ZIEI1IKZEESUHE NIEUWSBODE. Maandag 14 November 1910. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Uit Stad en Provincie. BLOOKER'S DAALDERS CACAO (25 ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAG en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67»te JAARGANG. - No 9004 Ultgover-Hoofdredaot0uri A. FRANKEL. Redaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 sar*. Alle betalingen moeien geschieden bij den Direoteuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zicrikzee, 12 Nov. De heer J. van Schelven, commissaris en ontvanger van het Nederlandsch Loodswezen alhier, heeft tegen 1 April s.s. eervol ontslag aangevraagd. Vrijdagavond omstreeks elf uur werden wij uit onze eerste slaap door het geroep van brand opgeschrikt. De klok luidde, de klepper ging, de brandspuiten reden In vliegende vaart naar het tooneel van den branddat, gelijk men ons mede deelde, in de Lange Nobelstraat moest zijn. De molen van M. de Rtyke staat In lichte laaie, verzekerde men ons. Wij staken ons in een ommezien In de kleeren, holden de straat op en wat zagen wij, toen wij In de Nobelstraat gekomen waren, vele menschen, al de brandspuiten op 't terrein, maar van brand bespeurden wij zelfs met een vergrootglas niets. Toch Is er in den molen bij De Rijke brand geweest, maar men was er gelukkig spoedig bij, tengevolge waarvan de brand In de geboorte door emmers water gebluscht kon worden, en zelfs geen enkele brandspuit water be hoefde te geven. Zaterdagavond trad in de Concertzaal voor de afdeellng Zlerikzee van den Bond voor Staatspenslonneerlng als spreker op jhr. R. R. L. de Muralt. De Gemengde Zangvereenlglng .Polyhymnia" zou, ter opluistering van den avond, eenige zang nummers ten beste geven. Wegens onge steldheid zijner kinderen was de voorzitter der afdeellng, de heer L. Bouter, verhinderd de bijeenkomst te lelden. In zijn naam deed dit de voorzitter der Federatie, die in zijn openingswoord wees op de goede opkomst, waarin hy o. a. zag Ijverige belangstelling In de rechtvaardige zaak, waarvoor gestreden wordt. De verdediging van die zaak was dezen avond opgedragen aan den heer De Muralt, Iemand, die ten opzichte van den Bond voor Staatspenslon neerlng, zoowel In als bulten Schouwen— Duiveland zich zeer verdlenstelgk heeft gemaakt. Nadat .Polyhymnia", onder leiding van den heer Theewis, een paar zangnummers, waaronder ook het bekende lied der ouden van dagen, dat gezongen Is geworden In de muziektent op de Oude Haven, ter gelegenheid van de openluchtmeeting, op Indrukwekkende wijze had voorgedragen, werd het woord gegeven aan den spreker van den avond, den heer De Muralt, die een vurig pleidooi hlejd voor het goed recht der ouden van dagen op ouderdoms verzorging van wege den staat, In den vorm van een uit te keeren pensioen. Zoowel gedurende de rede bij een pakkende passage als daarna, werd de welsprekende renenaar door het auditorium levendig toegejuicht. Nadat „Polyhymnia" eenlg mooie liederen en de heeren v. d. Houten en Arnold een duet keurig hadden gezongen, zette spreker zijn algebrokene rede voort, die onder de diepste stilte met groote aandacht gevolgd werd. Wij kregen nog eenige mooie nummers van „Polyhymnia" te hooren, waarvan één gebisseerd werd, waarop de voorzitter ztyn dank uitsprak aan den heer De Muralt voor zijn voortreffelijke rede, aan „Polyhymnia" voor hare welwillende medewerking dezen avond niet slechts tot een nuttigen, maar ook tot een genotvollen avond te hebben gemaakt, en aan de heeren musici en duettisten, de heeren Van den Houten, Jongmans en Arnold, die er toe hebben bijgedragen dezen propa- ganda-avond te doen slagen. Hij wekte ten slotte allen op uit het ge sprokene van den heer De Muralt nieuwen moed te putten