i If. deJMzaal. i. Jean Marie, lie Jul. PoMtr klir- in Sir-Jansland. Zondag 4 December, Een vat gesmolten Vet, St.-Nicolaas-Etalage Prima St.-Nicolaas, IGWNG VIN DEI GEMEENTERAD ADVERTENTIEN. DANSLES. Bode SNAAUW Vrachtrijder J. Fondse een KAST te koop. Inllje Cast —Van der Schelde, Populaire Lezing DEN HAAG. MULTATULI. in 2 Jonge MELKKOEIEN, Een groot STIERKALF, Verkoop Strandgoed. Bezoekt de Boekhandelaar KROM, allerhande Artikelen, vooral Prachtwerken en Post papieren in luxe-doozen. St.-Nicolaas=Cadeau L. IN. BLOM, Heerlijke Boterletters en Stukjes Gevuld. niet opengedaan, omdat Morphea het niet hoort. Daarom zeg ik u, heb berouw, doe boete en verbeter u. Zorg voortaan voor tijdige en voldoende cople, voor vlug zetten en drukken, en voor een doel treffende verspreiding. En nu gelast Ik u, daar de nacht van den dageraad reeds gaat wijken, van uw legerstede u te verheffen, en uit te voeren de opdracht, die ik u geven zal. Noodlg de heeren bakkers, waarvan Ik een lijst op uw schrijftafel zal neerleggen, tot den maaltijd uit, dien ik hun, gelijk het vorig jaar, ook dit jaar, en zoolang de wereld bestaan zal, al de.Jvolgende jaren hoop aan te bieden. Wij ontwaakten uit 'onze droomen, maar verdwenen was St.-NIcolaas. Op onze schrijftafel echter vonden wij de lijst, waarvan wij gedroomd hadden, en waarop de namen van de volgende heeren bakkers voorkwamen: W. Anker Az., Maarstraat; W. Arnold, Oude Haven; J. Blenefelt, Korte Sf.-JanstraatC. J. Brouwer, St.-Domusstraat, A. A. W. D o e I e m a n, Poststraat; D. Hondsmerk, Nleuwstraat; A. de Kok, Appelmarkt; M. Kosten, Fontelne; P. O. Rensen, Mol; M. Reljn- houdt, Oude Haven; J. C. Schürmann, Mol; J. P. Utjl, Schuttershofstraat; L. J. Verton, Verrenleuwstraat; O. C. Wan- s I n k, DamJ. A. van de Zande, Ravenstraat. Wij noodlgden overeenkomstig de ons verstrekte lastgeving bovenstaande heeren tot een gezamenlijken maaltijd uit, van welke uitnoodlglng allen zonder uitzon dering een gretig gebruik maakten. Toen het derde gerecht werd opgediend, verscheen onverwachts St.-NIcolaas geest, en hield een treffende toespraak, waarvan wij, gelijk een goed verslaggever betaamt, den merkwaardigen Inhoud onmiddellijk hebben opgeteekend. Hij sprak namelijk als volgt Mannen van het bakkersgilde I Weest gezamenlijk hartelijk gegroet I Ik zie onder u veteranen en nieuwelingen. Veteranen, die reeds sedert jaren In den gloelenden oven het deeg vervormd hebben tot een eetbare en smakelijke spijze. Nieuwelingen, die vol Ijver zich gewijd hebben aan de oude, edele bakkerskunst. Ik groet u vele malen, want Ik schat u hoog. Wat Immers zouden de menschen zonder u kunnen aanvangen 1 Bestond! gij niet, zij zouden gedoemd zijn het kruid des velds te nuttigen, in stede, gelijk nu, het heerlijke brood, met vaardige hand door u In den trog bereid. Bestond) gij niet, zij zouden niet kunnen smullen aan de vele lekkernijen, waarvan uw mooie winkels thans ter eere van my zoo ruimschoots zijn voorzien, en die tegen een billijke vergoeding bij u ver krijgbaar zijn gesteld. Bestondt gij niet, de Zierikzeesche burgers en burgeressen zouden, zoet als zij thans door u geworden zijn en ge houden worden, wellicht ontevreden worden en uit den band springen. Daarom, hell u I O Ij vormt een nuttigen en onmisbaren schakel In den maatschappelljken keten. Blijft, zoolang gij kunt, werkzaam In het belang van de bevolking. Moge een ruim debiet In deze drukke dagen het welverdiend loon zijn voor uw gewaardeerden arbeid. En met dezen wensch van den goeden Sint, die hierop even snel verdween, als hij was verschenen, bestuiten wtj onze St.