Maandag 21 November 1910. Bensdorp's Ontbijtcacao. Eerste Blad. (Z i e r i zeesche Cour an t). H.H ADVERTEERDERS worden beleefd verzocht, met het oog op het aanstaande St.-Nicolaasfeest, hunne advertentiën bestemd voor ons nummer van a.s. Vrijdag zoo vroegtijdig mogelijk te willen inzenden. Groote of bewerkelijke advertentiën moeten Donderdag worden ingeleverd. DE DIRECTIE. 8 BENSDORP's ONTBIJTCACAO. 2 pond bus. 1,50. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAQ verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 67*te JAARGANG. No. 9007. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. XXI. Wij hebben In ons vorig artikel doen uitkomen, dat door de Orondwet de persoonlijke vrijheid der Ingezetenen ge waarborgd wordt, zoodat, behoudens de gevallen In de wet bepaald, niemand, dan op rechterlijk bevel, achter slot en grendel mag gezet worden. En dit bevel moet, zal het van kracht zijn, vooreerst de redenen aangeven, waarop de aanhouding geschied is, en ten tweede zoo spoedig mogelijk aan den aangehoudene beteekend worden. Is voor de persoonltyke vrijheid aldus behoorlijk zorg gedragen, ook voor het souvereine recht van 's rijks Ingezetenen in hun woning wordt op afdoende wijze gewaakt. Niemand toch mag legen den wil van den bewoner zijn woning binnen treden. My house Is my castle, zeggen de Engelschen. En het beginsel in dit spreekwoord opgesloten, Is belichaamd In genoemd grondwettig voorschrift. Als de bewoner het niet wil, mag niemand by hem In zyn huis, ol In zyn schip, of In zyn woonwagen komen. Dit is de regel. Alleen In het algemeen belang en tot handhaving der wet zyn uitzonderingen toegelaten. Die uitzonderingen bepaalt de wet. En de wet wyst ook de macht aan, die daartoe bevoegd is. Zoo kan, als een provincie of gemeente in staat van oorlog of beleg verklaard wordt, en In dat geval het burgeriyk gezag op de militaire overheid overgaat, deze elgendunkeiyk de woning van een leder binnentreden. Zoo zalwanneer op lemand's roerende goederen beslag moet worden gelegd, en de bewoner van het huis weigert den toegang, of het huls Is gesloten, de deurwaarder in tegenwoordig heid van den burgemeester of van den commissaris van politie, de deur, die toegang tot het huls geeft, mogen openen. Zoo mag de schuldenaar In zyn woning, door den deurwaarder In tegenwoordigheid van den kantonrechter of burgemeester, gegyzeld worden. Zoo zal, wanneer in lemand's woning een strafbaar feit gepleegd Is, waartegen als maximum een gevange nisstraf van vier jaren of meer bedreigd is, de officier van justitie voor het gerech- teiyk onderzoek die woning mogen binnendringen. Zoo zal by betrapping op heeterdaad huiszoeking mogen plaats hebben. Wie nu behoudens de uitzonde ringen, welke de wet noemt, toch Iemands woning binnendringt, en zich op de vordering van den bewoner niet on- mlddeliyk verwijdert, valt in de termen van de strafwet. En de rechter behoeft zich by de toemeting der straf niet te be perken tot het opleggen eener geldboete, maar kan zelfs den delinquent tot gevan genisstraf veroordeelen. Zoo ziet men, dat de bewoners van ons land In hun persoonlijke vryheld, hun eigen dommen en bezittingen en In hun woningen door de Orondwet beschermd worden. Die bescherming strekt zich ook tot de brieven uit, die zy door de post verzenden of ontvangen. Die brieven mogen door niemand, dan door den rechthebbende ge opend worden. Het geheim der aan de post toevertrouwde brieven Is, dit is de algemeene regel, onschendbaar. Alleen op last des rechters en In de gevallen, by de wet omschreven, kan van dien grondregel De lekkerste en smakelijkste CHOCOLADE-MELK wordt bereid met Vraagt Uw Winkelier daarom uitsluitend 1 pond bus - 0,80. '/2 pond bus - 0,42'/2. 