ZIEItlKZËESCHE NIEUWSBODE. Maandag 5 December 1910. Bensdorp's Ontbijtcacao. (SS ierikzeesche C o u r a n t). Mr. R. J. H. PATIJN BENSDORP's ONTBIJTCACAO. 2 pond bus. 1,50. NIEUWSTIJDINQEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bl) vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9013. tlitgever-Hoofdredaoteum A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Da jongste redevoering van in de Tweede Kamer. Wy hebben reeds meermalen in het licht gesteld, dat het voor de kiezers, van welke richting ook, nuttig Is te weten, hoe de afgevaardigde van dit kiesdistrict zijn laak in 's lands vertegenwoordiging opvat. En omdat wij van dat nut diep door drongen waren, hebben wij, rekening houdend met de beperktheid der ruimte, waarover wij konden beschikken, ons er toe bepaald slechts af en toe van die redevoeringen, welke onze afgevaardigde in de Kamer hield, den inhoud verkort mede te deelen, die, schitterend van vernuft en welsprekendheid, de algemeene opmerk zaamheid trokken. In de zittingen nu van Donderdag en Vrijdag j.lwaarin over het derde Hoofd stuk der Staalsbegrootlngzijnde het Departement van Blnnenlandsche Zaken, algemeene beschouwingen geleverd werden, heeft mr. Patljn een rede uitgesproken, die wij, om het gewicht van de onder werpen, die daarin behandeld worden, gaarne In haar geheel hadden overgenomen, maar hiervan kan geen sprake zijn, omdat zy te uitvoerig voor ons blad zou wezen, zoodat wg er ons toe beperken moeten, slechts enkele brokstukken aan te halen. Besprekend het bezoek van het Belgisch Koningspaar aan ons land zegt mr. Patijn: Wat het bezoek van het Belgische Koningspaar betreft, sluit spreker zich aan bij den heer Van Doorn, al la er veel te zeggen, met het oog op de antecedenten, voor het reeds van de Regeerlngstafel gegeven antwoord. De betrekkingen met België worden steeds harteiyker. Er zgn groote economische belangen gemeen- schappeiyk, die men op eenige wgze zal leeren regelen. Men kan ook veel van elkander leeren, getuige de Brusselsche tentoonstelling. Een nauwere relatie van formeelen aard begeert spreker niet. Die zou ook ntet in het belang van belde volken zgn. Maar aan belde zgden der grenzen wemcht men steeds harteigker betrekkingen, en In dit verband moet ook het bezoek van het Belgische Koningspaar worden beschouwd. Spreker twijfelt niet, of dat bezoek zal, zoo spoedig de omstandigheden het toelaten, worden beantwoord. Spreker wil nu een onderwerp bespreken, niet in de stukken behandeld, n.l. de neutraliteit op de Schelde. De groote vraag daarby Is of In oorlogstoestand Nederland de doorvaart zou mogen toestaan van troepen. Die vraag was vroeger van belang, maar is er sedert den aanleg van de haven van Zee-Brugge, toegankelijk ook voor groote schepen, zeker niet belangryker op geworden. Spreker verwondert er zich echter steeds over, dat men altijd maar zoo gauw met zyn antwoord op die vraag klaar Is; zy ïgfct spreker toch minstens zeer quaestleus. Men moet onderschelden tusschen twee gevallen, n.l. dat het betreft een niet- en een wel-oorlogvoerende mogendheid. Ter illustratie herinnert spreker aan den Fransch-Dultschen oorlog, toen Engeland wellicht een poging had willen doen om de Belgische neutraliteit te helpen hand haven, waarvoor het dan troepen langs de Schelde naar Antwerpen had moeten zenden, wanneer Fransche troepen op Belgisch gebied waren gekomen en daar door Dultsche troepen zouden zyn gevolgd, Spreker acht het niet mogeiyk, dat In een dergeiyk geval, als het een niet oorlogvoerende mogendheid betreft, Neder land zou zeggen: de Schelde staat voor u open, ga dus uw