Vrijdag 2 December 1910. Tweede Blad. (Z ierikzeesche Courant). NIEUWSTIJDIN6EN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAG verschat, la voor Zlerikzee t 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 90 2. UltgevefHoofdredaoteurA. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk S ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. SPANJE. La Coruna, 30 Nov. Tengevolge van een hevlgen storm hebben verscheidene rampen plaats gehad. Het llchterschlp „Prln- cesa" heeft schipbreuk geleden. Twaalf opvarenden verdronken. Drie matrozen van het stoomschip „Pera!" en één van het stoomschip „Felmo", zijn door de golven meegesleept. ITALIC. Eenlge dagen geleden overleed In het Kalabrlsch kustplaats je Capanello aan de Jonische Zee Achllle Fazzari, Oarlbaldlaan, oud-afgevaardigde, journalist, landeigenaar en industrieel, één der bekendste Italianen. Ondanks zijn geringe afkomst en ge brekkige opleiding had Fazzari door zijn eigenaardige genialiteit, zijn scherp vernuft en zijn vurig patriotisme zich opgewerkt tot een persoon, met wlen ledereen rekening hield, al nam men hem niet altijd geheel en al ernstig op. Hij was begonnen als kleermakersleerling; toen echter Qarlbaldl in 1860 zegevierend door Kalabrlë trok, verruilde Fazzari de naald voor het zwaard, volgde Oarlbaldl, bracht het onder diens vanen tot kolonel, waagde herhaaldelijk zijn leven voor de eenheid van zijn vaderland en deelde eenlge jaren de ballingschap van zijn heer op het eiland Caprera. Toen eindelijk de llaliaansche eenheid tot stand was gekomen, begaf hij zich op politiek gebied, was tweemaal afgevaardigde en richtte een blad op, waarin hij zijn politieke richting verdedigde. Het lidmaatschap der Kamer gaf hij op, toen hem was gebleken, dat het hem niet zou gelukken zijn Ideaal, de volkomen verzoening tusschen paus en koning, tot stand Ie brengen. Nu betrad hij het economisch terrein. Hij legde spoorwegen aan, exploiteerde kolenmflnen, bracht landerijen in cultuur hij had ongeveer 25,000 H.A. grond verworven en wekte door zijn voor beeld de Kalabreezen op lot grooter energlebetoon. Hij was een eigenaardig man, wel met Iets Don Quichotachtlgs, maar toch Iemand van groote opvattingen en volkomen vrij van zelfzucht. Talloos zijn de anecdoten over zijn mildheid. Eens o. a. had hij een geheel regiment, dat langs zijn landgoed trok, te gast; waar armen te helpen waren en smart te lenigen was kon op Fazzari gerekend worden. Bij de jongste aardbeving In Kalabrlë had hij niet voldoende contant geld beschikbaar voor onmiddellijke hulp en dus verpandde hy de juweelen van zijn vrouw, maar levens wist hij van schatrijke Kalabreezen elders geld los te krijgen voor hun geteisterde landgenooten. Zfln oude strijdmakkers vooral vonden In hem steeds een mllden ondersteuner, wiens bereid willigheid echter dikwijls werd misbruikt. Veel blflvends heelt Fazzari echter niet tot stand gebracht, daartoe ontbrak hem het geduld en de ernst van den echten zakenman. Het ééne plan was nog niet volvoerd, of het werd weder door een ander verdrongen en zoodoende la het bij vele zijner grootsch opgezette onder nemingen by den eersten aanloop gebleven. RUSLAND. Tolstoi's weduwe Is zeer ziek geworden. In den loop van de laatste dagen ontving de gravin meer dan 25.000 telegrammen naar aanleiding van het overlijden van den grooten dichter. Het verluidt, dat Tolstoi zijn dochter Alexandra het uitsluitende recht van uitgave zijner nog niet verschenen geschriften bij testament heelt vermaakt. Een rijk handelaar te Moskou, de heer Juravlow, was dol verliefd geworden op een schoone gehuwde vrouw, mevr. Orlbowa. Hij had haar aangezet tot echt scheiding om haar te kunnen huwen. Toen zei zij hem hare beslissing per telefoon mede te deelen tegen Donderdagavond j.l., 9 ure. Het uur ging voorbij, zonder dat de heer Juravlow eenlge mededeellng ontving. Hij schreef eenlge brieven aan vrienden en schoot zich toen door het hoofd. Om 10 uur