1 ons bus- 0,18. MF" De naam BENSDORP op Cacao en Chocolade is een waarborg voor prima kwaliteiten. worden afgeweken. Afwijking Is o. a. ge oorloofd, als een deel van ons grondgebied In staat van oorlog of beleg verklaard wordt. In dat geval mogen de militaire autoriteiten, wanneer zy meenen dat de veiligheid van den staat het gebiedt, brieven openen. Ook de officier van justitie mag dit doenin de gevallen, waarin een mlsdryf van zoodanlgen aard Is, dat het bewys waarschyniyk door brieven kan verkregen worden. Om te voorkomen, dat iemand langs gerechtelijke uitspraak alles ontnomen wordt, zoodat hy straatarm wordt, verbiedt de Orondwet de algemeene verbeurd verklaring der goederen als straf op eenlg gepleegd misdryf, een straf, die vroeger, toen de Code Pénal nog gold, op sommige misdaden gesteld was. Wel mag de rechter bepaalde voorwerpen verbeurd verklaren, zoodat het eigendomsrecht daarop verloren gaat, zooals voorwerpen, die door mlsdryf zyn verkregen, of die tot het plegen van een delict gediend hebben. Teneinde een goede rechtspraak zooveel mogetyk in de hand te werken, heeft de Orondwet voorgeschreven, vooreerst dat alle vonnissen moeten Inhouden de gronden waarop zy steunen, en In strafzaken aan voeren de wetsartikelen, waarop de ver oordeeling gebaseerd Is; ten tweede de openbaarheid der terechtzittingen, zoodat een leder die kan bywonen, een voorschrift, waarvan de rechter echter In het belang der openbare orde en zedeiykheld kan afwyken; en ten derde, dat de uitspraak, die gemotiveerd moet worden, met open deuren geschiedt. Deze heilzame voorschriften zullen on- getwyfeld een eerlijke, onpariydige recht spraak bevorderen, maar zy zouden, daar de rechters, evenals wij allen, feilbare aan dwaling onderhevige menschen zyn, geen voldoenden waarborg voor een be- hooriyke richtlge rechtspleging kunnen opleveren. Vandaar dat de Orondwet een Opperste Qerechtshof heeft Ingesteld, dat, dragend den naam van Hoogen Raad, toezicht oefent op den geregelden loop en de afdoening der rechtsgedingen, en op de nakoming der wetten door de leden der Rechteriyke Macht. Dit Hooge Qerechts hof kan nameiyk hunne handelingen, be schikkingen en vonnissen, wanneer die met de wetten In strijd zyn, vernietigen en bulten werking stellen. In die hoedanig heid Is de Hooge Raad dus een Hof van Cassatie. Maar hij kan ook in sommige gevallen als rechter In eerste instantie optreden, zoowel in civiele als In straf zaken. In civiele zaken oordeelt de Hooge Raad over alle rechtsvorderingen tegen de Koningin, de leden van het Konlnkiyk Huls en den Staat, behalve wanneer die vorde ringen het eigendomsrecht betreffen. In strafzaken spreekt de Hooge Raad recht over de leden der Staten-Oeneraal, de Ministers, de Oouverneurs-Oeneraalde leden van den Raad van State, en de Com missarissen der Koningin In de provinciën, wanneer zy zich in de waarneming van hunne betrekkingen hebben schuldig ge maakt aan ambtsmisdrijven, hetzy genoemde personen deswege vervolgd worden van wege de Koningin, hetzy de vervolging van de Tweede Kamer uitgaat. De leden van den Hoogen Raad worden door de Koningin voor hun leven benoemd uit een door de Tweede Kamer aangebodene