-NIcolaas-revue. te zierikzee, gehouden op Woensdag 30 November 1910. In de heden gehoudene voltallige raadsvergadering werd, nadat het ver kozen raadslid, de heer P. J. Boone, tegen wiens toelating geen bezwaren ge rezen waren, de verelschte eeden had afgelegd, deze door den voorzitter toege sproken. Hij wenschte hem geluk met het In hem door de kiezers gesteld vertrouwen. Oekozen werd hij in de plaats van spreker, die twintig jaren lang In den raad zitting heeft gehad. Wat tot z(jn keuze heeft medegewerkt was de omstandigheid, dat de heer De Muralt zijn raadslidmaatschap had neergelegd. Want wl] hebben In den raad behoefte aan een deskundige om te advlseeren over bouw kundige werken. U zljt bovendien sedert 1882 Inwoner van deze gemeente, zoodat men weet, dat u hart voor Zlerlkzee hebt, wat trouwens ook gebleken is uit de aanvaarding van het u toevertrouwd mandaat. Hij vertrouwt, dat de heer Boone den post van raadslid, die geen sinecure is, met Ijver zal vervullen. De heer Boone dankt voor de ge sprokene woorden, en beveelt zich In de welwillendheid van het Dagelljksch Bestuur en zijne medeleden aan. De heer Van den Bout brengt namens de Commissie, benoemd tot onderzoek der rekening van het Burgerweeshuls over 1909, verslag uit. Conform het advies wordt de rekening goedgekeurd In ont vang tot een bedrag van f 1347I.465 en In uitgaaf tot een som van f 11842,97', zoodat het batig saldo bedroeg f 1628,49. Mededeeling wordt gedaan van de op neming der kas en boeken by den ge meente-ontvanger. liet voorstel van Burgem. en Weth. tot het beleggen der koopsommen, voort vloeiend uit den verkoop van het voor malige woonhuis voor het hoold van school A, en van de Ambachtsheeriykheden Rengerskerke en Zuldland in Inschryvingen op het Orootboek der 2$ pCt. Nat. Schuld en het voorstel van Burgem. en Weth. tot wyzlglng der gemeentebegrootlng voor 1910, In verband met evengenoemd voor stel, worden In handen van een Commissie gesteld, bestaande uit de heeren De Crane, Van den Bout en De Vrleze. Qedurende het onderzoek wordt de vergadering geschorst. De zitting wordt heropend, toen de commissie, gereed met haar taak, bij monde van haar rapporteur, den heer De Crane, adviseerde belde voorstellen aan te nemen. Conform het advies werd besloten, zoodat I 3000 voor de onderwyzerswonlng, en I 2500 voor de Ambachtsheeriykheld, ge- zameniyk dus f 5500 op het Orootboek zal gezet worden. Ingekomen Is een adres van het Bestuur der Federatie van de afdeellngen op Schouwen-Dulveland van den Bond voor Staatspensionneerlng, houdende verzoek adhaesle te willen schenken aan het door hem Ingediend adres aan Hare Majesteit de Koningin Inzake Slaatspensionneering. Burgem. en Weth. stellen den Raad voor, om aan het adres adhaule te betuigen. In de memorie van toelichting tot hun voorstel zeggen zij, dat, kwam een derge- lyke wet lot stand, zulks ook voor de gemeente zeker belangryke finantlëele voor deden zou geven dooi ontlasting van het Burgeriyk Armbestuur. Daarom gelooven zij, dat het wel op den weg van den Raad ligt om aan het verzoek te voldoen. Na een levendige discussie werd het