Maandag 28 November 1910. (25 ierikzeesche Courant), Tweede Blad. Veemarkt te Zierikzee NIEUWSTIJ0IN8EN. r»iscB s. MRIKZEËSCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No. 9010 Uitgevar-Hoofdredaoteuri A. FRAKMEI.. Redacteur» I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlQk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De GEMEENTE ONTVANGER van Ziebikzee verzoekt dringend aanzuivering van den Hoofde- lijken Omslag enz., nog in deze maand. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s. op de Schuithaven. AMERIKA. Te New-York Is een oplichterij ontdekt ernstiger dan sinds jaren Is voorgekomen. Er waren n.t. bij de justitie honderden klachten ingekomen tegen de gebroeders Burr, waarin deze beschuldigd werden aan deelhouders door onware mededeelingen omtrent de 30 maatschappijen, die zij be heerden, zink-, koper-, goudmijnen, petro- leumbronnen enz. en die een kapitaal van 5 millloen doll, heeten te vertegenwoordigen, het geld uit den zak te hebben geklopt. Uit het op last der^regeerlng ingestelde onderzoek Is gebleken, dat een groot ge deelte dezer maatschappijen slechts beston den in de verbeelding der directeuren, en dat de andere reeds lang gefailleerd waren ol opgehouden hadden te bestaan. Het geheele bedrag, waarvoor de gebr. Burr de goedgeloovlgen hebben opgelicht, moet de kleinigheid van 50 millloen dollar bedragen. De gebroeders Burr kunnen nu achter slot en grendel nadenken over het wissel vallige van een zwendelaarsbeslaan. Een zekere John Diletla en 'n vrouw, Idalla de Miilmelster, zijn dezer dagen in Philadelphia In hechtenis genomen en worden beschuldigd van diefstal en beroovlng. Nadat op hen jacht ge maakt was door Europa, Zuid- en Noord- Amerlka, heeft men hen eindelijk te Phila delphia gepakt. De politie verklaart, dat het paar een ontzettend aantal misdaden op hun geweien heefl, en Koningin Wllhel- mlna van Nederland, president Falllères en laltoozc eerste families van Europa tot hun slachtoffers behooren. In het tuchthuis te Charlestown, Massachusetts, zit een man nu al sinds 36 jaren In eenzaamheid gevangen. Hij heeft redert zijn 14a jaar geen menscheiyk aangezicht aanschouwd dan dat van den cipier, die tweemaal per dag zijn voedsel door de deur der enge cel schuift. Die gevangene, Jesse Pom er; y, kwam daar als knaap van 14 jaren. Hij stond In 1874 terecht wegens een reeks afschuwe lijke mishandelingen van kleine meisjes en jongens tengevolge waarvan een knaapje was gestorven en wegens het ver moorden van een 8-jar!g meisje, welks lyk hij In den keider van het huls zijner moeder begroef. Een aantal verzoekschriften drongen er op aan, dat hij ter dood ge bracht zou worden. Maar hij werd veroor deeld tot levenslange tuchthuisstraf, met de verzwarende bepaling dat hl] anders dan de andere gevangenen geen menschelljk aangezicht zou mogen zien, behalve dat van den cipier. Pomerry, die ondanks de vreeselijkc straf die hij ondergaat, gezond en sterk is en die zich in de gevangenis door allerlei studie zeer ontwikkeld heeft, diende al herhaaldelijk een verzoek om gratie In, maar altijd te vergeefs. Hij heeft nu echter opnieuw een ver zoekschrift om gratie opgesteld, waarin hijop juridische gronden tracht te be wijzen, dat bij zijn proces Inbreuk Is gemaakt op zijn rechten. Newark (New-Yersey), 26 Nov. Heden brak een geweldige brand uit in een papleren-zakken-fabrlek. Een 50-tal jonge vrouwen, werkzaam op de fabriek, werden op de bovenste ver dieping door de vlammen Ingesloten. Er brak een paniek uit en velen sprongen met noodlottig gevolg uit de vensters. Toen de meisjes uit de ramen begonnen te springen hielden de brandweermannen de sprlngzellen op, maar de paniek was zóó groot, dat slechts ongeveer een derde van de meisjes, die-den sprong waagden, konden worden opgevangen. Het aantal slachtoffers bedraagt 35 a 40. De brand Is ontstaan door een gas-ontplolfing. Toen de brandweer de ruïne onderzocht,' vond zl] een aantal vrouwen en meisjes, die hun dood in de vlammen hadden gevonden, doordat zij zich vóór het raam nabij den brandladder hadden verdrongen. ENGELAND. Ze zijn weer te keer gegaan, de kies rechtvrouwen in Londen! 