voordracht van drie personen. De Hooge Raad bestaat uit een president, een vice-president, uit ten minste 12- eri ten hoogste 14 raadsheeren, uit één procu reur-generaal, en drie advokaten-generaal. Behalve een Hooge Raad als hoogste rechtscollege hebben wy In ons land vyf gerechtshoven, 23 arrondlssements-recht- banken en 106 kantongerechten. En hiermede stappen wy van het vyfde hoofdstuk der Orondwet af, om In een volgend arlikel het zesde Hoofdstuk, dat over den godsdienst handelt, te bespreken. Zierikzee, 21 Nov. Qisterenavond gaf de Rederykersvereeniglng „Advendo" haar eerste uitvoering In dit seizoen. Opgevoerd werd .Louise", een drama In 6 lafereelen, van Hubertus Jansen. De rollen waren in goede handen en dus liep dit boeiende stuk goed van stapel. Een woord van lof voor het flinke spel, dat men te zien kreeg. We merkten in dit stuk een paar nieu welingen op, die voor „Advendo" veel beloven. Na de pauze ging als naslukje „Suiker oompje". De vele grappige tooneelen, die er voorkwamen, ontlokten aan de talryke bezoekers meermalen een harteiyken lach. De belde debutanten hebben met de andere optredenden flink hun best gedaan om ook dit stukje te doen slagen. Een gezellig bal besloot dezen aange- namen avond. Het Is een avond, waarop „Advendo" zeker met genoegen mag terugzien. De miliciens van den voorjaarsploeg 1910 van de regimenten Infanterie zullen, voor zoover zy niet voor den dienst van hel btyvend gedeelte zyn bestemd, 30 dezer met groot verlof vertrekken. De miliciens 4-maanders, die voor den dienst van het biyvend gedeelte zyn aangegeven, zyn tegen 1 December a.s. onder de wapenen geroepen. Door den Minister van Oorlog Is aan de korps-commandanten opgave ver zocht van de kosten, die gemaakt zouden moeten worden om eiken milicien eens per maand voor Ryksrekenlng met permissie naar zyn woonplaats te doen gaan. Noordwelle. Donderdag j.l. is de jaar- lyksche algemeene vergadering van het alhier bestaande ziekenfonds gehouden, gepresideerd door den voorzitter, den heer H. W. Poldermans. Als bestuurslid werd met algemeene stemmsn herkozen de heer O. Geluk. Volgens het jaarverslag Is de toestand nu juist niet rooskleurig te noemen, maar toch ook niet hopeloos. Het jaar begon met 56 leden; dit getal verminderde door vertrek en sterfte met 4, doch 4 nieuwe leden traden in den loop van het jaar toe. Nu zyn weer drie leden toegetreden, zoodat dit aantal thans 59 bedraagt. Ontvangen werd aan contributies enz. f 221,97, doch aan ziekengeld werd f 371,785 uitgegeven. Oeen gering nadeellg slot dus, maar toch beschikt de Vereenlglng nog over meer dan I 750, zoodat, wat evenwel niet te hopen Is, nog wel een kwaad jaar kan worden afgewacht. Het nut der Instelling Is nu in ieder geval toch duideiyk gebleken. Dreischor, 21 Nov. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van onze Afdeellng van den Bond voor Staatspenslonneerlng waren ongeveer 30 leden aanwezig. Hel voornaamste punt der agenda was: bespre king van een dezen winter te geven uit voering. Besloten werd aan de belde hier bestaande rederykerskamers te verzoeken In den aanstaanden winter een tooneelstuk op te voeren. Besproken werd mede het adres aan HM. de Koningin. Tot de Afdeeling traden 2 leden toe. Nieuwerkerk, 21 Nov. Vrydagavond werd alhier In het „Calé Lemson" een goed bezochte hulshoudeiyke vergadeiing van de Afdeellng Nieuwerkerk van den Bond voor Staatspenslonneerlng gehouden. Be sloten werd de volgende maand