe kruisers „Texas" en „New-York" op stapel gezet, die 27.000 ton elk zullen meten en de grootste oorlogsschepen der wereld zullen zijn. Er komen Inrichtingen aan boord, die vliegtuigen vergunnen van dek op te stijgen. PORTUGAL. De voorlooplge regeering in Portugal houdt zich op het oogenblik bezig met het regelen van de verplichtingen, die er voor het nieuwe bewind kunnen voort vloeien uit het huwelijks-contract van koningin Amelie met koning Carlos. Volgens dat contract, dat de Portugeesche dagbladen openbaar maken en dat In 1836 te Par ij» geteekend werd, gaf de graaf van Parijs, de vader van koningin Amelie, aan zijn dochter een uitzet ter waarde van 50,000 franc; juweeten, geschat op 126,500 tranc; een bruidsschat van anderhalf mli- lloen franc, te betalen op den dag van het huweiyk en nog anderhalf millloen in ver schillende stortingen. Een artikel van het contract verzekerde aan prinses Amelle, Ingeval van overlijden van koning Carlos, een verblijf In één der koninktyke kastcelen, met een jaargeld van 75,000 franc. Deze voordeelen zouden komen te vervallen ingeval de vorstin hertrouwde cf zich bulten Portugal zou vestigen of Indien de Cortes haar een schenking deden geiyk aan of grootcr dan het hierboven bedoelde pensioen. De Portugeesche bladen wisselen nu van gedachten over de vraag of de regeering verplicht is dat jaargeld uit te betalen. De regeering Is er weinig toe geneigd. Koningin Marla-Pia zou In Portugal voor anderhalf millloen franc schulden nagelaten hebben, waarvan de regeering de afbetaling op zich zou nemen door middel van het jaargeld van 330,000 f:anc, van de groot moeder van koning Manuel. De voorlooplge regeering zou ook voor nemens zijn de oude kwestie van de juweelen van koning JoSj VI te regelen. Reeds langen tyd worden die kostbare steenen opgrëischt door den tak van dom Miguel van Braganza, die er zich over beklaagde, dat die juweelen In het onwettig bezit waren van den regeerenden tak. Het zijn kettingen en armbanden en een gordel met groote robijnen versierd; deze laatste zou alleen een millloen franc waard zijn. Het konlnklp jacht „Amelia" zal door de voorlooplge regeering verkocht worden. ITALIË. De Napoiilaanscbe politie heeft een prachtige „vangst" gedaan. Oluseppe Chlrico, bijgenaamd Peppe de gauwdief, Is In haar handen gevallen. Toen in het jaar 1902 het echtpaar Cuocolo vermoord was geworden, nam de politie één der hoofden van de Camorra gevangen, dezen Peppe, en trachtte een bekentenis uit hem te krijgen. Vergeefs echter. Hij loog zich er uit, met behulp van zijn trouwe makkers, en moest losge laten worden. In 1906 had de justitie echler zoo veel bewijsmateriaal legen hem In handen, dat besloten werd, hem opnieuw Ie arresteeren. Maar de vogel bleek gevlogen en niemand wist natuurlijk Iets van hem al. Vier jaren lang leefde Peppe in balling schap. Elndelp werd het helmwee naar Napels, de macaroni en zijn trouwe Camorra hem toch te machtig: hij pakte zijn koffers en trok weder over het groote water naar het zingende Napels. Hij vond in de Vla San NIcola bij vrienden een onderkomen, waar hij zoo veilig zat als In een vesting, daar de buurtbewoners een voor de polltle-speurders ondoordringbaar cordon trokken om de woning van den algemeen vereerden Camorrlst. Wraak zou hem echter aan zijne vpnden overleveren. Bij zijn terugkeer uit het buitenland vond hij zijn broeder overleden, gedood In een revolverduel met een Napolltaan, wlen deze verdacht had, het geheim van zijns broeders schuilplaats te willen ver raden. De overwinnaar, eenlge dagen later door de politie gearresteerd, zon natuurlp op wraak. Op onverklaarbare wpe vernam hij in zijn cel den terugkeer van Peppe en gaf de overheid hiervan bericht. Tot vier keer toe doorzocht de politie de ge- heele buurt van huls tot huls, zonder iets te vinden. By een vijfden Inval In Peppe's woning, wilde de bevelvoerende polltle- Inspecteur reeds het sein tot vertrek geven aan zijn mannen, toen zijn blik viel op een geweldig grooten