gang. Twyfelachtlger wordt de vraag, als één der toegangvragende Mogendheden behoort tot de oorlogvoerende partyen. Nu wordt In den laatsten tyd In geschriften vry algemeen aangenomen, dat dan de toegang zou moeten geweigerd worden. Spreker zal dit niet betwisten, maar er is toch meer tegen aan te voeren dan men meent. In het algemeen gebiedt de neutraliteit aan belligerenten toegang te weigeren. Maar de vraag Is, of djt algemeene beginsel niet moet wyken, als men let op de verplichtingen, die voortvloeien uil de tractaten over de neutraliteit van België Ook hier zou men kunnen toepassen: lex spectalls derogat legt special!. De lekkerste en smakelijkste CHOCOLADE-MELK wordt bereid met Vraagt Uw Winkelier daarom uitsluitend 1 pond bus - 0,80. '/2 pond bus - 0,42'/2. 1 ons bus- 0,18. W De naam BENSDORP op Cacao en Chocolade is een waarborg voor prima kwaliteiten. Nu zyn er drie tractaten, die hier in aanmerking komen, waarby spreker ter zijde laat het traclaat luischen de groote Mogendheden van 1831, waarbij België neutraal wordt verklaard. Allereerst Is er dan art. 7 van het traclaat van Nederland met België, rege lende de schelding van terrltorlën, dat dezelfde clausule bevat als het traclaat van 1831. Dan Is er hel traclaat van Nederland met vyf groote Mogendheden, waarin de bepalingen van het zooeven genoemde traclaat letteriyk worden geïniereerd, en dus die vyf Mogendheden die bepalingen garandeeren. Elndeiyk Is er het tractaat der Oer- maansche Confederatie, die het laatstge noemde tractaat van 1839 bevestigt. Spreker zou willen vragen of de Mogendheden, die het neutraliteltscontract onderteekenden, ook het recht hebben, om zich te onthouden van het in den weg leggen van eenige moeliykheld aan een Mogendheid, die België's neutraliteit zou willen aanranden. Zou Nederland slechts verplicht zyn passief mogeiyk te maken de naleving van de tractaten, of zou men ook In het sluiten van de Schelde kunnen zien een nlet- nakomen van onze verplichtingen Men vlndl dergelijke beschouwingen tegenwoor dig in verschillende bultenlandsche werken. Spreker zal ze niet voor zyn rekening nemen, maar zy zyn toch de aandacht waard. In- ons land is vroeger door gezag hebbende personen de stelling volgehouden, dat wy ons van oplreden op de Schelde zullen hebben te onthouden. Zoo byvoor- beeld de heer Van Lynden van Sandenburg by het samenstellen der Vestingwet, die zich toen met kracht verzette tegen eenige versterking van de Schelde. Ook In 1880 de heer Roosenboom, die de stelling ver dedigde, dat de Schelde neutraal terrein Is. Mr. Fokker In 1883 verdedigde by de behandeling der Oorlogsbegrootlng dezelfde stelling. Oaat het beroep op deze mannen, na het traclaat van 1907, niet meer op? Spreker meent, dat dit tractaat niet anders was dan de codlc ficatie van het tot dan toe geldende recht. Om te bewyzen, dat tegen de hier te lande geldende meening toch nog wel Iets Is In te brengen, wyst spreker op het werk van den vroegeren Belgischen gezant hier ter stede, baron Oulllaume, over de Schelde, dat pas op de leestafel der Kamer Is neer gelegd. Daarin wordt zelfs het recht van Nederland op de Schelde In zulk een geval betwyfeld. Baron Oulllaume beroept zich daarby ook op Bluntschll. Spreker zou nog kunnen wyzen op andere werken, bijvoorbeeld van baron Descamps, maar acht het betoogde vol doende om aan te toonen, dat de vraag, waarom het hier gaat, wel degeiyk van twee kanten kan worden bezien. Spreker heeft dit punt niet aangeroerd om eens zyn meening te zeggen. Sprekers meening is niet van gewicht in deze, en trouwens spreker weet niet, aan we'ke zyde hy zich