telefoneerde mevr. Orlbowa aan Juravlow en vernam dat hij zelfmoord had gepleegd. Toen ging zfl In haar slaap kamer en schoot zich ook door het hoofd Den volgenden morgen las een andere bewonderaar van mevr. Orlbowa het nieuws van haar dood In een dagblad, en hy pleegde eveneens zelfmoord. Ten slotte maakte de moeder der vrouw, hare smart niet kunnende overleven, een einde aan haar leven. EN8ELAND. Wederom is de kans verkeken op een spoedige bijlegging van het geschil in de mljnbouwdlstrlcten van Zuid-Wales. Vrijdag j.l. werd n.l. te Cardiff een ver gadering gehouden van vertegenwoordigers van den mtynwerkersbond en het slaklngs- comllé van den Aberdare en de Rhondda Vallei, waar de leiders van den Bond de stakers trachten over te halen den weg der verzoening In te slaan hunne raadgevingen werden echter In den wind geslagen. Er bestaat nu groot gevaar, dat de staking zich zal uitbreiden over het geheele mljngebled. Het Engelsche weekblad Lloyd's Weekly News behelst een stuk, dat Crlppen den avond vóór zl|n terecht stelling heet geschreven te hebben. Daarin bekent hij niet alléén geen schuld, maar tracht ztyn onschuld te bewijzen door uitvoerig de verklaringen, die de deskundigen by het proces hebben afgelegd, na te gaan en te beweren, dat de overbiyiielen by hem In den kelder gevonden niet die van zyn vrouw zyn. Londen, 29 Nov. Toen minister Winston Churchill zich gisterenavond door de drukke straten van Colchester naar een vergadering begal, werd uit de vensters met bedorven vlsch en vuil naar hem geworpen. De vensters van de lokalen van het liberale comité werden Ingeslagen en de verklezlngswagen der liberalen werd ver nield. De politie kon slechts met moeite de orde handhaven en partroullleerde tot laat In den avond. 30 Nov. De bladen behelzen een telegram uit New-York, meldende, dat de poolreiziger Cook in Kampsions Magazine een artikel publiceert, waarin hy verklaart, na rypeiyk nadenken, de bekentenis te moeten afleggen, dat hy niet weet of hy de Noordpool wel bereikt heeft. Hy gelooft, dat zyn geestvermogens door de In de poolstreken geleden onlberingen In de war waren geraakt. FRANKRIJK. Parijs, 30 Nov. Het wassen van tal van rivieren en stroomen gaat steeds voort. Tengevolge van het bulten de oevers treden van de Maine, zyn de laaggelegen wyken te Angers ondergeloopen. De Loire overstroomde de landeryen en de wegen by Saunur. De gasfabriek en de electrjsche centrale staan onder water. De cavalerle-ryschool Is ontruimd. De Loire Is by Angers bulten hare oevers getreden, en heeft de draalschyven van het spoorwegstation meegesleurd. De Marne heeft de laaggelegen stads- wIjken van Epernay onder water gezet. 1 Dec. De overstrooming van de Loire heeft den treinenloop gestremd sedert vannacht één uur tusschen Angers en Nantes. In Bretagne zijn, vooral aan de noordkuit, wegen en bruggen van den departementalen spoorweg wegges'agen ol vernield. Toulon, 1 Dec. In den loop van den avond nam de storm in hevigheid toe. De regen viel by stroomen neer, een huls stortte In, waarby twee kinderen gekwetst werden. Een sloep van den torpedojager „Sabre tache" sloeg om, twee personen vonden den dood In de golven. DUITSCHLAND. Twee jaren na den moord op apotheker Rathge te Maagdenburg Is de voornaamste schuldige aan die misdaad, Olto Knltelius, Ie Petropolis In Brazilië gevat en aan de Dultsche justitie uitgeleverd. Op 25 October 1908 kwam Rathge des middags van een wandeling thuis en vond In het bureau zyner apotheek twee elegant gekleede Inbrekers. In den stryd, dien hy met de Indringers aanving, werd Rathge door een schot In den bulk doodeiyk ge wond. Hy had echter nog de kracht één der kerels op straat te volgen en hem krampachtig aan zyn overjas vast te houden, tot de inbreker gearresteerd kon worden. Deze noemde zich .artist" Franz Schroder uit Hannover, maar werd reeds een paar dagen later geïdentificeerd als de particu liere detective, voormalig koopman Arthur Rltter. Van