spiegel. Het plotse ling In hem gerezen vermoeden werd nog versterkt door de ontsteltenis, welke zich afteekende op de eerst zoo spottende ge zichten der bewonershij beval den agenten, den spiegel weg te nemen en toen bleek, dat hij juist gezien had. In een nis lag de langgezochte Peppe op een rustbank uitgestrekt. Begrijpende, dat thans elke tegenstand nutteloos zou zp, stond de gauwdief glimlachend op en trad uit zijn schuilhoek te voorschijn. Na zorgvuldig tollet gemaakt te hebben, liet htj zich boelen, en schreed met opgeheven hoofd tusschen de hem lulde toejuichende menigte door, die op het bericht van zijn gevangen neming In de straat was samengestroomd. Hij zal met de andere Camorrlslen te Vlterbo terechtstaan. Op het traject Tezze—Basiano in Boven-ltallë werden Zondagnacht drie reis wagens van de Zuid-Tiroolscheonderneming „Voltollni" met een Dultsch reisgezelschap van vyttlg personen dicht bij Primolano aangehouden door een twaalftal jonge, met stokken gewapende kerels. Deze dwongen de reizigers uit te stappen en gelastten daarop den koetsiers met de ledige wagens terug te keeren. Bij den overval werd een koetsier ge kwetst, een paard kreupel geslagen en de ruiten van de wagens verbrijzeld, de reizi gers echter werden ongedeerd gelaten, waar uit men meent op te kunnen maken, dat de aanval uitsluitend gericht was tegen de onderneming. ENGELAHD. Londen, 5 Dec. Er is bij Willesden Junction een ernstig ongeluk gebeurd met den naar Londen bestemden spoortrein. Hoeveel menschen er gedood of gewond zijn is nog niet op te geven; maar men vreest, dat het aantal zeer groot zal zijn. Naar men bericht, stond de trein In het station, toen er een andere trein van achteren tegenaan reed. De gewonden werden zoo spoedig mogelijk uit de ver nielde wagens gehaald. Er ztyn vele dokters om hulp te verleenen. Op het station van Edlngton werd de vorige week een heel teer, rozig jongelje van een jaar ol 15 gearres teerd, terwijl het ventje doende was, zich zonder plaatsbewijs in een op vertrekken staanden trein binnen te smokkelen. Toen men de zakken van het kereltje doorzocht, vond men eenlg klein geld In een dames beursje, een kinderpistooltje, een sigaretten koker en een pijp met tabakszak. Daar het yermoeden bestond, dat de kleine zp ouders ontvlucht was, werd hij naar het polllle-bureau gebracht. En daar bleek, tot grenzelooze verbazing van de omstan ders, dat het „venije" een meisje was van een jaar of 14, dat Dorothea Morgan heette, en haar te Birmingham wonende moeder was ontloopen. Dorotheaaije Is terslond raar een verbeterhuls gebracht. FRANKRIJK. Le Mans, 4 Dec. Een automobiel werd door een trein aangereden. Gravin Nlcolal, haar zoon en de chauffeur werden gedood. DUITSCHLAND. Geen scheepvaarttollen op den Rijn voor 46mlllioenl Naar wij uit goede bron vernemen Is het voor de leidende politieke kringen een uitgemaakte zaak, dat Duitschland niet zal overgaan tot invoering van scheepvaart- tollen op den Rijn. indien Nederland besluit ten koste van 46j millloen zijn kusten ln behoorlijken staat van tegenweer le brengen. Het geheele politieke gedoe met de scheepvaarttollen zou niets anders zp dan een lijn berekend diplomatiek schaakspel, om te bemantelen, dat Duitschland achter onze vestingplannen zit, en tegelijk een handig verzinsel om een geschikte tegen- praestatle te scheppen ter belooning voor onze bereidwilligheid om Duitschland's rechtervleugel te dekken. Het Is merkwaardig, hoe weinigen in den lande bulten de Kamer overtuigd zp, dat de bewering van baron Van Heeckeren, destijds gezant In Stockholm, als zou de Dultsche keizer onze Koningin te verstaan gegeven hebben, welke wenschen Duitsch land ten aanzien van onze kustdefensle koesterde, geheel uit de lucht gegrepen Is geweest. Door minister v. Swlnderen Is In de Kamer alleen tegengesproken, dat er een „Inmenging" zou hebben plaats gehad in onze „blnnenlandsche" aangelegenheden. Maar de uitlatingen van den Dultschen keizer vormen evenmin een Inmenging als onze kuitdefensie