zou plaatsen. Spreker was er ook verre van, een meenlngsverklailng of een Interpretatie van den Minister uit te lokken. Een academisch debat zou nu geen nut hebben, en zelfs gevaren met zich brengen. Als de vraag zich ooit voor doet, zal de dan zittende Regeering hebben te overwegen, welke verplichtingen en rechten Nederland heeft, en die Regeering zou by het bepalen harer beslissing slechts gehinderd kunnen worden door de ver klaring van een vroegeren Minister. Spreker heeft alleen gesproken, om de aandacht te vestigen op de mogeiykheld van een ander antwoord op de In den aanvang gestelde vraag. Het heeft spreker gehinderd, dat men in ons land een op vatting van het tractaatrecht heeft, die Nederland het eerst zou moeten doen grypen naar de wapenen. In België heeft men een andere methode. Daar legt men de tractaten aliyd zooveel mogelijk naar zyn eigen belang uiten kan dat niet, dan weet men zich althans In geschriften te bedwingen. Dat kunnen wy nog wel van de Belgen leeren. De Indépendance beige heeft zich sinds eenlgen tijd ongerust getoond over den fortenbouw te Vllssingen. Spreker zegt niet, dat dit de opvatting van België Iseen bericht In de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant van hedenmorgen wyst zelfs al op het tegendeel maar hij wil daartegen over toch In herinnering brengen dat by de samenstelling der Vestingwet o. a. door den heer Stieltjes de forten daarom juist zoo krachtig zyn verdedigd, om eventueel In het belang van België de Schelde te kunnen sluiten. Hoe zou daarin nu ver andering komen, eenvoudig door de forten te gaan verplaatsen Spreker is geen voorstander van de forten van Vllssingen, en gelooft ook niet, dat de Regeering hem zal overtuigen. Spreker wil ook wel eeriyk zeggen, niet te gelooven, dat dit fort er komt. Maar waar het op aankomt, Is, dat, of het fort er komt of niet, dit nooit zal geschieden om minder vrlendschappeiyke gevoelens jegens België Nog altyd Is trouwens waar, wat vroeger alt vanzelf sprekend werd aangemerkt, dat de onzydlghetd van België ook een vitaal belang voor Nederland Is. (Slot volgt) AMERIKA. De Amerlkaansche vrouwen worden door dr. Sargent, leider der gymnastlekafdeellng aan de Harvard-unlverslteit, gewaarschuwd dat zy op weg zyn mannen te worden door hun veelvuldige lichaamsoefeningen, sport, enz. De verandering in de laatste 20 jaren Is duldeiyk merkbaar. Dr. Sargent vergeiykt een modelbeeld der Amerikaan sche vrouw, hetwelk na het meten van ruim tienduizend vrouwen in 1890 werd gemaakt, met het tegenwoordige lype en de uitkomst Is, dat de voeten en handen grooter, de heupen smaller zyn geworden de schouders zyn breeder en de nek Is sterker. De portretschilder Joh. W. Alexander, directeur der nationale teeken-academle, waarschuwt ook, dat de Amerlkaansche vrouwen op weg zyn, datgene te verliezen wat de grootste bekooriykheld der vrouw uitmaakt. „In geen ander land", zegt hy, „ziet men zulke manneiyke figuren onder de vrouwen als In Amerika. De Fransche vrouw Is één en al gratie; de Dultsche vrouw is misschien minder gracieus, maar zy heeft dien moederiyken trek, die haar een by onze vrouwen zeldzame aantrekke lykheld geefl. Maar de Amerlkaansche vrouw wydt zich met zóó overdreven yver aan lichaamsoefeningen, dat zy met haar vlakke borstkas, haar gespierd lichaam, haar sterke armen, haar dikken nek, smalle heupen, groote voeten en groote handen de kunstenaars wanhopig maakt". Zullen de Amerlkaansche dames naar de waarschuwingen luisteren? Of willen zy, ook in het physleke, streven n%ar geiykheld met den man? Amerlkaansche bladen deelen mede, dat in het Jersey-CHy-hospIlaal