Vrijdag 4 November 1910. (35 i r i It z e e s c ti e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VR1JDAO verschuil, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 9000. lllftgover-Hoofdr«Hlaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. amerika. Het proces tegen den New-Yorkschen milllonnalr Rosenhelmer, die beschuldigd wordt van moord, Is opgeschort, wegens de ontdekking dat één der gezworenen zich heelt laten omkoopen. De gezworene had voor een som van 2000 dollars waarvan hij reeds 500 ontving beloofd, zich vdór de vrijspraak van Rosenhelmer te verklarenwelke bewl|zen voor diens schuld ook aangevoerd mochten worden. De advocaat van den beschuldigde bracht die omkooperij uit. Men vermoedt, dat het schuldige jurylid zich ook vroeger al tot dergelijke prak tijken moet hebben geleend Hij heefl althans, eenlge jaren geleden, In een op zienbarend proces, door zyn houding de jury belet tot eenstemmigheid te komen omtrent de schuld van den beklaagde. spanje. De Spaansche ambassade In Londen heeft een telegram ontvangen van de regeering te Madrid, mededeelend, dat de geruchten omtrent een revolutie geheel en al zonder grond zijn. Het gerucht dankt waarschljnlp zijn ontstaan aan een paar arrestaties, welke Dinsdagavond plaats hadden, n.l. van Blasquez, voorzitter van het nationaal comité van den Bond der Socialistische Jeugd en van Ove jero, professor van de universiteit te Madrid. Men beschuldigt hen redevoeringen te hebben uitgesproken, welke strafbaar zijn volgens de wet. Beide hebben n.l. ge sproken over de mogelpheld van een nieuwe campagne In Marokko en de soldaten tot ongehoorzaamheid opgewekt. Allicht hebben personen, die niet juist Ingelicht waren, bij de arrestaties gedacht aan een. revolutlonnalre samenzwering. Ook andere arrestaties hebben plaats ge had naar aanleiding van anti-militaristische redevoeringen, maar men heeft hierby blijkbaar te doen met op zichzelf staande feiten; de omwenteling blijkt een fantasie. frankrijk. Het eerste mlnlsterle-Briand heeft een jaar, drie maanden en elf dagen geleefd. We zeggen het eerste ministerie, want zoo als wel te verwachten was heeft president Falllères Briand opnieuw met de vorming van een kabinet belast. Parijs, 3 Nov. Briand heeft hedenavond de nieuwe Ministers aan den president der republiek voorgesteldvervolgens werd het besluit, waarbij de samenstelling van het Kabinet wordt bekrachtigd, aan den president ter onderteekenlng voorgelegd. Het Ministerie zal zich Dinsdag a.s. aan de belde Kamers voorstellen. belbiE. Het H. v. A. meldt nog de volgende blzonderheden over het spoorwegongeluk te Luttre. Een schrikkelijk ongeluk heeft op Aller- helllgendag In de statie van Luttre plaats gehad. De trein 1637, van Charleroi naar Brussel rijdende, werd bij het begin der statie van Luttre aangereden door de locomotief van een trein, die van 's-Oravenbrakel kwam. Drie wagons werden vernield. In 't eerste oogenbllk twijfelde men niet, of er moesten talrijke dooden zijn en men sprak daaren boven van een dertigtal gekwetsten. Later bleek echter gelukkig, dat er slechts één doode Is. Maar er z(n drie- en twintig gekwetsten, waaronder twee zeer erg. De machinist en de stoker van den aangereden trein z|jn onder de gekwetsten, doch niet gevaarlijk. Het ongeluk gebeurde temidden van het stormweer en In de duisternis, 's avonds te 9 uur 17 minuten. Men oordeele over de paniek, die het ongeluk tusschen de reizigers veroorzaakte. Bij de opruiming vond men het eerst het lp eener vrouw, de 44-jarige echt- genoote Claes, van Marclnelle. De gekwetsten hebben meest allen wonden aan hoofd en beenen. Allen zp menschen uit den omtrek van Charleroi, Jnmel, Courcelles, Marclnelle, enz. Allen