ZIEIUKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 31 October 1910. Eerste Blad. (Z ierikzeesohe C o u r a n t). BRANDSCHOUWING. Algemeene Brandschouwing NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschat, is voor Zlerlkzee t 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 67ste JAARGAN6. No. 8998 Uitgever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit ,wee bladen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, lat de Directie der Brandweer op Dinsdag den en November eerstkomende en volgende dagen :ene n de woningen der Ingezetenen sat houden, jvereenkomstig de bepalingen der Verordening ot voorkoming en blusschlng van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 29 October 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NEDERLAND. Oosterbeek, 29 Oct. Nadat gisteren morgen In de R.-Kath. kerk alhier een lijkdienst was gehouden, werd het stoffelijk overschot van Theodora Kraak om negen uur op de R.-Kath. begraafplaats ter aarde besteld. Hier zoowel als In de kerk waren velen by de plechtigheid aanwezig, onder wie ook de burgemeester. De meisjes van de naaischool op „Lom bok", te Arnhem op welke school Dora les ontving waren onder toezicht van de onderwijzeres, op de begraafplaats en legden een krans op de kist, die het stoffelijk overschot van haar vriendinnetje bevatte. Ook de burgemeester had een krans gezonden. Amsterdam, 28 Oct. Op het spoorweg terrein nabij het station Weesperpoort ls hedenmorgen, omstreeks kwart vóór zessen, een ernstig ongeluk gebeurd. Een ladingmeester van de Staatsspoor, K. genaamd, Is op de spoorbaan bij den overweg van de Eerste Oosterparkstraat, overreden door trein 201, van Amsterdam naar Gouda. De ongelukkige was dadelijk dood. Hij was nog maar kort geleden naar hier overgeplaatst uit Utrecht, waar zyn vrouw en kinderen nog vertoeven. In een woning In de Amstelslraat Is Zaterdagmorgen de dienstbode dood in haar bed gevonden. Zij was gestikt door gas, dat zich door een gebrek aan de gasleiding In het kamertje, waar zij sliep, had opgehoopt. 29 Oct. Dezer dagen had een op zichter van een groot bouwwerk te Berlijn 35,000 mark verduisterd, welke som be stemd was om verschillende leveranciers van bouwmaterialen uit te betalen. De man vluchtte vla Bremen naar Amsterdam. De benadeelde reisde, toen hij dat te weten gekomen was, ook naar hier en stelde onze recherche met het gebeurde In kennis. Deze ontdekte op de vreemdellngenüjsten van de verschillende hotels spoedig den naam van den voortvluchtige. Bij onderzoek bleek, dat de man nog niet In het hotel gearriveerd was. Wèl waren daar zijne vrouw en kinderen aangekomen. De recherche en de benadeelde vermoedden echter, dat de vluchteling wel opdagen zou en bleven voortdurend een oogje In het zeil houden. Omstreeks halfzeven kwam Inderdaad de Dultscher, zekere W., het hotel binnen. Één der grooms kwam naar hem toe en verzocht hem even mee te gaan, daar er eenlge heeren voor hem waren. W„ die blijkbaar lont rook, weigerde aanvankelijk aan dat verzoek gevolg te geven, doch ging loch eindelijk naar de wachtenden toe. Toen hy hoorde wat er gaande was en hij naar het polltie-bureau moest, wel gerde hij mede te gaan. Doch aan tegen spartelen viel natuurlijk niet meer te denken. De man werd geboeid door de rechercheurs overgebracht. De voortvluchtige zou voor nemens geweest zyn zich met zijn gezin naar Zuid-Amerlka te begeven. De benadeelde heelt uitlevering van W. aan de Berlljnsche justitie verzocht. Een belangrijk bedrag van het verduisterde Is nog In bezit van den aangehoudene gevonden. Nader verneemt men, dat de uitlevering van W. nu ook door de Dultsche justitie verzocht is. De benadeelde Is de firma Borsdorf te Berlijn. Leerdam, 29 Oct. Een eigenaardig ge val van vleeschkeurlng