een propaganda-avond te houden, die opge luisterd door muziek en zang, voor een leder toegankeiyk zal gesteld worden. Men zal tevens beproeven een goeden spreker te verkrygen. Bruinisse, 21 Nov. Vrydagavond gaf de muzlekvereenlglng „Excelsior", directeur de heer Joh. F. A. Theewls, een uitstekend geslaagde uitvoering. De conferentiekamer was met een overtalryk publiek gevuld, dat zich uitstekend amuseerde. De muziek stukken werden goed uitgevoerd. Bizonder voldeden fie stukken voor piano en violen, uitgevoerd door den directeur met enkele zijner leerlingen. De muziek werd afge wisseld met het blijspel „Een gevaariyk Sujet", het drama „Afgedwaald" en de dramatische klucht „De Buren". Ook deze vielen zeer In den smaak en de dames en heeren, die er in mee werkten, kweten zich uitstekend van de taak, die zy op zich genomen hadden. De vereenlglng kan dan ook met groote voldoening op de gegeven uitvoering terugzien, daar uit alles biykt, dat de leden zich met Ijver aan de beoefening der muziek wyden en biykbaar pre fiteeren van de ullsteker.de leiding van den directeur. Voor het eerst werd by deze uitvoering gebruik gemaakt van het niéuwe gordijn, dat de vereenlglng zich heeft aangeschaft, en dat derl vervaardiger, den heer Leeuwe van Nieuwerkerk, alle eer aandoet. Ieder roemde de fraaie bewerking. St.-Maartensdijk. In de Vrydag j.l. gehouden vergadering van den gemeente raad werd medegedeeld, dat door Oedep. Slaten goedkeuring was verleend aan het besluit tot publleken verkoop van het gemeente-gebouw, thans In gebruik by het rijk als post- en telegraafkantoor; dal be richt was ingekomen, dat de werkeiyke bevolking der gemeente, blijkens de laatst gehouden volkstelling, bedraagt 1403 m. en 1385 vr., totaal 2788 zielen, welke uitkomst zeer weinig afwykt van de In de gemeente gehouden telling. Namens het Ryk was een verzoekschrift ingekomen om de bestrating voor het nieuwe post- en telegraafkantoor (thans Ryksgebouw) door en voor rekening der gemeente te laten uitvoeren. Hierop ging de gemeenteraad niet In en met algemeene stemmen werd op het verzoek afwyzend beschikt. Wel verklaarde de Raad zich bereid den onderhoud dier bestrating later voor rekening der gemeente te willen laten uitvoeren, mits door het Ryk het terrein voor het gebouw niet op een of andere wyze afgesloten werd. Aan den heer J Muller werden eenlge M2. gemeentegrond afgestaan by de Oost poort ten gebruike als bouwterrein. Middelburg, 19 Nov. Door de politie alhier Is wederom een valsch muntstuk In beslag genomen, ditmaal een ryksdaalder van 1872 met den beeldenaar van Koning Willem III. Het stuk is veel lichter van gewicht en donkerder van kleur als de echte ryksdaalders en op den rand staat alleen het woord „ons". Men zij dus voorzichtig by het aannemen van guldens en ryksdaalders. Zondagmorgen ontstond ten huize van den werkman V., aan den Leerlooiers singel alhier, twist tusschen dezen persoon en zijn 18-jarlgen zoon Hubrecht. De twist werd op straat voortgezet, waarby de zoon den vader vry ernstig mishandelde en hy ook ruiten der woning insloeg. Het veelbelovend jongmen3ch werd later door de politie aangehouden. Te Oostkapelle (Walcheren) Is een schuur met hooi afgebrand van den heer A. Francke. De oorzaak van den brand Is onbekend. Door de Zuld-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen Is een som -van I 100 geschonken voor de vlsschers, die hulp hebben verleend aan den schipper en den knecht van het