ZIERlKZEESGHEUft NIEUWSBODE. Woensdag 2 November 1910. BLOOKER'S CACAO, Vloedplanken. GAS-PRIJS. (525 i e r i k. zeesohe Courant). Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAQ verschynt, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar by vooruitbetaling. 67ste JAARGANG. - No. 8999. Ultgovsr-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redaoteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zterikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De DUROEMEESTER en WETHOUDERS van ZlERIKZEE; Gelet op art. 79 der Algemeene Politle-Verorde- nlng voor deze gemeente; Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 5en November e.k., des namiddags te 3 uur, aan de stallingen der rijtuig verhuurders eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien op geroepen om alsdan al hunne voertuigen ter plaatse bijeen te brengen, ten einde de noodlge keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bQ de Algemeene Polltle-Verordenlng bedreigde boete. Zierikzee, den 24 October 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der ge meente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden 0,50 per uur, en schouwing 0,25 Nadere inlichtingen verschaft de Gemeente bouwmeester. Zierikzee, den 2 November 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat krachtens Raads besluit van heden, de prijs van het gas. uit de gasfabriek der gemeente aan particulieren te leveren, voor het jaar 1911 is vastgesteld op zes cent per kub. meter. Zierikzee, den 31 October 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ITALIË. Uit nadere berichten omtrent de over strooming blijkt, dat het stadje Cetara, In de provincie Salerno, wel het zwaarst getroffen is. Volgens een particulier telegram uit Rome aan de Dultsche bladen, is het rampzalige dorp, dat 3500 inwoners telde, totaal verwoest, onder water gezet door de Camlllo, die is aangewassen tot een woesten bergstroom, en met onweerstaan baar geweld alles op haar weg vernielde. De straten zijn bedekt met lijken, vooral van vrouwen en kinderen. Het gejammer der zwaarverwonden, voor wie niet zoo spoedig hulp was te krijgen, Is vreeselljk om aan te hooren. Het water is thans van de hoogstgelegen plaatsen van het dorp teruggeloopen en heelt er een halven meter dikke slijklaag achtergelaten, waaruit de overblijfselen der verwoeste huisjes, boomstammen en huisraad steken. De plaatsjes Vla Ventl Settembre en Torre del Oreco zijn door het water geheel ondermijnd. De gashouder van het laatstgenoemde stadje is onder geweldige slpmassa's begraven en de verlichting moet met petroleumlampen en kaarsen geschieden. By Reslna zyn honderden wynstokken onder 't lavasltjk bedolven. De geheele, pas gekelderde wynvoorraad Is verloren. Honderden bewoners der geteisterde stadjes vluchtten 's nachts, onder een schrikkeiyken plasregen, naar de hooggelegen stads- wIjken en wachtten daar het aanbreken van den dag af. Byna allen besloten met de uit Napels tot hulp afgezonden stoom boot naar die stad te trekken, en daar een voorloopig onderkomen te zoeken Een passagier van de „Fleramoska" uit Casamlcclola, verhaalt nog het volgende „Om 4 uur 's nachts verdichtte de regen zich tot een wolkbreuk. Onophoudeiyk flitste de bliksem. Van den Epomeo-berg kwamen monsterachtige, zwarte siyk- stroomen met toomelooze vaart omlaag giyden, die groote lavablokken en gesteente meevoerden. Alle bewoners vluchtten ontzet op de daken hunner hulzen. Het Piazza Bagnl Is verwoest en de beroemde Thermen zyn zeer beschadigd. Alle hulsjet van slechts één verdieping zyn vernield. Het noodweer was reedt den avond DAALDERS de pri)s Is laag, de cacao is best, de verpakking is eenvoudig. tevoren