Woensdag 16 November 1910. (Z ierikzeesohe Couran t). Onveiligheid Vaarwater. Algemeen Overzicht. MEUWSTIJDÏNaiENr lm out Zmsclit Morijto, ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67tte JAARGANG. - No. 9005 IHtgaver-HoofdrcMlaoteup i A. FRANKEL. Redacteurt J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 urs. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directaura A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg;: Een jongensjasje. schroevendraaier. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht betreffende schietoefenin gen ter kennis aan zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t.w. Schietoefeningen bij Naar den en Blarlcum. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeellng van den Minister van Oorlog zullen op 22 November 1910 en voor zooveel noodlg volgende dagen, oefeningen met geschut worden gehouden vanat de Meent onder Blarlcum, vanaf den OostdQk nabij Naarden en vanaf den vestingwal van Naarden. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zullen roode vlaggen waaien op den Zuiderzeedijk aan het einde van de Gooyergracht en van den Maatweg, nabij Oud Valkeveen en op het werk Ronduit, terwijl het stoomscheepje .Pampus" gelegen zal zQn nabij de monding van de Eem dan wel nabij Oud Valkeveen, welk stoomscheepje desgewenscht hulp zal verleenen om schepen uit den onvelllgen sector te verwijderen. BIJ het schieten vanaf de Meent onder Blarlcum moet als onveilig worden beschouwd het gedeelte zee, gelegen tusschen de Eemmondlng, een punt pi. m. 5C00 M. N.waarts daarvan en de genoemde vlag op den ZulderzeedQk bij den Maatweg; bij het schieten vanaf den Oostdljk, het gedeelte zee tusschen Mulderberg, een punt pl. m. 5000 M. N.waarts van de roode vlag bij Oud Valkeveen en deze vlag. Zierikzee, den 16 November 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Schrille tegenstellingen In het leven van menschen en volken zijn wij zouden geneigd wezen te zeggen dagelijks waar te nemen. In Ierland houdt John Redmond, de bekende leider der beweging voor Home Rule, een waren triomftocht. Teruggekeerd uit Amerika, waar hij bij de dulzende Ieren, die hun geboortegrond ontvloden om in de Nieuwe Wereld een nieuw vaderland te vinden, inzamelingen deed voor het groote staatkundig doel, dat Ierland nastreeft, wordt hij door de Iersche bevolking met gejuich en gejubel overal ontvangen. Het Iersche volk weet het, dat het oogenbllk voor verwezenlijking van zijn zoolang ge koesterde verwachting nooit gunstiger geweest is, dan juist nu. De macht van het Hoogerhuls, dat voornamelijk In den laatsten tijd een sta-ln-den-weg Is geweest voor vele noodig gebleken hervormingen, zal door dit Ministerie veel gefnuikt worden. Men herinnert zich, dat onder den vorlgen Engelschen Koning Edward VII een hevige stryd tusschen het Hoogerhuls en het Lager huis Is uitgebroken. Het Hoogerhuls matigde zich In finantlëele zaken een macht aan, die het niet bezat. Het Lagerhuis nam toen drie moties aan. De eerste motie had de strekking de wettelijke regeling van het uitsluitend zegglngsrecht van het Lagerhuis In zake finantiën te handhaven. De tweede motie kwam op tegen het absolute veto van het Hoogerhuls, onder toekenning van het veto suspenslf, zoolang als het wets ontwerp nog niet in drie vergaderingen van het Lagerhuis was aangenomen, en er nog geen twee jaren verloopen waren sedert de eeiste indiening van het wets ontwerp In het Lagerhuis. En de derde motie sprak de wenschelijkheid uit eener beperking der zittingsperiode van het Parle ment tot vijf jaren Nu hebben de leden gedurende zeven jaren zitting, wat te lang Is. Deze drie moties zouden aan het Hoogerhuis worden voorgelegd, maar de dood des konings belette de uitvoering van dit voornemen. Men wilde namelijk den nieuwen koning by de aanvaarding der regeering niet terstond voor groote moeilijkheden plaatsen. De onderhande lingen, die