vier artsen, vyf pleegzusters en zeven herstellende patiënten overeenkwamen, ieder vier vier kante centimeter van hun huid af te staan om een zekeren Skalton, een werkman, te redden, die levensgevaariyke brandwonden opliep. Heel zyn gelaat en llnkerzyde waren verbrand. De met een scheermes afgenomen huid lapjes zyn op de wonde van den pat'ënt gelegd. De operatie slaagde uitstekend, zóó goed, dat het gelaat maar weinig ver minkt zal biyven. Schepen, die uit Europa te Colombo zyn aangekomen, berichten, dat zy een geheelen dag door doode vlsch hebben gevaren, hetgeen volgens de redactie van de New-York Herald wyst op een onder- zeesche aardbeving. ZWITSERLAND. Volgens een authentieke statistiek hebben van 31 October 1909 tot 1 November 1910 In de Zwltsersche en Itallaansche Alpen In het geheel 90 personen het leven verloren. Hlerby moeten dan nog worden opge teld tachtig gevallen van verwondingen, waaronder vier met doodeiyken afloop. De oorzaken der ongelukken zyn meestal het bestygen van hooge toppen zonder gids, verrassing door lawines en steenval, breken der tonnen, plotseling optreden van nevel en verhooging der werking van het hart op bizonder moeiiyke en gevaariyke plaatsen. ENGELAND. Te Angers is een opzienbarende moord gepleegd. De vermoedeiyke dader, zekere Delhumeau, een paardenkooper van Jersry, Is voortvluchtig; maar zyn minnares en medeplichtige zyn gevangen genomen. Del humeau moet zyn slachtoffer vermoe- deiyk een welgesteld Engelschman In zyn woning gelokt en hem daar gedood hebben door een slag op het hoofd. Daarna heeft hij den doode baard en knevel afgeschoren en diens aangezicht zoodanig verminkt, dat het onmogeiyk op het eerste gezicht te herkennen was. Daarna deed hij het ïyk In een koffer en krulde het door de straten van Angers, die op dat uur vol menschen waren. Af en toe liet hy den kruiwagen met de griezelige vracht voor een wijnhuls staan en ging een glaasje drinken. Eindelijk wilde hy op een stille plek den doode in het water werpen; maar er kwamen twee soldaten aan en hy ging aan den haal. De soldalen achtervolgden hem, maar zij konden hem niet inhalen en op een journalist, die hem trachtte legen te houden, loste hy een revolverschot. Zijn minnares, die hem hielp by het ontkleeden en verminken van den doode, Is in hare woning gevat. Waarschyniyk was haar 2j-jarlg kind ooggetuige van den moord. Een verkiezing Is een schoone zaak en brengt vooral in Engeland veel geld aan 't rollen. De verkiezingen In Januari j.l. hebben ruim 15 mlllloen gulden gekost. Daarvoor Is voor 670 zetels op 1311 candldaten gestemd. Gemiddeld heeft elke stem 'n ryksdaalder gekost. Één candldaat echter de duurste heeft voor zyn 451 stemmen f 11.000 betaald, dat ls dus ruim f 24 per stem. En nog kwam hij er niet. Een andere candldaat maar die bereikte zyn doel heeft zelfs f 20.000 voor zyn verkiezing uitgegeven. In Engeland moeten n.l. de candldaten zelf bekostigen de uit gaven voor stembriefjes, kiezerslijsten, advertentlën, stembussen, bezoldiging van de stembureaux, enz. De regeering wil echter voorstellen, In 't vervolg die uit gaven voor rekening van den staat te nemen. Een merkwaardige zaak wordt te Leeds voor de rechtbank behandeld. Daar heeft een vader namens zyr. veertien jarige dochter een elsch tot schadeloos stelling (van 500 p. st.) Ingediend tegen een onderwyzeres en het gemeentebestuur van Huil. De onderwyzeres gaf aan één der scholen van Huil les In de huishoud kunde. Op zekeren dag gaf ze bovenbe doeld meisje last de kachel op te poken, by die gelegenheid vatten de kleeren van het meisje vuur en het kreeg zulke