heeft zich alhier voorgedaan. Bij één der slagers was een half varken door den gemeente-veearts afgekeurd. Het gerucht daarvan deed een gansch groote menigte vóór de slagerij samenstroomen, want er werd by verteld, dat de slagers- vereeniglng zich by die keuring niet neer zou leggen. Dit bleek werkeiyk den volgenden morgen, toen zy de deugdeiyk- held van 't vleesch deed onderwerpen aan den anderhalf uur gaans verder gestatlon- neerden Ryks-veearts, die het goed keurde. De meening by den Rijks-veearts te Qorinchem afkeurende partij zocht steun voor haar en hier werd de halve dikhuid oneetbaar verklaard. De politie nam daarop het vleesch In beslag, om hel te ver nietigen. Rotterdam, 29 Oct. In de Maashaven, ter hoogte van paal 10, voer gisterenavond half tien het sleepbootje „Iris" van de Steenkolen-Handelsvereenlglng, aan boord van welk stoombootje zich eenlge kolen- werkers bevonden. By het achteruit stoomen weigerde eens klaps de machine, waardoor de kapitein niet meer kon manoeuvreeren en de schoorsteen In aanraking kwam met een staaldraad, waardoor het yzeren gevaarte albrak en terecht kwam op de kolen- werkers J. Heyboer en K. Snoey. Zwaar gekwetst werden belde mannen aan wal gebracht en naar den politiepost aan de Korte Hlllestraat geleld. Heyboer wat bewusteloos tengevolge van een be- langryke hoofdwond en eenlge kleinere kwetsuren. Snoey had, behalve een hoofd wond, ook kneuzingen aan de halswervels bekomen. Belden werden per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. - In den trein lusschen Roosendaal en Rotterdam werd een reiziger door valsche kaartspelers een gouden horloge met ket ting en f 50 afhandig gemaakt. Een der kwartjesvinders, L. V. uit Rot terdam, werd aangehouden. Dordrecht, 29 Oct. Alhier wordt in 1912 waarschyniyk een groote tentoon stelling gehouden, omvatlende land- en tuinbouw, handel, Industrie, kunst enz. De Dordrechtsche Middenstandsbond nam het Initiatief daartoe. gaderlng van verleden Donderdag van het leesgezelschap „Elk wat wils" Is ook nog verslag uitgebracht over de werking van de volksbibliotheek, gedurende het lees- seizoen 1909/10. Daaruit Is alweer gebleken, dat er van die inrichting een druk gebruik gemaakt wordt. Gedurende 24 weken toch werden In 't geheel 2864 boeken uitgegeven aan te zamen 136 lezers, ongerekend naluuriyk degenen, die als tweede lezer of lezeres in een gezin er gebruik van maken. Het hoogste getal lezers In één week bedroeg 90, dat der uitgegeven boeken 181gemiddeld bedroegen die ge tallen 63 en 119. Donderdag a s. wordt de bibliotheek weer geopend. De drie laatste Zaterdagen zyn voor onze gemeente wel ongeluksdagen geweest. En opmerkeiyk dat die ongelukken telkens veroorzaakt werden door rydende wagens en dat ze jongens betroffen van 10- 5 13-jarigen leeftijd. Vooral het laatste geval Is van zeer ernstlgen aard. Die knaap zat op het zitbankje achter de paarden van een met bleten beladen wagen, toen hy, naar men zegt doordien hij de paarden tot meer spoed wou aan zetten, uitgleed en voorover op den grond terecht kwam, zoodat één der voorwielen hem over den rug reed. In deerniswaar- dlgen toestand moest hy naar huls ge dragen worden. Ware hy andersomgevallen, met den rug op den grond, dan zou Ineens alle hoop verloren geweest zyn. Ierseke. De heer M. Reyngoudt alhier beweert te hebben uitgevonden eene reddingsboot voor onderzeesche oorlogs schepen. Hy heeft zich aanvankeiyk met zijn uitvinding gewend tot ons Ministerie var O ri 2, maar heetl daar biykbaar geen cuic - gehad. Hy heetl zich althans gewend tot het Ministerie van Oorlog der Fransche Republiek en ontving nu deze week berlchl, dat zyn uitvinding In handen ls gesteld van een commissie van onderzoek. Zierikzee, 31 October. In een circulaire, geteekend door den heer