sedert zijn gevoerd, hebben geen gunstig verloop gehad, zoodat men ze als totaal mislukt kan beschouwen. De Ingestelde veto-conferentie leidde tot geen resultaat. En nu zal naar alle waarschijn lijkheid het Parlement ontbonden worden, teneinde tot een gewenschte oplossing te geraken. Inmiddels hopen de leren, die zich aan de zijde der regeering geschaard hebben, van deze te verkrijgen autonomie, dat wil zeggen een eigen Parlement. Hun groote kampioen voor dit denkbeeld, John Red mond, werd by zijn terugkeer In het vaderland, daarom door hen met zooveel geestdrift ontvangen. Hier hebben wy dus een staatsman, die met blijde verwachting de toekomst tegemoet gaat. Hoe geheel anders Is het gesteld met den Russlschen graaf Leo Tolstiï, die levensmoede als het ware zijn landelijk verblijf In Jassnaja Poljana ontvlucht, en In het klooster, waarvan zijn zuster, gravin Maria Nlkolajewna priores Is, zich terugtrekt. De hoogbejaarde en hoogbegaafde graaf, een edelman In den waren zin des woords, niet één, die op het volk minachtend neer ziet, en dit slechts als rapaille beschouwt, maar iemand, die met de bevolking steeds heeft meegeleefd, haar nooden gekend en haar smarten gevoeld heeft, en tot leniging er van gedaan heeft, wat hij vermocht, hy heelt zich aan het wereldgewoel ont trokken, en wil In de stille eenzaamheid en In ernstige overdenkingen zyn laatste levensjaren siyten. Hy, de groote wysgeer, heeft zooveel leed gezien en medegemaakt, ziet dagelijks nog zooveel onrecht en ellende gebeuren, dat het niet te verwon deren valt, wanneer zulk een nobele figuur aan het einde zyner levensjaren moedeloos wordt, en z'ch in een klooster aan het oog der wereld onttrekt. Wy spraken hierboven van schrille tegenstelling. In Ierland toch een volksleider, die vol hoop de toekomst tegemoet gaat, in Rusland een menschenvrlend, die niets meer van het leven verwachtend, zich In de afzonde ring begeeft. Door den Hertog van Connaught, een broeder van Koning George van Engeland, werd den 4Jen dezer het parlement der Vereenlgde Staten van Zuid-Afrlka op plechtige wyze te Kaapstad geopend. De grondgedachte, die de boeren In het zwarte werelddeel jarenlang bezield heeft, Zuld- Afrika voor de Afrikaners, Is dan toch In vervulling gekomen, zy het dan ook onder Engeland's opperbestuur. Toen in 1902 de vrede te Vereenlglng een einde maakte aan den driejarigen Zuld-Afrlkaanschen worstelstryd, werd by het vredesverdrag de voorwaarde bedongen, dat Engeland aan de overwonnen republieken zelfbestuur zou geven. Een bepaaliT tydstlp was daar voor niet vastgesteld. Toen de liberalen echter In Engeland aan 't bewind kwamen, heetf de Minister, Campbell-Bannerman, zich ge haast die voorwaarde te vervullen. Hierdoor werd de weg voor het stichten eener Unie van Zuld-Afrlka gelegd. En nu Is de Unie er, en Lord Gladstone Is haar gouverneur-generaal, die In naam des Konings regeert. De Fransche Senaat heeft een wets ontwerp aangenomen, strekkende tot toe lating van het onderzoek naar 't vaderschap in bepaalde gevallen. Het onderzoek voor den rechter Is thans toegelaten bij ont voering of verkrachting, In geval van verleiding, schrlfteiyke erkenning, openbare samenleving, en ook als de vermeende vader In het onderhoud en de opvoeding van het kind voorzien heeft. In Frankryk Is een wynhandelaar wegens vervalschlng vanwijn veroordeeld tot 4000 francs boele en 4 maanden gevange nisstraf, en wegens ontduiking van de belasting tot betaling van een boete van vier mlllloen francs. AMERIKA. Mevrouw Schenk, de schoone, jonge gade van den milllonnair en varkensslachter John O. Schenk, te Weellng, In den Amerikaanschen slaat Westvlrglnla, die een paar dagen geleden onder verdenking van poging tot vergiftiging van haar man werd gearresteerd, heeft thans door haar advocaat doen protesteeren tegen .het proces, dat de pers en de openbare meening haar aandoen, nog vóór de gewone rechters