zware brandwonden, dat het langen tyd In het ziekenhuis moest worden verpleegd. De vader elschte nu schadeloosstelling, omdat z. I. de onderwyzeres niet voldoende zorg voor het kind had gedragen; ze had moeten zorgen dat zulk een ongeluk niet kon voorkomen. Van de zyde van de onderwyzeres werd opgemerkt, dat die opdracht, om de kachel op te poken aan deze veertien-jarige, die reeds eenige cursussen In koken en wasschen had meegemaakt volkomen gerechtvaardigd was, en dat de verplichting van de onderwyzeres, om zorg te dragen voor de aan haar toevertrouwde kinderen, niet zoo ver ging, als hier door den elscher werd verlangd. De uitspraak In deze zaak moet nog vallen, maar de jury. besliste ten gunste van den elscher en wilde de schadeloosstelling op 300 p. bepaald zien. FRANKRIJK. Parijs, 3 Dec. Een dépêche uit Nantes aan de Malln meldt, dat de overstroo mingen een ontzettende ramp hebben aangericht; 150 meters spoorwegen zyn weggeslagen en het land is over een uitgestrektheid van meer dan 20 K.M. overstroomd. Reims, 3 Dec. Alle welden en vlakten in den omtrek van Amont, Co- in en Ponlavert zyn door de Alsne overs' oomd. Vele boerenhoeven werden ontruimd; de schade Is zeer belangryk. De twee beambten van het Ministerie van Marine te Parys, die de Inhechtenis neming bewerkten van Meynier, den moordenaar van Barones d'Ambrlcourt, hebben te zamen de premie van 5000 fr. verdeeld, die het blad Malln daarvoor had uitgeloofd. Meynier is zeer terneergeslagen en zenuwachtig en uit zyn afgebroken uit roepen onder 'I heen en weer loopen In zyn cel maakt men op, dat hy berouw heeft over zyn misdaad. De radicaal-socialistische Senator Chaber wil de regeering lnterpelleeren over het feit, dal Mrynler veertien dagen door Parys kon rondzwerven, zonder dat de politie hem ontdekte; maar in overleg met Minister Brland heeft hy die Interpellatie uitgesteld, tot de regeering In het bezit zal zyn van het rapport daaromtrent, dat zy heeft aangevraagd. Baron Olivier, gescheiden echtgenoot der vermoorde dame, stelt zich In het proces civiele party ten behoeve van zyn dochtertje. De Senaat heeft artikel I van de Drankwet aangenomen. Het bepaalt, dat er In elke gemeente ten hoogste één drank gelegenheid zal zyn voor 600 inwoners. Een wynhandelaar In Epernay Is wegens wynvervalschlng veroordeeld tot 3000 francs boete en 38000 francs schade vergoeding aan de vakvereenlging van wijnboeren; een tweede tot 2000 fr. boete en 5800 fr. schadevergoeding. De bakkerspatroons van Villeneuve hebben het werk gestaakt, omdat de ge meenteraad geweigerd heeft toestemming te verleenen tot verhooging van den broodprys. BELGIË. Van Januari af, zal aan de Belgische soldalen tweemaal per week vlsch als hoofdvoedsel worden voorgezet. Thans moeten de legerkoks een langd-r' -en practischen cursus doormaken, om de toe bereiding van vlsch naar alle regelen der kunst te leeren. Men taxeert de benoodlgde hoeveelheid vlsch, die jaariyks voor het leger zal moeten worden geleverd, op ongeveer 800.000 kilo. Brussel, 3 Dec. Het bulletin omtrent de koningin meldt: De koningin heefteen goeden nacht gehad. De verschynselen van de borstaandoenlng, die het begin der ziekte kenmerkten en ze gedurende haar geheele verdere verloop vergezelden, ver- dwynen van lieverlede. De hoest wordt zeldzamer; de pleuritis Is nagenoeg geheel genezen en de catarrh der luchtwegen neemt geleldeiyk af. Ook de verschynselen van de siymkoorts worden regelmatig minder. De algemeene toestand van de patiënte is zeer bevredigend. Vandaag zal geen tweede bulletin worden uitgegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1