H. C. Baarens te Kruinlngen en vele anderen In verschillende deelen onzer pro vincie, worden de voorzitters en directeuren der harmonie- en fanfare-gezelschappen In Zeeland ultgenoodlgd tot bywonlng eener provinciale vergadering, Zondag 6 Nov. te houden te Middelburg In de sociëteit „De Vergenoeging" op de Oroote Markt. De vergadering zal gepresideerd worden door Jhr. F. van de Poll, voorzitter van de federatie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen, gevestigd te Utrecht. Het voornaamste punt der agenda Is het kiezen van een provinciaal comité. Donderdag 28 Oct. 1.1. Is het yzeren kllpperichip „Famllletrouw", groot 125 ton, schipper J. Ph. Hers van Herklngen, geladen met suikerbleten van Herklngen naar Stampersgat, des voormiddags om streeks half elf door den harden wind by het oplaveeren in het gat van Oude-Tonge vol water geloopen en geheel omver gevallen. Met laag water slak het half boven water. Assurantie dekt de schade. Zaterdag Is het schip al gelicht, en zal het naar een scheepswerf te Slledrecht worden gesleept om met het oog op de geleden schade hersteld te worden. In de Vrydag te Utrecht gehouden vergadering van den Centralen Raad van beroep (ongevallenverzekering) werd be handeld het hooger beroep van de firma J. v. d. B. Jr. te Brulnlsse tegen de uit spraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende bevestiging der beslissing van de Ryksverzekerlngsbank, waarby hare onderneming met Ingang van 9 Mei 1910 Is Ingedeeld In klasse 30 met toewyzlng van gevarencljfer 30, op grond dat daarin wordt uitgeoefend het bedrijf, uitgeoefend door oesterkweekers en mossel- kweekers en oesterputhouders. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. St-Annaland, 31 Oct. Op de ver- Landbouw eo Veeteelt. Zierikzee, 31 Oct. Zaterdag vergaderde In het „Huls van Nassau" de Afdeellng Zierikzee der Maatschappy tot bevordering van Landbouw en Veeteelt In Zeeland. De voorzitter, de heer Hocke Hoogenboom opende de vergadering, en deed, nadat de secretaris, de heer Mulock Houwer, de notulen gelezen had, eenlge mededeellngen, waarvan de gewichtigste wel deze was, dat de heer Van der Have zich bereid had verklaard voorlaan het vlce-voorzllterschap der aldeeltng waar te nemen, welke mede- deellng met applaus begroet werd. Hy stelde hierop aan de orde het algemeen verslag, dat door de commissie, benoemd door het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappy, was opgemaakt uit de afdeellngs-rapporten in zake de voorstellen der staatscommissie lot regeling der jacht. Het bestuur had tot het ont werpen van een aldeelings-rapport een commissie uit zyn midden benoemd. Het ontwerp jachtwet bestond uit 193 artikelen. Hoofddoel was vooreerst om de heeriyke jachtrecbtenafgeschalt te krijgen door afkoop, ongeveer op de wyze zooals dat met de tienden gebeurd was; ten tweede, om den landbouw zoo weinig mogelijk nadeel van de jacht le doen ondervinden, en ten derde, om een matigen wildstand te behouden. Het gezameniyk rapport van al de af- deetlngen was door den rapporteur der commissie, den heer Welleman, samen gesteld, terwyi de heer Van Westen daartoe heelt medegewerkt. Hy gal hierop het woord aan den heer Van Westen, die mededeelt, dat het rapport, hetwelk In het Zeeuwsch Landbouwblad was afgedrukt, niet de goedkeuring van de geheele commissie wegdraagt. De heer Mulock Houwer leest daarna het rapport voor, dat door de commissie dezer aldeellng was uitgebracht. Uit de discussie bleek, dat men fazanten onder de schadeiyke wildsoorten wilde gerang schikt zien, maar de heer Van Westen maakle de leden opmerkzaam, dat zy In het algemeen rapport waren opgenomen. Sommige leden wilden, dat er In het ge heel geen jachtrechten bestonden. Dit zoude, zelde de voorzitter, In strijd zyn •net de