begonnen, toen hagelsteenen, zoo groot als kipeleren, alle vensterruiten stuk ramelden. Om 10 uur werd het toen als by tooverslag doodstil, angstwekkend stil, maar eenlge uren later begon een zóó hevige storm te razen, als hier In langen tyd niet is voorgekomen. ZWITSERLAND. Henri Dumant, de stichter van het Roode Kiuls, Is 83 jaar oud te Helden, In het kanton Appenzetl, overleden. Van jongs af aan had Dumant zich een ernstig kampioen voor de belangen van de lydende menschheld getoond. Reeds In 1857 deed hy van zich spreken door ge schriften over de slavenhoudery In Moham- medaansche landen en de Vereenlgde Staten. Het begin van het groote werk, waaraan hy zijn leven zou wijden, dagteekent van twee jaar later, toen hy haast toevallig den slag van Solferlno bywoonde. Hy was toen juist op een plelzlerrels In Italië, werd naar het slagveld getrokken en zag het ïyden van de gewonden daar op het veld en later toen zy bij duizenden naar Casllgllone werden gebracht. Hy nam er een diepen Indruk van mee en deed wat hy kon om het lot der gewonden te ver beteren. Korten tijd daarna schreef hy zyne Herinnering aan Solferlno, een geschrift, dat In vele talen vertaald Is en een heelen stoot gaf aan de door hem op touw ge zette Roode-Krulsbeweglng. In 1863 kwam de conferentie van Oer ére, waarop 16 mogendheden ultgenoodlgd waren, byeen. Een jaar later volgde het congres van Oerève, waarop de vertegenwoordigers van 12 staten de vermaarde conventie .voor de verbetering van den toestand van op het slagveld gewonde soldaten" teekenden. Het behoeft niet In herinnering gebracht te worden, hoe de beweging zich uitbreidde en hoeveel zy gedaan heeft, om de ver schrikkingen van den oorlog te vermin deren. Dumant is zoo gelukkig geweest, de vruchten van zyn werk te zien. Op zyn ouden dag kreeg hy met broodzorg te kampen. Regeerende vorsten verleenden hem pensioenen en In 1901 verwierf hy den Nobelprys voor den vrede. Zoo sleet hy zijn levensavond, gelukkig, geëerd en vrij van zorgen. ENBELAND. Zaterdagmiddag heeft op het Trafalgar- pleln In Londen een betooging plaats gehad van vier duizend zonder werk zynde onderwijzers. Het protest gold den staat, die maar onderwijzers opleidt, zonder dat er behoefte aan is. DUITSCHLAND. Berlijn, 31 Oct. Aan de Wedding, In het noorden van Beriyn, ls het, volgens de Lokal-Anzelger, gisterenavond tot ernstige uitspattingen gekomen, waarbij de politie daadwerkeiyk aangevallen werd. Tal van personen zyn gewond. Een schot uit de menigte gaf het sein tot nieuwe uitspa! tingener werd met steenen en bier flesschen gegooid, en ook werden stukken yzer gebruikt, die van de balkons werden afgetrokken. In verscheidene stralen werd het ook donker, daar al de lantaarns werden vernietigd. Eerst nadat verscheidene bel hamels gevangen genomen waren, kon de rust eenlgermate hersteld worden. Volgens ambteiyke berichten zyn by de opstootjes van gisteren totaal 14 personen gearresteerd, waarby twee vrouwen, die de agenten voor bloedhonden en misdadigers hadden uitgescholden. In de Relnlckendorfstrasse werd van de daarachter gelegen landeryen op een afdeellng agenten een schot gelost. Alle sommaties tot de menigte om uiteen te gaan, werden met gejoel, gr fluit en gescheld beantwoord. Een bevel om de wapenen te gebruiken werd gegeven, eerst nadat naar de polltle-agenten met steenen was geworpen. De agenten konden voor het grootste gedeelte eerst om kwart over drie In den morgen Inrukken. Dat men by deze opstootjes ook weder zeer veel met ge organiseerde arbeiders te doen had, kon biyken uit het lelt, dat dikwyis de arbeiders-Marselllalse er andere arbeiders- liederen werden gezongen. BEL8IË. Zooals reeds kort gemeld is, heeft