'tWas er, naar het wachtwoordditmaal om te doen om gearresteerd te worden, en daarvoor maakten de dames zooveel lawaai ais ze maar kon den. Een correspondent schrijft, dat het gevecht van de juffers met de politie zes uur duurde, en dat 't veel geleek op een strijd tusschen katten en leeuwen. De straat was bestrooid met gescheurde ba nieren en overblijfselen van wat eens hoeden geweest waren. „Ik heb nog nimmer zulke afkeerwekkende tooneelen bijgewoond", schrijft deze correspondent. „Knappe jonge dames, mei losgeraakt haar en gescheurde kleeren, wierpen zich zonder verpoozen op de politle-agenten, teneinde gearresteerd te worden. De politie trad met wonder baarlijk geduld op er arresteerde slechts een 80-tal dames, ofschoon er honderden smeekten, om toch maar te worden gevangen genomen En deze overspannen menschen vragen kiesrecht. Een-en-twlntlg stemrechtvrouwen, die Donderdagavond In hechtenis werden genomen, stonden Vrijdagmorgen In Bow- street terecht. De eerste was beschuldigd van steenen te hebben geworpen door de vensterruiten van het ministerie van blnnenlandsche zaken. Zij antwoordde den rechter, dat zij dit gedaan had als protest tegen de regeering. De rechter zelde„gij vrouwen zfjt menigmaal met buitengewone zachtheid behandeld; maar nu veroordeel Ik u tot twee maanden gevangenisstraf". Een jonge vrouw van 22 jaren zei, dat zij glasruiten van het ministerie had In gegooid, omdat zij bij haar moeder wilde zijn. die Vrijdag tot 2 weken gevangenis straf was veroordeeld. De rechter veroor deelde haar tot één maand gevangenisstraf. De anderen kregen dergelijke straffen, behalve in twee of drie gevallen, waarin de beschuldigden tot een boete of bij nlet- betalen daarvan tot twee weken gevangenis straf werden veroordeeld. FRANKRIJK. Ei begint zich licht te verspreiden over de beweegredenen, die kapitein Meynier er toe gebracht hebben, zijn verloofde, baronnea d'AmbricouH, van hef leven te berooven. Men staat nier niet, zooals men eerst meende, voor een psychologisch raadsel, maar voor een eenvoudlgen roof moord. Naar mevrouw Olivier, schoonmoeder van de baronnes, aan den rechter van Instructie meedeelde, moest mevrouw d'Am- brlcourt, op den dag, dat de moord ge pleegd werd,'een, som van 12,000 francs Incasseeren. Meynier verkeerde in de meening, ;dat zijn verloofde dit bedrag bij zich had; toen zij des middags In zijn hotel kwam, pleegde hij den aanslag, om zich van deze som meester te maken. De kapitein blijft nog altijd onvindbaar, hoewel het zeker Is, dat hij zich verschei dene dagen na den moord nog te Parijs bevond en zelfs publ!eke>ermake!ijkheden bezocht. De stad Parijs, die anders hare goed- betatende transatlantische gasten met het gelaat eener glimlachende hotelhoudster begroet, wordt thans In den antieken zin van het woord bezocht door een weinig welkomen zwerm Yankees. De duizend wakkere matrozen van het te Cherbourg voor ankerjiggende Ameri- kaansche eskader, die een verlof naar de lichtstad gekregen hebben, meenen daar In veroverd land te zijn en toornen hun overwinnaars-vreugde maar zeer weinig In. Overal ontmoet men de breedbeenlg heenstappende of als zeilschepen in den stotm zwaaiende gestalten der blauw- jakken, met name op plaatsen van lawaaiige pret, op Monlmartre, die zij voortdurend bezet houden. De music halls, rol- schaatsenbanen en bars maken schitterende zaken, maar menigmaal ook Is het met Uncle Sam slecht kersen eten, vooral als hij meent in den nek te zijn gezien. Menig groot restaurant op Monlmartre draagt de duurzame sporen van het Amerl- kaansche bezoek. In