bedoeling van het ontwerp, dat een matigen wildstand wilde bestendigen. Men vond echter de uitdrukking „matigen wildstand" zeer onbestemd en niet veel zeggend. Algemeene Instemming vond het denkbeeld In het algemeen rapport neer gelegd, dat by verhuring van den grond rechtstreeks het jachtrecht moet overgaan op den gebruiker van den grond. Nadat nog verschillende punten van het algemeen rapport besproken waren, stelde de voor zitter aan de orde de provinciale tentoon stelling van landbouwvoortbrengselen. Om deze tentoonstelling te doen slagen, was een waarborgfonds van f 5000 noodlg. is de afdeellng geneigd daaraan deel te nemen? De afdeellng Kruinlngen had besloten te garandeeren een som van f 340, Indien ook de zuster-afdeellngen bereid waren pond-pondsgewyze naar het ledental by te dragen. Het bestuur der aldeellng Zierikzee stelde voor te geven een maximum van f 1 per lid. Dit zou dus zyn f 380, en van dit bedrag I 100 cadeau. Aan het waarborgfonds nam dan de afdeellng deel voor t 280. De heer L. Koopman Cz. voelt meer voor het door de afdeellng Kruinlngen genomen besluit. De heer Van den Bout verklaart zich sterk tegen het voorstel van den heer L. Koopman Cz., om zóó In de kas te grypen. De heer Schikker is vóór het bestuurs voorstel, hetgeen de heer J. van der Have met genoegen ontwaart, die nader het bestuurs-voorstel verdedigt. Na een levendig debat, deed de heer L. Koopman Cz. een bemlddellngs-voorstel om aan de afgevaardigden naar de hoofd- besluurs-vergaderlng de bevoegdheid te geven naar omstandigheden te kiezen tusschen het voorstel van het bestuur en dat van hem. Dit voorstel, als zynde het verststrekkend, werd eerst in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Ter talel komt het verzoekschrift van de V. P. N. aan de Maatschappy, om I 75 subsidie. De vergadering was er voor, die f 75 toe te staan. Met genoegen werd door de vergadering de mededeellng vernomen, dat de heer Kakebeeke voornemens Is, voor deze afdeeling een lezing te houden over het pachtstelsel in Engeland, getoetst aan het Nederlandsche. Verschillende door leden by de omvraag ter sprake gebrachte punten zullen op de volgende algemeene vergadering besproken worden. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. Schouwen, 31 Oct. De landbouw- werkzaamheden zyn In de laatste weken zóó ongestoord voortgezel, dat op een heel enkele uitzondering na alle producten van den akker zyn binnengehaald. De bleien zyn zoo goed als allen op de havens, de mangels en peekoppen thuis, het winter koren gezaaid. Zoo vroeg als thans zyn dergeiyke bezigheden In vele jaren niet afgeloopen geweest. Reeds vertoonen zich op vele zaalakkers de jonge groene tarwesprleten als beloften voor een volgenden oogst. St.-Annaland, 31 Oct. Meldden we voor eenlgen tyd, dat er in een tuin een aardappel was gegroeid van blzondere zwaa'te (1,2 K.G.), nu kunnen we mee- deelen, dat er In het huisje van de weeg brug de „Concurrent" een suikerbiet te zien is van niet minder dan 9 K O. Deze reuzenworlel Is gegroeid op grond van den kleln-landbouwer A. Leune, welke bestemd was voor de teelt van uien. Toen deze gingen wegkwynen, kreeg de plant volop ruimte om uit te groeien en dien omvang te verktygen, als een schadeloos stelling voor wat verloren ging. van de 1450 K.O. katoenmeel, met 56% eiwit en vet, de heer L. Theunlsse te St.-Annaland J f 9,60; van de 1750 K G. rystmeel met 27 eiwit en vet, dezelfde f 6, en van de 1300 K.Q. lynmeel, met 34 X 6j%, de heer M. Verheul te Rotterdam h f 10,85. Alles per 100 K G. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. KERKNIEUWS. Eikerzee, 30 Oct. By de heden gehouden stemming voor 5 gemachtigden In het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier werden uitgebracht 44 stemmen. Van deze verkregen de heeren I. J. van den Bout (altr.) 44, J. van den Bout (aftr.) 41 S. J. Gast 37, J. Batenburg 22, W. Dykman (aftr.) 21J. Prlemui 20, A. Gast (altr.) 19, C. Hanson 1B. Kloet 1A. Kloet I St., zoodat gekozen zyn de heeren 1. J. van den Bout, J. van den Bout en S. J. Gast, terwyi nog 2 leden moeten gekozen worden by volgende stemming. St.-Filipsland, 30 Oct. By de Herv. Kerk zyn tot leden van het kiescollege benoemd de heeren C. Clartsse en J. Verkerke (beiden aftredend). Tholen, 30 Oct. Heden voormiddag werd ds. M. B. Verkerk door den consulent, ds. J. j. van de Pol, bevestigd met eene rede naar aanleiding van Jesaja 62, 1ste gedeelte van het 6de vers. Gezongen werden Ps. 42 vers 1, Ps. 138 vers 1 en 3, Ps. 32 vers 10, Ps. 119 vers 9 en Ps. 150 vers 1. Des namiddags hield ds. Verkerk zyne Intrede, tot tekst hebbende Ps. 84 vers 2 en 3 Zoowel des voor- als des namiddags was de kerk stampvol. De predikanten van de verschillende gemeenten op het eiland en uit St.-Pb"'p$land waren des namiddags by de p .htlgheld aanwezig. Namens de ringbroeders werd Z.Eerw. door ds. Prins toegesproken. Gezongen werden Ps. 122 vers I en 2, Ps. 84 vers 1 en 2, Ps. 72 vers 10, Ps. 84 vers 6, en Ps. 68 vers 10. Aangenomen het beroep naar de Gerei. Gem. te Wolfaartsdyk door ds. G. de Jager te Biulnlsse. Predikbeurten te Haamstede. Woensdag 2 Nov. (Dankdag). Oerct. Ketk. 's Voorm. halt tien ure en 's nam. twee ure: da. Koelewijn van Kruinlngen. Voor den bouw van een R.-K. Kerk te Vllsslngen werd, behalve door de firma Oebr. Desslng te Gouda, de minste Inschrijlsters voor f 83.469, aan wie het werk gegund werd, nog Ingeschreven door de volgende kerkbouwers: H. F. Weyers, Tilburg, f 91.123; J. W. Korken, Tilburg, I 89 800N. J. H. van Oroenendaal. Breda, t 87 500Van der Pluim en Gillen, Rot terdam, f 86.250. St.-Annaland, 31 Oct. De uitslag van de aanbesteding van voeder en kunst meststoffen, gehouden den 28en October door de vereenlglng „Landbouwbelang" Is als volgt: van de 27700 K.G. kaïniet werd aan nemer (by loting) de heer P. J. van Aardenne te Dordt i I 2,15; ONDBRWUS. Benoemd tot onderwyzer aan de Chr. School le Brouwershaven de heer J. L. Heuseveldt, van Zierikzee. St-Filipsland, 29 Oct. Benoemd tot tydeiyk onderwyzer aan de school op 't dorp, de heer H. Everaers, volontair aan die In den Anna-jacobapolder. V isscher Ij- Berichten. Was er vorige weken eenlge stagnatie In de verzending van mosselen wegens de spoorwegstaking, gelukkig heelt de handel weer zyn oude banen verkregen en zelfs is het wat drukker geweest dan vóór de staking; zoowel per spoor, als recht- streeksche ladingen per hoogaarsen, gingen naar Antwerpen. Wat de pryzen aangaat verneemt men nog weinig van verbetering; pryzen opgeven per ton valt zeer moeliyk, omdat er verbazend veel onderscheid ls In kwaliteit en deze erg influenceer! op den prys. By afname door de gewone op- koopers worden pryzen besteed van 4 i 5 (rancs per baat. Thans wordt ook weer verzonden naar Frankryk uit Terneuzen, waar Brulnlsser vlsschers regelmatig een afzendplaats gemaakt hebben. Op de publieke banken houden zich nog enkele vlsschers bezig met het „zoeken" naar mosselzaad, doch de hoeveelheid Is zóó uiterst gering, dat ook dit bedryt moet gestaakt worden. Zaad uit de Zuiderzee wordt niet meer van beteekenls aangevoerd, wel gaat nog een stoomvaart uit Ierseke om groote mosselenzaad van de Holland- sche hoofden, dat goed van kwaliteit Is, geldt per ton f 1,25 f 1,50. De opbrengst der comsumptle-mosselen Is evenwel niet van dien aard, dat men tn de gelegenheid is en lust heelt duur zaad te koopen. Provinciale Lan fbouwtentoonstclllng te Middelburg. De afdeellng Oostburg, van de Zeeuwsche Maatschappy van Landbouw, heelt aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1