ZIERIKZEESCHEétê NIEUWSBODE. Vrijdag II November 1910. Tweede Blad. (S5 ierikzeesoho Cour an t). NIEUMfSTIJDINQEN. ABONNEMENT. 67ste JAARGANG. No 9003 ADVERTENTIE N. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 Ultgever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, per jaar by vooruitbetaling. Radaoteuri J. WA ALE. Woensdags- en Vrydags-mlddags ulteriyk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Dlrecteun A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. De mlllionnair Edward Roaenhelmer heefl voor de gezworenen-rechtbank te New-York terecht gestaan wegens manslag door onvoorzichtigheid. Hij had nl. met zijn auto een hlttenwagentje aangereden en omvergeworpen en daarbij werd miss Orace Hough, die In het rijtuigje had gezeten, zóó ernstig gewond, dat ztj kort daarna bezweek. De beklaagde toonde aan, dat hl) eerst uren na het ongeluk daarvan kennis had gekregen. Hij en zgn vrouw waren toen onmiddellijk teruggekeerd naar de plaats, waar het ongeval had plaats gehad, en vonden daar wel gebroken wielen liggen, van een slachtoffer was echter niets te bespeuren. Mevr. Rosenheimer wees er nog op, dat haar echtgenoot zoo zacht van gemoed Is, dat de beschuldiging, dat hij doorgereden zou zijn, ofschoon wetende, dat het slacht offer van het ongeluk hulpeloos aan den weg lag, eenvoudig onaannemelijk Is. De |uiy verklaarde den heer Rosenheimer voor niet schuldig. PORTUGAL. Uit Lissabon komen berichten, dat er vijf generaals en zeventien lagere officieren gevangen genomen zyn, beschuldigd van samenzwering tegen de republiek. O'erigens spreekt de Porlugeesche minister van bultenlandiche zaken stellig tegen, dat er een royalistisch complot ontdekt Is. De correspondent van de New- York Herald voegt er bij, dat het gerucht niet alleen onwaar is, maar voor een leder die In Portugal woont eenvoudig belachelijk. De minister zelde tegen den correspondent: .Zeg In uw blad, dat er om een complot te organlseeren, menschen noodlg zijn. Welnu, er zijn hier geen konlngsgezinden meer. De waarheid Is, dat wij hier zwemmen in republicanisme, en 't Is verwonderlijk hoe men In Londen zulk een onzin kan bedenken". ITALlE. Een hevige storm heeft Zondagmiddag gewoed boven Napels en omstreken en groote verwoestingen aangericht, vooral te Pozzuoll In de Oolf van dien naam. Tengevolge van een springvloed werden een aantal hulzen In het lager gelegen deel dier stad overstroomd, zoodat de be woners elders een onderdak moesten zoeken. ZWITSERLAND. Twee Hollandsdie oplichters te Oenève gevat. Peter Smits, 24 en Oerard van der Kroon, 25 jaar, vervoegden zich dezer dagen bij den concierge der hoogeschool te Qenè/e en vroegen om adressen van aldaar studeerende Hollanders. O. a. kwam op het lijstje dat ze kregen voor de heer Frans v. Oostrum, uit Deventer. Bij dezen klopten ze toen aan om reis geld naar het gemeenschappelijk vaderland. Tevens wisten ze met een mooi praatje achter het adres~zljns vaders te komen. Na hem verlaten te hebben, telegrafeerden ze onmiddellijk aan dien heer te Deventer, en vroegen toezending van f 600. Het telegram was zóó gesteld, alsof het door den Qeneefschen student zelf verzonden was. De heer van Oostrum te Deventer ver trouwde de zaak echter niet en telegrafeerde aan zijn zoon, of deze werkelijk 600 gulden noodlg had. De jongeman begreep dadelijk, wat er aan de hand was, en waarschuwde de politie. Er werden onmiddellijk verschillende posten uitgezet. En belde heeren liepen In de val, toen één hunner aan het postkantoor navraag kwam doen, of het geld al aan gekomen was. Uit het voorlooplg onderzoek bljjkt, dat de belde schavuiten Bazel, Zurich, Biel en Lausanne al afgejaagd hebben. De politie vond In hun bezit verschillende lysten met studenten-adressen, waarop de Hollanders met een kruisje aangemerkt In Zuid- en Midden-Rusland Is de temperatuur plotseling veel hooger ge worden. De thermometer rees er 20 graden. De gestremde scheepvaart werd hervat. In het noorden