ZIEIUKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 18 November 1910. Eerste Blad (Z ierikzeesch© Couran t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. BLOOKERS DAALDERS CACAO ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschat, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67<te JAARGANG. No 9006 Uitgevar-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. H Uit Stad en Provincie. Zlerikzee, 18 Nov. Bij kon. besluit van 15 dezer is aan den Commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden alhier, den heer J. van Schelven, op zijn verzoek, wegens meer dan 65-jarlgen ouder dom, met ingang van 1 April 1911, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. Naar wij vernemen Is de toestand van A. Oast, die acht dagen geleden een ernstige beeuverwonding opliep, redelijk wel. Er Is gegronde hoop, dat de voet behouden kan blijven en zij het met eenige stijfheid, tamelijk wel terecht zal komen. Te dezer stede Is een neutrale mid- denstandsvereenlglng In helleven geroepen. WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand October 1910. In deze maand viel alhier In 5 regen dagen 18.6 m.M. regenwater, tegen 14 regendagen met 103,1 m.M. water In de zelfde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid was (verschillende korte tijden tot dagen samengetrokken): 5 dagen helder, 7 dagen licht bewolkt, 8 dagen bewolkt, 5 dagen zwaar bewolkt en 6 dagen betrokken. De windrichting: 3 dagen N., 2 dagen N.O., 10 dagen Oost. 4 dagen Z.O., 3 dagen Z., 4 dagen Z.W., 4 dagen W. en 1 dag N.W. Het stormsein stond 3 maal bij. Voor het klerkexamen aan departe menten van algemeen bestuur zijn geslaagd mej. A. P. Broeke, Middelburg, de heer J. N. F. van Deljke te Krulnlngen, mej. A. J. Goedbloed te Ooes en de heer D. Roos te Vllsslngen. Van regeeringswege is op het Noorder- hoofd van den Nieuwen Waterweg een Inrichting gemaakt om schipbreukelingen van schepen, die op dit hoofd mochten stranden, gemakkelijk te bereiken. Eenige andere denkbeelden aan het verslag der staatscommissie ontleend, maken het onder werp uit van overleg lusschen de ver schillende departementen. Van andere wordt de uitvoering voorbereid. Bij de Tweede Kamer Is Ingediend een wetsontwerp lot nadere wijziging en aanvulling der wet van 4 December 1872, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten, waarvan de strekking is vrijstelling van vaccinatie te geven, Indien, blijkens een door twee geneeskundigen onder- teekende verklaring, van de Inenting bizonder gevaar voor de gezondheid van den be trokkene Is te duchten. St.-Filipsland, 17 Nov. Op het adres van eenige pachters In den Prins Hendrik polder aan het bestuur der domeinen, om vermindering van pacht, in verband met de uitkomst van het geoogste, schijnt afwijzend beschikt te zijn. Stavenisse, 16 Nov. In de heden alhier gehouden gemeenteraadszitting werd vast gesteld een verordening, overeenkomstig art. 114{>/s der gemeentewet, ten aanzien van de Inning der haven- en kadegelden, de keurloonen en leges. Overeenkomstig een voorstel van Burgem. en Weth. werd de jaarwedde van den gemeente-veldwachter J. Stoel verhoogd met f 50 en dus gebracht op f 450. Besloten werd nog over te gaan tot uitvoering der restauratiewerken aan den toren, zoodat kerk en toren gelpertljd zullen kunnen opgeleverd worden. Een en ander zal bij publieke aanbesteding geschieden. Middelburg, 17 Nov. Door de politie alhier Is een valsche gulden In beslag genomen. Het geldstuk draagt den beel denaar van Willem III met het jaartal 1864 en Is vervaardigd van koper, overtrokken met een laagje zilver. Enkele letters van het randschrift staan op den kop. Daar het geldstuk op het oog zeer moeilijk van het echte te onderschelden is, wordt het publiek voorzichtigheid aanbevolen. Door de verkiezing van den heer Lucasse tot lid der Eerste Kamer, zal er een vacature In de Prov. Staten ontslaan voor het district Ooes, voor welk district mr. Lucasse sedert 1882 zitting heeft. ■A. Het heilzaam cacaoverbruik moet doordringen in alle kringen der maatschappij; nu kan het! want is voor niemand te duureen bus van 2 pond kost I 59. Kleinere bussen naar verhouding. se Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. De hofsteden „Spaarnoog" en „Schoter oog", met ruim 63 H.A. welland In den Waarderpolder onder Haarlemmerliede bij Haarlem, hebben In openbare velling opgebracht f 129,980. Donderdag werd aan het gebouw van het Gewestelijk Bestuur te Middelburg aanbesteed: Het onderhoud van eenige werken bq de Oude Hoeve, aan de noord zijde van hel eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken In de provincie Zeeland, gedurende de jaren 1911, 1912 en 1913. Raming f 3300 per jaar. Ingeschreven werd door de heeren P.VInk, Noordgouwe, f 3290; C. de Voogd, Scha- rendljke, f 3348; P. Bezuljen, Eikerzee, f 3370; H. J. Romeljn, Burgh, f 3406 en J. M. Dekker Sz., Brouwershaven, f 3430. Kerkwerve, 18 Nov. Ten overslaan van den notaris H. J. van Nouhuye werden alhier openbaar verkocht: Vaarzen voor f 122, f 116, f 64, f 62 en f 60. Kortgene, 16 Nov. Bij de heden ge houden aanbesteding voor het bouwen van een dokterswoning alhier, was de hoogste inschrijverS. de Jonge, Domburg, f 9995; laagste Inschrijver: L. C. Maas, Wlssen- kerke, f 8400; zijn opvolger: wed. J. F. van Riet, Goes, f 8488. Gegund aan den laagsten inschrijver. Landbouw en Veeteelt. Renesse. De winterlandbouwcursus, onder leiding van den heer J. Spek van Ellemeet, Is Maandag begonnen. Aan den cursus nemen 15 jongelui deel, ook uit naburige gemeenten. In de algeloopen campagne zijn op de weegbrug „De Wereld" te Nleuwerkerk gewogen 5.524 280 k G. suikerbieten. Hoewel de aanvoer van het land is op gehouden, zal het nog wel een paar weken duren, eer al de bleten naar de respectieve fabrieken zullen vervoerd zijn. "rechtszaken. Zlerikzee, 17 Nov. Hedenvoormiddag vertrok de justitie van hier naar de ge meente Brouwershaven, om nogmaals een onderzoek In te stellen naar den op 7 October jl. gepleegden diefstal van pl.m. f 300 ten nadeele van J. B., arbeider, wonende onder de gemeente Dulvendljke. Na verhoor van getuigen en de verdachte, werd door den rechter-commlssarls tegen de verdachte B.a B., hulsvrouw van J. B., 32 jaar, veldarbeidster, wonende te Brouwershaven, een bevel van voorlooplge aanhouding verleend. De verdachte werd door de rijkspolitie hedenavond omstreeks 9 uur naar het huls van bewaring alhier overgebracht. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde den 37-jarlgen aannemer H. v. d. Z., uit Zeist, wegens het door schuld veroorzaken van den dood van A. K„ bij de werk zaamheden aan de Blltsche sluizen, tot 3 weken hechtenis. K E R K N I E U W S. Ds. O. H. Toebes, predikant bij de Gereformeerde Oemeente te St-Laurens, herdacht Dinsdag den dag, waarop hij vóór 25 jaar de evangeliebediening aanvaardde. De vorige week herdachten hij en zijn echlgenoote hun 25-jarlge echtvereeniglng. De jubilaris ontving zeer vele blijken van belangstelling. Ook werd h] door zijn kerkelijke gemeenteleden met eenige ge schenken vereerd, als een canapé, een schemerlamp, enz. Den 15en November 1885 begon ds. Toebes zijn evangeliebedlening te Haam slede. Sedert 6 September 1896 Is hij te St.-Laurens. Bij de Woensdagavond gehouden verkiezing voor leden van het kiescollege der Ned. Herv. Qem. te Brulnlsse werden herkozen de heeren C. Relnhoud, D. van den Berge Az. en J. Meermans. Voor de vacature wijlen den heer C. Flohll moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. J. P. Beaufort Jr. en W. Verspoor. onderwijs. Van de 15 leerlingen der Rijksnormaal lessen te Tholen, die dit najaar deelnamen aan het ixamen voor de vrije- en orde- oefeningen, zijn er 14 geslaagd. Oud-Vossemeer. Hel herhallngs-onder- wijs aan de openbare lagere school Is met 15 November weer aangevangen. De lessen worden gegeven door mej. Notenboom en de heeren Van den Ende, Rflnberg en Wlskerke. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 November 1910. Zlerikzee. Oeref. Kerk. 's Voorm. tien ure en '8avonds half zes ure: Leeskerk. Chr. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. 's Voorm. tien ure: Klnderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer Taanman, evangelist. Evangelisatie JerufI II. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Oewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Blankert van Kerkwerve. (Collecte voor de Generale Kas). Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van der Linde. (Doops- bedlening). Renesse. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Vorsler. (Oogstpreek). Noordwelle. Herv. Kerk. 's Avonds half zeven ure: ds. Vorster. (Oogstprcek). Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Japdien. Oeref. Kerk. 'sVoorm. half Hen ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Oud-Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. (Voorbereiding H. Avondmaal). Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Meyer. Zonnemalre. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. (Collecte voor de Ned. Herv. Oemeente te Weert). Na de godsdienstoefening vergadering tot het kiezen van twee kerkeraadslcden. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Schaik. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Drelschor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure; ds. Van de Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 'sNam. twee ure: ds. Waardenburg van Bruinisse. Nleuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linden. (Bediening H. Avond maal); '8 nam. twee ure: Idem. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk; 'savonds zes ure: ds. De Jager. Oud-Oeref. Kerk. 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Weeda. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 'savonds zes ure: Leeskerk. Sir]ansland. Herv. Kerk. 'sNam. twee ure: ds. Elenbaas. Brulnlsse. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure: ds. Waardenburg. (Voorbereiding H. Avond maal); '8 avonds half zes ure: Idem. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Jager. Oeref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Oud-Oeref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 'savonds half zes ure: Oewone dienst. Tholan en St.-Filipeland. Tholen. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ureLeeskerk. Oeref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, '8nam. twee ure en 'savonds zes ure: Leeskerk. St.-Maartensdl)k. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Prins. (Doops- bedlening). Belde diensten collecte voor het Ziekenfonds. Oud-Oeref. Oemeente. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Scherpenlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Steenbeek. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van Vliet- Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Bruijn van Oud-VoBmeer; 'savonds zes ure: Leeskerk. Oud-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van de Pol. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Kamsteeg. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. St.-Aonaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van Paddenburgh. Oeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds half zes ure: de heer Franje van Ooes. St.-Fillpsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bal. Oud-Oeref. Kerk (Achterweg), 's Voorm. negen ure, '8 nam. twee ure en 's avonds vQf ure: Leeskerk. Provincials Staten van Zeeland. He jaarszitting. Vergadering van heden (Vrijdagmorgen) te tien uur. Aanwezig 41 leden. Afwezig de heer Olljam, met kennis geving, wegens familie-omstandigheden. Na vaststelling van de nolulen der ver gadering van 8 Nov. en der presentielijst, wordt overgegaan tot de verkiezing van een lid der Eerste Kamer, ter voorziening In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer jhr. mr. K. A. Qodln de Beaufort, die In 1913 aan de beurt van aftreding was. Gekozen werd de heer mr. C. Lucasse, oud-lld der Tweede Kamer, met 27 van de 41 uitgebrachte stemmen. De heer J. H. C. Heljse, liberaal, ver kreeg 14 stemmen. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van Gedep. Staten tot oprichting van een waterschap tot instandhouding van den oever vóór de polders Noord-, Ser-Llppers en Nieuw Olhene en van de daarachter gelegen zeedijken. Volgens het algemeen verslag ondervond dit voorstel In de afdeellngen groote be striding, vooral de onbillijkheid tegenover de achterliggende polders werd door vele leden op den voorgrond geschoven. In het geheel verklaarden zich 22 leden tegen, en 5 leden vóór het voorstel van Osdep. Staten, terwijl 13 zich hun stem voorbehielden. Gedep. Staten vinden geen aanleiding om hun voorstel te wijzigen. Over het voorstel van het Waterschap Olhene werd breedvoerig gediscussieerd. Het voorstel van Gedep. Staten 'werd krachtig bestreden door de heeren Ysebaert, Vorsterrnan van OyenDleleman en Moerdijk. ZQ ontwikkelden verschillende bezwaren tegen het voorstel van Gedep. Staten, die zl) zeer uitvoerig ulteenzetlen. De heer Siegers verdedigde namens Gedep. Stalen het voorstel van hun College. Het voorstel van Gedep. Staten werd verworpen met 34 legen 7 stemmen. Ook tegen het voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het Reglement op het beheer der uitwatering door de „Sluls- In-de-Plet" werden bezwaren gemaakt in de afdeellngen, doch ook hier vonden Gedep. Staten geen aanleiding om hun voorstel te wijzigen. Tegen dit voorstel van Oedep. Staten werd door den heer Lucasse In een zeer uitvoerige rede meerdere bezwaren inge- gebracht, terwijl de heer Dleleman het voorstel van Gedep. Staten op juridische gronden verdedigde, welk voorslel hij bovendien alleszins rationeel noemde. De heer Fruytler was het geheel eens met den heer Dleleman en trachtle de verschillende