Woensdag 30 November 1910. Tweede Blad. (Z ieriltzeesolie Courant). KENNISGEVING. Sluiting der jacht op klein wild. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEIÜSCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9011 Ultnever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ur*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Üc COMMISSARIS DER KONINGIN in Zeeland, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 25 November 1.1., no. 160; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) maakt bekend, dat de sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartels in de Provincie is bepaald op Zaterdag 31 De cember 1910 met zonsondergang en dat het tfldstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Middelburg, 25 November 1910. De Commissaris der Koningin voornoemd, DIJCKMEESTER. AMERIKA. De laatste volkstelling heeft doen zien, dat de Vereenigde Staten zonder de kolo niën 93J millioen Inwoners tellenIn tien jaar tijd is dat een vermeerdering met 17 millioen. PORTUGAL. De minister va:i financiën wil een deel van het pensioen van koningin Maria Pia Inhouden tot betaling van de schuld ten bedrage van anderhalf millioen francs, die zij In Portugal hecfl. RUSLAND. Te Petersburg zijn dertien leden van het centrale comité der arbeidersvereniging gearresteerd In verband met een belooging tegen de doodstraf. In Odessa had een studentenbetooglng voor Tolstoi plaats, waarbij de leuze: Weg met de doodstraf! telkens werd aan geheven. De politie heefl de betoogers op hardhandige manier uiteengejaagd. De reactlonnalre Zwarte Honderd" wierp verscheidene ruilen van boekwinkels en bureaux van liberale bladen In. Merkwaardig ten opzichte van het feit, dat de betoogers voor Tolstol om hel hardst voor afschaffing der doodstraf schreeuwen, Is wel. dat het laalste werk van Tolstol, dat hij nog In het Optlna- klooster voltooid heelt, een betoog Is geweest, dat manifestaties nimmer tot af schaffing van de doodstraf zouden lelden. Dat resultaat was niet anders te bereiken dan door verlichting der menschen. Tula, 29 Nov. De rechtbank heelt het door Tolstoï eigenhandig den 5den Juli 1910 op Jasnaja Poljana geschreven testament als rechtsgeldig erkend. In dit testament vermaakt hij alles wat hij tot 1881 en ook later geschreven heeft, benevens al zl|n handschriften, aan ztyn dochter Alexandra. ENGELAND. Londen, 28 Nov. De redevoering des konlngs, waarbij het parlement wordt verdaagd, luidt als volgt: Ik richt voor de eerste maal hel woord tol u, nog onder de schaduw van de groote ramp, veroorzaakt door den dood van mijn geliefden vader. Ik heb van alle deelen van mijn rijk overvloedige bewijzen ontvangen, dat het onherstelbare verlies, dat mij en mijn familie getroffen heeft, door mijn onderdanen wordt betreurd. Hun sympathie sterkte mij In mijn droefheid en Ik heb mij gewijd aan mijn plichten met het ernstig voornemen de voetstappen van mijn vader Ie drukken. De betrekkingen met de bultenlandsche mogendheden blflven vriendschappelijk. De koning hoopt en vertrouwt, dal de vlsscherlj-kwestie tusschen Canada en Newfoundland en de Vereenigde Staten ten slotte door het Haagsche Hof van Arbitrage zal worden bijgelegd. Hij spreekt er zQn bizondere genoegdoening over uil, dat men het mogelijk geacht heelt zulk een moelelijke, ingrijpende kwestie door arbitrage te doen beslechten en dat de uitspraak van beide zijden wordl ontvangen In een geest, die de goede gezindheid zal vermeerderen. Sprekende over de zending van den hertog van Connaught: de opening van het eerste parlement van de Z.