één van die Inrich tingen vielen alle ruiten ten offer aan een eieren-bombardement, dat door de Amerl- kaansche Jantjes tegen de kasjuffrouw en de kellners werd gericht. Maar één troepje matrozen Is het heel leeltjk gegaan: die wilden zich des nachts op een paar negers wreken voor Jeffries' nederlaag. Ongelukkigerwijze hadden zij de neger-boxers van het winlervelodroom getrcffen, en kwamen zy er maar juist met ongebroken beenen en zeer blauwe oogen af. BELGIË. De diefstal bij de Nationale Bank. Onlangs maakten wij melding van een even geheimzlnnlgen als sluwen diefstal te Brussel, ten nadeele der Belgische Nationale Bank gepleegd. De dieven hadden de directie der bank verscheidene malen gewaarschuwd en dreven hun stoutmoedigheid zóó ver, dat zij zelfs de wijze aankondigden, waarop de diefstal zou plaats hebben. Thans is de Belgische politie de daders op het spoor. Het geval la echter nog Ingewikkelder dan men aanvankelijk ver moedde. Wij ontleenen aan het H. van Antw. de volgende blzonderheden: Sedert lang was de hoofdlrelnwachter X. van plan een slag van dien aard te slaan. HIJ wist, dat de Nationale Bank dikwijls groote sommen verzond, en nam dus zijn maatregelen. Het was Xdie den zak deed ver vaardigen en ook de loodjes. Ook zorgde hij voor het witte papier, dat de bank briefjes moest vervangen. X zou zich hebben verstaan met den hoofdtrelnwachter Y. en den wachter Z. van den trein, die Dinsdag 25 October van Brussel-Noord naar den Ouden God reed. In een waggon van dien trein werden de bewuste 100,000 fr. verzonden. Een vierde persoon had ook In den trein plaats genomen. Deze reiziger had een koffer doen Inschrijven, welke eveneens In den waggon werd geplaatst. Deze koffer bevatte den zak, het witte papier, de loodjes, de koordjes, kortom al wat noodig was tot vervanging van den zak met de 5000 bankbiljetten. Toen die reiziger, aan de statie van Ouden God gekomen, zijn koffer terugvroeg, was de zak met bankbriefjes er In en de zak met witte, paplerkens reed naar de bank te Boom. Dinsdagavond 1.1. had de juwelier D., van Schaarbeek, die beschuldigd was van medeplichtigheid aan den diefstal, aan den rechter Bilaut bekend gemaakt, dat het voor rekening van den trelnoverste X. was, dat hij de nijptang, vervaardigd door de graveurs D. en N., had doen maken. Dit had tot gevolg, dat X. en twee trein wachters, die In den trein waren, waarop de 100.0C0 frs. der Nationale Bank zich bevonden, werden aangehouden. Doch hiermee Is de zaak nog niet uit. Terwyi het parket de zaak der 100.000 frs. onderzocht, hield de politie de famlllën der twee aangehouden graveurs In 't oog, en zoo merkte 2lj, dat de zoon van N., een 25-jarige jongen, Léon genaamd, pakken uit zijn woning wegdroeg en ze naar 't huls van een vriend bracht, zekeren D. O., een automobielgeleider. Kort nadien werden diezelfde pakken terug naar ztyn woning gebracht. En daar kwam de politie nu een onderzoek doen. Toen kwam aan het licht, dat Léon In een kamer een werkhuis had Ingericht tot vervaardiging van valsche munt. De ge heimzinnige pakken werden gevonden; zl) bevatten prachtig gegraveerde matrijzen voor stukken van 1 fr., met de beeltenis van Leopold II, jaartal 1909, en van Fransche stukken van 50 centlmen, jaartal 1908 De met deze matrijzen vervaardigde munten waren goed nagemaakt In zilver van geringe hoedanigheid en geslagen op een pers, geiyk men ze aan de munt gebruikt. Drie vrienden van den valschmunter zorgden voor de uitgifte der valsche munt stukken. De nagemaakte stukken zijn slechts met de grootste moeite van echte te onderschelden. Men begrijpt, dat deze laatste ontdekking niet In staat Is, om de zaak te vereen voudigen; Integendeel, het parket, dat aan de kwestie van 100,000 frs. reeds de handen vol heefl, ziet nu met de zaak der valsch- munteilj zijn taak merkelijk verzwaren. Te Antwerpen zal, voornamelijk