ZIEIUKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 9 November 1910. lmhngslj slaalml. Bensdorp's Ontbijtcacao. Eerste Blad. (Z ierikzeesoh© Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. xx. BENSDORP's ONTBIJTCACAO. 2 pond bus. 1,50. 1 pond bus - 0,80. '/2 pond bus - 0,42'/2. 1 ons bus- 0,18. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 67*te JAARGANG. - No 9002 Uitgever-Hoofdredaofeuri A. FRANKEL. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydags-mlddags ulteriyk 8 sar*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Wij hebben uitvoeriger over de Ge meentewet uitgeweid dan aanvankeiyk In onze bedoeling lag, en zouden nog gaarne over de wyze. waarop de plaatselijke belastingen door den wetgever geregeld zyn, een en ander onzen lezers hebben medegedeeld, ware het niet, dat wy vreesden ons reeds te lang met de be handeling der gemeentebesturen te hebben beziggehouden. Vandaar dat wy besloten, van de gemeentewet af te stappen, en tot de Grondwet terug te keeren, en wel het eerst het vijfde hoofdstuk er van, dat over de justitie handelt, te bespreken. De justitie is voor elk volk een onmis bare instelling. Zonder gerechtigheid, zonder een macht, die haar handhaaft, zou Iedere natie noodwendig Ie gronde moeten gaan. De veiligheid en het leven der bevolking, haar eigendommen en bezittingen moeten beschermd worden, willen zy niet een prooi worden van het ruw geweld. Genoemd hoofdstuk nu onzer Grondwet vangt aan met de bepaling, dat alom In de Nederlanden in naam des Konlngs, thans In naam der Koningin, wordt recht gesproken. Deze bepaling slaat In nauw verband met het grond wettig voorschriftwaarvan het een logisch uitvloeisel Is, dat de Uitvoerende Macht by de Koningin berust. In Haar naam wordt recht gesproken, dat wil zeggen, in Haar naam wordt de wet uitgevoerd, toegepast. Vroeger nam men aan, dat de rechterlijke macht een op zich zelf staande Instelling In den Staat was, die naast de Wetgevende- en Uit voerende Macht stond. Men ging namelijk uit van de gedachte, dat er drie machten bestonden, te welen, de wetgevende-, de uitvoerende- en de rechteriyke macht, wat men met een vreemde benaming de trlas politica noemde. Hiervan is men echter In onzen tyd teruggekomen. Men heeft terecht Ingezien, dat de rechteriyke macht een Inlegreerend deel van de uit voerende macht uitmaakt. De rechters, die door de Koningin worden benoemd, voeren uit, passen toe de wetten, die uit haar aard in het belang der orde in de samenleving een gebiedend karakter dragen, zoodat een leder, die zich op het grond gebied van den Nederlandschen Staat bevindt, gehouden Is zich daaraan te onderwerpen. De wetten regelen de familie-, ver mogens- en handelsbetrekkingen tusschen de menschen onderling, en bevatten de voorschriften, volgens welke zy gehouden zijn ten opzichte van elkaar en de ge meenschap te teven. In afzonderiyke wetboeken zyn die wetten naar de stof, die daarin behandeld wordt, geordend samengevat, zoodat men b.v, heeft een burgeriyk wetboek, een wetboek van koophandel en een wetboek van strafrecht. De samenvatting in algemeene wetboeken sluit echter de regeling van verschillende onderwerpen in afzonderiyke wetten niet uit, De Staat zorgt, gelijk wy gezien hebben, door middel van wetten, niet alleen voor de veiligheid der bewoners, maar ook voor het ongestoord bezit van hun eigendommen. Inbreuk op iemands eigendom of bezit wordt gestraft. Alleen in bepaalde gevallen kan de eigendom Iemand ontnomen worden. Dit geschiedt echter niet willekeurig, dat gebeurt tegen behooriyke voorafgaande schadeloosstelling, en alleen dan, wanneer de wet