op 2 November op de Breikensche Plaat geloopen beurtschip van M. Verschelling alhier. Vlissingen, 19 Nov. Heden beleeft me]. Ooemans—Coenegracht, wonende Beurs straat 12 alhier, haar lOOsten geboortedag. Zij werd 19 November 1810 te Vlissingen geboren en Is tweemaal gehuwdbelde huweiyken zijn kinderloos gebleven. Haar tweede echtgenoot, een 72-jarlg gepensionneerd onderwyzer, heeft zyn wensch te kennen gegeven, dat van het feit zoo weinig mogelijk notitie genomen zal worden, zoodat de dag zoo goed als ongemerkt voorbygaat. De Engelsche driemastschoener „William" vertrok den 30sten Oclober met een lading steenkolen uit Blyth naar Vlissingen. Sedert Is echter niets meer van dat schip vernomen en men vreest nu dat het met man en muis Is vergaan. Aan boord van den Engelschen driemastschoener „William", die op de reis van Blyh naar hier vermoedeiyk met man en muls Is vergaan, bevindt zich ook een zoon van een Ingezetene dezer gemeente. Aanbestedingen, Verknopingen, enz. Noordgouwe. By de door de Vereenl glng S. N. B. gehouden aanbesteding Is de levering van gerstemeel en maïs aan genomen door den heer H. A. Oeluk te Zierikzee voor f 3,32 de 50 K.O en f 5,35 de 80 K.O. Het erwlenmeel Is aangenomen door den heer M. van Rhee alhier, voor I 4 30. St.-Maartensdijk, I' 'ov. By de heden gehouden aanbestedln n veevoedings middelen door de Vere- n Lig „Landbouw belang" alhier waren de n.'.iiste Inschryvers en gegund: Voor Lleblgsvlee ichmeel, Schepp Zonen te Rotterdam, prys geheim voor grondnotenmeel, Adr. Langejan te St.-Maartensdyk, voor f 10,25 by loting; voor lynmeel, W. Boller te Poortvliet, voor f 10,46; voor katoenmeel, W. Boller te Poort''liet, voor f 9.68; voor lynkoek, Van Hengel en Lensvelt te Doesburg, voor f 11,95. Landbouw en Veeteelt. Noordgouwe. Oedurende de bieten campagne zyn van hier per tram vervoerd 4 436 148 K.O. sulkeiblelen en aangevoerd 72 wagons pulp. De pryzen der aardappels zyn In Zeeuwsch-Vlaanderen nog steeds stygende, terwyi de nandel zeer levendig Is. Per 100 K.O. wordt f 4,30 f 4,50 betaald. De meeste aardappelen worden naar Frank- rljk u.'evoerd en daar wordt 11 tot 16 francs per 100 KO betaald. RECHTSZAKEN. De kantonrechter te Rotterdam heeft den man, die, met een roode pet op, was gaan manen en daardoor een volksoploop had veroorzaakt, overeenkomstig het requi sitoir van het Openb. Min. veroordeeld tot f 15 boete, subs. 5 dagen hechtenis. KERKNIEUWS. St.-Maartensdljk. Het bericht, In enkele bladen voorkomende, als zou door ds. Prins alhier de toezegging van beroep naar de Herv. Qem. te Rouvecn 2yn aangenomen, Is onwaar. Goes, 19 Nov. Er is alhier op aanstich ting van den heer T. H. Slemelink, predi kant by de Doopsgezinde Oemeente alhier, een Vryzinnlge Bond voor Zuid- en Noord- Beveland opgericht, waartoe reeds 50 leden zyn toegetreden. Deze Bond beoogt het verbreiden der vryzinnlge beginselen op maatschappeiyk, zedeiyk en wetenschap- peiyk gebied en de bevordering van eenheid der geestverwanten. Dinteloord, 20 Nov. De alhier bestaande jongel.-vereenlglng op Gereformeerden grondslag .Samuel", welke haar weke- lyksche bljeenkomsien houdt In de consistoriekamer der Oeref. Kerk, hoopt op 1 December a.s., des avonds half zeven, In genoemde kerk een openbare ver gadering te houden. Als spreker wenscht dan op te treden de WelEerw. Heer ds. C. Lindeboom var. Qorlnchem, met het onderwerp: „Het Ideaal der Liefde".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1