-Afrlkaansche Unie, zegt de koning ernstig Ie hopen, dal Zuid-Afrlka zal voortgaan met toe Ie nemen In geluk en welvaart. Zinspelend op de administratieve her vormingen In Indlë, dankt de koning het Lagerhuis voor de liberale wijze, waarop dir deze hervorming toestond. Ook bracht de koning het Lagerhuis dank voor de voorziening In de behoeften des jaars, waarbij grootere sommen voor de vloot, een exlra-credlet voor de oude- dagspensloenen. De koning betreurt hel mislukken van de veto-conferentie lol oplossing van de moeielijkheden tusschen de beide hulzen van het parlement. Londen, 28 Nov. De mannelijke voor stander van vrouwenkiesrecht, die minister Churchill met een hondenzweep heeft aangevallen in den trein, Zaterdag, ver scheen heden voor den politierechter In Bowstreet. Deze heefl hem, In afwachting van zijn verschijnen voor den strafrechter, naar de gevangenis gezonden. Hen verzoek om legen borgstelling op vrije voelen gelaten te worden, werd van de hand gewezen. Bij het uiteengaan van den minister raad, onderteekende de koning de procla matie, waarbij het parlement ontbonden wordt verklaard, en het nieuwe parlement op 31 December wordl bijeengeroepen. Teneinde de ministers Ie beschermen tegen onverhoedsche aanvallen van suffra gettes, mannelijke zoowel als vrouwelijke, worden de eerste minister en de voor naamste overige kabinetsleden, waarheen zij ook gaan, thans geëscorteerd door polltle-beambten In politiek. Zelfs hel kleine dochtertje van minister Churchill, geboren 24 Juli j.lwordt op haar wande lingen met de kinderjuffrouw op den voet gevolgd door een detective. Bovendien slaan de woningen der ministers onder strenge polltie-bewaklng. In het geheel doen vijftig polltie-beambten dienst ter bescherming van de leden van het kabinet. DUITSCHLAND. De Noorsche landen zijn begonnen om bij wijze van proef walvlschvleesch in Dultschland in le voeren. In de provincie en in het koninkrijk Saksen schijnt er een goede afzet voor te zijn. Een winkel te Maagdenburg zet eiken dag tusschen de 300 en 400 pond om Hel vleesch Is alkomstlg van jonge walvlsschen en moet smakelijk en voedzaam zijn. Oude dieren zijn oneetbaar. Te Mannheim wierp een vrouw zich onder een snelrljdenden auto, die door haar echtgenoot gevoerd werd. De man kon het ongeluk niet vermijden. Naar het schijnt werd de vrouw door hem erg mishandeld en had zij zich daarom op deze wijze willen zelfmoorden. Berlijn, 28 Nov. Een geweldige benzlne- ontplolfing, die een kolossalen brand, van afmetingen bijna niet te overzien, ten gevolge hadheefl gisterenavond plaats gevonden op een terrein in een voorstad van Berlijn. In 19 zinken tanks, die op 50 M. afstand van elkaar stonden, we den daar 10.000 000 kilo benzine bewaard. Tegen 4 uur ontplofte onder verschrikkelijk geknal de eerste lank met een Inhoud van 503.000 kilo, en binnen een hall uur nog drie tanks; en een ontzettende vlammenzee ontstond. Door een gelukkig toeval zijn geen persoonlijke ongelukken le betreuren. Door de kracht van de ontploffing werden van de hulzen In de omgeving de rullen vernield. De brandweer kon niets doen; zij moest zich beperken tot het bespuiten van de andere tanks en het gevaar blijft groot, dat nog meerder ontploffingen zullen volgen. De schade bedraagt tot nu loc I millioen Mark. De oorzaak Is waarschijnlijk te zoeken Iri zelfontbranding. De gloed aan den hemel was In Berlijn duidelijk te zien. Het Is nog niet te zeggen, wanneer de brand uitgewoed zal zijn. BELGlC. De fortificatie van Vlissingen. Brussel, 27 Nov. De Indépendance Beige komt nogmaals terug op de kwestie van de versterking van Vlissingen. Het blad zegt dan: Van welken kant men de zaak ook beziel, men kan tot geen andere gevolgtrekking geraken, dan dat het vol voeren van het fortificatieplan het aan Engeland onmogelijk maakt België bij een Inval le hulp te komen en dat de haven op den rechtervleugel van Dultschland gesloten wordt om dat land de gelegenheid ie geven onverhinderd