voor den strt|d, dien wij hebben te voeren om eens voor de arme ouden van dagen staatspensioen te ver krijgen, niet te versagen In dien strijd, maar stand te houden, zich niet te bekreunen om onze tegenstanders, die u diets maken, dat wij het volk een Illusie, een hersen schim voor oogen houden, dat wij de menigte misleiden. Denkt er aan, dat onze voorvaderen tegen 't machtige Spanje voor hun zelfstandigheid gestreden hebben. Wat zou er van die zelfstandigheid ztyn terecht gekomen, Indien zij zich hadden laten ontmoedigen door hen, die hun zoo CACAO moet in de fabriek in BUSSEN verpakt worden en in dien vorm de gebruikers be reiken; dan is er waarborg van zuiverheid en kwaliteit. De lage prijzen der bussen bewijzen, dat de kosten der ver pakking niet van beteekenis zijn. Bussen van 1 Kilogram (2 pond) ƒ1.50 j *11 pond) 0.80 f (i pond) 0.42 1 Heetogr. (1 ons) 0.18 - o.io vaak voorhielden, dat hun kamp een hopelooze was! Natuurlijk niets. Wij zouden, Indien zij niet volhard hadden, vermoedelijk nu nog onder Spanje's juk zuchten. Daarom spiegelt u aan hen, voortgezet de strtyd, en wie nog niet toegetreden Is, schare zich onder de vaan van deze afdeellng. Wij vernemen dat het ledental der afdeellng In de laatste week tot 410 gestegen is. Als elk lid nu slechts één lid aanwerft, dan Is dit getal spoedig verdubbeld. Het circus Wllke, dat eenige avonden achtereenvolgens in de Concertzaal alhier voorstellingen zal geven, zal Donderdag den 24sten dezer op twee extra-booten van Middelburg alhier aankomen met 30 paarden, olifanten, ezels, apen, honden, enz. Het personeel bestaat uit 50 man. De heer J. Bolt alhier, voorzitter van het gewest Zeeland van het Alg. Ned. Gymnastlekverbond, heeft als zoodanig bedankt. In een in December te Bergen- op-Zoom te houden vergadering zal een nieuwe voorzitter benoemd worden. De postdienst van het eiland Tholen is Vrijdagmorgen geheel In de war geweest. In plaats van om 5 uur kwam de poslkar eerst om kwart voor twaalf te Bergen-op- Zoom aan. De reden hiervan was, dat van de kar een wiel was afgeloopen en de pogingen om hulp te krijgen mislukten. Zoodoende heeft de postillon zes uur In den regen en wind op den dijk moeten doorbrengen. De post uit Tholen zelf werd per tram vervoerd. Op 15 November a.s. wordt ver plaatst de maréchaussée B. Bakker van Terneuzen naar Strljbeek, en op 20 Nov. a.s. de brigadier Nljssen van Terneuzen naar Valkenswaard, en op dien datum de brigadier Donker van Westerhoven naar Terneuzen. Wtj hebben een werkje ontvangen over Vogelbescherming, waarin het nut der toepassing, en het genot er van In het helderste licht worden gesteld. Ziet het boekje, dat opoud-Hollandsch paplergedrukt Is, wat het gewaad betreft, waarin het gestoken is, er keurig uit, de Inhoud er van, fraai geïllustreerd, zal, wanneer, wat te wenschen Is, het boekje In veler handen komt, ongetwijfeld groot nut stichten. Uitgevers van dit werkje zijn de heeren Btass Oroenewege, eigenaars der Konink lijke magazijnen van tulnbouw-werktulgen en benoodlgdheden te De Bilt. Noordwelle. Naar wij met zekerheid kunnen mededeelen verkeert de Rederijkers kamer „Advendo" weer In een bloelenden toestand. Was het aantal leden de twee laatste jaren zeer gering, zoodat het vorige jaar van een uitvoering geen sprake kon zijn, thans mag „Advendo" zich verheugen, door het toetreden van een vijftal jonge lieden, In een tamelijk flink gezelschap, waarbij het voornemen bestaat met Kerstdag en zoo mogelijk met Paschen een uitvoering te geven. Eere aan den heer Hollestelle, die door zijn onvermoelden {ver „Advendo" In stand heeft gehouden en nog doet wat hij kan, om a.s. uitvoering best te doen slagen. Oosterland. Hedenmorgen vervoerde de landbouwer J. M. Stouljesdfjk van Nleuwer- kerk een voer stroo In de richting naar hier. Daar S. vreesde dat het paard bang zou zijn voor de naderende tram, spande hij hem van den wagen. Bij het passeeren van de tram ging de wagengedreven door den wind, aan 't loopen, en kwam op die wijze In botsing met de tram met het gevolg, dat de draaiboom van den wagen door het balcom van een paisagiers- waggon en bagagewagen drong. Gelukkig ztyn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. St.