de Nederlanden m 1845 Tli»ii|tn, MiMtlhirg en littenlai. taf piriij Meubilaire Gotten, BRAND - - INBRAAK VERZEKERING Telegrafisch Weerbericht, ADVERTENTIE!!. de heer Francois idrlaen Piëta, dsn haag (vrodQot l •tapftaal R&S&RVKPOMD» r» OVMIK KtNNY 4.000.000.00 1420 000 00 i boord van de stoomboot .Kroonprinses elite" In de haven van New-York rlveerde, den tol-beambte vrijwillig ver aarde, dat zij toiletten en hoeden tot n gezamenlijke waarde van f 44950 uit rijs bij zich had. Mrs. Vanderbilt was trouwens door twee ichters uit haar eerste huwelijk vergezeld, i eenlge costuums en hoeden zyn voor :zen en niet voor haar zelf bestemd. Haar bagage bestond uit 45 koffers en rozen. Twee tol-lnspecteurs waren lang :zig alvorens zy alles doorgekeken en in Inventaris gemaakt hadden. Het resul- at was, dat mrs. Vanderbilt het aardige ammetje van f 27500 betalen moest, want elijk bekend, Is de tol op bultenlandsche ïxe-artlkelen van bovengemelde soort In e Vereenlgde Staten bultengwoon hoog. Irs. Vanderbilt deelde den beambte verder rede, dat zij sieraden tot een waarde van 00,000 gulden bij zich had, maar deze 'aren alle In Noord-Amerika gekocht en lentengevolge ntet aan Inkomende rechten indetworpen. Zij behoefde dus slechts de f 27500 te retalen en kon vervolgens ongehinderd net haar dochter In haar auto naar het raleis In de 5e Avenue rijden. Laatste Berichten. Rotterdam, 2 Nov. In het gebouw .Obadja" alhier, trad gisterenavond voor ren stampvolle zaal alt spreker op de ïeer H. Ch. Vegtel, de candldaat der echlsche partijen voor de Tweede Kamer .n het district Rotterdam V. Het publiek bestond ten deele uit mannen van de rechterzijde, ten deele uit mannen van le linkerzijde. Een Inleidend woord werd, na de gebruikelijke opening door den voorzitter, gesproken door den heer K. A. Warmenhoven, die tot de Chrlsteiyk- lllstorlsche richting behoorde. In zijn rede, die door den bezadlgden vorm en gemoede- lljken toon, waarop zij werd uitgesproken, op allen, tot welke partij men ook behoorde, een gunstlgen Indruk maakte, wenschte hl) In de allereerste plaats In het licht te stellen, dat de heer Vegtel niet was ge noemd geworden .een man van God", gelijk In een verslag van de vergadering abusievelijk was medegedeeld. Vervolgens verdedigde hij, alhoewel ten volle erkennend dat de tegencandldaat, de heer O. J. de Jongh, veel voor Rotterdam gedaan heeft, de candldatuur van den heer Vegtel, dien h« met warmte aanbeval. Alsnu trad de heer Vegtel op. Deze verklaarde geen uitvoerige rede te zullen houden, daar hij reeds eenlge malen te dezer stede was opgetreden, maar een verklezlngsblaadje te zullen bespreken, waarin de candldatuur van den heer O. J. de Jongh werd bepleit. By deze bespreking schroomde hg niet In het licht te stellen den leeftijd van den tegencandldaat en diens gemis aan redenaarstalent. Hetgeen de heer ;De Jongh voor Rotterdam tot stand had gebracht, mocht volgens hem niet als een aanbeveling voor de Kamer worden aangevoerd. Hl] was van gevoelen, dat men in de Tweede Kamer meer behoefte had aan een man van het woord dan aan een man van de daad. Wilde men mannen van de daad In de Kamer hebben dan kon men de anarchisten ook wel nemen. De qulntessens van zijn met citaten doorspekte rede, waarin hij op behendige wtjze mannen van links tegen de vrij zinnigen uitspeelde, was deze: stemt kiezers niet op De Jongh, maar op Vegtel. