ZIER1KZEESCHE {NIEUWSBODE. Woensdag 23 November 1910. BLOOKERS CACAO (Z ierikzeesche Cour an t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. H.H. ADVERTEERDERS worden beleefd verzocht, met het oog op het aanstaande St.-Nicolaasfeest, hunne advertentiën bestemd voor ons nummer van a.s. Vrijdag zoo vroegtijdig mogelijk te willen inzenden. Groote of bewerkelijke advertentiën moeten Donderdag worden ingeleverd. DE DIRECTIE. Algemeen Overzicht. DAALDERS Uit Stad 6n Provincie. ABONNEMENT. Oe abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. No 9008 Uitga ver-Hoof dredacteun A. FR ANKE L. Redacteurs J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags ulterlgk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Oraaf Tolstoï, de eerbiedwaardige, nobele figuur, Rusland's trots en roem, is, na zijn familie ontvlucht te zijn, omdat hij haar de smart van het zien sterven besparen wilde, op den weg, dien hij ging naar de afzondering, onverwacht ontslapen. Wij zullen over hem niet uitweiden, daar in een afzonderlijk artikel in dit blad een levensbeschrijving van hem voorkomt, maar wij wenschen toch zijn laatste woorden af te drukken, welke hij tot zijn familieleden sprak, die om zijn sterfbed geschaard stonden. Hij zeide namelijk tot hen: „denkt er aan, hoeveel mlllloenen menschen op de wereld ziek liggen. Waarom let gij dan allen zoo op mQ Welk een grootheid van ziel verraden deze woorden, door Tolsioï op den drempel der eeuwigheid gesproken I Niet aan zich zeiven, noch aan zijn vrouw en kinderen dacht hij, maar aan de lijdende mensch- held, waarvoor hl] geleefd had, en waaraan hij ook In zijn stervensstonde nog dacht. Tolstoi's naam zal, trots de banvloek van Rusland's synode, op aarde in dankbare herinnering bleven voortleven. In Parijs werd na de onthulling van het gedenkteeken voor den Franschen staatsman Julia Ferry, Minister Brland, die daarbij de ^gedachtenisrede had uitgesproken door een schrijnwerker, Latour genaamd, bij de kraag gegrepen, en met vuistslagen bewerkt. Deze Latour, een royalist, werd onmiddellijk gearresteerd, en zou, als de politie hem niet beschermd had, door het woedende volk gelyncht zijn geworden. Eigenaardig is het, dat de royalistische party In Frankrijk deze verfoeilijke daad van Lacour verheerlijkt. Door dat te doen stelt zich deze partij volkomen gelijk met de anarchisten, die ook In dergelijke han delingen hun kracht zoeken. Het Engelsche Hoogerhuls heefl over de Veto-wet, waarvan wij in ons vorig Over zicht den Inhoud beknopt mededeelden, beraadslaagd. Deze wet werd door Minister Crewe verdedigd, die deed uitkomen, dat tusschen het Hoogerhuls en Lagerhuis blijkbaar geen samenwerking kon bestaan, omdat de meerderheid In laatstgenoemde tak van vertegenwoordiging liberaal was. Vandaar de Indiening van de Veto-wet. Lord Lansdowne voerde namens de con servatieve Lords het woord. Hij stelde voor, om de debatten over de Veto-wetten tot heden te verdagen, en deed de volgende voorstellen: tot het houden van vereenlgde zittingen der belde Hulzen, en bij geschillen van belangrijken aard tot het uitschreven van een referendum onder de kiezers. En ten slotte deed bij aan het Lagerhuis deze concessie, dat het Hoogerhuls voortaan in finantleele zaken niet meer het recht zou hebben van verwerping. Die voorstellen werden klaarblijkelijk gedaan om tijd te winnen. Aan 200.000 oude menschen, die tot dusverre van het staatspensioen waren uitgesloten, omdat zij onderstand van de armbesturen genoten hadden, of dezen nog genieten, zal, gelijk minister George In een te Londen gehouden redevoering ver klaarde, in het vervolg ook het staats pensioen worden uitgereikt. De regeering heeft met het oog hierop een aanvulllngs- begrootlng van zes mlllloen gulden bij het Lagerhuis Ingediend. Onze Nederland- sche