gesproken hebben". Mevrouw Schenk verklaart, dat zy haar onschuld zal kunnen bewyzen. Haar man en haar kinderen zyn haar alles, zoo zegt zy. Ter herinnering dlene, dat John O. Schenk, een Dultscher van geboorte, eenigen tijd geleden plotseling zwaar ziek werd en dat de geneesheeren vergiftiging constateerden. In den aanvang scheen zijn leven ernstig gevaar te loopen, maar thans ls hy reeds in zooverre hersteld, dat de rechtbank besloten heeft, met het proces tegen zyn vrouw te wachten tot hy geheel en al genezen Is. Mevrouw Schenk heeft, met toeslemming der overheid, de weelderige meubelen van haar eigen slaapkamer In de gevangeniscel laten brengen en verkleedt zich minstens tweemaal per dag, als ware zy nog meesteres in het paleisachtige huls van haar echtgenoot. Mevrouw Schenk was vroeger dienst meisje In het huis van den milllonnair. ITALIË. Het huweiyk van prins Victor Napoleon met prinses Clémentine van België Is gisteren (Dinsdag) te Montcallerl vol trokken. ENBELABD. Winchester, 14 Nov. Voor het Hof van Asslzen Is heden luitenant Helm verschenen, de Dullsche officier, die gerechteiyk wordt vervolgd wegens het maken van schetsen van de vestingwerken te Portsmouth. Hem werd een borgstelling van 250 pd. st. op gelegd. De beschuldigde legde een plech- tlgen eed af, dat hy het misdryf niet herhalen zou. DUITSCHLAHD. D'e winter heeft met sneeuw en ys zyn Intrede In Dultschland gedaan. In den omtrek van Beriyn lag Vrydag op de meeren een dunne ijskorst en tegen den middag viel een dichte sneeuw. In geheel Midden- en Noord-Duitschland heeft het gesneeuwd. De bergen In Thii Ingen waren met sneeuw bedekt; uit Saksen, Hannover, Westphalen en het Ryngebled komen berichten van sneeuwval. Dientengevolge ontstonden ernstige storingen In het telephoon- en telegraaf- verkeer. Voornameiyk West- en Noord- Dultschland hadden daarvan veel te lyden. Vooral met het buitenland, met Londen en Parys, was byna alle verkeer verstoord. De leidingen naar het zuiden waren nog In gebruik, hoewel veel storingen voor kwamen, maar met Noord-Dultschland was van Beriyn uit geen verbinding te krygen, behalve met Hamburg. Door de zwaarte van de dikke, natte sneeuwlaag braken vele geleidingen, wat tot langdurige en omvangryke herstellingen aanleiding zal geven. Bovendien zyn door den storm een aantal telegraafpalen omgewaaid, waardoor aard-contact ontstond. In Keulen Is weder een vergadering gehouden van personen uit verschillende streken van Dultschland en ons land, die gelooven recht te hebben opdenalatenschaj van Paul Wlrtz, veldmaarschalk der Ver eenlgde Nederlanden, ten bedrage var 900 mlllioen gld. Er werden documenter voorgelegd, waaruit kon btyken, dat Hollanc zich deze erfenis had verzekerd In 170( onder bedreiging tot maatregelen var, geweld over te gaan, tegenover Hamburg welke slad het grootste deel dacht tt krygen. Voorts werd medegedeeld, dat er oo in Weenen een beweging in 't leven I gekomen om rechten te doen gelden o( deze millloenen-erfenls en dat het Oosten- ryksche gerecht zich er mede zal bemoeien Men verwacht, dat er spoedig In Keuier weder over deze erfenis zal vergadert worden. BEL8IË. Brussel, 13 Nov. De Indépendance belgi zegt, dat het fort, hetwelk men te Vllsslnger wil bouwen, in geen enkel opzicht van nu kan zyn voor de verdediging van Nrder- land. .De mogeiykheld voor Engeland orr ons langs de Schelde hulp te bieden voo het geval ons grondgebied wordt betreden is de voornaamste waarborg voor onzt onafhankelijkheid. Anders zijn we over geleverd aan dengene van or.ze buren, dit ons grondgebied wil schenden om zyr tegenstander te bereiken. Nederland heef niet het recht dezen waarborg denkbeeldig te maken door de Schelde voor onz vrienden te sluiten". ■EBERLARD. Enschedé, 14 Nov. Door het gehee afsluiten van een vulkachel geraakti Zondagmiddag het bejaarde echtpaar R. alhier, bedwelmd door kolendamp. Mevr. R. had nog de kracht, hoewe