van Rusland heerscht daarentegen felle koude. ENGELAND. Te Londen Is een man gestikt door het Inslikken van zijn tandenborstel. Hij kreeg by het ontbijt een hapje brood In 't verkeerde keelgat, liep naar zijn slaap kamer om zyn tandenborstel te halen en trachtte daarmee het brood weg te krijgen maar In zijn zenuwachtige benauwdheid slikte hij den tandenborstel mee In en stierf na verloop van een paar minuten. De staking In de kolenmijnen van Wales heeft zich tot 52 mynen uitgebreid. Op verschillende plaatsen bestormden de stakers de mijnputten om de werkwilligen te verhinderen te werken. Zij namen de Cambrianmgnen, waar 12000 man slaken, bluschten alle vuren, terwijl de politie niets vermocht. In de mijnen bevinden zich 300 paarden, die, nu de ventilators niet werken, moeten sterven. Drie duizend stakers te Aberdare hebben een krachtlgen aanval gedaan op de myn, maar werden teruggedreven door de politie. Later openden zij een bombardement op de agenten, die met hun stokken een charge maakten. Zestig stakers werden ernstig gewond. Een groot aantal stakers en ver scheidene vrouwen werden het kanaal In gedrongen, maar allen kwamen ongedeerd aan den oever. Er zijn thans troepen te Cardiff aange komen. Ook te Olydack en Vale z(n politie agenten door stakers mishandeld. Men vreest voor de veiligheid van Llewellyn, den directeur-generaal van de Cambrlanmljnen, die met ongeveer 50 man opgesloten zit In de centrale van de Gla- morganmljn. Llewellyn en zjjn metgezellen houden de machines gaande, teneinde het overstroomen der mijn te beletten. Te Tor.ypandy werden winkels leegge plunderd, ruiten verbrijzeld en belangrijke schade aangericht. Er hadden ernstige bot singen met de politie plaats gehad en aan weerszijden werden velen gewond. Drie honderd agenten van de bereden politie en de politie te voet hebben bevel ontvangen naar Zuid-Wales te vertrekken, teneinde hulp te verleenen bij de onder drukking van de stakingsonlusten. Intusschen Is de minister van binnen- landsche zaken als bemiddelaar opgetreden In de staking van Zuid-Wales. Er zal te Londen een bijeenkomst plaats hebben met de vertegenwoordigers der mijnwerkers, teneinde tot een schikking te geraken. Op last der regeering, zijn de troepen tot nu toe nog niet daadwerkelijk tusschen- belden gekomenmen zal echter ongetwijfeld van de aanwezige troepen gebruik maken, wanneer er weer een oproer, zooals dat van gisterenavond losbreekt. Te Tonypandy zijn bij de verschillende gevechten 50 politiemannen en op zjjn minst 300 op roerlingen gekwetst. In het geheel z|jn 700 polltie-agenten en 600 man troepen naar de oproerige streken in Wales gedirigeerd. Een trein met nog een afdeellng huzaren wordt gereed gehouden. Heden hadden weer eenlge ongeregeldheden plaats. De houding der stakers te Tonypandy is nog steeds dreigend. Banken en handelskantoren zijn gebarricadeerd. De regeering gelastte de sluiting der herbergen. De leiders der slakende mijnwerkers betreuren de plaats gehad hebbende onlusten, maar protesteeren tegen het zenden van soldaten. Minister Churchill antwoordde hen, dat hij hoopte, dat de politiemacht voldoende zou zijn om de onlusten te onderdrukken. Indien dit niet het geval zou zijn, dan zal hij niet aarzelen, den last te geven om van de troepen gebruik te maken, waarvoor de verantwoordelijkheid dan geheel op rekening van de stakers komt. FRANKRIJK. De Parljsche bladen maken melding van een hoteldlef, die zeer gevoelig bleek voor vrouwelijk schoon. Deze poëtische schavuit Isnaar hij voorgeeft, een Dultsch ingenieur. Hij werd In hechtenis genomen In een hotel In de Avenue Victoria, op het oogen- bllk, dat hij In stomme bewondering vóór het bed van een slapende jonge dame stond. Hij was de kamer binnengedrongen om te stelen, doch htj had niets anders weg genomen dan een gouden vingerhoed en een bankbiljet van 100 peseta's. Toen was zgn blik gevallen op het jonge meisje, dat rustig lag te slapen. Hij bleef vddr haar bed als