werden naar de verschillende gaslhulzen gevoerd. Ziehier wat één der gekwelsien verhaalt „Ik zat in hel eerste rijtuig en voelde een hevigen schok. Terzelfder lijd lag ik onder bet lichaam van een anderen reiziger, wiens been beklemd zat tusschen de brok stukken van den waggon. „Naast hem zag Ik een jonge moeder met haar kind op den arm; wat er van geworden is, weet Ik niet". De gekwetsten werden naar het ver- bandhuls der statie gebracht voor de eerste verpleging om den ergsten later naar de gasthuizen van Charleroi, Marclnelle en Brussel te verzenden. Volgens het eerste onderzoek zou het ongeluk veroorzaakt zp door een dwaling van den machinist der manoeuvreerende locomotief, die niet had gezien, dat de baan no. 3, waarop de andere trein reed, gesloten was. Een groote wanorde heeft den heelen dag fn de statie van Luttre gtheerscht. De banen waren natuurlp belemnurd. De volgende week Dinsdag wordt het parlement door den koning op plechtige wpe geopend, waarbij weder voor het eerst sinds 1893 een troonrede zal worden uilgesproken. Teneinde elke betooging op straat te voorkomen, zullen achthonderd gendarmen met het garnizoen den weg afzetten, waar langs de koninklijke sloet zich begeven zal naar het „Palels der Natie". Reeds zp de werklieden bezig de zittings zaal In gereedheid te brengen voor de plechtigheid. De troonzetels voor vorst en vorstin zullen terzelfder plaatse ver- rpen als bij de eedsaflegging. De koningin zal eenlge oogenbllkken vóór haar gemaal ln het parlementsgebouw aankomen en ontvangen worden door een commissie van vier afgevaardigden en twee senatoren. Twaalf leden der Tweede en zes leden der Eerste Kamer zullen koning Albert binnenleiden. nederalno. Alkmaar, 1 Nov. Omtrent de aan houding van den heer M., woonachtig te Velsen en beambte bij de hoofd-admlnlstratle van het krankzinnigengesticht „Duin en Bosch", kan worden medegedeeld, dat de aangehoudene gisterenmiddag weder Is vrijgelaten. De aanhouding schijnt een groote vergissing geweest te zp en de vrijlating heeft In den kring van zp familie en vrienden groote biydschap verwekt, omdat Iedere verdenking bij hen was buitengesloten. Aangezien de gegevens, waarop de justitie te Alkmaar afging, uiterst vaag moeten genoemd worden, wekt het meer dan buitengewone bevreemding, dat de justitie te Haarlem zich daardoor liet verlokken, met zes veldwachters bij den heer M. een huiszoeking In te stellen en hem tusschen twee veldwachters naar hier heeft doen transporteeren. Op die wpe werd een man van onbesproken levenswandel, In zp eer en goeden naam aangerand en gecompromitteerd, wat door niemand meer, ook niet door de politie, kan worden goedgemaakt. Leiden, 2 Nov. De anti-militarist D. K„ als mlllcien-stukrper van 1909 Ingedeeld bij het 2e regiment veld-artlllerle alhier, Is thans weder In het huls van bewaring te 's-Oravcnhage ter beschikking gesteld van den auditeur-militair, om voor de derde maal wegens dienstweigering voor den krijgsraad terecht te staan. Hij onderging deswege reeds 4 maanden en 3 maanden militaire gevangenisstraf. Rotterdam. 3 Nov. De Nederlandsche Staatsloterij alhier heeft In een adres met 4 5000 handteekenlngen den minister uitbreiding der Staatsloterij geyraagd met 5000 loten, met het oog op het groot aantal spelers. Breda, 2 Nov. Van een 10-tal paarden der veld-artlllerle alhier zp de staarten gedeeltelijk afgesneden. De politie stelde een onderzoek In, en nu kwam uit, dat twee korporaals van de veld-artlllerle de daad gepleegd hadden en het afgesneden haar aan een opkooper hadden verkocht. Steenbergen, 3 Nov. Te Kruisland, nabfj Rozendaal, Is gisterenavond de stoomtram naar deze gemeente ontspoord. De machine viel