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer J. W. van Oeveren, die by zyn optreden met een daverend applaus begroet werd. Hy zegt, dat hy Rotterdam dlkwyta voor zaken bezocht, doch dat hy nog nimmer met zooveel leed naar deze ge meente Is gekomen. Hy staat toch hier als beschuldigde, en daarom wenscht hy een enkel woord van verweer te spreken. Herinnerend [aan een bekende uitspraak, „geef me drie woorden schrift, en Ik zal er venyn uitzuigen", deed hy uitkomen, dat de heer Vegtel uit alles wat men schreef, gift zoog, wanneer dit In zyn kraam te pas kwam. Op een telegram, dat hy van de redactie van de Nieuwe Rotterdamsdie Courant ontving, had spreker geantwoord: precies weet Ik my alles niet meer te herinneren, doch vast staat, dat de heer Vegtel over den Rotterdamschen Waterweg heeft gesproken". Oewag makend van de rede, door den heer Vegtel het vorig jaar te Bruinlsse gehouden, merkte spreker op, dat het geen politieke rede was, maar een lezing om de kiezers te vielen, vol citaten. Een uiteenzetting van hetgeen men van hem en van de beginselen van zyn party voor 's lands belangen te verwachten had, gaf hy niet. Toen hy het speciaal over de vlsschery en den landbouw had. beweerde de heer Vegtel, dat de liberalen zich om de belangen van den landbouw en de vlsschery weinig bekreund hadden, maar wel hadden zorg gedragen voor dure waterwegen ten beho'eve van de groote steden, de centra der liberalen, waaronder hy ook den Rotterdamschen Waterweg noemde. Als een paal boven water staat het voor spreker, dat de heer Vegtel den Rotterdamschen Waterweg heeft genoemd onder de reeks werken, waaraan de liberalen 's lands gelden verkeerdeiyk besteed hadden. Hoe hy, een landbouwer, dat zoo zeker weet? Wel, toen de ver gadering te Bruinlsse was afgeloopen, besprak men onderling het gesprokene, en toen werd door een schipper van beroep de aandacht gevestigd op den Rotterdamschen Waterweg, die door den heer Vegtel o. a. als een voorbeeld van de door de liberalen verkeerd ultgegevene kapitalen werd aangehaald. Ook in het rytulg, waarmede men huiswaarts toog, werd juist dat punt breed besproken. Men wist toen niet, dat ruim een jaar later de heer Vegtel Kamer-candldaat te Rotterdam zou zyn. Onder een donderend, lang aan houdend applaus protesteerde spreker tegen de schandeiyke beleediglng van den heer Vegtel, alsof hy op de vergadering te Bruinlsse onder den invloed van sterken drank zou verkeerd hebben. Die beschuldiging diende om hem onschade- iyk te maken. Debater behoorde vroeger noch tot links noch tot rechts, maar onder hel Kuyper-regime zyn zyn oogen open gegaan. Toen Is hem de waarheid ge bleken, dat ongezouten spyzen eetbaar zyn, doch te gezouten spyzen beslist oneetbaar. Komend op hetgeen door den heer Warmenhoven tot aanbeveling van de candldatuur Vegtel gezegd Is, vraagt spreker, hoe denkt gy over dezen candldaat, die hem valscheiyk beschuldigde. Hy eindigt met den raad aan de kiezers hun stem op den heer De Jongh uit te brengen, en niet op den heer Vegtel. Dat zou voor de Brulnlsser vlsschers nog dit bizonder voordeel hebben, dat hy de eeuwige candldaat voor Zierlkzee zou biyven. Den heer Van Oeveren, hierop naar zijn plaats terugkeerend, viel een stormachtige ovatie ten deel. De heer Buurveld trad In een bestrydlng van de coalitie, noemde voorbeelden van de verdeeldheid der coalitie, betoogde, dat de heer Vegtel niet het recht had te poseeren als chrlsten-demokraat, en sprak vervolgens de hoop uit, dat de over winning Donderdag zou zijn aan den heer De Jongh, wat een moreele nederlaag voor het Ministerie-Heemskerk zou zyn. Nadat de heer Vegtel den heer Buurveld uitvoerig beantwoord had, diende hy den heer Van Oeveren van repliek. Hy poogde daarin het auditorium diets te maken, dat de verschillende vormen, waarin was te kennen gegeven, dat hy den Rotterdamschen Waterweg had aangeroerd, een bewys waren, dat hy er niet over had gesproken. Hy was van oordeel, dat de clou van dit alles was zyn candldatuur In dit district te doen