ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 30 November 1910. (SS ierikzeesclie C o u r a n t). Nationale Militie. Uit Stad sn Provincie. ST .-N ECO LA AS. ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9011 liItgaver-Hoofdredaotours A. FRANKEL. Redacteur) I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 sim. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen Qevonden op dert openbaren weg: Een witte das. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Onderzoek geoefendheid van lotelingen en adtplrant vrijwilligers voor liet reservekader. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de hem door den Commissaris der Koningin In Zeeland toegezonden .Algemeene Regeling" luidt: Provinole ZEELAND. 6. De Burgemeesters ontvangen uiterlQk op den 20sten Januari 1911 van den voorzitter der be trokken commissie van onderzoek de Bewijzen, bestemd voor de lotelingen, die b| het onderzoek aan de elschen hebben voldaan; zij stellen deze Bewijzen vóór of op den 23sten Januari d.a.v. voor belanghebbenden verkrijgbaar ter gemeente secretarie. De voorzitter der commissie van onderzoek doet van dit laatste, onder vermelding van data en plaats, bQ gelegenheid van het onderzoek mededeellng aan de belanghebbenden. Zierikzee, den 30 November 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. ALQEMEENE REGELING. A. van het onderzoek, bedoeld bij 19 der Beschikking van den Minister van Oorlog, d.d. 10 Juni 1907, Ilde Aid., no. 263 (Staatscourant no. 138) en bij de Beschikking van den Minister van Oorlog, d.d. 21 Januari 1909, Afd. Militie en Schutterij (M), no. 110 (Militie-Beschikking 1909), naar de geoefendheid van lotelingen, die dingen naar het B e w ij s, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor belde (Artikel 104 der Mlllliewet 1901); B. van het onderzoek naar de geoefend heid van jongelieden, die dingen naar het O e t u I g s c h r I f t, verelscht tot het aangaan eener verbintenis bij het Reservekader, hetzij der Infanterie of der Vesting-Artillerie, dan wel der Genie. 1. Het onderzoek, bedoeld onder A. en B., wordt gehouden in het tijdvak van en met 3 tot en met 14 Januari 1911. 2. Het onderzoek loopt voor eiken deelnemer in één dag af en wordt gehouden te ZIERIKZEE voor jongelieden uit de gemeenten Brouwershaven, Brulnisse, Burgh, Drelschor, Dulvendllke, Eikerzee, EUemeet, Haamstede, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Oud- Vossemeer, Ouwerkerk, Poortvliet, Renesse, Scherpenlsse, Serooskerke (Schouwen), Stavenisse, Slnt-Annaland, Sint-Maartensdijk, Sint-Phllipsland, Tholen, Zierikzee en Zonnemalre. 3. Tot het onderzoek worden uitsluitend toe gelaten a. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1911; b. de lotelingen der lichting 1910, die, ingevolge het bepaalde bij de tweede zinsnede van Artikel 99 der Militiewet 1901, in 1911 worden ingelQfd c. de reeds ingclflfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die, om in aanmerking te kunnen komen voor verlenging van uitstel, in verband met de bepaling van het op 2 na laatste lid van Artikel 92 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 Staatsblad no. 230), zooals dit Artikel is gewqzigd en aangevuld bij de Koninklijke Besluiten van 17 October 1904 (Staatsblad no. 234) en van 9 Januari 1909 (Staatsblad no. 10), hun bewijs van voorgeoefendheid wenschen te vernieuwen; d. jongelieden, adspiranten-vrqwilliger voor het Reservekader der Infanterie, Vesting-Artillerie, of Genie; en zich overeenkomstig de ter zake van wege den burgemeester op 1 December, of daags te voren, gedane openbare kennisgeving vóór den lOden December 19IO ter secretarie van de gemeente, waar zQ woonachtig zijn of verblijf houden, tot deelneming aan het onderzoek hebben aangemeld. ZIJ, die bij de schietoefeningen tot ver booging van 's lands weerkracht een „schlet- bewljs" hebben verkregen, leggen dit bij de aanmelding over. 4. Op den 15den December 1910 of daags te voren worden de opgaven, Ingericht volgens de hierbij gevoegde modellen a, B en C, houdende de namen en voornamen van hen, die overeenkomstig het in 3 bepaalde, zich hebben aangemeld, Ingezonden door de Burgemeesters der gemeenten aan den Commandeerende-Officler van het 3de Regiment Infanterie te Bergen-op-Zoom. 5. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 24sten December 1910 van den voorzitter der be trokken commissie van onderzoek, ter algemeene bekendmaking op 31 December of daags te voren, eene opgaaf van den datum en het uur waarop, zoomede van de gemeente en de localiteit wéAr de lotelingen en jongelieden c. q. elke der bQ de opgaaf aangewezen ploegen voor het onderzoek moeten aanwezig zijn. Zierikzee, 29 Nov. Gisterenavond hield de Liberale Kiesvereenlglng alhier eene algemeene vergadering In de sociëteit .Concordia", die door 55 leden werd bijgewoond. De voorzitter, jhr. De Muralt, deelde mede dat was Ingekomen een schrijven van het bestuur der vryz.-dem. klesver- eenlging, waarbij medegedeeld werd, dat de vereeniglng een motie had aangenomen, waarbij zij verklaarde voor nieuw open vallende plaatsen In den gemeenteraad geen vrijzinnigen candldaat te stellen of te steunen, voordat ook de antl-revolutl- onnalre party door één lid In den raad is vertegenwoordigd. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd adhaesie te verleenen aan het adres van den Bond voor Staatspenslon- neerlng. Alsnu werd overgegaan tot het stellen van een candldaat voor de aanstaande ver kiezing van een lid van den gemeenteraad, In plaats van jhr. De Muralt, die bedankt had. Als candidaten werden genoemd de heeren A. Franke), J. A. Stoop en E. J. Gelderman. Bij de hierop gehouden stemming verkregen de heeren Fiankel 41, Stoop 8 en Gelderman 6 stemmen, zoodat eerstgenoemde tot candldaat der vereeniglng gesteld Is. Genoemde heer heeft de candldaluur aangenomen. Door de antl-revolullonnalre klesver- eeniging alhier li tot candldaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad ge steld de heer A. Timmerman Cz. Maandagavond hield, len huize van den heer Verwer, het fecst-comllé, dat op Initiatief van den burgemeester, mr. D. van der Vliet, tot luisterrijke viering van den verjaardag van Hare Majesteit onze ge eerbiedigde Koningin, was Ingesteld, zijn laatste bijeenkomst. De vergadering, bijgewoond door den burgemeester In zgn hoedanigheid als eere-voorzltterwerd geleid door den voorzitter, den heer J. van der Vilet, die, na haar geopend te hebben, mededeelde, dat zij belegd was, teneinde rekening en verantwoording te doen. Een commissie werd benoemd tot het nazien der rekening. Deze bevond hem In orde. Ontvangen was aan giften f 1164,35s, en uitgegeven f 1144,31', zoodat er een batig saldo Is van f 20,04, waaraan door de feest commissie een nuttige bestemming gegeven werd. Aan den penningmeester, den heer KIJn, bQ wlen de rekening gedurende acht dagen voor belangstellenden ter inzage ligt, werd door den voorzitter, onder levendig applaus der vergadering, hartelijk dank gezegd voor zijn uitstekend beheer! De voorzitter betuigde, na den eere- voorzltter *voor het door hem genomen Initiatief gehuldigd te hebben, zyn erkente- lykheld jegens allen, die tot het welslagen van het feest het hunne hadden bygedragen de verschillende commlsslën, de muziek gezelschappen, de vereenlglngen, die aan den optocht hadden deelgenomen, den leider van de gymnastische spelen, den heer Steyns, en den componist van den populair geworden Kleppermarsch, den heer S. Klimmerboom. Jhr. mr. De Jonge van Ellemeet dankte, onder toejuiching der vergadering, den voorzitter voor de voortreffeiyke wyze, waarop hy alles geregeld had. Hierop werd