In een sloot. Machinist en stoker konden nog tydlg van de machine afspringentoch kreeg de laatste nog enkele brandwonden. Het tramverkeer was geheel gestremd. De moord te 's-Qravenhage. De gerechtelijke instructie In zake het misdrijf In het hofje Van Es aan de Koningstraat te 's-Oravenhage Is aange vangen. Op aanwijzing van den Zaterdagavond aangehouden derden verdachte M. J., zijn door politie uit het privaat van een bier huls, eenigen ten ladeele van de wed. Oenegten gestolen sieraden opgegraven. De verdachte J. verklaarde aanvankelijk met zp mede-verdachten, verver O en diens vrouw, te zijn overeengekomen hun buurvrouw een avond vroeger te berooven, welk plan toen echter niet kon worden uitgevoerd, omdat de weduwe Oenegten bezoek had. Omtrent de misdaad in het hofje van Van Es aan de Koningstraat te 's-Qraven hage wordt nader vernomen, dat er nog Dinsdag door eenlge personen bezwarende verklaringen tegenover de drie zich in arrest bevindende personen, bij de politie zijn afgelegd. Ook Is In de woning van het echpaar O. een hamer In beslag ge nomen. Tevens wordt vernomen, dat het de aandacht van verschillende buren van de wed. Oenegten getrokken heeft, dat de aangehouden W. J. In den avond van het misdrijf, de lantaarn ln het hofje heeft uitgedraaid. De vermiste sieraden zp niet, zooals werd gemeld, opgegraven uit een privaat van een bierhuis aan de Van der Duynstraat, maar aan de Hoefkade. Storm en onweer. Tijdens een hevig onweder zp Dinsdag van den landbouwer v. d. Ties, onder Ppacker, 7 koelen door den bliksem gedood. Dinsdagmiddag woedde boven Eind hoven en omgeving een onweder. Dit herhaalde zich In den avond, doch thans korter en heviger. Tydens een geweldigen slag, omstreeks 10J uur, werd mej. J. van der Mortel op Strljp, terwijl zij met haar vijf kinderen aan tafel zat, door den bliksem getroffen en gedood. Dinsdagavond Is te Overveen (by Haarlem) de bliksem geslagen in een bollenschuur der firma N. F. Roozen <S Co. aan de Houtvaart. Aan het dak Is belang rijke schade toegebracht, maar er ontstond geen brand. Langs de telefoon sloeg de bliksem over in het woonhuis, waar een gedeelte van het plafond naar beneden viel en eenlge ruiten werden verbrpeld. Dinsdagavond sloeg te Rotterdam de bliksem In een paal van de Electrlsche tram op den Ooudschen Singel. De paal werd In een oogenblik gloeienddoch doordat de schakelkast wegsmolt was het gevaar spoedig geweken, zonder ongelukken te veroorzaken. De vertraging op de lp was spoedig hersteld. Het peren aakschip „Trio", van Oud-Beierland, geladen met suikerbleten, Is door den storm aan den zeedijk onder Philippine gevuld geraakt en gezonken. De opvarenden konden zich redden. Te 's-Qravemoer liep Dinsdagavond en Woensdagmorgen het water aan de haven over den provincialen weg. Ook de kaden in den buitenpolder overstroomden, waardoor velerlei werkzaamheden slop staan. Op de kruin van den provincialen kunst weg ving men paling. In den Dongedpschen polder Is de kade aan de Groenendtjksche haven ter lengte van 40 meters weggeslagen. Doordien heden de keersluizen buiten werking werden gesteld, was de water stand thans minder. Woensdagmorgen was de beurt schipper M. V. uit Breskens uitgevaren, toen hfl door den hevigen storm tegen de slikplaten werd gedreven en bij het stijgende water aan de hooger gelegen plaat van Hoofdplaat vastraakte. Door de hoogaars „Breskens 20", die Ier assistentie was uitgevaren, Is de knecht van het schip afgehaald. De schipper zelf weigerde zijn vaartuig te verlaten. Door den hevigen wind zp de zeilen aan flarden gescheurd. Het schip Is onbestuurbaar. Bij het hoogwatertlj van Woensdagmiddag hoopte men, dal het over de plaat heen zou raken en