struikelen. (Qroot gejuich). Er Is gezegd, dat Ik door de beweerde uitlating over den Rotterdamschen Water weg zou gespeculeerd hebben op de anti pathie van de Brulnlsser vlsschers tegen dien waterweg. Doch het zonderlingste Is, dat die antipathie denkbeeldig Is. In een schryven van den heer Van den Berg, waarvan de plaatsing door de N. Rott. Ct. geweigerd werd, Is aangetoond, dat spreker dien bewusten avond niet over den Rotterdamschen Waterweg heeft gesproken. Dat zou onzinnig geweest zyn, omdat de Brulnlsser visschers thans belang hebben bij den Nieuwen Waterweg. Spreker leest nog brieven voor van den burgemeester van Bruinlsse, van den voor zitter der Klesvereenlglng aldaar, waarin verklaard wordt, dat de heer Vegtel niet over den Waterweg gesproken heeft, en ook nog een verklaring van den bouw kundigen ambtenaar van het Waterschap Bruinlsse, den heer Boller, die de bewering, als zou de heer Vegtel over den Rotter damschen Waterweg gesproken hebben, een leugen noemt. (Luid applaus). Ten slotte acht spreker, naar aanleiding van een tot hem gerichte vraag, zich ge drongen te verklaren, dat hy niet beweerd heeft, dat de heer Van Oeveren dronken was, doch wel, dat hy den indruk had, dat hy dien avond zeer opgewonden was. De In het laatst zeer woelige vergadering ging hierna uiteen. Ingezonden Stukken. Volksweerbaarheid. In één der zalen van het Ziekenhuis alhier, daartoe door het Qemeentebestuur welwillend afgestaan, werd Vrijdag 1.1., onder leiding van Dr. Regensburg en met medewerking van Zusier Moelijker, de cursus begonnen van de afdeeling .verpleegsters te velde" van Volksweerbaarheid, genaamd .Charlotte de Bourbon". Reeds te voren was door den voorzitter van Volksweerbaarheid deze cursus met een loepassell k woord geopend, waarin hQ deed uitkomen het nut van de weerbare vrouw. Ook Dr. Regensburg wees in een pakkende improvisatie op het nut van den cursus, en wees er bovenal op, dat alleen wanneer met ernst de lessen werden gevolgd, ztj vrucht konden dragen, en ofschoon hij hoopte, dat hare diensten nimmer zouden worden gevraagd, zoo moest men toch op alle gebeurljkheden voorbereid zijn en kan het geleerde in huis en maatschappl altijd te pas komen. Door ruim 30 jonge dames worden aan de lessen deelgenomen; ouderwezen worden bygiéne, verbandleer, ligging van spieren en aderen, enz. Na afloop van den cursus volgen één of meer herhalingscursussen, waarna op voordracht van den leider, die dames, welke hiervoor in aan merking komen, een diploma kunnen behalen van verpleegsters te velde van Volksweerbaarheid. ZIJ verbinden zich voor 5 jaren tegenover het Hoofdbestuur van het .Roode Kruis" om (ziekte en huwelflk uitgezonderd) bq eventueele mobili satie hare diensten te verleenen. Waar Zierlkzee nog slechts de tweede plaats Is In ons vaderland, waar een dergelijke cursus wordt gegeven, daar kan het bestuur van Volks weerbaarheid met tevredenheid néér zien op zijn succes en Is een woord van dank hier zeker op zijn plaats aan onsen EdeLAchtb. Heer Burge meester voor zijn krachtige medewerking en aan onzen medtcus en onze Zusier Moelfjker voor hun aanvankelUke hulp. ZIERIKZEE. -Namens het Bestuur van Volksweerbaarheid, J. DAVIDSE. Tholen, 1 November 1910. WelEdele Heer! In 'I verslag van uw correspondent over de Thoolsche raadszitting van 21 October zyn eenlge fouten. 1". Is door my niet gezegd de toren zoo'n oud ding was, doch 't uurwerk zelf, en daarom 't opschilderen niet waard. 