zyn medeplichtige heette hy slechts den voornaam Frltz te kennen, maar hij was te Maagdenburg reeds herhaaldelijk In elegante café's en restaurants gezien met een klaarbiykeiyk zeer voornaam heer, die zich voor den kunstschilder Fritz Turbahn had uitgegeven. Dit heerschap was de recherche reeds als een verdacht individu opgevallen, toen hy van poging tot afdreiging jegens een huzarenluitenant werd beschuldigd, en toen op bevel der politie door den Inlichtings dienst gefotografeerd en gemeten. Al vry spoedig na den moord op Rathge kwamen berichten In, dat de gezochte, die overal In full dress was opgetreden, in Frankfort, Londen en andere steden inbraken had gepleegd, maar steeds aan den wee kenden arm der gerechtigheid had kunnen ontkomen. Tot zyn noodlot hem achterhaalde. Want ten slotte ontdekte de Dultsche politie een zeker spoor, dat naar Buenos- Alres en Rlo-de-Janelro voerde. De Maagden burger rechter van Instructie verzocht den Brazlllaanschen autoriteiten om een zorg vuldig onderzoek In te stellen, en zoo gelukte het, Knltelius te Petropolis te knippen. Daar zyn Identiteit door de Dultsche overgeseinde meetkaart dadelijk kon worden vastgesteld, kwamen de auto riteiten In genoemde stad het verzoek om uitlevering gereedeiyk na. En met het eerstvolgende schip werd de moordenaar naar Hamburg vervoerd en van daar naar Maagdenburg, waar hy reeds in het huls van bewaring Is opgesloten. De Beriynsche polltle-presldcnt heeft thans ook eens een maatregel genomen, die door velen zal worden toegejuicht. Hy heeft al In een officieel schryven ge wezen op het gevaariykc, vooral In trams, van de groote hoedenpennen, waarmede de dames hare hoofddeksels bevestigen en haar verzocht geen pennen te dragen die buiten den rand van den hoed uitstekend of, zoo zy zulks doen, een dopje te schroeven op de punten. De Lokalanzeiger heeft echter weinig hoop, dat met deze publicatie iets bereikt zal worden. Het blad Is van meening, dat de dames geen voorschrift omtrent haar toilet zullen dulden, zelfs niet van zulk een hooge autoriteit als de heer v. Jagow. De Pruisische Minister van Onderwys heelt bepaald, dat voortaan elke onder- wljzeres, die In het huweiyk treedt, zich als ontslagen zal hebben te beschouwen. Hoogstens zal zy, om redenen van plaatseiyk belang, lot het eind van het schooljaar In functie kunnen biyven. De benzlne-brand te Beriyn, waarvan wy reeds melding maakten, Is uitgebroken op de terreinen der „Benzln-Lagerungs- Oesellschafl", aan den Köpenickerstraatweg. Daar zyn 19 groote benzlne-tanks van zink, die onderling met bulzen verbonden zyn en die door een buizenleiding naar de Spree (op 350 M. afstand) van de daar liggende schuiten uit vol- of leeggepompt kunnen worden. De tanks kunnen tusschen 300 000 en 2,000,000 kilogram benzine bevatten en zyn tegen brandgevaar beschut door steenen muren van 4 60 M. Maandagmiddag waren al de tanks gevuld op drie na en In één van die drie, tank no. 8, was men bezig te pompen. Om 3 u. 20, toen de tank half vol was, hield men op met dat werk en omstreeks half vier dreunde er plotseling een ont zettende slag. Tot ver In den omtrek schokte de grond en een reuzenvlam sloeg uit de halfgevulde tank, waarin de benzine door een onbekende oorzaak ontploft was. De luchtdruk was zóó geweldig, dat de ruiten In het kantoorgebouw, de machine en andere gebouwen werden vernield. Oelukkig bevond zich niemand in de nabyheld der tanks. Een halve minuut na de eerste ont ploffing volgde er een tweede, in tank no. 7 en eenlge seconden later ontploften ook de daaraan grenzende tanks no. 6 en no. 9. De brandweer werd terstond gealarmeerd en zy kwam spoedig. Er hing een dichte rook over het terrein, waardoor telkens de vlammen heensloegen. Het was een grootsch, maar vreeselljk schouwspel, dat vele toeschouwers lokte; maar de menigte behoefde niet met geweld teruggehouden te worden. Zy bleef van zelf op een eerbiedigen afstand, om het dreigende ontploffingsgevaar. Ook