weêr een brand gewoed op de wereld-tentoon stelling: Zaterdagavond is het restaurant .Kosmos" een prooi der vlammen geworden. Het was halftlen, toen eenlge voorby- gangers In de Avenue des Nations op de tentoonstelling rook zagen komen uit het dak van het restaurant. Tegeiyk zag men door de ruiten daarbinnen de vlammen spelen. Er werd alarm gemaakt aan den brandweerpost op den hoek der Avenue en binnen 2 minuten was de groote spuit ter plaatse. Het restaurant .Kosmos" staat tegenover Cinema Palace en was een groot gebouw van hout, met een gevel van 12 meter breedte en 2 verdiepingen. Een orkest en een gezelschap Belersche zangeressen deed zich daar een groot deel van den dag hooten en de eigenaar van het restaurant was een Hollander, Sarlet genaamd. Tydens den brand van 14 Augustus werd het ernstig bedreigd, evenals de paviljoens, die er om heen liggen, maar door een verandering In de windrichting bleef het toen behouden. Zaterdag nu is het gebouw tot den grond toe afgebrand en de brand deed een groot aantal kykers naar de Avenue des Nations stroomen. In 3 4 minuten waren de spulten van de tentoonstelling ter plaatse, evenals de spuit van de Engelsche afdeellng. Vervolgens kwamen de automoblelspult van Brussel en de spuit van Ixelles. Vlugger had het al niet gekund. Drie spulten werden In werking gesteld en gciyktydlg besproeiden zy het brandende restaurant. De stralen werden hoog opge spoten en een stroom van water daalde neer op het brandende gebouw, waarvan de vonken door de Avenue des Nations spatten. De hitte was zóó fel, dat de spuitgasten hun gezicht nat moesten maken om het brandende gebouw te kunnen naderen. De groote spuit der tentoonstellilng, de automobielspuit van Brussel en de spuit der Engelsche afdeellng tastten het vuur aan, en dank zy dit snelle en krachtige Ingrypen, bleef de brand bepaald tot het restaurant, maar dit was In drie kwartier tyds verwoest. Van het meubilair kon niets gered wordendan eenlge stoelen, die by den Ingang stonden en door de brandweer naar builen geworpen werden. Weldra moesten de spuitgasten zich er toe bepalen de belendende pavil joens te beschermen. Één daarvan, waarin een neger-fotograaf gevestigd was, Is ernstig beschadigd. Om kwart over tienen stond er van het restaurant .Kosmos" niets meer dan het verwrongen en verbogen yzeren geraamte. Zoodra de brand bekend was te Brussel telefoneerde men naar de kazerne der genie, en een honderdtal soldaten rukten uit met schoppen, byien en houweelen, maar toen zij ter plaatse kwamen, was het gevaar voor uitbreiding van den brand al geweken. Bij het uit breken van den brand was het restaurant juist gesloten. De brand schynt In het binnenste gedeelte ontstaan te zyn. De oorzaak Is onbekend. De officleele sluiting van de Brussel sche tentoonstelling Is onherroepeiyk vast gesteld op Maandag 7 November; de abonnementen zullen niet meer geldig zijn na dien datum. Niettemin biyven de galeryen open tot 12 November, om de tentoonstellers ge legenheid te geven hun waren af te zetten Voor die vijf dagen zal de eenvormige toegangspas twee frank zyn. NEDERLAND. Hoogezand, 1 Nov. Hedenmiddag is de 25-jarige ongehuwde R. Schuth, werkzaam op de trekschuit Sappemeer-Oronlngen, by zyn pogingen, om een kind uit het Wlnschoterdlep te redden, verdronken. Het kind Is gered. Amsterdam, 31 Oct. De Dultscher, die In een groot calé hier ter stede, op aan wijzing van een anderen Dultscher gC' arresteerd werd, Is weer vrygelaten. Hy was er niet, zooals aanvankeiyk werd medegedeeld, met 35 000 mark aan juweelen van door gegaan, doch Is een bouwer uit Berlijn, die zijn verplichtingen niet kon nakomen en op verzoek van zyn borgen, die hem waren