-Filipslnnd, 12 Nov. Vrydagmorgen werd door de tram van Vogelenzang naar Steenbergen een man aangereden. Hevig bloedende en ernstig aan 't hoofd verwond werd hij onder de locomotief vandaan gehaald. 13 Nov. Vrijdagmiddag, omstreeks 4 uur, ontlastte zich zeer onverwacht boven onze gemeente een kort maar ont zettend onweer. Helle bliksemstralen zetten als 't ware alles In vuur en vlam, terwijl vreeselljke donderslagen ramen en deuren deden dreunen. Woeste, zwarte wolken jaagden door 't luchtruim. Menigeen, vooral zij die langs den weg waren, hebben eenige benauwde oogen- blikken doorgebracht, en 't was voor leder een herademing, toen de natuur weer wat kalmer geworden was. St -Maartensdijk, 10 Nov. By de gis teren gehouden veemarkt waren aangevoerd 13 stuks hoornvee en 143 biggen. De handel In hoornvee was onbeduidendvoor biggen werd besteed van f 8 tot f 14 Hierin was de handel levendig. Wissenkerke. Voor een lid van den gemeenteraad In de vacature van A. van Damme zyn officieel candidaat gesteld de heeren A. M. van Damme Az. en Th. de Ridder, belden alhier, en P. Dieleman Pz. te Kamperland. Goes, 12 Nov. Gisteren is van hier een aannemer en bouw-ondernemer, A. J geheeten, vertrokken, eerst naar Borssele, van waar hy naar N. Kraalert reed en daar den trein In de richting Rozendaal nam. Tot op heden Is hy nog niet terug gekomen, terwyi zyn vrouw en hplsgenooten niets van zyn reisplan afweten. Tegeiykertyd Is ook een gehuwde vrouw met twee harer jeugdige kinderen per trein van hier In de richting Rozendaal vertrokken, zonder voorkennis van haarman. Met vermoedt, dat er verband bestaat lusschen beider heengaan en dat zy naar Amerika vertrokken zijn. Hedenochtend zou een passagiersboot uit Rotterdam naar Amerika afvaren. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Stavenisse. L I. Zaterdag werd alhier door den heer C. de Rooy, bouwkundige, namens zyn principaal, aanbesteed, het amoveeren van 3 en het bouwen van 6 woningen tn het z.g. „Bosch" alhier. Hoogste Inschryver Is de heer P. van Kaam, Bergen-op-Zoom, voor I 7155. De laagste Inschi ijver Is de heer H. W. Zacharlasse, Stavenisse, voor f 6590. Aan dezen Is het werk gegund. Door den directeur der registratie en domeinen te Middelburg zal op Dinsdag 13 December aldaar worden aanbesteed: het leggen van een zeedyk ter lengte van 4108 Meter, ter bedyklng van een gedeelte der buitengronden aan de Noordzfde van den spoorwegdam door de Oosterschelde en langs den Caterspolder, onder de ge meenten Rdland-Bath en Woensdrecht, benevens het bouwen van eene ultwaterlng- sluls en verdere werken. Eveneens zal wc. den aanbesteed het verharden van wegen In den Caterspolder, gemeente Woensdrecht, ter gezameniyke lengte van 885 Meter. RECHTSZAKEN. Naar men verneemt, zal op 29 November a.s. voor de rechtbank te Alkmaar de zaak behandeld worden tegen den winkelier- kantoorbediende J. J. Beek, beklaagd van moord op juffrouw M. Musman, hulsvrouw van W. Markus te Hoorn en beklaagd van poging tot moord op W. Markus en zyn dienstbode Grietje Appelman. Men zal zich herinneren, dat bekl. by den banketbakker Hellingman te Haarlem een taart kocht en die In de tappery van Jan Kooy te Haarlem met arsenicum bestrooide om vervolgens de taart van uit Amsterdam naar den heer Markus