de brandweermannen konden niet dlchterby komen dan op een afstand van ongeveer 100 meter. Aan pogingen tol blusschen viel niet te denken. De brandende tanks, waarin mlllloenen liters benzine lagen, moesten geheel uitbranden. Maar de brandweer kon met haar spulten de nog niet brandende tanks onder water houden, zoodat de benzlne-voorraad in die tanks niet heet werd en niet ontplofte. Zy had daarby met veel moeliykheden te kampen. Het water moest uit de 350 M. ver gelegen Spree worden opgepompt. In den nacht echter ontplofte er nog een vijfde tank de vlammen sloegen op tot een hoogte van 60 meter en Dinsdagmiddag werd de hoop, dat de brandweer het ontploffen van de nog onaangetaste tanks zou kunnen voorkomen, nagenoeg geheel opgegeven. De ontploffing van een zesde tank was elk oogenbllk te verwachten en men vreest dat al de tanks met hun ontzagiyken voorraad zullen moeten uitbranden. Er dreigde ook gevaar voor de uitge strekte terreinen derPetroleum-Oesellschalt, die tegenover het terrein van den brand zyn gelegen. Men heeft ook de proef genomen met het spulten van koolzuur In de vlammen, maar het gaf niets. De waterstroomen, die de brandweer spuit, zoo verhaalt een ooggetuige, zouden voldoende zijn om hulzen te overstroomen of door hun geweld te doen instorten. Maar in dien geweldigen vuurgloed ver dampen de waterstralen machteloos. De groote macht-middelen der brandweer baten niets In dezen stryd met het woeste element, dat hier over den zoo grooten voorraad van de gevaariykste aller ont- ploffingsstc ff en berchlkt. belbiE. Ook In België wordt aandacht geschonken aan de ontvolking, hoewel dat woord voor België wat voorbarig is. In het konlnkiyk genootschap van open bare geneeskunde van België Is in een algemeene vergadering te Brussel door dr. Dupureux van Qent een verslag voor gedragen over de maatregelen die dienen genomen te worden om de vermindering van de geboorten te bestryden. De ver gadering heeft een reeks wenschen uit gedrukt, waarvan de voornaamste zyn: 1. Inrichting van een hulpfonds voor gehuwde of ongehuwde moeders; 2. aan neming eener wet waarbij het onwettig kind, uit maatschappetyk en rechtskundig oogpunt, nagenoeg op denzelfden voet gesteld wordt als het wettige klr.d; 3. ver mindering van de belasting voor talrijke families, en de toekenning eener jaariyksche rente, van af den 60-jarlgen ouderdom, aan lederen familievader, rente In verhouding met het getal kinderen. De vergadering heeft zich eveneens ten gunste verklaard van kosteloos onderwys voor de families die meer dan drie kinderen hebben, en stelde ook een aanzleniyke verhooging van rechten voor op de erfenissen van zy-verwanten. Er werden ook strenge maatregelen gevraagd tegen de propaganda, door zekere personen op touw gezet om het land te ontvolken, en tegen de middelen, welke daartoe aanbevolen worden. Tot heden zyn de kinderen der Koningin nog niet by hunne moeder toegelaten. Van den aanvang der ziekte af besloten de geneesheerendat de prinsjes niet In de kamer hunner moeder mochten komen, zoolang H. M. de Koningin koorts had. De Koning daarentegen heeft verscheidene nachten by de Koningin gewaakt en brengt nog steeds het grootste gedeelte van den dag en gansch den avond aan de sponde der doorluchtige kranke door. Dikwijls Is de Koning nog te 1 uur 's nachts In de ziekenkamer. Voegt men aan bovenstaande berichten nog toe, dat In het palels alle noodlge voorzorgen zyn genomen, om mogeiyke besmetting te voorkomen, daar zoowel griep als siymkoorts aanstekelijk Is. De Belgische mynwerkers hebben op een congres, waar 120,000 werklieden vertegenwoordigd waren, besloten binnen kort een algemeene staking van éénen dag te houden. De datum daarvoor Is nog niet vastgesteld. Deze algemeene staking heeft ten doel de regeering te dwingen met een behooriyk stelsel van arbelderspensloenen voor den dag te komen en niet met halve maat regelen. Te Antwerpen Is In de Oasstraat een 20-jarlg meisje gevallen