vooraf verklaart, dat hel algemeene nut de onteigening, dat Is de ontzetting van iemand uit zyn eigendom, vordert. Een algemeene wet en die Is van het jaar 1851 regelt de onteigening ten algemeenen nutte, en omschryft tevens de gevallen, waarin een voorafgaande ver klaring niet gevorderd wordt. Voordat Iemand van zyn eigendom ontzet wordt, moet hem de schadeloos stelling betaald zyn of de betaling er van hem verzekerd wezen. Alleen, wanneer oproer, brand, watersnood, oorlog of oorlogsgevaar een spoedige Inbezitneming van Iemands eigendom dringend gebiedt, is het niet noodig de verschuldigde De lekkerste en smakelijkste CHOCOLADE-MELK wordt bereid met Vraagt Uw Winkelier daarom uitsluitend tC De naam BENSDORP op Cacao en Chocolade is een waarborg voor prima kwaliteiten. schadeloosstelling vooraf te betalen of de kwytlng er van vooraf te verzekeren. Dit neemt echter niet weg, dat het recht van den aldus ontzetten eigenaar op behooriyke schadeloosstelling onverkort blQft. Het uit te keeren bedrag van die schadeloosstelling wordt dan naderhand geregeld. Ook kan door het openbaar gezag In bet algemeen belang en tegen schadeloos stelling de eigendom van Iemand vernietigd, of voortdurend of tydeiyk onbruikbaar worden gemaakt. Het openbaar gezag hier bedoeld Is de Koningin, kan ook Gede puteerde Staten, en In dringende gevallen de gemeentebesturen zyn, ja zelfs, geiyk b.v. by hondsdolheid, de burgemeester. Tot waarborg van de persooniyke vrijheid der Ingezetenen heeft de grondwetgever bepaald, dat behalve In de bij de wet genoemde gevallen niemand In hechtenis mag genomen worden dan op bevel van den rechter. Dit bevel moet de redenen der gedane aanhouding bevatten, en be- teekend worden aan hem, legen wlen het gericht Is. De gevallen, waarin Iemand zonder rechteriyk bevel mag gevangen worden genomen, zyn In de wet aan gegeven. Zoo mag b.v. Iemand, die op heeterdaad betrapt wordt, of die een strafbaar feit gepleegd heeft, waarlegen als maximum een gevangenisstraf van vier jaar of meer is bedreigd, aangehouden en In verzekerde bewaring worden genomen. Zoo mag een dronkaard door de politie achter slot en grendel worden gebracht. Zierikzee, 9 Nov. Maandagavond werd in de koffiekamer der Concertzaal voor de Vereenlglng .Algemeene Ontwikkeling" door dr. A. van der Hoeven een Interes sante lezing gehouden over .Het uurwerk voorheen en thans". De voorzitter, mr. D. van der Vliet, opende de vergadering, die ook door eenlge dames werd bygewoond, en deelde mede, dat 24 nieuwe leden tot de Vereenlglng waren toegetreden. Nadat door den secretaris, den heer H. J. var Nouhuys, de notulen gelezen waren, werd door den voorzitter het woord aan den spreker van den avond gegeven. Deze gaf een historische, wetenschappelijke schets van het uurwerk. In de oudheid reeds diende de zonnewyzer tot aanwyzlng van den tyd. De zonnewyzer, waarvan In 2 Koningen, hoofdstuk 20 sprake Is, was biykbaar volgens spreker een verticale zonnewyzer. Hoogstwaanchynlijlc is de zonnewyzer, waarvan door spreker ver schillende exemplaren aan het publiek werden vertoondafkomstig van de Chaldaeërs. Later gebruikten ook de Grieken, de Egyptenaren en de Romeinen den zonnewyzer als tydsbepaler. By de aan- zleniyken waren de staven van de zonne- wyzers van goud, en de wyzerplaat van marmer. In elke stad van Griekenland had men al heel spoedig een zonnewyzer. Men zond de slaven uit om te zien, hoe laat het was. Waarschyniyk hebben ook de obelisken als zonnewyzer gediend. Op sommige althans worden sporen eener verdeeling van graden aangetroffen. De zonnewyzers, waarvan de constructie door spreker werd aangetoond, hebben