by den Zuid-Bevelandschen wal komen. Ook de hoogaars „Breskens 15" en een sleepboot uit Vlisslngen zijn ter assistentie vertrokken. Volgens een later bericht Is ook de schipper door Van den Heuvel van het wrak afgehaald. Het schip is nog niet vlot gekomen. Door den hevigen wind Is de kap met as en wieken van den molen van De Kleyn te wychen (Noord-Brabant) afgewaaid. De zoon en de knecht werden er onder gedood. Parijs Is onbarmhartig geteisterd door den verschrlkkeiyken storm, die een paar dagen geleden In geheel West-Europa gewoed heeft. De Noordwesten-wind, die vergezeld ging van hevige regenvlagen, bereikte een snelheid van 108 kilometer per uur. Zoowel in de stad als In de „banlleue" heeft de orkaan groote ver woestingen aangericht en tal van onge vallen veroorzaakt. Op vele plaatsen in de stad moest men de hulp der brand weer inroepen, daar de kelders onderliepen. De Seine steeg voortdurend, gelukkig niet zóó erg, dat daardoor direct gevaar ontstond. In het Kanaal heeft de storm meedoogenloos huisgehouden. De stoom- booten, die 'I kustverkeer in Normandie onderhouden, waren genoodzaakt den dienst te staken. By Hflvre werd de vlsschersschuit „Notre Dame de Grace" aan stukken geslagen. De bemanning is gered. Te Cherbourg verlieten alle koop- vaardyschepen de reede, waar alleen de pantserschepen „Charles Martel" en „Bou- vlnes" bleven liggen. Het voor den bouw der groote havenwerken bestemde materiaal Is zwaar beschadigd. De Bretonsche vlsschersbooten zochten ijlings de vlucht- havens op. Een aantal booten worden vermist; men vreest, dat ze zyn verongelukt. Uit Londen wordt gemeld, dat de orkaan in het Kanaal en aan de Engelsche kust talryke slachtoffers heeft gemaakt. De passagiersbooten hadden een zeer stormachtigen overtocht, de meeste kwamen verscheidene uren te laat aan. De kapiteins verklaarden, dat zy In geen jaren zulk een weer beleefd hadden. Volgens een bericht van Lloyd uit Plymouth zyn de stoombarkassen en vier booten van den Chlleenschen kruiser „Blanco Encalada" In de Jennlcliffe-bocht gestrand. In de haven van Ostende vluchtten Dinsdag tal van vreemde vlsschersbooten, die door het noodweer overvallen waren. Dit gaf aanleiding tot heftige en schande- lyke tooneelen. De inheemsche bevolking viel de vreemde visschers aan en duwde hunne booten weer In zee, na ze ge plunderd te hebben. De Fransche consul heefl naar aanleiding van dit ergeriyk optreden een aanklacht Ingediend. Waar- schyniyk zal langs den diplomatieken weg genoegdoening worden gegeven. EERSTE KAMER. In de Woensdagavond j.l. gehouden zitting werden de heeren Van der Does de Wlllebols herkozen, en De Marez Oyens gekozen lid der Kamer, beéedigd en geïn stalleerd. Ingekomen was een schryven van den heer Qodln de Beaufort, meldende dat hg, wegens voortdurende ongesteldheid, welke hem reeds gerulmen tijd belet de ver gaderingen by te wonen, ontslag neemt als lid der Kamer. De voorzitter verklaarde met leedwezen kennis te nemen van dit besluit, dat ter kennis van den Minister van Blnnenlandsche Zaken zal worden gebracht. Jhr. mr. K. A. Qodln de Beaufort te Maarsbergen Is sedert 1893 lid der Kamer en had zitting voor Zeeland. In overeenstemming met het verlangen der centralesectie werd besloten, Donderdag ochtend om 11 uur in de afdeellngen te gaan en om 2 uur In het openbaar te vergaderen ter behandeling van de In staat van wijzen zynde wetsontwerpen, nameiyk die nopens de Oclroolwet, de Burgerlijke Pensioenwet, de begrooting van Suriname en Curasao, de particuliere landeryen op Java en de banken van leening. In de Donderdag j.l. gehouden zitting was van den heer S. van Velsen bericht Ingekomen dal ht|, wegens ouderdoms zwakte, ontslag neemt als