Maandag 7 November 1910. BLOOKER'S CACAO (55 ierikzeesche Courant). N1EUWSTIJDINQEN. DAALDERS Uit Stad en Provincie. ZIEBIKZEESCHE HI NIEUWSBODE. ABONNEMENT. 67ste JAARGAN6. No. 9001. ADVERTENTIE N. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- per jaar by vooruitbetaling. Redacteur: J. WAALE. Woensdags- en Vrydags-middags uiterlijk 8 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg Hen scheermes. portemonnale. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. CHIUA. Peking, 4 Nov. Een keizerlijk edict bepaalt, dat de opening van een uit twee Kamers bestaand parlement over drie jaar zal plaats hebben. AMERIKA. Op 't oogenblik staat te New-York de milllonnalr Rosenhelmer terecht wegens het met zijn auto doodrijden van een vrouw. Hij had de zaak nog verergerd door niet te stoppen, doch zijn slachtoffer aan haar lot over te laten. Met „moord In den ergsten graad" wordt daarom zijn misdrijf aangeduid. De slaking In het goederenvervoer In Jersey Clly en Hoboken, voorsteden In het 'zuiden van New-York, breidt zich voortdurend uit. Thans staken ook de arbeiders in het metro-bedryf en de spoor- kruiers. Men denkt, dat weldra 200.000 personen zullen staken. Er is een kolossale opeenhooplng van goederen. Te New-York heeft een geweldige storm gewoed, waardoor de treinenloop ernstige vertraging ondervond. Te Blng- hamton (N.-Y.) viel twee voet sneeuw. Tallooze telegraafdraden zijn gebroken en de verbinding tusschen Chicago en Wash ington Is gestoord. PORTUGAL. De laatste van de in Portugal gevestigd geweest zijnde Jezuïeten, een vijftigtal, zijn Donderdag te Lissabon door agenten van politie in rytulgen en onder grooten toeloop van de bevolking, aan boord van een stoomschip gebracht, waarmede zij naar Holland zullen worden vervoerd. HONGARIJE. De bladen melden, dat prins Nlkolaas Eslerhazy, één der grootste grondbezitters In Hongarije, besloten zou zyn aan de Portugeesche Jezuïeten een schuilplaats te verleenen op zijn landgoederen. Eerst zou hy hen toelaten op één zijner landgoederen ln Zevenbergen. Zy zouden daar een klooster mogen zetten en zich wyden aan den wynbouw. Verder heeft prins Esterhazy het recht van patronaat In 83 pastoors- plaatsen. De vacatures zou de prins langzamerhand willen bezetten met Portu geesche Jezuïeten, die biyk geven het Hongaarsch voldoende machtig te zyn. ENGELAND. Londen, 4 Nov. Heden werd het appèl In de zaak Crlppen voor het clvlel- gerechtshof, waarin de rechters Darling, Channell en Pichford zitting hebben, behandeld en toegestaan dat Crlppen tegenwoordig was, ofschoon rechter Ridley zich hiertegen verzette. Mr. Tobln, die Crlppen weder verdedigde, voerde als eersten grond voor het appèl aan, dat een jury-lld wegens ziekte van de overige elf leden was gescheiden. Tobln constateerde, dat de eerste grond voor het appèl was, dat op het laatste oogenblik de vervolging een getuige opriep, die bewees, dat het stukje van de pyama, dat by het stoffeiyk overschot was gevonden, behoorde tot pyama's, door Crlppen ge kocht van Jones Brothers. Dit plotseling bewyswas, zelde mr. Tobln, bezwarend voor beklaagde, doch men llei de verdediging geen tyd om het te kunnen weerleggen. Een tweede punt was, dat, volgens de verdediging, niet bewezen was, dat het stoffeiyk overschot was van een vrouw, nóch minder van mrs. Crlppen. Het hof van appèl verwierp alle gronden en verklaarde, dat een „fair trial" had plaats gehad, waarin de schuld van Crlppen was bewezen. Crlppen, die zyn eigen kleeren aan had en tusschen twee wachters