nagenoeg bewusteloos, naar bullen ti wankelen en hulp te halen. De yiings geroepen geneesheer slaagdt er In om den heer R., die bewustelooi was, weder by te brengen. Apeldoorn, 14 Nov. Hedennamlddag ten 3.45 uur, keerde H. M. de Koningin- Moeder terug van Hare buiten landscbt reis. De burgemeester, benevens H. M. dt Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik warer ter verwelkoming aan het station aanwezig H. M. de Koningin-Moeder zal tot 3 Dec a.s. op Het Loo verblijven. Haarlem, 14 Nov. Men herinnert zich dat nog een deel van het zilver, da gestolen Is bij mevrouw Rtynbende—Var Hemert, aan den Kleinen Houtweg alhier zoek was. Biykbaar zyn de medeplichtlger van de dieven, die achter slot en grende zitten, bevreesd geworden voor ontdekking Althans men heeft het zilver weer op gegraven de toestand van het zltve wyst er op, dat het onder den grond ver borgen Is geweest en In een stuk paple gewikkeld. Zoo is het vóór de deur var DOOR 'ISCB8. IV. We hebben nu gezien hoe de garnalen gevangen worden, tenminste hoe het vlsschen naar deze schaaldlertjes buiten gaats plaats heeft; we zouden nog moeten vermelden, dat nog tal van vlsschers ook meer naar boven In onze zeegaten met het vaartuig dit bedrijf uitoefenen en dat er ten slotte ook nog menschen zyn, te voet er op uitgaan met het zoogenaamde stootnet. Voor hen Is de garnalenvlsschery vooral gedurende de koude voor- en najaarsmaanden een alles behalve prettig baantje. Wy zouden ook nog een zeer uitvoerige beschryvlng van het diertje zelf kunnen geven, maar zullen voorlooplg dit maar laten rusten; zoo terloops Is reeds over ver zending van het goedje gesproken en daar willen wij nog een oogenbllk by vertoeven. België, Frankryk en Engeland zyn In hoofdzaak de afnemers van de garnalen, want wat In Zeeland zelf wordt ultgeleurd Is In verhouding tot de hoeveelheid, die voor de bultenlandsche markten bestemd Is, maar een druppel aan den emmer. Wie eenig belang stelt In dit bedrijf zal trouwens wel aan de marktberichten daaromtrent gemerkt hebben, dat er nogal heel wat omgaat In den garnalenhandel. maar tevens dat de pryzen in den loop van het jaar nogal wat verscheidenheid-bieden; een en ander houdt meestal verband met den aanvoer, ofschoon ook nog andere factoren vaak in het spel komen, die op de marktpryzen van verbazenden Invloed kunnen zijn. .Das slnd Geschaftsgehelme", zou het antwoord kunnen lulden, zooals een Dullsche schooljongen zelde, toen meester vroeg: .waar krygt uw vader de koffie vandaan?" Laten wy maar dank baar zyn, dat wy de garnalen kunnen nuttigen fcn dat wy een zekere handig heid bezitten om ze van de schaal te ontdoen; gaat men wat onhandig te werk om die schaal van het vleesch te ver- wyderen, om dus in het bezit te komen van de .pit", dan breekt deze by één der geledingen doormidden en groote moeite kost het om het omhulsel stukje voor stukje te verwyderen. 't Is dan ook voor zulke onhandlgen een zenuwachtig werkje en daarom nemen sommige garnaleneters het ook zoo nauw niet en verorberen met het vleesch tevens maar een stuk van de schaal, dlkwyis het borststuk, waartusschen zich duizenden eitjes niet zelden vastgeklemd hebben. De meesten zullen het dan ook maar houden met een potje gepelde garnalen. Tevens zyn we hiermede op een terrein gekomen, waarover we nog juist een en ander willen zeggen, en wel het garnalen-pellen of liever over de pelleryen zelf. Voor onze provincie zouden we daarvoor als voor beeld kunnen nemen de pellery te Brou wershaven. In den loop van dit jaar Is er ook een te Arnemulden opgericht, maar die verkeert nog in de kinderjaren, In de stille hoop, dal uit het kind eenmaal een forsche jongeling zal groeien, die waardig Is er te zyn. Keulen en Aken zyn niet op één dag gebouwd. De pellery te Brouwers haven of, zooals de reeds algemeen be kende naam luidt: .de Brouwersche lnmakery", heeft, werkeiyk haar sporen verdiend en reeds