regeering moge zich hieraan spiegelen. KOFFIE is duurder geworden, doch kost nog steeds 1.50 per bus van I Kilo (a Pond). Kleinere bussen naar verhouding. De Engelsche kiesrechtvrouwen hebben weer iets van zich doen hooren. Zij wilden het Lagerhuis binnendringen, maar werden In de uitvoering van hun voornemen door de bereden politie verhinderd, die niet minder dan 117 dames gevangen nam Zij werden, na een verhoor voor den politierechter te hebben ondergaan, door den invloed van minister Churchill op vrije voeten gesteld. Gisteren hebben de kiesrechtvrouwen beproefd minister Aiqulth aan te vallen, toen hij het Lagerhuis verliet. Zij waren op hem wegens de door hem afgelegde verklaring Inzake het vrouwenkiesrecht verbolgen. De politie evenwel verijdelde den aanval door Atquith in een aulo te duwen, die onder de verwenschlngen van de kiesrechtvrouwen snel wegreed. Toen begaven zich de opgewondene dames naar Downlngstreet, waar zij met de beredene en onberedene politie handgemeen werden. Na een verwoed gevecht werden de kies rechtvrouwen verdreven. Honderd van haar werden In hechtenis genomen. Zierikzee, 23 Nov. De Middelburgsdie Courant heefl het circus Wilke, dat as. Vrijdagavond in de alhier als circus Inge richte Concertzaal zijn reeks voorstellingen met een gala-voorstelling zal openen, zdö gunstig beoordeeld, dat wij op grond daarvan een ieder kunnen aanbevelen eens een kijkje in genoemd circus te gaan nemen, in Middelburg was op den avond van de gala-voorstelling In de groote zaal van het Schuttershof, die eveneens als manége was ingericht, geen plaatsje on bezet. En een leder schier, die de voor stelling bijwoonde, keerde, hoogst voldaan over hetgeen hij gezien had, huiswaarts. Het circus zal Donderdag met twee booten hier aankomen. Bij kon. besl. Is aan den eervol ont slagen opzichter der verlichting, eerste gezagvoerder aan boord van 's rijks lichtschip „Noord-Hinder", J. Naerebout, een pensioen verleend, Ingaande 1 Juli 1.1., ten bedrage van f 1160 's jaais. Gedep. Staten van N.-Brabant hebben goedgekeurd het besluit van den gemeente raad te Vlijmen tot het aangaan van een geldleenlng van f 4500, wegens tekort In kas tengevolge van de mindere opbrengst der hooilanden. Wissenkerke. Dezer dagen zijn aan den Anna Frlsopolder en den Jacobapolder In de slikken vóór die polders oever- afschulvlngen waargenomen tot een lengte resp. van 225 M. en 180 M., met een Inscharing van ongeveer 50 M. B« de alhier gehouden stemming voor één lid van den gemeenteraad, ter voorziening In de vacature van A. van Damme, werden uitgebracht In het stem district Wlssekerke 167 geldige stemmen, en In het stemdlstrict Kamperland 138 geldige stemmen. Hiervan verkregen in het stemdlstrict Wlssekerke de heeren A. van Damme 92, P. Dleleman 19 en Th. de Ridder 56; en in het stemdlstrict Kamperland de heeren A. van Damme 23, P. Dleleman 104 en Th. de Ridder 11, zoodat tusschen de heeren Van Damme en Dleleman, die resp. 115 en 123 stemmen verkregen, een her stemming moet plaats hebben. Middelburg. De Vereenlging „Handels belang" hield Dinsdagavond een algemeene vergadering. De vlce-voorzltter, de heer O. j. Kryger, herdacht het groot verlies dat de Vereenlging heeft geleden door het zoo plotseling overlijden van haar voorzitter, den heer A. C. Zoethout, die Donderdag te Dordrecht Is overleden. Waar de Ver eenlging nu In één jaar drie harer voor zitters, de heeren: Anlolne Mes, Frans Keulemans en A. C. Zoethout, door den dc:d uit haar midden heeft zien weggerukt, hoopt hy dat zy voor dergelijke treurige verliezen gespaard mag blij ven. Tot candldaten voor de Kamer van Koophandel werden gesteld de heeren: W. Chr. Noske, aftr., en voor de vacatures ontstaan door het bedanken van de heeren J. Luteyn, H. P. den Bouwmeester, j. P. Fokker, L. O. Kakebeeke en N. A. van Adrlchem Boogaeri, de herren M. Boogerd, mr. J. A. Heyse, H. J. de Lange, G K. A. Nonhebei en P. M. W. Haegen. De heeren Luteyn, Fokker en Den Bouw meester hebben resp. 52, 36 en 26 jaren zitting gehad In dit College. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee. Er zyn dit jaar van het Sas alhier verzonden pl. m 12,000,000 K G suikerbleten, waarvan door de tram werden aangevoerd pl. m. 7,000,000 K.O. Reeds eenlgen tijd werden pogingen aangewend om In Westeiyk Zeeuwrch- Vlaanderen een coöperatieve suikerfabriek te slichten. Thans is besloten zulk een fabriek te Sluis op te richten en zoo spoedig mogeiyk met den bouw daarvan aan te vangen. St.-Maartensdijk, 21 Nov. In de bestuurs vergadering van de vereenlging „Landbouw belang", gehouden ten huize van mej wed M. Polderman, werd mededeeling gedaan, dat de aankoop van het voor deze ver eenlging benoodlgde Zeeuwsch-brulnuien- zaad ter hoeveelheid van pl.m. 350 K O., na een conferentie var» den voorzitter en secretaris met den lieer A. Hobbel te Ooltgensplaat, was tot stand gekomen. Ten opzichte van ceöperatleven aankoop van Rlga-zaallijnzaad werd medegedeeld, dat de uitbreidingsplannen tot de geheele provincie by het hoofdbestuur der Z. L. M. een gunstig onthaal hadden gevonden en dat de thans bestaande commissie voor- looplg de funcliën zou biyven vervullen tot een nieuwe organisatie tot stand ge komen Ir. Een groote teleurstelling heeft zich inmiddels doen gevoelen door een bericht van den heer Sellmer te Riga, luidendedat het niet mogeiyk Is om bevredigende hoeveelheden betrouwbaar zaaliynzaad In Rusland aan te koopen. Dit heeft tengevolge, dat slechts over kleine hoeveelheden beschikt kan worden, terwijl de prys f 23 per baal bedraagt. Aangezien deze gegevens pas verstrekt konden worden na het afdrukken van het orgaan der Z. L M waarin een en ander over deze zaak is opgenomen, werd aangenomen het oor- spronkeiyk voornemen te handhaven om de gelegenheid tot aankoop van bedoeld zaaliynzaad voor geheel Zeeland te biyven openstellen. Eventueele bestellers van zaad zullen dan per circulaire Ingelicht worden over den toestand en verdere afwikkeling der zaak. K B RKNIBUWS. Door de keikvoogdy der Ned. Herv, Kerk te Colljnsplaat zyn benoemd tot organist mej. M. J. J. Schrier van de Llndt en de heer D. J. de Koster, die samen kosteloos het ambt uitoefenen. ZoDnemaire. Gekozen in de Ned. Herv. Kerk alhier tot ouderling M. L. Schilperoort en tot diaken L. J. Fondse. Door de ver kiezing van eerstgenoemde is er weer een vacature als diaken. De collecte voor de Ned. Herv. Gem. te Weert bracht alhier op f 7.51. O N D B R W IJ S. Te Brouwershaven bracht de collecte voor de Scholen met den Bijbel f81.345 op. De gemeenteraad te 's-Hage benoemde tot leeraar In het Hebreeuwsch aan hel gymnasium, den heer H. J. Cohen, leeraar In het Hebreeuwsch te Lelden, met 21 stemmen tegen 16 stemmen op ds. Van der Flier, predikant te Middelburg. De voordracht voor onderwyzeres aan de openbare lagere school te Bath bestaat uit de dames J. M. Ampt, Scherpenisse, J. van Borssum Waalkes, Neuzen en E. Lagaay, Vllsslngen. Benoemd tot onderwijzer met hoofd akte te Kastrikum de heer A. Lambo, onderwijzer te Haamstede. Middelburg. De gemeenteraad benoemde heden (Woensdag) tot directeur der Burger- Avondschool en der Avondschool voor Handwerkslieden den heer C. Doets te Hoogeveen. De heer Doets Is de eenlge aanbevolene. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 22 Nov. Door de arrondissements rechtbank zQn heden veroordeeld wegens: I". diefstal: A. van der H., -15 jaar, veldarbelder te Zierikzee, tot f 10 boete, subs. 12 dagen hechtenis; 2". bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht: J. J. van O., 26 jaar, schippersknecht te Oud- Vossemeer, tot 8 dagen gevangenisstraf. Vrijgesproken A. J., 18 jaar, veldarbelder te Scherpenisse, en j. S-, 49 jaar, veldarbelder te Poortvliet. Ter terechtzitting van tl November j.t. werd J. van S., 44 jaar, visscher te Zierikzee, wegens visscherQ-overtredlng, veroordeeld tot 5 hechtenisstraffen, elk van 7 dagen. Ter terechtzitting van de arrondissements rechtbank van 25 November a.s. is gedagvaard J. K., oud 52 jaar, zonder beroep, geboren te Zierikzee, wonende te Tholen, thans gedetineerd In het huis van bewaring te Zierikzee, ter zake, dat hQ den 3en Augustus 1910 te Tholen, met het oogmerk den burgemeester dier gemeente, M- O. van Stapele, opzettelijk van het leven te berooven, hem althans opzetteiQk zwaar llchamelQk letsel toe te brengen na dat voornemen vooraf te hebben kenbaar gemaakt en daartoe een scheermes, althans een scherp snjdend mes, mede te hebben genomen heeft gepoogd dien burgemeester Van S. tn diens woning te dooden hem althans opzettelijk zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht door alstoen kort tegenover hem staande, onder toevoeging ,je zult me nooit meer levend zien, daar ga je", althans van woorden denzelfden zin en strekking hebbend, hem opzettelQk gewelddadig met dat mes in de bovenste iinker-hatsstreek een ongeveer drte centimeter diepe hevig bloedende snQ wonde over een lengte van ongeveer 18 centimeter, aanvangende op den rechter-onderkeaksrand en nagenoeg rechtlijnig naar links verloopende tot eenlge vingersbreedte onder het llnker-oor toe te brengen, waardoor burgemeester Van S. onder meer een huidspier en een halsader z|n afgesneden, tengevolge waarvan hQ gedurende meerdere dagen het bed heeft moeten houden en het onbelemmerd gebruik zQner llchaamsdeelen heeft moeten derven. ZQnde de uitvoering van beklaagde's voornemen tot het dooden van genoemden burgemeester Van S. alleen niet voltooid tengevolge van de van zijn wit onafhankelijke omstandigheid, dat het mes een door beklaagde niet gewenschte en in hare gevolgen niet bedoelde verwonding heeft toegebracht. Door het O. M. zijn gedagvaard twaalf getuigen, waaronder 3 deskundigen. Aan den beklaagde is ais raadsman toegevoegd mr. J. A. C. van Heusde, advocaat en procureur alhier. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag 1.1. A- Sp. Az., landbouwer te Nieuw- Helvoet, wegens melkvervalschlng, tot 14 dagen gevangenisstraf- Post en Telegrafie. Op Zondag 4 December a.s. zullen de postkantoren voor de aanneming van post pakketten gesloten zyn. De Papendrechtsche strafzaak. Naar wy vernemen bestaat by de sociaal democratische kamerfractie het voornemen om bij de behandeling van het hoofdstuk justitie by de Staatsbegrootlng den minister eenlge vragen te stellen betreffende de wyze waarop te Arnhem de Papendrecht sche strafzaak werd behandeld. GOUDZOEKERS. In het begin van October 1799 vertrok van Plymouth een Engelsch oorlogsschip, de „Lutlne", met bestemming naar Ham burg. Het schip had een zeer blzondere lading aan boord, n.l. een groot aantal staven goud en zilver, tot een waarde van 1.350,000 pond sterling, die naar Hamburg werden getransporteerd, om er een daar uitgebroken handelscrisis mee te bezweren. Het begin van de reis was al niet bizon der voorspoedig, want men had veel zwaar wcêr en toen men de Hollandsche Noordzee-ellanden bereikte, liep men daar op 9 October op een zandbank, tusschen Terschelling en Vlieland. Dit werd gecon stateerd, doch van de bemanning hoorde men nooit meer Iets, want het schip verging met man en muls. De schatten lagen dus in het Noordzee-zand begraven en hoe het afliep met de Hamburgsche handelscrisis, meldt de geschiedenis niet. Maar de menscheiyke geest, wetend, dat een zestien millloen guldens renteloos op den bodem der zee lag, peinsde op middelen, om ze er vandaan te krygen. In 1801 reeds