Maandag 28 November 1910. BL00KERS CACAO (Z ierikzeesohe Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVING. Uit Stad en Provincie. DAALDERS St.-Nicolaas. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAO verschat, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67»te JAARGANG. No. 9010. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 30 November e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: Beëediglng en installatie van het verkozen raadslid, den heer P. J. Boone. Drie brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten: tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht aan C. de Broekert; tot onderhandsche verpachting van gemeente grond voor gebruik als standplaats voor eene stoomcarrousel op de kermis voor de jaren 1911, 1912 en 1913, en tot het opnemen van tQdclQk kasgeld in 1911. Brief van Gedep. Staten, houdende kennisgeving, dat berust wordt in het aan het Burgerlijk Arm bestuur voor 1911 verleend subsidie. Brief van den heer jhr. R. R. L. de Muralt, houdende bericht, dat hij zijn ontslag neemt als lid der Raadscommissie voor de Fabricage. Verslag der commissie benoemd tot onderzoek der rekening van het Burger-Weeshuls over 1909. Brief van het bestuur van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren, in zake de zekerheidsstelling van den gemeente-ontvanger, in verband met de gemeente-borgtochtenwet. Mededeeling van de opneming der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger. Voorstellen van Burgem. en Wetb.: tot het verleenen van afschr|ving van hoofde- Hjken omslag; tot al- en overschr|ving van begrootingsposten, dienst 1910, en tot het beleggen der koopsommen, voortvloeiende uit den verkoop van het voormalige woonhuis voor het hoofd van school A en van de Am bachtsheerlijkheden „Rengerskerke en Zuidland" in Inschrijvingen op het Grootboek der 2'/2 pCt. Nat. Schuld en tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1910, In verband hiermede. Adres van het bestuur der Federatie van de afdeelingen op Schouwen—Duiveland van den Bond voor Staatspensionneering, houdende ver zoek adhae8le te willen schenken aan het door hem ingediend adres aan H. M. de Koningin, in zake Staatspensionneering, met voorstel van Burgem. en Weth. Voorstellen van Burgem. en Weth.: in zake het vaststellen eener Verordening, als bedoeld bij art. 114Ws der Gemeentewet; in zake de suatle aan den Grachtweg bQ den Kadeweg, en tot nadere aanstelling van onderwijzend perso neel aan de Avondschool voor Vakonderwijs. Voorstel van de Commissie voor de Straf verordeningen, in zake het rflden met motorrijwielen en voertuigen. Behandeling der Concept-Verordeningen: 1°. op den handel en verkoop van melk, en 2". tot wering en beteugeling van besmetteiqke ziekten bfl schoolkinderen. Benoeming van een lid in de Commissie voor de Fabricage voor 1910. Voordracht van Burgem. en Weth. ter be noeming van eene onderwijzeres aan school B. Benoeming van leden in de vaste Raads- commlssiën voor 1911. Aanbeveling ter voorziening in vacatures, te ontstaan door periodieke aftreding op den 1 januari 1911: bij de Commissie van toezicht op het Middel baar Onderwfls; bij de Plaatselijke Schoolcommissie; bij het Burgerlijk Armbestuur, en bij het Burger-Weeshuis. Enz. Zierikzee, den 26 November 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Zlcrik7.ee. De oudste Ingezetene dezer gemeente, de wed. W. Verbeek, geb. Van der jagt, Is In den ouderdom van 97 jaar overleden. Het circus Wllke kwam Donderdag avond hier met een stoomboot aan. Bij de aankomst en den tocht door de stad was een onafzienbare volksmenigte op de been, voornamelijk om den kolossalen olifant te zien. Of deze zich hier wel zoo behageiyk zal gevoelen als In de tropen, betwijfelen wij. Vrijdagavond werd In de vrij goed