België binnen le trekken. Holland, dat zoo bezorgd Is om zijn neutraliteit le handhaven, zou haar ten onzen koste schenden en dat mag niet. Antwerpen, 28 Nov. De Etoile rchrljft, dat gedurende de reis op de Congoleesche stoomboot „Mandlgo" diefstal van koop waren heeft plaats gehad. Een Ingesteld onderzoek bracht de schul digen aan het licht. De kleurlingen der bemanning werden gestraft, maar kwamen In opstand en vielen de blanken aan. Aan weerszijden vielen gewonden. De politie nam de negers gevangen, waarop de „Mandlgo" naar Rotterdam vertrok. Naar aanleiding van de onrustbarende geruchten omtrent de gezondheid van de koningin, Is Reuter gemachtigd tot de verklaring, dat deze geruchten zonder grond zijn en dat de toestand van de zieke Integendeel hoogst bevredigend blijft. Brussel, 29 Nov. Het bulletin omtrent den toestand der Koningin van hedenmorgen 8 u. 30 be:icht: De nacht Is rustiger ge weest. De koorts Is Iels aigenomen. Er Is een aanhoudende verbetering waar te nemen. NEDERLAND. Arnhem, 28 Nov. Door de maré chaussee le 's-Heerenberg Is heden ge arresteerd en gevankelflk naar hier gebracht zekere v. K die nu drie jaar geleden te 's-Heerenberg doodslag pleegde. K. werd destijds door de Arnhemsche rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, simuleerde krankzinnigheid, werd daarom in Medembllk verpleegd en Is daaruit ontvlucht. Haarlem, 28 Nov. De 9-jarige zoon van Mooy de deugniet uil het gezin in de Westerboogaardslraat alhier, waar van een kindje is gestikt Is nu door de zorgen van de Vincentius-Vereeniging In een opvoedingsgesticht geplaatst. Haarlemmermeer, 28 Nov. De ge broeders Roodzant alhier hadden voor hun patroon 3 jonge paarden uit den IJ-polder gehaald. Op den IJweg bleven de dieren plotseling stil staan. De 12-jarlge Cornells Roodzant, die er achter liep om de paarden op te jagen, liep onder- lusschen, steeds naar iemand omkijkende, door en zoo legen één der jonge dieren aan. Dit gaf hem zoo'n slag in de rechter zijde, dat de knaap oogenbllkkeiyk dood was. Amsterdam, 28 Nov. Hedenmiddag omstreeks kwart over één brak, tijdens afwezigheid der bewoners, door een on bekende oorzaak brand uit In de woning van de familie Druif, op de le verdieping vóór van perceel Joden Houttuinen 3. De vlammen verspreidden zich in een oogwenk over alle verdiepingen, zoodat, toen de brandweer er onder leiding van den hoofdbrandmeéster, den heer R. Boele, in geslaagd was, de brand met behulp van een koolzuurspult en een aantal slangen op de vechtleldlng te blusschen, niet alleen de woning van den heer Druif, doch de vóór-woningen van de 2e, 3e en zolderverdieping uitgebrand bleken te zfln. Ook de achterwoningen kregen brand schade. Het huis was in hel geheel bewoond door 8 gezinnen, waarvan de meesten afwezig waren, zoodat niet nagegaan kan worden, of de schade door verzekering gedekt wordl. Natuurlijk lokle de brand in deze dicht bevolkte buurt heel wat nieuwsgierigen, zoodat de commissaris van politie, de heer C. van Asperen, voor een sterke afzetting zorg droeg. De brandweer, die door den rook ver hinderd werd het brandende perceel binnen te dringen, moest brandladders bulten tegen het perceel zetten en door de vensters haar blusschingsweik verrichlen. Toen zij later hef perceel binnendrong, deed zl] een treurige ontdekking. Zij vond n I. In de woning op de 2e verdieping het iqk van de 65-jarige weduwe Van Praag, die door den rook gestikt bleek te zijn De ongelukkige, die blind was en niet meer loopen kon, had zich blijkbaar niet kunnen redden en was het slachtoffer ge worden van haar hulpeloosheid. Het behoeft wel geen betoog, dat hel gebeurde in de buurt heel wal opschud ding bracht. Het stoffelijk overschot werd naar het Ned. Israëllellsch Ziekenhuis op de N. Keizersgracht