nog in de middeleeuwen als tydwyzers dienst gedaan. Ja, In 1760 werd nog vóór het stadhuis van Middelburg een zonnewijzer geplaatst, vermoedeiyk om daarnaar den tyd der stadsklokken te regelen. De zonnewyzer, ook wel hellochronometer genoemd, geeft toch precies aan den waren tyd, niet den middelbaren tyd. Een bronzen zonnewijzer, die precies den tyd aangeeft, Is niet goedkoop kost ongeveer f 120. Een zeeman moet den middelbaren tyd kennen, en gebruikt om dezen te weten, den sextant.. Een Zeeuw, Jacob Mogge genaamd, land meter van beroep, die omstreeks 1675 leefde, heeft een boek over de zonnewyzers geschreven en dit boek aan Burgem. en Weth. van Vlisslngen opgedragen. Na de zonnewyzers werden door dr. Van der Hoeven eerst de wateruurwerken besproken, die door de Chaldaeërs, Babylonlërs en Chlneezen gebruikt werden. Haroen At Raschid gaf een kunstig beroemd geworden wateruurwerk aan Karei de Groote ten geschenke. Vervolgens behandelde spreker den zandlooper als middel om den tyd te meten. Men had zandloopers, die een uur, een half uur en een kwartier liepen. In de middeleeuwen hadden de domlné's een zandlooper op den preekstoel. Bij de Romeinen gebruikte men In de rechtszaal tot aanwijzing van den tyd óf een water uurwerk (vandaar de uitdrukking aquam perdere) óf een zandlooper. Omstreeks 1200 kwamen de uurwerken met gewichten In zwang, die In den aan vang meestal van yzer door smeden en slotenmakers vervaardigd werden. Saladln gaf een kostbaar uurwerk met gewichten aan één der Europeesche vorsten ten ge schenke. Door spreker werden achtereen volgens de slinger, waarvan de toepassing op de uurwerken door Huygens werd uit gevonden, de Qrahamgang, de seconde slinger, de compensatlesllnger, de draagbare uurwerken en de eiectrlsche klokken be handeld. De draagbare uurwerken waren door den slotenmaker, Peter Heele, In 1500 uitgevonden. Hy gebruikte voor deze geen slinger, maar een veer. Aanvankeiyk had men spllhorloges, maar toen door Huygens de splraalveer werd uitgevonden, en voor de horloges aangewend, werden deze allengs beter. De meeste van die horloges, met de hand gemaakt, werden In Engeland vervaardigd. De spiraal, die van slaal vervaardigd Is, was voor het horloge, wat de slinger voor de klok was. In 1800 bracht de uitvinding van de anker-horloges wederom een groote ver betering In de zakuurwerken. De fijnste uurwerken zyn de chronometers. Zy worden door de zeelleden, die een uurwerk moeten hebben dat volkomen juist gaat, gebruikt ter bepaling van de plaats, waar zy zich bevinden. Voor een zuiver nauw keurig goud uurwerk werden In vroegere jaren groote sommen uitgeloofd. De En- gelsche regeering loofde 10 000 pond sterling uit. Die prys werd door Harrisson gewonnen, die den chronometer uitvond. Spreker besprak voorts den middelbaren tijd, den Amsterdamschen tyd, die met de Invoering van de telegraphle werd aan genomen. De klokken van de postkantoren In het ryk worden dageiyks naar den Amsterdamschen tijd geregeld. Een klok verelscht opwinding en geiyk- zettlng. De eiectrlsche klokken worden gelljktydlg opgewonden en geiyk gezel. Te Parys doet men dat met 300 i 400 klokken te gelijk. Na nog de astronomische klokken be sproken te hebben, deelde spreker mede, dat Amerika 4 mlllloen horloges, en Zwitserland 8 mlllloen horloges op de markt brengt. Ten slotte werden eenlge praktische wenken gegeven ten opzichte van het laten schoonmaken van horloges, dat om de drie jaren moet gebeuren en ten opzichte van het opwinden van horloges, dat by voorkeur 's morgens moet geschieden. Spreker werd om zyn leerzame, steeds actueele rede, die met groote aandacht