bezette Concertzaal, die als circus was Ingericht, de eerste voorstelling gegeven, die veel te zien gaf. Niet minder dan twintig nummers stonden op het programma, dat goed, vlug en lot aller tevredenheid werd afgewerkt. Men bewonderde het mooie paardrijden, was verstomd als het ware over de dressuur der paarden, lachte om de clowns, amuseerde zich om de aardige toeren der hondjes en stond by het zien van hetgeen de kolossus van een olifant op bevel van een meisje deed, verwonderd over het geestelijk overwicht KOFFIE is duurder geworden, doch kost nog steeds 1.50 per bus van 1 Kilo (z Pond). Kleinere bussen naar verhouding. van den menich over het zoo steikere dier. - Men keerde van dc voorstelling vol daan huiswaarts. Zaterdagmiddag was de kindervoor stelling, en Zaterdag- en Zondagavond de voorstelling voor de groote menschen, druk bezocht. De Vereenlglng .Nationale Blinden zorg", onder beschermheerschap van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, zal een nationale verloting organlseeren, waarvan de geheele netto-opbrengst bestemd Is om de stichting .Te Huis" voor alleenstaande blinden boven de 18 jaar en van alle ge zindten, In staat te stellen binnenkort met den bouw van dat Te Huls, op haar ter rein te Wolfheze te doen aanvangen. Wie dit goede doel wenscht te steunen, kocpe een lot, waarde slechts 25 cent. Ook kan men de zaak dienen door loten te helpen plaatsen. Aan de Herv. Oemeente te Middelburg Is voor haar Diaconie f 2000 gelegateerd door wijlen mej. P. S. v. d. Thoorn. Behalve aan de diaconie heeft mej. P. S. v. d. Thoorn o. m. gelegateerd aan de blzondere school op het Molenwater te Middelburg f 2000 en aan de Zeeuwsche Hervormde Diaconessen-inrichting f 200, een en ander vrij van successierechten. Tot opzichter van den Rijkswaler- staal te Moerdijk Is benoemd de heer K. Visser uit Hansweert, ter vervanging van den heer C. v. d. Veth, die naar Den Helder is verplaatst. Door Qedeputeerde Staten is Vrijdag benoemd tot opzichter bij den Provincialen waterstaat, standplaats Coiynsplaat, de heer P. de Regt, thans bureel-ambtenaar te Middelburg en tot bureel-ambtenaar der 2de klasse te Middelburg de heer J. J. Dronkers te Colijnsplaat, alsmede de heer P. P. Paul te Neuzen, ter standplaats Neuzen. Noordgouwe. Tot adjunct-directrice van het Ziekenhuis alhier Is benoemd Zuster Lokker van Rotterdam. Met 1 Februari 1911 zal de benoemde In functie treden. Bruinisse. De vorige week Is alhier aangebracht een groot vat, waarschijnlijk palmvet bevattende. Het woog ongeveer 1000 K.O. en werd onder Brouwershaven door een schipper uit deze gemeente op- gevlscht. Terneuzen, 26 Nov. In de Donderdag gehouden raadszitting werd medegedeeld, dat door den minister van Financien afwij zend Is beschikt op een verzoek om een deel der voormalige vestlnggronden ter beschikking van de gemeente te stellen voor aschvaalt. Door mej. C. Bruggeman te Rotterdam Is bedankt voor de benoeming tot gemeente vroedvrouw, op grond van te laag salaris en onzekerheid van te verkrijgen praktyk. Ingekomen was een verzoek van 250 werklieden, gesteund door 140 nering doenden, om pogingen aan te wenden dat grondwerken, die te Neuzen 't volgend jaar naar verluidt zullen worden uitgevoerd, reeds dezen winter bij wijze van werk verschaffing van gemeentewege zouden kunnen geschieden. De voorzitter deelde mede, dat volgens Informatie officieel bedoelde werken nog niet vaststaan. Besloten werd voor deze zaak een commissie af te vaardigen naar den Minister van Financiën en voorts den Minister van Waterstaat met den inhoud der requeaten In kennis te stellen en hem te verzoeken den aanleg der In uitzicht gestelde havenwerken zooveel mogeiyk te bespoedigen, daar uitvoering daarvan kan meewerken aan voorkoming van werke loosheid. Een voorstel tot