door den voorzitter het feest-comité ontbonden. De met ingang van 1 Dec. a.s. te Noordwelle benoemde ontvanger Van letsel, zal ook ré dien datum belast biyven met de tydeiyke waarneming van het kantoor Hllvarenbeek. Brouwershaven, 29 Nov. Qlsterenavond trad alhier als spreker vanwege de Maat- schappy tot Nut van 't Algemeen In eene openbare en druk bezochte vergadering op, de heer W. C. van de Volkere van Vllsslngen. Het onderwerp zijner lezing was: .Luchtvaart met proeven en lichtbeelden". Op duidjiyke en bevatteiyke wyze werd door hem met proeven aange toond de zwaarte der lucht, hoe In die lucht gezweefd kan worden, en de stoffen en gassen, die daarvoor in vroegereu en in den tegenwoordlgen tijd werden ge bruikt, om ten slotte te komen tot de aviatiek van den laatslen tijd zonder ballon of gassen. Door het reeds vergevorderd uur was hy niet in staat het laatste ge deelte zoo uitvoerig te behandelen als wel werd gewenscht. Met duldeiyke en scherpe lichtbeelden werd de luchtvaart van zyn oorsprong af aanschouweiyk voorgesteld, waarby de portretten werden gegeven van de personen, die zich daarvoor verdienstelijk hebben gemaakt, soms ten koste van hun leven. Met de meeste belangstelling werd de lezing door de tahyk opgekomen dames en heeren aangehoord en was de voor zitter van ons departement Brouwershaven zeker wel de tolk van allen, toen hy den spreker dank zelde voor diens lezing en alle voorbereidende maatregelen daarvoor ge nomen, en hem de verzekering gaf, dat men van zyn leerzame rede had genoten en voldaan huiswaarts keerde. Haamstede. De gemeenteraad heeft besloten het Volkspetltlonnement, in zake het verleenen van staatspensioen aan de arme ouden van dagen, me! een adres van adhaesie te steunen. Oosterland. 29 Nov. Hedenavond hield Jhr. de Muralt voor de af deeling Oosterland Bond voor Staalspenslonneerlng een wel sprekend pleidooi over de .Nadeelen van dwangverzekering". Jammer, dat de zaal maar matig gevuld was met loontrekkende arbeiders, terwijl er hoegenaamd geen werkgevers waren opgekomen, om deze zoo belangryke als leerzame rede te komen aanhooren. Waarscldjniyk bemerken de werkgevers niet, dat als de wet van dwang verzekering eenmaal moest Ingevoerd wor den, dat de nadeelen van die verzekering het zwaarst zal drukken op den werkgever. Wenscheiyk was het, dat werkgever en werknemer ook In deze gemeente schouder aan schouder gaan, om een steentje by te dragen ter voorkoming van dwangverzeke ring, om daarvoor In de plaats te krygen Staatspenslonneerlng. Bruluisse. Jongsil. Vrydagavond had schipper W. Ouweneel het ongeluk met zyn motorvaartuig, geladen met hooi, In het Oude Krammer tegen lager wal te geraken. Met gebroken machine verkeerde hy In nood en kwam In gevaariyken toe stand. Het gevaar werd opgemerkt door de bemanning van het ryksvaartuig .Meeuw". Met een sleepboot, door hen op 't Zype gehaald, werd schip en lading behouden in de tramhaven van Zype gebracht. Wissenkerke, 29 Nov. Dezen avond gaf de heer Corn. Hulgens van Bergen-op- Zoom voor een talryk publiek een voor stelling met zyn electro-bioscope in het hotel „De Kroon" alhier. De beetden, die zeer helder en fraai op het doek gebracht werden, vielen zeer In den smaak van het publiek, waarby het zeer zeker aangenaam geweest zou zyn als de voorstelling nog een poosje langer geduurd had. Elk nummer werd met een daverend applaus bekrachtigd. Ierseke, 28 Nov. De gemeenteraad heeft definitief besloten tot stichting van een gasfabriek. Terneuzen, 28 Nov. Belgische- en Fransche maatschappijen hebben het recht van aankoop verkregen van een uitgestrekt terrein naby Sluiskil onder deze gemeente. Zij hebben het voornemen, daar één of meer fabrieken te stichten. RECHTSZAKEN. De ambtenaar van het O. M meende een flinke straf te moeten elschen, omdat vaststaat, dat bekl. reeds langen tyd zich aan dat mlsdryf schuldig maakt, en omdat het zeer moeiiyk is, dergeiyke overtredingen te constateeren en elschte gevangenisstraf van 2 maanden en openbaarmaking van dit vonnis in een door de rechtbank aan te wyzen nieuwsblad. Uitspraak Maandag a.s. De moordzaak van Hoorn. Dinsdag stond onder zeer buitengewoon groote belangstelling voor de arr.