voorstel van Burgem. en Weth., door den heer Van Os geamendeerd In dien zin, dat daaraan zou toegevoegd worden de grond, waarop het steunt, met twaalf vóór en één stem tegen aangenomen. De heer Boone stemde tegen. Het voorstel van Burgem. en Weth. In zake de suatle aan den Qrachtweg by den Kadeweg wordt levendig besproken, maar de verdere* behandeling er van veertien dagen verdaagd. Conform het voorstel .van Burgem. en Weth. wordt ten aanzien van hel onderwys op de Avondschool voor Vakonderwijs besloten om de tweede klasse der Avond school voor Vakonderwys In twee parallel- afdeelingen te splitsen en met het oog hierop op te dragen: a. aan den heer L. Bouter één uur natuur- en werktuigkunde per week op een belooning van f 40 voor den cursus; b. aan den heer J. van Ballegooyen één uur meetkunde en één uur taalkunde per week, op een belooning van f 60 voor den cursus; c. den heer H. Q. de Boer één uur rekenen per week, op een belooning van f 30 voor den cursus; en d. den heer A. Qeluk Mz. 2 uur Neder- landsche taal per week, op een belooning van f 60 voor den cursus. De Directeur der school zal voor den cursus 1910/1911 ontlast worden van 6 lesuren per week In het vakteekenen voor smeden. Dit onderwijs zal gedurende den cursus opgedragen worden aan den heer S. Jansma, op een belooning van f 150 voor den cursus. De kosten van deze school zullen dus f 340 hooger worden. Aan de Koningin zal het verzoek gericht worden de subsidie, die de gemeente van het ryk geniet, zooveel te verhoogen, dat die meerdere kosten gedekt worden. Aangenomen wordt het voorstel van Burgem. en Weth. art. 68 sub c der Algemeene Polltle-Verordening zoodanig te wijzigen, dat het voortaan zal luiden: c. In de bebouwde kom der gemeente te ryden met geen grootere snelheid dan 15 kilometer Iri het uur. De behandeling der verordening op den handel en verkoop van melk wordt op voorstel van den heer Koopman verdaagd tot een volgende vergadering. De concept-verordening tot wering en beteugeling van besmetteiyke ziekten by schootkinderen wordt zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Benoemd werd tot lid der Commissie van Fabricage, ter voorziening In de vacature, ontstaan door het bedanken van jhr. R. R. L. de Muralt, de heer Boone. Met acht stemmen werd tot onderwyzeres aan school B alhier benoemd mej. J. Snellen van Breda. Mej. De Jong verkreeg 2 en mej. Vogel 3 stemmen. In de Commissie voor de Strafverorde ningen werd herkozen de heer Pol vliet en gekozen de heer Van Nouhuys. In de Commissie van Fabricage werden herkozen de heeren Koopman en Boone. In de Commissie der Oasfabrlek werden, daar de heeren Van den Bout en De Crane, die periodiek moesten aftreden en niet meer wenschten In aanmerking te komen, als leden gekozen de heeren Rlbbens en Doeleman, terwyi als lid herkozen werd de heer De Vrleze. Als Commissarissen van de Vlschmarkt werden herkozen de heeren Rlbbens en Van Os. Als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys werd herkozen de heer Stoop, en als leden der Plaatse lijke Schoolcommissie werden herkozen de heeren Boone en Van Nouhuys. In de plaats van mevrouw de wed. mr. H. C. Moolenburgh, die wegens vertrek naar Middelburg ontslag had genomen, werd gekozen mevrouw Mtyllnk—Van Doorn. Als regent van het Burgeriyk Armbesluur werd herkozen de heer M. J. Constandse, en als regent van het