nagereisd, gearresteerd is. Daar echter niet bleek, dat hy zich aan een strafbaar feit had schuldig gemaakt, heelt men hem weer moeten loslaten. Delft, 31 Oct. Zaterdagavond 7 uur kwam het 12-jarig dochtertje van den heer A. Qrundel, wonende Agnetapark 54 alhier, erg ontsteld en aangedaan thuis. De reden hiervan was deze: Zy kwam, zooals dikwyis gebeurt, den Spoor- of Westersingel af. Komende van den kant der Schoolpoortbrug, was zy even voorby de woning van den heer jongerbloed gekomen, toen er eensklaps een manspersoon van achter een boom te voorschyn trad en haar aansprak met de woorden: „Kom jy eens hier". Het meisje wilde toen hard wegloopen, maar door een touw, dat de man in de hand had en uitspande, kwam zy te vallen. Daarna heeft de man haar vastgepakt en aan een boom gebonden. Toen het kind schreeuwde, sprak hy: .Als je niet stil bent, zal Ik je Dit tot tweemaal toe, dus een bedreiging. Toen hy haar vastgebonden had, heeft de man gezegd: „Nu blQf je hier maar een poos". Kort daarop ging het Individu weg, zonder Iets te zeggen ol gedaan te hebben. Na verloop van een minuut of wat kwam er een ander manspersoon van den kant van het Agnetapark, die het kind gebonden zag staan. Deze man, die onbe kend gebleven Is, vroeg haar: „Wat doe jy daar?" waarop het kind antwoordde, dat zij gebonden was door een man. De onbekende zelde: .Dan zal ik je wel losmaken". Hierop heeft hy het touw doorgesneden en Is doorgeloopen. Ontsteld kwam het kind thuis. Het geval Is gelukkig goed afgeloopen, maar het had wel eens heel anders kunnen zyn. Want kort na het gebeurde kwam een hetsryder aan, die vermoedeiyk al op een afstand gezien was door het Individu; vermoedelijk Is dit de reden dat de aan rander er van door gegaan Is. Hoek-van-liolland, 31 Oct. Daar aan de slechte toestanden hier niets wordt verbeterd en zy gaandeweg nog slechter worden, werd een vergadering belegd van Ingezetenen, om na te gaan, wat gedaan kon worden om afdoening van de gemeente- regeling te krygen. Vrijdag kwamen daar voor vele Inwoners in hötel „Amerika'" te zamen. De commissie, die naar den burgemeester van Rotterdam is geweest, deed rapport van haar bevinding en dit gaf weder aan leiding tot geanimeerde besprekingen over het toekomstige wel en wee van Hoek- van-Holland. Met alle stemmen op één na werd aangenomen dat vereeniglng met Rotterdam zéér gewenscht is. De eenlge stem tegen zag meer hell In een zelfstandige gemeente, wanneer domein gronden aan particulieren zouden worden publiek verkocht, waartegenover weer gewezen werd op de groote terreinen, die de heeren Zaaijer en Korpershoek jaren geleden hadden gekocht en waar niets mee geschiedt en vermoedeiyk later nog héél wat bezwaren aan de ontwikkeling van Hoek-van-Holland zullen veroorzaken. Besloten werd een request aan minister Heemskerk te zenden, dat door de aan wezigen werd geteekend. By de dlscusslën kwam uit, dat de afdoening dezer geheele zaak wacht op de overeenstemming van Rotterdam met het bestuur der domeinen, die wel de gronden wil afstaan, maar veel geld vraagt. Moge spoedig dat verschil worden op-' gelost, want de bestaande toestanden zyn een schande, waarmede alle autoriteiten geheel bekend zyn en die tóch maar biyven voortduren. Rotterdam, 1 Nov. De 47-jarlge glazen- wasscher A. Koopman was hedenmiddag half één met 2 kameraden, In dienst van de glazenwasscherlj van den heer P. v. d. Steur, bezig met glazenwasschen van den gevel van pand no. 1 Witte de Wlthstraat. Toen hy zich op de balustrade ter hoogte van de 2e verdieping bevond, om een glazen warande te zeemen, verloor hy het evenwicht en stortte, met het hoofd om laag, op de straatsteenen. Door eenlge burgers werd hy opgenomen en