gevolgd werd, levendig toegejuicht, zoodat de voorzitter, toen hy dr. Van der Hoeven dank zelde voor hetgeen deze ten beste had gegeven, en daarby den wensch uit sprak, dat men hem gaarne weer wilde hooren, biykens het krachtig applaus de gevoelens der vergadering vertolkte. Wy vestigen de aandacht van onze lezers en lezeressen op de opvoering van de operette .Lentelucht" In de Concertzaal op morgen, Donderdagavond. Zaterdagavond zal In de Concertzaal alhier, voor de Afdeellng Zierikzee van den Bond voor Staatspenslonneerlng, als spreker optreden jhr. R R. L. de Muralt. De Oemengde Zangvereenlging .Polyhymnia" zal met het ten gehoore brengen van eenlge liederen, waaronder ook het lied behoort, dat zij ter gelegenheid van de open-luchtmeetlng In de muziektent op het Havenplein zong, den avond helpen op luisteren. Wy hebben In ons nummer van Maandag het Zeeuwsche adres opgenomen, waarin op goede, degeiyke gronden bij de Tweede Kamer wordt aangedrongen op verwerping van het by haar Ingediend wetsontwerp, strekkende om 46 mlllloen gulden voor uitbreiding van de kust verdediging beschikbaar te stellen. Met genoegen kunnen wij onze lezers mededeelendat In het Middelburgiche comité, waarvan het Initiatief tot deze adres-beweging Is uitgegaan, alle staat kundige partyen vertegenwoordigd zijn, want dat daarin zitting hebben één vryzlnnlg-democraat. één oud-liberaal, één antl-revolutlonalr, één chrlsteiyk-hlstorlsch en één katholiek. Wy wekken dan ook allen op, by welke party zy ook mogen aangesloten zyn, genoemd adres, dat by de drie boek handelaren alhier ter teekenlng ligt, met hun onderteekenlng te steunen. Het belang van slaat en volk elscht gebiedend verwerping van het Ingediend wetsontwerp. Een 55-jarlge landbouwersknecht te Oostburg, die onder een zwaar met suiker bieten beladen wagen Is geraakt, Is aan de daarby bekomen wonden overleden. St.-Filipsland, 8 Nov. Tusschen de halte en den Oostdyk werd een afsluithek, dat door den storm van gisterenavond opengewaald was en dwars over de tramiyn hing, door de locomotief van den trein stuk gereden. De stukken hout lagen op respectabelen afstand. De tram had er geen oponthoud door. Colljnsplaat, 8 Nov. Gisteren hield het muziekgezelschap „Wilhelmlna" alhier, In het café .Juliana", zijn gewone jaarver gadering. De vergadering was matig bezocht. Van de 25 werkende leden waren er 17 aanwezig. Van de 31 donateurs slechts 2. Na voorlezing der notulen van de vorige byeenkomsl, die werden goedge keurd, deed de penningmeester rekening en verantwoording van zyn gehouden beheer over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat met het goed slot van het vorige jaar, ad f 11881, was ont vangen f 376.74; uitgegeven werd f 233,87, zoodat de dienst een saldo opleverde van f 142 87. Verder niets meer aan de orde zynde, sloot de voorzitter, onder dankzegging aan de opgekomenen, de vergadering, waarna men nog een gezellig uurtje byeen bleef. Met Ingang van 1 Januari a s. Is belast met de waarneming van 't kantoor der Directe belastingen en accynsen alhier, de heer A. N. J. Thomeer te Helmond. De heer W. S. Noordhof, surnumerair, sedert 1 April met de waarneming belast, wordt dan Ingedeeld by de Inspectie te Arnhem. Laatstgenoemde heeft zich In den lijd, dat hy hier Is, doen kennen als een hulpvaardig en aangenaam ambtenaar. Geersdljk. J.l. Maandag werd by den arbeider St. de Looff alhier diefstal gepleegd, waarby ontvreemd werd f 35 aan los geld. De politie, dadelijk met het geval in kennis gesteld zynde, deed terstond onderzoek, waarby gebruik werd gemaakt van een jongen politiehond van den schilder H. K. Kramer