te zenden met de bedoeling, dat deze er van zou eten en daardoor gedood zou worden. Niet de heer Markusdie er slechts weinig van at, stierf, doch wel zyn echt- genoote, terwijl het dienstmeisje Grietje er ook goed van af kwam. Ook de poes der echtelieden, die eveneens flink van de taart gesmuld had, moest dit met den dood bekoopen. Als deskundigen In deze zaak zyn gedagvaard de doctoren Van den Berg en Belmonte van Hoorn, benevens dr. Deknatel te Alkmaar en de scheikundige Wanna te Alkmaar. Oehoord zullen worden 17 getuigen, terwijl mr. A. Dorbeck, advocaat en pro cureur te Alkmaar, als verdediger zal optreden. Middelburg, 12 Nov. Heden Is de van verkrachting van een kind beneden den leeftyd van 12 jaren verdachte Ch. M, geboren en wonende Ie Oroede, die In voorlooplge hechtenis was gehouden, In vryheld gesteld. Landbouw en Veeteelt. Schouwen. De suikerbieten-campagne kan als geëindigd worden beschouwd. Slechts een enkele landbouwer Is nog aan het leveren In het schip, aan de haven of aan de tram. De gemiddelde opbrengst per H.A. was 33C00 K.G. Het suikergehalte liep van 16} tol 19 pCt. De tarra bedroeg 5 5 6 pCt. De prys per 1000 K.G. was f 12. Het langdurige droge najaarsweer Is voor het uitdoen en het vervoer naar de verschillende havens van zeer groot belang geweest voor landbouwer en arbeider. Dlnteloord, 13 Nov. Zaterdag e.k19 dezer, zal alhier onder leiding van den heer Langeweg van Oudemolen een land- bouw-wlntercursus worden geopend. De cursus zal In één der lokalen der eerste openbare school gehouden worden. KERKNIEUWS. Beroepen by de Herv. Oem. te Oude Tonge ds. J. F. H. Remmer te Vlnkeveen. Beroepen by de Geref. Gem. te Vllssingen ds. T. Ferwerda te Monnikendam. Renesse. De leden der afdeellng van den Protestantenbond hielden Vrydagavond eene vergadering, waarin de secretaris, ds. D. A. Vorster, verslag deed als al gevaardigde naar de Algemeene Vergadering van den Bond, te Zwolle gehouden. Uit het zeer zakeiyk en nauwkeurig verslag bleek, dat In geheel ons land een levendige actie gevoerd was geworden voor de vrij zinnige godsdienstige richting. Het ledental breidde zich dit jaar aanmerkeiyk uit en de onvermoeide arbeid van den Bond wierp zoowel In groote steden als op het platte land vele en goede vruchten al. Het mag zeer bemoedigend heeten en als een ver blijdend teeken beschouwd worden, dat In plaatsen als Dordrecht, Haarlem en Amster dam de vryzlnnlg hervormde geest meer en meer ingang vond en begon op te leven. Eendracht maakt macht en een gewaar deerde samenwerking van den Protestanten bond en de vereenlglng van vryzlnnlg hervormden, zooals blykt uit het uit gevaardigd manifest en waarvan de heer Vorster gaarne gewag maakt, zal en kan een krachtige actie voeren om de geest van den vryztnnlgen godsdienst tot In alle lagen der maatschappy te doen doordringen, misschien wel langzaam, maar zeker. Tot het voeren van propaganda zullen voor de afdeellng, leden en nlet-leden sprekers, die zich daarvoor beschikbaar stellen, worden ultgenoodlgd. Zoo zal als eerste spreker ds. Nobel van Bergen-op-Zoom, op 29 Nov. alhier een lezing houden. Tot bestuurslid werd gekozen de heer L. H. Dormaat. Eikerzee, 13 Nov. By de heden alhier gehouden herstemming voor twee leden van het kiescollege der Ned. Herv. Oem. werden uitgebracht op de heeren; W. Dykman 59, A. Gast 54, J. Batenburg 30 en J. Prlemus 22 stemmen, zoodat gekozen zyn de aftredende heeren W. Dykman en A. Oast. Serooskerke. In plaats van Jac.s de Roo en O. L. Klompe zyn tot notabelen benoemd H. Heyt en J. Steur Cz. Dlnteloord. By een ommegang by de leden der Ned. Herv. Kerk alhSer, Is door de „wlnter-commlssle" ten behoeve der behoeftlgen gecollecteerd de som van f 513. Predikbeurten te Burgh. Woensdagavond 7 uur, ds. v. de Linde (Bybellezlng). O N D E R W IJ S. By de gehouden examens voor vrye- en orde-oefeningen zyn geslaagd de heeren J. van Hlele, J. Stelwagen, J. C. Stoutjes- dyk te Oud-Vossemeer en C. M. Roozemond te St.