betooverd staan. „Zij was zoo Wonderbaar schoon", ver klaarde hij op het polltie-bureau, .dat Ik aan niets anders dacht dan aan haar. Ik heb niet gehoord, dat de deur openging, en ik heb ook niet gezien, dat de moeder der schoone slaapster binnenkwam en alarm maakte. Had Ik anders niet kunnen vluch ten? Maar Ik was betooverd". Deze betoovering be'ette hem echter niet om, na zijn inhechtenisneming, een klein kunststukje uit te halen, dat een verbluffend effect maakte. De politie zocht naar den gouden vinger hoed en naar het bankbiljet zonder deze voorwerpen bij den arrestant te kunnen vinden. Eindelijk vond men ze, tot ieders verbazing, In de portefeuille van den com missaris, die hem had verhoord. De dief had naar een gelegenheid gezocht om zich van de gestolen voorwerpen te ontdoen en toen geen betere plaats ge vonden om ze te verbergen, dan In de portefeuille van den vertegenwoordiger van den heiligen Hermandad. Zaterdagavond zaten In een kolfiehuls In de rue de la Crolx-NIvert te Patijs een twintigtal gasten rustig bijeen, toen plotse ling acht kerels binnenkwamen en wj|n bestelden. Nadat hun het gevraagde gebracht was, begonnen zij tumult te maken, tafels en stoelen omver te werpen en de gasten te beleedlgen en met pistolen te bedreigen. De kastelein verzocht hen daarop zijn huls te verlaten, waarop één der boosdoeners zijn revolver op hem richtte. Één der aanwezigen greep echter een queue en gaf den apache daarmede een zoo krachtlgen slag, dat hij ter aarde tuimelde. Daarop gingen de boeven naar de belde deuren en openden van daar het vuur op de bezoekers van het koffiehuis, die uit angst zich terugtrokken naar den achterkant van de zaal. Nadat zij al hun patronen verschoten hadden, gingen de bandieten heen. Twee der koffiehulsbezoekera bleken gewond te zijn. De politie Is den daders reeds op het spoor. DUITSCHLAND. Een opzienbarende Inbraak met moord is Zondag te Berlijn gepleegd In de Pots- damerstrasse. 's Avonds ongeveer 9 uur keerde daar de dameskleedermaker Tetzke met zijn vrouw en zijn kind van een uitstapje terug. De vrouw ging vooruit het huis binnen om licht aan te steken en stond er opeens tegenover een jonkman, die terstond een schot op haar loste. Zij zonk Ineen met een lulden kreet. Tetzke snelde toen met het kind op den arm naar boven, maar ook htj werd door den Inbreker neer geschoten. Op het gerucht der schoten kwamen de andere bewoners van het huis toesnellen, maar de jonkman had zich Intusschen uit de voeten gemaakt. De dief was binnengekomen door het keukenvenster, dat hij met een breekyzer had opengebroken en hij had alle kasten en laden doorzocht. Of er veel gestolen Is kon nog niet worden vastgesteld. Men vermoedt, dat hij geholpen is door de dienstbode, die spoorloos verdwenen Is, en dat htj nog andere medeplichtigen heeft. Tetzke Is reeds overleden. Zijn vrouw, die een kogel door het hoofd heeft ge kregen, is ook doodelljk gewond. Het kind, een meisje van zeven maanden, Is geheel ongedeerd gebleven. Het lachte vroolljk, toen men het uit de armen van den zwaar gewonden vader nam. De kleine bracht den nacht door by een buurvrouw, eu den volgenden morgen werd zij naar haar grootmoeder te Lichtenrade gebracht. Er is een premie van 1000 Mark uit geloofd voor het geven van aanwijzingen, die tot inhechtenisneming van den moorde naar lelden. Men meldt hierover nader: De pleger van den moord In de Potsdamerstrasse te Berlijn is gevangen genomen en heeft bekend. Het ls de 20-jarige tuinman Paul Tlppe, een broeder van het dienstmeisje van den vermoorden kleedermaker Tetzke. Hj| werd In hechtenis genomen ten huize van zijn getrouwde zuster, bij wie hij Inwoonde. Voor den commissaris van politie ge bracht, ontkende hij eerst alle schuld en trachtte zyn alibi te bewijzen. Maar hij verwarde zich In allerlei tegenstrydlgheden en ten slotte legde hij een volledige bekentenis af. Hij bekende, dat hjj al geruimen tijd geleden het plan had gevormd, by Tetzke In te breken; maar