was gezeten, was erg zenuwachtig, knipte herhaaldeiyk met zyn oogen en leunde voorover om te hooren. Hy wordt Dinsdag opgehangen. FRANKRIJK. Uit Cherbourg wordt gemeld, dat on bekende personen er In geslaagd zyn, om KOFFIE is duurder geworden, doch kost nog steeds f 1.50 per bus van I Kilo Pond). Kleinere bussen naar verhouding. den onderzeeër „Messidor" binnen te sluipen en alle machinerieën met magnesium licht te photografeeren. In marinekringen heeft dat vooral groote opschudding gewekt. De bemanning sliep aan wal In de kazerne, maar men vraagt zich af hoe het mogeiyk kon zyn, dat Iemand aan boord van het schip kon komen, zonder dat de wacht het gemerkt heeft. Slechts één antwoord Is hierop mogeiyk: Verraad. Onder de voorstelling van de opera .Carmen" te Bayonne werd de zangeres, die de titelrol zong, Lucy Sternel, plotseling krankzinnig. Zy hield eensklaps met zingen op en begon het publiek uit te schelden. De menschen in de zaal, die niet begrepen wat er gaande was, scholden braaf lerug. Er ontstond nu eer, geweldig tumult. Later maakte de regisseur het publiek duideiyk wat er aan de hand was. De krankzinnige Is naar een gesticht gebracht. DUITSCHLAND. Berlijn, 4 Nov. Bij het binnenkomen van den Kelzeriyken trein speelde het muziekkorps het Russische volkslied. De twee Keizers omhelsden en kusten eikander herhaaldeiyk. Keizer Wilhelm stelde de Prinsen, den Rykskanselier en de heeren van het gevolg aan den Tsaar voor. Onder de aanwezigen waren ook nog de heeren Klderlen, Wachter, Herrlnga en v. Tlrpltz. De Tsaar onder hield zich een poos zeer vrlendeiyk met leder der heeren. Daarna reden de monarchen begeleid door het ïyfwachtreglment, naar het Nieuwe Paleis. Het saamgestroomde publiek be groette hen met gejuich, waarna de Keizers vrlendelqk dankten. Potsdam, 4 Nov. De Keizerin en de Prinsessen wachtten den Tsaar op In de Schelpenzaal van het Nieuwe Palels, waar hy met veel plechtigheid ontvangen werd. De twee Keizers Heten voor het palels de eere-wacht en daarna al de troepen, die den weg hadden afgezet, voor zich de fileeren. Keizer Wilhelm en de Keizerin geleidden den Tsaar naar zyne vertrekken en bleven daar nog eenlgen tyd. Later volgde er een familiemaal, waarby al de Prinsen en Prinsessen mede aanzaten. Berlijn, 5 Nov. De Tsaar begaf zich naar het Mausoleum om kransen te leggen op het graf van Keizer en Keizerin Frledrich. Hedenavond om 8 uur werd In de Jaspis-galerie in het Nieuwe Palels ge dineerd aan afzonderlyke tafels. Daarop werden In de theaterzaal van het palels lichtbeelden vertoond. De Tsaar vertrekt om II uur van het station Wildpark. Berlijn, 5 Nov. De Tsaar Is om 11 uur 15 min. van het station Wildpark ver trokken en werd door Keizer Wilhelm en de Prinsen naar het station begeleid. Het afscheid was zeer harteiyk. BELGIË. Antwerpen, 4 Nov. Een verdacht ziekte geval deed zich hier voor by een man, die uit een schip ratten verdreef. Men dacht aanvankeiyk aan pest, doch na onderzoek bleek het cholera-aslatlca te zyn. Brussel, 5 Nov. De onderhandelingen tusschen de Beriynsche regeering en prlnes Sléfanle, betreffende de nalatenschap van koning Leopold, zyn geëindigd. Prinses Clémentine aanvaardt de transactie-voor stellen der regeering; prinses Louise echter wil niet toegeven, zoodat een proces onvermydeiyk schijnt. Brussel, 5 Nov. Vrydag zyn te 4 35 op de tentoonstelling drie drankhulzen op de Brusselsche kermis verbrand, vermoedeiyk door kwaadwilligheid. Geloofd wordt dat de belde vorige branden eveneens zyn gesticht. Vrydagavond 