overgebracht. Nader vernemen wij nog de volgende bizonderheden over dezen brand: Hel slachtoffer woonde in bij de familie Ooudeket, bij wie zij door het armbestuur was uitbesteed. Een ander bestedeling, een 80-jarig oudje, kon nog gered worden. Juff ouw Van Praag, die heel klein van gestalte was, schijnt men echter door de duisternis en den rook niet opgemerkt le hebben. Hel eenlge familielid van de verongelukte Is een 24- jarlge zoon. Toen Zaterdagavond de heer J. v. d. Vorst, bouwondernemer, wonende In de Dubbele Buurt, thuiskwam, zou hij, alvorens zich ter ruste le begeven, nog Iels nuttigen. Ongelukkigerwijze bleef een stukje vleesch In den slokdarm steken, zoodat hij geen adem meer kon halen en binnen enkele oogenbllkken overleed. Een bejaarde vrouw In de Kerkstraat alhier ontmoette een ziekelijk ultzlenden jongen van 'n jaar of 15, die haar vroeg hem een eindje weg te brengen, omdat hij zich zóó onwel gevoelde. De goedhartige vrouw voldeed aan dit verzoek, gal hem een arm en hoorde nu onderweg, dat de jongen lijdende was aan toevallen. Na een poosje ze! hij zich weer beter te gevoelen en ging zijns weegs. Men kan zich de ontgoocheling van de vrouw voorstellen, toen zij, thuis gekomen, bemerkte, dat de jongen haar van haar ring en porfemonnale had beroofd. Zaterdagmiddag Is nabij het seinhuis D, bij het Weesperpoort-station de hoofd opzichter Elshof door den trein van 11.32 uit Utrecht overreden en gedood. De juiste oorzaak van dit droevig ongeval Is niet bekend. Men vermoedt, dal de heer v. E. nog gedacht heeft lijd genoeg te hebben de rails over te steken, doch tengevolge van een misstap gestruikeld Is. De ongelukkige zou het volgende jaar in het genot van pensioen gesteld worden. Zijn stoffelQlc overschot werd naar het schouwlokaai van den Gem. Geneeskundigen Dienst overgebracht. Rotterdam, 28 Nov. In de laatste weken werden alhier herhaaldelijk diefstallen geconstateerd In manufacturen-en confectie magazijnen In alle deelen der stad, zooals de Hoogstraat, Hofdijk, Gedempte Slaak, enz., welke onbewoond waren. Voor namelijk werden vermist groote hoeveel heden wollen dekens, jassen, costuums, enz. In verband hiermede had het de aandacht getrokken van bewoners der Jacobusslraat, dat in pand 4 in die straat een groote hoeveelheid van die goederen aanwezig was. In dat pand woonde n.l. ook een bekende Inbreker, H. B. genaamd, met een vrouws persoon, welke laatste ook dekens aan de buren te koop aanbood. Zaterdagavond werd in dat huls een inval gedaan, juist op het oogenbllk, dat B. en de vrouw zich thuis bevonden, en twee handlangers zich bij hen aanmeldden. Alle vier werden gearresteerd, en bleken ook gestolen kleederen en ondergoed aan het lijf te hebben. Een groot aantal goederen werden bij de huiszoeking in beslag genomen, benevens verschillende breekwerklulgen. Eindhoven, 28 Nov. Op de Achtsche steenfabriek alhier had een treurig ongeluk plaats. Terwijl J. Stabel uit Best, be:lg was aan de machine, waar de sleenen vervaar digd worden, kwam hij met zijn been bekneld tusschen de machine en wel zoo danig, dal een Ijzeren pin door hel been ging. Daarna werd 'I been nog een paar malen om een Ijzeren spil gedraald, zoodal het zwaar verwond was. De dokier uil Best verleende de eerste geneeskundige hulp en achtte overbrenging naar hel gasthuis alhier noodzakelijk. Eenlge uren na zijn overbrenging over leed hq. Numansdorp, 28 Nov. In plaats van wijlen den heer P. Slruljk, Is tot haven meester alhier met Ingang van 1 Jan. a.s benoemd, de heer Ph. Stoutjesdljk. 