het opnemen van bepa lingen In de polltle-verordenlng, waarbij verstoring van het net der electrische ecntrale strafbaar wordt gesteld, werd aan gehouden. Naar aanleiding van opmerkingen van Oedep. Stalen werd de bouwverordening gewijzigd en opnieuw vastgesteld. Tot onderwijzer by het herhallngs-onder- wljs voor meisjes werd benoemd de heer Jan de Jonge. Het kohier der schoolgelden voor het vierde kwartaal werd vastgesteld op f 974,251. In verbar.d met het raadsbesluit van 11 Aug. 1.1, waarbij In beginsel Is besloten lot het oprichten eener H. B. S. met drie jarigen cursus, werd door den heer Drost voorgesteld Burgem. en Weth. uit te noo- dlgen ten spoedigste gedérailleerde plannen voor dusdanige inrichting gemakkelijk om te bouwen In een voor 5-jarlgen cursus In te dienen en daarom een crediet van f 150 toe te staan, met het Domein te onderhandelen voor het verkrijgen van een geschikt terrein en aan de Provinciale Staten een verzoek te doen om subsidie Werd bet besluit van 11 Aug. 1.1. met algemeene stemmen genomen, dit voorstel werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen, zuiver links tegen rechts. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Sirjansland, 28 Nov. Zaterdag 1.1. werd door de dorpsvereenlglng „Ons Belang" alhier, aanbesteed de levering van kunst mest. Hiervoor was ingeschreven door de Maatschappij tot verkoop van hulpmest stoffen te Dordt: voor^uper f 2,40; voor kaïnict f 2,15; voor slakkenmeel f 2 32. J. W. Verstraate alhier, voor super f 2,37 voor kaïniet f 2,10. Dordtsche Kunstmeslmaatschapplj te Dordt: voor super f 2,41voo kaïniet f 2,14; voor slakkenmeel f 2,32. P. J. van Aardenne, Dordl: voor super f 2,48; voor kaï'.iet f 2.15; voor slakken- mee! f 2.38 Internationale Superphosphaatwerken te Zwljndrecht: voor super f 2,44. Slakkenmeel gegund bij loting aan de Maatschappij tot verkoop van hulpmest- stcffin te Dordl. Super en kaïilet aan J. W. Verstraate alhier. RECHTSZAKEN. Vrijdag Is weer op vrije voelen gesteld J. de R., geboren te Ossenlsse, wonende Ie Stoppeldijk, verdacht van poging tot doodslag op den vader van zyn beminde, die weigerde toestemming te geven tot een verloving. Het gerechtshof te 's-Oravenhage heeft Zaterdag vernietigd het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij C. D. was vrijgesproken, ter zake van diefstal van effecten uit 'n woning aan den Hofdijk te Rotterdam, en den beklaagde ter zake van dit feit veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. (Ter zake van andere feiten heelt deze beklaagde reeds tien jaren gevangenisstraf te ondergaan, zoodat het Hof thans niet meer dan 8 maanden straf kon opleggen). Het Hol heeft mede vernietigd het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij J. F. M., landbouwer te Honténlsse, wegens zware mishandeling was veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Opnieuw rechtdoende heeft het Hof hem veroordeeld tot vflf jaar gevangenisstraf. Door Imkje Beetsma Is appèl aan geteekend tegen het vonnis van de Amster damsche rechtbank, die haar wegens moord op mevr. Wynia veroordeelde lot 15 jaar. gevangenisstraf. KERKNIEUWS. Renesse. In een Vrfldagavond gehouden vergadering zijn tot leden van het Kies college ter beroeping van predikanten bij de Ned. Herv. Kerk herkozen de heeren M. N. Leeuwe, H. Qllljamse en A. Blom, terwijl als leden van het Kiescollege ter benoeming van ouderlingen en diakenen herkozen zijn de heeren M. de Roo en R. Steur Krz. en gekozen de heer T. Ros molen (vacature F. D. A. Baron van Boetzelaer). Bruinisse. Zondagavond nam ds. De Jager, predikant by de Qereformeerde Kerk alhier, afscheid van zyn gemeente. Hy deed dit met een rede naar aanleiding van Habakuk 3, vers 2, het middengedeelte. De overgroole menigte, die het ruime kerkgebouw geheel