Burger-Weeshuls de heer J. A Legemaat. By de rondvraag beklaagde zich de heer De Crane over den overlast, die de In gezetenen ondervinden van bedelaars en venters. De voorzitter zal de klacht ter kennisse van den Commissaris van Politie brengen. De heer Boone klaagt over de slechte verlichting van de Nieuwe Haven en Nleuwstraat. De voorzitter vertrouwt, dat de gas- commlssle den directeur der gasfabriek hierop zal wyzen. Hierop ging men In geheime zitting. Gemeenteraadsverkiezing. Middelburg. By de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeente raad In het 2e district, In de vacature ontstaan door het vertrek van den heer mr. R. Fruln Thz., werden candldaat gesteld de heeren mr. J. H. van Bel en C. Boude- wynse, belde vryzlnnlg. De heer Van Bel kan tot de behoudende fractie, de heer Boudewynse tot de voorult- slrevende gereken^worden^^ Verkiezing Eerste Kamer. De Stalen van Zuid-Holland kozen Dins dag j.l. tot lid der Eerste Kamer, vacature- Van Velzen, baron Sweerls de Landas. burgemeester van 's-Gravenhage met 47 stemmen, tegen 22 op den heer A. Plate, oud-tld der Tweede Kamer. TBLBQRAMMBN. Middelburg, 30 November. In de raadsvergadering deelde de burge meester aan de leden mede, dat Burgem. en Weth. een voorstel hebben opgemaakt tot oprichting van een gemeenteiyke electrlsche centrale. Het voorstel van Burgem. en Weth. inzake het ontslag van het Armbestuur werd aangenomen. 's-Gravenhage, 30 November. Tweede Kamer. By de voortgezette algemeene beschouwingen over de Staats- begrootlng protesteerde de heer Hugenholtz tegen een uitdrukking van den Minister Heemskerk, waarin hy een verwyt zag van spotten met den godsdienst. De Minister ontkende dit bedoeld te hebben. Daarna vingen de replieken aan. De heer Troelstra kondigde een motie aan tot salaris-verhooglng van lagere amb tenaren, betoogende, dat de uitvoering der antithese geen basis biedt voor practlsche politiek. Voorts repliceerden de heeren De Visser, De Meester, Tydeman en Drucker. Zondag 4 December hopen, zoo de Heere wil en zy leven, onze geliefde Ouders: ADRIAAN KETTING en MAARTJE QUIST, hunne 25-jarige Echtvereeni- ging Ie herdenken. St.-Annaland. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdklnderen. Getrouwd: M. A. DE VRIEZE Lz. en E. J. L1NDHOUT JD., die, namens wederzydsche Familie, har telijk dank betulgrn voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huweiyk onder vonden. Zierikzee, 30 November 1910. Heden overleed tot onze diepe droelheld ons Innig geliefd Zoontje en Broertje M ARIENUS, In den ouderdom van ruim 7 jaren. Zierikzee, 26 November 1910, Uit aller naam, A. RINGELBERO. C. RINGELBERO—Oroenleer en Kinderen. Heden overleed zacht en kalm onze waarde Vader, Behuwd- en Orootvader, de heer Nicolaa8 van der Weele, In den ouderdom van 91 jaar. Brouwershaven, 30 November 1910 Namens de Familie, M. VAN DER WEELE Algemeene kennisgeving. Voor de vele biyken van belang stelling, op 28 November ontvangen, be tuigt ondergeteekende haren hartelljken dank. Ouwerkerk, 1 December 1910. J. VAN DER HAVE—hocke. Niettegenstaande de DURE VLEESCMPRIJZEN kan de hulsvrouw OOEDKOOPE, VOEDZAME en SMAKELIJKE SOEPEN bereiden mtt a 5 cents voor 2 porties. In korten tyd en slechts met water klaar te maken. Verkryg- baar by W. ANKER Azn., Maarstraat, Zierikzee. Te geven oude en de nieuwste lessen, In 't café .Oudendijk", aanvang 1 Dec., 's avonds 7 uur. De Dansonderwyzer, H. LODEWIJK. bavaelf zich beleefd aan lot het verzenden van St -Nicolaas- Cadaaux. gaat voorts e ken VRIJDAG ryden vanf at 2 December van Drelschor—Zierikzee.