ter ontlasting van het drukke verkeer aan het door VII. Wanneer een en ander van de Zeeuwsche vlsscherljen ten beste gegeven wordt, zooals reeds In eenige vorige artikels geschiedde, dan behoort men ook eenlg Inzicht te verschaffen in de wijze, waarop die vlsscherljen verdeeld worden, hoe ze bestuurd, hoe er toezicht op wordt ge houden, enz. Vóór we dus verder gaan met de verschillende takken van het bedrijf nader te beschrijven, meenden wij onze lezers, die er belang In stellen, werkelijk geen ondienst te bewijzen door eerst een en ander toe te lichten. De Schelde en Zeeuwsche Stroomen, zooals nu eenmaal de aangenomen naam Is voor de verschillende wateren, worden, wat de vlsscherljen aangaat, In vier ver schillende districten verdeeld, en wel: 1°. de Wester-Schelde met invloeiende stroomen of wateren; 2". de Iersche en Bergschebank, begrensd ten Westen door de lijn van Gorlshoek op lersekendam en de Eendracht tot Tholen, genaamd het district Ooster-Schelde (Oostelijk deel); 3". de Ooster-Schelde, ten Westen van de lijn Gorlshoek—lersekendam met Zand- kreek en Veergat. De Roompot zonder het Keeten en zonder de perceelen onder Stavenlsse en onder Ouwerkerk, genaamd het district Zierikzee; 4°. het Keeten met de perceelen onder Stavenlsse en onder Ouwerkerk, de Een dracht tot Tholen, de Mosselkreek, de Krabbekreek en de Orevellngen tot aan zee, genaamd het district Brulnlsse. Het bestuur der vlsscherljen bestaat, behalve uit een voorzitter en een secretaris penningmeester, uit een viertal leden; de voorzitter Is sedert 1894 de heer mr. A. J. F. Fokker, en de secretaris-penningmeester dr. F. Leo de Leeuw; de eerste Is lid voor het district Schouwen en Duiveland; voor Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland voor Zeeland bezuiden de Wester-Schelde voor de gemeenten In Noord-Brabant, grenzende aan de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, Tholen en St.-Phlllpsland, en voor Ooeree en Ovetflakkee Is telkens een lid aangewezen, die de belangen der vlsscherlj in onze Zeeuwsche wateren moet behartigen en dit blijkbaar ook doet op een wijze, die voor alle wei denkenden boven alle lof verheven is. Ontevreden menschen vindt men overal. Zouden er onder de visschers zulke personen niet gevonden worden We hoorden wel eens beweren, méér dan onder vele andere categorlën van menschen, maar dat zal wel laster zijn; we hoorden ook wel eens van de visschers zeggen: „ruwe bolster, blanke pit"; niet zelden door het wufte, woeste element, waarop zij dagelijks verkeeren, misschien wat ruw, maar onder het baaien hemd klopt een hart van goud, dat, wanneer de nood voor anderen dringt, tot uiting komt; twee tegenstrijdige verklaringen. De waar heid in het midden? Goede en kwade eigenschappen, zooals bijna overal Hier wat meer verfijnd, daar wat ruwer? Het zijn maar vragen, die leder kan beant woorden naar zijn ervaring. Wij voor ons zagen in sommige vlsschersplaatsen gaarne wat minder ruwheid, vooral onder de jeugdige visschers, maar erkennen tevens gaarne vaak visschers ontmoet te hebben, die zouden kunnen dienen als typen van de oude Zeeuwsche spreuk: „Ooed rond, goed Zeeuwsch", een eigenschap, die werkelijk den visschers wel ten goede mag aangerekend worden. Overigens willen we In onze artikelen gaarne alles ver mijden, dat aanleiding kan geven tot kritiek en zouden niet willen beginnen aan een polemiek met een pessimist, die de visschers ruw heet; een optimist, die de visschers tot heilige boonijes wil verklaren. Oenoeg zij hel, dat in het bedrijf ook vaak kwade praktijken voorkomen; we hebben de zittingen van onze kanton gerechten maar eens na te zien, om duidelijk sprekende voorbeelden te hooren van lui, die vlsschen zonder consent, die vlsschen met verboden tuig, die onder- maatsche visch aan boord hebben, die vlsschen zonder vergunning van pachter of concessionaris, dus