vulde, luisterde met groote aandacht naar de degeiyke rede van den scheldenden leeraar. Aan het slot zijner toespraak richtte hy harteiyke woorden tot den kerkeraad, den heer burgemeester, het hoofd der blzondere school en den predikant der Ned. Herv. Kerk, die de plechtigheid bywoonde. Namens den kerkeraad dankte de heer Bastmryer ds. De Jager voor wat deze gedurende zijn zevenjarig verblijf voor de gemeente had gedaan en verzocht de gemeente haren leeraar toe te zingen pa. 121, vers 4. Ook ds. Waardenburg sprak den vertrekkenden collega toe en wenschte hem In zyn nieuwe gemeente Oods besten zegen toe. Ds. De Jager was hier algemeen geacht en gezien, wat ook wel daaruit bleek, dat onder zijn toehoorders zich nu zeer velen van andere kerkgenootschappen bevonden. Predikbeurten te Burgh. Woensdagavond 7 uur: Ds. v. d. Linde, Bybellezlng. O N D E R W IJ S. Dinteloord, 27 Nov. Bij het Donderdag j 1. te 's-Oravenhage gehouden examen M. O. schoonschryven (N.) slaagde onze dorps genoot, de heer A. van Nieuwenhuyzen Az„ thans onderwyzer te Rotterdam. Aan welke bewoners van Schouwen— Duiveland zyn de galanteriewinkel en het meubelmagazyn van den heer Frans P I a u m op den hoek van de Poststraat onbekend? Wie heeft er niet eens Iets gekocht, hetzij voor een verjaringsgeschenk, huweiykscadeau of St.-NIcolaasssurprlse? Komt men met zyn kinderen in den winkel, dan zyn deze met geen stok er uit weg te slaan. Zy hebben geen oogen genoeg om al het fraais te bewonderen, dat zy op het gebied van speelgoed en diverse spelen opmerken. De luchtschepen, en de vliegmachines trokken al bizonder hun aandacht, terwyi moeder de vrouw haar oogen laat gaan over de Japansche en Delftsche vazen, de palissanderhouten werk- en naaldoozen, over de spiegels, schilderyen, hanglampen en de mahonie houten meubelen. Van meubelen gesproken, algemeen bekend Is het meubelmagazyn van de heeren Zevenboom Zoon op de Oude Haven, dat by den eersten oog opslag om zyn moderne Inrichting een goed figuur maakt. De heeren streven er naar het nieuwste op hun gebied zooveel mogeiyk In voorraad te hebben. Men vindt er dan ook porte-manteaux van eikenhout, bureau-mlnlstres, Amerlkaansche bureaux, bureaustoelen, boekenkasten, en geheele salon-ameublementen en style. In dezelfde branche vindt men te dezer stede nog de heeren Oebroeders Lokker in dc Nleuwstraat. Het vorig jaar hebben wy reeds een opsomming gegeven van de verschillende soorten tafels, die zy steeds in verschillende hout soorten In voorraad hebben, zoodat wij daarop dit jaar niet behoeven terug te komen. Zy kunnen u echter niet alleen van tafels en stoelen ruimschoots voorzien, maar zy zyn ook in staat uw geheele huis te meublleeren, uw gang of trap te voor zien van loopers, en uw kamers van zeilen of kleeden. En met welk nuttiger geschenk kan een man zijn vrouw op St.-NIcolaas aangenamer verrassen, dan met zoo Iets? In geiyken geest sprak tot ons de vertegen woordlger van de firma Joh. Ochtman op de Appelmarkt alhier, die aldaar een manufacturenzaak heeft. Hy was van ge voelen en dit beaamden wij van ganscher harle dat men In dezen tyd van het jaar meer heeft aan een wollen deken, aan een pak krlmpvrye onder goederen, of aan een paar gevoerde hand schoenen, dan aan een plelzierrelsje naar de Mookerhelde, dat ons nu Juist ook niet toelachte. wy hebben bij een vroegere gelegen heid eens gezegd, dat wy hier in Zierikzee dik in de Ochtmans zitten. Zy zyn er sedeit niet op achteruitgegaan, maar wel In aantal gegroeid. En allen hebben hun zaken op de Appelmarkt gevestigd. Daar woont vooreerst de heer R. W. J. Ocht man, die er wel geen toko op nahoudt, maar toch een groote verscheidenheid van artikelen ten behoeve van zyn cllënteele, voor wie hy alles over heeft. Hy Is een specialiteit In prentbriefkaarten en foto toestellen, en verkoopt ook speelgoed, puike eau-de-cologne, albums, zeep, fyn wit en gekleurd postpapier, met en zonder naam, enz. Zyn naamgenoot, de heer D. Ochtman, heeft zich toegelegd op het bedden- en gordynenvak, en op tapyten, karpetten, kleeden voor de lafel en den vloer, en op al wat daarmede annex is. Wie nu iemand op St.