9 uur ontstond weder brand, nu op het Attractle-ptein, en voor afgegaan door een ontploffing. De brand werd spoedig gébluscht. Men gelooft het spoor van een complot gevonden te hebben. Dinsdag zal koning Albert de Kamer in 'persoon met een troonrede openen; sedert 1892 Is dat door den koning niet geschied. De socialisten In Brussel houden dien dag een befooglng voor unlformeerlng van het kiesrecht voor senaat, kamer, provin cialen landdag en gemeenteraad. NEDERALBD. Groningen, 4 Nov. Deze week had te Zuid- laren een allerzonderlingst voorval plaats. Toen het zoontje van de wed. J. Dekker, te Schulllngsoord, 13 14 jaar oud, zich tegen schemerdonker op weg begaf naar zyn baas te Eext, en zich halverwege Zuidlaren en Annen even In het bosch begaf, trad onverwacht een man van achter een boom te vo'orschyn en noodzaakte den jongen met hem verder het bosch In te gaan. Een eind het bosch in zynde, dreigde hy den jongen, hem te zullen ophangen, hetgeen by gebrek aan touw over moest gaan. Hy vroeg den jongen om geld; niets van waarde vindende, greep hij den jongen aan, sneed hem alle knoopen van zyn kleeren, de kousen aan flarden, en bracht hem verder eenlge onbeduidende hand- wonden toe, waarop hy de vlucht nam. Of men hier met een krankzinnige, dan wel met een bandiet Ie doen heeft, weet men niet. De politie doet yverig onderzoek. Arnhem, 5 Nov. Een In den nacht laat thuiskomende Ingezetene alhier, wilde de deur van zyn kantoor openen, doch bevond dat die aan de andere zyde werd tegen gehouden. Aan den persoon, die zich daar bevond, gelukte het den sleutel om te draalen, waarna hy een raam open schoof en de straat op vluchtte, vergeefs nagezet door den hulsheer. Inmiddels was door diens roepen zyn vrouw ontwaakt, die de politie telefoneerde. Deze kwam, vond In den kelder een jas, pet en schoenen en gaf een speurhond lucht, die haar onmlddeliyk naar een huls in Doorzicht voerde, waar een 17-jarige jongen, ondanks zyn ont kennen, gearresteerd werd. Vermist was slechts een klein bedrag aan geld uit een geforceerd schryfbureau. Texel, 4 Nov. By het lichten van een atoomsloep van Hr. Ms. .Piet Hein", welke sloep op deze reede gezonken was, geraakte van een sloep de sleepiyn In den schroef van de .Piet Hein". De sloep sloeg om en de Inzittenden, 7 personen, onder wie een officier, ge raakten te water. Dadeiyk werden door de .Piet Hein" en de In de nabyheld liggende vaartuigen alle pogingen gedaan om de bemanning der gekantelde sloep te redden, hetgeen na veel inspanning mocht gelukken. Haarlem, 5 Nov. Olsleren legen den middag ontving de stationschef een telegram uit Rotterdam met verzoek aan te houden een 15-jarlg meisje, dat In gezelschap van een 38-jarig man te Rotterdam in den trein was gestapt; men vermoedde, dat het kind ontvoerd werd. De chef waarschuwde de politie en de recherche was aan het station toen de trein aankwam. De bewuste persoon stapte met het meisje uit en de recherche begon haar taak. Al heel spoedig bleek, dat de gesignaleerde een te goeder naam en faam bekend persoon was, wonende te A., die met zyn stiefdochter naar Rotterdam was geweest en nu op weg was naar Bloemendaal, waar hy zyn stief dochter, een zenuwiydster, naar zyn vader bracht. Aan het station te Rotterdam had hy taartjes voor het meisje gekocht en dat scheen een paar dames van den Vrouwen bond verdacht te zyn voorgekomen, vandaar dat zy waarschuwden. Zy hadden hem gewezen op den strik op haar arm, doch daar de trein op het punt van vertrekken stond, had hy niet verder