bezwaren van den heer Lucasse te weerleggen. IIQ geloofde, dat de Staten verkeerd zouden doen met het voorstel van Gedep. Staten niet aan te nemen. De gevolgen zouden dan voor de betrokken polders niet te overzien zijn. De heer Lucasse handhaafde zijn be zwaren. Het voorstel van Oedep. Staten werd ten slotte na de arllkelsgewijze behandeling aangenomen met 31 tegen 9 stemmen. Tegen het voorstel van Gedep. Staten om het aangehouden verzoek van I. J. Portel) te lerseke om subsidie voor het overzet veer van lersekendam op Gorlshoek, werd In één der afdeellngen door een lid zijn spijt uitgedrukt, dat Oedep. Staten niet hebben kunnen besluiten, PorrelJ wat te gemoet te komen. In deze afdeellng ver klaren zich 8 leden vóór het voorstel van Gedep. Staten, drie tegen en twee behouden zich hunne stem voor. In de andere afdeellngen verklaarden alle leden zich vóór het voorstel. Het voorstel werd zonder stemming goedgekeurd. Besloten wordt overeenkomstig het voorstel van Gedep. Staten het adres van de Vereeniglng van Nederlandsche Lood- wltfabrikanten te Rotterdam, aan dat college ter beantwoording over te laten. Eveneens wordt aangenomen het voorstel van Gedep. Staten tot verlenging van den termijn voor het in exploitatie brengen van den stoomtramweg van Hontenlsse tot de Belgische grens in de 'richting van Selzaete tot 1 juli 1915. Ook wordt aangenomen hel voorstel tot wijziging van het besluit der Staten van 19 November 1909, betreffende een subsidie voor een omnibusdlenst van het dorp naar het station Philippine, waardoor de ondernemer ook voor 1910 de volle subsidie zal ontvangen. Over het voorstel van Oedep. Staten tot afwijzing van een verzoek van de vereeniglng „Algemeen Schippers- en Vlsschersbelang" te Brulnlsse, om aan het Waterschap „Brulnlsse" een subsidie voor wegsverbetering te verleenen, werd In twee afdeellngen opgemerkt, dat het wel degelijk In het belang der oesterkweekerlj zou zijn, als de weg verbeterd werd, het geen van andere zijde werd tegengesproken. la een andere afdeellng werd de oorzaak opgege ven, waarom de Vlsschersvereeniglng hel verzoek aan de Staten deed en niet aan het waterschapsbestuur. Gedep. Staten handhaven bun voorstel, dat ten slotte in de afdeellngen ook met algemeene stemmen werd aangenomen. Het voorstel van Oedep. Staten tot aanvaarding van een legaat, bestaande uit boeken en prenten, door den heer Henrl Tak bemaakt aan de Provinciale Biblio theek, werd In alle afdeellngen aangenomen en de leden namen met groote waardcerfng kennis van de toezegging van dit legaat. Het voorstel wordt aangenomen. Uit het algemeen verslag, betreffende het voorstel van Gedep. Staten, tot uit voering van het besluit der Staten van 12 Juli 1910, tot voortzetting van den stoombootdlenst tusschen Schouwen, Zuid en Noord-Beveland en Wa'cheren, met een voorstel betreffende het verzoek van het bestuur der afdeellng Noord-Beveland van de Zeeuwsche L?"d bouwmaatschappij om verbetering van de communicatie, blijkt, dat In iwee afdeellngen de vraag werd gesteld of het geen aanbeveling zou ver dienen, de booten eventueel niet tot Mlddelbnrg te doen doorloopen, doch de vaart ln te richten van Zlerikzee op Kortgene—Wolphaartsdljk vice-versa, om van daar de reizigers per tram of anders zins te Goes aan den trein te brengen. Wellicht zou dan driemaal daags eene vaart kunnen worden volbracht In beide richtingen. Van de zijde van Gedep. Staten werd hiertegen aangevoerd, dat uit de betrokken opgaven was gebleken, dat verreweg het grootste aantal reizigers tusschen de belde eindstations Middelburg en Zlerikzee reist en het daarom geen aanbeveling verdient, te dezer zake voorshands veranderingen aan te brengen. Één der leden achtte het argument van de gemeente Zlerikzee, de verplichting op zich te nemen de vaargeul der haven op bepaalde diepte te houden, en zou wenschen, dat de Provincie harerzijds op zich nam het onderhoud der zwaalplaats. Ditzelfde lid zou ook gaarne zien, dat de provincie niet twee nieuwe booten Het bouwen, doch de nieuwste der belde thans in dienst zijnde Spoorbooten van den tegenwooidigen oudernemer zou over nemen. Was dit uit een financieel oogpunt al aan te bevelen, ook ou het nog daarom voorkeur verdienen, om In de praktijk de vraag te zien beantwoord, welke type van schip (raderboot oj schroefboot) voor den dienst op de Oosler-Schelde aanbeveling zou verdienen. Een ander lid dier afdeellng zou het al zeer onpractlsch vinden, om den dienst met twee verschillende typen van schepen te explolteeren. Van de zijde van Gedep. Staten werd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1