2". Is niet door den voorzitter, dit is den burgemeester, gezegd geworden er niet op boschwachter Blaas geïnfluenceerd was, doch door den wethouder Hollestelle. Hoogachtend, J. v. VREDENBURCH, lid van den Raad te Tholen. MARKTBERICHTEN. Tholen, I Nov. Jarige Zeeuwsche tarwe I 8,— .4 f 9,— nieuwe I 8,50 4 f 10,— haver f 3,50 4 f 4,50; rogge f 5,50 4 f 6,— wlntergerst f 4,50 4 f 5,— aardappelen, blauwe f3,— 4 f3,25; witte 13,— 413,25; peren f 6,— 4 f 8,— appelen f 6,— 4 18,— per H.L.uien f 1,75 4 f 2,— per 50 K.Q.; hooi f 25 4 f 30 per 1000 K.O.; stroo f 7 4 f 11 per 100 bossen; zomer- gerst f 4 4 f 4,50 per H.L. Rotterdam, 1 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerd: 18 paarden, 1738 magere en 784 vette runderen, 180 vette, 106 nuchtere en 360 graskalveren, 810 varkens en 228 biggen. Koelen en ossen 35 tot 38 ct„ stieren 28 tot 32 ct, kalveren 47 J tot 55 ct., varkens 26 tot 28J ct., alles per J kilo. Melkkoeien I 100 4 f 290, kalikoeten f 220 4 f 320, stieren f 110 4 260, pinken f 90 4 f 120, graskalveren f 40 4 f 80, vaarzen f 120 4 f 180, alles mager vee; biggen f 8 4 f 15, slachtpaarden f 70 4 I 110, werkpaarden f 140 4 f 200. Nuchtere kalveren: fok- f 16 4 f 25, slacht- f 9 4 f 15. Biggen f. 1,40*4 f 1,75 per week. Vette runderen met ruimen aanvoer en vluggen handel. Vette kalveren ruim ter markt en weinig gevraagd, alleen eerste kwaliteit was verkoopbaar. Oraskalveren met matigen aanvoer en vluggen omzet. Nuchtere fok- en slachtkalveren met be perkten aanvoer en vluggen handel. Op de magere markt was de aanvoer ruim en de handel traag. In jong vee ging weinig om. Paarden en biggen met beperkten aan voer en willigen handel. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Elerenveillng besteed, zyn als volgt: voor kippeneieren f 6,25 4 f 8,30, eendeneieren f 5,50 4 f 5,75, kalkoeneneleren f 8,50 per 100 stuks. Aanvoer 8266 stuks. naar waarnemingen verricht ln den morgen van 2 November 1910, medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 765.7 te Horta. Laagste barometerstand 728.7 te Skudesnaes. Verwachting (van den avond van 2 November 1910 tol den avond van 3 November): Matige tot krachtige Noord- Westeiyke tot Westeiyke wind; zwaar bewolkt; waarschyniyk nog buiig. Zelfde temperatuur. Z 1 E R I K Z E E. T|d van Hoogwater en van Laagwater. November. Maan»- oudardom. H. W. L. W. 2. W. 3. 4. 5. 6 Zo. 7. 8. 9. T«d van 2.16 v. 2 3 4 5 6 7 8 H. W. te voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. Dordrech u. m. 2.57 3. 7 3.28 3.37 3.56 4. 7 4.24 4.30 4.51 5. 4 5.25 5.39 5.56 6.19 637 7.10 t 3.15 uu u. m. 8.18 8.39 8.49 9. 9 9.20 9.38 9.51 10- 6 10.22 1040 11. 4 11.25 11.52 0.12 0.49 later. L. W. 5.30 Burgerlijke Stand van St.-Fillpsland. October 1910. Qeboren: Pleter, zoon van j. A. Quist en J. A A. Wesdorp. Overleden: Jacoba Christina, 3 maanden, dochter van A. W. Beurkens en L. v. d. Ree. Cornells Marinus Noorthoek, 60 jaar, echtgenoot van janna Faasse. Cornells v. Dgke, 78 jaar, weduwnaar van Cornelia v. d. Velde. VERBETERING. In een der advertentlén van de Droglstery „Het Roode Kruis", voorkomende In ons nummer van Maandag j.l., staat Cosmetiek zwart-blond 18 c, dit moet zyn: Tl O cent. De Directie. STOOMBOOTD1ENST NOVEMBER. Van VUsslngen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Mlddelb. en VUsslngen. Amsterdamsche Tijd. Donderd. 3 Vr|dag 4 Zaterdag 5 Maandag 7 Dinsdag 8 Woensd. 9 Donderd. 10 's m. 6,20 I!» 6,20 6,20 6^20 'sm. 8,— 8,'- 8- 8,- "él- 'sm. 8- - 8,- - 8- 8,- s!- Zaterdag 5 November hopen onze geliefde Ouders: JACOB SCHOUWENAAR en DINA KORT hun' 25-jarige Echtvereenl- glng te herdenken. Dreischor, 3 November 1910. Hunne dankbare Kinderen. Geboren: MARIA /ACOBA, Dochter van H. J. BATENBURQ en J. A. BATENBURO-Haoe. Zierikzee, 1 November 1910. Heden overleed tol onze diepe droefheid, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, da heer C. E. CHIVAT, In den ouderdom van byna 88 jaar. 