op haar gelet. De reiziger kon nu natuuriyk onge hinderd verder gaan. Amsterdam, 5 Nov. Burgem. en Welh. hebben den negenurlgen arbeidsdag voor gemeente-werklieden voorgesteld, en tevens om, daarmee In overeenstemming, de week- loonen te verhoogen. Zoo'n nieuwe regeling beteekent nog al Iets voor een stad als Amsterdam het zal f 250,000 's jaars kosten. Rotterdam, 5 Nov. Hedenvoormiddag rook juffrouw H. S. alhiereen gaslucht In een kamer van haar woning, op de tweede verdieping van pand No. 130, aan de Gedempte Slaak. Zy riep de hulp In van den smid A. D., die op de Gedempte Slaak No. 85 woont. Deze had de onvoor zichtigheid, met een brandenden lucifer naar het lek te zoeken, dat zich in de leiding van de gaskroon zou bevinden. Een hevige ontploffing volgde. De smid sloeg achterover van zyn trapleer, en kreeg brandwonden aan hoofd en banden, en de ruiten van de kamer werden verbryzeld, en de jaloezieën gedeeltelijk afgerukt. Het bleek dat de gaskroon te ver naar beneden was gehaald, waardoor het gas kon ontsnappen. Zierikzee, 7 Nov. Het volgend adres aan de Tweede Kamer ligt by de boek handelaren alhier ter teekenlng. Wy noodlgen allen uit, die, evenals wy, van oordeel zyn, dat zes-en-veertlg mlllloen gulden voor de kustverdediging een uitgave Is, die door geen enkele omstandigheid gewettigd wordt, dit adres te teekenen. Bedenkt, medeburgers, dat wy zyn een vry en onafhankeiyk volk, die zonder Germaanschen aandrang zelve wel weten, hoe wy ons verdedigen moeten. Bedenkt, dat wy met alle volken in vrede moeten leven, en daarom verplicht zyn ons van daden te onthouden, die ten opzichte van een naburig en machtig ryk een hoogst onvriendelijke strekking hebben. Teekent daarom In grooten getale, opdat onze volksvertegenwoordiging wete, dat wy, Zeeuwen, wars zyn van alle op- dr'jvlng der militaire uitgaven, hoog willen houden 's lands zelfstandigheid, en geen vyandschap met een bevrienden staat wenschen uit te lokken. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage. Geven met den meest verschuldlgden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen Nederlanders en wonende In de provincie Zeeland; dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het by Uwe Kamer Ingediende wetsontwerp, strekkende om 46 mlllloen gulden beschikbaar te stellen voor forti ficatiën enz ter meerdere versterking onzer kusten dat de tegenwoordige kustverdediging reeds jaren bestaat en zich geen enkele reden heeft voorgedaan, om die te moeten uitbreiden, wat blijkt uit het oordeel van deskundigen, die het ontwerp van wet ontraden en zelfs middelen aanwijzen, waardoor op min kostbare wijze 's lands verdediging wordt gewaarborgd; dat de uitbreiding der kustverdediging ook meer weerbare mannen zou elschen, waardoor de uitgaven voor Oorlog en Marine jaarlijks onrustbarend stygen zouden dat de belastingen in de laatste jaren door de uitvoering van verschillende wetten zeer zyn verhoogd, zoodat eene uitgaaf, als de bovengenoemde een enotmen druk op de belastingbetalende burgers zou teweeg brengen; hetwelk adressanten ten zeerste zouden betreuren; dat zy met te meer klem dit request tot U richten, omdat uit de Memorie van Toelichting gebleken Is, hoe zwak de Minister van Oorlog zyn ontwerp verdedigd heeft; redenen, waarom adressanten zich tot U wenden met het eerbiedige verzoek bedoeld ontwerp te verwerpen, als zynde niet in 's lands belang. 