-Filipsland. Benoemd tot onderwyzer met ver plichte hoofdacte te Oosterland, de heer J. Fellns, onderwijzerte's Heer-Arendskerke. St.-Filipsland, 13 Nov. Wegens zyn benoeming te St.-Annaland ts door den heer H. Everaers, werkzaam aan school I alhier, tegen 1 Januari ontslag aangevraagd. Raudszitling m 11 November j.L Ie Wissenkerke. In de Vrydag j.L gehouden raadsver gadering waren afwezig de heer De Regl, en één vacature. Nadat door den voorzitter de vergade ring is geopend, heeft de beSedlglng plaats van het nieuwbenoemde raadslid J Rottier, die, na door den voorzitter te zyn geluk gewenscht, onder dankzegging zitting neemt. Daarop worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd, waarop de heer Van Hee den voorzitter het door hem opgemaakte plan aanbiedt lot aanleg van een brandput In de kom der gemeente, waarover In de vorige vergadering reeds werd gesproken. De voorzitter zegt, dat dit behoort te worden Ingediend bij Burgem. en Weth. en deze eerst prae-advies aan den raad moeten uitbrengen, alvorens door dezen te mogen worden behandeld, zoodat In de eerstvolgende vergadering de behandeling zal plaats hebben. De heer Van Hee zegt, het niet geheel en al met den voorzitter eens te zyn en vraagt, of het reglement van orde hierop niet van toepassing Is. De voorzitter: „Och, u zit nog maar een poosje In den raad en wilt ons toch nu al geen lesje gaan voorlezen?*) Zonder hierop verder in te gaan, wordt het plan van den heer Van Hee terzyde gelegd. Daarna wordt door den voorzitter medegedeeld, dat op 1 Nov. j I. als tydeiyk onderwyzer aan de o. 1. school alhier In functie is getreden de heer A. S. Bedel; dat van Gedep. Staten Is Inge komen mededeellng betreffende het In de vorige vergadering vastgestelde raadsbesluit, omtrent de belooning van dien onderwyzer en dit hunne goedkeuring niet behoeft en de gemeente-rekening over 1909 onver anderd Is goe'dgekeurdvan den minister goedkeuring lot het vestigen van een" spreekcel te Kamperland, en van den Directeur-Generaal der Posteryen, verzoek om de tractementen der telephoonhouders, In verband met de vestiging der spreek cellen, aan te houden tot na de oprichting te Kamperland. Daarna wordt overgegaan tot de be noeming eener onderwijzeres aan de o. I. school alhier, In de plaats van mej. L. v. d. Weele. Zooals reeds vermeld, werd met 5 van de 9 stemmen benoemd no. 1 van de voordracht mej. C. J. Swenne, terwyi no. 2 der voordracht mej. E. A. Lansen 4 stemmen verkreeg. Daarop wordt de nieuwbenoemde met algemeene stemmen aangewezen tot het geven van herhallngs-onderwys aan meisjes. Ten slotte wordt voorgelezen een adres van L. v. d. Moer, aannemer van den Ol dit verwet aan den heer Van Hee ver diend Is, beoordeele de lezer zelf. Het reglement van orde toch zegt: In art. 19. Voorstellen, vreemd aan de orde van den dag, moeten schrlttelQk en onderteekend aan den voorzitter Ingeleverd worden. In art. 20. De voorzitter deelt die voorstellen aan de vergadering mede en geett san den voorsteller het woord, om z|n voorstel te kunnen toelichten. Met het voorstel wordt verder gehandeld, zooals omtrent het onderzoek van stukken In dit regle ment is bepaald. In art. 45. Tweede lid. Wanneer vooralellen, verzoekschriften en andere stukken voor eene afdoening zonder zoo danig onderzoek en verslag vatbaar schijnen, kan de voorzitter of één der leden voorstellen, om het stuk dadelQk ter behandeling voor Ie nemen. De vergadering beslist hierover.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1