te Wlssenkerke. Het resultaat van dit onderzoek ls nog niet bekend. Hansweert, 8 Nov. Maandagavond Is het schip .Concordia", schipper Fernhout, alhier In veilige haven gebracht door de sleepboot .Infatigable". Het schip was nabij Bath tydens den storm van Maandag gestrand. Nabij deze gemeente Is het schip, .Trio" schipper Muller, tegen den zeedyk geslagen. Het gelukte de sleepboot .Zuid-Holland" het schip zoover vlot te krygen dat het zijn ankers kon uitzetten. Daar de tros brak, kon 't schip niet In de haven worden gesleept. Middelburg, De leden van de Prov. Staten bieden heden (Woensdag)avond In •de Socletelt .St. Joris" een diner aan aan den Commissaris der Koningin. Vlisslngen, 8 Nov. Maandagmiddag was tydens den zwaren storm de loodsdlenst gestaakt. De Belgische loodsschoener no. 8 kwam met gescheurde zeilen uit zee terug. Een galley (kleine loodssloep), die op den wal ter reparatie lag, werd door den wind opgenomen en over den kaaimuur op den steiger geworpen. De boot werd zwaar beschadigd. Het stormsignaal aan de buitenhaven wyst nog storm aan utt het Zuidwesten, met rulmenden wind. Met het s.s. „Burgemeister" der Dultsche Ost-Afrlka-iyn werden hier heden morgen 68 uitgewekenen uit Lissabon aangebracht. Per sleepboot werden zy aan wal gebracht, waar de heer J. H. Houbaer hen ontving. De jongste onder hen vertrokken naar België en de ouderen naar Bacxem In Limburg. Gisterenavond kwam de dagmallboot .Hendrik" op gewonen tyd binnen, dat Is ongeveer half zeven, maar toen zy gemeerd zou worden aan den ponton, braken door den storm de trossen, zoodat zy naar den Oostwal overwaaide, en het kostte heel wat moeite om ze weer over te halen. Hel werd hierdoor half acht, eer zy gemeerd lag, zoodat de malltrelnen hierdoor ook later konden vertrekken. Te Vllssingen worden pogingen aan gewend tot het oprichten van een coöpe- ralieve bouwvereenlgtng. Aanbestedingen, Verlroopingen, enz. Brouwershaven, 8 Nov. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier in het openbaar verkochteen woonhuis en erf In de Molenstraat, voor f 775. Bruioisse. By de gehouden aanbeste ding van de heulen en slulawachterswonlng by de suatlesluls, was de minste inschryver de heer J. Deurloo alhier, voor f 5580. Verder schreven In de heeren: Gebrs. Capelle alhier, voor f 6561J. M. Dekker, Brouwershaven, voor f 7550; Anth. Ver- jaal, Noordwelle, voor f 7600 en O. Boot, Oosterland, voor f 7895. Wissenkerke. Heden werd In het café ,De Kroon" alhier, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer A van Damme en ten overstaan van notaris W. Hloolen te Middelburg, In het openbaar verkocht: 7 h a. 70 a. 13 c.a. bouw- en moesland en 5 hulzen en erven voor een totaal be drag van f 17195 De perceelen 1—8, groot 6 gem. 292 roeden, stonden in combinatie op f5635,15 en werden by opbod gekocht door P. C. Meulenberg alhier voor f 6700,15. De perceelen 9—14, groot 4 gem. 62 roeden, stonden In combinatie op 13213,28 en werden by opbod gekocht voor f 3215,28 door A. v. d. Maas, als gemachtigde van J. de Kam Cz. De perceelen 15—23, groot 7 gem. 57 roeden, in combinatie staande op f 4259,24, werden by opbod '.ekocht door K. J. Schippers te Kamperland voor f 4260,24. Perceel 24, hoogste Inschryver J. v. d. Maas, voor f 275. Kooper J. L. Boone, als gemachtigde van W. Louwerse, voor f 280. Perceel 25, hoogste inschryver C. J. van Damme, voor f 425. Kooper A. M. van Damme voor f 430. Perceel 26, hoogste Inschryver G. P. Leenderse. Kamperland, voor f 555. Perc. 27— 29, in combinatie staande op f 930, gekocht door A. M. van Damme voor f 1050.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1