op verboden terrein, die zeesterren over boord werpen in ons artikel over die lastige dieren wezen wij reeds eenlgszlns uitvoerig op dit euvel die de verpachtlngsvoorwaarden niet nakomen, die enz., enz., genoeg voorbeelden reeds, dat toezicht te water, even goed als te land, hoogst gewenscht, ja, hoogst noodzakelijk Is. Wat tusschen dat alles wel eenlgszlns zonderling klinkt Elk jaar hoort men uit de visscherjj- verslagen, dat er veel te geringe straffen door de meeste kantonrechters worden uitgesproken voor het plegen van boven genoemde overtredingen ol strafbare feiten de straf door verscheidene dezer kanton rechters opgelegd, laat dikwijls na de betaling der boete aan de overtreders nog een verdienste uit de overtreding over, zoodat een bekeuring niets afichrlkwekkends heeft. Moeilijk te constateeren feiten, als botsteken, wordt niet zelden gestraft met een boete van f 1en over dat botsteken zullen wij het later nog wel eens hebben. Hoe komen die overtredingen aan het licht? Daar Is spoedig antwoord opgegeven; naast het bestuur hierboven vermeld, zijn door de regeering een schaar van ambte naren aangewezen, die met het toezicht zijn belast en bij de visschers bekend zijn als de visscher ij-politie, natuurlijk by hen, die Iets op het geweien hebben, minder in aanzien, maar by hen, die hun eigen dommen gaarne beschermd zien en de algemeene veiligheid In de Zeeuwsche Stroomen ten zeerste waardeeren, op de rechte waarde geschat. Die beambten zyn allen gestationneerd op verschillende plaatsen, die geschikt gelegen zyn om uit te varen voor regelmatig verdeeld toezicht; zy hebben naluuriyk hun standplaats op een vaartuig. De gemeenten waar deze vaartuigen uitvaren zyn Zierikzee. Hans- weert, Tholen, Terneuzen, Veere, lerseke en Brulnlsse; behalve één stoomschip, zyn er een elftal botters en hoogaarsen; hel stoomschip heeft men den naam gegeven van „Sphlnx"; de andere zyn alle vogel namen, als. „Havik", „Ibis", „Albatros", „Arend", „Zwaluw", „Gier", „Valk", „Sperwet", „Meeuw", „Raaf" en „Ekster". Op deze schepen komen róór opzieners le, 2e en 3e klasse, welker jaarwedden respectleveiyk bedragen 1200 gulden, 1080 gulden en 960 guldenverder schippers le, 2e en 3e klasse, met jaarwedden ad 900 gulden, 804 gulden en 708 gulden; knechts le en 2e klasse 624 gulden en 572 gulden, terwijl de machinist 1080 gulden, de stoker 650 gulden heeft. Boven dien zyn er ook wel eens tijdelijke knechts die 9 gulden per week ontvangen en jongens die een weekgeld krijgen van 6 gulden. Naar anciënniteit en bekwaamheid kur.nen deze beambten natuuriykopkllmmen. Behalve de opzieners enz. op de gemelde vaartuigen zyn er ook nog een aantal personen aan den wal, die belast zyn met toezicht op de vlsscheryen van den wal uit; o. m. vier ryksveldwachtersterwyi ook nog een aantal beambten als buiten gewone opzieners dienst doen aan den wal. Ook zyn er nog controleurs; deze zyn nog niet zoo heel lang aangesteld. Deze aanstelling staat in verband met de Invoering der certificaten van onbesmet heid voor oesters en mossels. Het een en ander zal later wel over deze certificaten, die een belangryke factor zyn geworden in den schelpdieren-handel, nader worden medegedeeld. Het toezicht op de naleving der voorschriften maakte het aanstellen van dergeiyke controleurs wenscheiyk; waar dit voorheen eenige jaren lang was opgedragen aan de beambten op de vaar tuigen van de vlsschery-polltle, die dan daarvoor aan den wal de putten en ver zendingen nu en dan controleerden, meende het bestuur het noodig vasle personen aan te wijzen, die uitsluitend opgedragen werd de controle op hen, die volgens certificaat leveren, en die daarnaast toezien op de zuiverheid en reinheid van een en ander in het bedrijf en op de naleving der bestaande gemeente-verordeningen In zake de putten enz. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 4