's-Gravenhaqe, 31 Oct. 1910. Van Klnsbergenstraat 123. 's-Cravenhage. A. J. CHIVAT. C. CHIVAT. I M. A. CHIVAT— fjinnenen- Aalbertsbero. C. E. CHIVAT. I P. CHIVAT. Nijmegen. C. A. CHIVAT— Qaarlandt. Antwerpen. C. J. CHIVAT. Bezoeken kunnen niet worden a/gewacht. Heden overleed te Zierikzee, In het Hervormd Dlaconle-Verpleglngshuls na eene korte ongesteldheid, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, In den ouderdom van ruim 44 jaren. Rotterdam, 27 October 1910. Bellevooystraat 88. Uit aller naam, M. PI ET ER SE. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden trof ons wederom een ge voelige slag, dóór het overiyden onzer geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd-, Oroot- en Over-Grootmoeder, JANNETJE LANDMAN, In den ouderdom van 77 jaar en 5 maanden. Zwaar valt ons dit verlies. Kerkwerve, 31 October 1910. Uit aller naam, H. FONDSE. C. FONDSE. L. FONDSE—Hagesteijn en Kinderen. V Hartelijk dank aan allen, die ons op 30 October biyken van belangstelling gaven. Burgh, 2 November 1910. JOH.s BOOT Jbz. J. L BOOT, geb. Beukelaar. Heden overleed, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Echtgenoot en Vader, JOHANNES ROEDOE, In den ouderdom van ruim 29 jaren. Zierikzee, 31 October 1910. Wed. J. ROEDOE—Verhaart en Kind. Heden overleed, na voorzien Ie zyn van de H. H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Zoon en Broeder, JOHANNES ROEDOE, In den ouderdom van ruim 29 jaren. Zierikzee, 31 October 1910. Uit aller naam, P. ROEDOE en Echtgenoote, Kinderen en Behuwdklnderen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig smarteiyk ïyden en na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Schoonzoon en Zwager, JOHANNES ROEDOE, In den jeugdigen leeftijd van ruim 29 jaren. Zierikzee, 31 October 1910. Uit aller naam, J. VERKAART en verdere Familie. Voor de vele bewyzen van deel neming, ontvangen by het overiyden onzer geliefde Moeder, Behuwd- en Orootmoeder, Mejuffrouw MARIA PIJPE, Weduwe van den Heer Karel Jacobus D'huij, betuigen wy onzen hartelljken dank. Zierikzee, 2 November 1910. Uit aller naam, H. J. K. RENSEND'huij. W. J. RENSEN. By deze betuigen wy onzen harte lljken dank aan allen, die biyken van deelneming gaven by het overiyden van onzen Innlggellefden Echtgenoot en Vader, Behuwd- en Orootvader JOHANNES CORNEL1S VAN AKEN. Zierikzee, November 1910. Uit aller naam, Wed. VAN AKEN-Wessels. Voor de vele biyken van deel neming, ondervonden by het overiyden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Oroofmoeder, betuigen wy onzen harte lljken dank. Poortvliet, 1 November 1910. Uit aller naam, A. C. BOLUIJT. De Deurwaarder J. DE REGT te Zierlkzee zal, op Woensdag 9 November 1910, des vóórmiddags 10 uur, in het Hotel „De Faam" aldaar, PUBLIEK VERKOOPEN: w.o.Kabinet, mahon. Kastje, andere Kasten, Schryfbureau, dlv. Tafels en Tafeltjes, Salontafel met 6 Stoelen, dlv. andere Stoelen, Fauteuils, Spiegels, Schilderyen, Lampen, Haard-, Petroleum- en andere Kachels, Turf- en Kolenbakken, 2 Haardstellen, Kachelplaten, 2 Veerenbedden, IJz.- en Houten-Ledikanten, 2 Waschtafels, Wasch- stel, Karpetten, 2 Loopers, Matten, Oordynen, 3 doz. kop. Traproeden, Naaimachine met trap, Famllleschaal, 2 n. Toonbank-Bascules, een Wrlngmachlne, 2 Sportwagens, Kinder wagen, 2 Kinderstoelen, Bloemen- en Paraplu-Standers, Vogelkooien, 2 Filters, 2 Hulstrapjes, 2 Doofpotten, 2 Lessenaars, Boekenkast met eene party Boeken, Krekel, 2 Hobbelpaarden, een Zeemanskist, Gras maaier, een Heeren-Flets. VoortsKoper-, Blik-, Glas- en Aarde werk en wat voorts zal worden geveild. Kykdag: Dinsdag tevoren van des na middags 2—5 uren. Koopen beneden één gulden contant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 3