ging men met duikers en een zandzuiger aan het werk en slaagde er werkeiyk In een half millloen aan waarde boven te brengen. In 1857 deed men weer een poging en in de jaren van 1857—'61 wist men weer een half mlllloen uit de zee te halen. Ook daarna ging men aan het zoeken, doch slaagde men er niet meer In, staven goud of zilver te bemachtigen, nog wel eenlge sommen aan munt. Bij één van de laatste pogingen wilde men het gansche schip lichten, waarby het roer, waar een kabel aan was bevestigd, afbrak en het schip nog dieper zonk dan ooit te voren. Toen scheen het, dat de plannen voor goed In duigen waren gevallen en nu, in 1910, wordt plotseling de oude belang stelling voor het sprookjesschip weer gewekt door het In Amsterdam verschynen van een Engelschen stoomer, de „Salvage", die van Glasgow over de Ncordzee kwam, met een lichter op sleeptouw, om de schatten op de zee te gaan veroveren, vyftlen dagen was men met reusachtig zwaar weer onderweg, terwyi men schade bekwam aan de beugels, door het slaan van de trossen, waar de lichter aanhing. Het schip Is bemand met een stoutmoedig aantal zeelleden, die geen vrees kennen. Een staaltje hiervan is, dat men by IJmulden binnen liep, zonder gebruik te willen maken van een loods. Het schip Is uitgerust door een nieuw opgerichte maatschappy „The National Salvage Association", die enorme sommen ten koste legde aan het schipdat vroeger tusschen Frankryk en Engeland voer. De „Lutlne", waar de schatten uit opgediept moeten worde is door „Lloyd" van de Engelsche rege. mg gekocht en „Lloyd" sloot nu met de „Salvage Association" de overeenkomst, dat alles wat gered wordt, samen wordt gedeeld, maar redt men niets, dan zijn de kosten geheel voor de „Salvage Association": no cure, no pay. De „Salvage" is reeds een vyf-en-twlntlg jaar In de vaart en volgens de verklaring van den chef-machinist, kunnen de krachtige machines zeker nog een vyi-en-twintlg jaar mee, al zyn ze niet van een modern type. Verder beschikt men over een zand zuiger, waarvan de leiding een diameter heelt van 20 Inch (50,8 c.Men twee zandzuigers van 14 Inch. Die van 20 Inch zuigt 2200 ton zand per uur, terwyi een bizondere inrichting het zand alleen aan de andere zyde van het schip weer weg gooit en alle vaste stoff. n (dus ook het goud) zorgvuldig opzy houdt. Er zyn aan boord 14 duikers, waarvan 4 professionals, w. o. kapitein Oardlner. Men biyft aan de „Lutlne" werken tot Nieuwjaar en gaat dan naar Zuid-Amerlka, om ook daar te werken, nog wel aan meer dan één schip. Is men daar klaar, dan komt men weer terug naar de „Lutlne". Men vertrekt er nu zoo spoedig mogeiyk- heen, over de Zuiderzee, misschien met een loods, misschien op eigen gelegenheid. Loopt men ergens vast, zoo zei de first mate, welnu, dan laat men even de 20 Inch zuiger werken en zal men wel weer vlot komen. Ten slotte zy nog vermeld, dat de ge heele bemanning vol hoop Is over het welslagen van den tocht, vooral ook, omdat onder het zand zich een klelbodem bevindt en het schip dus niet diep kan zitten. Een politiehond. Woensdagavond 7 uur kreeg de kapitein der koninklijke maréchausrée Mot te Nymegen bericht van den burgemeester van Vlerllngsbeek, dat aldaar In den afge- loopen nacht In een boomgaard drie prachtige vruchtboomen waren omgehakt en dat de dader onbekend was. Onmld- deliyk vertrok de kapitein naar Vlerllngs beek, vergezeld van zyn herdershond „Julle". Na aankomst bleek het dat de boomen halverwege waren doorgehakt en daarna vermoedelijk met de handen verder waren neergetrokken. Den hond werd lucht ge geven aan één der boomen en dadelijk liep hy naar den tweeden en van daar naar den derden, vervolgde zyn weg langs een heg, stak een grindweg over en bleef daarna blaffend vóór de deur van een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1