-recht- bank te Alkmaar terecht, J. J. Boud 63 jaar, kantoorbediende te Hoorn, gedetineerd in het huls van bewaring te Alkmaar. Hem werd ten laste gelegd moord op Maria Musman, echtgenooie van den heer W. Markus te Hoorn, en poging tot moord op den heer Willem Markus en diens dienstbode Orletje Appel, door middel van de toezending van een met arsenicum vergiftigde taatt. Zooals men weel Is de vrouw van den heer Markus, die van de taart gegeten had, overleden en de dienstbode zwaar ziek geworden. Beklaagde, een oud, uitgedroogd manneke, bekende heden volmondig zyn vreeseiyke daad. Hy verklaarde, dat het hier een wrok gold, welke hem reeds meerdere jaren tegenover den heer Markusbeheerschte. Negen getuigen werden gehoord. De ambtenaar van het O. M. elschte veroordeeling van beklaagde tot levens lange gevangenisstraf. De toegeyoegde verdediger betoogde, dat naar zyh mecning slechts mogeiyk Is een veroordeeling van beklaagde, ten aanzien van de persoon van den getuige Markus zelf wegens poging tot moord, en ten aanzien van de echtgenoote van den getuige Markus wegens door schuld ver oorzaken van den dood, terwyi ten aanzien van de dienstbode de beklaagde zal moeten worden vrygesproken. De Papendrechtsche strafzaak. Dinsdagmiddag 2 uur had voor het gerechtshof te Arnhem de uitspraak plaats In de zaak-Qarsthagen. De elsch van het openbaar ministerie was ontslag van rechtsvervolging wegens ontoerekenbaar heid. De verdediging had vryspraak ge- etschl. De beklaagde en zyn beide ver dedigers mrs. W. Dlcke en J. A. van Hamel, woonden de uitspraak by De publieke tribune wat stampvol. Het arrest gaf een opsomming van de verschillende instantlén, welke deze zaak reeds had doorloopen en overweegt daarna, dat beklaagde er niet In geslaagd Is de door hem beweerde feiten van mishandeling aannemeiyk Ie maken en overweegt verder, dat de openbare meening op een dwaal spoor Is gebracht. Het arrest verklaart ten slotte beklaagde schuldig aan het ten lasle gelegde, maar neemt aan, dat hy de overtuiging had te handelen In het openbaar belang, waardoor, volgens art. 261 Wetboek van Strafrecht, de strafbaarheid van het feit vervalt, zoodat het Hof beklaagde Garslhagen ontslaat van alle rechtsvervolging. Melkvervalschtng. Voor de Utrecht- sche rechtbank stond Maandag terecht de 35-jarlge J. H. van Schte Loosdrecht, beklaagd van het vervalschen van melk, welke hij had af te leveren aan de boter- fabrlek te Breukelen (dir. Hoekstra) De deskundigen, prof. dr. Schoorl en de chem. ingenieur Smit, belden te Utrecht, hadden bevonden, dat de melk met 20 pCt. water was aangelengd. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. het verf-, glas- en behangwerk van de gebouwen en de kunstwerken van het kanaal door Zuid-Beveland, gedurende de jaren 1911, 1912 en 1913 Raming f6800. Minste Ir.schryver de heer H. Kolen brander te Aalten, voor f 4740; 5o. het onderhoud van en doen van herstellingen en leveringen aan de provin ciale gebouwen aldaar, van I Januari tot en met 31 December 1911. Minste Inschrijver de heer H. Jansen Jz., voor f 1186,50. Stavenisse. Heden werd alhier door het gemeentebestuur aanbesteed de restau ratie van den toren. Inschryvers waren de heeren H. W. Zachariasse alhier 4 f 1635 en Gebrs. Bax te Zierikzee 5 f 1575. Het werk Is niet gegund. Middelburg. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland alhier werd heden (Woensdag) aanbesteed: lo. het leveren en storten van steen vódr en langs het westeiyk hoofd van de Wester- of Koopmanshaven, het Leuge- naarshoofd en het daartusschen liggend gedeelle zeewering te Vlissingen en het verrichten van bykomende werkzaamheden. Aannemingssom f 20,000. Raming der hoeveelheid 5650 scheepston stortsteen. Hoogste aanbieding was de heer J. W. Roelofs te Papendrechtvoor 5832 scheepston; 2o. het onderhoud van het kanaal door Zuid-Beveland, gedurende de jaren 1911, 1912 en 1913. Raming f 22.500 per jaar. Minste Inschiyver de heer A. van der Straaten Jr. te Hansweerd, voor f 18,350; 3o. het afnemen en gedeelteiyk ver nieuwen van het onder- en het bovendek van de oosteiyke aanlegponton en van de bybehoorende toegangsbrug In de buiten haven van het kanaal door Walcheren met bybehoorende werken. Raming f 9150. Minste Inichryver de heer H. H. Romyn te Middelburg, voor f 8200; 4o. het vernieuwen en onderhouden van Landbouw en Veeteelt. Kerkwerve. Gedurende het najaar 1910 zyn aan de los- en laadplaats verscheept 4 997,489 K O suikerbieten, tegen 4 437,801 K G. In het najaar van 1909. Alweer een flinke vooruitgang. KERKNIEUWS. Burgh. Tot leden van het kiescollege van de Herv. Gem. alhier zyn herkozen de heeren J. Overbeeke, J. Landegent en Th. Boot en gekozen de heer M. Kommer. Beroepen by de Herv. Qem. te Ouwerkerk (Duiveland), de heer J. L. Snethlage, candldaat te Amsterdam. ui. Hy Is gekomen, de onslerfeiyke Sint, en wel in het stille nachteiyke uur, terwyi allen in Zierikzee op één oor In diepe rust lagen, de jeugd liefelijk droomend van banket- en chocoladeletters, van suikerharten en St.-NIcolaasgebak. Hy Is gekomen, gedragen door Yumbo's sierken rug, den reuzen-olifant uit Wilke's circus, en op een muilezel achter hem aan kwam zwarte knecht, met pakken en doozen zwaar betaden. Hy Is gekomen, de goed Sint, den bisschopsmyter op zyn hoofd, en den vergulden staf In zyn rechterhandvol glans en heeriykheid op zyn met sneeuw- wltten baard omiyst gelaat. En hy verscheen ons in den droom en sprak tot ons met verwytenden blik. Wat hebt gy misdaan? Weet gy niet, dat gy In uw revue verzuimd hebt melding te maken van de volgende winkeliers: vooreerst van den heer J. M. V e r b e k t in de Korte St.-janstraat, die opzetteiyk, om my te huldigen, een groote party prachtvol speelgoed voor de goede, op passende kinderen heelt Ingeslagen, en tal van nuttige voorwerpen voor hen, die de kinderschoenen reeds ontwassen zyn, en ten tweede, wat zeer ongalant van u is, van de dames Admiraal, die In die zelfde straat haar winkel hebben, waarin toch tal van zaken voorkomen, die zich uitstekend voor een surprlseop aanstaanden 5 December leenen? En voorts hoe kondt u vergeten den heer J. F. Smits en den heer O. W. Rlsch, die belde manufactuurzaken hebben, waarin het beste en het degeiykst op dat gebied te vinden is; eerstgenoemde in de Korte St.-Jansiraat en laatstgenoemde In de St.-Domusslraat. Is In die straat ook niet de speelgoedwinkel van den heer L Verhage? Hoe groot Is uw nalatigheid? Zoo hebt u ook niet genoemd den heer D. Pad mos in de St.-Domusstraat, een algemeen bekend winkelier In hulshoudeiyke gereed schappen en mej. Dlna Beutels In de Postslraat, die een speclalitelte Is in tricot-goederen. Herstel daarom, snoodaard, spoedig al deze verzuimen door hun adressen wyd en zyd bekend te maken, en den lof van hun voortreffeiyke waren openiyk te ver kondigen. En nu heb Ik nog met u een ander appeltje te schillen, jammerklachten zyn tot mijn ooren doorgedrongen, dat gij uw trouwe lezers en lezeressen dikwerf 's avonds laat smachten naar de jongste gebeurte nissen. Te laat, ja veel te laat toch ver- schynt menigmaal uw krant. Soms heeft de klok reeds tien geslagen, voordat uw bode van het nieuws aan de deuren der woningen aanklopt. En dan wordt vaak

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1