hij was niet voornemens gewees», Iemand te dooden of te ver wonden. Hij had alleen een revolver ge kocht om zich te verdedigen en toen hij werd betrapt had hjj blindelings er op los geschoten. Tippe werd reeds vroeger wegens dief stal tot gevangenisstraf veroordeeld. Een jonkman, die hem eenlgen tijd geleden In een bureau voor werkver schaffing leerde kennen en tot wlen hij gesproken had over inbraken en de ge steldheid van Tetzke's woning, waar hij wist dat een secretaire met geld stond, ging, toen de moord bekend werd, aan de politie verslag doen van dat gesprek en dat gaf aanleiding tot Tlppe's ge vangenneming. Een ongehuwde 18-jarige dienstbode te Oeestemiinde werd dezer dagen In het geheim moeder van een knaapje, dat zij onder het kussen van haar bed verstikte en eenige dagen lang verborgen hield. Daarna pakte zij 't lijkje in een koffer en zond het naar haar verloofde, die te Neurenberg verblijf houdt. De verloofde gaf de zaak echter bij de politie aan en de dienstbode werd in hechtenis genomen. Te Berlijn heett een gymnasiast van 15 jaar, die voor 180 gulden schulden had gemaakt, een poging tot zelfmoord gedaan. De jongen schoot mis, maar verwondde zich zóó ernstig, dat men voor zjjn belde oogen vreest. Een 17-jarlg Dultsch meisje, be- hoorende tot een troep artlsten, die In een herberg te Antwerpen concerten geven, had Maandagnacht op haar kamer een woordenwisseling met haar vriend, tot denzelfden troep behoorende. Hij verliet haar, waarop het meisje zoo wanhopig werd, dat zij haar nachtgewaad met nafta overgoot, waarna zij dit In brand stak. In een oogwenk was zij door de vlammen geheel omringd. Op haar hulp geschreeuw kwam haar vriend teruggesneld, en doofde zoo spoedig mogelljkde vlammen. Het meisje was vreeselijk verbrand. In dien pijnlijken toestand bleef zij liggen tot 's morgens een dokter werd geroepen, die haar de eerste zorgen gaf. Daarna werd zij naar het .Stul|venberg"-gasthuls over gebracht. Elndeiyk ts het mysterie van den vrouwenmoord, welke te Beriyn heeft plaats gehad, opgehelderd. Het lijk Is dat van een meisje, Martha Schardrowskl, geboortig uit Kleinburtelsee bij Bromberg (Posen) Naar aanleiding van de vaststelling harer Indentilelt, heeft het parket, dat met onver- moeiden Ijver het onderzoek voortzet, tal van personen, op wie eenlge verdenking kon rusten, ln hechtenis laten nemen. Thans blijkt, dat de daders van dit afschuwelijk misdrijf zfjn: Karl Wolf en Wilhelm Richter, twee beruchte souteneurs, en de 48 jarige gemeentelijke oppasser Wilhelm Wegner. Ofschoon tal van personen de vermoorde, zooals wij reeds vermeldden, ten onrechte, als hunne of hare dochter herkenden, en ook gebleken was, dat het vermiste meisje van de Humboldthaven springlevend was, zette de justitie haar onderzoek aan ge noemde haven voort en kwam toen tot de ontdekking, dat in de buurt daarvan niet minder dan drie meisjes verdwenen waren. Twee daarvan zijn In het tehuis voor dakloozen in de Fröbelstrasze teruggevon den, waarheen de politie de arme meisjes stonden nog niet onder toezicht der zeden-polltle ze wegens ziekte had getransporteerd. Het derde meisje, dat zich nu weer eens Martha en dan weer Lotte Schmidt noemde, was echter niet te vinden. De politie vernam van de ouders der belde andere meisjes, dat Martha zooals zij zich meestal liet noemen uit een rijksopvoedingsgesticht In de nabijheid van Tilslt gevlucht was en dat ze In werkelijkheid Martha Schardrowskl heette. Den laatsten dag, dat één der genoemde meisjes, Klara Oraszke, met Martha samen was, bestelden zij samen een varkens kotelet met vruchten. In de maag van Martha zijn nu, na medisch onderzoek, tal van onverteerde schillen en pitten gevonden, hetgeen overeenkomt met de verklaring van Martha's vriendin, dat het ongelukkige kind, dat een verschrlkkelijken honger had, zeer gulzig had gegeten. De zaak Is echter geheel tot klaarheid gekomen door de bekentenis van het tweede melsj Anna Wesenmzler. Deze, die eerst