een naam gemaakt, die klinkt als een klok. Het is reeds eenlge jaren geleden, dat wy hét genoegen hadden deze Inrichting te bezoeken en de noodlge Inlichtingen te verkrygen van de bestuurders dezer nuttige zaak. Terecht werd toen reeds opgemerkt waar van regeeringswege In die dagen de vraag gedaan werd op welke wyze werkverschalfiig zou kunnen plaats hebben, het niet ondienstig was de aandacht te vestigen op de omstandigheid, dat In kleinere gemeenten van ons land by voldoenden ondernemingsgeest ook met goed gevolg een locale Industrie in het leven kan geroepen worden, die goede vruchten kan afwerpen en één dezer ls juist de Brouwersche lnmakery te Brou wershaven. Aanvankeiyk opgericht met het doel de vlsschers hierdoor een nieuw afzetgebied te geven voor hun garnalen, en meer nog om door het pellen daarvan tal van vrouwen en kinderen arbeid te verschaffen, mocht de lnmakery haar debiet geteideiyk zoodanig zien toenemen, dat de oor- spronkeiyk vry primitieve Inrichting al spoedig door een groolere moest worden vervangen en bleek het zelfs, dat een stoom-lnrlchtlng noodig werd om aan de steeds stijgende aanvragen te kunnen biyven voldoen. Met dankbaarheid mag zoo Iets in onzen tyd wel geconstateerd worden, en wy twyfelen niet of de goede naam der Brouwersche lnmakery Is sedert nog meer In eere gekomen. En wezeniyk merkwaardig Is het, thans te zien, zoo luidde het reeds toen, hoe het delicate schaaldlertje, na eerst gepeld te zijn, machinaal wordt gezuiverd en gedroogd, om daarna In door stoom gesteriliseerde hermetisch gesloten bussen te worden bewaard, Waarin het alsdan maanden lang, zelfs In overzeesche gewesten, zyn frlschheld en zuiveren smaak behoudt. Geen wonder dan ook, dat deze blikken versch gepelde garnalen niet alleen in ons land meer en meer aftrek vinden, maar er thans geen Nederlandsche mail meer vertrekt zonder deze blikken onder hare provisie mede te nemen, terwijl ook de Norddeutsche Lloyd reeds aanmerkeiyke hoeveelheden hiervan betrok. Het luidde toen dan ook, dat behalve In deze blikken, die reeds ingang gevonden hadden, zoowel In Nederlandsch Oost- en West-Indlë, In Zuid-Afrlka, In het Congo- gebled, de aldus gepelde garnalen In de maanden April tot en met October In aanzieniyke hoeveelheden, verpakt In manden, naar Engeland verzonden werden. Om ook In de maanden, dat de garnalen vlsschery stilstaat door weersomstandig heden, de lnmakerlj werk te verschaffen, was men sedert gerulmen tyd reeds bezig om ansjovis in te leggen en de fabricage van .rolmops", welbekend, was mede Ir het bedrijf opgenomen. De haring, van d graat ontdaan, wordt opgerold en In eer lekkere saus gelegd en men had reed zoo'n debiet verkregen, dat wel bleek da het recept van de Brouwersche Inmaker niet van de minste soort was. Waar de grootste zorg wordt besteer aan zlndeiyke bewerking, waar het ulteriyi van het voor verzending bestemde artlke mede niet verwaarloosd Is, Integendee men voor een sierlijke naast solide ver pakking heeft gezorgd, daar mag wel eer woord van lof gebracht worden aan dezt lnmakery. Velen van onze lezers, die gewoon zyr van de garnalenleurders voor enkele center dagelijks of wekeiyks eenlge kopjes ge kookte garnalen te nemen, zullen misschiet verbaasd staan, dat In het garnalen-bedry zooveel omgaat. We wezen er reeds o- hoevele vaartuigen er voor gebruik worden en hoeveel personen daarby onge veer hun brood verdienen, zoodat he werkeiyk geen wonder Is, dat er meer bl omgaat dan de leek op het eerste gezlch wel denken zou, want werkeiyk die omze van ruim twee ton aan garnalen In on gewest wordt den vlsschers zoo maa niet thuis gebracht, het heet, zooals Ir bijna alle takken van het vlsscherybedryf hard werken om een broodje Ie hebben Hiermede stappen wy van de garnaler af, om straks weer een ander onzei Zeeuwsche waterbewoners onder de aan dacht te brengen. Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1