29 Nov. Maandagmiddag Is door den hevlgen wind de Ijzeren Ijalk „de Trek vogel", schipper H. A. Rink uit Zwartsluis, komende van Mlddelharnls, bestemd voor Oudenbosch, geladen met suikerbleten, groot 142 ton, op hel Hollandsch Diep, nabij de Tramhaven alhier, volgeloopen en gezonken. Schipper, knecht en passagier konden zich nauwelijks In een roeibootje redden. houders der Maatschappij „Zeeland", dal de Staatsspoorweg-Mij. aan de „Zeeland" I 800,000 zal Ieenen legen 4 pCL, aflos baar In 30 jaar. Tevens wordt voorgesteld de preferentie der aandeelen B op te heffen tegen vergoeding van f 50 per aandeel. Door de uitgifte van 1 millioen nieuwe aandeelen wordt, volgens het blad, gepareerd de toeleg om de meerderheid der aandeelen in handen van een bulten- landsch consortium te brengen, met dt bedoeling de controle over de maatschappt In handen te krijgen. Van dividend op aandeelen zal In de eerste jaren nog geen sprake zijn, zegt Zeelandla, doch de tegen woordige toestand van de „Zeeland" is ir zulk een stadium, dat men den langsler lijd op dividend gewacht heeft. Vliegen te Soesterberg. In het geheel behaalden Wijnmalen er KUller leder vier prijzen, en Koolhovei één. Kliller won belde dagen den wedstrljc om het eerste vertrek en de snelheids wedstrijd over 10 K.M. Wijnmalen woi den wedstrijd van de hoogte-vlucht twee maal, den wedstrijd van de vlucht vai den langsten tijdsduur en den wedstrljc van den langsten tijdsduur van de gezamen lijke vluchten. Koolhoven legde beslag o| den extra-prijs, voor het grootste aanta malen starten. Voor deze wedstrijden waren geld-prljze uitgeloofd, die buiten het contract vlele en die vóór den aanvang In handen de sport-commlssarlssen werden gesteld. Wijn malen won I 800, Küller I 700 en Kool hoven f 100. MARKTBERICHTEN. Tholen, 29 Nov. Jarige Zeeuwsche larw f 8,A f 9,— nieuwe f 8,50 4 f 10,- haver f 3,50 a I 4,50; rogge I 5,50 4 f 6,— wlntergersl f 4,50 4 f 5,— aardappeler blauwe 13,—4 f3,25; witte f3,— 413,25 peren f 6,— 4 f 8,— appelen I 6,— 18,— per H.L.; uien f 2,75 4 f 3,— pe 50 K.O.; hooi 1 25 4 I 30 per 1000 K.G. stroo 17 4 1 11 per 100 bossen; zomer gerst I 4 4 f 4,50 per H.L. Rotterdam, 29 Nov. Op de veemarl waren aangevoerd 61 paarden, 1268 mager en 658 vette runderen, 190 vette, 17 nuchtere en 252 graskalveren, 12 schape of lammeren, 843 varkens en 268 biggec Koelen en ossen 35 tot 38 cl., stlere 26 tot 32 ct„ kalveren 45 tot 52j cl varkens 24 tot 27 ct„ alles per J kilo. Melkkoeien f 160 4 f 290, kallkoele f 220 4 I 340, stieren I 110 4 I 281 graskalveren f 40 4 I 80, vaarzen I 12 4 f 160, alles mager vee; biggen I 7 f 20, slachtpaarden I 50 4 1 120, werl paarden f 70 4 I 180. Nuchtere kalveren; lok- f 13 4 f 11 slacht- f84111. Biggen f I 4 I 1,60 per week. Veile runderen met zeer ruimen aanvoi en vluggen handel. Vette kalveren tamellj ruim ter markt en met zeer Iragen omze Op de magere markt waren melk- e kalfkoelen tamelijk, stieren beperkt aai gevoerd, handel gering. Jong vee mi maligen aanvoer en tragen handel, evenzc graskalveren. Nuchtere kalveren en blgge tamelijk ruim aanwezig, met vluggen omze Paarden ruim aangevoerd, met mei handel dan voorgaande weken. De prijzen, hedenmorgen aan C Rotterdamsche Elerenvelllng besteed, zl als volgt: voor kippeneieren I 5,90 1 10,40, eendeneieren I 6,50 4 t 6,75 pi 100 stuks. Aanvoer 5662 sluks. ZIERIKZEE. T|d van Hoogwater en van Laagwater. Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". Zeelandla verneemt betreffende de buitengewone vergadering van aandeel ov.-Dec. Maan»- ondardom. H. W. L. W u. m. u. m 30. 29 voorm. 1.49 7.25 nam. 1.59 7.43 l.D. 9.30 n. voorm. nam. 2.23 2.38 8. 0 8. 9 2. 2 voorm. 2.56 8.29 nam. 3.13 8.41 3. 3 voorm. 3.30 9. 5 nam. 3.46 9.10 4. Zo. 4 voorm. 4. 1 9.41 nam. 4.18 9.44 5. 5 voorm. 4.32 10.16 nam. 4 56 10.22 6. 6 voorm. 5.05 10.52 nam. 5.29 11. 4 7. 7 voorm. 5 40 11.34 nam. 6. 6 11.58 TId van H. W. te Dordrecht 3.15 uur later. L. W. 5.30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5