deed, alsof ze nooit van Martha gehoord of gezien had, bekende eindelijk, zelf bij den moord aanwezig te zijn geweest en de behulpzame hand te hebben verleend bij het doen verdwijnen van het lijk. Vier mannen, aan wie Martha geld geweigerd had en waartoe ook haar .geliefde" be hoorde, sleepten haar op de boot van schipper Ernst en bedreven daar de af grijselijke daad. BELGIË. Eindelijk Is de winner van den grooten prijs der laatste trekking van de Brusselsche tentoonstelling (200.000 fr.) bekend. Hel is een glasblazer, Hubert Bawlr, 44 jaar, wonende te Vaux-sous Chèvremont. Bawlr heeft een vrouw en twee kinderen, een 29-jarige dochter en een 18-jarige zoon, fabriekwerker. Dat hij het goede nieuws zoo laat heeft vernomen komt daardoor, dat hij vergeten had, dat hij twee lootjes gekocht had. 't Is maar met zijn kleeren te borstelen, dat zijn vrouw de lootjes In de zakken vond. Zij zag de lijsten na, en bevond, dat één der nummers het gelukkige was. Bawlr, ondervraagd over wat h|j nu zou gaan doen, zelde dat nog niet zeker te weten, maar dat h|j, nu 32 jaar gewerkt hebbende, wel recht op eenlge rust had. Koning Albert heeft weinig plelzier beleefd van de eerste maal, dat hfj de Kamer met een troonrede opende. Reeds onderweg waren er papleren In de rich ting van den koninklijken stoet gegooid met de woorden: OntbindingI Leve het algemeen kiesrechten was er door socia listen om algemeen kiesrecht geschreeuwd. Maar de konlngsgezinden lieten zich al evenmin onbetuigd en hieven bun .Leve de koning!'' aan. Ook In de Kamer strooi den de socialisten met kwistige hand hun papiertjes met .algemeen kiesrecht" rond. Zooals de straat bulten, was de vloer van de zittingzaal er ten slotte mee bedekt. Bij de binnenkomst van den koning werd deze door katholieken en liberalen ont vangen met de kreten: .Leve de koningI" De socialisten bleven zitten en wierpen vervolgens strookjes papier in de zaal onder den uitroep: .Leve het algemeen kies recht I Ontbinding!" Men roept .stilte 1" De koning nam plaats. Een afgevaar digde van de meerderheid riep: De koning alleen heeft het woord. Vanderveldede socialistische leider, antwoordt: .WIJ hebben niets tegen den koning. O ij zit hier door geknoei". Nieuw tumult. Men roept: .Leve de koning! Leve het algemeen kiesrecht!" Eindelijk werd stilte verkregen en kon de koning de troonrede voorlezen. Na de voorlezing vertrok de koning onder de kreten: .Leve de koning!" Een warme ovatie werd aan de koningin gebracht. Vandervelde diende na het vertrek van den koning een motie van orde In, waarin hij constateerde, dat de socialisten en repu blikeinen bij de aankomst van de koningin zich hadden stilgehouden en dat de onge paste kreten van de tribunes kwamen, waardoor de tegenpartij werd geprovoceerd. Hij verlangde, dat het bureau der Kamer maa: gelen zou nemen, opdat in den ver volge aan lieden op de tribune verboden zou zijn te betoogen De voorzitter verklaarde, dat het wel vaststaat, dat bezoekers der tribune niet mogen betoogen. Vandervelde nam van deze verklaring acte. De tweede jaarlljksche storting van 3.300.000 franc van den Belgischen staat aan den koning gedaan In uitvoering van het traktaat der overname van Congo, Is, op bevel van koning Albert, verdeeld over verschillende fondsen en werken betreffende den Congo. In de opsomming vindt men posten voor de pensionneerlng van een zekere rubriek Congo-ambtenaren en voor reisvergoedlng aan de wettige vrouwen van ambtenaren, die kunnen besluiten tot den nog zoo zeldzamen stap om haar echtgenoot naar Congo te vergezellen, en van kloosterzusters, missionarissen In Congo, die met verlof naar Europa terugkeeren. Voorts wordt er een mlllioen van bestemd voor den gezondheidsdienst en voor het wetenschappelijk onderzoek van tropen- ziekten, en 500.000 franc voor het bouwen van ziekenhuizen voor de negers. Voor de bebakenlng van den Congo- stroom wordt 470 000 franc bestemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1