't Welk doende, H. P. DEN BOUWMEESTER. H. O. HAMMACHER. H. L. GERTH VAN WIJK. W. HUBREOTSE. W. L OHIJSEN. R. BOROOREVE. C. DE JONOH Pz. J. A. PIETERS. H. M. de Koningin-Moeder zal i 14en dezer In het land terugkomen. H. zal zich dan van Kö.ilg, In het Oldenw; rechtstreeks naar Het Loo begeven. 338 candldaten hebben zich aani meld voor de eerstdaags te houden txam voor krankzlnnlgen-verpleging. Brulnisse. In de Vrydag gehouden v gaderlng van den gemeenteraad, die d eene besloten vergadering werd vooi gegaan, werd besloten het leggen sualle-sluis te gunnen aan den mins inschryver, den heer A. Lodder te Oi Beierland. Op voorstel van den voorzitter w besloten een schryven te richten tot minister van waterstaat om de opme zaamheld van zyne Excellentie er op vestigen, dat in de Tramhaven sche met aardappelen, uien enz. geladen wort hoewel die waren niet per tram vervo worden, zoodat daardoor concurrentie de haven der gemeente gedaan wordt. Aan den havenmeester werd leger Jan. a.s. eervol ontslag verleend weg voortdurende ongesteldheid, die hem geschikt maakt tot het bekleeden t betrekking. Besloten wordt sollicitanten op te roe, tegen een belooning van 12j pCt. havengelden. Sollicitanten mogen niet ou zyn dan 55 jaar en moeten op 65-jarl leef tyd hun ontslag vragen. Alhier is opgevlscht door Br. schipper Verstraten, een zwart geschilde reddingsboel met opschrift H. M. S. Vlk St.-Filipsland, 6 Nov. By een gehoui vergadering der gemei zangvereenlg „Thalla" Is het bes' dtfialtlef vt gesteld en bestaat utt a neeren A. St J. v. Nleuwenhuizen, C. van Bendegi P. Geense en J. Qulst, respectleveiyk vc zltter, vlce-voori (ter, pennlngmees secretaris en comn «sarls va.: orde. A van.eiyk met pi.m. 50 leden zyn repetities begonnen. Poortvliet, 6 Nov. Na van de w de machine beproefd te hebben, h men gisteren en heden het nieuwe sto< gemaal doen werken, zeer tot tevredenh van de autoriteiten. Het water Is nu, pi. m. 24 uur malens, om en by 35 c gezakt. Als dat zoo biyft doorgaan, de polder Poortvliet gerust den regen afwachten. Men zal dan niet meer, zoc vroeger, door het water moeten wa. om de bewoners van den welhoek bezoeken. De aannemer, de heer J. Llndhout te Oud-Vossemeer, heeft, i medewerking van den heer Vrlens Tholen, dageiyksch-opzlchter, voor flii gebouwen gezorgd. De Nederlands Machinefabriek te Amsterdam heeft machine geleverd. De heer Paul, clv Ingenieur te 's-Oravenhage, toonde, het regelen van zulk werk wel aan h ls toevertrouwd. Het polderbest: alle eere voor h initiatief in deze „udlge zaak. Vlissingen, 5 Nov. Op 19 dezer ho mej Chr. T. Coomans—Coenegracht alt haar lOOsten geboortedag te herdenk De gezondheidstoestand van deze bi 100-jirlge is In den laatsten tyd min gunstig. Haar echtgenoot Is 72 jaar. Landbouw en Veeteelt. St.-Filipsland, 6 Nov. Nu de sulk bleten van 't land zyn en de klein-lai bouwers in den Prins Hendrlkpolder f balans opgemaakt hebben, komen zy ondanks de hooge pachtsommen, nog zonder kleerscheuren af. Hlerby moet aanmerking genomen worden, dat ze C arbeidstijd niet In rekening brengen, opbrengst der peeën was gemldd 16000 K.Q. per gemet. KERKNIEUWS. Eikerzee, 7 Nov. Naar met veel en zeer veler leedwezen vernomen wor heeft de heer A. van der Weyde r ontslag genomen als kerkvoogd der N Herv. Gem. alhier. Oedurende een 14- jaren was hy de verdlenstetyke voorzit van dit college. Op Zondag 13 November zal In Ned. Herv. Kerk na de godsdlenstoefenl een stemming gehouden worden votv gemachtigden In het kiescollege. Er moet dan herstemd word-n ussc: de heeren J. Batenburg, W. Dykm A. Gast en J. P.iemus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1