juist op het oogenbllk dat het zware gevaarte voorbij reed, dat door de stad gebruikt wordt om de straatkelen In te persen. Het achterwiel van dit gevaarte, dat 18,CCD kilo weegt, ;lng over de borst van het meisje en jleef, daar de bestuurder op het angst geschreeuw der toeschouwers stopte, op haar borst staan, zoodat het weer achteruit geduwd moest worden. Het meisje was letteriyk plat gedrukt, en onmlddetiyk gedood. NEDERLAND. Elburg, 28 Nov. De gemoederen In onze gemeente zyn nog druk In de weer met de opzienbarende gevangenneming van den gemeente-ontvanger. Ieder, dien men spreekt, heeft er den mond vol van. En geen wonder. De heer Veldhoen genoot 'n onbeperkt vertrouwen onder de boeren en de burgers en daaraan Is het toe te schryven, dat niet eerder de bom Is ge sprongen. Het bestuur van de Spaarbank, dat anders alleen Maandagiavr nds zitting houdt ten raadhulze, heeft m fegedeeld, dat het voorlooplg eiken avond bjf elkaar komt om de boekjes te verlfieeren. En het loopt letteriyk storm. Een Ieder wil weten ol zyn opgespaarde, met moeite en zorgen vergaarde spaarduitjes, stevig staan. En hoe menigeen gaat teleurgesteld weer heen. Orasmaalers, die hun zuur verdiende In Holland verkregen maalgelden by Veldhoen belegden, om daarmede de pacht van hun grasveld te betalen, moeten ver nemen, dat zy wel weer opnieuw kunnen gaan sparen, want dat hun Inleg niet geldig Is, als zynde alleen gedekt door één handteekening (het reglement schrijft twee handteekenlngen voor de leden voor), n.l. die van Veldhoen. Inlagen ten bedrage, van f 1500 en meer zyn niet In de boeken verantwoord, sommige slechts hall, terwyi Veldhoen ook spaarbankboekjes met vrij hooge inlagen zelf uitgaf met een gefingeerd nummer en de Inlagen niet opgaf. De grootboeken geven aan, dat op een boekje een teruggaal geschiedde van eenlge honderden guldens, terwijl het boekje 1it niet aangeeft en ook de Inlegger verklaart nimmer iets terug te '.-.et' v ontvangen. Of de Spaarbank zal kunnen voldoen aan de teruggave van de foutief geboekte gelden ligt nog zeer In het duister, doch wy betwyfelen dit ten zeerste. Het loopt over duizenden. En niet alleen de Spaarbank, maar ook particulieren ïyden zware ver liezen. Door voorspiegeling van 1 pCt. meer dan de Spaarbank gaf, werden aan Veldhoen persooniyk bedragen toever trouwd, die zoogenaamd op prolongatie gingen, maar die nu biyken geheel weg te zyn. Het hoogste bedrag van één vordering, welke men hoorde, was I 17,000, maar er zyn er velen van f 9000, f 5000, I 3000 enz. Het totale verduisterde bedrag wordt geschat tusschen 60 en 80 duizend gulden, terwyi V. aan eigendommen bezit pl. m. f 12,000. Een faillietverklaring schynt reeds aangevraagd te zyn aan de arrondlssements-rechtbank te Zwolle. De gemeentekas schynt In orde te zyn, tot een bedrag van f 1500, doch die van de Bouwvereeniglng, van de Waterschaps polders en anderen, waarvan V. penning meester was, zyn leeg bevonden. De boeken en bescheiden van die Vereenlglngen zyn echler door den burgemeester, op machtiging van den officier van justitie, aan de besturen ter hand gesteld. De familie van V., die geheel onkundig moet zyn van zyn verliezen, heeft de gemeente verlaten en het huls Is onder toezicht van den burgemeester gesteld. De malversatiën aan de Spaarbank moeten reeds begonnen zyn In 1901 en het ls wel een wonder, dat nimmer één drr leden van dat besluur eerder verdenking heeft gekregen tegen de handelingen van V. Noordwtjk, 28 Nov. De familie van den heer O. v. d. B. alhier kreeg de vorige week bericht, dat A. v. d. B. (broer van O. v. d. B), die 50 jaren geleden als 17-jarlge jongen dienst nam op een schip, nog leefde, en wel als waard van een klein hötel, op een plaats aan de oostkust van Zuld-Amclka. interessant wordt deze blzonderheld, als men weet, dat genoemde familie Indertyd van den kapitein van het vaartuig, waarop A v. d. B. dienst genomen had, de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 4