Kamerlid. Daarna werd, ln tegenwoordigheid van den regeerlngs-commlssarls, mr. Fruln, aangevangen met de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het octrooi recht voor uitvindingen. De heer De Marez Oyens voorzag van deze wetgeving weinig resultaat. TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer zyn ter vergadering byeengeroepen tegen Dinsdag 8 dezer, 's nam. te 4 ure. Verkiezing Tweede Kamer. Rotterdam, district V. Uitgebracht 5251 stemmen, van 7831 kiezers. Van onwaarde 35. Hiervan ver kregen: O. J. de Jongh (lib.) 2752 en H. Ch. Vegtel (a.-r.) 2464 stemmen, zoodat eerstgenoemde Is gekozen. Men meldt uit Rotterdam, d.d. 3 dezer: Hedenavond was het nieuw gekozen Kamerlid, de heer De Jongh, de gast der Kfesvereenlglngen „Vooruitgang en „Rotter dam". In de bovenzaal van „Tivoll", waar men byeen was gekomen, kwamen velen hem gelukwenschen. Nadat de voorzitter, onder aanbieding van den eerewyn, den heer De Jongh had verwelkomd, waarop een: „Lang zal hy leven", volgde, bracht de heer mr. P. Baelde hulde aan allen, die de Ktesvereenlgingen gesteund hebben. Daarna dankte de heer De Jongh de kiezers, die hun stem op hem hadden uitgebracht. Dertig jaren lang had hy vóór en In Rotterdam gewerkt en gedaan wat hy kon, om de welvaart te helpen be vorderen. Is het groote vraagstuk voor alle groote gemeenten gelegen in het acres der bevolking, Rotterdam heelt dat vraag stuk opgelost voor heel Nederland. Haar bloei heeft de stad te danken niet alleen aan den Waterweg, maar ook aan haar nijvere bevolking en vooral aan haar vry- handel. Dat, nu hy zyn taak volbracht had, Rotterdam hem naar de Kamer zendt, stemde hem tot dankbaarheid, en hy be loofde, waar hy kon, den bloei van Rotterdam te helpen bevorderen. (Applaus). Daarna voerde nog het woord de heer Plate, die er op wees, dat al Is de heer De Jongh door de tegenparty een grysaard genoemd, hy nog met jeugdigen moed bezield Is. Wat we van hem mogen ver wachten heeft hy niet getoond door vele woorden, maar door zijne daden. Overtuigd van zyn werkkracht, liefde voor Rotterdam en talenten, hoopte spreker dat hy lang de lust mag behouden In de Kamer ook den bloei van Rotterdam te helpen be vorderen. Nadat de heer Van Cleeff hulde had gebracht aan den voorzitter der Kles- vereenlglng, wierp de heer Lasonder een terugblik op den verkiezlngsstryd, die volgens hem, door de tegenparty op zoo valsche wyze gevoerd is. Een Hagenaar bracht ten slotte hulde aan het gezond versland der kiezers van district V en hoopte, dat ook eenmaal door samenwerking der vryzlnnlgen district IV mocht overwonnen worden. Men bleef nog gerulmen IQd byeen, terwyi nog verschillende sprekers hun vreugde over den uitslag der verkiezing te kennen gaven. Barbaarse b. Wie meent, dat de stierengevechten in Spanje, zoo niet tot het verledene behooren, dan toch op meer beschaafde wyze gehouden worden, zal door 't onderstaande, overgenomen uit een brief uit Barcelona, wel tot andere gedachten komen. Zondag 23 Och heb Ik hier een stieren gevecht bygewoond, maar nooit hoop of wil Ik zoo Iets wreeds en onmenscheiyks weer zien. Stel u voor, er kwamen te geiyk 4 stieren en 6 paardenwaarop Spanjaarden gewapend met lansende aréna binnen. De stieren werden met die wapens op alle mogeiyke wyze gemarteld en tot razerny gebracht, renden In dolle woede op de paarden aan, namen ze op hunne horens (de ruiters maakten Intusschen dat ze In veiligheid waren) en martelden hen zoolang tot het leven er uit was. Onder al die wreedheid ging er onder de toeschouwers, die op circa 10000 geschat werden, een aanhoudend, daverend applaus op. Het kwam my voor, dat zy, die op de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5