ten slotte een blnnen landsche aangelegenheid Is. Duitschland's versterklngsrlng Is alleen aan de westzijde open. Dat ook daar voor een behoorlijke afsluiting zorg gedragen wordt, Is Duitschland heel wat waard. Zij er In dit verband op gewezen, dat het zwaartepunt der Dultsche vloot ook van de Oost- naar de Noordzee Is verlegd. Het heeft de aandacht getrokken, dal de Dultsche rljksregeerlng het wetsontwerp op de scheepvaarttollen, niettegenstaande Oostenrijk en Nederland op een beslist alwpend standpunt slaan, geheel In orde wil brengen en doen sanctionneeren door den Rijksdag, alvorens getracht zal worden met de bij Rp- en Elbe-scheepvaart-acte betrokken landen tot overeenstemming le komen. Hoe die overeenstemming ooit bereikt zou kunnen worden, ls voor onin- gewljden een raadsel gebleven. De Oosten- rljksche Industrie zou met scheepvaarttollen op de Elbe te gronde gaan en Nederland's handel zou van Rijntollen 'n sterken terug slag ondervinden. Maar ook de Dultsche scheepvaart, vooral op den Rp, zou er sterk onder lijden. Vandaar, dat belang hebbenden allerwegen te hoop loopen. Alleen de betrokken Dultsche bonds staten Beleren en Wurtemberg heeten door eenlge concessies (Malnkanallsatie, Neckar- kanallsatle) gepaald. Met welke concessies Baden en Saksen zijn omgekocht (merk waardig, dat de Saksische algevaardigden In den Rpsdag nog dezer dagen tegen de wet opponeerden!), Is zelfs niet bekend. Dat is dus ondershands geregeld. Wat te gemakkelijker viel voor Pruisen, waar het dit land toch geen ernst Is met de Invoering der scheepvaarttollen. Want er wordt In Berlijn niet aan ge twijfeld, of Nederland zal zijn vestingen aan de kust krijgen. En dat den bond genoot Oostenrijk zulke grievende en nadeellge rechten niet opgedrongen kunnen worden, staat al evenzeer vast. Als de onderhandelingen met Oostenrijk, dat tot 1917 sterk Is door zijn Elbe-vaa-t- acte, op nletn ultloopen, en Dultrchland met grootmoedig gebaar afziet van de Invoering der scheepvaarttollen, kunnen ook als Nederland voor de kust verdediging gezorgd heett de Rijntollen van de baan geruimd worden, zonder dat er eenlge achterdocht zal bestaan omtrent een tegenpraestatie van Duitschland ten aanzien van Nederland. BELGIË. Het officleuse orgaan Vingtlème Siècle schrijft de ziekte der koningin toe aan de woeste tooneelen, die de socialisten In de Kamer hebben gemaakt, toen de koning er, In gezelschap van zijn echlgenoote en zijn kinderen, verscheen om de troonrede voor te lezen. De koningin, die al niet goed was. k-eeg, toen rij In het palels terugkeerde (ook onderweg hebben de socialisten hevig spectakel gemaakt voor parlementsontblndlng en algemeen kies recht) hevige hullkrampen. Brussel, 5 Dec. Ondervraagd door den verslaggever van de Dernière Heune, ver klaarde prof. Ernest Np, hoogleeraar in het internationale recht, betreffende de versterkingen der fotten te Vlissingen, dat Nederland niet het recht heelt, een vreemde vloot van een met België bevriende mogend heid te beletten de Schelde op te varen. Het aantal bezoekers van de tentoon stelling te Brussel heeft 12 800 000 bedragen. Augustus was de drukste maand met meer dan een millloen bezoekers en de drukste dagen waren 14 en 15 Augustus met 200 000 bezoekers en 94 000 francs ont vangst per dag. Van de bijna 13 millloen bezoekers hebben er 4 200.000 een franc entrée betaald 250.000 hadden een verminderden entrée-prp te betalen en I 350 000 kwamen op doorloopende kaarten. NEDERLAND. Leeuwarden, 5 Dec. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur werd mevrouw K. op één van de Singels alhier, door een jongmensch van 17 jaar onverhoeds aangerand. Met geweld werd haar een taschje, dat een belangrijk geldbedrag bevatte, uit de hand gerukt, waarmee de dief zich uit de voeten maakte. De hand van mevrouw K. werd door het geweldige rukken het kettinkje drorig In hel vleetch ernstig gewond. De politie, die oogenbllkkelp werd gewaarschuwd, stelde een uitgebreid onderzoek In, doch tot heden, Maandag morgen, Is het haar niet gelukt, den apache op te sporen. Verschillende per sonen, die tijdens het misdrijf den Singel passeerden, en eenlge meisjes, die op het geroep van mevrouw K.: „houdt den dief I" dezen naliepen, doch niet konden vallen, zijn door de politie .'gehoord. Alkmaar, 5 Dec. Zondagavond half elf is brand ontdekt In de Kapelkerk. De avondgodsdienstoefening was om 8 uur geëindigdéén der zijbanken, waartegen ledige stoven waren opgesteld, Is ver moedelijk In den brand geraakt doo vonken, welke In de stoven waren achter gebleven. De vlammen kwamer, reeds hoog boven de gaskroon uit. De koster slaagde er in met één der In de kerk aanwezige théo-fakkels de vlammen te temperen, waarna de Ijlings toegeschoten I polltle-zgenten, geholpen door eenlge voor bijgangers, het vuur met dekens en water geheel meester werden. 's-Oravenhagr, 5 Dec. Een wetsvoor stel om een 3J pCts. leening vïn 50 millloen te sluiten, Is by de Tweede Kamer Inge komen. Het bedrag zal in de eerste plaats bestemd zyn om de tekorten over 1896—1909 te dekken, vervolgens zullen er uit betaald worden de verelschte rentegevende voor schotten van het fonds tot uitvoering van de Tiendwei. Van de leening neemt de Rykspostspaarbank 10 millloen, de overige 40 millloen zullen aan het publiek worden aangeboden. In de Tweede Kamer kondigde de heer Schaper aan, dat de sociaal-demo cratische Kamerfractie een wetsontwerp betreffende den tien-uren-dag zal Indienen. Een heer uit Den Haag ontving dezer dagen een brief, waarin een muntbiljet van f 10 was gevoegd, gestempeld Zwolle- Enschedé. In dit schryven werd gemeld, dat dit geld het bedrag was, dat een half jaar geleden door den verzender werd gevonden In een portemonnale, die door den heer F. (den geadresseerde) werd verloren. Deze had n.l. dadeiyk In de courant een advertentie geplaatst met opgave van het adres, waar de eeriyke vinder het verloren geld kon terugbrengen. Breda, 5 Dec. Zondagnacht, toen de jachtopzieners Hermus en Melisse uit Leur, te Prlncenhage op surveillance waren, ont dekten zij twee stroopers die met een lichtbak werkten. Elk der jachtopzieners nam toen een strooper voor zijn rekening. Melisse greep zekeren Mols alhier, dien hij na een hevige worsteling los rest laten. HIJ werd toen door een onb-.Ko.de aangeval'»*' maar wist te ontvluchten, daar de aanvaller hem dreigde te dooden. Hy keerde met een veldwachter terug en vond zyn collega Hermus, vader van vier kinderen, doodgeschoten. Tydens de worsteling met Mols had Melisse een schot booren vallen. Mols werd gearresteerd en op diens aanwyzlng Is de vermoedeiyke moordenaar, Machlelse, aangehouden. Het geweer Is In beslag genomen. In verband met dezen aanslag, Is aangehouden de strooper Machlelse uit Prlncenhage. Deze heeft verklaard, dat zyn geweer In een worsteling met den jacht opziener by ongeluk was afgegaan. Numansdorp, 5 Dec. Zaterdag Is de yzeren tjalk „De Trekvogel", schipper H. A. Rink, uit Zwartsluis, die In het Hollandsch Diep, naby de Tramhaven, alhier, gezonken was, door een llchtbok van Dordrecht gelicht en op het slik gezet en daarna leeggepompt. Een gedeelte d»r lading, bestaande In sui' .rblcten, Is daa mede verloren gegaan. Assurantie dekt a. schade. Alhier had Maandagmiddag een droevig ongeluk plaats Het 11-jarig zoontje van den landbouwer H. Hulsert had de onvoorzichtigheid een tramwagen, die aan het ryden ging, vast te houden, met het noodlottig gevolg, dat hy onder de tram geraakte en hevig ver minkt er van onder kwam. De dood trad onmlddeliyk In. Het kind kwam uit de school en was op weg naar huls. Zierikzee, 7 Dec. Sedert een paar maanden is er hier op de scholen een spaart ysteem In werking, dat uitstekend voldoet. De wyze van werken Is zeer een voudig. Elke onderwijzer of onderwyzeres krijgt een bepaald aantal spaarzegels In depöt. De zegels zyn van 1 of van 5 ct. leder kind Is In het bezit van een boekje, waarin zijn naam en andere bizonderheden worden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1