binnen gedragen In het polltle-bureau Witte de Wlthstraat, alwaar dr. L. B. de Monchy een zware schedelbreuk constateerde. Per brancard naar het ziekenhuis overgebracht Is de ongelukkige aldaar om half twee overleden. Steenbergen, 31 Oct. Alhier kwam de broodbakker v. d. A. aan de woning van de alleenwonende ongehuwde vrouw D. F. Olmendreef om zyn brood te verkoopen. Hij kreeg geen antwoord. Na de deur geopend te hebben, vond hy de vrouw In een kamer dood op den vloer liggen. De ongelukkige was reeds een paar dagen dood en aan een beroerte gestorven. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 1 Nov. Door den hevlgen storm van den afgeloopen nacht werd de ongeveer 10 Meter hooge schoorsteen van de Zoutzledery alhier omvergeworpen en kwam door het dak In een pan, waarin zich het kokend zout bevindt. Behalve de schade aan het gebouw, werd ook een aanwezig werkman aan de beenen gewond. Door dit ongeval zal het bedryf eenlge belemmering ondervinden. Bij Kon. besluit Is benoemd tot notaris te 's-Hertogenbosch, de heer H. Worst, candldaat-notarls te Middelburg. Door deze benoeming verliest de Zeeuw- sche Hypotheekbank één harer directeuren. By Kon. besluit Is benoemd tot burgemeester der gemeenten Sommelsdyk en Nieuwe Tonge, de heer J. Bouman. De schippersvereniging „Schuttevaer" heeft In zake het verzoek om een ys- of sparboel aan den mond van het Hellegat van den Minister van Marine de mede- deellng ontvangen, dat de Inspecteur van het loodswezen te Rotterdam Is gemachtigd, de rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton no. 7 met kegel van het Oostgat des winters door een sparboel te doen vervangen. Noordgouwe. Voor de vaceerende be trekking van adjunct-directrice van het ziekenhuis alhier hebben zich 15 sollici tanten aangemeld. Uit het drietal, bestaande uit de zusters L. Lokker te Rotterdam, S. Moerbeek te Amsterdam en W. d_ Ruiter te Zeist, zal eerstdaags een keuze worden gedaan. Kerkwerve, 1 Nov. Hedenmorgen on geveer drie uur Is een hoogaars uit lerseke, onder de plaat voor anker liggende, van zyn anker los geraakt en aan Flaauwers tegen den dyk geslagen en gezonken. De 2 opvarenden konden zich nog intijds redden. Heden, Woensdagmorgen, is er door de bemanning van 's ryks ss. „Sphinx" een staaldraad onderdoor gehaald en vast gemaakt, waarna hy door de „Sphlnx" en de motor van Pols, V E 45, by de haven van Flaauwers op het droge Is gebracht. St.-Filipsland, 1 Nov. Door de vroeg- peetram werd van morgen In den Ouden Weg op het kruispunt van een wissel een groote wagon aangereden, uit de rails gelicht en onderstboven geworpen. Deze wagon was van nacht door den harden storm van zyn plaats naar dat kruispunt gestuwd. Verdere ongelukken vielen er niet by voor. Stavenisse. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut te De Bilt by Utrecht geplaatsten regenmeter viel er alhier In October LI. 24.4 m.M. regen (In 7 aftappingen), tegen 103.8 m.M. In 1909 en 13.5 m.M. In 1908. De hoogste barometerstand In de laatste maand was 773, de laagste 752 m.M. St.-Maartensdljk, 1 Nov. In de gisteren alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld, dat kennisgeving was ont vangen dat op Woensdag 2 Nov. door den Raad van State verslag wordt uitge bracht In de zaak nlet-toelatlng van den heer Roskes als raadslid. Vervolgens werd besloten, dat het gebouw der gemeente, waarschynlljk nog tot 1 December a s. In gebruik bij het Rijk als post- en telegraaf kantoor, zal verkocht worden. Voorts werd het herhallngs-onderwys voor jongens uitgebreid met een derden cursu9 en In verband daarmede het geheele personeel der school met dat onderwys belast.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1