- Aan hetsel'de adrer Maandag 28 November overleed plotseling onze Echtgenoote en Moeder, N. v. d. SCHELDE, in den ouderdom van ruim 45 jaren. Brouwershaven, November 1910 J. J. GAST en Kinderen. Algemeene kennisgeving. Tot onze diepe droelheld overleed heden op het onverwachts, onze ge liefde Dochter In den ouderdom van 45 jaar en ruim 6 maanden. Duivendijke, 28 November 1910. J VAN DER SCHELDE. C. VAN DER SCHELDE—Dag, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden behaagde het den Heere van leven en dood, van onze zijde weg Ie nemen, na een kortstondig lyden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, Lesndert Boller, in den ouderdom van 86 jaar en 5 maanden. scherpenisse, 27 Nov. 1910. Uit aller naam, M. D. GEUZE. Strekkende dit tot algemeene kennisgeving. Voor de biyken van belangstelling, naar aanleiding van de geboorte van ons kind ontvangen, betuigen ondergeteekenden hunnen hartelljken dank. Bruinisse, 28 November 1910. S. HAGE. C. HAGE—jumelet. GESCHOTPLICHTIOEN zy bericht dat de tweede zitting In het dienst jaar 1910/1911 zal gehouden worden le Oosterland, ten Dorpshuize, op Zaterdag den 3 December a.s., van 's voormiddags 11,50 tot 's namiddags li ure. De Ontvanger-Grllfier, J. VAN DER VLIET Cz. O uur, Drama in één bedryf. T heuriet (vertaling Wertheim). II. III. Prijzen f 0,75 en f 0,40. Geen plaatsbespreken. De Directie. De Landbouw-Sociclell „CERES" te Zonnemaire wenschl op Vrijdag 9 December a.s. aan te besteden, volgens de A.H.V, de levering van: 12400 K.G. dubbelg'ez. Katoen- meel Amerikaansch Lijn- meel; Murwe Lijnkoek en Lijnkoekschilfers. Alles le leveren 23 December a.s. Inlichtingen verstrekt de Secretaris N. W. VAN PUTTE. 7850 3100 3100 i gelegen onder Zierikzee, terstond te aan vaarden. AdresBoekh. S. OCHTMAN ZOON. Ta koop gevraagd een by de rekening of pas gekalfd, en een rekening einde Maart of April, door J. M. STOUTJESDIJK Cz., Nleuwerkerk. TE KOOP: bij M. BRAAM, Nleuwerkerk. Op Dinsdag 6 December 1910, des namiddags 2 uur, in den Ossc, gemeente Duivendijke, zal door den Burgemeester- Strandvonder aldaar, publiek om contant geld worden verKooüt: wegende ongeveer 350 K.G. VAN Havenplein, Zierikzee, waar U ruime keuze vindt in Eeri zeer doelmatig vindt ge In de Motor- en Rywielhandel „HAAMSTEDE", zooals: Electrische Zaklampen, Carbid- lantaarns, Bellen, Zadels, Luchtzadeldekken, Voetpoinpen, Banden enz., ook Aluminium Huishoudelijke-Artikelen. Aanbevelend, Bonda-Motor- en Rijwielhersteller. S 50 en 60 ct. per pond. W Ook op bestelling. Aanbevelend, aan da FonteIJne C 355. Weerbaarheidsloten 1871. Duizenden guldens liggen nog onafge haald, doordal bezitters v. bovengen, loten hunne loten niet nazien. Koopt daarom ons Maandbl. met de geheele uitloting van 1871 lot 1910, hetwelk na ontvangst v. 0,11 (ell cent) poslz. of poitw. wordt verzonden door Maandblad v. Uitlotingcn, Sweersstraat 44, Nymegen. wy zien ook alle andere soorten loten i 5 cent per numm. na. Ook verkrygb. a 0.11 p, st. tysten der loten Palels '69, Paleis '67, Servië '88, Congo '88, Witte Kruis, Rott. Schouwb. en Antw. 1887.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2