-NIcolaas een practisch cadeau wil geven, bezoeke het magazyn van den heer D. Ochtman, en hy zzl allicht Iets van zyn gading vinden. De heer B. H. W. B. Rombouts, coiffeur oftewel ook haarkapper op het Havenplein, heeft een circulaire verspreid, waarin hij ter gelegenheid van het aan staand St.-Nlcolaasfeest een overzicht geeft van de by hem steeds voorhanden zynde artikelen, waaronder er vele zyn, die by uitstek geschikt zyn voor St.-Nlco- laas-cadeau, zooals eau-de-cologne In luxe verpakking, fyn verpakte toiletzeep, zak en reis-nécessaires, toiletgarnituur, enz. Mej, T r o m p e 11 e r D e J o n g op de Melkmarkt heeft reeds zorg gedragen, dat het den 5en December niet ontbreken zal aan versnaperingen voor den Inwen- digen mensch. Een St.-Nicolaasfeest toch zonder chocoladeletters, harten en andere figuren van suiker kan op dien naam geen aanspraak maken. „Dat Is taal naar myn harl", denkt mej. L.s Anker In de Vlschstraat, die ook een groote hoeveelheid chocolade- en suiker-artikelen voor haar winkel met het oog op St.-NIcolaas heeft ingeslagen, en vurig hoopt, dat men haar goed begunstigen zal. Eigenaardig Is het, dat men bij haar sigaren voor klein en groot kan bekomen, sigaren om te eten en te rooken; sigaren van chocolade en van echte tabak gefabriceerd. Nu wy het toch over de sigaren hebben, die voor de meeste heeren der schepping het meest welkomend St.-NIcolaasgeschenk zyn, zul len wy in verband daarmede een bezoek brengen aan den heer C. de M o o y op het Havenplein, den heer M. F. d e V o s op den Dam, en de dames Polak in Meelstraat, die gedurende het geheele jaar van 1 Januari af tot ultimo December toe steeds van sigaren en sigaretten en tabak ruimschoots voorzien zyn, en die, zoo gauw als de maand November slechts in aantocht Is, zich haasten Iets extra's aan hun cllënteele te kunnen aanbieden. Men behoeft slechts hun keurige élalage's te zien om ten volle er van overtuigd te zyn, dat zij ter gelegenheid van het St.-Nicolaas feest buitengewoon geurige sigaren ln fraaie doozen verpakt, want het oog wil ook wat hebben, In groote hoeveelheden hebben opgedaan. Zyt gy reeds by den heer A. O u d d e op de Schuithaven geweest Nog niet Haast u dan, want daar is het mooi I Alles Is er even smaakvol gerangschikt, zoodat de fraaie voorwerpen van koper, van glas, van marmer en van fyn aardewerk die terstond al uw opmerkzaamheid trekken, goed uitkomen. Men krygt zoodra als men zyn winkel binnentreedt, een aange- namen Indruk. Men waant zich In een Oostersch boudoir te zyn, op bezoek by den één oj anderen machtigen potentaat, die uit alle oorden der wereld, uit China en Japan, en waar al niet vandaan, zich het schoonste tot opschik van zyn konink- lijk verblijf heeft aangeschaft. Wat een mooie winkel heeft de heer J. H. Helmbach op de Appelmarktzelde onlangs een landbouwer tot ons, met wlen wy een praatje over 't weer gemaakt hadden. Zeker, mynheer, antwoordde hydie winkel mag gezien worden. En hoe Is er niet alles smaakvol geëtaleerd I Zy ver knopen er van alles, handschoenen van zyde en glacé, gevoerd en ongevoerd, fyne cachenez, luxe doozen met zakdoeken, baldoeken, de nieuwste dassen enz. Wy hebben op dat gebied In Zierikzee nog winkels In overvloed. En wanneer de heeren winkeliers niet reisden of lieten reizen, zoodat zy veel In andere gemeenten verkochten, dan zou menigeen van hen het hier hard te verantwoorden hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1